Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πληρωνονται με το κεφαλι εκει στα "καταφυγια" οι διασωστες;
Αν δε βγαινει το μεροκαματο μηπως "βαζουν" και καμια σκυλα να ανεβει το κασε;
Μετα φταινε οι τσοπανηδες και οι κυνηγοι που τα αναπαραγουν ε;;
Αυτοι θα σωσουν τα αδεσποτακια και θα κλεισουν τα puppy mills και τους byb;
Δουλεμα κανονικο και στη μεση τα φουκαριαρικα τα ζωντανα...
Παντου μπιζνα€€€
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πληρωνονται με το κεφαλι εκει στα "καταφυγια" οι διασωστες;
με τσιγκλησε λιγο αυτο
οσοι ασχολουντε μ αυτα θα ηθελα αληθεια να μου απαντησουν (αν και δεν ελπιζω)
υπαρχει καποιο ποσο που δινει ο νεος ιδιοκτητης που υιοθετει εναν σκυλο στο εξωτερικο;
 
  • Like
Reactions: Hammer




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
με τσιγκλησε λιγο αυτο
οσοι ασχολουντε μ αυτα θα ηθελα αληθεια να μου απαντησουν (αν και δεν ελπιζω)
υπαρχει καποιο ποσο που δινει ο νεος ιδιοκτητης που υιοθετει εναν σκυλο στο εξωτερικο;
Nαι, στη Γερμανία μεταξύ 250 και 350 euro.

Φαντάζομαι ότι από αυτό το ποσό κρατάει κάποια και η γερμανική φιλοζωική που μεσολαβεί.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ωρες ώρες απορώ...δεν ντρέπεστε καθόλου πια, για όσα γράφετε;
Αν αναφερεσαι σε εμενα, καθολου.
Εδω εχουμε πολεμο, απειλουν την οικογενεια μου με υποχρεωτικο ακρωτηριασμο δια νομου, θελουν να μου πουν τι να τρωω, τι να κανω, ποτε να το κανω, τι να σκεφτομαι.
Ας κανουν πισω, ας κοψουν τις μ@λακιες και εγω ευχαριστως θα γυρισω πισω στην σπηλια μου, εχω πολυ καλυτερα και πολυ πιο σημαντικα πραγματα να κανω απ το να ασχολουμαι με τις μπιζνες τους και τα ψυχολογικα τους προβληματα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
με τσιγκλησε λιγο αυτο
οσοι ασχολουντε μ αυτα θα ηθελα αληθεια να μου απαντησουν (αν και δεν ελπιζω)
υπαρχει καποιο ποσο που δινει ο νεος ιδιοκτητης που υιοθετει εναν σκυλο στο εξωτερικο;
Για την Γερμανία έχω διαβάσει το ποσό που αναφέρει η mode και αν θες την δική μου άποψη το ίδιο θα έπρεπε να έχουμε και εδώ.

Έχεις δει φωτό από εκείνο το καταφύγιο αριστούργημα ; (Στο Μόναχο αν θυμάμαι καλά )

* Είναι ιδιωτικές εταιρείες τα καταφύγια

** Και δεν έχουν μόνο σκυλιά, όλα τα ζώα που μπορεί να θεωρηθούν κατοικίδια.
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Για την Γερμανία έχω διαβάσει το ποσό που αναφέρει η mode και αν θες την δική μου άποψη το ίδιο θα έπρεπε να έχουμε και εδώ.

Έχεις δει φωτό από εκείνο το καταφύγιο αριστούργημα ; (Στο Μόναχο αν θυμάμαι καλά )

* Είναι ιδιωτικές εταιρείες τα καταφύγια
εχω προσωπικη εμπειρια
απλα ρωταω
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για την Γερμανία έχω διαβάσει το ποσό που αναφέρει η mode και αν θες την δική μου άποψη το ίδιο θα έπρεπε να έχουμε και εδώ.
Ναι θα έπρεπε αλλά από την άλλη με τόσα λεφτά εδώ παίρνεις "καθαρόαιμο" από αγγελία. Οπότε τα αδέσποτα των €200 θα έμεναν στα αζήτητα.

Αν πάντως μια μκο δεν μαζεύει πιτμπουλ (που δεν κάνουν για export) θα μπορούσαν να σου μπουν ψύλλοι στα αυτιά...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Φημες λενε οτι στην τελευταία ετήσια έκθεση του Forbes για τους πλούσιους του πλανήτη οι φιλοζωοι πηραν την πρωτια. :p

Προσωπικα μονο σε αναγκη (εαν δε το επερνε κανεις εδω και απελπιζομουν) θα εστελνα εξωτερικο, τα συνολικα εξοδα (τσιπ, εμβολιασμοι, αποπαρασιτωσης,συντηρηση μεχρι να φυγει, αεροπορικα κ.τ.λ) και η ταλαιπωρια ειναι μεγαλύτερα σε σχεση με το να δωσεις ενα ζωο εντος.


@vrmode και @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ στη κυπρο που υιοθετησε προσφατα φιλος απο οργανωση (αγγλιδες νομιζω) έδωσε νομιζω 200 ή 250 ευρω εξαρχης τα οποια ομως περιελαμβαναν τσιπ και πρωτους εμβολιασμους κουταβιου καθως και την στειρωση μετα απο ενα ετος στη κλινικη που συνεργαζονται . Μου φανηκε εξυπνο, διασφαλιζεις οτι ο αλλος θα το παρει σοβαρα, θα γινουν τα απαραιτητα ιατρικα και στειρωση και ταυτοχρονα το κοστος στον ιδιοκτήτη μένει ίδιο, καθως αυτα τα εξοδα θα τα εκανε ετσι και αλλιως.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Προσωπικα μονο σε αναγκη (εαν δε το επερνε κανεις εδω και απελπιζομουν) θα εστελνα εξωτερικο, τα συνολικα εξοδα (τσιπ, εμβολιασμοι, αποπαρασιτωσης,συντηρηση μεχρι να φυγει, αεροπορικα κ.τ.λ) και η ταλαιπωρια ειναι μεγαλύτερα σε σχεση με το να δωσεις ενα ζωο εντος.
Το εξωτερικό είναι καλή περίπτωση για "καμμένα" σκυλιά που εδώ έχουν μηδέν πιθανότητες υιοθεσίας. Επίσης η ευζωία σκύλου εκεί είναι σε άλλα επίπεδα - πχ δεν υιοθετείς σκύλο αν λείπεις οχτάωρο γιατί θεωρούν ότι ο σκύλος μένει πολύ ώρα μόνος.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία;

Γιατί όσοι ασχολούνται με τα σκυλιά και μόνο με σκυλια, αδέσποτα κατά βάση (ιδιώτες, σωματεία οργανώσεις, καταφύγια κτλ), καπηλεύονται τον όρο φιλόζωοι, φιλοζωία, φιλοζωικά σωματεία κτλ;;;;;;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κοίτα χαμουρ ( αξιότιμε κ. @Hammer ήθελα να πω )

Για να μιλάμε σοβαρά οι συγκεκριμένες κύριες που παρουσίασαν το σχέδιο ακροβατούν στα όρια της παράνοιας. Το ποιο τραγικό είναι πως ο σημερινός κυβερνήτης της χώρας τις δέχτηκε ως συμβούλους. Οι ίδιες σε δήλωση τους αναφέρουν πως είναι ο κύριος συνομιλητής με την Κυβέρνηση, δεν έφθασαν στο σημείο να ομολογήσουν ο μοναδικός.

Η συγκεκριμένη κουβέντα μπορεί να ανοίξει μεγάλο σεντόνι στην οποία για να υποστηρίξω την άποψη μου δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά να παραθέσω δικές τους απόψεις, απόψεις άλλων φιλοζωικών γ αυτές, αυταρχικές συμπεριφορές, επιθέσεις κατά πάντων που δεν συμφωνούν με τα δικά τους μανιφέστα ή επιθέσεις σε θεσμικούς παράγοντες που τολμούν να εκφράσουν την δική τους άποψη στους κυβερνώντες, κλπ κλπ κλπ

Όποιος γουστάρει ας αποδώσει δόξα και προσκύνημα σ' αυτούς. Απο τον σωτήρα που θα τα έσβηνε όλα σε ένα νόμο και άρθρο περάσαμε σε αυτόν που τα σβήνει όλα με πολλούς νόμους και άρθρα.

Εγώ θα πορευτώ με τον αθυρόστομο γιο της Καλογριάς.

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία;

Γιατί όσοι ασχολούνται με τα σκυλιά και μόνο με σκυλια, αδέσποτα κατά βάση (ιδιώτες, σωματεία οργανώσεις, καταφύγια κτλ), καπηλεύονται τον όρο φιλόζωοι, φιλοζωία, φιλοζωικά σωματεία κτλ;;;;;;
Συντεκνε, σε παρακαλώ μην μας βάζεις δύσκολα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Άρθρο 6
Καμία μέριμνα για θεσμοθέτηση κανόνων στην εκτροφή. Ουσιαστικά όποιος έχει εγκαταστάσεις ( των οποίων η κατάσταση θα εξαρτάται από την ηθική η του πόσο καλή είναι σχέση του επαγγελματία με τους υπεύθυνους της αδειοδότησης ) θα μπορεί να αναπαράγει ζώα.
Το νομοσχέδιο δεν θέτει καμία άλλη προϋπόθεση.
Σκύλοι χωρίς pedigree , ημίαιμοι , χωρίς ιατρικές εξετάσεις , DNA, και χωρίς να τους έχει κρίνει κανείς και πουθενά , θα μπορούν να αναπαράγονται νόμιμα και με άδεια.
Όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να στειρωθούν «γιατί οι φίλοι δεν αγοράζονται».

Να δούμε και αν θα φτάσει η μέρα που η περίφημη Επιτροπή του άρθρου 33 (που θα αποτελείται από εκπροσώπους φιλοζωικών, υπαλλήλων Δήμων και κτηνιάτρους) αποφασίσει ότι υπάρχουν υπεράριθμοι σκύλοι προς διάθεση και «παγώσει» την όποια εκτροφή.
Έτσι και αλλιώς το σύνθημα ήδη έχει δωθεί : «stop στις γέννες»
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Άρθρο 6

3. Κάθε άλλη περίπτωση εκτροφής, αναπαραγωγής, πώλησης ή δωρεάν διάθεσης ζώου από ιδιώτη ιδιοκτήτη, πλην των εγκεκριμένων και αδειοδοτημένων σύμφωνα με το παρόν, θεωρείται παράνομη εκτροφή και εμπορία και υπόκειται στις ποινικές και διοικητικές κυρώσεις των άρθρων 21 και 22.

Το νομοσχέδιο κάνει σε αρκετά σημεία αναφορά στον Κανονισμό της (EE) 2016/429 ο οποίος εφαρμόζεται από τον Απρίλιο του 2021.

Σε αυτό τον κανονισμό L84/4 - L84/5 υπάρχει η παρακάτω παραδοχή.

(24) Οι άνθρωποι εκτρέφουν συχνά στα νοικοκυριά τους ορισμένα ζώα ως ζώα συντροφιάς. Η εκτροφή τέτοιων ζώων συντροφιάς αποκλειστικά για ιδιωτικούς σκοπούς, συμπεριλαμβανομένων των διακοσμητικών υδρόβιων ζώων σε νοικοκυριά, σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, παρουσιάζει γενικά χαμηλότερο κίνδυνο για την υγεία σε σύγκριση με άλλους τρόπους εκτροφής ή μετακίνησης ζώων σε ευρύτερη κλίμακα, όπως συνηθίζεται στη γεωργία, στην υδατοκαλλιέργεια, στα καταφύγια ζώων και στη μεταφορά ζώων γενικότερα. Επομένως, δεν είναι ορθό οι γενικές απαιτήσεις σχετικά με την καταχώριση, την τήρηση αρχείων και τις μετακινήσεις στο εσωτερικό της Ένωσης να αναμένεται να ισχύουν για τα εν λόγω ζώα συντροφιάς, καθώς αυτό θα αποτελούσε αδικαιολόγητη διοικητική επιβάρυνση και κόστος. Η καταχώριση και οι απαιτήσεις τήρησης αρχείου, συνεπώς, δεν θα πρέπει να ισχύουν για τους κατόχους ζώων συντροφιάς. Επιπλέον, θα πρέπει να ισχύουν ειδικοί κανόνες για τις μη εμπορικού χαρακτήρα μετακινήσεις ζώων συντροφιάς εντός της Ένωσης.

To L84/13 ας το έχουν υπ' όψιν οι εκτροφείς.

(99) Προκειμένου να αποφεύγονται οι αδικαιολόγητες διοικητικές επιβαρύνσεις και δαπάνες, τα κράτη μέλη θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα, σε περιορισμένη βάση, να εξαιρούν από την υποχρέωση καταχώρισης ορισμένα είδη εγκαταστάσεων χαμηλού κινδύνου. Θα πρέπει να ανατεθούν στην Επιτροπή εκτελεστικές αρμοδιότητες ώστε να εξασφαλιστεί η εναρμονισμένη προσέγγιση στη χορήγηση αυτών των εξαιρέσεων. Μια τέτοια εναρμονισμένη προσέγγιση είναι ιδιαιτέρως απαραίτητη ώστε να αποφευχθεί ο αποκλεισμός ορισμένων ειδών εγκαταστάσεων από την υποχρέωση καταχώρισης. Αυτό αφορά ιδίως, όχι μόνο τις εγκαταστάσεις που αντιπροσωπεύουν παραπάνω από αμελητέο κίνδυνο για την υγεία των ζώων, αλλά και τις εγκαταστάσεις που αντιπροσωπεύουν παραπάνω από αμελητέο κίνδυνο και για τη δημόσια υγεία. Παράδειγμα τέτοιου κινδύνου είναι η εκτροφή ζώων που ζουν σε στενή επαφή ή σε εγγύτητα με ανθρώπους, όπως η αναπαραγωγή σκύλων σε επίπεδο που ενέχει μια κάποια συνέχεια δραστηριοτήτων και ορισμένο βαθμό οργάνωσης με κύριο σκοπό την πώλησή τους ώστε να γίνουν ζώα συντροφιάς σε νοικοκυριά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τζάμπα το βρισίδι στις φιλοζωικές...
Δημοσίευση από τη σελίδα της κας Μπομπολάκη:
1620904183694.png

Ποιος βγήκε κερδισμένος από την ιστορία; Τα μεγάλα επαγγελματικά εκτροφεία με τις κατάλληλες εκτάσεις κλπ.
Ε κάνε και μια βόλτα από τις φιλικά προσκείμενες σε αυτούς σελίδες να δεις τι παίζει...
Κοινώς, ερασιτέχνες εκτροφείς ...από αλλού μάλλον σας ήρθε και ας τρώγατε και πίνατε στο ίδιο τραπέζι...
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν είπα ότι οι ενδιαφερόμενοι να κατεβάζουν το αππ της φιλοζωικής και να παραγγέλνουν, ούτε ότι οι φιλοζωικές πρέπει να τους φιλάνε τα χέρια για την ατελείωτη καλωσύνη τους να υιοθετήσουν.

Είπα πολύ απλά, ότι μιας και οι τελευταίες δυο σελίδες έχουν να κάνουν με το ποιος θα κρίνει αν εγώ είμαι κατάλληλος να υιοθετήσω ένα ζώο, ότι θα έπρεπε αυτή η καταλληλότητα να ορίζεται συγκεκριμένα. Ακριβώς επειδή για τη μία φιλοζωική αρκεί το να φύγει από τα χέρια της, η άλλη ζητάει να μιλήσει με όλη την οικογένεια, η τρίτη θέλει να ορκιστείς ότι δε θα του βάλεις ποτέ πνίχτη - και βάσει των απαντήσεων η κάθε μία θα σε κρίνει κατάλληλο ή όχι.

Οι διαφορές μεταξύ εκτροφέα και φιλοζωικής είναι αρκετές νομίζω, και πολύ λογικά διότι είναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες που ψάχνει ο καθένας σπίτι για τα σκυλιά του.
@sis δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!! Αυτό που έχω καταλάβει κι εγώ είναι ότι η κάθε φιλοζωϊκή κάνει το δικό της. Δεν θέλω να είμαι επικριτική, θέλω να βλέπω πάντα την καλη πρόθεση. Πιστεύω ότι οι περισσότερες αναλαμβάνουν και φροντίζουν πάρα πολλά ζωάκια, τα οποία όλοι εμείς αγνοούμε, με δικό τους κόπο και έξοδα πολλές φορές. Ακριβώς όμως επειδή δεν υπάρχει ένα πλαίσιο, στη φούρια τους να κάνουν χώρο για τα επόμενα, δίνονται για υιοθεσία χωρίς πολυ ψάξιμο. Από προσωπική μου εμπειρία, τη μια και μοναδική φορά που υιοθετήσαμε έγιναν όλα σε 24 ώρες. Σάββατο πρωί τηλεφωνήσαμε, κυριακή πρωί πήραμε τη Νέλλη 2 μηνών. Ήμασταν ΕΝΤΕΛΩΣ άπειροι, δεν ξέραμε τι να περιμένουμε..Υποτίθεται υπογράψαμε ότι θα τσιπαριστεί (το κάναμε μέσα στις επομενες μέρες) και θα στειρωθεί (που θα γίνει τον επόμενο μήνα, αλλά εννοώ κανείς δεν το ελέγχει). Το τι κάναμε εμείς μετά με το σκυλάκι δεν το ξέρει κανείς. Αν εμείς εξαφανιζόμασταν, κανείς δεν θα μάθαινε πώς ζει το σκυλάκι. Αν είμαστε psycho δεν το ξέρει κανεις. Βεβαια, για να είμαι δίκαιη, όποτε τους χρειαστήκαμε εμείς, ήταν δίπλα μας: μας σύστησαν και κτηνίατρο που καλούσαμε περσι το Πάσχα γιατί το κουτάβι έκανε εμετούς συνέχεια, μας σύστησαν εκπαιδευτή, δεν μας άφησαν στην τύχη μας. Ακόμα συνεχίζουμε και στέλνουμε φωτο της νέλλης που και που γιατί η κυρία της φιλοζωϊκής που την παρέδωσε εκείνη τη μέρα στον άντρα μου και την κόρη μου έκλαιγε και πιστεύω ότι πραγματικά την αγαπούσε. Αλλά εννοώ ότι εκείνοι δεν ξαναεπικοινώνησαν ποτέ μαζί μας. Άλλη φιλοζωϊκή στο δίνει οπωσδήποτε τσιπαρισμένο και στειρωμένο κι αναλαμβάνεις τα έξοδα. Άλλη, μας είπε μια εκπαιδεύτρια, δεν δίνει κουτάβι αν δεν έχει έρθει σπίτι σου άτομο της φιλοζωϊκής να δεί ότι έχεις crate και να σου εξηγήσει πώς χρησιμοποιείται. Θεωρώ πως οι περισσότεροι που αποφασίζουμε να υιοθετήσουμε ένα σκυλάκι το θέλουμε πραγματικά. Ομως επειδή υπάρχουν άνθρωποι και "άνθρωποι" νομίζω χρειάζεται ένα πλαίσιο που θα ελαχιστοποιεί τα περιστατικά που όλοι καταδικάζουμε..
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
κυπρο που υιοθετησε προσφατα φιλος απο οργανωση (αγγλιδες νομιζω) έδωσε νομιζω 200 ή 250 ευρω εξαρχης τα οποια ομως περιελαμβαναν τσιπ και πρωτους εμβολιασμους κουταβιου καθως και την στειρωση μετα απο ενα ετος στη κλινικη που συνεργαζονται . Μου φανηκε εξυπνο, διασφαλιζεις οτι ο αλλος θα το παρει σοβαρα, θα γινουν τα απαραιτητα ιατρικα και στειρωση και ταυτοχρονα το κοστος στον ιδιοκτήτη μένει ίδιο, καθως αυτα τα εξοδα θα τα εκανε ετσι και αλλιως.
Πολυ εξυπνη ιδέα!!!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
"Το νέο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς που έχει ήδη τεθεί σε δημόσια διαβούλευση βρίσκεται σε πολύ σωστή κατεύθυνση, έχοντας σαν βάση του τις διεθνώς αναγνωρισμένες πέντε ελευθερίες για τα ζώα.
Ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει πως επιδέχεται βελτιώσεων. Αντίστοιχα όμως, ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει πως τολμά να κάνει τομές σε καίρια ζητήματα που ταλαιπωρούν διαχρονικά τα ζώα στην Ελλάδα. Κάποιες από αυτές είναι:
1. Υποχρεωτική στείρωση δεσποζόμενων – Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των αδέσποτων προέρχεται από εγκαταλελειμένα δεσποζόμενα ή τα κουτάβια/γατάκια τους.
2. Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ) – Για να υπάρξει, για πρώτη φορά, καταγραφή όλων των ζώων (αδέσποτων και δεσποζόμενων) και όλων των φορέων/οργανώσεων που τα αφορούν.
3. Μητρώο Παραβατών – Για να υπάρξει, επίσης για πρώτη φορά, καταγραφή όσων κακοποιούν ζώα και αποκλεισμός τους από την απόκτηση νέων.
4. Αναβάθμιση του ρόλου των εθελοντών – Για να αναγνωριστούν πλέον και επίσημα όλοι αυτοί οι αφανείς «ήρωες» που βρίσκονται νυχθημερόν δίπλα στα ζώα.
5. Εποπτεία στους Δήμους – Για να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες που τους αναλογούν και να αντιμετωπίζουν τα ζώα με τον σεβασμό που τους αρμόζει, λαμβάνοντας την ανάλογη στήριξη και χρηματοδότηση από το αρμόδιο Υπουργείο.
6. Αυστηροποίηση των ποινών – Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μετατροπή σε κακούργημα της εγκατάλειψης νεογέννητων με πρόστιμο 50.000 ευρώ.
Το Τμήμα Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων, χαιρετίζει αυτή την πρωτοβουλία της κυβέρνησης. Λέμε #ΝΑΙ στο νομοσχέδιο και είμαστε περήφανοι που, κατά γενική ομολογία, έχουμε ήδη υλοποιήσει ή έχουμε ξεκινήσει να υλοποιούμε πολλά από τα απαιτούμενα του νομοσχεδίου, αποδεικνύοντας εμπράκτως πως όταν υπάρχει θέληση όλα είναι εφαρμόσιμα."

Γιατί ως γνωστόν το να σε υποχρεώνει το κράτος να στειρώσεις το ζώο σου είναι διεθνώς αναγνωρισμένη ελευθερία για τα ζώα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τζάμπα το βρισίδι στις φιλοζωικές...
Δημοσίευση από τη σελίδα της κας Μπομπολάκη:
View attachment 74651

Ποιος βγήκε κερδισμένος από την ιστορία; Τα μεγάλα επαγγελματικά εκτροφεία με τις κατάλληλες εκτάσεις κλπ.
Ε κάνε και μια βόλτα από τις φιλικά προσκείμενες σε αυτούς σελίδες να δεις τι παίζει...
Κοινώς, ερασιτέχνες εκτροφείς ...από αλλού μάλλον σας ήρθε και ας τρώγατε και πίνατε στο ίδιο τραπέζι...
Στα σχολια απο κατω εντωμεταξυ βλεπεις να γραφεται ολο και πιο συχνα το να καταργηθει η εκτροφη γενικως, δεν θελουν καθολου γεννες.
Το τελος των αλωπεκιδων, κοκονιων, μολοσσων, ελληνικων ποιμενικων και ιχνηλατων! Ετσι στα ισα!!
Η ψυχασθενεια σε ολο της το μεγαλειο.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τζάμπα το βρισίδι στις φιλοζωικές...
Δημοσίευση από τη σελίδα της κας Μπομπολάκη:
View attachment 74651

Ποιος βγήκε κερδισμένος από την ιστορία; Τα μεγάλα επαγγελματικά εκτροφεία με τις κατάλληλες εκτάσεις κλπ.
Ε κάνε και μια βόλτα από τις φιλικά προσκείμενες σε αυτούς σελίδες να δεις τι παίζει...
Κοινώς, ερασιτέχνες εκτροφείς ...από αλλού μάλλον σας ήρθε και ας τρώγατε και πίνατε στο ίδιο τραπέζι...
Εγώ, αυτό που βίωσα τα κάποια λίγα χρόνια που συμμετείχα στις διαδικασίες του ΚΟΕ σαν απλό μέλος, ήταν ένας αρμονικός συγχρωτισμός "ερασιτεχνών" και "επαγγελματιών" που δεν έδειχνε να ενοχλεί κανέναν. Θα έλεγα μάλιστα ότι όταν έπαιρναν τον λόγο οι "επαγγελματίες", επικρατούσε σιωπή και προσοχή και το ακροατήριο κρεμόταν από τα λόγια τους

Μπορεί να κατάλαβα σωστά ή μπορεί και όχι, ποιος ξέρει άλλωστε;

Πάντως ακόμα είμαι μπερδεμένος για τον ορισμό της ερασιτεχνικής εκτροφής όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ

Στα σχολια απο κατω εντωμεταξυ βλεπεις να γραφεται ολο και πιο συχνα το να καταργηθει η εκτροφη γενικως, δεν θελουν καθολου γεννες.
Εδώ πήραμε θέση για το «Reforms for the completion of the Current Program and Beyond» και το «Preliminary Debt sustainability analysis» που αφορούσε τις ζωές μας και το μέλλον μας και δεν θα γραφτούν σχόλια για ένα νομοσχέδιο για τα σκλια;