Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.










vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Eλλαδιστάν, στο πλαίσιο της καμπάνιας "Οχι στη στείρωση των καθαρόαιμων".
Βγήκαν οι κουταβέμποροι δηλαδή που αναφέρω παραπάνω και εκτός από τις διαφημίσεις στα φβ "σας φέρνω ότι θέλετε" τώρα κάνουν και διαφήμιση ενάντια στο έργο των φιλοζωικών; Πήραν θάρρος με το νομοσχέδιο μου φαίνεται. Έχουν ΑΦΜ πληρώνουν φόρους και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Θα δουλέψουν τα παπι μιλς στο φουλ. Καθίστε εσείς και μιλήστε/τσακωθείτε για ερασιτέχνες εκτροφείς που αγαπάνε τις φυλές και δεν δίνουν τα κουτάβια τους όπου κι όπου κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η επιλογή του πρωθυπουργού να αδιαφορήσει για την γνώμη φορέων, να παρακάμψει υπουργούς και να σχεδιάσει εν κρυπτό το υποβληθέν νομοσχέδιο μου δείχνει πως αντιλαμβάνεται τις δημοκρατικές διαδικασίες. Εγώ αντιλαμβάνομαι διαφορετικά το δημοκρατικό, αυταρχικό, δικτατορικό.

4. Στο Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς καταχωρούνται και οι αδέσποτοι σκύλοι και γάτες, με την αναγραφή όσων από τα στοιχεία της περ. α’ της παρ. 3 είναι διαθέσιμα. Οι αδέσποτοι σκύλοι και γάτες σημαίνονται με «προσωρινό ιδιοκτήτη» ένα από τα πρόσωπα της παρ. 11 του άρθρου 2.

11. «Προσωρινός ιδιοκτήτης»: Το φυσικό ή το νομικό πρόσωπο που αναφέρεται στο οικείο πεδίο σήμανσης του ΕΜΖΣ για τα αδέσποτα ζώα. Σε περίπτωση νομικού προσώπου ορίζεται συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο που είναι υπεύθυνο για την ευζωία του ζώου. Προσωρινός ιδιοκτήτης μπορεί να είναι δήμος ή φιλοζωικό σωματείο ή φιλοζωική οργάνωση μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που έχει εγγραφεί στο Υπομητρώο Φιλοζωικων Σωματείων και Οργανώσεων της παρ. 23 και διαθέτει αδειοδοτημένο καταφύγιο ή το φυσικό πρόσωπο που διαθέτει αδειοδοτημένο καταφύγιο αδέσποτων ζώων.


Αν βρω αδέσποτο σκυλί δεν μπορώ να γίνω ιδιοκτήτης, ούτε καν προσωρινός. Υποχρεωτικά πρέπει να περάσει από άλλο φορέα. Θα έβαζα ( ; ) νερό στο κρασί μου αν ως φορέας αναφερόταν μόνο το επίσημο όργανο της Πολιτείας. Το μη θεσμικό όργανο που φέρει την ταμπέλα "φιλοζωικό" μπορεί. Άντε και έγινα ανάδοχος, θα περάσω αξιολόγηση για το αν είμαι κατάλληλος προς υιοθεσία ( ; ) και ποιος θα με κρίνει αν είμαι ικανός ;

Ποιους δεν βολεύει η απευθείας υιοθεσία και για ποιους λόγους ; Από την στιγμή που με την εγγραφή στο Μητρώο θα δώσω τα πλήρη στοιχεία μου που υπάρχει το παράλογο ;
 
  • Like
Reactions: vek


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ίσως η πρόθεση πίσω από τη μη απευθείας υιοθέτηση από το δρόμο είναι η διασφάλιση ότι το ζώο πηγαίνει σε καλά χέρια. Για ποιο λόγο υπάρχει η καχυποψία ότι το εκάστοτε φιλοζωικό σωματείο δεν θα "εγκρίνει" την υιοθεσία από έναν άνθρωπο που έδειξε ευαισθησία να περισυλλέξει ένα ζώο από το δρόμο και επιθυμεί να το υιοθετήσει; Γιατί να το κάνει; Ένας δημοτικός υπάλληλος που θα είναι απλά διεκπεραιωτής και θα δίνει ζώα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο, σας μοιάζει σωστότερο;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ίσως η πρόθεση πίσω από τη μη απευθείας υιοθέτηση από το δρόμο είναι η διασφάλιση ότι το ζώο πηγαίνει σε καλά χέρια. Για ποιο λόγο υπάρχει η καχυποψία ότι το εκάστοτε φιλοζωικό σωματείο δεν θα "εγκρίνει" την υιοθεσία από έναν άνθρωπο που έδειξε ευαισθησία να περισυλλέξει ένα ζώο από το δρόμο και επιθυμεί να το υιοθετήσει; Γιατί να το κάνει; Ένας δημοτικός υπάλληλος που θα είναι απλά διεκπεραιωτής και θα δίνει ζώα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο, σας μοιάζει σωστότερο;
Επειδή έχω προσωπική και πρόσφατη εμπειρία. Ποιος είναι ο αρμόδιος οποιασδήποτε φιλοζωικής να με κρίνει αν είμαι ικανός ή όχι να υιοθετήσω ένα ταλαιπωρημένο σκυλί;
Με ποιό δικαίωμα με ρωτάει τα οικονομικά μου, που μένω, δνση κατοικίας και αποκτά το δικαίωμα να έρχεται όποτε θέλει σπίτι μου να με ελέγξει;
Με ποιο δικαίωμα θα μου ορίσει δικό του εκπαιδευτή που πρέπει να τον πληρώνω επί 4 μήνες (ο οποίος θα έρχεται σπίτι μου) γιατί θέλω να υιοθετήσω ένα ταλαίπωρο αδεσποτάκι;
Γιατί αν βρω και φροντίσω ένα ζώο εγκαταλελειμμένο, θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσω όλα τα παραπάνω και να με κρίνει το 20χρονο αν εγώ πληρώ τα κριτήρια ;
Άσε που θα γίνεται η επιλογή (όπως ήδη γίνεται) βρήκα ενα "καλό" σκυλί, είμαι υποχρεωμένος να το παραδώσω στην φιλοζωική η οποία θα με κρίνει ακατάλληλο για να το δώσει κάποιος απο εκεί στον κολλητό του...
Και άλλα πολλά τραγελαφικά!
Τέλος, τι σημαίνει "καλά χέρια"; Το να υιοθετήσεις ένα σκυλί, να το ντύνεις με πυτζάμες και να το βάζεις σε κρεβάτι να ξαπλώνει, πηγαίνοντας το βόλτα με το καροτσάκι σαν μωρό ή αν είναι πολύ μικρό στην τσάντα, είναι σε καλά χέρια; Το σκυλάκι με 3 πόδια που το βλέπω στην γειτονιά να βγαίνει κάθε απόγευμα με ένα παληκάρι φτωχό, που από ότι φαίνεται δεν του παρέχει την χλίδα του προηγούμενου παραδείγματος, είναι σε κακά χέρια;
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ίσως η πρόθεση πίσω από τη μη απευθείας υιοθέτηση από το δρόμο είναι η διασφάλιση ότι το ζώο πηγαίνει σε καλά χέρια. Για ποιο λόγο υπάρχει η καχυποψία ότι το εκάστοτε φιλοζωικό σωματείο δεν θα "εγκρίνει" την υιοθεσία από έναν άνθρωπο που έδειξε ευαισθησία να περισυλλέξει ένα ζώο από το δρόμο και επιθυμεί να το υιοθετήσει; Γιατί να το κάνει; Ένας δημοτικός υπάλληλος που θα είναι απλά διεκπεραιωτής και θα δίνει ζώα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο, σας μοιάζει σωστότερο;

εμενα με προβληματιζει όμως και με ποιο τροπο θα σταματησουν και αυτες οι ισως μεμονωμενες αυθαιρεσιες φιλοζωικων που υφιστανται σημερα και διωχνουν μακρια τον κόσμο απο την υιοθεσία.

Θα προτιμουσα να πηγαινει ο κοσμος στο καταφυγιο και με μια πιο ξεκαθαρη διαδικασια να υιοθετεί ενα ζώο . Απο την στιγμη μαλιστα που το υιοθετεί με τα νόμιμα.
Φαινομενα π.χ. οπως για να παρεις σκυλο ειναι τσαμπα αλλα θα πληρωσεις 300 ευρω αυτο τον εκπαιδευτη θες δε θες αλλιως ξεχνα το ζωο θα το δωσω στο επομενο κοροιδο, θα το μεταφερεις μονο με αυτη την μεταφορικη που ειναι μπαρμπας μου η θα βαλεις αυτο το διχτυ απο εκεινο μονο το καταστημα για την γατα, τρελοι να θελουν να μπαινουν στο σπιτι σου απροειδοποιητα ενω εχεις τσιπ και ολα κ.τ. λ Στη πραξη απλα δε θα σου δίνουν το ζωο και παλι οπως γινεται και τωρα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Προσωπικά είμαι υπεύθυνη υιοθεσιών στη φιλοζωική του δήμου μου και μπορώ στον αντίποδα να σας παρουσιάσω εκατοντάδες παραδείγματα υποψήφιων ιδιοκτητών με τρελές απαιτήσεις από τη φιλοζωική, λες και σου κάνουν χάρη που υιοθετούν ζώο.

Τα παραδείγματα που λέτε προφανώς και δεν με βρίσκουν σύμφωνη ούτε τα εφαρμόζω. Εκτός από τα πολύ βασικά, όπως ο σκύλος να ζει μαζί τους και όχι στο κοτέτσι/ταράτσα/υπόγειο, να έχει πλήρη κτηνιατρική περίθαλψη και καλή τροφή, να βγαίνει βόλτες, τυχόν προβλήματα συμπεριφοράς να αντιμετωπιστούν με τη βοήθεια επαγγελματία εκπαιδευτή, στείρωση στην κατάλληλη ηλικία με τη σύμφωνη γνώμη του κτηνίατρου που θα παρακολουθεί το ζώο, όλα τα άλλα είναι προτεινόμενα. Θα προτείνω κάποιους εκπαιδευτές/groomer/pet-taxi/πανσιόν/ προϊόντα, που θεωρώ αξιόπιστα, αλλά δεν είναι φυσικά προϋπόθεση να συνεργαστείς/αγοράσεις τα συγκεκριμένα για να υιοθετήσεις ένα ζώο.

Η επίσκεψη στο χώρο, είναι επίσκεψη γνωριμίας και όχι κατασκοπεία ούτε μπουκάρισμα. Παντού στην Ευρώπη γίνεται αυτό.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε κάποιος άσχημη επαφή με κάποια φιλοζωική, αυτό δεν σημαίνει ότι έγινε ξαφνικά ειδικός και μπορεί από μία αποτυχημένη επαφή να κρίνει τη δράση όλων των φιλοζωικών σωματείων. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν τρελοί/υπερβολικοί/υστερόβουλοι στο χώρο των φιλοζωικών, όπως σε κάθε χώρο άλλωστε, αρνούμαι ότι είναι η πλειοψηφία έτσι.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά είμαι υπεύθυνη υιοθεσιών στη φιλοζωική του δήμου μου και μπορώ στον αντίποδα να σας παρουσιάσω εκατοντάδες παραδείγματα υποψήφιων ιδιοκτητών με τρελές απαιτήσεις από τη φιλοζωική, λες και σου κάνουν χάρη που υιοθετούν ζώο.

Τα παραδείγματα που λέτε προφανώς και δεν με βρίσκουν σύμφωνη ούτε τα εφαρμόζω. Εκτός από τα πολύ βασικά, όπως ο σκύλος να ζει μαζί τους και όχι στο κοτέτσι/ταράτσα/υπόγειο, να έχει πλήρη κτηνιατρική περίθαλψη και καλή τροφή, να βγαίνει βόλτες, τυχόν προβλήματα συμπεριφοράς να αντιμετωπιστούν με τη βοήθεια επαγγελματία εκπαιδευτή, στείρωση στην κατάλληλη ηλικία με τη σύμφωνη γνώμη του κτηνίατρου που θα παρακολουθεί το ζώο, όλα τα άλλα είναι προτεινόμενα. Θα προτείνω κάποιους εκπαιδευτές/groomer/pet-taxi/πανσιόν/ προϊόντα, που θεωρώ αξιόπιστα, αλλά δεν είναι φυσικά προϋπόθεση να συνεργαστείς/αγοράσεις τα συγκεκριμένα για να υιοθετήσεις ένα ζώο.

Η επίσκεψη στο χώρο, είναι επίσκεψη γνωριμίας και όχι κατασκοπεία ούτε μπουκάρισμα. Παντού στην Ευρώπη γίνεται αυτό.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε κάποιος άσχημη επαφή με κάποια φιλοζωική, αυτό δεν σημαίνει ότι έγινε ξαφνικά ειδικός και μπορεί από μία αποτυχημένη επαφή να κρίνει τη δράση όλων των φιλοζωικών σωματείων. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν τρελοί/υπερβολικοί/υστερόβουλοι στο χώρο των φιλοζωικών, όπως σε κάθε χώρο άλλωστε, αρνούμαι ότι είναι η πλειοψηφία έτσι.
Δεν έγινε κανένας ειδικός. Απλά έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις.
Ποιος είναι αυτός που κρίνει εμένα για την καταλληλότητά μου.
Γιατί αν σώσω ένα σκυλάκι, πρέπει να περάσω από την ιερά εξέταση της φιλοζωικής.
Και επειδή μίλησες για ειδικούς. Ποιος σε κάνει εσένα ειδικό (δεν αναφέρομαι προσωπικά) να κρίνεις τον άλλο, επειδή ασχολήθηκες κάπου με τις φιλοζωικές;;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
συμφωνω απολυτα με @Lara_kouklara. τρελοι σιγουρα υπαρχουν στις φιλοζωικες, αλλα σιγουρα δεν ειναι η πλειοψηφια. προτιμω ΧΙΛΙΕΣ φορες να γινουν πιο αυστηρα τα κριτηρια υιοθεσιας και οι ελεγχοι. σας ακουγεται καλυτερο μια φιλοζωικη να βιαζεται να δωσει οπου να 'ναι σκυλια και γατια για να αδιαζουν κλουβια, με αποτελεσμα να τα δινουν σε ανευθυνους ανθρωπους που εχουν μηδενικη εμπειρια με ζωα? δεν μπορειτε να φανταστητε ποσους "καλους ανθρωπους που εσωσαν μια ψυχουλα" εχω γνωρισει, που δεν ξερουν την τυφλα τους απο σκυλια, και δεν θελουν να μαθουν κιολας. το υιοθετω ενα σκυλι δεν σημαινει "το παιρνω απτο κλουβι της φιλοζωικης και το εχω παρατιμενο στον κηπο μου." η "το παιρνω δωρο στο παιδακι μου" η "το παιρνω να μου φυλαει το μαγαζι" η "το παιρνω επειδη μου φανηκε γλυκουλι" η "το παιρνω επειδη θελω μια συντροφια". υιοθετω ενα σκυλι σημαινει αγωνας. σημαινει εξοδα. σημαινει καθημερινη ασχολια. σημαινει θυσιες. σημαινει σπαω το κεφαλι μου και βρισκω χρονο και λεφτα να το φροντισω. σημαινει παρα μα παρα πολλα πραγματα που πολλοι που εχουν σκυλο δεν ειναι σε θεση να προσφερουν. παραδειγμα 1ο: κυριος στο παρκο υιοθετησε κουταβι και δεν ειχε ιδεα πως τα σκυλια πρεπει να ερχονται σε επαφη με αλλα σκυλια και ανθρωπους. παραδειγμα 2ο: γνωστη στη γειτονια υιοθετησε δευτερο σκυλι το οποιο εχει δερματικα και δεν το παει ουτε αυτο ουτε το αλλο σκυλι της κτηνιατρο επειδη δεν εχει λεφτα (το αλλο σκυλι εχει τεραστιους ογκους.) σε μια συζητηση μαζι της ειπε το εξης: "πρεπει να ειναι χαρουμενα και να με ευχαριστουν που τα κραταω, αμα ηταν αλλος θα τα ειχε πεταξει ξανα στο δρομο, εγω τους εχω ενα πιατο φαγητο και στεγη". θελετε κι αλλα? αυτα τα ατομα σας ακουγονται ικανα να εχουν ζωα? ουτε εμενα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ποιος σε κάνει εσένα ειδικό (δεν αναφέρομαι προσωπικά) να κρίνεις τον άλλο, επειδή ασχολήθηκες κάπου με τις φιλοζωικές;;
Εμένα, προσωπικά που κάπου έχω ασχοληθεί με τις φιλοζωικές ( ; ) , με κάνει "ειδικό" η κρίση μου.
Για τον σκύλο που μάζεψα, περιέθαλψα, ξόδεψα, προβληματίστηκα, φορτώθηκα, αποφασίζω εγώ και μόνο, ποιός μου κάνει κλικ. Είναι πραγματικά πολύ απλό.
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Που ειναι ρε π@υστη οι παλιες καλες γ@μημενες εποχες που ζουσαμε σαν φυσιολογικοι γ@μημενοι ανθρωποι, τα σκυλια ζουσαν σαν φυσιολογικα γ@μημενα σκυλια, χωρις διαιτες, χωρις γκρουμινγκ, χωρις προβληματα συμπεριφορας, χωρις δηθεν εκπαιδευτες, χωρις σκυλοπαρκα, χωρις 50 εμβολια το χρονο, χωρις κρεϊτ, χωρις πετ ταξι, χωρις 100 χαπια, χωρις μ@λακες 24 ωρες πανω απ το κεφαλι μας (που θελουνε να μπουνε και στο σπιτι μου μη τους γ@μησω), και οτι μ@λακια μπορει να σκεφτει ο ανθρωπινος (γ@αμημενος πλεον) νους;;;;
Που ειναι αυτες οι εποχες ρεεεεε;;;;;;;;;
ΜΟΥΤΙ ΟΛΑ
Και τα σκυλια τοτε σε κοιταζαν στα ματια, και τα ματια τους ελαμπαν, τωρα ντρεπονται και τα σκυλια να σε κοιταξουν...ΤΟΣΟ Μ@ΛΑΚΕΣ ΓΙΝΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Σίγουρα ενας ανθρωπος που εχει ασχοληθει με τα αδεσποτα και τα εχει πονεσει θα ειναι για μενα πιο εμπειρος να ξεχωρισει με μεγαλυτερη ευκολια αν ο αλλος ειναι ετοιμος να αναλαβει την ευθυνη. Οχι οτι ειναι αλανθαστος.

Η ουσία όμως είναι οτι δεν επρεπε να χρειάζεται να το κανει.. Επρεπε μεσω της παιδειας και της νομοθεσία με την επιβολη 2-3 απλών πραγματων (που ηδη κάποια υπήρχαν και δε λειτουργησαν ποτε) να μη βάζει τον φιλοζωο σε θέση να γίνεται ντετεκτιβ, να ξερει οτι εχει ενα κράτος που θα διαφυλάξει το ζώο.


@TheBestBoi αυτη η λογικη μαζι με τα ξερα καιω και τα χλωρα και ολοι οι ιδιοκτητες ειναι εν δυναμει ακατλληλοι δε με βρίσκει σύμφωνη προσωπικα. Δε διαφερει σε τιποτα απο την λογικη επειδη μερικες φιλοζωικες δεν λειτουργουν τέλεια καιμε ολο το φιλοζωικο εργο.

@Hammer αυτο μου θυμίζει την λογικη τι ωραια και αγνη ηταν η ζωη το 1930. Ναι ηταν αγνη αλλα σαν γυναίκα πέθαινες στη γέννα στα καλύβια , μωρα δεν ενηλικιώνονταν ποτε και εφευγες απο μια απλη γρίπη.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν έγινε κανένας ειδικός. Απλά έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις.
Ποιος είναι αυτός που κρίνει εμένα για την καταλληλότητά μου.
Γιατί αν σώσω ένα σκυλάκι, πρέπει να περάσω από την ιερά εξέταση της φιλοζωικής.
Και επειδή μίλησες για ειδικούς. Ποιος σε κάνει εσένα ειδικό (δεν αναφέρομαι προσωπικά) να κρίνεις τον άλλο, επειδή ασχολήθηκες κάπου με τις φιλοζωικές;;
Κάποιος που ενδιαφέρεται για την ευημερία του ζώου και έχει πέντε γνώσεις πάνω στο σκύλο και τις ανάγκες του. Δεν είναι ιερά εξέταση, είναι ας το πούμε "συνέντευξη", διότι ο άλλος δεν σε γνωρίζει και κάπως πρέπει να σε μάθει για να δει αν σου ταιριάζει ο συγκεκριμένος σκύλος που θέλεις να υιοθετήσεις. Τόσο απλό. Αν εκ προοιμίου το βλέπεις σαν ιερά εξέταση, λογικό είναι να σου φαίνεται παράλογο και κακόβουλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ολοι όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και σχίζουν τα ρούχα τους και τους πνίγει η οργή, δεν φορτώθηκαν προφανώς ποτέ τους, ένα ζώο που κάποιος άλλος το ξεφορτώθηκε και έκαναν την ζωή τους άνω κάτω, για χάρη του. Που το έδωσαν με μεγάλη προθυμία και ανακούφιση, σε κάποιον που έδειχνε εξαιρετικά κατάλληλος, και εντός ολίγων μόλις ημερών, το μετάνοιωναν πικρά. Πολύ πικρά. Και φορά την φορά, ανέβαζαν τον πήχη των απαιτήσεών τους. Μέχρι που έφτασαν στο παράλογο. Γιατί απ'όξω απ'τον χορό, μια χαρά τα λαλάς όλα τα τραγουδάκια που νομίζεις ότι ξέρεις και είναι κατάλληλα της περίστασης.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer για πότε λες;
Για τότε παλιά που ζούσαμε στις σπηλιές ή για λίγο λιγότερο παλιά, που τα σκυλιά έφταναν δεν έφταναν τα 2-3 χρόνια ζωής;
@Hammer για πότε λες;
Για τότε παλιά που ζούσαμε στις σπηλιές ή για λίγο λιγότερο παλιά, που τα σκυλιά έφταναν δεν έφταναν τα 2-3 χρόνια ζωής;
Στο συγκεκριμενο ποστ αναφερομαι ας πουμε καμια 20-25 χρονια πισω...δεν ζουσαν 2-3 χρονια τα σκυλια(ειδικα τα μη εργαζομενα), μια χαρα ζωαρα κανανε, οπως κι εμεις, για θυμησου λιγο, καποτε ημασταν ανθρωποι οχι ρομποτακια....
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
@medusa εδω ομως μιλαμε για ζωντανους οργανισμους. χιλιες φορες να καψω τα χλωρα μαζι με τα ξερα σε αυτη την περιπτωση, παρα να βλεπω ανικανους ανθρωπους με σκυλους. το εχει βαρεθει η ψυχη μου και μου καταστρεφει την μερα να βλεπω πλασματα που δεν εφτεξαν σε τιποτα να πεφτουν απο το ενα ανικανο χερι που τα παρατησε στο αλλο που δεν ξερει τιποτα για την φροντιδα που χρειαζονται. και πιστευω ως καποια που φιλοξενει τοσα αδεσποτακια, και εσυ θα επρεπε να νιωθεις το ιδιο. ο αλλος οταν ερθει και σου ζητησει ενα σκυλι η ενα γατι φυσικα και θα στο παιξει ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο εκεινη τη στιγμη. ομως εαν δεν υπαρχει follow up, δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρη πως το ζωο εχει οτι χρειαζεται. κακα τα ψεματα, αν καποιος δεν εχει σταθερο εισοδημα, η δεν βγαζει αρκετα λεφτα, η δεν εχει αρκετο χρονο, ας μην παρει σκυλο. δεν ΠΡΕΠΕΙ να παρει σκυλο βασικα. ρωτα και εμας που το πρωτο μας σκυλι εμφανησε επιληψια στον πρωτο χρονο που το ειχαμε. το περιμεναμε? οχι. καναμε το σκατο μας παξιμαδι για να της παρεχουμε τα παντα? ναι. θα το εκαναν ΟΛΟΙ? φυσικα και οχι. μη σου πω κατω του 10%.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.817
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf