Νεο μελος


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Δεν τον έχω από κουτάβι και δεν τον ξέρω ούτε με ξέρει καλά.. Όσο περνάει ο καιρός και μάθουμε ο ένας τον άλλον δεθουμε μπορεί να γίνει και αυτό..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Αρχικά,όπως σου είπαν και μερικοί φίλοι,δεν υπάρχει διαμέρισμα που να μη χωράει και τον πιο μεγάλο σκύλο,μεγάλη αλήθεια αυτή και κράτα την!

Στη συνέχεια,επειδή τελευταία είμαι και ευσυγκίνητος (σα να μαι εγκυος ένα πράμα,χωρίς το αίμα,με τις λιγούρες όμως) να σου πω πως είναι τεράστια μαγκιά και πολύ πολύ όμορφο αυτό που κάνεις

Τέλος,είμαι ο μόνος που το χαλίκι δεν του φαίνεται καλή ιδέα?

Καλή συνέχεια με τον κούκλο σου!
 
  • Like
Reactions: Estranged


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Αρχικά,όπως σου είπαν και μερικοί φίλοι,δεν υπάρχει διαμέρισμα που να μη χωράει και τον πιο μεγάλο σκύλο,μεγάλη αλήθεια αυτή και κράτα την! Και γω που ρώτησα αυτόν που εμπορεύεται χαλίκι κλπ μου είπε όχι γιατί θα το πετάξει από δω και από εκεί και μου είπε βάλε δύο τρεις παλετες να πατήσει από πάνω το σπιτάκι και να είναι σαν μπαλκόνι και το σκέφτομαι..

Στη συνέχεια,επειδή τελευταία είμαι και ευσυγκίνητος (σα να μαι εγκυος ένα πράμα,χωρίς το αίμα,με τις λιγούρες όμως) να σου πω πως είναι τεράστια μαγκιά και πολύ πολύ όμορφο αυτό που κάνεις

Τέλος,είμαι ο μόνος που το χαλίκι δεν του φαίνεται καλή ιδέα?

Καλή συνέχεια με τον κούκλο σου!
Τελικά αυτόν που ρώτησα που εμπορεύεται χαλίκι μου είπε όχι θα το κάνει χάλια και θα το πετάει από δω και από κει και μου έδωσε την ιδέα να βάλω 2-3 παλετες να πατήσει πάνω το σπιτάκι του σαν μπαλκόνι ένα πράγμα και το σκέφτομαι...
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
οι παλέτες έχουν κενά,γνώμη μου είναι να βαλεις μια χαμηλής ποιότητας τάπητα σαν και αυτόν που χρησιμοποιούν στα 5x5.Είναι budget λύση (αν θυμάμαι καλά),δε χαλάει εύκολα και δε γίνεται εύκολα χάλια
 
  • Like
Reactions: Estranged


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
οι παλέτες έχουν κενά,γνώμη μου είναι να βαλεις μια χαμηλής ποιότητας τάπητα σαν και αυτόν που χρησιμοποιούν στα 5x5.Είναι budget λύση (αν θυμάμαι καλά),δε χαλάει εύκολα και δε γίνεται εύκολα χάλια
Δεν θα την άφηνα με κενά κάτι θα έβαζα από πάνω.. Το σκέφτηκα και για τάπητα αλλά με την βροχή θα γίνεται χάλια και ο ταπητας... Μπορεί να βάλω τάπητα πάνω στις παλετες σαν καλή λύση..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
χάλια πως θα γίνει ρε Γιώργο?Δεν έχει χώμα που θα γίνει λάσπη για να γίνει σκατά...Ενας απλός ταπητας είναι που θα σου λύσει τα θέματα.Όπως και να χει φίλε,και μόνο από το ενδιαφέρον που δείχνεις στη λεπτομέρεια δείχνει πως το σκυλί είναι τυχερό!
 
  • Like
Reactions: kasi


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
χάλια πως θα γίνει ρε Γιώργο?Δεν έχει χώμα που θα γίνει λάσπη για να γίνει σκατά...Ενας απλός ταπητας είναι που θα σου λύσει τα θέματα.Όπως και να χει φίλε,και μόνο από το ενδιαφέρον που δείχνεις στη λεπτομέρεια δείχνει πως το σκυλί είναι τυχερό!
Φοβάμαι μήπως αργεί να στεγνώσει ο τάπητος μετά από βροχή αυτό μόνο.. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια προσέχω την λεπτομερεια γιατί είναι έρωτας ο άτιμος και με κοιτάει πάντα με θλιμμενο βλέμμα..
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
βασικα, τις ωρες που εισαι σπιτι, αν θες, μπορεις να τον εχεις μαζι σου παρεακι.. σιγα σιγα να μαθετε ο ενας τον αλλο ε? ;)
 
  • Like
Reactions: epial


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
βασικα, τις ωρες που εισαι σπιτι, αν θες, μπορεις να τον εχεις μαζι σου παρεακι.. σιγα σιγα να μαθετε ο ενας τον αλλο ε? ;)
Εννοείται αυτό όταν είμαι σπίτι... Έτσι είχα μάθει με τον προηγούμενο να με ακουμπάει πάνω στον καναπέ αλλά βέβαια αλλά μεγέθη :)
 
  • Like
Reactions: kasi


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@giorgiok καλως ηλθες και συγχαρητηρια για την επικειμενη υιοθεσια του Αρη. Εγω θα σου πω οτι παλιοτερα ηταν εδω στο φορουμ ενα μελος με ενα μεγαλο Δανο και ενα ακομα ημιαιμακι σε ενα σπιτι 45τμ και ειχε ανεβασει και βιντεακι με τα δυο τους σκυλια να παιζουν μεταξυ τους μεσα στο χολ σε ενα χωρο μαξιμουμ 2επι2. Τελοσπαντων εγω θεωρω οτι με τον καιρο θα συνηθισει μεσα και ειναι προτιμεστερο στο σπιτι. (αυτο ειναι κατι που θα το δεις εσυ στην πορεια)
Τωρα σχετικα με το τι να βαλεις στην αυλη....το χωμα ειναι κακη ιδεα λογο της λασπης τον χειμωνα αλλα και των ξεροχορτων του καλοκαιριου. Το χαλικι παλι δεν ειναι καλη ιδεα....ζεματαει απο τον ηλιο το καλοκαιρι και επισης κραταει υγρασια απο τις βροχες τον χειμωνα, επισηε γδερνει τις πατουσες των σκυλων. Η καλυτερη λυση ειναι ειτε μια φτηνη ποιοτητα γκαζον η μια μετρια ποιοτητα χλοοταπητα. (το γκαζον εχει το καλο οτι δεν κραταει μυρωδιες απο ουρα η κοπρανα, αλλα μαζευει διαφορα εντομα, οπως ψυλλους και τσιμπουρια) ο χολοοταπητας απο την αλλη ισως να κραταει λιγο μυρωδια απο τα ουρα αλλα με λιγο νερακι τοπικα...θα ξενοιασεις.
Στο θεμα του σκεπαστρου...εκει να δωσεις λιγο βαρος γιατι ειναι σημαντικο να υπαρχει ενα κοματι σκιερο και στεγνο σε περιπτωση βροχης! Καλη αρχη στην συγκατοικηση σας ευχομαι!
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
@giorgiok καλως ηλθες και συγχαρητηρια για την επικειμενη υιοθεσια του Αρη. Εγω θα σου πω οτι παλιοτερα ηταν εδω στο φορουμ ενα μελος με ενα μεγαλο Δανο και ενα ακομα ημιαιμακι σε ενα σπιτι 45τμ και ειχε ανεβασει και βιντεακι με τα δυο τους σκυλια να παιζουν μεταξυ τους μεσα στο χολ σε ενα χωρο μαξιμουμ 2επι2. Τελοσπαντων εγω θεωρω οτι με τον καιρο θα συνηθισει μεσα και ειναι προτιμεστερο στο σπιτι. (αυτο ειναι κατι που θα το δεις εσυ στην πορεια)
Τωρα σχετικα με το τι να βαλεις στην αυλη....το χωμα ειναι κακη ιδεα λογο της λασπης τον χειμωνα αλλα και των ξεροχορτων του καλοκαιριου. Το χαλικι παλι δεν ειναι καλη ιδεα....ζεματαει απο τον ηλιο το καλοκαιρι και επισης κραταει υγρασια απο τις βροχες τον χειμωνα, επισηε γδερνει τις πατουσες των σκυλων. Η καλυτερη λυση ειναι ειτε μια φτηνη ποιοτητα γκαζον η μια μετρια ποιοτητα χλοοταπητα. (το γκαζον εχει το καλο οτι δεν κραταει μυρωδιες απο ουρα η κοπρανα, αλλα μαζευει διαφορα εντομα, οπως ψυλλους και τσιμπουρια) ο χολοοταπητας απο την αλλη ισως να κραταει λιγο μυρωδια απο τα ουρα αλλα με λιγο νερακι τοπικα...θα ξενοιασεις.
Στο θεμα του σκεπαστρου...εκει να δωσεις λιγο βαρος γιατι ειναι σημαντικο να υπαρχει ενα κοματι σκιερο και στεγνο σε περιπτωση βροχης! Καλη αρχη στην συγκατοικηση σας ευχομαι!
Σε ευχαριστώ βλέπω να καταλήγω σε αυτό... Παλετες που θα πατήσει πάνω το σπίτι να γίνει σαν μπαλκόνι και για να μην έχουν κενά οι παλετες κομμάτια χλοοταπητα η ένα άλλο υλικό που μου προτεινε ο τύπος από το μαγαζί με τα υλικά..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Υπάρχει και deck από pvc ως εναλλακτική λύση της παλέτας. Δεν παθαίνει τίποτα με υγρασίες, ήλιο κλπ. και δεν έχει κενά.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πάντως - τον σκύλο τον καίει περισσότερο να είναι μαζί σου και κοντά σου και λιγότερο να αλωνίζει. Και έτσι θα δεθείτε και πιο σωστά. Ξέρω κι εγώ ανθρώπους με κάτι μουλάρια σε μικρά σπίτια - ζάχαρη περνάνε.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
Οσο μπορεις απεφυγε τα ξυλα.κατα τα αλλα,τσιμεντο κ πανω στο τσιμεντο μια κατασκευη με κατι μαλακο ωστε να ξαπλωνει.καλυτερο πραγμα για τον σκυλο ομως απο το χωμα δεν υπαρχει..γενικα δες να μην βρεχεται εκει που θα ειναι κ ναην τον πιανει η βροχη σε.καποιο μερος κ εξω απο το σπιτακι του.επισης δες που θα ειναι το σπιτακι.μην το πιανουν βοριαδες κτλ.επισης ενα τυπου "κιοσκι" πανω απο το σπιτι θα βοηθουσε το καλοκαιρι,να μην αναβει το ζωο.καλη αρχη.
 






giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Εκτός από αμπουλα κολλαρο χάπι για τα σκουλήκια και εξετάσεις αίματος θα χρειαστεί κάτι άλλο νομίζετε;; έχει κάνει μόνο το πρώτο τριπλό εμβόλιο και το αντιλυσσικο και είναι ήδη 3 χρόνων.. Από τροφή έχω καταλήξει σε μια που μου την έδωσε ένας φίλος μου κτηνίατρος και την κατασπαραζει αν και όλα τα τρώει από ότι έχω διαπιστώσει..
 


XaraL

Active Member
22 Μαϊου 2015
38
21
Λίγο καθυστερημένα, αλλά να πω κι εγώ την γνώμη/εμπειρία μου ,το καλό με το χαλίκι εκτός οτι δε λασπώνει, δε βρωμάει επίσης (δεν ξέρω πως έχεις σκοπό να μοντάρεις το κατουριμα πουχου). Εμείς στον κήπο έχουμε χοντρό και αραιά στρωμένο και η αλήθεια είναι οτι του κάνει τρομέρό 'πεντικιούρ' του δικού μας, αλλά τρομάρα του το γκαζόν που έχουμε ούτε για κύλισμα δεν το θέλει o_O. Εκειιιί στο χαλίκι.

Κάντου εξετάσεις και για ερλιχία και λεισμανίωση καλού κακού.
 
  • Like
Reactions: dnassib


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το αντιλυσσικό μη σε προβληματίζει γιατί έτσι κι αλλιώς έχει διάρκεια δράσης 3 χρόνια, άσχετα αν για το συγγεκριμένο εμβόλιο ο νομοθέτης λέει κάθε χρόνο.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Θα δω τι θα μου προτείνει ο κτηνίατρος και μακάρι να ναι καλές οι εξετάσεις αφού είναι κλεισμενος εκεί 3-4 μήνες.. Πάντως αν κρίνω από όρεξη τρελενεται και ειδικά με κάτι κοκκαλα από τον κτηνιατρο τα παίρνει και εξαφανίζεται.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Μετά από δύο μέρες συμβιωσης έχω πάθει σοκ.. Πήγαμε κτηνιατρο κάναμε γενικές εξετάσεις υψηλά λευκά αιμοσφαιρια αντιβιωση για δέκα μέρες. Τα άλλα καλά αλλά τσιμπουρια αρκετά πήραμε κολαρα αμπουλα χάπι για τα παράσιτα. Βγήκαμε βόλτα και εκεί έπαθα σοκ.. Ο σκύλος με κοιτάει στα μάτια δεν ασχολείται με κανένα άλλο γύρω του ούτε με τα σκυλιά που του γαυγιζουν μόλις πάει να τραβήξει το λουρι γυρίζει και έρχεται δίπλα μου! Παιδάκια περνάνε από δίπλα του σκυλιά σκυλαροι σκυλάκια τίποτα σαν να μην υπάρχουν.. Δεν ηξερα τι είδους εκπαίδευση έχει πάρει και τι τα κάνουν στην <<αστυνομικη >> εκπαίδευση αλλά ο σκύλος έξω είναι τηλευκατευθυνομενος.. Είπα τον κτηνιατρο να του βάλουμε φιμωτρο για τις εξετάσεις μου λέει δεν τον βλέπεις εκτελεί μόνος του.. Δεν γαυγιζει καν αφού λέω μίλια δεν έχει.. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω λες και τον έχω από κουτάβι δεν έχω λόγια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95