Ξεκινώντας ωμή διατροφή...


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γιατί ως κιμάς δεν θα εξασκήσει το στόμα του,
γιατί τα κρέατα και τα λαχανικά/φρούτα που παίρνω ξέρω καλύτερα τι είναι, ενώ ένα πακέτο όχι,
ούτως ή άλλος δεν κουράζομαι αφού δεν κάνω κιμά,δεν ζυγίζω,δεν υπολογίζω,απλά τους τα δίνω ολόκληρα και τέλος.
Τώρα κατάλαβα τι εννοείτε, για την έτοιμη barf.
Δεν θα έδινα ποτέ, προτιμώ την ξηρά. Αν είναι να δίνω βρώμικα κρέατα αμφίβολης προέλευσης.
 


maounasn

Member
14 Ιουνίου 2013
15
0
Δεν δίνω barf, απλώς συλλέγω πληροροφίες.
Αν θέλω τρία κοτόπουλα την ημέρα (3 σκύλοι) δεν έχω την δυνατότητα αυτή οικονομικά :p



Δεν κατάλαβα πως το κατεψυγμένο έχει κοτόπουλο μοσχάρι και λαχανικά μαζί :p

Επειδή έχω κοιτάξει το θέμα τώρα τελευταία κ ψάχνομαι να κάνω barf κάτι τέτοιο έχω καταλάβει. Είναι σε μορφή κιμά κ περιέχει όλα τα καλά μέσα ή μπορεί από τα γεύματα 1 μήνα να ξεπαγώνεις κάποιες μέρες τα λαχανικά μόνα τους. Τι να πω, βέβαια μπορεί να έχω καταλάβει λάθος, θα το κοιτάξω.
 






giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Επειδή έχω κοιτάξει το θέμα τώρα τελευταία κ ψάχνομαι να κάνω barf κάτι τέτοιο έχω καταλάβει. Είναι σε μορφή κιμά κ περιέχει όλα τα καλά μέσα ή μπορεί από τα γεύματα 1 μήνα να ξεπαγώνεις κάποιες μέρες τα λαχανικά μόνα τους. Τι να πω, βέβαια μπορεί να έχω καταλάβει λάθος, θα το κοιτάξω.

Οποιον και να ρωτησεις (εγω γνωριζω 3 στην Αθηνα ) που φτιαχνουν Barf ετοιμη ετσι οπως την περιγραφεις θα σου απαντησουν οτι βαζουν μονο πλαταρια στην συσκευασια για κοτοπουλο.
 


maounasn

Member
14 Ιουνίου 2013
15
0
Οποιον και να ρωτησεις (εγω γνωριζω 3 στην Αθηνα ) που φτιαχνουν Barf ετοιμη ετσι οπως την περιγραφεις θα σου απαντησουν οτι βαζουν μονο πλαταρια στην συσκευασια για κοτοπουλο.

Πραγματικά όσο διαβάζω και ρωτώ τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Ναι στην ξηρά κ όχι barf ο ένας, ναι στην barf κ όχι στην ξηρά ο άλλος. Οπότε ο καθένας κάνει ότι θέλει στο τέλος.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Πραγματικά όσο διαβάζω και ρωτώ τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Ναι στην ξηρά κ όχι barf ο ένας, ναι στην barf κ όχι στην ξηρά ο άλλος. Οπότε ο καθένας κάνει ότι θέλει στο τέλος.

Διαβαζεις και σχηματιζεις αποψη.Εγω εκανα μια απλη αναφορα στην ετοιμη barf οτι χρησιμοποιουν μονο πλαταρι.
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Όχι μόνο κοτόπουλα, αλλά και κομμάτια που είναι φθηνά (όπως πχ κεφαλάκια από αρνί),
και φθηνά ψάρια.

Άσε που με 1 κοτόπουλο ο Τζιμάκος θα περνάει 2 ήμερες (το καλοκαίρι μπορεί και 3) :).

Επίσης, αφού, πολλές φορές οι δίκες μου άφηναν το στήθος, πλέον, το βγάζω για έμενα και τα άλλα ανθρωπινά μέλη της οικογενείας, όποτε το όποιο κόστος μειώνετε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πραγματικά όσο διαβάζω και ρωτώ τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Ναι στην ξηρά κ όχι barf ο ένας, ναι στην barf κ όχι στην ξηρά ο άλλος. Οπότε ο καθένας κάνει ότι θέλει στο τέλος.
Εγω λεεω- ναι στην σωστη BARF- αλλα οχι στης ετοιματζιδικες τροφες, ασχετος ποιας μορφης!
Το καλο στην BARF ειναι, οτι ΕΓΩ αποφασιζω τι θελω να ταιζω και επιλεγω για τα δικα μου οτι θεωρω καλητερα!
Στην ετοιμη BARF παλι το κανει καποιος αλλος- και αυτο δεν μαρεσει!
Αλλο ενα μειων στην ετοιμη BARF ειναι η κιμαδοποιηση! Ασχετος οτι οι δικες μου δεν τρωνε κιμα και δεν προσφερει και για την εξασκιση των δοντιων -Δεν βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ τι εχει μεσα. Σε ολα τα BARFO-μαγαζα στο εξωτερικο πουλανε και κρεατα τεμαχιασμενα- σε μεγενθος τας κεμπαπ περιπου- και χωρις τα λαχανικα/φρουτα- η και μεγαλυτερα. Κατι τετοιο θα αγοραζα μαλλον.

Ετσι και αλλιως τα ετοιμα BARF δεν νομιζω να εχουν της σωστες αναλογιες. Εγω ως πολυ παλια BARFER- εμαθα, οτι το 50% τον λαχανικων/φρουτων πρεπει να αποτελειται απο πρασινα φυλλα ( μαρουλι, αντιδια, τσουκνιδα, ραδικια)- και βασικα δεν ειδα πουθενα στην αναφορα συστατικων να γραφουν κατι τετοιο.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Να ρωτήσω και εγώ τους παλιούς κάτι; Τί γίνεται τις μέρες που για τεχνικούς λόγους δε μπορείτε να δώσετε Barf - πχ αν είσαι διακοπές ή φιλοξενείται το τέρας αλλού και δεν μπορείς να έχεις μαζί σου το φαγητό; Το να δώσεις τότε ξηρά θα δημιουργήσει προβλήματα ή είναι σχετικά 'ανώδυνη' η εναλλαγή;
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να ρωτήσω και εγώ τους παλιούς κάτι; Τί γίνεται τις μέρες που για τεχνικούς λόγους δε μπορείτε να δώσετε Barf - πχ αν είσαι διακοπές ή φιλοξενείται το τέρας αλλού και δεν μπορείς να έχεις μαζί σου το φαγητό; Το να δώσεις τότε ξηρά θα δημιουργήσει προβλήματα ή είναι σχετικά 'ανώδυνη' η εναλλαγή;
Εγώ έδινα ξηρά 10 μέρες που ήμασταν διακοπές, δεν έπαθε απολύτως τίποτα :)
 






giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Στις διακοπες,οταν αυτες δεν συνδυαζοντε με δικο σου σπιτι,πιστευω οτι ειναι μονοδρομος η ξηρα τροφη,κονσερβες.
 


maounasn

Member
14 Ιουνίου 2013
15
0
Εγω λεεω- ναι στην σωστη BARF- αλλα οχι στης ετοιματζιδικες τροφες, ασχετος ποιας μορφης!
Το καλο στην BARF ειναι, οτι ΕΓΩ αποφασιζω τι θελω να ταιζω και επιλεγω για τα δικα μου οτι θεωρω καλητερα!
Στην ετοιμη BARF παλι το κανει καποιος αλλος- και αυτο δεν μαρεσει!
Αλλο ενα μειων στην ετοιμη BARF ειναι η κιμαδοποιηση! Ασχετος οτι οι δικες μου δεν τρωνε κιμα και δεν προσφερει και για την εξασκιση των δοντιων -Δεν βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ τι εχει μεσα. Σε ολα τα BARFO-μαγαζα στο εξωτερικο πουλανε και κρεατα τεμαχιασμενα- σε μεγενθος τας κεμπαπ περιπου- και χωρις τα λαχανικα/φρουτα- η και μεγαλυτερα. Κατι τετοιο θα αγοραζα μαλλον.

Ετσι και αλλιως τα ετοιμα BARF δεν νομιζω να εχουν της σωστες αναλογιες. Εγω ως πολυ παλια BARFER- εμαθα, οτι το 50% τον λαχανικων/φρουτων πρεπει να αποτελειται απο πρασινα φυλλα ( μαρουλι, αντιδια, τσουκνιδα, ραδικια)- και βασικα δεν ειδα πουθενα στην αναφορα συστατικων να γραφουν κατι τετοιο.
Σε καμία περίπτωση να μην εννοηθεί ότι δεν θέλει ο καθένας το καλύτερο για το σκύλο του αλλά προσωπικά πιστεύω πως το να κάνεις barf ετοιματζίδικο ή ξηρά τροφή είναι το ίδιο. Εγώ είμαι από αυτούς που θέλω να κάνω barf αλλά 1ον πρέπει να διαβάσω πολύ για τις αναλογίες κ 2ον καθημερινό αρκετό χρόνο μόνο για το φαγητό του, μου μοιάζει να έχει ημερομηνία λήξης όλο αυτό.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στις διακοπές δίνω ξηρά, αυγά, ψάρι κονσέρβα και ανά διαστήματα αγοράζω ένα κομμάτι κρέας/κοτόπουλο και τους το δίνω σκέτο.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981