Νεο μελος


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Το είδαμε και αυτο: πατέρας Ντογκο μαμά Ασιάτισα...
Η Χιονα με ουρά :D

Εύχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου και καλός ήρθες.

Πέρα απο τα ιατρικά που ειναι υποχρεωτικά και πρεπει να συνεννοηθείς με κτηνίατρο άμεσα (ισος πρεπει να δεις και τον
κτηνίατρο που τον παρακολουθούσε οσο τον παρακολουθούσε)
να βεβαιωθείς και για τον χαρακτήρα του σκυλου γιατι τον έβλεπες
οπως είπες μονο πισω απο τα κάγκελα.
Αυτος που τον προσεχε οσο μπορουσε εχει τον αδερφο του Αρη με τον οποιο δεν μοιαζουν καθολου...Ειναι ψηλοτερος βαρυτερος εντελως ασιατης..ενω ο Αρης πηρε απο τον μπαμπα του το Ντογκο ...μπαμπα τον οποιο αποδειχτηκε οτι ξερω για ποιον προκειται ενα ντογκο που το ειχε σκασει τον ψαχνανε δυο μερες και τελικα τον βρηκαν μετα απο μια εβδομαδα αφου ειχε κανει την κουτσουκελα του..Ο μπαμπας ειναι ενα θηριο ντογκο 60κιλα αγορασμενος απο εκτροφειο ακακος γιγαντας και ελπιζω ο Αρης εκτος απο την εμφανιση να χει παρει και τον χαρακτηρα...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Καλησπερα...
Μπραβο που αποφασισες να τον παρεις απο κει που ειναι...φαινεται δυστυχισμενο και ταλαιπωρημενο...
Οπως σου ειπαν και τα παιδια,ειμαι κι εγω υπερ της συμβιωσης μεσα στο σπιτι,να σε νιωθει..απ οτι φαινεται εκει που ειναι,εχει στερηθει την ανθρωπινη παρουσια και αγαπη...ετσι θα δεθειτε περισσοτερο...
Εαν ολη μερα εκτονωνεται εξω με παιχνιδι,βολτες κλπ..θα ειναι μια χαρα μαζι σου στο σπιτι,οσο κι αν ειναι μικρο..
Το βλεπεις στη πορεια αυτο και αποφασιζεις...Μη ξεχνας οτι μπαινουμε ομως στον Ιουνιο και φουλ καλοκαιρι..
Εαν ειναι μονιμως εκτεθειμενος εξω,παντα υπαρχει ο κινδυνος της σκνιπας ή τσιμπουρι ή οτιδηποτε....Περισσοτερο απ οτι αν ηταν μεσα στο σπιτι...οσο κι αν τα προστατευουμε με τα αντιπαρασιτικα..
Σκεψου καποια πραγματα,δες και τη πορεια της συμβιωσης,και σιγα σιγα θα σου προτεινα να τον βαζεις και λιγο μεσα στο σπιτι...
Καλως ηρθες και να περασετε ομορφα :)
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Καλησπερα...
Μπραβο που αποφασισες να τον παρεις απο κει που ειναι...φαινεται δυστυχισμενο και ταλαιπωρημενο...
Οπως σου ειπαν και τα παιδια,ειμαι κι εγω υπερ της συμβιωσης μεσα στο σπιτι,να σε νιωθει..απ οτι φαινεται εκει που ειναι,εχει στερηθει την ανθρωπινη παρουσια και αγαπη...ετσι θα δεθειτε περισσοτερο...
Εαν ολη μερα εκτονωνεται εξω με παιχνιδι,βολτες κλπ..θα ειναι μια χαρα μαζι σου στο σπιτι,οσο κι αν ειναι μικρο..
Το βλεπεις στη πορεια αυτο και αποφασιζεις...Μη ξεχνας οτι μπαινουμε ομως στον Ιουνιο και φουλ καλοκαιρι..
Εαν ειναι μονιμως εκτεθειμενος εξω,παντα υπαρχει ο κινδυνος της σκνιπας ή τσιμπουρι ή οτιδηποτε....Περισσοτερο απ οτι αν ηταν μεσα στο σπιτι...οσο κι αν τα προστατευουμε με τα αντιπαρασιτικα..
Σκεψου καποια πραγματα,δες και τη πορεια της συμβιωσης,και σιγα σιγα θα σου προτεινα να τον βαζεις και λιγο μεσα στο σπιτι...
Καλως ηρθες και να περασετε ομορφα :)
Θα το δω πως θα πάει και μακάρι να τα πάμε και καλά γιατί αυτό το θλιμμενο βλέμμα με σκοτώνει.. Το χαλίκι είναι μια όντως καλή λύση; το ψιλό όπως είπε και ο φίλος προς τα πάνω; μην έχει θέματα με τα πόδια του.. Όσο για τις εξετάσεις έχω επικοινωνήσει ήδη με κτηνιατρο.. Για το φαγητό;;; καταβροχθιζει τα πάντα..
 
  • Like
Reactions: Beige


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
παρατημενος ναι αδεσποτος δεν ηταν ποτε.
Διάβασες δηλαδή το link, και το μόνο σχόλιο που σκέφτηκες να κάνεις, ήταν αυτό. O διαχωρισμός σε αδέσποτο ή παρατημένο. Ολα τα υπόλοιπα, σου είναι γνωστά και οικεία.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Διάβασες δηλαδή το link, και το μόνο σχόλιο που σκέφτηκες να κάνεις, ήταν αυτό. O διαχωρισμός σε αδέσποτο ή παρατημένο. Ολα τα υπόλοιπα, σου είναι γνωστά και οικεία.
Το έχω ξαναδιαβασει το άρθρο και είναι κατατοπιστικοτατο.. Ωστόσο έκανα τον διαχωρισμό γιατί ο Άρης δεν έχει στερηθεί ποτέ τροφή νερό ακόμα και εκπαίδευση.. Το αν κολλήσουμε θα δείξει ο χρόνος
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες!

Θα πρέπει να ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφία φίλου με καθαρόαιμο Leonberger μέσα σε σπίτι...28τ.μ.! :D
 
  • Like
Reactions: Lavernne


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Θα πάρεις το σκυλί από ένα εγκαταλελειμμένο θερμοκήπιο και θα τον πας σε ένα οικόπεδο, έστω δίπλα στο πατρικό σου..... Δεν θυμάμαι να διάβασα ...κάποια προφύλαξη από πχ τον ήλιο θα έχει το σκυλί? ....είναι και άσπρος (που έχουν και ευαισθησία περισσότερη στον ήλιο). Είναι λίγο αδύνατος ή έτσι μου φαίνεται ?....Δεν κάνεις μια προσπάθεια να ξεκινήσετε μαζί παρεάκι από το σπίτι πρώτα ? πόσα τμ να χρειαστεί ? :)

Τι να πω με αυτές τις διασταυρώσεις πια...δεν έχει τέλος αυτό το πράγμα ......
 
  • Like
Reactions: anastasiak


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μια παρατήρηση: τα ντόγκο από μόνα τους είναι σκυλια λιιιιιιιιγο πιο "απαιτητικά" από τον μέσο όρο σκύλων. Μπορεί τώρα να είναι φιλικότατο και να σε γλύφει, αλλά το δέσιμο προς το παρόν είναι μόνο από την πλευρά σου. Δεν του έχεις δείξει πράγματα, δεν έχετε μοιραστεί ερεθίσματα, δεν έχετε δουλέψει την εκπαιδευση του μαζί. Οπότε πρέπει να το λάβεις και αυτό υπόψη... πολύ περισσότερο που μιλάμε για ημίαιμο με 'μαμά ασιάτισσα"
Από τη φωτογραφία πάντως, δεν τον βλέπω 'ιδιαιτέρως' αδύνατο. Και σκέψου ότι τα σωστά ντόγκο ειναι στα 40-45κιλά, όχι στα 60 (άσχετα που κάποιοι "εκτροφεις" τα κάνου θηρία). Οπότε μη ζηλέψεις τον πατέρα και τον μασαμπουκώνεις τον Άρη! Ειδικά λόγω της μάνας μπορεί να τραβήξει πολύ σε κιλά, αλλά να σκέφτεσαι ότι καλύτερα ελαφρύ το σκυλι, παρά βαρύ.
Όσο για το χαλίκι, πάρε τον πρώτα και δες μην σκάβει χώμα κλπ, γιατι τότε θα σου κάνει τρύπες για δέντρα... Οπότε στην πορεία αποφασίζεις αν και πώς θα το στρώσεις. Θα πω και εγώ πως ένα σωστά εκτονωμένο σκυλι, είναι 'ανυπαρκτο' μέσα στο σπιτι, ευχόμενη να αλλάξεις γνώμη και να τον έχεις μαζί σου, ώστε να μπορεσεις να "διορθώσεις" και τυχόν θέματα συμπεριφοράς που θα έχει από την ως τώρα διαβίωση του. Μην θεωρείς ότι επειδη το κτήμα θα ειναι σε κεντρικό σημείο, είναι απαραίτητα καλό. Θα του δίνει ΠΟΛΛΑ ερεθίσματα και όχι απαραίτητα διαχειρίσιμα από τον ιδιο.
Αυτά τα λίγα από εμενα και καλή επιτυχία το εγχείρημα εύχομαι! Του αξίζουν πολλά περισσότερα από μια μάντρα..
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Ναι θα έχει και προφυλαξεις από τον ήλιο και σπίτι και φουλ σκιά αφού έχει δέντρα και απαραίτητες βόλτες... Δεν σκάβει στο χώμα αφού τόσο καιρό εκεί μέσα δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα και μένα μου φαίνεται λίγο αδυνατος και απαιτητικός στην κροκετα.. Τρώει μόνο τις ακριβές! Θα ξεκινήσουμε το δέσιμο σιγά σιγά..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Με την αλλαγη περιβαλλοντος , μπορει και να αλλαξει και συνηθειες μπορει δλδ μπορει να αρχισει να σου σκαβει... μη σε παραξενεψει.
ΑΠο το να ζει μονος σε ενα παρατημενο θερμοκηπιο σιγουρα καλυτερα εκει που του ετοιμαζεις... Απλα εκει ειναι εκτεθειμενος, σε διαφορα, αλλα σιγα σιγα.. δοκιμαζεις και την συμβιωση στο σπιτι. Μπορει και να πετυχει ;)
Mπραβο σου για αυτο που κανεις
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι..οκ..εγώ θα το ξαναπώ πάντως. Ναι-ξανασκέψου το ενδεχόμενο να μένει μέσα στο σπίτι μαζι σου, Ναι-φρόντισε να εκτονώνεται καταλλήλως, Ναι-θα έχει αρκετές απαιτήσεις..ωστόσο..παρατημένο σ' ένα παλιό θερμοκήπιο χωρίς φροντίδα..δε θα ναι σε κάθε περίπτωση. Θα μπορούσε πχ να το είχε παρατήσει εκεί όπως θα έκαναν οι περισσότεροι δίποδοι λέγοντας "εδω τα παιδάκια πεινάνε". Οπότε μπράβο για την κίνησή σου. Ενημερώσου όσο μπορείς και κράτα μας ενήμερους.
 
  • Like
Reactions: Estranged




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Φίλε μου αυτό θα το ήθελα πολύ αλλά μένω σε ένα μικρό διαμέρισμα και αυτός είναι τεράστιος και έτσι όπως έχει μάθει τους 3-4 τελευταίους μήνες θα υποφέρει
Καλως ηρθες.

Πριν τους 3-4 τελευταιους μηνες που εμενε?
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Εμένα σε μια μεγάλη αυλή έχει πάρει <<αστυνομικη>>εκπαίδευση από ότι γνωρίζω αφέθηκε προσωρινά εκεί στο θερμοκηπίο αλλά.. Το προσωρινά έγινε μόνιμο και μετά χαριζεται..
 






dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλως ηρθες και μπραβο που θα τον υιοθετησεις. Ευχομαι να εχετε καλη ζωη μαζι. Δυστυχως δε γινεται ολα τα σκυλια να ζουν μεσα στο σπιτι. Οκ καλυτερα μεσα, αλλα απο το να ναι παρατημενα καλυτερα να ζουν σε αυλη. Απλα στη δικια σου περιπτωση θα το εχεις εξω για λαθος λογο.
Αν εχεις αλλους λογους σοβαροτερους, παω πασο. Αλλα το μεγεθος δεν εχει σημασια. Δηλαδη εξω το σκυλι θα τρεχει μονο του περα δωθε? Αν το βγαζεις τις βολτες και επιπλεον το βαζεις σε αυτο το οικοπεδο να εκτονωνεται ακομα περισσοτερο, δε νομιζω οτι στο σπιτι θα κανει τιποτα.
Αφου εχεις ζησει μεσα στο σπιτι με σκυλο, θα ξερεις ποσο ωραιο ειναι να περνατε μαζι απλες καθημερινες στιγμες.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
ένα οικόπεδο που δεν είναι προέκταση του σπιτιού, είναι η χείριστη ιδέα.

Αν γαυγίζει όσο εσύ είσαι στο σπίτι σου, που προφανώς δεν το ακούς, και αν ενοχλεί γείτονες (όντως να τους ενοχλεί) δεν θα το βεβαιώσεις ποτέ, και οι φόλες ειναι DIY και συχνό φαινόμενο των καιρών.

Δε συμφωνώ που δε συμφωνώ με τους σκύλους στις αυλές, που στην τελική είναι η προέκταση του σπιτιού, πόσο μάλλον με αυτό.


Από τη μία μπράβο που έλαβες την απόφαση αυτή, από την άλλη θα συμφωνίσω με τους προλαλήσαντες και θα πω πάρτο σπίτι. Εφ' όσον έχει σωστή εκτόνωση καθημερινώς το σκυλί μια χαρά θα είναι.

Ο σκύλος παρέα και παιχνίδι θέλει, παιχνίδι μόνος του δεν κανει.

Αν δεν θέλεις με την καμία να τον πάρεις στο σπίτι, προτείνω φιλοξενία για λίγο (πριν κάνεις και τα έξοδα) και βρες κατάλληλο σπίτι να υιοθετηθεί.
 
  • Like
Reactions: ghelly


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Το οικόπεδο είναι σαν προέκταση του πατρικου μου δηλαδη είναι δίπλα οι γονείς μου φτιάχτηκε για να υποδεχτεί τον Άρη.. Μένω σε ένα διαμέρισμα 55τμ και λείπω πολλές ώρες από το σπίτι συνήθως ένα 8ωρο συνεχόμενο είτε πρωί είτε απόγευμα και δεν θα είναι ότι καλύτερο για αυτόν να μένει περιορισμενος σε ένα μικρό διαμέρισμα.. Τον προηγούμενο σκύλο δεν τον είχα <<μονος>> μου στο διαμέρισμα.. Τώρα για τον Άρη πιστεύω ότι θα κάνω το καλύτερο που μπορώ και αργότερα που θα έχουμε δεθεί παραπάνω και μάθει ο ένας τον άλλον το επιχειρήσω.. Το οικόπεδο ουσιαστικά είναι προέκταση του σπιτιού απλά φραχτηκε καλά για τον Άρη μην πηδηξει και φύγει.. Και τα έξοδα γινανε ήδη μόνο για αυτόν απομένουν τα ιατρικά..
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Τη δικια μου που ειναι 22 μηνων το πρωι για 6-8 ωρες μενει μονη της. Την αφηνω στο δωματιο μου με ανοιχτο το μπαλκονι. Απ οτι εχω καταλαβει, την περισσοτερη ωρα την περναει στο μπαλκονι κοιταζοντας κατω και περιμενοντας ποτε θα επιστρεψουμε. Δε λεω οτι ολα τα σκυλια λειτουργουν με τον ιδιο τροπο ουτε οτι ολα ειναι το ιδιο ενεργητικα. Αλλα νομιζω αξιζε να προσπαθησεις πρωτα να το χεις μεσα στο σπιτι. Αλλα οκ αφου το χεις αποφασισει, ευχομαι να πανε ολα καλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight