Νομιζω οτι παει να γινει Dog Aggressive


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ξέρουν να διαβάζουν το περιβάλλον τους και να πράττουν αναλόγος. Αυτο είναι το νόημα της κοινωνικοποίησης.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ειδικά αυτά που ζούν σε αγέλες... μέχρι και για μένα, που όπως πολλές φορές έχω πεί είμαι newbie στα θέματα του σκύλου, είναι το καλύτερο μου μάθημα.....
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και μόλις ήμουν έτοιμος να ανοίξω κάποιο παρόμοιο θέμα για βοήθεια αλλά νομίζω ότι ταιριάζει εδώ...

Ο Κάστωρ (σήμερα πλέον 36-37κιλά και 21 μηνών), είναι ένα σκυλί που μέχρι τους 17-18 μήνες ήταν ανεκτικό σε κάθε είδους παρενόχληση από άλλα σκυλιά (πόδι στο σβέρκο, σαγόνι στην ράχη, κλπ).
Οτι και να του έκαναν δεν έδινε σημασία καμμία και συνέχιζε να παίζει ή σε κάποιες περιπτώσεις δηλωνε υποταγή.

Από 17-18 μηνών άρχισε να αλλάζει...
α) Η αρχή έγινε με ένα σκυλί αρσενικό 2,5 χρονών καμια 25 κιλά που του γρύλισε (γενικά αυτος ό σκύλος έκανε σε όλα τα σκυλια ψευτοτσαμπουκάδες).
Γύρισε και του γρύλισε κι αυτός. Ο άλλος το ξαναέκανε και ξεκίνησε ο καυγάς.
Χρησιμοποιόντας το στήθος και τα πόδια του τον πέταξε κάτω και τον γύρισε ανάσκελα έπιασε απ το λαρύγγι.
Οταν καταφερα να τον απομακρύνω διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε ο παραμικρός τραυματισμός στα σκυλιά.

β) Μετα από ένα διαστημα ένα ενήλικο αρσενικό PUG τον παρενοχλούσε προσπαθώντας να τον καβαλήσει. Στην αρχή δεν του έδινε σημασία. Κάποια στιγμή του γρύλισε, το PUG τον έγραψε και τότε του έδωσε μία με το πόδι και το πέταξε 2 μετρα μακρυα. (δεν το συνέχισε περαιτέρω.)

γ) Αρπάχτηκε, εδώ χωρίς να καταλάβω γιατί, με ένα στειρωμένο αρσενικό 2 χρονών (πάλι χωρίς τραυματισμό)

δ)Αρπάχτηκε με τον Πύρρο (προλάβαμε όταν ακόμα ήταν όρθια στηθος με στήθος και ριχνανε γροθιές και δαγκωνιες στον αέρα βρυχώμενα, οποτε δεν γνωρίζω που θα κατέληγε το θέμα ) έχω την εντύπωση ότι ο Πύρος πήγε να ακουμπίσει το πόδι στο σβέρκο του, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος (ο Κώστας ίσως να θυμάται καλύτερα)

ε) Φλερταροντας και παίζοντας με μια θηλυκιά εμφανίστηκε ο σκύλος της περιπτώσεως (α), ο Καστωρας τον είδε, του την έπεσε άμεσα και επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό με τα σαγόνια στο λαρύγγι του άλλου (χωρίς όμως τραυματισμό)

Πάλι παίζοντας με το ίδιο θηλυκό εμφανίστηκε άγνωστος αρσενικός σκύλος (30 κιλών περίπου), του όρμησε βρυχώμενος και σπρώχνοντας τον με το σώμα τον έδιωξε και τον συνόδεψε μακρυά. (ευτυχώς ο άλλος δεν αντεδρασε αλλά έφυγε)

Και το τελευταίο, διότι με τα κουτάβια μέχρι τώρα δεν ασχολείτο
στ) μεγαλόσωμο σκυλί στο μέγεθός του, 7-8 όμως μηνών.
Επαιζε με θυλυκά και το έδιωχνε, Το έκανε δυό φορες, την τρίτη του γρύλισε το κουτάβι (παρουσία θηλυκών) και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Επίθεση, χρήση σώματος και ποδιών, ο άλλος ανάσκελα με το στομα του Κάστορα στο λαρύγγι του (χωρίς τραυματισμο)

Δεν τον λύνω πλέον όταν είναι παρόντα άλλα αρσενικά αλλά δεν εκτονώνεται.
Μπαλάκια και τέτοια δεν κυνηγάει (αντε κανα δυό φορές και μετα με κοιτάει σαν να μου λέει «μα καλά, κουλός είσαι και σου φεύγουν συνέχεια τα μπαλάκια;»)
Αυτό που του αρέσει είναι κρατάει κάτι στο στόμα, να τον κυνηγάνε τα άλλα σκυλιά και να ρυθμίζει την ταχύτητα του έτσι που να μην τον φτανουνε αλλά ούτε να ξεφεύγει.

Χθές συμβιούσε με ένα στειρωμένο ενήλικο αρσενικό και ενώ κοντα ήταν και ένα αδέσποτο πιό μεγαλόσωμο από αυτόν αρσενικό δεν ασχολούντο ο ένας με τον άλλον.
Μόλις εφτασε στο πάρκο μία θυλυκιά, τον έδεσα γρήγορα γιατί ήξερα ότι μόλις το αδέσποτο θα ζυγωνε την θυλυκια, θα γινόταν χαμός.
Εκτός των άλλων, προσπαθει πλέον να κυριαρχήσει και δεν ανέχεται από τα άλλα την όποια προσπάθεια κυριαρχίας.
Στον δρόμο όταν διασταυρωνόμαστε με καποιο σκυλί δεν ασχολείται μαζί του, ακόμα και αν το άλλο του γαυγίζει επιθετικά.

Συγγνώμη για το μακροσκελέστατο πόστ αλλά προσπάθησα να δώσω όσο πιό πολλά στοιχεία μπορώ, ώστε να λάβω τις σωστώτερες συμβουλες από τους εμπειρότερους για το πώς να το χειριστώ!
 
Last edited:


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν ειναι τιποτα , απλα μεγαλωνουν και εμεις μενουμε στην ηλικια του γλυκου κουταβιου χεχε.
Θελει προσοχη ,πανε οι ανεμελες μερες που αφηναμε τα σκυλια μας να παιξουν.
Θυμαμαι στην πιτα που εκανε τσαμπουκα με τον Σαγκα.Και ειπα ''πρωτη φορα το κανει'' , βεβαια πολλοι θα ειπαν , α καλα το εχουμε ξανακουσει , αλλα τελικα ηταν η πρωτη του φορα.Και οχι η τελευταια.Δεν λεω δυστυχως η ευτυχως , αποδεχομαι τα λαθη μου , την προσωπικοτητα του σκυλου μου , και προχωραμε.Πολυ πιο προσεκτικα ποια , παντως προχωραμε.
 




fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Να ζητησω κι εγω την συμβουλη σας μιας και εχω ενα παρομοιο θεματακι της τελευταιες 3 μερες!πηγαινοντας στο παρκο συνανταμε ενα θηλυκο γερμανικο το οποιο παιζουν τρελα σχεδον καθε δυο μερες που το πετυχαινουμε!προχθες την καβαλησε και εκανε τα δικα του(γκουχου γκουχου! ειναι ομως στειρωμενος!)!!απο τοτε εχω παρατηρησει μια συμπεριφορα επιθετικη γενικοτερα!και στην βολτα του και με αλλα σκυλια!και πριν ειχε με μερικα σκυλια θεματα αλλα τωρα βλεπω οτι εχει σχεδον με ολα και γαυγιζει ειδικα αν δεν παμε κοντα με το που τα δει!!!χθες παραλιγο να αρπαχτει με ενα γομαρακι!δεν περνει χαμπαρι ουτε μεγεθος ουτε τιποτα!!!επισης δεν υπαρχω εκεινη την ωρα αν ειμαστε αρκετα κοντα,ουτε με εντολες ουτε με τιποτα!!αν ειμαστε σε καποια α αποσταση και τον χαιδεψω και του πω μπραβο,καλο κτλ κλαψουριζει και με κοιταει!!!σε ολες τις περιπτωσεις ειναι στημενος και ετοιμος για βουρ!!!καμια σκεψη-βοηθεια-γνωμη-συμβουλη;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
καμια σκεψη-βοηθεια-γνωμη-συμβουλη;
Για ποιό λόγο σε ενοχλεί η συμπεριφορά του σκύλου?
Να το θέσω αλλιώς, για ποιό λόγο αγχώνεσαι τόσο για να κάνεις το σκύλο σου πιο "φιλικό" με αλλα σκυλιά?
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Για ποιό λόγο σε ενοχλεί η συμπεριφορά του σκύλου?
Να το θέσω αλλιώς, για ποιό λόγο αγχώνεσαι τόσο για να κάνεις το σκύλο σου πιο "φιλικό" με αλλα σκυλιά?
βασικα δεν θελω να τον κανω φιλικο!!!αλλα με το που βλεπει σκυλι στηνεται και περιμενει!αν ειμαστε απο καποια αποσταση και πιο κοντα αρχιζει και τραβαει!να προσθεσω οτι εκεινη την ωρα δεν υπαρχω!!!!ε δεν ειναι και οτι καλυτερο που παμε στο παρκο στις 11.30-12 να γαυγιζει(γαυγιζει και λυσασμενα και δυνατα ο αμπαλος)!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Εάν ο σκύλος μας δεν έχει μια συμπεριφορά που να μας δημιουργεί πρόβλημα (βλέπε παθαίνει υστερίες στην βόλτα στην θέα άλλων σκύλων) δεν θεωρώ προβληματική την συμπεριφορά του όταν απλά δεν είναι φιλικός με σκυλιά και αντί να θέλει να παίξει μαζί τους θέλει να τα καβαλήσει ή να τα διώξει ή ακόμη μπορεί να επιτεθεί. Προσωπική εκτίμηση βέβαια, πολλοί το βλέπουν διαφορετικά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
...αλλα με το που βλεπει σκυλι στηνεται και περιμενει!αν ειμαστε απο καποια αποσταση και πιο κοντα αρχιζει και τραβαει!να προσθεσω οτι εκεινη την ωρα δεν υπαρχω!!!!...
Κάνεις μεταβολή και αλλάζεις κατεύθυνση.
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Α δεν νιωθει!!!η μονη περιπτωση να σταματησει ειναι η να απομακρυνθει το αλλο σκυλι αλλα παλι θα γαυγιζει ο δικος μου ή (δυστυχως το εχω κανει μια δυο φορες) να τον τραβηξω να φυγουμε!!!αλλιως δεν καταλαβαινει τιποτα!!σηκωνει αυτια,στηνει κορμο και κοιταει!!μετα απο λιγο γαυγιζει!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
...(δυστυχως το εχω κανει μια δυο φορες) να τον τραβηξω να φυγουμε!!!...
Γιατί "δυστυχώς"; Αυτό σου λέω να κάνεις. Μεταβολή και τον τραβάς [αν χρειαστεί] να φύγετε.
Εφόσον τουλάχιστον η βόλτα σας ειναι μαύρα μεσάνυχτα, που ο κόσμος κοιμάται.
Αλλη ώρα της ημέρας, που θα είναι και προτιμότερο να κάνεις την προσπάθεια απευαισθητοποίησής του, ίσως άλλες μέθοδοι [κάτι θα σκεφτεί ο billys να σου πει] είναι σωστότερες.
 








BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
βασικα δεν θελω να τον κανω φιλικο!!!αλλα με το που βλεπει σκυλι στηνεται και περιμενει!αν ειμαστε απο καποια αποσταση και πιο κοντα αρχιζει και τραβαει!να προσθεσω οτι εκεινη την ωρα δεν υπαρχω!!!!ε δεν ειναι και οτι καλυτερο που παμε στο παρκο στις 11.30-12 να γαυγιζει(γαυγιζει και λυσασμενα και δυνατα ο αμπαλος)!!!
Είμαι της άποψεις πως το "κατσε", "μεινε", "κάνε τον πεθαμένω", "δίπλα", "άστο".... τόσες εντολές, όλες όμως είναι κολπάκια. Τρικ που έχουμε μάθει στο σκύλο, μέσα σε 2-3 μέρες ο σκύλος μαθαίνει καινούργειο κόλπο. Το παραπάνω είναι το επακόλουθω της εκπαίδευσης. Η εκπαίδευση του σκύλου έχει ως στόχο ένα πράγμα για μένα. Την απόλυτη συγκέντωση του σκύλου σε μένα. Εκπαιδεύουμε το σκύλο για να μας προσέχει. Μετά όταν το καταφέρουμε αυτό του μαθαίνουμε κανα "κάτσε". Του μαθαίνουμε να αγνοεί το σκύλο στην βόλτα και να μας ακολουθήσει κοιτώντας μας στα μάτια περιμένοντας τι θα του δώσουμε πίσω για αυτή την ωραία συνεργασία.

Τα βλέπω πιο ρομαντικά απόψε τα πράγματα γιατί μόλις τέλειωσα ένα Χιλιανό κόκκινο μερλότ... ουουου :D
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κι εγώ πριν λίγο έφαγα σαλιγκάρια με πιλάφι και ένα κοκκινο Αγιωργίτικο «κτημα Παπαιωάννου» s5oeat.gif
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
βασικα δεν θελω να τον κανω φιλικο!!!αλλα με το που βλεπει σκυλι στηνεται και περιμενει!αν ειμαστε απο καποια αποσταση και πιο κοντα αρχιζει και τραβαει!να προσθεσω οτι εκεινη την ωρα δεν υπαρχω!!!!ε δεν ειναι και οτι καλυτερο που παμε στο παρκο στις 11.30-12 να γαυγιζει(γαυγιζει και λυσασμενα και δυνατα ο αμπαλος)!!!
Πέρα από την γενικότερη ανυπακοή που εντοπίζεις θεωρείς ότι το γεγονός ότι είναι βράδυ, βρίσκεται στο πάρκο(περιοχή του) που έχει σημαδέψει κτλ είναι λίγο?
Εγώ ας πούμε βλέπω πολλές ενδείξεις για ανάπτυξη συμπεριφορών!
Το θέμα δεν είναι αν τις διαθέτει, φυσιολογικό είναι γιατί είναι αρσενικό, αλλά για το ότι δεν έχεις την προσοχή του ότι του την ζητάς!Εκεί πρέπει να εστιάσεις και εκεί πρέπει να δουλέψεις!
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Συμφωνω σε αυτο που λες!με τους αντιπερισπασμους δεν το χει καθολου γιατι σπιτι ακουει τα παντα!!!εξω σεληνιαζεται!Τι προτεινεις;ολα καλοδεχουμενα ειναι!