Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer αυτο μου θυμίζει την λογικη τι ωραια και αγνη ηταν η ζωη το 1930. Ναι ηταν αγνη αλλα σαν γυναίκα πέθαινες στη γέννα στα καλύβια , μωρα δεν ενηλικιώνονταν ποτε και εφευγες απο μια απλη γρίπη.
Η καθε εποχη με τις δυσκολιες της, ετσι ειναι, καταλαβαινω τι λες, αλλα ξερω οτι καταλαβαινεις κι εσυ αυτο που λεω;)
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παντως προσωπικα οτι εχω δει που ασχολουμαι 2 χρονια σε 2 δήμους εδω ψιλοκεντρικους αττικης χωρις γεννες πολλες αλλα κυριως εγκαταλειψεις και παθητικες κακοποιησεις.

Ουτε μια φορα δε βρήκε καποιος ζώο και να θέλησε να το κρατήσει ή να πληρώσει εστω εξοδα, με το ζόρι τα κρατανε 1-2 ωρες μεχρι να ψαξουμε τον ιδιοκτήτη, το μόνο που σκέφτονται ειναι να ερθει καποιος να το πάρει, αν το κρατήσουν κιολας. Συνηθως απλα ειδοποιουν τον δήμο ή τη σελίδα εθελοντων είναι εκει το ειδα τρέξτε και τα ψάχνουμε ή τα κλεινουν στα πάρκα σκύλων. Οι δημοι εδω τα αναλαμβανουν εμπρακτα ευτυχως. Εαν υπαρχει δημος ενεργος/φιλοζωοι το ζωο θα βρει λύση. Αν οχι....

Ζωα που τα βρίσκει καποιος και δεν έχει δημο ενεργο να τα παραδώσει ή εστω φιλοζωικη και να ασχοληθουν με τα βασικά ....θα δοθουν οπως να ναι στο πρωτο τυχοντα ή θα ξαναφεθουν στον δρόμο, ο πολιτης δεν εχει την εμπειρια γνωση οικονομικη δυνατότητα να κανει σωστες διαδικασιες και θα τα ξαναβρεις μπροστα σου. Αλλοι δε ξερουν καν οτι υπαρχουν προγράμματα, αλλοι δε ξερουν οτι υπαρχουν τσιπ, αλλοι θα τους κλεισει το τηλ ο δημος, αλλοι δεν εχουν χρηματα και χρονο. Αυτο πρεπει να διορθωθει.

Καταγγελίες. Πολυ σημαντικο στις πόλεις. Κανεις δε κανει γιατι θα μπλεξει. Ουτε καν στη δημοτική που έχουμε δω δεν περνουν και πηγαινει οντως και ελεγχει χωρις να μπλεξεις. Για μενα η γραμμη ηταν κατι, μαλλον δε θα λειτουργουσε βεβαια, εφυγε τελικα απο οτι ειδα. Είναι ενα θεμα που πρεπει καπως να βελτιωθει να γινει πιο προσιτή διαδικασία.

Ζωα επίσης που δώθηκαν απο φιλοζωους εμπειρους/ φιλοζωικές ή δημους με τσιπ και συμβόλαια και στειρωμενα ή με προυπόθεση στείρωσης κατα 95% ουτε αδεσποτα παραγουν ούτε θα βρεθουν στο δρόμο. Και οσοι ξερω στη γειτονια που πηραν απο φιλοζωικες ειτε τα στειρωσαν είτε οχι δε γεννησαν ποτε. Αντιθετως ζωα απο ιδιωτικες γέννες παπυμιλαδικα δηθεν καθαρίαιμα είναι τα μόνα που εχω πετύχει να ψαχνουν γαμπρους ή σε εγκυμοσυνη. Φυσικα καποια απο φιλοζωικες/δημους μπορει να καταλήξουν να μην εχουν 100% σωστη φροντίδα αλλα μικρότερο ποσοστό .

Τσιπ που φωναζουμε ολοι. Τσιπαρισμένα ζώα βλεπω εμπρακτα οτι αναγκάζονται να τα παραδώσουν και δε τα πετάνε τουλάχιστον. Και βρισκονται πολυ πιο ευκολα οι ιδιοκτήτες χωρις να παιδευονται οι εθελοντες και δε θα καταλήξουν στα αζητητα.

Αυτα φυσικα στις πολεις. Στο χωριο ειναι αλλη υποθεση. Εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@medusa εδω ομως μιλαμε για ζωντανους οργανισμους. χιλιες φορες να καψω τα χλωρα μαζι με τα ξερα σε αυτη την περιπτωση, παρα να βλεπω ανικανους ανθρωπους με σκυλους. το εχει βαρεθει η ψυχη μου και μου καταστρεφει την μερα να βλεπω πλασματα που δεν εφτεξαν σε τιποτα να πεφτουν απο το ενα ανικανο χερι που τα παρατησε στο αλλο που δεν ξερει τιποτα για την φροντιδα που χρειαζονται. και πιστευω ως καποια που φιλοξενει τοσα αδεσποτακια, και εσυ θα επρεπε να νιωθεις το ιδιο. ο αλλος οταν ερθει και σου ζητησει ενα σκυλι η ενα γατι φυσικα και θα στο παιξει ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο εκεινη τη στιγμη. ομως εαν δεν υπαρχει follow up, δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρη πως το ζωο εχει οτι χρειαζεται. κακα τα ψεματα, αν καποιος δεν εχει σταθερο εισοδημα, η δεν βγαζει αρκετα λεφτα, η δεν εχει αρκετο χρονο, ας μην παρει σκυλο. δεν ΠΡΕΠΕΙ να παρει σκυλο βασικα. ρωτα και εμας που το πρωτο μας σκυλι εμφανησε επιληψια στον πρωτο χρονο που το ειχαμε. το περιμεναμε? οχι. καναμε το σκατο μας παξιμαδι για να της παρεχουμε τα παντα? ναι. θα το εκαναν ΟΛΟΙ? φυσικα και οχι. μη σου πω κατω του 10%.
Με την ίδια λογική να απαγορεύουμε να κάνουν παιδιά αυτοί που δεν έχουν σταθερό εισόδημα, ή να τους τα παίρνουμε στο φινάλε γιατί δεν ζουν για τα δικά μας πρότυπα σε σπίτι που να έχουν δικό τους δωμάτιο, δεν έχουν λεφτά για φροντιστήρια κ.ο.κ.
Αγαπητέ όλα είναι σχετικά. Αλλά το "θέλω να ξέρω την οικονομική σου κατάσταση" και "θέλω να μπω στο σπίτι σου για να τσεκάρω εγώ αν είναι ιδανικό για ένα σκύλο" ξεπερνάει τα όρια της λογικής.

ΥΓ. Γνωρίζω προσωπικά πάνω απο 20 άτομα που έχουν υιοθετήσει αδέσποτο και το έχουν σαν το παιδί τους και μπορεί να στερηθούν αλλά δεν θα του λείψει τίποτα.
Κι ο μάικ υιοθετημένος ήταν, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ούτε καν να τον αφήσω 1 μέρα σε πανσιόν για να πάω επαγγελματικό ταξίδι, τον έπαιρνα μαζί μου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
@vasilis_mike φυσικα και ειμαι της αποψης πως εαν ενας υποψηφιος γονεας δεν εχει την καταλληλη οικονομικη δυνατοτητα να προσφερει τα βασικα στο παιδι του, καθως επισης και να καλυψει τα επιγοντα ξαφνικα που μπορει να συμβουν, δεν πρεπει να κανει παιδι. δεν μιλαω για το αν εχει δικο του δωματιο το παιδι, μιλαω για το αν δεν μπορουν να καλυψουν ιατρικα εξοδα, εμβολιασμους, καλο φαγητο, και αν δεν μπορουν να καλυψουν ιατρικα εξοδα σε περιπτωση εκτακτης αναγκης. γιατι τα παιδια και τα σκυλια ειναι ζωντανοι οργανισμοι οπως ειπα και παραπανω, και πολλες φορες ο διαολος το σπαει το ποδαρι του και συμβγαινουν πραγματα που δεν τα ειχαμε υπολογησει. τα παιδια δεν τα φερνεις (δεν μιλαω για εσας, ειναι γενικο το φερνεις) στον κοσμο για να υποφερουν την ιδια μιζερη ζωη οπως εσυ. τα φερνεις στον κοσμο οταν εισαι ετοιμος να τους παρεχεις. ουτε το παιδι ουτε το σκυλι ειναι κατι που ειμαι εγω η ο καθενας entitled to. ειναι δωρο. ειναι ευθυνη. το ιδιο ακριβως ισχυει και με τα σκυλια. οπως οταν ενα ζευγαρι θελει να υιοθετησει ενα παιδι περνανε απο ιερα εξεταση, ετσι ακριβως πρεπει να γινεται και οταν θελει καποιος να παριε σκυλι. φυσικα και πρεπει να γινεται επισκεψη στο σπιτι, και πριν την υιοθεσια, και καποιες φορες μετα. εγω προσωπικα δεν νιωθω ΚΑΜΙΑ απειλη απο αυτο. καθαρος ουρανος, αστραπες δεν φοβαται. και τα βιβλιαρια του εχω που τα εχουν ολα μεσα, και ολες τις εξετασεις του εχω, και τα παντα. γιατι να νιωσω απειλη λοιπον εγω η εσεις η ο καθενας υπευθυνος ιδιοκτητης?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Παντως προσωπικα οτι εχω δει που ασχολουμαι 2 χρονια σε 2 δήμους εδω ψιλοκεντρικους αττικης χωρις γεννες πολλες αλλα κυριως εγκαταλειψεις και παθητικες κακοποιησεις.

Ουτε μια φορα δε βρήκε καποιος ζώο και να θέλησε να το κρατήσει ή να πληρώσει εστω εξοδα, με το ζόρι τα κρατανε 1-2 ωρες μεχρι να ψαξουμε τον ιδιοκτήτη, το μόνο που σκέφτονται ειναι να ερθει καποιος να το πάρει, αν το κρατήσουν κιολας. Συνηθως απλα ειδοποιουν τον δήμο ή τη σελίδα εθελοντων είναι εκει το ειδα τρέξτε και τα ψάχνουμε ή τα κλεινουν στα πάρκα σκύλων. Οι δημοι εδω τα αναλαμβανουν εμπρακτα ευτυχως. Εαν υπαρχει δημος ενεργος/φιλοζωοι το ζωο θα βρει λύση. Αν οχι....

Ζωα που τα βρίσκει καποιος και δεν έχει δημο ενεργο να τα παραδώσει ή εστω φιλοζωικη και να ασχοληθουν με τα βασικά ....θα δοθουν οπως να ναι στο πρωτο τυχοντα ή θα ξαναφεθουν στον δρόμο, ο πολιτης δεν εχει την εμπειρια γνωση οικονομικη δυνατότητα να κανει σωστες διαδικασιες και θα τα ξαναβρεις μπροστα σου. Αλλοι δε ξερουν καν οτι υπαρχουν προγράμματα, αλλοι δε ξερουν οτι υπαρχουν τσιπ, αλλοι θα τους κλεισει το τηλ ο δημος, αλλοι δεν εχουν χρηματα και χρονο. Αυτο πρεπει να διορθωθει.

Καταγγελίες. Πολυ σημαντικο στις πόλεις. Κανεις δε κανει γιατι θα μπλεξει. Ουτε καν στη δημοτική που έχουμε δω δεν περνουν και πηγαινει οντως και ελεγχει χωρις να μπλεξεις. Για μενα η γραμμη ηταν κατι, μαλλον δε θα λειτουργουσε βεβαια, εφυγε τελικα απο οτι ειδα. Είναι ενα θεμα που πρεπει καπως να βελτιωθει να γινει πιο προσιτή διαδικασία.

Ζωα επίσης που δώθηκαν απο φιλοζωους εμπειρους/ φιλοζωικές ή δημους με τσιπ και συμβόλαια και στειρωμενα ή με προυπόθεση στείρωσης κατα 95% ουτε αδεσποτα παραγουν ούτε θα βρεθουν στο δρόμο. Και οσοι ξερω στη γειτονια που πηραν απο φιλοζωικες ειτε τα στειρωσαν είτε οχι δε γεννησαν ποτε. Αντιθετως ζωα απο ιδιωτικες γέννες παπυμιλαδικα δηθεν καθαρίαιμα είναι τα μόνα που εχω πετύχει να ψαχνουν γαμπρους ή σε εγκυμοσυνη. Φυσικα καποια απο φιλοζωικες/δημους μπορει να καταλήξουν να μην εχουν 100% σωστη φροντίδα αλλα μικρότερο ποσοστό .

Τσιπ που φωναζουμε ολοι. Τσιπαρισμένα ζώα βλεπω εμπρακτα οτι αναγκάζονται να τα παραδώσουν και δε τα πετάνε τουλάχιστον. Και βρισκονται πολυ πιο ευκολα οι ιδιοκτήτες χωρις να παιδευονται οι εθελοντες και δε θα καταλήξουν στα αζητητα.

Αυτα φυσικα στις πολεις. Στο χωριο ειναι αλλη υποθεση. Εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα.
θεωρώ ότι υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα στο συγκεκριμένο θέμα. Γιατί σε άλλο κόσμο ζούμε κάποιοι και σε άλλο κάποιοι άλλοι και τελικά πρέπει να προσδιορίσουμε χωροχρονοταξικά για ποιους μιλάμε κάθε φορά.
Γιατί θα σας μιλήσω για επαρχία που γεννάνε αβέρτα και δεν ξέρουν τι σημαίνει στείρωση και απλά οι ιδιοκτήτες πνίγουν τα κουτάβια πριν ανοίξουν τα μάτια τους (για να μην υποφέρουν).
Θα σας μιλήσω για Μενίδι-Ζοφριά-Ανω Λιόσια-Ζεφύρι-Ασπρόπυργο κλπ περιοχές της Ελλάδας που γίνεται καθημερινή παραγωγή εκατοντάδων κουταβιών "ράτσας" που δίνονται για 50-100 ευρώ και δεν μιλάει κανείς.
Και άλλες τέτοιες παρόμοιες "ομορφες" καταστάσεις...
Και τρέχουν μετά οι νομοταγείς, οι αγαθοί και ευαίσθητοι να σώσουν ότι δεν σώνεται. Και έρχεται και το κράτος να κυνηγήσει ποιόν; Τον νομοταγή, αυτόν που δεν ανήκει σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες.

Το ότι βγήκαν αφίσες από κουταβέμπορους που προτρέπουν να αγοράσεις σκύλο αντί να υιοθετήσεις δεν είδα να σχολιάζεται από κανένα!
 
  • Like
Reactions: alexxela


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Παντως προσωπικα οτι εχω δει που ασχολουμαι 2 χρονια σε 2 δήμους εδω ψιλοκεντρικους αττικης χωρις γεννες πολλες αλλα κυριως εγκαταλειψεις και παθητικες κακοποιησεις.

Ουτε μια φορα δε βρήκε καποιος ζώο και να θέλησε να το κρατήσει ή να πληρώσει εστω εξοδα, με το ζόρι τα κρατανε 1-2 ωρες μεχρι να ψαξουμε τον ιδιοκτήτη, το μόνο που σκέφτονται ειναι να ερθει καποιος να το πάρει, αν το κρατήσουν κιολας. Συνηθως απλα ειδοποιουν τον δήμο ή τη σελίδα εθελοντων είναι εκει το ειδα τρέξτε και τα ψάχνουμε ή τα κλεινουν στα πάρκα σκύλων. Οι δημοι εδω τα αναλαμβανουν εμπρακτα ευτυχως. Εαν υπαρχει δημος ενεργος/φιλοζωοι το ζωο θα βρει λύση. Αν οχι....

Ζωα που τα βρίσκει καποιος και δεν έχει δημο ενεργο να τα παραδώσει ή εστω φιλοζωικη και να ασχοληθουν με τα βασικά ....θα δοθουν οπως να ναι στο πρωτο τυχοντα ή θα ξαναφεθουν στον δρόμο, ο πολιτης δεν εχει την εμπειρια γνωση οικονομικη δυνατότητα να κανει σωστες διαδικασιες και θα τα ξαναβρεις μπροστα σου. Αλλοι δε ξερουν καν οτι υπαρχουν προγράμματα, αλλοι δε ξερουν οτι υπαρχουν τσιπ, αλλοι θα τους κλεισει το τηλ ο δημος, αλλοι δεν εχουν χρηματα και χρονο. Αυτο πρεπει να διορθωθει.

Καταγγελίες. Πολυ σημαντικο στις πόλεις. Κανεις δε κανει γιατι θα μπλεξει. Ουτε καν στη δημοτική που έχουμε δω δεν περνουν και πηγαινει οντως και ελεγχει χωρις να μπλεξεις. Για μενα η γραμμη ηταν κατι, μαλλον δε θα λειτουργουσε βεβαια, εφυγε τελικα απο οτι ειδα. Είναι ενα θεμα που πρεπει καπως να βελτιωθει να γινει πιο προσιτή διαδικασία.

Ζωα επίσης που δώθηκαν απο φιλοζωους εμπειρους/ φιλοζωικές ή δημους με τσιπ και συμβόλαια και στειρωμενα ή με προυπόθεση στείρωσης κατα 95% ουτε αδεσποτα παραγουν ούτε θα βρεθουν στο δρόμο. Και οσοι ξερω στη γειτονια που πηραν απο φιλοζωικες ειτε τα στειρωσαν είτε οχι δε γεννησαν ποτε. Αντιθετως ζωα απο ιδιωτικες γέννες παπυμιλαδικα δηθεν καθαρίαιμα είναι τα μόνα που εχω πετύχει να ψαχνουν γαμπρους ή σε εγκυμοσυνη. Φυσικα καποια απο φιλοζωικες/δημους μπορει να καταλήξουν να μην εχουν 100% σωστη φροντίδα αλλα μικρότερο ποσοστό .

Τσιπ που φωναζουμε ολοι. Τσιπαρισμένα ζώα βλεπω εμπρακτα οτι αναγκάζονται να τα παραδώσουν και δε τα πετάνε τουλάχιστον. Και βρισκονται πολυ πιο ευκολα οι ιδιοκτήτες χωρις να παιδευονται οι εθελοντες και δε θα καταλήξουν στα αζητητα.

Αυτα φυσικα στις πολεις. Στο χωριο ειναι αλλη υποθεση. Εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε όλα όσα λες.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε κάποιος άσχημη επαφή με κάποια φιλοζωική, αυτό δεν σημαίνει ότι έγινε ξαφνικά ειδικός και μπορεί από μία αποτυχημένη επαφή να κρίνει τη δράση όλων των φιλοζωικών σωματείων. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν τρελοί/υπερβολικοί/υστερόβουλοι στο χώρο των φιλοζωικών, όπως σε κάθε χώρο άλλωστε, αρνούμαι ότι είναι η πλειοψηφία έτσι.
Το αντίστοιχο επιχείρημα είναι ότι ναι μεν υπάρχουν πιθανοί ιδιοκτήτες που δε θα έπρεπε να έχουν ούτε φωτογραφία σκύλου, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. Και άντε να συμφωνήσουμε ότι εσύ δεν είσαι υστερικός άνθρωπος κι ότι εγώ ξέρω να φροντίσω ένα σκύλο - αλλά με αυτή τη λογική όλο τα ίδια θα συζητάμε :p
Επειδή λοιπόν υπάρχουν κι εξαιρέσεις εκατέρωθεν, και αυτή τη στιγμή ο νόμος θέλει να δώσει τον έλεγχο στις φιλοζωικές, οφείλει να τους ορίσει και το πλαίσιο στο οποίο θα κινούνται. Νομίζω η πράξη δείχνει ότι η "κοινή λογική" ούτε κοινή είναι, ούτε λογική, οπότε πάμε στο "φύλαγε τα ρούχα σου"!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@vasilis_mike εννοειται οτι καθε κατασταση ειναι διαφορετικη, εγω πρωτη συνεχως λεω ευτυχως δεν μενω στις αχαρνες. Αλλα υπαρχουν κοινα στοιχεια παντου,

Και απο καπου να ξεκινησουμε, αυτο που δε με βρίσκει συμφωνη ειναι το μαυρο ασπρο. Δε γινεται να διαγραφουμε ολο το νομοσχέδιο, να βελτιωθει ειναι το θεμιτο. Επίσης δε βλεπω να εχουμε ολοι πχ εδω τοσο αποκλιση στα γενικα πιστευω για το καλο του σκυλου.

Προσωπικα σκεφτομαι οτι καποια πραγματα οπως το τσιπ και το μητρωο ή να δινονται καλύτερες χρηματοδοτησεις στους δήμους ακόμα και μικρους ... θα βοηθησουν να μετριαθει η κατάσταση θα ειναι μια προοδος. Και ας φανε και κανα 2-3 εκλεγμενοι και τρεχαμενοι μερικα ψιχουλα, απο το να μη τρεχει καθολου πρόγραμμα σε δημους το προτιμω.

Και το θεμα στειρωση η οχι... ειναι κρίμα να αναλωνομαστε μονο με αυτο. Ακομα και εδω φαινεται οτι ουτε ατομα απο φιλοζωικες ειναι συμφωνοι απολυτα. Μιλαμε αλλωστε για μια διαταξη που ηδη εχει πεθανει απο οτι φαινεται.

Επίσης με τις φιλοζωικες δεν αλλαζει κατι τραγικα. Και τωρα σε κάθε επιτροπη δήμου είναι 2 εκπροσωποι φιλοζωικων η διακεκριμένοι φιλόζωοι που συμμετέχουν στις υιοθεσίες κ.τ.λ
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amaliaz


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το αντίστοιχο επιχείρημα είναι ότι ναι μεν υπάρχουν πιθανοί ιδιοκτήτες που δε θα έπρεπε να έχουν ούτε φωτογραφία σκύλου, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. Και άντε να συμφωνήσουμε ότι εσύ δεν είσαι υστερικός άνθρωπος κι ότι εγώ ξέρω να φροντίσω ένα σκύλο - αλλά με αυτή τη λογική όλο τα ίδια θα συζητάμε :p
Επειδή λοιπόν υπάρχουν κι εξαιρέσεις εκατέρωθεν, και αυτή τη στιγμή ο νόμος θέλει να δώσει τον έλεγχο στις φιλοζωικές, οφείλει να τους ορίσει και το πλαίσιο στο οποίο θα κινούνται. Νομίζω η πράξη δείχνει ότι η "κοινή λογική" ούτε κοινή είναι, ούτε λογική, οπότε πάμε στο "φύλαγε τα ρούχα σου"!

Διαφωνώ ότι οι περισσότερες φιλοζωικές αντιμετωπίζουν τους υποψήφιους ανάδοχους ως ακατάλληλους εκ προοιμίου και οι "μη υστερικοί" είμαστε εξαίρεση.
Και συμφωνώ απόλυτα ότι οι περισσότεροι που εκδηλώνουν ενδιαφέρον να υιοθετήσουν είναι μια χαρά άνθρωποι κι έτσι η υιοθεσία προχωράει κι όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Που είναι το προβλημα;! Δηλαδή τι θα έπρεπε, οποίος παίρνει τηλέφωνο και λέει θέλω ένα σκυλάκι να του απαντάμε "βεβαίως, δώστε μου τη διεύθυνση σας να σας το ντελιβερισω προσωπικώς" ; Οι εκτροφείς δεν κάνουν έλεγχο στους υποψήφιους ανάδοχους; και μπράβο τους! Ποια είναι η διαφορά;

Εγώ βλέπω ο νόμος να αναγνωρίζει επιτέλους την προσφορά των φιλοζωικών και είναι ένα από τα θετικά του σημεία.
Δεν βλέπω να δίνει κανέναν έλεγχο. Και φυσικά δεν θα είχα καμία αντίρρηση να μπει πλαίσιο στη λειτουργία των φιλοζωικών για να περιορίζονται τα φαινόμενα υστερίας και κακοδιαχείρισης όπου υπάρχουν.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Που είναι το προβλημα;! Δηλαδή τι θα έπρεπε, οποίος παίρνει τηλέφωνο και λέει θέλω ένα σκυλάκι να του απαντάμε "βεβαίως, δώστε μου τη διεύθυνση σας να σας το ντελιβερισω προσωπικώς" ; Οι εκτροφείς δεν κάνουν έλεγχο στους υποψήφιους ανάδοχους; και μπράβο τους! Ποια είναι η διαφορά;
Δεν είπα ότι οι ενδιαφερόμενοι να κατεβάζουν το αππ της φιλοζωικής και να παραγγέλνουν, ούτε ότι οι φιλοζωικές πρέπει να τους φιλάνε τα χέρια για την ατελείωτη καλωσύνη τους να υιοθετήσουν.

Είπα πολύ απλά, ότι μιας και οι τελευταίες δυο σελίδες έχουν να κάνουν με το ποιος θα κρίνει αν εγώ είμαι κατάλληλος να υιοθετήσω ένα ζώο, ότι θα έπρεπε αυτή η καταλληλότητα να ορίζεται συγκεκριμένα. Ακριβώς επειδή για τη μία φιλοζωική αρκεί το να φύγει από τα χέρια της, η άλλη ζητάει να μιλήσει με όλη την οικογένεια, η τρίτη θέλει να ορκιστείς ότι δε θα του βάλεις ποτέ πνίχτη - και βάσει των απαντήσεων η κάθε μία θα σε κρίνει κατάλληλο ή όχι.

Οι διαφορές μεταξύ εκτροφέα και φιλοζωικής είναι αρκετές νομίζω, και πολύ λογικά διότι είναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες που ψάχνει ο καθένας σπίτι για τα σκυλιά του.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike εννοειται οτι καθε κατασταση ειναι διαφορετικη, εγω πρωτη συνεχως λεω ευτυχως δεν μενω στις αχαρνες. Αλλα υπαρχουν κοινα στοιχεια παντου,

Και απο καπου να ξεκινησουμε, αυτο που δε με βρίσκει συμφωνη ειναι το μαυρο ασπρο. Δε γινεται να διαγραφουμε ολο το νομοσχέδιο, να βελτιωθει ειναι το θεμιτο. Επίσης δε βλεπω να εχουμε ολοι πχ εδω τοσο αποκλιση στα γενικα πιστευω για το καλο του σκυλου.

Προσωπικα σκεφτομαι οτι καποια πραγματα οπως το τσιπ και το μητρωο ή να δινονται καλύτερες χρηματοδοτησεις στους δήμους ακόμα και μικρους ... θα βοηθησουν να μετριαθει η κατάσταση θα ειναι μια προοδος. Και ας φανε και κανα 2-3 εκλεγμενοι και τρεχαμενοι μερικα ψιχουλα, απο το να μη τρεχει καθολου πρόγραμμα σε δημους το προτιμω.

Και το θεμα στειρωση η οχι... ειναι κρίμα να αναλωνομαστε μονο με αυτο. Ακομα και εδω φαινεται οτι ουτε ατομα απο φιλοζωικες ειναι συμφωνοι απολυτα. Μιλαμε αλλωστε για μια διαταξη που ηδη εχει πεθανει απο οτι φαινεται.

Επίσης με τις φιλοζωικες δεν αλλαζει κατι τραγικα. Και τωρα σε κάθε επιτροπη δήμου είναι 2 εκπροσωποι φιλοζωικων η διακεκριμένοι φιλόζωοι που συμμετέχουν στις υιοθεσίες κ.τ.λ
Όσοι νόμοι και να βγουν αν δεν υπάρχει ενημέρωση στο ευρύ κοινό ενα μπάχαλο θα είναι πάντα.
Σκεφτείτε διαφημιστικά σποτ με όλα αυτά που συζητάμε εδώ μέσα.Σποτ να μην αγοράζονται σκυλιά των 50-100 ευρω εξηγώντας τους λόγους. Αφιερώματα πχ σε εκπομπές για αγρότες κλπ κλπ
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η πολλή αστυνόμευση καλό δεν κάνει. Και η πρόνοια στην Αμερική που απομακρύνει για πλάκα παιδί από γονέα δε νομίζω ότι έχει στατιστικά μειώσει τα ποσοστά κακοποίησης ανηλίκων.
Ας υπάρξει λοιπόν ένας μπούσουλας κι ένα λογικό πλαίσιο να ακολουθηθεί, ας τηρηθεί ομοιόμορφα από όλους μπας και γίνει κάτι καλύτερο.
Ξεκινάμε από εκτρώματα και τους αφορισμούς των στειρώσεων κλπ. Σιάχνεται το κλίμα γενικότερα...
Καταλαβαίνω τα δίκια όσων έχουν μπλεχτεί, πονέσει, ενεργά, καταλαβαίνω όμως και τον παραλογισμό και το φαγοπότι, όπως προσπαθώ να καταλάβω και τα καλαζαρικά ή με ενδοπαράσιτα που δίνονται από φιλοζωικές χωρίς καν τη στοιχειώδη ειλικρίνεια, οκ δεν έχεις μπάτζετ, πες το, να ξέρει ο άλλος τι έχει να αναλάβει.
Στη χώρα μας, έχουμε δει τι είναι κυρίαρχο κι αυτό εντείνει καταστάσεις. Προσοχή όμως με τις εξουσίες που χαλαρά γυρνάνε μπούμερανγκ....
Και ναι συμφωνώ με τον @Hammer κρίνοντας από όχι τόσο παλιότερα χρόνια που είχα σκύλο, σε πολλά επίπεδα το θέμα δεν ήταν τόσο ναρκοπέδιο, φοβικό ή δογματικό αλλά δε θα αναλύσω περαιτέρω στην παρούσα.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Ίσως η πρόθεση πίσω από τη μη απευθείας υιοθέτηση από το δρόμο είναι η διασφάλιση ότι το ζώο πηγαίνει σε καλά χέρια. Για ποιο λόγο υπάρχει η καχυποψία ότι το εκάστοτε φιλοζωικό σωματείο δεν θα "εγκρίνει" την υιοθεσία από έναν άνθρωπο που έδειξε ευαισθησία να περισυλλέξει ένα ζώο από το δρόμο και επιθυμεί να το υιοθετήσει; Γιατί να το κάνει; Ένας δημοτικός υπάλληλος που θα είναι απλά διεκπεραιωτής και θα δίνει ζώα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο, σας μοιάζει σωστότερο;
Για ποιό λόγο υπάρχει καχυποψία για τον εκάστοτε που αποφάσισε να περιμαζέψει ένα ζωό και επιθυμεί να το υιοθετήσει και πρέπει να "εγκριθεί" από μια φιλοζωική οργάνωση; Αυτό είναι το ορθό ερώτημα, όχι το αντεστραμμένο που έχετε θέσει στον προβληματισμό σας. (Θέλω απλά να σας επισημάνω τον παραλογισμό την βάσης του νομοσχεδίου)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
* Το άρχισα πριν δύο ώρες, έκανα δουλειά και βλέπω πως στο μεσοδιάστημα έχετε γράψει αρκετά τα οποία δεν προλαβαίνω τώρα να τα διαβάσω. Το παραθέτω όπως έχει.

Ίσως η πρόθεση πίσω από τη μη απευθείας υιοθέτηση από το δρόμο είναι η διασφάλιση ότι το ζώο πηγαίνει σε καλά χέρια. Για ποιο λόγο υπάρχει η καχυποψία ότι το εκάστοτε φιλοζωικό σωματείο δεν θα "εγκρίνει" την υιοθεσία από έναν άνθρωπο που έδειξε ευαισθησία να περισυλλέξει ένα ζώο από το δρόμο και επιθυμεί να το υιοθετήσει; Γιατί να το κάνει; Ένας δημοτικός υπάλληλος που θα είναι απλά διεκπεραιωτής και θα δίνει ζώα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο, σας μοιάζει σωστότερο;
Επειδή και εγώ πιστεύω πως αυτός που περισυνέλεξε ένα ζώο από τον δρόμο και θα θελήσει να το υιοθετήσει δείχνει ευαισθησία θεωρώ πως δεν χρειάζεται κανενός ( θεσμικού ή εξωθεσμικού ) την άδεια. Με τα σημερινά δεδομένα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον υπάλληλο του Δήμου, στον Δήμο αναφέρομαι ως θεσμικό όργανο. Αν αλλάξει η κατάσταση και προσληφθούν ειδικευμένα άτομα θα το δω διαφορετικά.

Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι είναι πως η Πολιτεία πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Με την αναβάθμιση των εθελοντών ( κάθε φύσεως ) σε "θεσμικά" όργανα μας αποπροσανατολίζουν, βολεύονται και δεν δημιουργούν τις κατάλληλες υποδομές. Δες Χαμόγελο του Παιδιού ( και δεν αμφισβητώ πως προσφέρουν, τυχαίνει να έχω γνωρίσει από κοντά τον Κ. Γιαννόπουλο ).

Για παράδειγμα θα αναφέρω πως πριν κάποια χρόνια έφτυσα αίμα να πάρω άδεια ώστε σύλλογος γονέων να κρατήσει ανοιχτό ένα καλοκαίρι το προαύλιο σχολείου λόγω έλλειψης φύλακα και μετά καλάρεσε στον Δήμο και μας έφερνε ως παράδειγμα εθελοντών αντί να φροντίσει για πρόσληψη φύλακα σε κάθε σχολείο. "Ανοιχτές αυλές" ναι, αλλά με το βάρος στους γονείς...

Ως προς τους πραγματικά ανιδιοτελείς φιλόζωους το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό @medusa και σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα που έχουν χύσει ιδρώτα. Με τους άκαμπτους σκληροπυρηνικούς έχω θέμα ( το οποίο είναι μεγάλη κουβέντα και σίγουρα όχι του εδώ νήματος ).

====
Άρθρο 4 Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ)

Καμία σαφής αναφορά για την υποχρέωση καταχώρησης στο μητρώο από εμπόρους. Από την στιγμή εισαγωγής θα έπρεπε να είναι καταχωρημένο στο Μητρώο. Εκτός και αν δεν μπορώ να το αντιληφθώ η ευθύνη έρχεται στον τελικό κάτοχο.

Κάνει πλάγια αναφορά στους εκτροφείς χωρίς να ξεκαθαρίζει αν η καταχώρηση γίνεται με την γέννα των κουταβιών από τον εκτροφέα.

Θεωρώ πως είναι απαραίτητο όλοι οι πολίτες να έχουμε την δυνατότητα καταχωρώντας ένα αριθμό microchip να ελέγξουμε αν είναι καταχωρημένος στο μητρώο. Απλά αν είναι καταχωρημένος ( ΝΑΙ / ΟΧΙ ). Με αυτή την διαδικασία μπορεί να γίνει έλεγχος σε όσους βάζουν αγγελίες για πώληση.
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
* Το άρχισα πριν δύο ώρες, έκανα δουλειά και βλέπω πως στο μεσοδιάστημα έχετε γράψει αρκετά τα οποία δεν προλαβαίνω τώρα να τα διαβάσω. Το παραθέτω όπως έχει.



Επειδή και εγώ πιστεύω πως αυτός που περισυνέλεξε ένα ζώο από τον δρόμο και θα θελήσει να το υιοθετήσει δείχνει ευαισθησία θεωρώ πως δεν χρειάζεται κανενός ( θεσμικού ή εξωθεσμικού ) την άδεια. Με τα σημερινά δεδομένα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον υπάλληλο του Δήμου, στον Δήμο αναφέρομαι ως θεσμικό όργανο. Αν αλλάξει η κατάσταση και προσληφθούν ειδικευμένα άτομα θα το δω διαφορετικά.

Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι είναι πως η Πολιτεία πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Με την αναβάθμιση των εθελοντών ( κάθε φύσεως ) σε "θεσμικά" όργανα μας αποπροσανατολίζουν, βολεύονται και δεν δημιουργούν τις κατάλληλες υποδομές. Δες Χαμόγελο του Παιδιού ( και δεν αμφισβητώ πως προσφέρουν, τυχαίνει να έχω γνωρίσει από κοντά τον Κ. Γιαννόπουλο ).

Για παράδειγμα θα αναφέρω πως πριν κάποια χρόνια έφτυσα αίμα να πάρω άδεια ώστε σύλλογος γονέων να κρατήσει ανοιχτό ένα καλοκαίρι το προαύλιο σχολείου λόγω έλλειψης φύλακα και μετά καλάρεσε στον Δήμο και μας έφερνε ως παράδειγμα εθελοντών αντί να φροντίσει για πρόσληψη φύλακα σε κάθε σχολείο. "Ανοιχτές αυλές" ναι, αλλά με το βάρος στους γονείς...

Ως προς τους πραγματικά ανιδιοτελείς φιλόζωους το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό @medusa και σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα που έχουν χύσει ιδρώτα. Με τους άκαμπτους σκληροπυρηνικούς έχω θέμα ( το οποίο είναι μεγάλη κουβέντα και σίγουρα όχι του εδώ νήματος ).

====
Άρθρο 4 Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ)

Καμία σαφής αναφορά για την υποχρέωση καταχώρησης στο μητρώο από εμπόρους. Από την στιγμή εισαγωγής θα έπρεπε να είναι καταχωρημένο στο Μητρώο. Εκτός και αν δεν μπορώ να το αντιληφθώ η ευθύνη έρχεται στον τελικό κάτοχο.

Κάνει πλάγια αναφορά στους εκτροφείς χωρίς να ξεκαθαρίζει αν η καταχώρηση γίνεται με την γέννα των κουταβιών από τον εκτροφέα.

Θεωρώ πως είναι απαραίτητο όλοι οι πολίτες να έχουμε την δυνατότητα καταχωρώντας ένα αριθμό microchip να ελέγξουμε αν είναι καταχωρημένος στο μητρώο. Απλά αν είναι καταχωρημένος ( ΝΑΙ / ΟΧΙ ). Με αυτή την διαδικασία μπορεί να γίνει έλεγχος σε όσους βάζουν αγγελίες για πώληση.
Το Like μόνο για την @medusa
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf