Νομιζω οτι παει να γινει Dog Aggressive


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
johnk, δε τον διώχνουν όμως πάντα τα θηλυκά, για παραδειγμα εχθες πηγε και καβαλησε μια στειρωμενη η οποια ομως εκεινη την ωρα επαιζε με ενα αλλο θηλυκο και απλα τον αγνοουσε, αν δε τον μάζευα θα καθόταν εκεί. Δεν ξερω αν παιζει ρόλο αλλα τον ειχε καβαλήσει 2-3 φορές ένα ενήλικο αρσενικό οταν ηταν μικρότερος.
Δεν είναι οτι προσβάλομαι εγώ αλλά πιθανότατα να προσβληθεί ο ιδιοκτήτης του άλλου σκύλου. Άρα το ¨ριχνω" σε κυριαρχικότητα και δε τον μαζεύω; είναι σωστό αυτό; και αν τον αρπαξει κανενα θηλυκό; το παιζω 50-50;

epial πως τα έχεις καταφέρει και σταματάει με τη φωνή; εγω του φωνάζω αλλα τίποτα, με αγνοεί τελειως.

**είναι 10 μηνών το σκυλί.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ε! Μην δώσω την εντύπωση ότι ο Κάστωρ είναι ο σούπερ υπάκουος σκύλος! Μεχρι τα 3-4 μέτρα εννοώ.
Σε μεγαλύτερες αποστασεις, σε αυτό το θεμα κουφαίνεται.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
epial πως τα έχεις καταφέρει και σταματάει με τη φωνή; εγω του φωνάζω αλλα τίποτα, με αγνοεί τελειως.

**είναι 10 μηνών το σκυλί.
Μπα το μόνο που έκανα ήταν ότι όταν πήγαινε να ξεκινήσει να το δοκιμάσει του έλεγα μη και εφ όσον δεν άκουγε τον έπιανα από το κολάρο και τον κατεβαζα.
Φαίνεται ότι κάποια στιγμή το καταλαβε και μαλλον περιμένει το μή όταν πάει να το δοκιμάσει!
Δεν έχει πάντως σταματήσει να το επιχειρεί απλώς τις περισσότερες φορές που δεν είναι θεμα μυρωδιάς, υπακούει!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εμένα απο 15 μέτρα μακρυά όμως που να ακούσει "μη"..; οχι οτι δε θα έπρεπε, αλλα δεν εχουμε τέτοια εκπαίδευση
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. johnk, δε τον διώχνουν όμως πάντα τα θηλυκά, για παραδειγμα εχθες πηγε και καβαλησε μια στειρωμενη η οποια ομως εκεινη την ωρα επαιζε με ενα αλλο θηλυκο και απλα τον αγνοουσε, αν δε τον μάζευα θα καθόταν εκεί...

2. ...Δεν ξερω αν παιζει ρόλο αλλα τον ειχε καβαλήσει 2-3 φορές ένα ενήλικο αρσενικό οταν ηταν μικρότερος.

3. ...Δεν είναι οτι προσβάλομαι εγώ αλλά πιθανότατα να προσβληθεί ο ιδιοκτήτης του άλλου σκύλου. Άρα το ¨ριχνω" σε κυριαρχικότητα και δε τον μαζεύω; είναι σωστό αυτό; και αν τον αρπαξει κανενα θηλυκό; το παιζω 50-50;

4. ...epial πως τα έχεις καταφέρει και σταματάει με τη φωνή; εγω του φωνάζω αλλα τίποτα, με αγνοεί τελειως.
10 μηνών είναι μιά καλή ηλικία, όπου έχει μάθει πλήρως τη "γλώσσα των σκύλων"...

1. Ενα θηλυκό, θα τον διώξει σε δύο περιπτώσεις:
α) Είναι κυριαρχικό και δεν τα σηκώνει αυτά... ή, έστω, πιο κυριαρχικό από τον δικό σου... εκεί, ο δικός σου, είτε θα φύγει, είτε δεν θα φύγει και θα τον διορθώσει (ή δεν θα μπορέσει να τον διορθώσει)...
β) Εχει βαρεθεί να την καβαλάει και θέλει την ησυχία της, οπότε θα του "παραπονεθεί", ή και θα τον διορθώσει...

2. Δεν παίζει ρόλο αυτό... θα τον ξανακαβαλήσουν αρσενικά (και, ίσως, θηλυκά), don't worry!
Και τον κούταβό μου τον έχουν καβαλήσει αρσενικά 2-3 φορές (και έχει "κάτσει", παραδεχόμενος την ιεραρχία)... και μία θηλυκιά (και έχει "κάτσει", για τον ίδιο λόγο)...
Τον έχει καβαλήσει δύο (μόνο) φορές και ένα ακόμα αρσενικό... που, τη δεύτερη φορά, ήταν πολύ "αγενές" και πιεστικό και ο δικός μου αντέδρασε και τον "χτύπησε"... και, από τότε, ο άλλος γρυλίζει όταν τον συναντάει, αλλά δεν πλησιάζει και (κυρίως) δεν κοιτάζονται στα μάτια... απλά, προσπαθούν να αγνοήσουν ο ένας τον άλλο...

3. Κοίτα, εφόσον έχεις αφήσει το σκύλο σου ελεύθερο, να παίξει στις συνθήκες της "μητέρας φύσης"... οφείλεις (και ο άλλος) να αποδεχτείς τους κανόνες της... δεν τον μαζεύεις, εκτός από την περίπτωση που το άλλο σκυλί είναι πιο μικρόσωμο και υποφέρει σωματικά από το βάρος του δικού σου...
Συνήθως, αν γυρίσει και του την πέσει η θηλυκιά, δεν θα υπάρχει εκτεταμένος καυγάς...

4. Κι εγώ έχω μεγάλη απορία (και θαυμασμό!!!) και, μάλλον, θα μείνω με αυτήν!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
μια τελευταία ερώτηση (και ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες, είναι πολύ χρήσιμες)
είχα σκοπό αργότερα-πολύ αργότερα, σε 2-3 χρόνια και- να βάλω στην οικογένεια και ένα θηλυκό απο μεγαλόσωμη φυλή, λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Απλως επειδή είχα παρατηρήσει ότι αρκετες φορες ξεκινούν καυγάδες από αυτό, δεν μου άρεσε να του το κανουν και όταν άρχισε να το κάνει τον απέτρεπα ή τον διέκοπτα.
Τωρα τα υπόλοιπα έγιναν μόνα τους μάλλον τυχαίαc034.gif
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...είχα σκοπό αργότερα-πολύ αργότερα, σε 2-3 χρόνια και- να βάλω στην οικογένεια και ένα θηλυκό απο μεγαλόσωμη φυλή, λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
Κανένα απολύτως...
Ειδικά, μετά από 2-3 χρόνια... που θα έχεις γίνεις εξπέρ στις συμπεριφορές και στη "γλώσσα" των σκύλων.. και που θα έχεις καταλάβει καλά το ταμπεραμέντο του δικού σου...
Θα επιλέξεις μία (μεγαλόσωμη) κουταβίτσα, με αντίστοιχο (ή συμπληρωματικό) ταμπεραμέντο... και με αντίστοιχο (ή συμπληρωματικό) επίπεδο ιεραρχίας που θα διαθέτει μέσα στην τοκετοομάδα της...
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Να διευκρινίσω τώρα που το σκεπτομαι ότι συνήθως δεν του λέω «Μη»
Ενα Παρα πολύ κοφτό υπόκωφο και κάπως άγριο «Ε» του κάνω, που το χρησιμοποιώ (και το έχει καταλάβει) όταν θελω να του δείξω ότι ,«ότι του ήρθε στο μυαλό να μην τολμήσει ούτε να το σκέπτεται»
Το «Μή» το χρησιμοποιώ μόνο όταν δεν τον πρόλαβα και την κάνει ήδη την όποια «κακή» πράξη
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ενα καλο βηματακι!

Update:
Μετα απο τις συμβουλες σας και τον τηλεφωνικο μαραθωνιο με τον Αυγερη (θενξ τρελοπατρινε)
εχουμε καταφερει 1-2 μικρα βηματακια προς το καλυτερο.
οταν βλεπουμε πλεον σκυλο/γατα

1)Μενει , τις περισσοτερες φορες οχι
ολες,κοντα μου με εντολη.

2)Οταν ειναι στο ''παμε μαζι'' και δουμε αλλο σκυλο δυσκολα ''σπαει'' την εντολη΄.

3)Δεν κανει παντα σαν υστερικος οταν τα αντικριζει.

4)Με ενα σκυλι γειτονα εχουν καποιες κοντινες επαφες μεσο του φραχτη βεβαια.η ουρα κουνιεται σαν τρελη...αλλα που και που τον τραμπουκιζει.

Συμβουλες για τα επομενα βηματα?

Και μια ερωτηση λιγο χαζη:
Σκεφτηκα να του βαλω φιμωτρο και να τον φερω σε κοντινοτερη επαφη με καποιο ισορροπημένο σκυλι.Ειναι καλη ιδεα η θα τα κανω χειροτερα τα πραματα?

θενκ γιου προκαταβολη
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να κάνεις τον σκύλο σου να συνδιάσει την παρουσία άλλων σκύλων με κάτι πολύ θετικό την έχεις σκεφτεί?

ΥΓ
Συγνώμη αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα τώρα
 






jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
να κάνεις τον σκύλο σου να συνδιάσει την παρουσία άλλων σκύλων με κάτι πολύ θετικό την έχεις σκεφτεί?

ΥΓ
Συγνώμη αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα τώρα
τι εννοείς πολύ θετικό? δώσε μου ένα παράδειγμα

αυτό που το ξέρεις?

και
έχει κάνει το σκυλί επαρκή κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά από μικρό?
το ξέρω γιατί τον έχω τραβήξει την τελευταία στιγμή πριν μακελέψει τον άλλο σκύλο. στην κοινωνικοποίηση έκανα ότι μπορούσα. σίγουρα έχω κάνει κάτι λάθος για αυτό έχω αυτό το πρόβλημα τώρα.
εχθές είδαμε ένα κουτάβι θηλυκό boxer, του γρύλισε στην αρχή για 1-2 φορες αλλα μετά το άφησε να έρθει κοντά του.αλλα πάντα ήταν επιφυλακτικός
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εννοώ να κάνεις τον σκύλο σου να βλέπει άλλο σκυλί και να χαίρεται γιατί θα έχει συνδιάσει την παρουσία άλλου σκύλου με κάτι θετικό/καλό/που του αρέσει πολύ

άρα έκανες κοινωνικοποίηση αλλά δεν ήταν επαρκής ή κάτι άλλο που δεν θυμάσαι δεν παρατήρησες ή αγνοείς τον έκανε να θεωρεί ότι πρέπει να μακελεύει τα άλλα σκυλιά
πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι φυσιολογικό ένας σκύλος να θέλει να μακελεύει τα άλλα μέλη του είδους του.δηλαδή αντιλαμβάνεσαι ότι ένα είδος με τέτοιες τάσεις δύσκολο να επιβιώσει χιλιετίες ε!!!!!
προφανώς ο σκύλος έχει παρεξηγήσει κάτι ,κάποια εμπειρία του ήταν ας πούμε τραυματική και θεωρεί ότι κάθε άλλο σκυλί είναι εν δυνάμει κίνδυνος
οπότε εσύ ,εφόσον προφανώς απέτυχες με την κοινωνικοποίησηπρέπει έστω τώρα ,με εκπαίδευση,να του δώσεις να καταλάβει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος
βέβαια αυτό δεν μπορείς να του το περάσεις άμεσα οπότε γιαυτό και μίλησα για προσπάθεια συνδιασμού της παρουσίας άλλου σκύλου με κάτι θετικό
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ααααααα μπαλάκι!!! γουστάρει μπαλάκι κάργα? πολύ καλό
το μπαλάκι αυτό μπορεί να γίνει κάτι σαν τηλεχειριστήριο σκύλου!!!!
αλλιώς ναι το φαγητό είναι μία πάντα πολύ καλή λύση ότανζ ψάχνεις πως θα εστιάσει ένας σκύλος και πως θα ενθουσιαστεί άμεσα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βέβαια-ξέρεις
υπάρχει πάντα και το ανάποδο αποτέλεσμα αν δεν σκεφτείς ψύχραιμα
δηλαδή ο σκύλος σου να νομίζει ότι ο άλλος σκύλος θα του πάρει το μπαλάκι...........αυτό είναι ανάποδο έ?

σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά και για κανέναν σκύλο μία λύση τύπου "ένα δύο τρία έτοιμος" θέλει να το σκεφτείς ανάλογα τον σκύλο σου το θέμα του και τις δυνατότητές που έχεις γύρω σου
πάντως
αν είναι ο σκύλος σου και έρχεται ένας άλλος και εσύ πετάξεις ένα μπαλάκι ή ένα μεζεδάκι ανάμεσά τους καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει μεγάλο λάθος!!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95