Νομιζω οτι παει να γινει Dog Aggressive


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
ειναι 15 μηνων στην αναπτυξη ακομα δηλαδη.. τρωει κλινικη τροφη λογο του ποδιου του. βρίσκεις σωστο να μενει νυστικος?
ρωταω γιατι εμενα μου φαινεται του ματς
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Το να μεινει αταιστος μου φαινεται υπερβολικο και εμενα.jimbo νομιζω οτι μονο με καλη υπακοη θα μπορεσεις να μην εχεις προβληματα..Ισως αν πας σε καποιον εκπαιδευτη και τον δει και σου πει μερικες συμβουλες?Ο σκυλος εχει κανει β.υ και αν οχι υπαρχει αυτη η περιπτωση?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
α)η απάντησή μου για την πείνα πήγαινε κυρίως στο ποστ του Kokoni
β)πολλοί εφαρμόζουν την πείνα, και για εκπαίδευση, και μερικοί για θέματα θεωρίας διατροφής...(αφήνουν τον σκύλο κάποια μέρα νηστικό γιατί και στην φύση δεν θα έβρισκε λέει)
γ)δεν θα πάθει ο κώλος του
δ)εγώ δεν το εφαρμόζω
ε)Με το Γερμανικό έχεις άλλα εργαλεία (prey) πριν πας στην πείνα
στ)Πήγαινε σε κάνα κλαμπ (πχ Καματερό)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
β)πολλοί εφαρμόζουν την πείνα, και για εκπαίδευση, και μερικοί για θέματα θεωρίας διατροφής...(αφήνουν τον σκύλο κάποια μέρα νηστικό γιατί και στην φύση δεν θα έβρισκε λέει
Το είχα εκφράσει παλιότερα ως απορία εδώ στο φόρουμ, γιατί ορισμένοι αφήνουν μια συγκεκριμένη μέρα την εβδομάδα τον σκύλο χωρίς τροφή?
Πρόσφατα μου απαντήθηκε η απορία με το σκεπτικό να αποτοξινωνεται οσκυλος και να καθαρίζει εσωτερικά. Σκεπτικό το οποίο δεν μου φαίνεστε λάθος ωστόσο δεν ξέρω αν ισχύει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ για την ασιτία μίλησα στην περίπτωση σκύλου που φτύνει το σαλάμι όταν δεί άλλο σκύλο για να γαυγίσει
και όχι όταν είναι στην ανάπτυξη δεν είναι και τόσο καλό να μένει νηστικό αν και δεν αναφερόμαστε στην περίπτωση του δικού σου σκύλου
πάντως μιάς και το πιάσαμε κι εγώ κάνω μία ήμέρα νηστεία στα ενήλικα σκυλιά ,όχι για λόγους εκπαίδευσης
,για λόγους υγείας

εφόσον ο σκύλος σου έχει διάθεση να εστιάσει στον μεζέ και εφόσον προφανώς δεν έχει και τόσο σοβαρό πρόβλημα επιθετικότητας αλλά απλά φοβάσαι να μην αποκτήσει ,πιστεύω πως ίσως και η μέθοδος που σου προτείνω μπορεί να δουλέψει
το να πάς σε ειδικό σαφώς και θα δουλέψει περισσότερο!!! αλλά ειδικό συμπεριφοράς-όχι εκπαιδευτή για σήκω κάτσε,είναι λίγο διαφορετικά αυτά

και sea-mol δεν είναι ενστικτώδης συμπεριφορά του σκύλου(καμίας φυλής) να θεωρεί αντίπαλο κάθε σκύλο που εμφανίζεται από πέεεεεερα
σαφώς και υπάρχουν φυλές που έχουν έντονες τάσεις περιφρούρησης του χώρου τους και συνήθως τις αποκτούν άνθρωποι που τους ενδιαφέρει αυτή η τάση
και προφανώς και είναι πολύ πολύ δυσκολότερο να τα κάνεις να δέχονται άλλα σκυλιά στον χώρο τους χωρίς να τα δούνε έστω πολύ επιφυλακτικά
εδώ όμως τελικά,μιλάμε για τον σκύλο του μέλους μας,που τώρα τελευταία του προέκυψε το θέμα και μάλιστα όχι στο puppy park αλλά μόνο με το λουρί και σε συνάντηση με έναν σκύλο
δηλαδή απλά κάτι έχει παρεξηγήσει και δεν είναι ότι γενικά έχει θέμα επιθετικότητας με εισβολείς στον χώρο του ή γενικά με τα άλλα σκυλιά
και το μέλος συγχρόνως δεν το επιθυμεί κιόλας αυτό ούτε πήρε Γερμανικό Ποιμενικό για να διώχνει άλλους σκύλους

αν λοιπόν δεν έχεις πρόχειρο κάποιον ειδικό συμπεριφοράς τότε προσπάθησε όπως σου λέω ,με το να κάνεις υπακοή στον σκύλο μπορεί να δουλεύει γιατί ο σκύλος δεν θέλει να σπάσει το κάτσε επειδή έχει συνηθίσει να το διατηρεί
αλλά ταυτόχρονα από μέσα του βράζει από ένταση γιατί έτσι έχει συνηθίσει και μεγαλώνοντας δεν ξέρεις πως θα του βγεί αυτή η πίεση
ενώ ,λέω εγώ τώρα,αν τον κάνεις να συνηθίσει στην ιδέα ότι οι άλλοι σκύλοι είναι Happy Hour σταδιακά θα ξεσυνηθίσει να τσιτώνει μόλις τους βλέπει.....αυτά
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Θελω και εγω να ρωτησω κατι.Ο σκυλος μου ειναι 7 μηνων και οχι εκπαιδευμενος(θα εκπαιδευτει ομως)Οταν περπαταμε στο δρομο και βλεπουμε σκυλι στο λουρι τρελενεται να παει!Αν δεν παει κλαψουριζει και γαυγιζει αλλα οχι επιθετικα.Οταν παμε κοντα ολα καλα:)Δεν εχει αγριεψει ποτε σε κανενα.Οταν ομως το αλλο του γαυγισει εμενα σηκωνει τριχα και γαυγιζει και εκεινος και θελει να παει..Πως μπορω να το περιορισω αυτο?Προσπαθησα με φαγητο(απο χθες δεν μου τρωει κανει τσαλιμια)σημερα που ειδαμε μια σκυλα να του γαυγιζει αλλα δεν εδινε σημασια.Και διορθωση να του κανω με τον πνιχτη παλι τα ιδια..Δεν ξερω αν ειναι δειγματα αυτα για dog agressive σκυλο αλλα αναλογα με την διαθεση του αλλου σκυλιου αλλαζει και η δικη του..Ποτε ομως δεν ξεκιναει πρωτος!Ακομα οταν βλεπουμε αλλο σκυλι τον βαζω να καθεται μεχρι να περασει το αλλο σκυλι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο..Καμια ιδεα?Εγω θελω να μην δινει καθολου σημασια παρα μονο σε εμενα!

PS:Το σκυλι ειναι κοινωνικοποιημενο πολυ και με εξωτερικους θορυβους,ανθρωπους μωρα παιδια κλπ αλλα και με σκυλια(puppies park)
Να σημειωσω ακομα οτι τον ειχε δαγκωσει λιγο στην ουρα ενα αδεσποτο αλλα την επομενη τον πηγα στο παρκο και ηταν ολα καλα..Γενικα δεν μου εχει δειξει να εχει δημιουργησει ποτε θεμα με σκυλι οταν παιζει μικρο,μεγαλο,αρσενικο η θυληκο!
 
Last edited:




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δεν μπορω ακομα γιατι ο μικρος απο το τραβηγμα(με την βοηθεια του εκτροφεα το εκοψε)ζορισε λιγο τα ποδια στο κατω μερος τους(ευτυχως δεν ειναι κατι σοβαρο και σχεδον ειναι οπως πριν)και η γιατρος ειπε ξεκουραση και αυξηση των διπλασιασμο gdrox για 2 εβδομαδα(εχω αλλη 1 ακομα)απλα ηθελα να ακουσω καμια λυση μεχρι να τον παω.Ξερω οτι δεν ειναι κατι που δεν κοβεται και δεν ανησυχω.Απλα επειδη γινεται κουβεντα δεν ξερω αν αυτο ειναι της ηλικιας η σημαδια dog aggressive σκυλου
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
νορμάλ είναι ακόμα ο σκύλος σου-να πάς για εκπαίδευση έτσι κι αλλιώς
και αφού έχεις και τον εκτροφέα σου για βοήθεια να μιλάς και με αυτόν
πρόσεχε μην στο τραμπουκίσει κανένας άλλος σκύλος εντωμεταξύ γιατί μπορεί να σου γίνει και επιθετικό μετά
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
κομενες πλεον οι βολτες στο δασος με τον δουκα ελευθερο(ξερω ξερω αυτο δεν επρεπε να γινεται ουτως η αλλως αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα γιατι δεν εκανε μαγκιες σε αλλα σκυλια )αλλα πλεον δεν του εχω εμπιστοσυνη , ακινητοποιησε ενα μπιγκλ ριχνοντας το ανασκελα , τη δευτερη φορα παλι γρυλισε και εκανε να δαγκωσει ενα αλλο που του γρυλισε και γενικα οποιο θεωρει του χεριου του προσπαθει να το κυριαρχησει και να το βαλει ανασκελα γρυλιζοντας.δεν πειραζει καθολου σκυλια που τα ξερει απο μικρος ουτε θηλυκα. τη περασμενη εβδομαδα βρεθηκαμε μουρη με μουρη με ενα βελγικο που ηταν και αυτο ελευθερο και μολις πλησιασε ο δουκας τον γρυλισε εκεινος βγαζοντας δοντια ,ο δικος μου επιτεθηκε με τη μια και τους χωρισαμε κακην κακως. πιστευω οτι πραγματικα εχει εκρηξη ορμονων και δοκιμαζει τις δυναμεις του .μονο που οτι δοκιμασε δοκιμασε αφου δεν θα εχει τη χαρα να ξανατρεξει ελευθερος .
 




jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Join the Club....
Συνήθεια είναι, μην αγχώνεσαι... :)
μου αρεσει η θετικη αυρα σου...
Νικολ θα μαζευομαστε ολοι εμεις οι dog agressive και θα τα λεμε μονοι μας..
Δηλαδη αυτοι που πουλανε γουοκι τοκι κλεφτες θα γινουν?:D
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Πω ρε παιδιά ...η βόλτα ειναι πια μαρτύριο. Τον είχα ελεύθερο και καλπάζε χαρούμενος και με ποση χαρα ερχόταν όταν τον φώναζα. Δε με άφηνε απο τα μάτια του και όταν άλλαζα πορεία τσακιζοταν να ερθει να μη με χάσει Εβλεπε άλλο σκυλί και πήγαινε όλο χαρα να παίξει.εφευγα τον φώναζα και ερχόταν αμέσως.τωρα προσπαθεί να τραμπουκίσει.οχι πάντα...αλλα που εμπιστοσύνη πια.