Ξηρά τροφή Equilibrio


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
αφού με πείσατε να αλλάξω την pedigree πήγα σε petshop για να κάνω μια έρευνα αγοράς για τροφές. η royal canin μου φάνηκε πολύ ακριβή και αποφάσισα κάτι όχι τόσο επώνημο. τελικά αγόρασα τροφή equilibrio η οποια έχει συστατικά παρόμοια με των ακριβότερων τροφών σε αρκετά καλύτερη τιμή.. μέχρι τώρα αρκετά ευχαριστημένος. την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
εγω προσωπικα δεν την ξερω!αν θες γραψε συστατικα!
 




Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
πρώτες ύλες:
κρέας κοτόπουλου
αλεσμένο καλαμπόκι (εδώ έχω μια μικρή ένσταση)
κοτόπουλο
αλεσμένο ρύζι
γλουτένη καλαμποκιού
αποξηραμένο αυγό
γεύμα ψαριού
λιπαρά κοτόπουλου
μαγιά
λιναρόσπορος (και εδώ..)
ιχθυέλαιο
έλαια
χλωριούχο κάλιο
τοκοφερόλη (δεν ξέρω τι είναι)
βιταμίνες
μέταλα

χημική σύσταση:
πρωτείνες 29%
έλαια 18%
φυτικές ίνες 3%
υγρασία 10%
τέφρα 7,5%
ασβέστιο 1,3%
φώσφορο 0,9%

δεν βρήκα καποιο site η τροφή λέει πάνω "total" "equilibrio" και παράγεται στην βραζιλία. πλήρωσα 48E 15 κιλά για κουτάβι + 2 κιλά δώρο

ακούω απόψεις λοιπον
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο λιναρόσπορος γιατί σε ενοχλεί;

Πάντως έχει πολύ καλαμπόκι η τροφή (αν προσθέσεις και την γλουτείνη).
Προτιμώ να δίνω τροφές χωρίς καθόλου καλαμπόκι, ή με καλαμπόκι που ΔΕΝ είναι από την άλλη άκρη του Ατλαντικού (100% μεταλαγμένο ή/και από "πρώην" τροπικό δάσος).
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, η τροφή δεν είναι καλή διότι δεν ξεκινάει με το όνομα του κρέατος σκέτο, δηλαδή κοτόπουλο, κλπ. Για να λέει "κρέας κοτόπουλου" και μετά να το έχει τρίτο το κοτόπουλο πάει να πει ότι πρόκειται για προϊόν κοτόπουλου, δηλαδή όχι καθαρό και καλό κρέας. Κάνε έρευνα για την τροφή στο ίντερνετ και βρες άλλη.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αλεσμένο καλαμπόκι (εδώ έχω μια μικρή ένσταση), γλουτένη καλαμποκιού ,
Αυτα δεν ειναι καλα. Ειδικα η γλουτενη.

κρέας κοτόπουλου
Εαν δεν ειναι αφυδατωμενο(meal) σημαινει οτι πεφτει πολυ στην λιστα με τα συστατικα κατα την επεξεργασια.
 


souaxili

Well-Known Member
8 Απριλίου 2009
94
0
Ηρακλειο Κρητης
Παραμεβαινω κι εγω οχι για να σχολιασω την τροφη αλλα για την τοκοφερολη που αναφερεις.Ειναι η βιταμινη Ε,μια πολυαλκοολη.Ειναι ευεργετικη,οποτε αυτο μη σε ανησυχει..Ωστοσο ρε παιδια και η royal(maxi junior)παιρνω εγω αναφερει καλαμποκι.και συγκεκριμενα αναφερει αναμεσα στα αλλα :καλαμποκι,λουτενη καλαμποκιου,αλευρι καλαμποκιου...)γιατι τοτε θεωρειται καλη η royal και οχι η τροφη που βρηκε η κοπελα???
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τουλάχιστον ισάξια είναι με την Royal.

Κι οι δύο δεν θεωρούνται πολύ καλές τροφές γιατί είναι γεμάτες από άμιλο κι υδατάνθρακες (πραγματικά έχουν πολύ λίγο κρέας). Σχεδόν όλη η πρωτείνη τους είναι από το καλαμπόκι (πολύ φτηνή πηγή πρωτεινών που δεν αφομειώνονται τόσο καλά όσο το κρέας). Είναι απλά μία σκάλα πάνω από τα Friskies κι άλλα "μπάζα" που πουλούν στα μάρκετ για τροφή.

Οι καλύτερες τροφές αναγράφουν τουλάχιστον τα 2 πρώτα συστατικά (ή και παραπάνω) ως αφυδατωμένο κρέας, ψάρι ή πουλερικό.
Και αυτό φυσικά είναι μόνο η αρχή (για το που ξεκινάς να τις ελέγχεις).

Για παραπάνω πληροφορίες για το πως ελέγχουμε τις τροφές και πως τις συγκρίνουμε, ζητήστε το ΥΠΕΡΟΧΟ φυλλάδιο της Blue Buffalo από το πετ-σοπ. Δεν ξέρω αν η τροφή αυτή είναι φοβερή, αλλά το φυλλάδιό της δεν παίζεται. Εξηγεί απλά κι όμορφα το πως να "μεταφράζεις" τα συστατικά των τροφών.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τουλάχιστον ισάξια είναι με την Royal.
Συμφωνω με Στελλα.
Γιατι να πληρωσεις μια τροφη 65 ευρω και οχι 35? Οταν μαλιστα τα συστατικα ειναι πανω κατω τα ιδια?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έλα ντε.

Ίσως γιατί η Royal είναι πάρα πολλά χρόνια τώρα κι έχει κάποιο "κύρος" παραπάνω. Ααα και διαφήμηση παραπάνω (κοστίζει κι αυτό).
Ή ίσως γιατί έχεις κόλλημα να βλέπεις τη φωτό του σκύλου σου πάνω στο σακί (η γραφικότητα πληρώνεται πάντα και παντού).
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ίσως γιατί η Royal είναι πάρα πολλά χρόνια τώρα κι έχει κάποιο "κύρος" παραπάνω. Ααα και διαφήμηση παραπάνω (κοστίζει κι αυτό).
Εχθες ειχα συζήτηση με την πετσοπου:)D) μου σχετικα με την διαφορα αναμεσα σε Royal canin,proplan και την CIBAU που κοιταζα για τις ''δυσκολες'' μερες(που να μην φτασουν Παναγια μου!).
Τα 10 ευρω μου ειπε ειναι η διαφήμιση και μονο.Τα αλλα ειναι μεταφορικα και ονομα/φημη της εταιριας. Αφου και με τις ακριβες τροφες τετοιου τυπου κανεις δεν λεει οτι ΟΛΑ τα σκυλια θα ειναι σουπερ,ακολουθουμε και εκει ''οτι ταιριαξει στο σκυλι μας''. Το θεωρω κουλο αφου αν διαβασουμε και συγκρινουμε τα συστατικα ειναι σχεδον ιδιες.

Ή ίσως γιατί έχεις κόλλημα να βλέπεις τη φωτό του σκύλου σου πάνω στο σακί (η γραφικότητα πληρώνεται πάντα και παντού).
Βreed Nutrition.
Νταξ...Οτι να ναι.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αλλο ιδιες ,αλλο σχεδον ιδιες ,μεγαλη σημασια
H βασικη ομως ομοιοτητα ''κρεας+σιτηρα'' μενει ιδια.Σαν φιλοσοφια.
Και οι δυο εχουν σογια,και οι δυο εχουν καλαμποκι,και οι δυο εχουν γλουτενη σε καποιους κωδικους,κτλ...
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
το θεμα διατροφη ειναι πολυ σοβαρο με πολυ λεπτες ισορροποιες ,δεν αρκει μια τροφη παραδειγμα να εχει 40% πρωτεινη και Ω3 και Ω6 για να πουμε οτι ειναι καλη τροφη ,παιζουν σημαντικο ρολο τα συστατικα και οι αναλογιες τους ,για μενα το πιο σοβαρο μετα τη καθαρη πρωτεινη που δεν πρεπει να ξεπερνα ,για τη δικια μου φυλη μιλαω, το 32% για τα κουταβια και το 29% για τα ενηλικα ,ειναι η αναλογια του ασβεστιου και του φωσφορου ,ο μοναδικος παραγοντας καταλληλοτητας μιας τροφης ειναι η φυλη και η ιδιαιτεροτητες της ,δεν κανουν ολες οι τροφες για ολες τις φυλες ,ή μπορει να κανει η adult απο μια εταιρεια και η junior απο μια αλλη
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω δεν διαφωνω με οσα λες. Ισα ισα.
Αυτο που λεω ειναι πως τροφες που ακολουθουν το ιδιο μοτιβο συστατικων ειναι λιγο τρελο να εχουν τετοια διαφορα τιμης.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
υπαρχουν τροφες εξισου καλες ισως και καλυτερες που δεν εχουν διαφημιστει και ειναι πιο οικονομικες,το θεμα ειναι να γνωριζει ο ιδιοκτητης τις αναγκες του σκυλου του και να μπορει να δει στο σκυλο του αν του ταιριαζει ή οχι μια τροφη και οχι να πεφτει θυμα του πωλητη στο μαγαζι που του πασαρει αυτο που εχει λεγοντας ολες ιδιες ειναι
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το θεμα ειναι να γνωριζει ο ιδιοκτητης τις αναγκες του σκυλου του και να μπορει να δει στο σκυλο του αν του ταιριαζει ή οχι μια τροφη
Ενημερωση,σωστα.
και οχι να πεφτει θυμα του πωλητη στο μαγαζι που του πασαρει αυτο που εχει λεγοντας ολες ιδιες ειναι
Η συγκριση που καναμε με την πετσοπου ηταν για τροφες με παρομοια συστατικα. Οχι να μου πει ''ξερεις τι παρεις eukanuba, τι friskies ενα και το αυτο''.