Νομιζω οτι παει να γινει Dog Aggressive


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Καλησπέρα.
Τον τελευταιο καιρο οπου συνανταμε αδεσποτο κανει σαν τρελος, ασχετα με την διαθεση του αλλου σκυλου που τις περισσοτερες φορες ειναι φιλικο.
Δεν υπολογίζει ουτε εαν τον παιρνει να κανει τσαμπουκα. τον κραταω με εντολες και δυσκολα.
ο σκυλος ειναι 11 μηνων σχεδον και δεν ειχαμε ποτε κακια εμπειρια με αδεσποτο.
τι φταει? δεν κανω κατι σωστα?
Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω αυτο?

Θενξ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Ισως, υπάρχουν τρόποι να το βελτιώσεις.
Ισως, να μην καταφέρει να το αποβάλλει ποτέ.
Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος, να το δεχτείς και να ζήσετε μ'αυτό.

Δεν είναι θέμα σωστού/λάθους δικού σου.
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Κάνει τσαμπουκά ότι φύλο-μέγεθος-ηλικία αν έχει το άλλο σκυλί??
Αντιδράει το ίδιο είτε είναι θυληκό είτε είναι αρσενικό???
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Το κάνει πάντα και παντού?
Ισως να αδιαφορησει καμμια φορα οταν ειναι πτωμα.
Απο οτι εχω δει στο 1 vs 1 το κανει.με πολλα σκυλια δεν εχω δει τετοια συμπεριφορά

Κάνει τσαμπουκά ότι φύλο-μέγεθος-ηλικία αν έχει το άλλο σκυλί??
Αντιδράει το ίδιο είτε είναι θυληκό είτε είναι αρσενικό???
Ναι αντιδραει το ιδιο. προχθες ειδαμε ενα κουταβι θηλυκό.δεν το δαγκωσε,γαυγισε και το πατησε. ο μπουλντοζας. ευτυχώς εως τωρα δεν εχουμε θυματα ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη πλευρα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ο σκυλος ειναι 11 μηνων σχεδον και δεν ειχαμε ποτε κακια εμπειρια με αδεσποτο...
Λέω εγώ, τώρα...
Πάρε υπόψη σου και το εξής:

Πρώτη έκρηξη τεστοστερόνης (εφηβικού "ανδρισμού") στους 9-10 μήνες... σε άλλα νωρίτερα, σε άλλα αργότερα..
Δεύτερη έκρηξη τεστοστερόνης (ίσως η πιο έντονη) στους 16-18 μήνες...
Τρίτη έκρηξη τεστοστερόνης (η πιο ήπια, πλέον) γύρω από τους 24 μήνες...

1. ...με πολλα σκυλια δεν εχω δει τετοια συμπεριφορά

2. ...Ναι αντιδραει το ιδιο. προχθες ειδαμε ενα κουταβι θηλυκό.δεν το δαγκωσε,γαυγισε και το πατησε. ο μπουλντοζας. ευτυχώς εως τωρα δεν εχουμε θυματα ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη πλευρα
Κάπως έτσι αντιδρά και ο δικός μου...
Δεν πάει να "φάει" το άλλο σκυλί... πάει να "κυριαρχήσει"... ειδικά σε σκυλιά που έχουν "αναιδή" γλώσσα σώματος...

Η μεγάλη διαφορά, όμως, είναι ότι δεν το κάνει σε αδέσποτα... ποτέ!
Θέλει να καβαλήσει, αν το αδέσποτο είναι υποτακτικό... το έκανε λίγο άγαρμπα κάποτε... αλλά του μάθαμε ότι το αδέσποτο είναι "taboo"... και το έχει κατανοήσει πλήρως...
 
Last edited:


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Μία από τα ίδια και εδώ...
Μέχρι 9 μηνών όλα καλά, όλα ωραία, έπαιζε με άλλα σκυλιά....Με το που πάτησε τους 10 μήνες άρχησε τσαμπουκάδες κυρίως με ενήλικα αρσενικά... Οπότε η θεωρία για την έκρηξη τεστοστερόνης μάλλον σωστή είναι....

Πλέον είμαι πολύ προσεχτικός πως θα προσεγγίσω κάποιον άλλο σκύλο, ειδικά όταν αυτός είναι ασενικός.
Στην ουσία πάει να κυριαρχήσει πάνω τους και δεν το επιτρέπω....
Με εκπαίδευση έχω καταφέρει να το ελατώσσω, αλλά όχι σε σημαντικό βαθμό.
Αυτό που σίγουρα έχω καταφέρει είναι να τον ελέγχω καλύτερα και να μπορώ να τον διαβάσω και να προβλέψω τι θα κάνει....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξεπέρασε το σοκ εσύ!

Έτσι είναι ο σκύλος, αρσενικός είναι με περισσότερο ή λιγότερο ταπεραμέντο!
Μπορεί να είναι έντονος στις κινήσεις του!Αυτό δεν τον κάνει και αυτόματα κακό στην συμπεριφορά!
Λίγο η περίοδος που διανύει, λίγο η ηλικία!
Μπορεί να το κάνει πιο έντονα στην περιοχή του, εκεί που βγαίνετε βόλτα κτλ κτλ!

Μπορεί ο σκύλος σου να είναι φυσιολογικός αλλά εσύ να μην είσαι έτοιμος για την μετάβαση αυτή του χαρακτήρα!

Ωστόσο αυτό δεν πάει αν πει ότι θα κάνει ότι θέλει!Θέλει συγκράτηση, υπακοή!
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
να κάνουμε γκρουπάκι βρε παιδιά υποκατηγορία στο forum!!! οι σεξουαλικά κυριαρχικοι!!!
μια από τα ίδια κι εμείς για να μην επαναλαμβανόμαστε....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπήκατε στην εφηβεία!! Θα το δοκιμάσει όπου τον παίρνει...θα το δοκιμάσει και άγαρμπα και άτσαλα...και θα "ψαχτεί"!!!
Ο κούταβός σου δεν είναι πια κούταβος....!!! :):)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. o alpen παει για δαγκωμα οχι για καβαλημα.

2.η έκρηξη τεστοστερόνης τελειωνει καποτε? δηλαδη να περιμενω κανα 2 μηνες να δω?
1. Εντάξει, μην απογοητεύεσαι... ολυμπιακό αγώνισμα είναι κι αυτό (ιππασία)!!!

2. Ναι, κινείται γύρω από τις περιόδους που σου περιέγραψα και σταματάει... το θέμα είναι ότι, ακόμα και στις περιόδους αυτές, πρέπει να καταλαβαίνει πιο είναι το επιθυμητό από σένα...
Μετά τα 2 χρόνια, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει παρόμοιες "εκρήξεις"...

να κάνουμε γκρουπάκι βρε παιδιά υποκατηγορία στο forum!!! οι σεξουαλικά κυριαρχικοι!!!
μια από τα ίδια κι εμείς για να μην επαναλαμβανόμαστε....
Ετσι, για να ευθυμήσουμε λίγο:

Να φανταστείς, η πιο δυνατή εντολή της Μόκας, είναι το "Μόκα κάτσε", από μακριά...
Οταν την καβαλάει ο Casper, του κάθεται (αρκετές φορές*) σα χαζή... οπότε με το "Μόκα, κάτσε", ξεκολάει, καταλαβαίνει τι εννοώ και κάθεται απότομα... οπότε, ο κούταβος, χάνει την ισορροπία του, πέφτει κάτω και δεν ξαναπροσπαθεί!

(*): Να εξηγήσω αυτό το "αρκετές φορές"... η Μόκα φαίνεται ότι ξέρει καλά ποιές είναι οι περίοδοι "εκρήξεων" του μικρού και τότε είναι που του κάθεται, για να μην τσακωθούν... όλες τις υπόλοιπες περιόδους, γυρνάει και τον διορθώνει και όπου γύγει-φύγει ο κούταβος...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
για να ευθυμήσουμε λίγο ακόμα... ο μικρός μια μέρα πριν κάνα δίμηνο τρίμηνο μόλις είχε αρχίσει να κλιμακώνει σιγά σιγά (εμείς δεν είχαμε πάρει χαμπάρι) είχε πιάσει με τα 2 χερια την μια γάτα (θηλυκιά στειρωμένη) από τις 2 και έκανε την γνωστη πέρα δώθε κίνηση στον αέρα!!!
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Σας ευχαριστω παιδια.πιστευται οτι να τον παω καμμια φορα στο παππυ παρκ ειναι καλη ιδεα η θα εχω και εκει αιματα?

και κατι ακομα.οταν παει να την πεσει σε κανα δυμοιρο σκυλακι εγω τι να κανω? να αδιαφορω και να φευγουμε?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...πιστευται οτι να τον παω καμμια φορα στο παππυ παρκ ειναι καλη ιδεα η θα εχω και εκει αιματα?

2. ...και κατι ακομα. οταν παει να την πεσει σε κανα δυσμοιρο σκυλακι εγω τι να κανω? να αδιαφορω και να φευγουμε?
1. Αν είναι εκεί οι υπεύθυνοι, φαντάζομαι θα τον αξιολογήσουν και ίσως τον βάλουν με τα κατάλληλα σκυλιά... ρώτησέ τους πρώτα.

2. Σε πρώτη φάση, έτσι κάνεις... σε δεύτερη φάση, μπορεί να έχεις την υπομονή να σταθείτε λίγο πιο μακριά και να του μάθεις να το θεωρεί φυσιολογικό και "καλό"...
Εχω κουραστεί αρκετά, για να πείσω τον κούταβό μου ότι εκείνο το αδέσποτο είναι "καλόοο", με μεζεδάκια, με μπράβο, με χάδια κλπ...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχει όμως και η μέθοδος απλά να δείξεις στο σκύλο να αδιαφορεί. Εγώ παλιά κοινωνικοποίηση για τα σκυλια μου ήταν να περπατώ καταμέτωπο σε αδέσποτα και να μη τα αφήνω να κοιτάξουν τα άλλα σκυλιά. Αυτό το βλέπω σκυλιά αλλάζω πορεία δεν βοηθά και απλά εξιτάρει το σκύλο με το χρόνο.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα τσεκαρισμένα αδέσποτα προσφέρουν την καλύτερη κοινωνικοποίηση. Η γλώσσα του σώματός τους, η σοφία που αποκτούν με την ζωή στον δρόμο και οι ψύχραιμες αντιδράσεις τους, είναι σαν "μεταπτυχιακό" για τον σκύλο μας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τα τσεκαρισμένα αδέσποτα προσφέρουν την καλύτερη κοινωνικοποίηση. Η γλώσσα του σώματός τους, η σοφία που αποκτούν με την ζωή στον δρόμο και οι ψύχραιμες αντιδράσεις τους, είναι σαν "μεταπτυχιακό" για τον σκύλο μας.
Και, μάλιστα, διδακτορικό!!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και, μάλιστα, διδακτορικό!!!
Το έχω σκεφτεί, αν αποκτήσω δεύτερο σκύλο που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει διαφορετικό ταπεραμέντο από την μικρή μου, θα τον χώσω και αυτόν από την πρώτη στιγμή μέσα στα αδέσποτα...