Νεο κουταβακι !!!




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Απο τι ειδα στο ιντερνετ κανει περιπου 500 € . Τα αλλα 500 που θα πανε ?!??!??!?!:eek:

στο ίντερνετ έχει κανίς????:confused::confused::confused:
και θέλει και 500 ευρώ:eek::eek::eek:


τα άλλα 500 θα τα πάρω εγώ που στον σύστησα:D:D:D:D:D:D


βρε σύ
εγώ μιλάω γενικά τα χίλια ευρώ ,εκατό πάνω εκατό κάτω
μαζί με όλα ή καποια από τα επιπλέον έξοδα που έχει "αρχικά" ένα κουτάβι.

:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το σκυλί θα το πάρεις από άνθρωπο που έχει κανίς και εκτρέφει και είναι γραμμένος στο ΚΟΕ ώς τέτοιος:cool:

αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι ράτσας πάρε ένα αδέσποτο από τον δρόμο-θα σώσεις και μιά άτυχη ψυχή
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τότε γιατί έχεις απορία πού πάνε τα άλλα 500 ?
Το σκυλί που αγοράζεις απο e-shop είναι αγορασμένο πρός 100 ευρώ.
Δεν έχει χαρτιά, αν έχει δεν έχουν καμία αξία, ή είναι πλαστά ή δεν αντιστοιχούν στον σκύλο σου.
Τα εμβόλιά του πολλές φορές είναι ψεύτικα.
Οι μάνα του ζεί σε έναν μικρό χώρο και γεννάει σε κάθε οίστρο μέχρι να πεθάνει από εξάντληση.
Οι γονείς του δεν είναι εξετασμένοι για καμία ασθένεια από τις σύγχρονες αυτές που μαστίζουν τις καθαρόαιμες φυλές.
Οι γονείς του πολλές φορές ελάχιστα μοιάζουν με golden retriever όπως και αυτό αργότερα ελάχιστα θα μοιάζει.
Μεταφέρεται μαζικά σε άθλιες συνθήκες και πολλές φορές δεν αντέχει στην διαδρομή.
Αν αντέξει θα έχει ίσως για πάντα προβλήματα συμπεριφοράς, ή από την διαδρομή, ή από την απομόνωσή του από τους ανθρώπους και την πρόωρη απομάκρυνση από την μητέρα του ή κληρονομικά.

Τα άλλα 500 πάνε σε κάποια πράγματα που δεκάδες χρόνια γινόντουσαν - ενώ οι σύγχρονες συνθήκες απαιτούν ακόμα περισσότερα - έτσι ώστε κάποιοι να βρούν αυτά τα golden retriever και να τα βάζουν να γεννοβολάνε πουλώντας τα σαν στραγάλια. Αυτά τα απαραίτητα τα κάνουν οι υπεύθυνοι εκτροφείς που ενδιαφέρονται για την διαιώνιση της φυλής και την ανάπτυξή της στην Ελλάδα και παγκόσμια. Για να δείς ποιά είναι αυτά, συνέχισε να διαβάζεις στο foroum και όπου αλλού μπορείς.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και διάλεξε ένα μικρόσωμο-κοντότριχο
θα το δεχτούν πιό εύκολα οι γονείς σου
και καλύτερα θυληκό.μόνο εμβόλια θα πληρώσεις
και αν δεν θές να το στειρώσεις γιατί κοστίζει τότε απλά όποτε έχει οίστρο θα την έχεις πιό κλειστή έως εντελώς έγκλειστη
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
το σκυλί θα το πάρεις από άνθρωπο που έχει κανίς και εκτρέφει και είναι γραμμένος στο ΚΟΕ ώς τέτοιος:cool:

αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι ράτσας πάρε ένα αδέσποτο από τον δρόμο-θα σώσεις και μιά άτυχη ψυχή
Ναι , το ξερω . Θα πω στους γονεις μου να παρουν και τηλεφωνο για να ρωτησουν . Αν και πιστευω οτι θα το αγορασω την περιοδο των χριστουγεννων για να εχω πολυ χρονο μαζι του . Θα μενω και στο χωριο που εχουμε και πολυ μεγαλητερο σπιτι .:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τότε γιατί έχεις απορία πού πάνε τα άλλα 500 ?
Το σκυλί που αγοράζεις απο e-shop είναι αγορασμένο πρός 100 ευρώ.
Δεν έχει χαρτιά, αν έχει δεν έχουν καμία αξία, ή είναι πλαστά ή δεν αντιστοιχούν στον σκύλο σου.
Τα εμβόλιά του πολλές φορές είναι ψεύτικα.
Οι μάνα του ζεί σε έναν μικρό χώρο και γεννάει σε κάθε οίστρο μέχρι να πεθάνει από εξάντληση.
Οι γονείς του δεν είναι εξετασμένοι για καμία ασθένεια από τις σύγχρονες αυτές που μαστίζουν τις καθαρόαιμες φυλές.
Οι γονείς του πολλές φορές ελάχιστα μοιάζουν με golden retriever όπως και αυτό αργότερα ελάχιστα θα μοιάζει.
Μεταφέρεται μαζικά σε άθλιες συνθήκες και πολλές φορές δεν αντέχει στην διαδρομή.
Αν αντέξει θα έχει ίσως για πάντα προβλήματα συμπεριφοράς, ή από την διαδρομή, ή από την απομόνωσή του από τους ανθρώπους και την πρόωρη απομάκρυνση από την μητέρα του ή κληρονομικά.

Τα άλλα 500 πάνε σε κάποια πράγματα που δεκάδες χρόνια γινόντουσαν - ενώ οι σύγχρονες συνθήκες απαιτούν ακόμα περισσότερα - έτσι ώστε κάποιοι να βρούν αυτά τα golden retriever και να τα βάζουν να γεννοβολάνε πουλώντας τα σαν στραγάλια. Αυτά τα απαραίτητα τα κάνουν οι υπεύθυνοι εκτροφείς που ενδιαφέρονται για την διαιώνιση της φυλής και την ανάπτυξή της στην Ελλάδα και παγκόσμια. Για να δείς ποιά είναι αυτά, συνέχισε να διαβάζεις στο foroum και όπου αλλού μπορείς.

και για κανίς το ίδιο ακριβώς-καμία διαφορά:)
Ο ΚΟΕ είναι μέλος της διεθνούς κυνολογικής ομοσπονδίας που είναι η εποπτεύουσα αρχή της εκτροφής των φυλών
Παίρνεις τηλέφωνο εκεί και σου λένε τους εκτροφείς της φυλής που σε ενδιαφέρει
απλό και εγγυημένο
αλλά χρονοβόρο για κάποιες φυλές
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
και διάλεξε ένα μικρόσωμο-κοντότριχο
θα το δεχτούν πιό εύκολα οι γονείς σου
και καλύτερα θυληκό.μόνο εμβόλια θα πληρώσεις
και αν δεν θές να το στειρώσεις γιατί κοστίζει τότε απλά όποτε έχει οίστρο θα την έχεις πιό κλειστή έως εντελώς έγκλειστη
Ειπα παραπανω οτι θα παρω κανις :p

ΕΔΙΤ: Θελω να ειναι αρσενικο καλυτερα. Κι απο τη διαβασα στο forum η στειρωση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι υποχρεωτικη
 
Last edited:




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ναι , το ξερω . Θα πω στους γονεις μου να παρουν και τηλεφωνο για να ρωτησουν . Αν και πιστευω οτι θα το αγορασω την περιοδο των χριστουγεννων για να εχω πολυ χρονο μαζι του . Θα μενω και στο χωριο που εχουμε και πολυ μεγαλητερο σπιτι .:D



είσαι πρώτος:cool:

μέχρι τα χριστούγεννα διαβάζεις και τα πρότυπα των φυλών που σε ενδιαφέρουν-συζητάς και εδώ με όλους τους λιγότερο ή περρισότερο έμπειρους και κάνεις την σωστή επιλογή

που μπορεί να είναι και ότι δέν παίρνεις σκύλο σπίτι σου ακόμα:)
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
είσαι πρώτος:cool:

μέχρι τα χριστούγεννα διαβάζεις και τα πρότυπα των φυλών που σε ενδιαφέρουν-συζητάς και εδώ με όλους τους λιγότερο ή περρισότερο έμπειρους και κάνεις την σωστή επιλογή

που μπορεί να είναι και ότι δέν παίρνεις σκύλο σπίτι σου ακόμα:)
Φτου φτου φτου !!! Χτυπα ξυλο :p:p:p

Παω να καω Αγγλικα και σε μια ωρα θα ειμαι πισω . Καντε λιγη υπομονη :p
 


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Χρονο παντως βρισκεις ...ξερω κοπελιτσα που εχει ενα μικρακι (δεν ξερω αν ειναι ρατσα η καθαροαιμο 'κανις-γκριφον'), η οποια εμενε διπλα μου στην αθηνα , και το ειχε μαζζι της ολη την ωρα το εβγαζε βολτες, το σπιτι δεν ειχε πολλες ζημιες αν εξαιρεσεις τους πρωτους μηνες και ενω ο πατερας της δεν το ηθελε με τιποτα .....της εκανε το χατιρι και το πηρε και τωρα δεν παει διακοπες χωρρις το σκυλο γιατι λεει οτι με το σκυλι περνανε ολοι καλυτερα......οποτε και τους γονεις ειναι οπως τους μαθεις. Μην παρεξηγηθω εννοω αν δεν το φορτωσεις στους γονεις σου θα το αγαπησουν και θα σε βοηθησουν και αυτοι με τον τροπο τους....βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις .Κατα την γνωμη μου οι πιο πολλοι γονεις φοβουνται οτι θα παρει το παιδι σκυλι και θα παιζει μονο μαζι του ολα τα αλλα θα τα κανουν οι ιδιοι......
Για τη ρατσα δεν ξερω αλλα μην παρεις απο πετ σοπ
Μεχρι τα χριστουγεννα εχεις χρονο να δεις απο που προερχονται τα περισσοτερα αν οχι ολα σκυλια απο πετσοπ. .....Διαβασε για puppy mills......
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
Συμφωνω με τον/την kokoni σε ολα, εκτος απο αυτο:

τρίχες τόνους ολόκληρους,πολύ τρίχα
αλλά αν το χτενίζεις συνέχεια μπορεί να μην γεμίσει τρίχες το σπίτι καθόλου
Τριχα θα υπαρχει στο σπιτι με ενα golden σε καθε περιπτωση :)
Σαφως αν το χτενιζεις τα πραγματα γινονται καλυτερα, αλλα η τριχα δεν θα φτασει ποτε στα επιπεδα του καθολου :D

Κατα τ'αλλα πιστευω και εγω οτι πρεπει να καταληξεις σε μια συμβιβαστικη λυση με τους γονεις σου μετα απο μπολικη και σοβαρη συζητηση. Αυτο γιατι, στη φαση που βρισκεσαι, τους εχεις τεραστια αναγκη για την περιποιηση του σκυλου, καθως δεν θα μπορεσεις να τα βγαλεις περα μονος σου ευκολα οσο υπευθυνο ατομο και αν εισαι. Βρισκεσαι σε μια ηλικια που, περα απ'το γεγονος οτι δεν εισαι αυταρκης, εχεις υποχρεωσεις που θα σε κρατανε μακρια απο το σπιτι αρκετες ωρες (σχολειο, φροντιστηριο, βολτες με φιλους κοκ). Ετσι, οι γονεις σου θα πρεπει οχι μονο να συμβιβαστουν με την ιδεα της συγκατοικησης με εναν σκυλο αλλα και αναγκαστικα θα αναλαβουν, αργα ή γρηγορα, καποιες πρωτοβουλιες για τον σκυλο, οπως να τον πανε βολτα οταν εσυ θα διαβαζεις τα μαθηματα σου επειδη θα γραφεις εξετασεις ή να μαζεψουν τη διαρροια του οταν εσυ θα εισαι στο φροντιστηριο.
Επομενως, θα πρεπει να εχεις την συγκαταθεση των γονεων σου σε ενδεχομενη αγορα σκυλου. :)

Οι σκυλοι χρειαζονται περα απο βολτες και παρεα και αλλα πραγματα, οπως περιστασιακες επισκεψεις στον κτηνιατρο για εμβολια ή ασθενειες που μπορει να προκυψουν και φυσικα για τα λεγομενα τσεκ απ. Επισης αυτα οπως και αλλα (τροφη, παιχνιδι, ισως καποιο crate) χρειαζονται και χρηματα. Φυσικα η χαρα και η συντροφικοτητα που προσφερει ενας σκυλος στο σπιτι ειναι απεριγραπτη και πιθανο ειναι να μπορεσεις να πεισεις τους γονεις σου να παρετε ενα σκυλακι χρησιμοποιωντας λογικη στη συζητηση, αν ομως ειναι καθετοι και δεν θελουν καθολου σκυλο, το μονο που μπορεις και πρεπει να κανεις ειναι να μην παρεις :). Αλλιως, θα πρεπει να εξετασετε μαζι τι μπορειτε να προσφερετε εσεις σε ενα σκυλο και τι ζητατε απο αυτον για να καταληξετε στη σωστη ρατσα.
Τα golden δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικη ρατσα, αλλα αν δεν εχουν τον χρονο τους με την αγελη και καποια εκτονωση, υπαρχει παντα η πιθανοτητα να γινουν υπερκινητικα στο σπιτι με αποτελεσμα να εχετε καταστροφες ή φασαρια. Τα κανις εκπαιδευονται εξισου ευκολα και δεν εχουν τις μεγαλυτερες απαιτησεις για εκτονωση που εχουν τα golden, οπως και το προβλημα της τριχας. :)
Επειδη οι γονεις σου εκφραζουν τους προβληματισμους τους σχετικα με ολα αυτα, θα ελεγα οτι ενα κανις θα σας ταιριαζε περισσοτερο, απ'το ελαχιστο που μπορω να κρινω απο τα λεγομενα σου.
Εν ολιγοις: συζητησε το θεμα με τους γονεις σου. Αν καταληξετε οτι μπορειτε και κυριως θελετε να εχετε ενα σκυλο, εξεταστε τι σκυλο μπορειτε να εχετε. Τοτε θα ειναι η ωρα να πλησιασετε καποιον εκτροφεα κατα την ταπεινη μου αποψη. :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμφωνώ σε όλα
με όλους όσους συμφωνούν μαζί μου
έστω κι αν διαφωνούμε για τρίχες:D:D:D:D

αλλά είπα χτένισμα συνέχεια.
και το εννοούσα.:D:D:D:D

παρακαλώ ίνα μην επαναληφθεί τοιούτο το αντιδεοντολογικό πάνω απόλα φαινόμενον
:paja1::paja1::paja1:
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Γυρισα....Αυτα που λες orbital ειναι πολυ σωστα ειδκα για τις ελευθερες ωρες μου . Φυσικα και οι γονεις μου θα παιξουν μικρο ρολο στην ανατροφη του σκυλου ,αλλα εφοσων θα ειμαι εγω το αφεντικο ειναι προφανες οτι εγω θα ειμαι ο πρωταγωνιστης

Επισης ξεχασα να πω οτι εγω θα δωσω τα λεφτα γιαυτο το σκυλι και σε καμια περιπτωση δεν θα αφησω να πανε χαμενα:)[-X


Βαρεθηκα να γραφω και να υπογραμιζω τα <<εγω>>:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μπράβο που είσαι τόσο υπεύθυνος και φροντίζεις να μαθαίνεις. Και δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την επιλογή ενός κανίς. Είναι εκπληκτικά σκυλιά. Όμως είσαι ΠΟΛΥ μικρός. Καλύτερα να ασχοληθούν οι γονείς σου λίγο με το φόρουμ...
 




Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Μπράβο που είσαι τόσο υπεύθυνος και φροντίζεις να μαθαίνεις. Και δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την επιλογή ενός κανίς. Είναι εκπληκτικά σκυλιά. Όμως είσαι ΠΟΛΥ μικρός. Καλύτερα να ασχοληθούν οι γονείς σου λίγο με το φόρουμ...
Μακαρι να το εκαναν .Δυστηχως ειμαι ο μονος στην οικογενεια που ασχολειτε με την πληροφορικη και κατ΄επεκταση με το ιντερνετ . Ο πατερας μου καλα καλα το ποντικη δεν ξερει να πιανει .
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά μην το ψάχνετε ξέρω 13χρονο που δημιούργησε και διαχειρίζεται επιτυχώς site με αντικείμενο την ένατη τέχνη (comics). Έχει ξεφύγει η νέα γενιά! :D:D:D
ΩΣΤΟΣΟ, τύπωσε στους γονείς σου τα sticky posts αυτού του φόρουμ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22