Νόμος 4711 / 2020


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες, αλλά διαφωνώ.
Διαφωνώ γιατί το "τσάμπα" δεν εκτιμάται και επιπρόσθετα δεν αντιπροσωπεύει την δουλειά και το μεράκι που κρύβει από πίσω. Δεν είναι θέμα εσόδων εξόδων, αλλά κάτι πολύ βαθύτερο που δεν έχει τιμή.

Δεν είναι η πώληση αυτό που διαφοροποιεί τον ερασιτέχνη από τον επαγγελματία. Είναι όλο το σκεπτικό πίσω από αυτό που το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
Αλλά αντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.
Βλέπετε δεν υπάρχει προθεσομετρο.
Συμφωνούμε διαφωνώντας. Επί της ουσίας είμαι σίγουρος πως λέμε τα ίδια. Το τσάμπα δεν το εκτιμά κανείς, πολλές φορές έχω κάνει την σκέψη πως οι εκτροφικοί σκύλοι, όπως τους εννοούμαι, θα έπρεπε να κοστίζουν αρκετά πάνω από το 1.000€ ( βέβαια υπάρχει ο ανταγωνισμός των ιμιτασιόν ). Για σκυλιά που βρίσκονται σε καταφύγια πάλι θα έπρεπε να πληρώνουμε κάτι όπως στην Γερμανία.

Το τσάμπα το έβαλα από την μεριά του χομπίστα όταν αυτός θέλει να δώσει το σκυλί, όχι να πάει ο αγοραστής στον χομπίστα. Το είπα με την καρέκλα, όχι μόνο θα την πληρώσω αλλά θα δώσω όσα ζητά ο καλλιτέχνης, δεν αγοράζω προϊόν, αποζημιώνω για τέχνη και μεράκι.

Για το θέμα μας πιστεύω πως ο ΚΟΕ με τον νομικό του σύμβουλο είναι αυτός που πρέπει να δώσει διευκρινίσεις στους εκτροφείς. Το ζήτημα με τις απαιτήσεις των εγκαταστάσεων του ονομαζόμενου "κτιρίου ενδιαιτήματος ζώων" χρήζει διερεύνησης. Οι ίδιες προδιαγραφές ισχύουν για τα καταφύγια ζώων και μάλλον για τις πανσιόν.

Να αναφέρω μια εμπλοκή με την νομοθεσία. Με το πρόγραμμα Φιλόδημος δινόταν επιδότηση για κατασκευή καταφυγίων αλλά οι αιτούντες βρέθηκαν σε αδιέξοδο. Επειδή το κτίριο κατατάσσεται στην κατηγορία «ειδικό κτίριο», για την έκδοση της οικοδομικής άδειας από την Πολεοδομία απαιτείται η υποβολή της άδειας ίδρυσης. Το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι το ΠΔ 463/1978 αναφέρει ότι προκειμένου να εκδοθεί η άδεια ίδρυσης ενδιαιτήματος προαπαιτείται η ύπαρξη κτιρίου.

Καλό ;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε. Βοηθάνε όποιον δεν γνωρίζει να αποκτήσει μια εικόνα για την εκτροφή στην Ελλάδα. Τα θετικά, τα αρνητικά, την αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία με τα αδιέξοδά της όπως την περίπτωση που αναφέρει ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ στο τελευταίο μήνυμά του.

Βλέπω πως μεταξύ άλλων προσπαθείτε να ορίζετε ποιος είναι ερασιτέχνης και ποιος επαγγελματίας εκτροφέας ανάλογα με το πόσες γέννες κάνει.
Εγώ τώρα αν το δω πρακτικά (με κριτήριο το πόσες γέννες κάνει) δεν θα έπρεπε να συζητάμε για το επαγγελματίας vs ερασιτέχνης, αλλά κουταβοπαραγωγος vs εκτροφέας.
Και τις καλύτερες των προθέσεων να έχει ένας επαγγελματίας εκτροφέας, όταν κάνει πολλές γέννες, αναπόφευκτα καταλήγει σε κουταβοπαραγωγο που προσπαθεί να καλύψει την ζήτηση. Δεν γίνεται να έχει πολλές γέννες και ταυτόχρονα να προσπαθεί να βγάλει το ιδανικό κουτάβι. Να έχει όραμα. Να είναι όπως τον σωστά περιγράφει ο Μιχάλης χρόνια τώρα σε πάρα πολλά μηνύματα του στο φόρουμ.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
............................................................................................................................................................

Εδώ μεταξύ μας, δεν έχουμε καταφέρει να συνεννοηθούμε για το τι είναι ερασιτεχνική εκτροφή, είναι δυνατόν να το καταλάβει το κράτος;;

Και φυσικά την ίδια ώρα, όλοι οι εισαγωγείς, όλοι αυτοί που πουλάνε αβέρτα παπυμιλαδικα σκυλακια, είναι καθόλα νόμιμοι.

Μπράβο μας...
αυτό είναι όλο το νόημα...... μόνο που μιλάτε για τον νόμο του 2012 κι έχουμε 2021...
μόλις γίνεις υπουργός ανάπτυξης.... θα λυθεί το θέμα....
...................................................................................................................................................
"Επίσης άδεια εκτροφέα απαιτείται και για τους ερασιτέχνες εκτροφείς χωρίς την απαίτηση εγκαταστάσεων, αλλά εντός των κατοικιών τους, ώστε να νομιμοποιείται η δραστηριότητα αυτή και να διαφοροποιούνται από πρόσωπα που υπερχρησιμοποιούν τα ζώα και τα εμπορεύονται με ανεξέλεγκτο τρόπο."
ωραία τώρα που βρήκαμε ότι δεν χρειάζεται εγκαταστάσεις ας βρούμε και που ορίζεται πως παίρνει την άδεια ο ερασιτέχνης εκτροφέας.....
το 2014 κι έχουμε 2021... σωστά?
όλα αυτά τα χρόνια όμως κουταβέμποροι και λοιποί εισαγωγείς λειτουργούν με την ευλογία του κράτους....
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Γιατί διαχωρίζονται ως προς τον τίτλο επαγγελματία;
Ο ένας πουλάει σε πανέρι, από άγνωστης προέλευσης φτηνά εργατικά χέρια, πιθανά κι από παιδική εργασία, ο άλλος πουλάει καλής ή υψηλής ποιότητας design.
Το ηθικό ζήτημα είναι αυτό που βαραίνει και τους δύο αντιστοίχως.
Τώρα η συχνότητα εμπορίας, η αγάπη για το "αντικείμενο", το μεράκι ή ό,τι άλλο βάλουμε, είναι ξεχωριστά ζητήματα.
Ομως είναι σα να λεμε ότι ο ένας μουσικός που γράφει τραγούδια του σωρού κατά δεκάδες κάθε χρόνο είναι πιο επαγγελματίας από αυτόν που γράφει μετρημένα αριστουργήματα ανα 2 ή 3 χρόνια. Ο δε δεύτερος μπορεί να μη βιοπορίζεται μόνο από αυτό.
Και οι δύο πρέπει να είναι αδειοδοτημένοι, αναγνωρισμένοι επαγγελματίες κατ εμέ.


Από τη στιγμή που αποκαλείται κάποιος ερασιτέχνης, τότε το ζήτημα έχει τόσα παράθυρα που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και μιλάω γενικά. Από τη στιγμή που υπάρχει αναγγελία γέννας, ο νοών νοείτω...Βέβαια το ότι έχουμε να κάνουμε με έμβια όντα είναι που το κάνει ακόμα πιο οδυνηρό και δύσκολο....
Προβληματίζομαι ανοιχτά στην παρούσα.

Παρακαλώ μη μου πετάξετε πέτρες για την εν λόγω τοποθέτησή μου, ανταποκρίνομαι καλύτερα με positive reinforcement :sneaky:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Από όσα έχω δει μέχρι σήμερα, στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με το θέμα σκύλος υπάρχουν 3 κατηγορίες:
Ο κουταβοπαραγωγός, ο εκτροφέας και ο ερασιτέχνης.
Κουταβοπαραγωγός = αυτός που ζευγαρώνει για να πουλήσει να βγάλει χρήμα (το 80%).
Εκτροφέας= αυτός που ζευγαρώνει γιατί ενδιαφέρεται για την φυλή κλπ κλπ αλλά βγάζει και τα ανάλογα έσοδα να υποστηρίξει αυτό που κάνει
Ερασιτέχνης= ο τσοπάνης, ο κυνηγός που θα ζευγαρώσει για να βγάλει σκυλιά για την δουλειά του και ότι του περισσέψει το χαρίζει σε φίλους και γνωστούς.
Κανονικά οι 2 πρώτοι πρέπει να έχουν άδεια και να κόβουν αποδείξεις, εφόσον-άσχετα του μεγέθους του κέρδους- για τον νόμο κάνουν εμπόριο και πρέπει να φορολογούνται για τα έσοδα (εδώ κλείνουν μέσα γιαγιάδες και παππούδες που πουλάνε χόρτα στις λαικές για 1 ευρώ το κιλό).
Όλα τα υπόλοιπα είναι φθηνές δικαιολογίες για όσους θέλουν να έχουν ένα μαύρο εισόδημα έστω και 1000 μ.ο ευρώ τον χρόνο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιατί διαχωρίζονται ως προς τον τίτλο επαγγελματία;
Γιατί στην ερασιτεχνική της μορφή, υπάρχει τέτοια διαφορά στην συχνότητα της "εμπορικής πράξης", που δεν την καθιστά επάγγελμα.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο μίλησα για κάψιμο του όρου "ερασιτέχνης" όταν οι ψευτοερασιτεχνες πρότειναν 4 γέννες τον χρόνο.
Δουλευόμαστε μεταξύ μας δηλαδή.
Λογικό είναι, ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος φυσικά να αντιληφθεί την διαφορά.
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Γιατί στην ερασιτεχνική της μορφή, υπάρχει τέτοια διαφορά στην συχνότητα της "εμπορικής πράξης", που δεν την καθιστά επάγγελμα.
Δεν παύει όμως να είναι επαναλαμβανόμενη πράξη ασχέτως συχνότητας. Ας γίνεται ανα 2 χρόνια και με ελάχιστα κουτάβια, ειδικά στις μικρόσωμες φυλές.
Ο επίσημος επαγγελματικός τίτλος φέρει ευθύνες στην εμπορική πράξη που αφορούν και τον αγοραστή εκτός από τον εκτροφέα.
Από τη στιγμή που υπάρχει εγχρήματη συναλλαγή, ασχέτως συχνότητας αλλά με επαναληψιμότητα, τότε δεν είσαι ερασιτέχνης. Επειδή μπορεί να μην είναι ο πρωταρχικός σου σκοπός το κέρδος (λέμε τώρα στην ιδανικότερη περίπτωση) δε σημαίνει ότι δεν εμπορεύεσαι με κάποιο τρόπο.
Αν ο εκτροφέας το κάνει τελείως για χόμπι αλλά κατά την αναζήτηση του "ιδανικού" του, προκύπτουν και κουτάβια που δε μπορεί να κρατήσει, τότε ας τα δώσει χωρίς αντίτιμο ή με ένα συμβολικό ποσό έστω.

Το αν υπάρχουν κανονισμοί ή έλεγχοι που αφορούν στο ηθικό μέρος του θέματος είναι κάτι σοβαρό με πολλές τρύπες βέβαια και μιλώ κυρίως για τους κουταβέμπορους....

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο μίλησα για κάψιμο του όρου "ερασιτέχνης" όταν οι ψευτοερασιτεχνες πρότειναν 4 γέννες τον χρόνο.
Για μένα επαγγελματίας δεν είναι μόνο αυτός που κατά βάση γυρεύει το κέρδος καθώς υπάρχουν και επαγγέλματα που ανήκουν σε "γκρίζες ζώνες", όπως τα καλλιτεχνικά πχ, που μπορείς να επιλέξεις να παράγεις αυτό που ηθικά και βάσει αντικειμένου σου θεωρείς αξιόλογο κι ας μην είναι αρκετά επικερδές.
Αλλο έχω ψώνιο με μια φυλή και τελεία... κι άλλο αν προσθέσεις το "και εμπορεύομαι ενίοτε τα κουτάβια μου για να βγάλω έστω τα έξοδά μου", όσο συναισθηματικός, όσο εφ όρου υποστηρικτικός και εντάξει μπορεί να είσαι.
Δλδ χρησιμοποιούμε 2 όρους για να διαχωρίσουμε αυτόν που πάει περισσότερο για προσωπικό όφελος παρά για να ταϊσει το ψώνιο του, ενώ και οι 2 προβαίνουν σε εμπορική πράξη

Ολα αυτά τα λέω περισσότερο για την κατωχύρωση, την αδειοδότηση, τους όποιους όσο πιο διαφανείς κανονισμούς είναι να ορίζουν την κατάσταση, δεν εξισώνω σε καμία περίπτωση.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δεν παύει όμως να είναι επαναλαμβανόμενη πράξη ασχέτως συχνότητας. Ας γίνεται ανα 2 χρόνια και με ελάχιστα κουτάβια, ειδικά στις μικρόσωμες φυλές.
Ο επίσημος επαγγελματικός τίτλος φέρει ευθύνες στην εμπορική πράξη που αφορούν και τον αγοραστή εκτός από τον εκτροφέα.
Από τη στιγμή που υπάρχει εγχρήματη συναλλαγή, ασχέτως συχνότητας αλλά με επαναληψιμότητα, τότε δεν είσαι ερασιτέχνης. Επειδή μπορεί να μην είναι ο πρωταρχικός σου σκοπός το κέρδος (λέμε τώρα στην ιδανικότερη περίπτωση) δε σημαίνει ότι δεν εμπορεύεσαι με κάποιο τρόπο.
Αν ο εκτροφέας το κάνει τελείως για χόμπι αλλά κατά την αναζήτηση του "ιδανικού" του, προκύπτουν και κουτάβια που δε μπορεί να κρατήσει, τότε ας τα δώσει χωρίς αντίτιμο ή με ένα συμβολικό ποσό έστω.

Το αν υπάρχουν κανονισμοί ή έλεγχοι που αφορούν στο ηθικό μέρος του θέματος είναι κάτι σοβαρό με πολλές τρύπες βέβαια και μιλώ κυρίως για τους κουταβέμπορους....


Για μένα επαγγελματίας δεν είναι μόνο αυτός που κατά βάση γυρεύει το κέρδος καθώς υπάρχουν και επαγγέλματα που ανήκουν σε "γκρίζες ζώνες", όπως τα καλλιτεχνικά πχ, που μπορείς να επιλέξεις να παράγεις αυτό που ηθικά και βάσει αντικειμένου σου θεωρείς αξιόλογο κι ας μην είναι αρκετά επικερδές.
Αλλο έχω ψώνιο με μια φυλή και τελεία... κι άλλο αν προσθέσεις το "και εμπορεύομαι ενίοτε τα κουτάβια μου για να βγάλω έστω τα έξοδά μου", όσο συναισθηματικός, όσο εφ όρου υποστηρικτικός και εντάξει μπορεί να είσαι.
Δλδ χρησιμοποιούμε 2 όρους για να διαχωρίσουμε αυτόν που πάει περισσότερο για προσωπικό όφελος παρά για να ταϊσει το ψώνιο του, ενώ και οι 2 προβαίνουν σε εμπορική πράξη

Ολα αυτά τα λέω περισσότερο για την κατωχύρωση, την αδειοδότηση, τους όποιους όσο πιο διαφανείς κανονισμούς είναι να ορίζουν την κατάσταση, δεν εξισώνω σε καμία περίπτωση.
Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και στους καλλιτέχνες. Γι'αυτό τουλάχιστον κατά το παρελθόν δημιουργούσαν αστικές μη κερδοσκοπικές εταιρείες για να επιβιώνουν και να μην γονατίζουν οικονομικά.

@vasilis_mike
Νομίζω ότι η νομοθεσια οδεύει προς αυτό που λέτε. Ναι μεν διαχωρίζει τον ερασιτέχνη απο τον επαγγελματία εκτροφέα αλλά εν τέλει τους αντιμετωπίζει σχεδόν το ίδιο με εξαίρεση τον τσοπάνη που αναφέρετε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άρα ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει την διαφορά ανάμεσα στην εμπορικη πράξη και τον εμπορικό σκοπό.
Εσύ θεωρείς πως οποιαδήποτε χρηματική συναλλαγή, συνιστά επάγγελμα εάν γίνεται κατ επανάληψη, ανεξαρτήτου συχνότητας.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Άρα ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει την διαφορά ανάμεσα στην εμπορικη πράξη και τον εμπορικό σκοπό.
Εσύ θεωρείς πως οποιαδήποτε χρηματική συναλλαγή, συνιστά επάγγελμα εάν γίνεται κατ επανάληψη, ανεξαρτήτου συχνότητας.
Ο όρος 'έμπορος" έχει νομικό ορισμό όπως και η εμπορική πράξη και ο εμπορικός σκοπός (είναι αναγεγραμμένα σε νομοθετήματα). Αυτά δεν αλλάζουν ανεξάρτητα από το πώς τα αντιλαμβάνεται κάποιος. Το "κατ' επαναληψη" όπως το αναφέρει η @zerom0 νομικά μεταφράζεται "περιστασιακά".

Κατά την άποψή μου ο νομοθέτης προσπάθησε να διαχωρίσει τον επαγγελματία και ερασιτέχνη εκτροφέα βάσει της εμπορικού σκοπού και ορθώς αλλά έχοντας να αντιμετωπίσει διαφορετικές περιπτώσεις - κατηγορίες ερασιτεχνών- "ερασιτεχνών" εκτροφέων (την κυρά Φρόσω, τον επαγγελματία που θέλει να κρυφτεί πίσω από την ταμπέλα "ερασιτέχνης" τον πραγματικό ερασιτέχνη, τον τσοπάνη κλπ) επιλέγει μάλλον αυτό που λέει ο @vasilis_mike. Πώς; υποχρεώνοντας και τον ερασιτέχνη να εκδόσει άδεια εκτροφής, πιθανόν με λιγότερα απαιτούμενα. Έτσι κάπως το καταλαβαίνω. Μπορεί και να σφάλλω.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το πάω αλά Βαϊμαράνερ mood τώρα...(ΜΕ διαλυτικά :p)
@Εriana (σε πέτυχα!!!)
Ο εμπορικός σκοπός καθορίζει το αν κάποιος είναι επαγγελματίας ή όχι; Τυπική η ερώτησή μου
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Το πάω αλά Βαϊμαράνερ mood τώρα...(ΜΕ διαλυτικά :p)
@Εriana (σε πέτυχα!!!)
Ο εμπορικός σκοπός καθορίζει το αν κάποιος είναι επαγγελματίας ή όχι; Τυπική η ερώτησή μου
Nαι. Δηλαδή ο σκοπός για οικονομικη'δραστηριότητα.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Nαι. Δηλαδή ο σκοπός για οικονομικη'δραστηριότητα.
Να ξαναρωτήσω :
Ο εμπορικός σκοπός είναι συνάρτηση της συχνότητας της εμπορικής πράξης;

Υπάρχει κάτι άλλο που να προσδιορίζει τον εμπορικό σκοπό και κατ' επέκταση το αν κάποιος θεωρείται επαγγελματίας ή ερασιτέχνης;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αδικα μπερδευεστε .... και άδικα καταναλώνετε φαια ουσία...

για τον νόμο η εμπορική πράξη, ο εμπορικός σκοπός ο επαγγελματίας και ο ερασιτέχνης είναι τελείως ξεκάθαρα.... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεστε..

επίσης ο ερασιτέχνης και ο επαγγελματίας επίσης είναι διευκρινισμένο νομικά και ξεκάθαρο...
στην πράξη κολλάει ότι ο εκτροφέας ερασιτέχνης για να πουλήσει θέλει να βγάλει άδεια εκτροφής...
ποιες είναι οι προυποθέσεις για να εκδώσει την άδεια εκτροφής αυτό χρειάζεται να ξεκαθαρίσει το οποίο δεν έχει ξεκαθαρίσει και τους περνάει στην παρανομία

πίσω από αυτό κρύβονται και βολεύονται και κάνουν ότι κάνουν οι δήθεν ερασιτέχνες... που θα τα έκαναν έτσι κι αλλοιως
οι πραγματικοί ερασιτέχνες όμως αναγκάζονται να παρανομούν.

οι επαγγελματίες κουταβέμποροι, κλπ έτσι κι αλλοιώς με ενα ΚΑΔ μπορούν και μπορούσαν να εκδίδουν αποδείξεις και να συνεχίζουν να κανουν ότι κάνουν και να φοοροδιαφεύγουν ή όχι.

@vasilis_mike θέλω να είναι ξεκάθαρο: ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ KAI για τον νόμο αλλά και για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει κουτάβι έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζει ως εκτροφείς. Αν πουλανε χαρίζουν κλπ είναι δικαίωμα τους κι εσένα σε ενδιαφέρει μόνο αν θέλεις να πληρώσεις ή όχι.
Διαχωρίζονται σε αυτούς που τα κάνουν σωστα και χωρίς εκπτώσεις - και στους υπόλοιπους.
έτσι πρεπει να αντιμετωπίζονται κι αυτό πρέπει να σας απασχολεί
όχι αν είναι ερασιτεχνης, τσοπάνος, επαγγελματιας ή όχι ...
τα κανει σωστά? ναι ... οκ , δεν τα κανει σωστά? παμε για άλλον....
το αν τραβάει ζόρι ή όχι είναι δικό του θέμα...

είχα ενα φίλο που στις καλές εποχές άλλαζε το αυτοκίνητό του ανά τρία χρόνια...
περνούσε κανονικά η πώληση του αυτοκινήτου στα έσοδα του με την βεβαίωση του ν. 105
δεν έκδιδε ούτε τιμολόγια ούτε αποδείξεις, αν έπρεπε να φορολογηθεί ή όχι είναι θέμα του λογιστη του και της εφορίας και δεν απασχολούσε τον αγοραστή καθόλου, εσας γιατί σας προβληματίζει τόσο?.

αν σας ενδιαφέρει στη αγορά ενός κουταβιού αν τα χρήματα που δινετε θα φορολογηθούν ή όχι, ή αν θα απαλλαγείτε από αυτά που πληρώσατε για την αγορά του κουταβιού...ζητάτε αποδείξεις..
αν είναι επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να εκδίδει αποδείξεις
αν είναι ερασιτέχνης μια χαρά μια αντιστοιχη βεβαίωση που αναγραφει το αφμ κλπ στοιχεια την ημερομηνία αγοραπωλησίας εισ διπλουν όπως στην μεταβιβαση του αυτοκινήτου σας καλύπτει.
την δίνετε στο λογιστή σας ν ατην καταχωρήσει στα έξοδα μαζί με τις υπόλοιπες αγορές σας.

επαναλαμβάνω ο ερασιτέχνης εκτροφέας πρέπει να βγαλει άδεια εκτροφής...
δεν είναι ορισμένο πουθενά όμως τι χρειάζεται για να την βγάλει
αυτο τον καθιστά παράνομο.

εμας - εσας θα πρεπει πρωτίστως να μας- σας ενδιαφέρει αν το κουτάβι είναι υγιές,
οι γονείς και οι προγόνοι είχαν τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας, μορφολογίας, εργασίας αν υφίστανται,
και φυσικά τον απαραίτητο χαρακτήρα.

ναι το γνωρίζω ότι δηλωνουν ερασιτεχνες άτομα με 12 θυληκα κλπ... αυτοι έτσι κι αλλοιως είναι παράνομοι. Απλά στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.
λες και στην ελλαδα παντού όλα είναι σωστά και πιάσαμε τώρα τα λογιστικα στα σκυλια....
 
Last edited:


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Να ξαναρωτήσω :
Ο εμπορικός σκοπός είναι συνάρτηση της συχνότητας της εμπορικής πράξης;

Υπάρχει κάτι άλλο που να προσδιορίζει τον εμπορικό σκοπό και κατ' επέκταση το αν κάποιος θεωρείται επαγγελματίας ή ερασιτέχνης;
Ο εμπορικός σκοπός είναι πρόθεση.
Πχ. έχω σκοπό να εκτρέφω σκύλους κάνε κόρσο, να βελτιώνω την φυλή και να πωλώ κουτάβια.
Τα δύο πρώτα ΔΕΝ είναι εμπορικός σκοπός. Ο τρίτος είναι.
Η συστηματικότητα δεν κρίνεται μόνο από την συχνότητα αλλά και οργάνωση και την υποδομή.
Απ όσο έψαξα, υπάρχει σοβαρό κενό αναφορικά με την άδεια ερασιτεχνικής εκτροφής.

@GRDANE
Από περιέργεια ρωτάω. Πού αποδίδετε αυτή την απροθυμία του κράτους να ξεκαθαρίσει το τοπίο;
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ο εμπορικός σκοπός είναι πρόθεση.
Πχ. έχω σκοπό να εκτρέφω σκύλους κάνε κόρσο, να βελτιώνω την φυλή και να πωλώ κουτάβια.
Τα δύο πρώτα ΔΕΝ είναι εμπορικός σκοπός. Ο τρίτος είναι.
Η συστηματικότητα δεν κρίνεται μόνο από την συχνότητα αλλά και οργάνωση και την υποδομή.
Απ όσο έψαξα, υπάρχει σοβαρό κενό αναφορικά με την άδεια ερασιτεχνικής εκτροφής.

@GRDANE
Από περιέργεια ρωτάω. Πού αποδίδετε αυτή την απροθυμία του κράτους να ξεκαθαρίσει το τοπίο;
1)στην αγνοια περί κυνολογικών
2)έχουν γίνει από όσο γνωρίζω τρία σημαντικά ραντεβού με τον υπεύθυνο υπουργό...
α) από φιλοζωικές αρκετές συναντήσεις
β)από ΚΟΕ
γ) από τον σύλλογο ερσατιχνενών εκτροφέων,,...
από τα δύο τελευταία ραντεβού αμφιβάλλω αν βγήκε σοφότερος....
σε κάθε συζήτηση υπάρχουν διαπραγματευσεις, κάπου πιέζεις κάπου κάνεις πίσω...
θέμα ψήφων και δύναμης στην τελική.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
στην πλειοψηφια τους είναι υπερ της στείρωσης, κατά της εκτροφής.
επίσης είχαν μεγάλη άγνοια περί κυνολογίας - καθαροαιμίας.
τελευταία έχουν αρχίσει μερικές να διαφοροποιούνται.....
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
εμας - εσας θα πρεπει πρωτίστως να μας- σας ενδιαφέρει αν το κουτάβι είναι υγιές,
οι γονείς και οι προγόνοι είχαν τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας, μορφολογίας, εργασίας αν υφίστανται,
και φυσικά τον απαραίτητο χαρακτήρα.
Εννοείται αυτό Πέτρο μου.
Εγώ προβληματίζομαι με τους όρους βάσει των όσων λέγονται. Αν υπάρχει ασάφεια ή αδιέξοδο στον τρόπο που είναι πλέον νομικά υποχρεωμένος ένας εκτροφέας να έχει άδεια, εφόσον όπως γράφει και η @Εriana
Ο εμπορικός σκοπός είναι πρόθεση.
Πχ. έχω σκοπό να εκτρέφω σκύλους κάνε κόρσο, να βελτιώνω την φυλή και να πωλώ κουτάβια.
Τα δύο πρώτα ΔΕΝ είναι εμπορικός σκοπός. Ο τρίτος είναι.
τότε αν εντάζσσονταν στους επαγγελματίες μήπως θα ήταν και πιο ξεκάθαρο το τοπίο;
Και όχι, δεν είναι φορολαγνικό το κριτήριο μου προσωπικά, απλά απορώ γιατί σκονταφτει στις προυποθέσεις τόσο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3