Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
έχει πρόσβαση στην βάση δεδομένων ο γιατρός;
Δεν είναι αρνητικό σαν ιδέα, είναι όμως πολύ αρνητικό αν δεν επικοινωνεί με παλιές βάσεις δεδομένων.
Μέσω των κτηνιάτρων ενημερώνεται απ' ότι έχω καταλάβει.
Εδώ δεν επικοινωνούν άλλες, σοβαρότερες βάσεις δεδομένων μεταξύ τους.
Θέλει κι αυτό τον χρόνο του.
 
  • Haha
Reactions: medusa and l.Kyveli


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εσεις χαλαρωστε οι υπολοιποι , μετα τις γιορτες το διορθωνετε....... εγω αγχωθηκα γιατι οντως δεν ειχε μεταβιβαστει στο ονομα μου ποτέ και 1/1 αλλαζει η συνθεση και ο εντεταλμενος του δημου που πηρα την μικρη και θελω να ειμαι σιγουρη οτι ειναι στο ονομα μου μεχρι τις 31/12.....
Ξερω γω μπορει οι νεοι να μου πουν ωπα κοπελια δε θεμε να στη δωσουμε, δε μας αρεσει η φατσα σου, δε σε θεωρουμε καταλληλη....απιθανο δεν ειναι τιποτα .
Προς το παρον εχω παρει μολις 4 τηλεφωνα :p , θα τους περνω μερα νυχτα μεχρι να τη βρω στο συστημα .
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καταφερα να λυσω το θεμα, τωρα εχω 2 σκυλακια και επισημα. :p Ανακαλυψα επίσης οτι επίσημα την λενε Λυδια:LOL:

αχαχχαχαχχα.png

Οσοι δε τα βλεπετε ή θελετε να αλλαξετε στοιχεια στον κτηνιατρο σας χαλαρα το επομενο τριμηνο .
Ο κτηνιατρος που ρωτησα για να αλλαξω καποια φαση το ονομα, μου ειπε οτι εκτος τον αριθμο τσιπ θελει και τον αριθμο αφμ και φανταζομαι και ταυτοτητα να έχετε μαζί σας.

Οσον αφορα την υποχρεωση στειρωσης η αποστολης dna, εχουμε ακομα καιρο,σε ερωτηση που εγινε απαντηθηκε οτι θα εχουμε 3 μηνες περιθωριο απο την εναρξη του ΕΦΑΓΥΖΣ ( δεν εχει ακομα δημιουργηθει Το Εργαστήριο Φύλαξης και Ανάλυσης Γενετικού Υλικού Ζώων Συντροφιάς)
 
  • Like
Reactions: mareco




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Απο την πλατφορμα απαντησεις σε σημαντικα ερωτηματα!

-Είμαι ιδιοκτήτης σκύλου/γάτας και το/τα κατοικίδιά μου δεν είναι καταχωρισμένα στο ΕΜΖΣ. Μπορώ να δηλώσω την απώλεια ή την εύρεσή τους;
Αν το/τα κατοικίδιά σας είναι σημασμένο/α στο όνομά σας και παρ΄όλα αυτά δεν μπορείτε να το/τα εντοπίσετε στο ΕΜΖΣ, θα πρέπει να απευθυνθείτε στον κτηνίατρό σας για να διευθετήσετε πιθανά κενά στη διαδικασία καταχώρισης του κατοικιδίου ή των κατοικιδίων σας και να προχωρήσετε εκ νέου στη εκάστοτε ψηφιακή δήλωση.


-Είναι υποχρεωτικό να καταγραφεί η κατάσταση εμβολιασμού του ζώου συντροφιάς;
Η καταγραφή του εμβολιασμού του ζώου συντροφιάς είναι υποχρεωτική αναφορικά με τον Αντιλυσσικό εμβολιασμό και προαιρετική για τα υπόλοιπα είδη εμβολιασμού, τα οποία ο κτηνίατρος καταγράφει κατά την κρίση του.
ο Αντιλυσσικός εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός σε ετήσια βάση, εκτός και αν υπάρχουν εξετάσεις από τις οποίες προκύπτει ότι το ζώο διαθέτει τα απαραίτητα αντισώματα.


-Είναι υποχρεωτική η καταγραφή του αποπαρασιτικού ελέγχου ζώου συντροφιάς;
Ο αποπαρασιτικός έλεγχος είναι υποχρεωτικός. Η περιοδικότητά του εξαρτάται από την αντιπαρασιτική θεραπεία που λαμβάνει το ζώο συντροφιάς.


-Είναι υποχρεωτική η καταγραφή ειδικού νοσήματος εφόσον γίνει διάγνωση;
Εφόσον διαπιστωθεί ειδικό νόσημα από τον κτηνίατρο είναι υποχρεωτική η καταγραφή του, καθώς αποτελεί νόσημα υγειονομικού χαρακτήρα.



-Ποια πεδία είναι υποχρεωτικά προς συμπλήρωση στην καρτέλα της επικοινωνίας των στοιχείων του ιδιοκτήτη; (για κτηνιατρους)
Στην καρτέλα «Επικοινωνία» εμφανίζονται τα στοιχεία επικοινωνίας του ιδιοκτήτη, ενώ τα πεδία: «Διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας» και «Κινητό τηλεφώνο » είναι υποχρεωτικά προς συμπλήρωση από τον κτηνίατρο μετά από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Απο την πλατφορμα απαντησεις σε σημαντικα ερωτηματα!

-Είμαι ιδιοκτήτης σκύλου/γάτας και το/τα κατοικίδιά μου δεν είναι καταχωρισμένα στο ΕΜΖΣ. Μπορώ να δηλώσω την απώλεια ή την εύρεσή τους;
Αν το/τα κατοικίδιά σας είναι σημασμένο/α
Εννοείται ότι διάβασα ΣΕσημασμένο και μου φάνηκε και λογικό και το ξεπέρασα έτσι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μερικά σχόλια...

-Είναι υποχρεωτικό να καταγραφεί η κατάσταση εμβολιασμού του ζώου συντροφιάς;
Η καταγραφή του εμβολιασμού του ζώου συντροφιάς είναι υποχρεωτική αναφορικά με τον Αντιλυσσικό εμβολιασμό και προαιρετική για τα υπόλοιπα είδη εμβολιασμού, τα οποία ο κτηνίατρος καταγράφει κατά την κρίση του.
ο Αντιλυσσικός εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός σε ετήσια βάση, εκτός και αν υπάρχουν εξετάσεις από τις οποίες προκύπτει ότι το ζώο διαθέτει τα απαραίτητα αντισώματα.
Εδώ δεν αφήνει περιθώρειο, αν π.χ. έχεις ζώο άρρωστο ή με ανοσοποιητικό στα τάρταρα, όπου κατά πάσα πιθανότητα αν κάνεις εμβόλιο λύσσας θα το στείλεις αδιάβαστο. Θα μου πεις μπορεί να λυθεί με τον κτηνίατρό σου αν είσαι συχνός θαμώνας και έχετε καλή σχέση.

-Είναι υποχρεωτική η καταγραφή του αποπαρασιτικού ελέγχου ζώου συντροφιάς;
Ο αποπαρασιτικός έλεγχος είναι υποχρεωτικός. Η περιοδικότητά του εξαρτάται από την αντιπαρασιτική θεραπεία που λαμβάνει το ζώο συντροφιάς.
Δηλαδή κάθε φορά που θα δίνω milbemax θα πρέπει να πγαίνω στον κτηνίατρο για να το δίνω;

-Είναι υποχρεωτική η καταγραφή ειδικού νοσήματος εφόσον γίνει διάγνωση;
Εφόσον διαπιστωθεί ειδικό νόσημα από τον κτηνίατρο είναι υποχρεωτική η καταγραφή του, καθώς αποτελεί νόσημα υγειονομικού χαρακτήρα.
Aυτό δεν μου αρέσει. Αν τους μπει καμιά περίεργη ιδέα, σκέψου τι έχει να γίνει με τα χιλιάδες καλαζαρικά σκυλιά.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
αυτο με τον εμβολιασμο ειναι λιγο μπουρδες. για αλλη μια φορα βαλανε ασχετους να τα γραφουνε...το αντιλυσσικο της αριελ ειναι για 3 χρονια. ντε και καλα θα της το κανω καθε χρονο???
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
αυτο με τον εμβολιασμο ειναι λιγο μπουρδες. για αλλη μια φορα βαλανε ασχετους να τα γραφουνε...το αντιλυσσικο της αριελ ειναι για 3 χρονια. ντε και καλα θα της το κανω καθε χρονο???
Αυτή είναι η μάχη που κρατεί χρόνια, ποια εμβόλια, αν, και κάθε πότε.
Οι άσχετοι είναι δεδομένοι και εδώ όπως και σε άλλα νομοθετικά πράγματα διότι είπαμε το σύστημα λειτουργεί "ακσηοκρατικά".
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις έναν κτηνίατρο με αμοιβαία μεταξύ σας εμπιστοσύνη και να διευθετείτε μεταξύ σας τέτοια πράγματα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Παραθέτω ποστ του φβ από τοπικό στην περιοχή μου κτηνιατρείο. Όλα τα δίκια του κόσμου έχουν.

Στις 17 Ιανουαρίου 2024 οι κτηνίατροι

ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ
Απεργούμε γιατί είναι εξαιρετικά προβληματική η εφαρμογή του νέου Εθνικού Μητρώου Καταγραφής Ζώων Συντροφιάς.
Απεργούμε γιατί:
1.Ο κτηνίατρος από επιστήμονας υποβιβάζεται σε άμισθο υπάλληλο ΚΕΠ.
Πρέπει να καταγράφουμε στο Μητρώο ακόμα και το χάπι για τα σκουληκάκια, ενώ η μη καταχώρηση κάποιας κτηνιατρικής πραξης τιμωρείται με πρόστιμο 300 ευρώ.
2. Ξεκινάει μια διαδικασία λήψης και αποστολής DNA, για την οποία κάνεις δεν μας έχει ενημερώσει πως θα γίνεται. Το δείγμα αίματος πρεπει να είναι κατάλληλα συσκευασμένο – προφανώς- σε δοχείο και παγοκυστη και πρέπει να φτάσει το αργότερο σε 48 ώρες από όλη την Ελλάδα στο ΕΦΑΓΥΖΣ – δεν -ξέρω- τι -σημαίνει- αυτό.
Εντωμεταξύ οι Κούριερ δεν δέχονται βιολογικά υλικά. Κι αν δεχτούν και θες να φτάσει σε 48 ώρες χρειάζονται πολύ περισσότερα από τα 10 ευρώ που απλόχερα μας δίνει το κράτος. Δεν συζηταω καν για παραμεθοριους και νησιά. Σε 48 μήνες θα φτάσει.
Και βεβαίως οι κηδεμόνες έχουν πρόστιμο 1000 ευρω!!!
Παγκόσμια πρωτοτυπία είναι αυτή , να βρίσκουμε δηλαδή κουτάβια και μέσω ανάλυσης του DNA να βρίσκουμε τους βιολογικούς γονείς . Κανονικό CSI δηλαδή.
3. Δεν επιτρέπεται να δεχόμαστε στο ιατρείο ζώα χωρίς τσιπ.
Δεν είμαστε Αστυνομικοί για να ελέγχουμε τους κηδεμόνες αν θα βάλουν τσιπ ή όχι. Δεν διαφωνώ με το τσιπ αλλά δεν μπορώ να χωρίσω τους πελάτες μου σε Α και Β κατηγορίας.
Αν ένα ζώο έχει την ανάγκη μου δεν θα κοιτάξω τον λαιμό του αν έχει τσιπ. Να είμαστε ξηγημένοι. Κι ας φάω πρόστιμο.
4. Διαφωνούμε με την οριζόντια στείρωση όλων των ζώων. Είναι αντιεπιστημονική και μπορεί να κάνουμε κακό σε ένα ζώο το οποίο έτσι κι αλλιώς αφού έχει τσιπ και υπεύθυνο κηδεμόνα ποτέ δεν θα έχει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη .
5. Ανεύθυνοι ιδιοκτήτες ζωων ούτε τσιπ θα βάλουν, ούτε στείρωση θα κάνουν , ούτε φυσικά DNA θα δώσουν. Απλά το κράτος τιμωρεί τους συνεπείς και υπεύθυνους κηδεμονες. Μια βολτα σε χωρια και καταυλισμους ρομα θα τους δειξει την αξια του DNA.
6. Οι αδεσποτες γατες περνανε απαρατηρητες. Πιστευει κανεις οτι θα τσιπαριστουν και θα δωθει dna απο αδεσποτες γατες;
ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ;
Να δοθεί βάση στην στείρωση των αδέσποτων.
Να γίνουν Δημοτικά Κτηνιατρεια.
Το κράτος να ελέγχει για εμβόλια και ζωοανθρωπονοσους όχι για κλινική εξέταση, αιματολογικη εξεταση , χάπι για σκουληκάκια και … ακρωτηριασμούς.
Τι δουλειά έχει να με/μας ελέγχει στα πάντα, όταν ούτε καν τα παιδιά μας δεν παρακολουθούνται τόσο στενα ;
Παλιοτερα οταν ελεγα στους πελατες μου για τσιπ, μου απαντουσαν : Δεν πιστευω να μας φορολογησουν για τα σκυλια μας; Απαντουσα οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Ειχα αδικο. Να που τελικα θα μας /σας φορολογησουν .

ΚΑΙ εδώ η

Ομόφωνη Απόφαση Διοικούσας Επιτροπής
Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου

10/01/24
Οι κτηνίατροι, ελεύθεροι επαγγελματίες και δημόσιοι υπάλληλοι, καλούμαστε σε καθημερινή βάση να διασφαλίζουμε την υγεία και την ευζωία των ζώων και να προασπίζουμε τη δημόσια υγεία. Τη διεκπεραίωση της κοινωνικής μας αποστολής καλούμαστε πλέον να την υλοποιήσουμε, εφαρμόζοντας έναν νέο νόμο με πλήθος αντιεπιστημονικών άρθρων και «ανεφάρμοστων» εφαρμοστικών διατάξεων, που μόνο αναστάτωση έχουν φέρει στον κτηνιατρικό κόσμο. Έναν νέο, «ανόητο» νόμο, ο οποίος συντάχθηκε από τους πλέον αναρμόδιους τεχνοκράτες (στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών), άσχετους με την κτηνιατρική επιστήμη, οι οποίοι αγνόησαν τις περισσότερες προτάσεις του Πανελληνίου Κτηνιατρικού Συλλόγου, τόσο στον προσχηματικό, δημόσιο διάλογο όσο και στις κατ’ ιδίαν συναντήσεις που επιδιώχθηκαν με τα στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών.
Η κυβέρνηση, αγνοώντας την αντίθεση των κτηνιάτρων στον ν.4830/2021 επιχειρεί να προχωρήσει στην πλήρη εφαρμογή του και να περιορίσει τον όποιο διάλογο μαζί μας σε ζητήματα αποκλειστικά τεχνικού χαρακτήρα.
Ο νόμος αυτός, όμως, κινείται συνολικά σε λάθος κατεύθυνση:
• Δεν πρόκειται να συμβάλει στη μείωση των αδέσποτων ζώων, ενώ η καθολική στείρωση είναι ένα μέτρο που αντιτίθεται στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και μπορεί σαν πρακτική να είναι έως και επικίνδυνη για κάποιον αριθμό ζώων και να προκαλέσει την υποβάθμιση της ευζωίας τους.
• Η γκρίζα ζώνη που προκύπτει με την περίθαλψη των μη σημασμένων ζώων από κτηνιάτρους είναι απαράδεκτη τόσο για την υγεία και ευζωία των ζώων όσο και για τις συνθήκες εργασίας στα κτηνιατρεία με τον «μπαμπούλα» της ερμηνείας του νόμου κατά το δοκούν και της επιβολής προστίμων.
• Ο κατακερματισμός της εποπτείας ζητημάτων που σχετίζονται με ζωοανθρωπονόσους και ο αποκλεισμός των συναδέλφων του δημοσίου τομέα από αυτήν είναι επικίνδυνος για τη δημόσια υγεία και θα οδηγήσει πολλούς ιδιώτες συναδέλφους να επωμίζονται ευθύνες και αρμοδιότητες που δεν τους αντιστοιχούν και θα έπρεπε να ανήκουν αυστηρά στις Διευθύνσεις Κτηνιατρικής.
• Η βάση τήρησης γενετικού υλικού είναι μέτρο πρακτικά ανεφάρμοστο και χωρίς καμία ουσιαστική χρησιμότητα στη λύση του προβλήματος των αδέσποτων ζώων. Στόχος του είναι αφενός η «φωτογραφική» διάθεση δημόσιου χρήματος και η φοροεισπρακτική αντιμετώπιση των ιδιοκτητών ζώων συντροφιάς.
• Το νέο μητρώο ζώων συντροφιάς με το ηλεκτρονικό βιβλιάριο, όπως προτείνεται να εφαρμοστεί, προσθέτει ανούσια γραφειοκρατία και ξοδεύει τον χρόνο εξέτασης, καθιστώντας τον κτηνίατρο γραμματέα του κράτους.

Συμπέρασμα:
Nαι στην υποχρεωτική στείρωση στα στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών και τα λοιπά ανίκανα στελέχια που ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Χίλια δίκια.

Edit: κι ο οριζόντιος εμβολιασμός δύναται να αποβεί επικίνδυνος κ πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση από τον κτηνίατρο, έπρεπε να το σχολιάσουν ειδικά.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Χίλια δίκια.

Edit: κι ο οριζόντιος εμβολιασμός δύναται να αποβεί επικίνδυνος κ πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση από τον κτηνίατρο, έπρεπε να το σχολιάσουν ειδικά.
Αυτό ρυθμίζεται μεταξύ εσού και του κτηνιάτρου αν υπάρχει μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Αυτό ρυθμίζεται μεταξύ εσού και του κτηνιάτρου αν υπάρχει μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.
Η δικιά μου είναι πιο by the book δεν υπάρχει, δεν θα συνηγορούσε ποτέ σε κάτι τέτοιο. Κ να σου πω καλώς κάνει κ ακολουθεί τους τύπους.

Αλλά το θέμα είναι να μην πρέπει να συμμορφωθεί σε γελοίους νομικούς τύπους, προϊόντων ηλίθιων, αλλά να μπορεί να αποφασίζει βάση ιατρικών "τύπων" για οποιασδήποτε ιατρική πράξη.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ηθελα να ξερα αυτην τη φαινη ιδεα ποιο φυντανι την ειχε και ποια η αρμοδιοτητα του. Ποσο την σκεφτηκε, αμα μιλησε με καποιον ,αν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα γενικα. Σε αλλη χωρα πρεπει να κατοικει μην πω σε αλλον πλανητη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η δικιά μου είναι πιο by the book δεν υπάρχει, δεν θα συνηγορούσε ποτέ σε κάτι τέτοιο. Κ να σου πω καλώς κάνει κ ακολουθεί τους τύπους.

Αλλά το θέμα είναι να μην πρέπει να συμμορφωθεί σε γελοίους νομικούς τύπους, προϊόντων ηλίθιων, αλλά να μπορεί να αποφασίζει βάση ιατρικών "τύπων" για οποιασδήποτε ιατρική πράξη.
Μωρέ αν είχαν λογική αυτά που νομοθετούσαν οι καραγκιόζηδες, μαζί της. Οφείλει ωστόσο με κάποιους λίγους ιδιοκτήτες να είναι πιο διαλακτική.
Η Πέππερ δεν έκανε ποτέ αντιλυσσικό με πρόταση του ίδιου του κτηνίατρου. Επίσης δεν εμβολιαζόμασταν κάθε χρόνο και ούτε με όλα τα εμβόλια, αλλά ανάλογα με το σκεύασμα, τη διάρκειά του και τη συζήτηση με τον κτηνίατρο τι όντως χρειάζεται και τι όχι. Π.χ. που ακριβώς θα αρπάξει λεπτοσπείρωση από ποντίκι ένας σκύλος στο κέντρο της Αθήνας; Τα γαλλάκια ήταν εμβολιαστικώς "στην παρανομία". Στον Ορφέα που έζησε σε κτήμα και ένας θεός ξέρει τι ξέθαβε και έτρωγε εκεί, ε ναι, εκεί τα έκανα όλα.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Μωρέ αν είχαν λογική αυτά που νομοθετούσαν οι καραγκιόζηδες, μαζί της. Οφείλει ωστόσο με κάποιους λίγους ιδιοκτήτες να είναι πιο διαλακτική.
Η Πέππερ δεν έκανε ποτέ αντιλυσσικό με πρόταση του ίδιου του κτηνίατρου. Επίσης δεν εμβολιαζόμασταν κάθε χρόνο και ούτε με όλα τα εμβόλια, αλλά ανάλογα με το σκεύασμα, τη διάρκειά του και τη συζήτηση με τον κτηνίατρο τι όντως χρειάζεται και τι όχι. Π.χ. που ακριβώς θα αρπάξει λεπτοσπείρωση από ποντίκι ένας σκύλος στο κέντρο της Αθήνας; Τα γαλλάκια ήταν εμβολιαστικώς "στην παρανομία". Στον Ορφέα που έζησε σε κτήμα και ένας θεός ξέρει τι ξέθαβε και έτρωγε εκεί, ε ναι, εκεί τα έκανα όλα.
Το μόνο που τους νοιάζει ειναι τα λεφτά από τα προστίμα για αυτό γίνονται όλα. θα κάνουν και τις φιλοζωικές αστυνόμους .Ότι και να λένε τώρα ειναι αργα ο νομος αλλάζει μονο με άλλο νομο. είδη στην επαρχία εμφανίζονται ολο και περισσότερα καινούργια αδέσποτα.
 
  • Like
Reactions: p__nat


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αναδημοσιεύω από το φβ - σελίδα κτηνιάτρου (Se connecter à Facebook)

Ενημέρωση απο τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο:
Ο Νόμος που ψηφίστηκε χθες στη Βουλή για την επιστολική ψήφο στις Ευρωεκλογές λέει στο Άρθρο 59 για «Μεταβατικές διατάξεις για τη λειτουργία του Εθνικού Μητρώου Ζώων Συντροφιάς» ότι για 6 μήνες μετά την έναρξη λειτουργίας του εργαστηρίου για το DNA στην Ακαδημία Αθηνών δεν θα επιβάλλονται πρόστιμα σε μη στειρωμένα ζώα που δεν έχουν αποστείλει δείγμα DNA.
Άρα πρόστιμα από τέλος Ιουνίου (ακριβής ημερομηνία θα δοθεί στην ανακοίνωση τιου Συλλόγου που θα ακολουθήσει) και βλέπουμε...
Θυμίζουμε ότι ο Σύλλογος με ομόφωνη απόφαση έχει καλέσει τα μέλη του να απέχουν από τη διαδικασία λήψης και αποστολής δείγματων...


Στη συζήτηση που ακολουθεί στο ποστ προκύπτει ότι δεν έχει προβλεφθεί κάτι για ηλικιωμένα σκυλιά, τα οποία προφανώς δεν είναι σε ηλικία αναπαραγωγής αλλά δεν έχουν στιρεωθεί κιόλας. Δηλαδή βάσει νόμου, αν έχεις αστείρωτο σκύλο 13 ετών θα τρως χαράτσι.
 
  • Like
Reactions: Estranged


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Αν συμφωνούμε, στο ότι το μέτρο είναι καθαρά εισπρακτικό, τότε δεν υπάρχει λόγος να εξαιρέσουν κάποια κατηγορία σκύλων. Η εξαίρεση για αυτές τις περιπτώσεις, δίνεται με την εναλλακτική της αποστολής δείγματος dna. Και, κατά την άποψη μου, "παρακαλάνε" να κάνουμε αυτήν την επιλογή, αφού...:
14.4 "Το ποσό του παραβόλου εγγράφεται στον προϋπολογισμό του Υπουργείου Εσωτερικών σε ξεχωριστό ΑΛΕ και, αποδίδεται κατά σαράντα τοις εκατό (40%) στο ΙΙΒΕΑΑ για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του ΕΦΑΓΥΖΣ κατά πέντε τοις εκατό (5%) στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ.) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για τη λειτουργία του ΕΜΖΣ και κατά πενήντα πέντε τοις εκατό (55%) μέσω του Υπουργείου Εσωτερικών στους δήμους για την υποστήριξη δράσεων για την ευζωία των αδέσποτων ζώων συντροφιάς".
 
  • Like
Reactions: Ans




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
" 14.4 "Το ποσό του παραβόλου εγγράφεται στον προϋπολογισμό του Υπουργείου Εσωτερικών σε ξεχωριστό ΑΛΕ και, αποδίδεται κατά σαράντα τοις εκατό (40%) στο ΙΙΒΕΑΑ για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του ΕΦΑΓΥΖΣ κατά πέντε τοις εκατό (5%) στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ.) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για τη λειτουργία του ΕΜΖΣ και κατά πενήντα πέντε τοις εκατό (55%) μέσω του Υπουργείου Εσωτερικών στους δήμους για την υποστήριξη δράσεων για την ευζωία των αδέσποτων ζώων συντροφιάς".

Nα μην αρχίσω τα μπινελίκια πρωινιάτικα για το δήμο μου που θα εισπράττει το 55% για να τα φάει με τις μεγάλες μασέλες όπως και τα υπόλοιπα. Να μην αρχίσω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU