Νόμος 4711 / 2020


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ως ιδέα, τη θεωρώ κι εγώ εξαιρετική, απλά στην πράξη, θα βρει κι αυτή τη θέση της δίπλα στο microchip... Δεν πάσχουμε από ιδέες, από εφαρμογή πάσχουμε.

*Γίνεται εδώ στην Ελλάδα ανάλυση dna σε σκύλους?
 
  • Like
Reactions: Εriana


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα συμφωνήσω σε αυτά που λέτε περί εφαρμογής με βάση την ελληνική πραγματικότητα. Αλλά θα ήθελα να είμαι αισιόδοξος και να μην προτρέχω.
Μην ξεχνάμε πως πριν μερικά χρόνια δεν μπορούσε κανείς να φανταστεί να βγάζει ΑΦΜ πχ από το σπίτι του.

Επιπρόσθετα χαίρομαι που για πρώτη φορά φαίνεται να υπάρχει προοπτική τιμωρίας της εγκατάλειψης και όχι της γεννας. Είναι κάτι που πάντα "φωναζα" εδώ μέσα.
Μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση από την πολιτεία, που κατά την γνώμη μου κινείται προς την σωστή κατεύθυνση.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε με αφήνεις να αγιάσω όμως :ROFLMAO: :ROFLMAO:
(σου χρεώνω και τα δύο, άντε τρία, παγωτά που θα φάω για να ξεπεράσω τη σύγχυση Κυριακάτικα!)

Με τις διατάξεις του νομοσχεδίου, όπως πλέον διαμορφώνεται, ένα δεσποζόμενο ζώο μπορεί να έχει μία γέννα σε όλη του τη ζωή μετά από άδεια που θα δίνεται από πενταμελή επιτροπή η οποία θα δημιουργηθεί σε κάθε δήμο. Στην εν λόγω επιτροπή προβλέπεται να συμμετέχουν εκπρόσωποι φιλοζωικού σωματείου και του δήμου, κτηνίατρος και επαγγελματίας εκπαιδευτής.
Πάλι στις γέννες στρέφεται η αντιμετώπιση, απλά με πιο έμμεσο τρόπο.


..... Υπενθυμίζεται ότι η διάταξη που επέβαλλε την υποχρεωτική στείρωση για όλα τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς χωρίς να προηγηθεί καμία γέννα είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων από φιλοζωικά σωματεία, κυνηγούς αλλά και πολλούς κτηνιάτρους.
Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο, του οποίου η διαβούλευση ολοκληρώθηκε στις 20 Μαΐου, συγκέντρωσε συνολικά 28.322 σχόλια, το ένα τρίτο των οποίων αφορούσε στην υποχρεωτική στείρωση των ζώων συντροφιάς ως υποχρέωση όλων των ιδιοκτητών.
Θα αντιπαρέλθω άλλο ένα δείγμα έγκριτης δημοσιογραφίας, η οποία μας υπενθυμίζει ότι ξεσηκώθηκε θύελλα αντιδράσεων επειδή προτάθηκε στείρωση χωρίς να προλάβουμε να βάλουμε μια γέννα.... και θα περιμένω με μεγάλη ανησυχία να δω το τελικό νομοσχέδιο και πως τροποποιήθηκε ως προς τα λοιπά 2/3 των αντιδράσεων που δεν αφορούσαν τη στείρωση.
 
  • Haha
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το γέλιο για τα παγωτά :)

Για τα άλλα που λες δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Έχω την αίσθηση πάντως πως βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο και συ μισοάδειο.
Ακόμα και η επιτροπή που λένε, θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι κάτι καλό.
Καλό επίσης μπορεί να είναι ακόμα και η μία γέννα τον χρόνο για τους ερασιτέχνες εκτροφεις, σε αντίθεση με όσες πρότειναν οι ίδιοι και φυσικά ακόμα καλύτερο από την παντελή απουσία της ερασιτεχνικής εκτροφής.

Πιο πολύ πάντως σταθηκα στο dna που μου έκανε εντύπωση και είχα αναφέρει πριν αρκετό καιρό σαν μια έξυπνη λύση.

Θα δείξει, όπως λες κι εσύ το τελικό νομοσχέδιο.
 
  • Like
Reactions: sis




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μα εννοείται πως το βλέπω μισο-άδειο @Yorkaddict , είμαι φύσει αισιόδοξος άνθρωπος εγώ :ROFLMAO:

Με το αυτοκίνητο μου σε δέκα λεπτά (κυριολεκτώ) έχω φτάσει αρκετά ψηλά στο βουνό. Τα κουτάβια δε θα τα ξαναβρεί κανείς, για να βρει μετά κι εμένα που τα παράτησα. Για να μην πω πόσα θα πάνε απλώς άκλαυτα μέσα στο σκουπιδοτενεκέ ή στο χαντάκι, για να μην πω ότι στο δρόμο μου, όπου οι περισσότεροι έχουν σκυλιά, μόνο τα δικά μου πάνε στον κτηνίατρο...

Ίσως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί συνεπικουρικά με άλλες μεθόδους το dna, και αφού έχεις ήδη περιορίσει τις εγκαταλείψεις σημαντικά και ψάχνεις να ρυθμίσεις τις τελευταίες λεπτομέρειες. Αυτή τη στιγμή, είναι απλά ένα μέσο που (νομίζω) θα στοιχίσει ένα σκασμό λεφτά, με ελάχιστα αποτελέσματα, αναλογικά. Και δεν ψάχνω καν αυτή τη στιγμή ηθικά ή άλλα πρακτικά ζητήματα ως προς τη φύλαξη γενετικού υλικού του σκύλου ΜΟΥ από το κράτος. Δεν εννοώ ότι θα κλωνοποιήσουν τα μωρά μου για να τα εξάγουν για λουκάνικα στη Γερμανία (εξάλλου γι' αυτό έχουμε τις υιοθεσίες στο εξωτερικό - μουαχαχαχα, καιρό είχαμε), ανοίγει όμως ένα ενδιαφέρον πηγάδι....
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η ιδέα πίσω από το dna, είναι να μπορεις να εξακρίβωσεις από που προήλθαν γενετικά τα κουτάβια που βρήκες στο βουνό ή στα σκουπίδια ή οπουδήποτε.
Αυτό προϋποθέτει μια τεράστια βάση δεδομένων όπου θα πρέπει υποχρεωτικά όσοι δεν θέλουν να στειρωσουν, να δώσουν γενετικό υλικό των σκύλων τους.
Το πως θα υποχρεώσει το κράτος όλους αυτούς να δώσουν dna ειναι άλλη κουβέντα. Όπως πολύ σωστά λες, εδώ ακόμα τα τσιπάκια δεν ελέγχουν και είναι όλα χύμα.

Παρόλα αυτά όμως, σαν ιδέα στοχεύει στην εγκατάλειψη, όχι στην γέννα και σε αυτό σταθηκα περισσότερο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η ιδέα πίσω από το dna, είναι να μπορεις να εξακρίβωσεις από που προήλθαν γενετικά τα κουτάβια που βρήκες στο βουνό ή στα σκουπίδια ή οπουδήποτε.
Αυτό προϋποθέτει μια τεράστια βάση δεδομένων όπου θα πρέπει υποχρεωτικά όσοι δεν θέλουν να στειρωσουν, να δώσουν γενετικό υλικό των σκύλων τους.
Το πως θα υποχρεώσει το κράτος όλους αυτούς να δώσουν dna ειναι άλλη κουβέντα. Όπως πολύ σωστά λες, εδώ ακόμα τα τσιπάκια δεν ελέγχουν και είναι όλα χύμα.

Παρόλα αυτά όμως, σαν ιδέα στοχεύει στην εγκατάλειψη, όχι στην γέννα και σε αυτό σταθηκα περισσότερο.
ας ψυχολογησουμε λιγο τον τυπο ... που θ αδωσει dna ωστε μετα να ταυτοποιηθουν τα παρατημενα κουταβια...
ποιος θα δωσει dna?
ένας τυπάκος σαν εμένα... πουείχε μια θυληκια επί 9 χρόνια μαζί με 2 αρσενικα... αστείρωτα όλα... και η μοναδικη γεννα της θυληκιας έγινε από εναν αρσενικο 2.500 χιλιομετρα μακρυα...
ποιος δεν θα δώσει dna?
o γείτονας μου στο αμπ΄λι που εχει δυο αρσενικα... και μια θυληκια... και που ο θεος μονο ξερει αν εχει γεννησει αυτη η σκυλα ποσες φορες και τι εγιναν τα κουταβια...
απο εκει τα μελλοντικα κουταβια θα συνεχισουν να υπαρχουν... θα συνεχισουν να βρισκονται στο δρόμο...
και δεν θα μπορουν τα ταυτοποιηθουν...
βοηθηστε με να καταλαβω... που μπορει να βοηθα το συγκεκριμένο μετρο?
α! στα 150 ευρω που θα εισπραττουν... μαλιστα οκ...
νομος υπηρχε...
μετρα υπηρχαν ελεγχοι δεν γινονταν..
για την εκτροφή μια διευκρινιστικη χρειαζόταν...
με τα νεα δεδομενα τα ιδια μετρα τους ιδιους ελεγχους θα χριαζονται... γιατι δεν εγιναν τόσα χρόνια και θα ινουν τωρα?
τα επιπλεον τα είπαμε...
 
  • Like
Reactions: sis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Mα εννοείται πως δεν πρόκειται να πάει κανένας από μόνος του, ούτε να δώσει dna, ούτε να βάλει τσιπάκι στα σκυλιά του, αν δεν φοβηθεί τις συνέπειες.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

Το dna είναι μια εξαιρετική ιδέα, όχι μόνο γιατί δεν αλλοιώνεται ή αφαιρείται (όπως το τσιπάκι πχ) αλλά γιατί μπορείς να δεις από που προήλθαν τα κουτάβια που βρήκες στα σκουπίδια και που εννοείται δεν έχουν τσιπάκι.

Αρκεί να έχουν δώσει DNA ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται.

Αντιθέτως αν βάλεις τσιπάκι σε ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται, κάνεις μια τρύπα στο νερό, γιατί το τσιπάκι απλά.....δεν κληρονομείται.

Θα εξακολουθείς δηλαδή να βρίσκεις παρατημένα σκυλιά που δεν θα έχουν τσιπ.

Καλημέρα! :)
 
  • Like
Reactions: Εriana


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Mα εννοείται πως δεν πρόκειται να πάει κανένας από μόνος του, ούτε να δώσει dna, ούτε να βάλει τσιπάκι στα σκυλιά του, αν δεν φοβηθεί τις συνέπειες.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

Το dna είναι μια εξαιρετική ιδέα, όχι μόνο γιατί δεν αλλοιώνεται ή αφαιρείται (όπως το τσιπάκι πχ) αλλά γιατί μπορείς να δεις από που προήλθαν τα κουτάβια που βρήκες στα σκουπίδια και που εννοείται δεν έχουν τσιπάκι.

Αρκεί να έχουν δώσει DNA ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται.

Αντιθέτως αν βάλεις τσιπάκι σε ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται, κάνεις μια τρύπα στο νερό, γιατί το τσιπάκι απλά.....δεν κληρονομείται.

Θα εξακολουθείς δηλαδή να βρίσκεις παρατημένα σκυλιά που δεν θα έχουν τσιπ.

Καλημέρα! :)
Μαζί σας. Προσπαθώ τόσο καιρό να κατανοήσω γιατί το τσιπ είναι πανάκεια για το θέμα των αδεσπότων και δεν έβγαζα άκρη. Το τσιπάκι βοηθάει στον εντοπισμό σκύλου ο οποίος το φέρει και άρα σε περίπτωση εγκατάλειψής του και ανεύρεσής του εντοπίζεται ο ιδιοκτήτης του. Αλλά για την εγκατάλειψη νεογέννητων κουταβιού/ών, τα οποία δεν έχουν τσιπ, δεν έχει νόημα μια τέτοια θέση.

Σε κάθε περίπτωση είναι θετικό ότι πάρθηκε πίσω η θέση για υποχρεωτική στείρωση και δεν βγαίνουμε στην παρανομία... :). Kαι η πρόταση για το dna στα μη στειρωμένα σκυλιά είναι θετική. Θα μείνει φυσικά στα χαρτιά μαζί με τόσα άλλα μέτρα αλλά τουλάχιστον είναι στην σωστή κατεύθυνση.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξέρω αν θα μείνει στα χαρτιά.

Αυτό που ξέρω είναι πως για πρώτη φορά προκρίνεται μια λογική λύση που στοχεύει κατά κύριο λόγο στην εγκατάλειψη και η εφαρμογή της θα φέρει αποτέλεσμα.
Είναι ο μόνος τρόπος (κατά την γνώμη μου) ώστε να μπορείς να βρεις από που προήλθαν τα αδέσποτα (είτε κουτάβια, είτε ενήλικα σκυλιά) και να κοψεις τον @@@ αυτού που το έκανε.

Το πως θα εφαρμοστεί στην πράξη δεν το γνωρίζω.
Τα μέσα πάντως υπάρχουν (η τεχνολογία δλδ) ώστε να γίνει πράξη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Mα εννοείται πως δεν πρόκειται να πάει κανένας από μόνος του, ούτε να δώσει dna, ούτε να βάλει τσιπάκι στα σκυλιά του, αν δεν φοβηθεί τις συνέπειες.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.
δεν είναι άλλο θέμα... το ίδιο θέμα είναι που 9 χρόνια τώρα δεν μπορούσαν να βγουν μια βόλτα να ελέγχουν τα τσιπάκια... και πάλι τσιπάκια είχαν όσοι θα δηλώσουν και το αστείρωτο σκυλί τους.... θα είχαν ήδη διαμορφώσει κάποια άποψη περί υπευθυνότητας κηδεμονίας κλπ...

Το dna είναι μια εξαιρετική ιδέα, όχι μόνο γιατί δεν αλλοιώνεται ή αφαιρείται (όπως το τσιπάκι πχ) αλλά γιατί μπορείς να δεις από που προήλθαν τα κουτάβια που βρήκες στα σκουπίδια και που εννοείται δεν έχουν τσιπάκι.

αυτό προσπαθώ να σου πώ... αυτοί που θα δώσουν ντιεν ει δεν είναι αυτοι που θα αμολήσουν τα κουτάβια... αυτά τα κουτάβια που θα βρίσκεις πάλι αταυτοποίητα θα είναι γιατί δεν θα είναι δηλωμένοι οι γονεις...

Αρκεί να έχουν δώσει DNA ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται.

πως? εδω δεν μπορουσαν να ελέγξουν τα τσιπάκια... θα βρουν τα σκυλια στις πίσω αυλές?

Αντιθέτως αν βάλεις τσιπάκι σε ΟΛΑ τα σκυλιά που δεν στειρώνονται, κάνεις μια τρύπα στο νερό, γιατί το τσιπάκι απλά.....δεν κληρονομείται.

Θα εξακολουθείς δηλαδή να βρίσκεις παρατημένα σκυλιά που δεν θα έχουν τσιπ.
και πάμε να δούμε λίγο το εισπρακτικό μέτρο... όλοι οι ερασιτέχνες που πουλάνε το δέχονται με ευχαρίστηση... γιατι πουλάνε... και θέλουν να συνεχίσουν να εκτρέφουν με το μικρότερο κόστος...
αυτοί που δεν πουλάνε? που ασχολούνται με τις ελληνικές φυλές? αυτοί που προσπαθούν να διασώσουν μια φυλή προς εξαφάνιση? που χρειάζονται αστείρωτα σκυλιά και όλα δίνονται τσάμπα?
ξέρω ανθρωπο αυτη τη στιγμη που κρατάει 5 σκυλια που συμμετέχουν σε πρόγραμμα... 7,5 κατοσταρικάκια με την μία ε?
το ποστ του seamol... σε επανάληψη..



Καλημέρα! :)
καλησπέρα...
Μιχάλη
εσωτερικά έχω αναπτύξει πάλι τις απόψεις...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βλέπω πως στέκεσαι αποκλειστικά στην εφαρμογή όλου αυτού του εγχειρήματος και θα ξαναματαγραψω πως δεν ξερω πως σκέφτονται να το εφαρμοσουν στην πράξη.

Φυσικά συμφωνώ σε όλα όσα ανέφερες περί εφαρμογής των νόμων και των ελέγχων. Σε έχασα βέβαια στα των ελληνικών φυλών και των εξόδων.... :unsure:

Παρόλα αυτά, ξαναλέω, στέκομαι στην ιδέα.
Γιατί σε αντίθεση με όλα τα προηγούμενα που κατά την γνώμη μου δεν ελυναν κάποιο πρόβλημα ακόμα και αν εφαρμοζονταν, στην προκειμένη βλέπω ένα φως, βλέπω μια έξυπνη λύση προς την σωστή κατεύθυνση.
Και αυτό σχολίασα.

Τιποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν κρίνουμε την ιδέα για την πρωτοτυπία, παίρνει άριστα. Αν την κρίνουμε για την εφαρμογή, μια και διαφημίζεται ως Η λύση στο πρόβλημα των αδέσποτων, δυστυχώς πατώνει :)

Το κόστος παρεμπιπτόντως δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο. Ιδίως για σπίτια με περισσότερα σκυλιά από τα οποία οι ιδιοκτήτες δε βγάζουν κέρδος από την πώληση των κουταβιών - είτε επειδή δεν υπάρχουν κουτάβια, είτε επειδή τα κουτάβια μοιράζονται σε συγγενείς και φίλους με κοινό όραμα π.χ. ανασύσταση/αναβίωση ελληνικών φυλών.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Αν κρίνουμε την ιδέα για την πρωτοτυπία, παίρνει άριστα. Αν την κρίνουμε για την εφαρμογή, μια και διαφημίζεται ως Η λύση στο πρόβλημα των αδέσποτων, δυστυχώς πατώνει :)

Το κόστος παρεμπιπτόντως δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο. Ιδίως για σπίτια με περισσότερα σκυλιά από τα οποία οι ιδιοκτήτες δε βγάζουν κέρδος από την πώληση των κουταβιών - είτε επειδή δεν υπάρχουν κουτάβια, είτε επειδή τα κουτάβια μοιράζονται σε συγγενείς και φίλους με κοινό όραμα π.χ. ανασύσταση/αναβίωση ελληνικών φυλών.
Μια διάταξη που αφορά το σύνολο των κηδεμόνων - ιδιοκτητών σκύλων δεν μπορεί να κρίνεται λόγω μιας μικρής ομάδας ιδιοκτητών, η οποία ασχολείται με μια συγκεκριμένη δραστηριότητα, όπως η αναβίωση μιας φυλής. Η διάταξη πρέπει να κρίνεται ως έχει, δηλαδή ως γενική και να ζητείται πιθανόν μια εξιδείκευση/εξαίρεση αναφορικά με την μικρή ομάδα και όχι να απορρίπτεται συλλήβδην εξ αφορμής της ιδιαιτερότητας αυτής της ομάδας. Από το να υποχρεωθούμε να στειρώσουμε τους σκύλους μας και εναλλακτικά να παρανομήσουμε με όλες τις τυχόν συνέπειες, θεωρώ πολύ θετική την νέα διάταξη περί DNA. Είτε εφαρμοστεί είτε όχι, δεν θα ακρωτηριάσουμε τα σκυλιά μας.

Όσον αφορά το κόστος, χωρίς να υποτιμώ το ύψος του, είναι πάνω κάτω το κόστος μιας στείρωσης που δεν θα αποφεύγαμε με την παλιότερη διάταξη η οποια μας υποχρέωνε σε στείρωση.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Εriana Το μέτρο το έκρινα αυτό καθαυτό σε δυο άλλα ποστ, και δεν το απέρριψα επειδή ίσως θίγονται οι λάτρεις του λαγωνικού της Δήλου. Το σχόλιό μου που αναφέρεις θίγει μόνο την οιικονομική παράμετρο, και όχι την αποτελεσματικότητα ή την έλλειψή της. Επίσης αναφέρθηκα και τους ιδιοκτήτες περισσότερων του ενός αστείρωτου κατοικίδιου τους οι οποίοι ΔΕΝ έχουν καμία εκτροφική δραστηριότητα, και ΔΕΝ αποτελούν μια μικρή ομάδα. Μην το ανάγουμε σε προστασία ή μη της edit ελληνικής εκτροφής εκτροφής ελληνικών φυλών, διότι ούτε κατά διάνοια δεν το πήγα εκεί - και αν παρ'ελπίδα άφησα κάτι τέτοιο να εννοηθεί, διευκρινίζω τώρα ότι δεν ισχύει.

Το τεστ dna αναμφισβήτητα είναι καλύτερο από την καθολοκή στείρωση. Η οποία είναι καλύτερη (μάλλον) από την απαγόρευση κατοχής σκύλου. Μόνο που δε βλέπω γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιώ την καθολική στείρωση ως μέτρο αναφοράς για να αξιολογήσω την αποτελεσματικότητα ενός τρίτου μέτρου.
Επειδή ένα μέτρο είναι συγκριτικά καλύτερα από κάποιο άλλο, δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι είναι και εν γένει καλό. Μπορεί κάλλιστα να ισχύουν δύο ή και περισσότερες συνθήκες, δηλαδή ούτε η καθολική στείρωση ούτε το τεστ dna να μειώσουν τα αδέσποτα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ασε στην άκρη την στείρωση σαν "μέτρο".

Ας συγκρίνουμε το τσιπ και το dna.

Το υποχρεωτικό τσιπάρισμα ακόμα και αν εφαρμοζόταν σωστά και από όλους, δεν εμπόδιζε τον άλλον να εγκαταλείψει ατσιπάριστα κουτάβια.

Και αυτό γιατί δεν θα άφηνε κανένα αποτύπωμα.

Μεσω dna από την άλλη και αν εφαρμοστει σωστά και από όλους, μπορείς κάλλιστα να τον βρεις και να τον πετσοκόψεις.

Συνεπώς και με την προϋπόθεση πλήρους και σωστής εφαρμογής, από την μία έχουμε μια πρόταση που αφήνει κενά και πρακτικά δεν οδηγεί πουθενά, ενώ από την άλλη μια πρόταση που δεν αφήνει κανένα περιθώριο απατεωνιάς και λαμογιάς.

Τόσο απλά...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Οταν καλουμεθα να κρινουμε εναν νομο... πιστευω οι πρεπει να τον κρινουμε στο σύνολο του κιοχι σε ενα μόνο μέρος του....
ΑΠό την άλλη δεν μπορω να καταλάβω γιατί πρέπει αναγκαστικά να μπω στη συλλογιστική εκ του μη χειρων το βέλτιστο....
Εχουμε ενεκτρωμα που κατεβαινει σε διαβουλλευση... επιστρέφει βελτιωμένο μεν... αλλα...
Πολύ ωραίο κι έξυπνο η δημιουργία τράπεζας δεδομένων..διαφωνώ με τον τρόπο που παρουσιάζεται ως η σωτήρα λύση των αδέσποτων... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΡΙΝΩ ότι δεν είναι...
Πολυ έξυπνα συνδέεται με φοροεισπρακτική πολιτική που συνδέει τον κάθε ιδιοκτήτη και πίσω του καλύπτεται η ερασιτχνιη εκτροφή....
Ο ΚΟΕ ήδη πανηγυριζει για ότι κάτάφερε
Ο νόμος ακόμα δεν ξεκθαρίζει τις προυποθέσεις χρειαζονται πάλι πολλές διευκρινήσεις και όπ ς καταλάβατε ετσ όπως είναι και παέ ναπεράσει θάβει την οποια προσπαθεια που αφορα τις ελληνικέςφυλές. Ξεκάθαρα τοποθετηθεί τε επι του συνόλου κι οχι σε μια προταση....
Ευχαριστω για την υπομονη σας
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Όσο για τα αδεσποτα ας ειστρεψουμε πριν δεκα χρονια οταν συζηταγαμε τον μηχανισμο δημξοργιας αδεσποτων
συγνωμη γραφω απο κινητο και είναι βάσανο
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Yorkaddict

Το τεστ dna θα βρει τα αδέσποτα κουτάβια που προέρχονται από γέννες ιδιοκτητών που κράτησαν τους γονείς και ξεφορτώθηκαν τα μικρά. Το τσιπάκι θα σε βοηθήσει να βρεις το πρώην δεσποζόμενα που αμολάει κατά καιρούς ο γείτονάς μου, και τα οποία θα ζευγαρώσουν και θα προσθέσουν αδέσποτα. Τα αδέσποτα που γεννήθηκαν από αδέσποτους γονείς δε θα σου τα βρει κανένα μέσο.

Δεν ξέρω με πόσα αδέσποτα συμβάλλει η κάθε κατηγορία στο πρόβλημα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουμε ένα μεγάλο πρόβλημα, περιορισμένα οικονομικά μέσα, και μάλλον ακόμα πιο περιορισμένη φιλοζωική κουλτούρα, και μια χώρα που χαρακτηρίζεται από ασυνέπεια στην εφαρμογή νόμων.

Αυτό λοιπόν που λέω εδώ και δυο σελίδες είναι ότι με τα υπάρχοντα μέτρα και νόμους που δεν εφαρμόζονται, είναι δυνατόν με μικρό κόστος να αρχίσεις έναν έλεγχο του πληθυσμού των αδέσποτων, και να καλλιεργήσεις είτε φιλοζωική κουλτούρα είτε φόβο του νόμου στον πληθυσμό. Δε θα γίνει απ΄τη μια μέρα στην άλλη, αλλά αν έχεις την παραμικρή ελπίδα να λύσουμε και όχι να κουκουλώσουμε το πρόβλημα, δεν υπάρχει λογικό μέτρο με άμεσα αποτελέσματα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3