Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ξεκινησε σήμερα ξαφνικα το Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς. Χωρις πιλοτικη λειτουργια, ενημερωση , διαστημα προσαρμογης και φυσικα γινεται ενας πανικος. Προς το παρον δεν λειτουργει τιποτα ουτε η παλια ουτε η νεα βαση ( εχει πεσει απο την κινηση μαλλον) και ολα ειναι στον αερα.

Θεωρητικα οι ιδιοκτήτες ζωων θα πρέπει στο επόμενο διάστημα (ποσο ειναι αυτο δεν γνωρίζω ) να επικαιροποιησουν τα στοιχεία τους στον κτηνίατρο (οταν με το καλο δουλεψει φυσικα η πλατφορμα, μη βιαστείτε προτείνω :p )

Καλα κουραγια
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ξεκινησε σήμερα ξαφνικα το Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς. Χωρις πιλοτικη λειτουργια, ενημερωση , διαστημα προσαρμογης και φυσικα γινεται ενας πανικος. Προς το παρον δεν λειτουργει τιποτα ουτε η παλια ουτε η νεα βαση ( εχει πεσει απο την κινηση μαλλον) και ολα ειναι στον αερα.

Θεωρητικα οι ιδιοκτήτες ζωων θα πρέπει στο επόμενο διάστημα (ποσο ειναι αυτο δεν γνωρίζω ) να επικαιροποιησουν τα στοιχεία τους στον κτηνίατρο (οταν με το καλο δουλεψει φυσικα η πλατφορμα, μη βιαστείτε προτείνω :p )

Καλα κουραγια
Μπηκα με τα πολλα, συνδεεσαι ως πολιτης με κωδικους ταξις και εχω μονο ενα ζωο συντροφιας στη νεα βαση, η μικρη πουθενα.....
 
  • Like
Reactions: mareco and spyv


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
απο εδω μπαινετε ως ιδωτες να τσεκαρετε, πολλοι κηδεμονες δε βρισκουν ολα τα ζωα τελικα, ισως ειναι ακομα φρεσκο και δεν εχουν μεταφερθει ολα σωστα
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
απο εδω μπαινετε ως ιδωτες να τσεκαρετε, πολλοι κηδεμονες δε βρισκουν ολα τα ζωα τελικα, ισως ειναι ακομα φρεσκο και δεν εχουν μεταφερθει ολα σωστα
Καλησπέρα,

Κατάφερα και γω να μπω με τα πολλά. Στοιχεία σωστά, πλήθος εμβολίων όμως γράφει ένα, το πρώτο που είχε κάνει. Ενώ κάνουμε κανονικά κάθε χρόνο (είναι άλλα 2 δηλαδή). Θα το τσεκάρω με τον κτηνίατρο μήπως μπορεί αυτός να τα περάσει τώρα που θα πάμε για το 4ο. Οπότε, τσεκάρετε και αυτό
Εκτός αν δεν έχουν περαστεί ακόμη όλα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλησπέρα,

Κατάφερα και γω να μπω με τα πολλά. Στοιχεία σωστά, πλήθος εμβολίων όμως γράφει ένα, το πρώτο που είχε κάνει. Ενώ κάνουμε κανονικά κάθε χρόνο (είναι άλλα 2 δηλαδή). Θα το τσεκάρω με τον κτηνίατρο μήπως μπορεί αυτός να τα περάσει τώρα που θα πάμε για το 4ο. Οπότε, τσεκάρετε και αυτό
Εκτός αν δεν έχουν περαστεί ακόμη όλα
Εμβολια ως τωρα δεν δηλωνονταν στην παλια βαση οποτε τετοια πληροφορια δε θα βρειτε , ή θα δηλωθουν τα υπαρχοντα σε κτηνιατρο το επομενο διαστημα ή απλα τα μελλοντικα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οσοι δεν βλεπετε τα ζωα σας στο ταξις, ιδιως οσοι εχετε υιοθετησει προσφατα απο δημους φιλοζωικες (και δεν ειχατε παρει το χαρτι του υπατ) καντε ενα τηλ στον κτηνιατρο σας.
Πχ εγω ανακαλυψα οτι καπου παρεπεσαν τα χαρτια της φρεγιας και δεν ειχε μπει ποτε στο ονομα μου. Φυσικα δικια μου βλακεια που δε το ειχα επιβεβαιωσει κιολας τοτε.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Οσοι δεν βλεπετε τα ζωα σας στο ταξις, ιδιως οσοι εχετε υιοθετησει προσφατα απο δημους φιλοζωικες (και δεν ειχατε παρει το χαρτι του υπατ) καντε ενα τηλ στον κτηνιατρο σας.
Πχ εγω ανακαλυψα οτι καπου παρεπεσαν τα χαρτια της φρεγιας και δεν ειχε μπει ποτε στο ονομα μου. Φυσικα δικια μου βλακεια που δε το ειχα επιβεβαιωσει κιολας τοτε.
Εγώ δεν τον βρήκα ενώ τόοοοτε όταν είχε δηλωθεί (κτηνιατρικό σύλλογο νομίζω) είχα πάρει τηλ κ είχα επιβεβαιώσει ότι ήταν γραμμένος...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγώ δεν τον βρήκα ενώ τόοοοτε όταν είχε δηλωθεί (κτηνιατρικό σύλλογο νομίζω) είχα πάρει τηλ κ είχα επιβεβαιώσει ότι ήταν γραμμένος...
Κατι παιζει γενικοτερα πολλα δε τα βρισκουν, απλα εγω στη προσπαθεια να δω πως θα το διορθωσω ετυχε να ανακαλυψω οτι οντως δε την ειχαν μεταβιβασει.
Το αστειο ειναι οτι τοσα χρονια ολα τα ζωα που εδινα υιοθεσιες, εκανα παντα επιβεβαιωση με τη κλινικη του δημου, επερνα χαρτι ΥΠΑΑΤ κτλ για να στειλω στους νεους κηδεμονες και στη δικια μου το ξεχασα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οσοι δεν βλεπετε τα ζωα σας στο ταξις, ιδιως οσοι εχετε υιοθετησει προσφατα απο δημους φιλοζωικες (και δεν ειχατε παρει το χαρτι του υπατ) καντε ενα τηλ στον κτηνιατρο σας.
Πχ εγω ανακαλυψα οτι καπου παρεπεσαν τα χαρτια της φρεγιας και δεν ειχε μπει ποτε στο ονομα μου. Φυσικα δικια μου βλακεια που δε το ειχα επιβεβαιωσει κιολας τοτε.
Στο taxis που θά 'πρεπε να τα βλέπω, δεν βλέπω πουθενά ενότητα περί ζώων... εκτός αν τα 'βαλαν κατά λάθος στις ρυθμίσεις? :ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Στο taxis που θά 'πρεπε να τα βλέπω, δεν βλέπω πουθενά ενότητα περί ζώων... εκτός αν τα 'βαλαν κατά λάθος στις ρυθμίσεις? :ROFLMAO:
μπες εδω, θες κωδικους ταξις να συνδεθεις
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λοιπόν μπήκα (ευχαριστώ @medusa) και τον τραχανοπλαγιά που υιοθέτησα πριν ένα χρόνο ακριβώς μου τον έχουν περασμένο στο taxis μου ως ΑΔΕΣΠΟΤΟ και τρίχρωμο (στο τρίχρωμο εκνευρίστηκα λίγο).

Βέβαια... (@Estranged αυτά που λέγαμε και γελούσαμε...)

Η διεύθυνση κατοικίας μου είναι 2 διευθύνσεις πριν, παρότι στο gov τα στοιχεία μου είναι ενημερωμένα σωστά. Που την ψάρεψαν αυτή τη διεύθυνση δεν ξέρω, ούτε εγώ δεν τη θυμόμουν. Φυσικά δεν υπάρχουν τα τσιπ από τις 2 γαλλίδες (για τις οποίες δεν είχα δηλώσει θάνατο).
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Λοιπόν μπήκα (ευχαριστώ @medusa) και τον τραχανοπλαγιά που υιοθέτησα πριν ένα χρόνο ακριβώς μου τον έχουν περασμένο στο taxis μου ως ΑΔΕΣΠΟΤΟ και τρίχρωμο (στο τρίχρωμο εκνευρίστηκα λίγο).

Βέβαια... (@Estranged αυτά που λέγαμε και γελούσαμε...)

Η διεύθυνση κατοικίας μου είναι 2 διευθύνσεις πριν, παρότι στο gov τα στοιχεία μου είναι ενημερωμένα σωστά. Που την ψάρεψαν αυτή τη διεύθυνση δεν ξέρω, ούτε εγώ δεν τη θυμόμουν. Φυσικά δεν υπάρχουν τα τσιπ από τις 2 γαλλίδες (για τις οποίες δεν είχα δηλώσει θάνατο).
Παλι καλα που δε τον εγραψαν και ταρταρουγα :LOL:
Φυλη αδέσποτο πρωτη φορα ακουω.

εντωμεταξυ δε ξερω αν το προσεξατε τηλ δεν υπάρχει.....
αλλα η ακρως σημαντικη πληροφορια τυπος τριχωματος, λες και θα το χτενισουμε? χρησιμοτατο ε ?
 
  • Haha
Reactions: Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
εντωμεταξυ δε ξερω αν το προσεξατε τηλ δεν υπάρχει.....
αλλα η ακρως σημαντικη πληροφορια τυπος τριχωματος, λες και θα το χτενισουμε? χρησιμοτατο ε ?
Εγω αμα βρω θα το χτενισω γιατι το λες :LOL:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ πάντως, ότι στοιχεία είχα δώσει, είναι περασμένα σωστά.
Μόνο ο Μάρκος δεν φαίνεται.
Κάποια στιγμή, όταν ξαναπάμε γιατρούλη, θα το συζητήσουμε.
Αλλά δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα.

@medusa και τι σε πειράζει που δεν έχει τηλέφωνο; :unsure:
Ο τύπος τριχώματος, θεωρώ ότι είναι στοιχειώδης πληροφορία. Οχι για καλλωπιστικούς λόγους βέβαια! :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Α πολύ ωραία εμένα μου έχουν περασμένη μόνο την γάτα...
Οι σκύλοι μου που τσιπαρίστηκαν το 2011 πως θα περάσουν;
Ότι να ναι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ρε κουκλάκια μου, δεν καταλαβαίνω γιατί δίνετε τόση αρνητική σημασία;
Οτι δεν υπάρχει, το λέτε στον γιατρό σας και το φτιάχνει.
Σιγά τα ωά δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@medusa και τι σε πειράζει που δεν έχει τηλέφωνο; :unsure:
Απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει ουτε για τους κτηνιατρους προσβασιμο, με αποτέλεσμα εαν βρεθει ενα ζωο να μη μπορεις να καλεσεις , μονο η αστυνομια μπορει να βρει το τηλ του κηδεμονα. Κατι λενε για λογους προσωπικων δεδομένων, βεβαια τη διευθυνση σου τη δινει αποκατω, αυτο δεν ειναι προσωπικο δεδομένο?
Ομοιως αν χασεις το ζωο σου , γινεται αρκετα δυσκολοτερη η διαδικασία να σε παρουν. Πριν απλα σκαναρες και επερνες τηλ ενα κτηνιατρειο με το νουμερο.



Νομιζω βρηκα ενα κοινο στοιχείο στα ζωα σας που δε φαίνονται.....Ειχαν ολα αρχικα καταχωρηθει στην πρωτη βαση πριν τον ιανουαριο του 2016, ισως να εχει παιξει καμια εμπλοκη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Νομιζω βρηκα ενα κοινο στοιχείο στα ζωα σας που δε φαίνονται.....Ειχαν ολα αρχικα καταχωρηθει στην πρωτη βαση πριν τον ιανουαριο του 2016, ισως να εχει παιξει καμια εμπλοκη.
Ποιός ξέρει...έχω πάντως φίλο, με ίδιας ηλικίας κουτάβι, που το βρίσκει στο σύστημα.
 
  • Like
Reactions: medusa




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ρε κουκλάκια μου, δεν καταλαβαίνω γιατί δίνετε τόση αρνητική σημασία;
Οτι δεν υπάρχει, το λέτε στον γιατρό σας και το φτιάχνει.
Σιγά τα ωά δηλαδή.
έχει πρόσβαση στην βάση δεδομένων ο γιατρός;
Δεν είναι αρνητικό σαν ιδέα, είναι όμως πολύ αρνητικό αν δεν επικοινωνεί με παλιές βάσεις δεδομένων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU