Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το είδα σήμερα, ανοίγω τη σελίδα και βλέπω ημερομηνία 2019... το δημοψήφισμα που αφήνεις ανοιχτό ακόμα και αφού κλείσει, γιατί μάλλον θα το χρειάζεσαι ανά τριετία :ROFLMAO::ROFLMAO:

Κατά τα λοιπά πληθαίνουν καθημερινά σχόλια τύπου "τώρα που θα έρθουμε στα πράγματα, θα σας σκίσουμε". Οι πρώην περιθωριοποιημένοι την έχουν δει εξουσία, η πρότερη αγανάκτιση μετρατράπηκε σε φανατισμό, και αρχίζω να φοβάμαι...

1614715538511.png
 
  • Like
Reactions: vek and Estranged


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το είδα σήμερα, ανοίγω τη σελίδα και βλέπω ημερομηνία 2019... το δημοψήφισμα που αφήνεις ανοιχτό ακόμα και αφού κλείσει, γιατί μάλλον θα το χρειάζεσαι ανά τριετία :ROFLMAO::ROFLMAO:

Κατά τα λοιπά πληθαίνουν καθημερινά σχόλια τύπου "τώρα που θα έρθουμε στα πράγματα, θα σας σκίσουμε". Οι πρώην περιθωριοποιημένοι την έχουν δει εξουσία, η πρότερη αγανάκτιση μετρατράπηκε σε φανατισμό, και αρχίζω να φοβάμαι...

View attachment 74385
Σορυ, δεν κοίταξα ημερομηνίες.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σορυ, δεν κοίταξα ημερομηνίες.
Δε με κατάλαβες :) Σήμερα το είδα κι εγώ και είναι μια χαρά ενεργό! Είναι το ψήφισμα που είχαν αναρτήσει οι κυνηγοί λόγω του προηγούμενου νομοσχεδίου, και φαντάζομαι ότι οι άνθρωποι αντί να κάτσουν να ξαναγράψουν τα ίδια, ενεργοποίησαν ξανά το παλιό κείμενο! (μαζεύοντας νέες υπογραφές φαντάζομαι, γιατί ξανα-υπέγραψα και φέτος, και θέλω να ελπίζω ότι δε μετράνε το ίδιο μέιλ δύο φορές!)

Εξακολουθώ να το βρίσκω σουρεάλ ότι υπογράφω το ίδιο πράγμα εντός δύο χρόνων!
 
  • Like
Reactions: vek


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν περιγράφω αλλοo_O
Μ' αρέσει που το ξεψαχνίζετε κιόλας :D
Υπάρχει λογική σε όλα τα άλλα που αφορούν αυτή τη στιγμή τους δίποδους, ώστε να περισσεύει και για τους τετράποδους?
Εξακολουθώ να το βρίσκω σουρεάλ ότι υπογράφω το ίδιο πράγμα εντός δύο χρόνων
Τα είπατε ολα Χαχα
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μ' αρέσει που το ξεψαχνίζετε κιόλας :D
Υπάρχει λογική σε όλα τα άλλα που αφορούν αυτή τη στιγμή τους δίποδους, ώστε να περισσεύει και για τους τετράποδους?
Θλιβερή αλήθεια, και ακόμα πιο τραγικός ο μηδενισμός που προκαλεί σε όλους μας αυτή η ματαιότητα. (Είμαι σε φάση υπαρξιακής αναζήτησης, μη δίνετε σημασία).
 
  • Like
Reactions: zerom0 and vek


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επειδή το διάβασα το νομοσχέδιο, θα σας πω ότι δεν είναι το ίδιο με κανένα από τα προηγούμενα.
Η διαφορά είναι στο μητρώο υγείας των σκύλων (που είναι πανεύκολο να γίνει από την στιγμή που υπάρχει ήδη πλατφόρμα για τα τσιπ).
Δεν θα χρειάζεται να γυρνάνε στις γειτονιές να κοιτάνε ποιος σκύλος είναι δηλωμένος και στειρωμένος και ποιος όχι. Θα κάθεται ο υπάλληλος του Δήμου, πίνοντας τον καφέ του στον υπολογιστή του και θα του χτυπάει καμπανάκι ποια σκυλιά έχουν δηλωθεί στην περιοχή του και δεν έχει καταχωρηθεί στείρωση. Θα επιβάλλεται το 1000ρικο πρόστιμο ηλεκτρονικά και άντε γεια.
Αυτό φαίνεται και από τα βαριά πρόστιμα που έχουν για τους κτηνιάτρους αν περιθάλπουν αδείλωτο σκυλί ή δηλώσουν ψεύτικη στείρωση. Αν δείτε τα νούμερα θα καταλάβετε ότι κανένας κτηνίατρος δεν θα ρισκάρει για σας.
Και επειδή υπάρχει το παραθυράκι του "προς αναπαραγωγή", είμαι σίγουρος ότι με υπουργική απόφαση θα ρίξουν μετά το " όποιος έχει σκύλο και δεν θέλει να τον στειρώσει γιατί καλύπτει τις προυποθέσεις για αναπαραγωγή, θα πληρώνει "τέλη κυκλοφορίας" χ ποσό τον χρόνο".
Ελπίζω να είμαι υπερβολικός.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το νομοσχέδιο όντως το έχει πάει πολύ παραπέρα απ' ότι τα προηγούμενα. Το ηλεκτρονικό βιβλιάριο ας πούμε, που ο σκοπός του δεν είναι η διευκόλυνση των σκύλων και των ιδιοκτητών τους, έχει περάσει στα ψιλά γράμματα, όπως και το υπόλοιπο νομοσχέδιο, καθώς οι περισσότεροι έχουν εστιάσει στη στείρωση. Είναι ενδιαφέρον ότι γίνεται αναφορά στη λεϊσμάνια για παράδειγμα, της οποίας η διάγνωση και οι θεραπείες θα πρέπει να αναφέρονται, μιας και βαφτίστηκε ιάσιμη ασθένεια. Τα καταφύγια των δήμων δαιμονοποιούνται για άλλη μια φορά, τα ιδιωτικά καταφύγια δε θίγονται. Και άλλα πολλά. Και μη χειρότερα, μόνο που κάθε φορά αποδεικνύεται ότι ναι, τελικά δεν είχαμε πιάσει πάτο, έχει και χαμηλότερα.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Η αναφορά για την λεισμάνια υπήρχε και στο προηγούμενο νομοσχέδιο, το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Όπως επίσης και το αν κάποιος θέλει να αποχωριστεί τον σκύλο του δεν χρειάζεται να τρέχει στα βουνά, μια απλή υπεύθυνη δήλωση αρκεί ... Και αυτό προϋπήρχε.

στ) να μην εγκαταλείπει το ζώο του, ενώ σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, να γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεση του αυτή, να το παραδίδει σε αυτόν και να υπογράφει σχετική υπεύθυνη δήλωση για την παράδοση αυτή. Ο πιστοποιημένος υπάλληλος του Δήμου μεριμνά άμεσα για την ενημέρωση του ΕΜΖΣ ως προς τη μεταβολή αυτή και την καταγραφή του ζώου ως αδέσποτου με ιδιοκτήτη τον Δήμο.

Αν ψάξει κανείς βρίσκει διαμαντάκια.
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Η αναφορά για την λεισμάνια υπήρχε και στο προηγούμενο νομοσχέδιο, το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Όπως επίσης και το αν κάποιος θέλει να αποχωριστεί τον σκύλο του δεν χρειάζεται να τρέχει στα βουνά, μια απλή υπεύθυνη δήλωση αρκεί ... Και αυτό προϋπήρχε.

στ) να μην εγκαταλείπει το ζώο του, ενώ σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, να γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεση του αυτή, να το παραδίδει σε αυτόν και να υπογράφει σχετική υπεύθυνη δήλωση για την παράδοση αυτή. Ο πιστοποιημένος υπάλληλος του Δήμου μεριμνά άμεσα για την ενημέρωση του ΕΜΖΣ ως προς τη μεταβολή αυτή και την καταγραφή του ζώου ως αδέσποτου με ιδιοκτήτη τον Δήμο.

Αν ψάξει κανείς βρίσκει διαμαντάκια.
Αυτοι που τα εχουν τσιπαρισμένα μόνο το κάνουν βέβαια. Οι υπολοιποι ανοιγουν την πόρτα.

Χώρια που αυτή η νομιμοποίηση της μόνιμης διαμονής του σκύλου σε εξωτερικό χώρο, είναι από μόνη της κατάπτυστη...
Τι εννοεις? απο οτι είδα δεν αλλαξε τιποτα σε αυτο το κομματι. Η νομοθεσία υπαρχει χρονια.
Επίσης λεμε ειναι ακραίο το στειρωστε τα όλα αλλα και το βάλτε τα ολα μεσα στο διαμερισμα είναι και αυτο ακραίο. Ασε που ο εσωτερικος χωρος δεν διασφαλίζει καμια ευζωια κατα την γνωμη μου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: dimitris-skg


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Τι εννοεις? απο οτι είδα δεν αλλαξε τιποτα σε αυτο το κομματι. Η νομοθεσία υπαρχει χρονια.
Επίσης λεμε ειναι ακραίο το στειρωστε τα όλα αλλα και το βάλτε τα ολα μεσα στο διαμερισμα είναι και αυτο ακραίο. Ασε που ο εσωτερικος χωρος δεν διασφαλίζει καμια ευζωια κατα την γνωμη μου.
Αναφέρομαι στο:

"Άρθρο 4 - Υποχρεώσεις ιδιοκτήτη δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς ...
ε) εφόσον ο σκύλος διαμένει μόνιμα στην αυλή/εξωτερικό χώρο, να παρέχει κατάλυμα για ανάπαυση το οποίο να είναι δροσερό/σκιασμένο το καλοκαίρι και επαρκώς προστατευμένο από το κρύο/αέρα το χειμώνα. Επίσης να προστατεύεται από την βροχή, το χιόνι, και τα λιμνάζοντα νερά. Εφόσον ο σκύλος διαμένει σε εξωτερικό χώρο, ο χώρος αυτός πρέπει να ...."


Στο αντίστοιχο άρθρο 5 του ν.4039/2012, δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοια παράγραφος.

Σε αυτό που λες βέβαια, ασφαλώς και συμφωνώ. Κανένας νόμος δεν μπορεί να διασφαλίσει την ευζωία του ζώου, αν δεν την θέλει ο ίδιος ο κηδεμόνας του, είτε τον έχει μέσα στο διαμέρισμα είτε εκτός αυτού...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αναφέρομαι στο:

"Άρθρο 4 - Υποχρεώσεις ιδιοκτήτη δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς ...
ε) εφόσον ο σκύλος διαμένει μόνιμα στην αυλή/εξωτερικό χώρο, να παρέχει κατάλυμα για ανάπαυση το οποίο να είναι δροσερό/σκιασμένο το καλοκαίρι και επαρκώς προστατευμένο από το κρύο/αέρα το χειμώνα. Επίσης να προστατεύεται από την βροχή, το χιόνι, και τα λιμνάζοντα νερά. Εφόσον ο σκύλος διαμένει σε εξωτερικό χώρο, ο χώρος αυτός πρέπει να ...."


Στο αντίστοιχο άρθρο 5 του ν.4039/2012, δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοια παράγραφος.

Σε αυτό που λες βέβαια, ασφαλώς και συμφωνώ. Κανένας νόμος δεν μπορεί να διασφαλίσει την ευζωία του ζώου, αν δεν την θέλει ο ίδιος ο κηδεμόνας του, είτε τον έχει μέσα στο διαμέρισμα είτε εκτός αυτού...
Αυτο που εννουσα είναι οτι αυτα ισχυουν ήδη απο το 2012, απλα το αρθρο γραφει οτι εφοσον τηρουνται οι συνθηκες του πρωτοκολλου ευζωιας . Εαν κανεις καταγγελια σημερα με βαση αυτα θα ελεγθει. Δεν τα φέρνει/νομιμοποιει οπως ειπες το νέο νομοσχέδιο.
Δες εδω
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και ο "πόλεμος" καλά κρατεί.

Μετά από αυτή την ανακοίνωση του Γεωτεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος ξέσπασαν οι γνωστοί κύκλοι.

Τώρα έστειλαν και επιστολή στον Κύριο Μητσοτάρχη* με την υποστήριξη 300 φιλοζωικών σωματείων η οποία αρχίζει με το σχετικό γλύψιμο.

"Είναι ήδη καταγεγραμμένη ως ιστορική στιγμή για το φιλοζωικό γίγνεσθαι στη χώρα μας η εντελώς διαφορετική και επιτέλους προς τη σωστή κατεύθυνση, καινοτόμα και ειλικρινής προσπάθεια της κυβέρνησής σας, να αντιμετωπίσει σοβαρότατα θέματα που σχετίζονται με το πώς αντιμετωπίζουμε τα ζώα συντροφιάς."

* όπως το Ενωματάρχης

ΥΓ.
Κανείς δεν δύναται να εκφέρει αντίθετη γνώμη ή άποψη.
Άραγε είναι μια η άποψη όπως ένα είναι το κόμμα ;
 
  • Like
Reactions: Hammer and vek


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αναγράφεται πουθενά μέχρι πότε πρέπει να στειρωθεί ένας σκύλος;
Ποτέ δεν χρειάστηκε να στειρωσω σκυλί μου. Δεν έχω ζευγαρώσει ποτέ απλά νιώθω άσχημα με την πράξη. Όπως νιώθουν με το κόψιμο αυτιών έτσι νιώθω και με αυτό και θεωρώ ότι είναι σεβαστό.
Αν όμως νομικά πρέπει να γίνει, θα γίνει. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν φυλές που καλό είναι να μη στειρωθουν νεαρά. Ας πούμε ένα Dogue Bordeaux, που επί 16-18μηνες είναι στην ανάπτυξη.
 
  • Like
Reactions: alexxela


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν όμως νομικά πρέπει να γίνει, θα γίνει.
Δεν έχω ζευγαρώσει ποτέ απλά νιώθω άσχημα με την πράξη.
Να γίνει τι ;
Να απαγορευθεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων με την αφαίρεση του διπλώματος οδήγησης από όλους επειδή προξενούνται ατυχήματα ή επειδή ορισμένοι μπορεί να οδηγούν υπό την επήρεια αλκοόλ, ή κλπ κλπ

Να γίνει τι ;
Να αποποιηθεί για μία ακόμα φορά η πολιτεία τις ευθύνες της με γενική απαγόρευση ; Να κουκουλωθεί η αδιαφορία της πολιτείας στην ενημέρωση, στην πρόληψη, στις υποδομές, στην χρηματοδότηση, στον έλεγχο, στην εποπτεία ; Δεν οφείλει μόνο να θεσμοθετεί, εάν βέβαια είναι εφικτά να πραγματοποιηθούν όσα θεσμοθετεί, πρέπει να φροντίσει για την πραγματοποίηση αυτών.

Να γίνει τι ;
Να υποκύψει ο κάθε φροντιστής σκύλου, τον οποίο έχει ως μέλος της οικογένειάς του, στις επιταγές συντεχνιακών ομάδων από άτομα τα οποία λίγο απέχουν από σύνδρομα όπως αυτό του συλλέκτη ζώων. Ακόμα και αν δεν έχουν φτάσει σε αυτό το επίπεδο ένας ψυχίατρος θα έλεγε πως παρουσιάζουν συμπτώματα μανιοκαταθλιπτικής διαταραχής, νιώθουν ότι έχουν αναλάβει μια ειδική αποστολή και εμφανίζουν μεγαλοπρεπείς και παραληρητικές ιδέες.

Να γίνει τι ;
Να υπακούσω σε νόμο τον οποίο θα φέρει η εκάστοτε διοίκηση εξυπηρετώντας τα δικά της ψηφοθηρικά συμφέροντα όντας άσχετη από την ουσία του προβλήματος ; Ο έχων οικονομικά συμφέροντα από την αναπαραγωγή σκύλων θα βρει τρόπο να το ξεπεράσει σε συνδυασμό με την αδιαφορία της πολιτείας.

Να γίνει τι ;
Να αποδεχθώ πως δεν υπάρχουν χιλιάδες φροντιστές σκύλων οι οποίοι ποτέ δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα ; Από το ότι μαζεύουν τα σκατά του σκύλου στο διάβα τους μέχρι το αδιανόητο να αφήσουν κουτάβια στον δρόμο. Τους συναντώ κάθε μέρα και είναι η συντριπτική πλειοψηφία.

Πάει μακρυά το σεντόνι όπως και να έχει.

* Για όσους γράφουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, μην χέσω .., πως θα μας μαμίσουν.
Όταν και αν έρθει η στιγμή να αποδείξει ο καθένας ποιος μπορεί καλύτερα να χειριστεί το κονσερβοκούτι θα φανεί το αποτέλεσμα.

edit

Dogue Bordeaux ; :LOL::LOL: Τι είναι αυτό θα σε ρωτήσουν...
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εδω στο προς ψήφιση νομοσχέδιο αδιοδοτείται το ζευγάρωμα ημίαιμων σκύλων- αρκεί να κατατεθεί εμπρόθεσμη (!) αίτηση, τι να λέμε τώρα.........:mad:
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
εδω στο προς ψήφιση νομοσχέδιο αδιοδοτείται το ζευγάρωμα ημίαιμων σκύλων- αρκεί να κατατεθεί εμπρόθεσμη (!) αίτηση, τι να λέμε τώρα.........:mad:
Άσε να δούμε τον Γιάννη ( νομοσχέδιο ) και βλέπουμε.

Λόγω μιας σχετικής επαφής που έχω με τους δημοτικούς Άρχοντες στον Δήμου μου τους πλησίασα ως γνώστης :p:p:p στα περί σκύλων να μπω στην επιτροπή που θα δίνει τις άδειες. Θα γεμίσει ο τόπος "εκτροφεία". "Μήτσος & Κούλα" kennel.

* Την πρώτη άδεια εννοείται πως την πάρω εγώ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Άσε να δούμε τον Γιάννη ( νομοσχέδιο ) και βλέπουμε.

Λόγω μιας σχετικής επαφής που έχω με τους δημοτικούς Άρχοντες στον Δήμου μου τους πλησίασα ως γνώστης :p:p:p στα περί σκύλων να μπω στην επιτροπή που θα δίνει τις άδειες. Θα γεμίσει ο τόπος "εκτροφεία". "Μήτσος & Κούλα" kennel.

* Την πρώτη άδεια εννοείται πως την πάρω εγώ.
Μη πας να μου φας την θεση :LOL: :p
(Κατα βαθος το σατανικο μου σχέδιο είναι να γεμίσει το μπραχάμι μαυρα γκρεμλιν)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3