Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και φυσικα θα το στειρωσουνε εμβολιασουν εκει που ειναι συμβεβλημενοι. Αυτο δε καταλαβαινω που ειναι πρόβλημα. Δηλάδη απο την μια κραζουμε συνεχως ολοι οτι οι δημοι δεν τα αναλαμβανουν και απο την αλλη αν τα αναλαβουν μας χαλαει σε ποια κλινικη θα τα πανε? Αυτη που κερδισε το διαγωνισμο, μας αρεσει η οχι. Προσωπικα για μένα πρέπει να απαιτούμε ως πολίτες να γινουν οι παραπανω ενεργειες απο τους δήμους, ειναι υποχρεωση τους.

Για τις διαδικασίες υιοθεσίας συμφωνω οτι δεν εξασφαλίζεται κάπως διαφάνεια με τις τρεχουσες συνθηκες και δε βλεπω καποιο τροπο να εξασφαλιστει ο μελλον κηδεμόνας απο την τρέλα.
Παντως και τωρα δεν παει κατι καλα, υπερφιλοζωοι , βαρεμενοι , αλλοι που θελουν να βγαλουν πλασαρονατς σου εκπαιδευτες κ,.τ,λ ουτε τωρα υπαρχει κανενας ελεγχος και κατι πρεπει να αλλαξει .
Δεν γκρινιάζω πάλι για να γκρινιάξω. θα στο εξηγήσω όσο απλά μπορώ (όπως το καταλαβαίνω από τα γραφόμενα).
Έχεις πάει εκδρομή. Βρίσκεις ένα κουταβάκι εγκαταλελειμμένο. Σύμφωνα με τον νόμο, δεν μπορείς να το πάρεις εσύ να το πας σε ένα γιατρό και να το φροντίσεις και ο χ γιατρός απαγορεύεται να σε δεχθεί. Θα πρέπει να το δώσεις σε φιλοζωική (σκέψου την "φίλη" μας με τον εκπαιδευτή της) να το αφήσεις στην τύχη του (ενώ θα μπορούσες να του προσφέρεις πολλά περισσότερα) και αν θέλουν σου κάνουν την χάρη να σε ενημερώσουν και στο τέλος να μην σε κρίνουν και κατάλληλο να το κρατήσεις αν το επιθυμείς.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν γκρινιάζω πάλι για να γκρινιάξω. θα στο εξηγήσω όσο απλά μπορώ (όπως το καταλαβαίνω από τα γραφόμενα).
Έχεις πάει εκδρομή. Βρίσκεις ένα κουταβάκι εγκαταλελειμμένο. Σύμφωνα με τον νόμο, δεν μπορείς να το πάρεις εσύ να το πας σε ένα γιατρό και να το φροντίσεις και ο χ γιατρός απαγορεύεται να σε δεχθεί. Θα πρέπει να το δώσεις σε φιλοζωική (σκέψου την "φίλη" μας με τον εκπαιδευτή της) να το αφήσεις στην τύχη του (ενώ θα μπορούσες να του προσφέρεις πολλά περισσότερα) και αν θέλουν σου κάνουν την χάρη να σε ενημερώσουν και στο τέλος να μην σε κρίνουν και κατάλληλο να το κρατήσεις αν το επιθυμείς.
Αφου καλε δε θα υπαρχουν αδεσποτα λεμε :LOL:
Γενικα λενε 100 για να γινουν 5 κλασσικα, τι αγχωνεστε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αφου καλε δε θα υπαρχουν αδεσποτα λεμε :LOL:
Γενικα λενε 100 για να γινουν 5 κλασσικα, τι αγχωνεστε.
Φυσικά και δεν θα υπάρχουν αδέσποτα!! :)
Και ξέχασα!
Μην ξανατσακωθούμε περί ηθικού ή όχι εκτροφέα.
Γιατί για το κράτος και τις φιλοζωικές το πρόβλημα λύνεται αν ανοίξω "εκτροφείο" με ΑΦΜ και βάλω 10 διαφορετικές ράτσες και κάνω 60-80 γέννες τον χρόνο. Κι αν τολμήσετε και κάνετε και κριτική σας πάω μέσα και για συκοφαντική δυσφήμιση και απώλεια κερδών.
Τόση αγάπη για τα ζώα συντροφιάς δεν την αντέχω!

Να σημειώσω εδώ την παράγραφο περί αιμομιξίας. Λέει ότι απαγορεύεται σε πρώτου βαθμού συγγένειας.
Πρώτος βαθμός συγγένειας για τον νόμο είναι γονείς παιδιά. Τα αδέρφια είναι 2ου βαθμού συγγένειας. Απλά το αναφέρω, για να δείτε τι πρόκειται να γίνεται στα εκτροφεία που θα μπορούν να παράγουν κουτάβια για δώρο Χριστουγέννων.
 
  • Like
Reactions: alexxela


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι προτάσεις του νομοσχεδίου δεν είναι βιώσιμες οικονομικά ούτε καν σε ορίζοντα διετίας....
Τώρα γιατί εγώ, εσύ και χιλιάδες άλλοι μπορεί να πιστεύουμε πως δεν είναι βιώσιμες τέτοιες προτάσεις ή πως δεν θα φέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα άντε να το πεις και να λάβουν σοβαρά υπόψιν τις απόψεις μας. Ακόμα και εμπεριστατωμένη μελέτη να παρουσιάζαμε δεν νομίζω πως θα δημιουργούσε προβληματισμό.

Σήμερα τους επεσήμανα μια έλλειψη στο προς ψήφιση νομοσχέδιο. Λείπει το αναγνωριστικό σήμα το οποίο θα πρέπει να φέρουμε στην βόλτα με το σκυλί. Δέχθηκαν ως ιδέα πως το επόμενο βήμα προς οργάνωση είναι τα τάγματα εφόδου σύμφωνα με το παράδειγμα της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ.

19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1941
Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΣΑΓΑΓΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ


Ξεφύγαμε από τον Στιρώνη και βρέθηκε σήμερα ο "Μουσολίνι" με τον "Χίλτερ" να μας εκπολιτίσουν.

* EDIT

Διαβαζω συζητησεις για τον νομο στο fb και ρε μαγκα παιζουνε κατι περιπτωσεις "φιλοζωων"(μονο αυτο δεν ειναι...) που πραγματικα ο χιτλερ ηταν μια τριχα απ το....τους!!!!!!! Πιτσιρικας χαχαχαχα
Μιλαμε οτι παιζουν σε εντελως αλλο, τελειως δικο τους επιπεδο
Και δεν είχα προσέξει πως είχες κάνει και εσύ σχετική αναφορά.
 
Last edited:




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ μπηκε σε μια ομαδα μια κοπελα και εγραψε καποιους προβληματισμους της για το θεμα της στειρωσης(απο οσο ειχε ψαχτει δεν ηταν σιγουρη οτι ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη υγειας...) και ξεκιναει μια επιθεση...να την φανε ζωντανη λεμε! Με τσαμπουκα, προσβολες, απειλες(θα πεθανει ο σκυλος σου απο αρρωστια στον 1,5 χρονο αν δεν στειρωθει...) και ανυπαρκτα επιχειρηματα...
Και κατι που ειδα να γραφεται απο αρκετους/τες του συναφιου, οτι "συντομα θα γινει νομος οποτε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε"!!!!!!!
Τα γ/μενα ζομπι θα μου απαγορευσουν και να συζηταω τωρα...
Ετσι νομιζουν.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ποτοαπαγόρευση στις Ηνωμένες Πολιτείες

Απαγορεύτηκαν να πωλούνται ζώα σε pet shop?
Το εμπόριο σκύλων δεν μπορούν να το απαγορεύσουν, αυτό δια στόματος αξιωματούχων και επίσημων θέσεων της EU... Αυτό που εμείς ονομάζουμε κουταβεμπορία. Ψάξε στο ευρο κοινοβούλιο και θα βρεις τις απαντήσεις.

* Δεν θέλω να συναντηθώ με κανένα απ' αυτά τα ζόμπι. Θα ξεφύγω και δεν χρωστάει κάτι η οικογένειά μου ..
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ποτοαπαγόρευση στις Ηνωμένες Πολιτείες



Το εμπόριο σκύλων δεν μπορούν να το απαγορεύσουν, αυτό δια στόματος αξιωματούχων και επίσημων θέσεων της EU... Αυτό που εμείς ονομάζουμε κουταβεμπορία. Ψάξε στο ευρο κοινοβούλιο και θα βρεις τις απαντήσεις.

* Δεν θέλω να συναντηθώ με κανένα απ' αυτά τα ζόμπι. Θα ξεφύγω και δεν χρωστάει κάτι η οικογένειά μου ..
Συναντήθηκα εγώ σε βόλτα με τον μικρό. Μιλάμε για κουτάβι 5 μηνών, ετσι;
Βόλτα στο δάσος και συναντάμε οικογένεια με παιδιά. Ο μικρός χαρούμενος χοροπήδαγε. Πετάγεται η κυρία: " Μικρός είναι, σε λίγο που θα τον στειρώσεις θα ηρεμήσει".
Λυπήθηκα τα παιδιά της, αλλιώς θα την έστελνα την ίδια για στείρωση. Το θεώρησε δεδομένο και επιβεβλημένο.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σήμερα τους επεσήμανα μια έλλειψη στο προς ψήφιση νομοσχέδιο. Λείπει το αναγνωριστικό σήμα το οποίο θα πρέπει να φέρουμε στην βόλτα με το σκυλί.
Δεν νομίζω ότι λείπει. Αν θυμάμαι καλά, νομίζω πως αναφέρει μια άλλου τύπου κονκάρδα, αντίστοιχη με αυτή της λύσσας, όπως και ως ένδειξη στείρωσης για τις γάτες, το κόψιμο ενός μικρού τμήματος του αυτιού...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λείπει το αναγνωριστικό σήμα το οποίο θα πρέπει να φέρουμε στην βόλτα με το σκυλί.
τς τς τς, δε διαβάζεις προσεκτικά...

"Στο ΕΜΖΣ καταχωρίζεται επίσης και φωτογραφία του ζώου, καθώς και ένδειξη αν το ζώο είναι σκύλος υπηρεσίας, κυνηγετικός ή ποιμενικός. Στην περίπτωση του προηγούμενου εδαφίου το ζώο υποχρεωτικά φέρει και διακριτή σήμανση στο περιλαίμιο ανάλογα με την κατηγορία."

Το οποίο μια χαρά μας βολεύει... τους δηλώνουμε για τσοπανόσκυλα, τους αγοράζουμε και το ανάλογο κολάρο, ούτε στείρωση, ούτε λουρί στη βόλτα. Αν θέλεις, να σου στείλω κι ένα προβατάκι από μια στάνη εδώ που ψωνίζω το Πάσχα, έτσι για ξεκάρφωμα :LOL:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν νομίζω ότι λείπει. Αν θυμάμαι καλά, νομίζω πως αναφέρει μια άλλου τύπου κονκάρδα, αντίστοιχη με αυτή της λύσσας, όπως και ως ένδειξη στείρωσης για τις γάτες, το κόψιμο ενός μικρού τμήματος του αυτιού...
Δεν εννοώ στον σκύλο. Εμείς θα φοράμε το περιβραχιόνιο, μεγάλο και ευδιάκριτο από μακριά.

Για να σου δώσω να καταλάβεις.
Αν πας στην Σιγκαπούρη θα δεις πως τα φορτηγά αντί για ταχογράφο έχουν ένα φάρο στην οροφή όπως αυτόν που έχουν τα αστυνομικά οχήματα. Αν τρέχει το φορτηγό πάνω από το επιτρεπτό όριο ανάβει ο φάρος, το βλέπει ο μπάτσος και φωνάζει πιάστε τον. Απλά, όμορφα και δημοκρατικά...

* Σήμερα πήγα για το πιστοποιητικό απαλλαγής του Άργου.

** Τις χελώνες μου είπε δεν μπορεί να τις στειρώσει.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Στο σοβαρό κομμάτι, φανταστείτε (αν γινόταν πράξη) την τρομακτική μείωση της "δεξαμενής" γονιδίων για τους εκτροφείς μιας και τα μόνα αστείρωτα καθαρόαιμα θα είναι τα αδελφάκια σε ένα εκτροφείο. Έχει να πάει η αιμομιξία σύννεφο!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Γενικα λενε 100 για να γινουν 5 κλασσικα, τι αγχωνεστε.
Υπάρχει μια ιδιαίτερη διάταξη στο εν λόγω νομοσχέδιο, που αυξάνει κατακόρυφα τις πιθανότητες να γίνουν πολλά περισσότερα:

"Άρθρο 20 - Ποινικές Κυρώσεις
...
7. Στις περιπτώσεις εγκλημάτων του παρόντος νόμου, ως πολιτικώς ενάγων μπορεί να παρίσταται αυτοτελώς και κάθε φιλοζωικό σωματείο που δραστηριοποιείται σε τοπικό ή εθνικό επίπεδο, ανεξάρτητα αν έχει υποστεί περιουσιακή ζημία, προς υποστήριξη της κατηγορίας και μόνο....
"

Σήμερα, ως παριστάμενος για την υποστήριξη της κατηγορίας, μπορεί να είναι μόνο ο άμεσα ή έμμεσα θιγόμενος, ο οποίος μπορεί να διεκδικεί και αποζημίωση λόγω ηθικής βλάβης, ή ψυχικής οδύνης.
Αν κρίνουμε από την δημοσίευση του @Hammer, την νοοτροπία και την απολυτότητα που φαίνεται πως διακρίνει ορισμένους φιλόζωους, μάλλον θα δούμε ιδιαίτερες εξελίξεις...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το γιατί σε χώρες όπως Νορβηγία, Σουηδία, Ελβετία χωρίς να είναι υποχρεωτική η στείρωση δεν παρουσιάζονται φαινόμενα όπως εδώ δεν προβληματίζει ;

The Swiss Animal Welfare Act protects both the welfare and the dignity of the animal.

"The Act defines the dignity of the animal as its inherent worth, which must be respected when handling it. If any strain imposed on the animal cannot be justified by overriding interests, this constitutes a disregard for the animal’s dignity. Strain is imposed on the animal when it is caused any pain, suffering or harm. It must not be exposed to anxiety or humiliation. In addition, the dignity of the animal is disrespected if there is major interference with its appearance or abilities, or if it is excessively instrumentalised (Art. 3 letter a AniWA)."

Ο πληθυσμός του πλανήτη μας διπλασιάστηκε τα τελευταία σαράντα χρόνια και αναμένεται να εκτιναχθεί σε περισσότερο από 9 δις το 2050. Υπολογίζουν πως σχεδόν στο σύνολό της η αύξηση αυτή θα προέλθει από τις φτωχότερες χώρες. Προτείνω να τους στειρώσουμε όσο έχουμε την δυνατότητα.

Προτείνω να υποθηκευτεί η περιουσία όλων μας από το κράτος καθότι εν δυνάμει μπορεί να μην έχουμε την δυνατότητα να αντεπεξέλθουμε στις φορολογικές υποχρεώσεις.

Προτείνω την άρση άδειας οδήγησης σε όλους άνω των 65 ανεξαρτήτως σωματικής ή πνευματικής ικανότητας.
( Να με βάλει ο Λεωνίδας ή ο Ιαβέρης ή ο Σαλιάρης σε αμάξι για ανάβαση σήμερα και να χεστώ πάνω μου. )

Προτείνω την απαγόρευση σεξουαλικών επαφών χωρίς πρότερη εξασφάλιση των παιδιών που ενδεχόμενα θα προκύψουν.

Προτείνω το πονάει δόντι κόβει κεφάλι να μπει στο Σύνταγμα στο Άρθρο 4.

Προτείνω, προτείνω, προτείνω...

* Μην ξεχνιόμαστε. Απλά και δημοκρατικά. Μην λένε πως πήγαμε υπόγεια και ύπουλα με μυστικές διαβουλεύσεις ή βγει καμία φήμη πως φερθήκαμε ως τους καταδότες επί κατοχής.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
"Στο ΕΜΖΣ δηλώνεται, επίσης, υποχρεωτικά ο τρόπος απόκτησης του δεσποζόμενου ζώου, ο οποίος θα πρέπει να είναι υιοθεσία ή αγορά από επαγγελματία εκτροφέα ή απόκτηση από ερασιτέχνη εκτροφέα ή αδειοδοτημένο ιδιοκτήτη δεσποζόμενου ή αλλαγή ιδιοκτήτη."

Ούτε καν την περίπτωση υιοθεσίας από το σύστημα που θα δημιουργήσουν δεν έχουν συμπεριλάβει.
Προχειρότητα, άγνοια και λομπίστες του κώλου, ας γιούζουαλ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Άρθρο 5 παρ. 9. Απαγορεύεται:
....
ε) η πώληση και η έκθεση σκύλων και γάτων από καταστήματα πώλησης ειδών ζώων συντροφιάς (pet shops).

Άρθρο 14 - Εξαιρέσεις Από τις απαγορεύσεις που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 13 εξαιρούνται, οι νομίμως λειτουργούντες ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία, τα καταστήματα πώλησης ζώων υπό την επιφύλαξη του άρθρου 5 παρ. 9 περ. ε,

Τα κατστήματα πώλησης ζώων του άρθρου14 ποια είναι; Απαγορεύεται στα πετ σοπ να πουλάνε γατόσκυλα αλλά αφήνει παράθυρο σε άλλα καταστήματα;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Άρθρο 5 παρ. 9. Απαγορεύεται:
....
ε) η πώληση και η έκθεση σκύλων και γάτων από καταστήματα πώλησης ειδών ζώων συντροφιάς (pet shops).

Άρθρο 14 - Εξαιρέσεις Από τις απαγορεύσεις που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 13 εξαιρούνται, οι νομίμως λειτουργούντες ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία, τα καταστήματα πώλησης ζώων υπό την επιφύλαξη του άρθρου 5 παρ. 9 περ. ε,

Τα κατστήματα πώλησης ζώων του άρθρου14 ποια είναι; Απαγορεύεται στα πετ σοπ να πουλάνε γατόσκυλα αλλά αφήνει παράθυρο σε άλλα καταστήματα;
Το αδειοδοτημένο κατάστημα μπορεί να πουλά χάμστερ ή κουνέλια ή ψάρια ή χελώνες κλπ αλλά όχι σκύλους ή γάτες.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Απαγορεύεται στα πετ σοπ να πουλάνε γατόσκυλα αλλά αφήνει παράθυρο σε άλλα καταστήματα;
Πιθανόν ως "κατάστημα" να νοούνται οι ΔημητροΚωστοΓιάννοκουταβάκιδες...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θαυμάσια! Μόλις ανοίξουν αλυσίδες ΚίτσοςΨιψινάκια και το πρόβλημα των αδέσποτων θα λυθεί, και η τα ζώα θα συνεχίσουν να αποκτούνται από συνειδητοποιημένους ανθρώπους, και η ευζωία τους θα είναι διασφαλισμένη :ROFLMAO:

Το σκέφτηκα αυτό που λες κι Εσύ, αλλά φαντάζομαι (δεν το ξέρω καθόλου και βαριέμαι τη ζωή μου να το ψάξω) ότι αν έχω άδεια/εγκαταστάσεις να πουλάω χάμστερ ή παπαγάλους, θα επιτρέπεται να πουλάω και γάτες ή σκύλους;
Δε μπορώ, παραιτούμαι, ανά τρεις παραγράφους έχει τουλάχιστον ένα γουάτ δε φακ.
 
  • Like
  • Haha
Reactions: vek and medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3