Ξηρά τροφή

Ξηρά τροφή που δίνω στο σκύλο μου/σκυλιά μου

  • Royal Canin

    Votes: 139 25,3%
  • Hill's

    Votes: 37 6,7%
  • Orijen

    Votes: 41 7,5%
  • Purina ProPlan

    Votes: 50 9,1%
  • Eukanuba

    Votes: 14 2,6%
  • Friskies

    Votes: 9 1,6%
  • BritCare

    Votes: 17 3,1%
  • Acana

    Votes: 101 18,4%
  • Κάποια άλλη (γράψτε ποια)

    Votes: 107 19,5%
  • Δεν ταΐζω το σκύλο μου/σκυλιά μου ξηρά τροφή

    Votes: 34 6,2%

  • Total voters
    549

ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
eukanuba εχω δει μεγαλη διαφορα,σε τριχα,κοπρανα,ενεργεια,διαθεση..

ο δικος μου τρωει λιγη ποσοτητα,εχω δει και μια μαρκα με λευκα ψαρια λει..

αλλα ειχα δει οτι βαζανε φαλαινα σε σκυλοτροφη,οποτε λεω αστο..καλαμποκακι καλο ειναι σε μικρη ποσοτητα !
:micki:
 








27 Νοεμβρίου 2013
10
0
Εγω με το καλο μολις ερθει ο μικρος θα τον ξεκινησω με ακανα
και ποιο μετα μαλλον θα παμε σε μπαρφ.
 


crazy Lady

Member
4 Δεκεμβρίου 2013
7
0
Καλησπερα σε ολους!!
Διαβασα παραπανω απο τα μισα ποστ και ειναι πραγματικα ενδιαφερον ολα τους...

Εγω ταιζα royal canin αλλα παρατηρησα οτι στο ενα μου σκυλο βρωμαγανε πολυ τα κοπρανα του και στα δυο τους μυριζε πολυ ασχημα το στομα τους...

Διαβαζοντας με περισσοτερη προσοχη τα συστατικα δεν μου αρεσε μεσα σε αυτα που αναφερει την λεξη Συντηρητικο ..ετσι απλα χωρις να το ονομαζει καν..

Τωρα ειμαι στην φαση που δοκιμαζω στο ενα την καινουρια σειρα της happy dog και περιμενω να δω εξελιξεις...

Μια ερωτηση προς συζητηση που εχω αναρωτηθει...

ενω πολλοι απο μας ( κι εγω μεσα) δεν θελουμε royal ,hills γιατι οταν το σκυλι εμφανισει προβλημα στα νεφρα του συστηνουν royal hills την σειρα veteranian και εχει βελτιωση κιολας?
το ειδα σε σκυλο γνωστου μου...

παντα του μαγειρευε φαγητο κοτοπουλο ,ρυζι κ.λ.π. και στα 10 του χρονια που εχει προβλημα σε νεφρα εχει δειξει μεσα σε 1 μηνα βελτιωση με royal..
Τι σημαινει λετε αυτο?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Οι κτηνιατρικες της hills ειναι εξαιρετικες τροφες. Τωρα το γιατι...ισως γιατι επιλεγουν εκει να δωσουν βαρος. Με hills id ειμαστε ολα τα χρονια σε περιπτωσεις προβληματων, η δε γριουλα γατα μας-διαβητικη τρωει απ οταν αρχισε το προβλημα, τη wd. Κανουν θαυματα μπορω να πω
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Μόλις δίαβασα όλα τα ποστ.. Μπορώ να πω πως είμαι καταμπερδεμένη! Όταν με το καλό γεννηθεί το κουτάβι(golden retriever) και το πάρω η εκτροφέας προτείνει να αρχίσω με acana puppy large breed, γιατί είναι πολύ σημαντική η σωστή τροφη στην ανάπτυξη. Με προβληματίζει αυτό ακριβώς! Μήπως θα έπρεπε να επιλέξω κάποια άλλη τροφή με λιγότερη πρωτεινη? Και έπειτα περνάει απο το μυαλό μου και η barf απλά φοβάμαι γιατί θα είναι πάνω στην ανάπτυξη-μην του κάνω κακό αντί για καλό! Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική?
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Αν ο εκτροφεας σου προτεινει ακανα τοτε να ταισεις ακανα αν το σηκωνει η τσεπη σου.
Εγω προσωπικα θα του εδινα και καποια γευματα barf.
 




Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Silent,
Συνδυαστικά υποθέτω, το σκεφτηκα και αυτό αλλά πως θα είμαι σίγουρη οτι λαμβάνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά? και πως θα διαλέξω τι θα δώσω απο barf? Εχω πελαγώσει..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Eγω παλι θα συμφωνησω με την εκτροφεα. Τους μήνες αναπτυξης, θες μια τροφη να του δίνει μετά βεβαιότητος όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Εχει τύχει να το συζητησω αυτό το θεμα και να δω δύο σκυλια-αδερφια που το ενα μεγάλωσε με ξηρά και το αλλο με barf. Το δεύτερο αργεί να αναπτυχθεί, συγκριτικά με το πρώτο.
Οποτε θα ελεγα για την αναπτυξη ξηρά και μετά γυρισε το σε barf
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Eγω παλι θα συμφωνησω με την εκτροφεα. Τους μήνες αναπτυξης, θες μια τροφη να του δίνει μετά βεβαιότητος όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Εχει τύχει να το συζητησω αυτό το θεμα και να δω δύο σκυλια-αδερφια που το ενα μεγάλωσε με ξηρά και το αλλο με barf. Το δεύτερο αργεί να αναπτυχθεί, συγκριτικά με το πρώτο.
Οποτε θα ελεγα για την αναπτυξη ξηρά και μετά γυρισε το σε barf
Σε ευχαριστώ πολύ,μάλλον αυτό θα κάνω!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Αν δεν εχεις ιδεα απο barf τοτε μεινε στην "ασφαλεια" της ξηρας τροφης προς το παρον, αλλα μπορεις να δινεις που και που barf, για να μαθαινεις σιγα σιγα.

Οσο αφορα τις ξηρες ποτε δεν εισαι σιγουρος αν το κουταβι παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα γιατι εχει σημασια και πως την απορροφαει το κουταβακι. Σε εμενα για παραδειγμα καποιες ξηρες τροφες δεν τις απορροφουσε και περα απο μαλακα κακα ηταν και λιποβαρης παροτι ετρωγε μεγαλες ποσοτητες.

Οποτε η εικονα του κουταβιου σε συνδυασμο με τη γνωμη του εκτροφεα. Και οχι υστεριες.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Αν δεν εχεις ιδεα απο barf τοτε μεινε στην "ασφαλεια" της ξηρας τροφης προς το παρον, αλλα μπορεις να δινεις που και που barf, για να μαθαινεις σιγα σιγα.

Οσο αφορα τις ξηρες ποτε δεν εισαι σιγουρος αν το κουταβι παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα γιατι εχει σημασια και πως την απορροφαει το κουταβακι. Σε εμενα για παραδειγμα καποιες ξηρες τροφες δεν τις απορροφουσε και περα απο μαλακα κακα ηταν και λιποβαρης παροτι ετρωγε μεγαλες ποσοτητες.

Οποτε η εικονα του κουταβιου σε συνδυασμο με τη γνωμη του εκτροφεα. Και οχι υστεριες.
Μια υστερία με έχει καταβάλει λόγω έλλειψης εμπειριας :) Όσο για τις ξηρές γενικότερα δυσκολεύομαι να τις εμπιστευτώ.. Η acana έχει υψηλό ποσοστό πρωτεινης και απο οτι εχω διαβασει-αν κάνω λάθος διορθώστε με- οτι καλύτερο θα ηταν η τροφη ενος γκολντεν κουταβιου να μην έχει πολύ πρωτεινη για να αναπτυχθεί πιο αργά και πιο ομαλά. Τώρα θα μου πείτε η εκτροφέας ξέρει καλύτερα,απλά προβληματίζομαι..
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Προσωπικα συμβουλευεω να δωσεις οτι δινει και ο εκτροφεας, εφ'οσον ολα πανε καλα, μεχρι τους 8 μηνες οπου ειναι και η καμπυλη αναπτυξης στα κοκκινα. Μετα μπορεις σιγα σιγα να κανεις καποια πειραματ με μετρο.

Εγω προσωπικα αν καποτε ξαναπαρω κουταβι θα του ξεκινησω απο νωρις barf εφ'οσον εχω δυνατοτητα.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Kimigaz εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με αυτό του silent. Ξεκίνησα με ακάνα τη μικρή, γιατί αυτή δίνω χρόνια και στη μεγάλη χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν της έκατσε καλά. Άλλαξα τροφή και έδινα σαμς και ούτε αυτή της έκατσε καλά. Και διάρροιες είχα και ήταν πάρα πολύ αδύνατη κι ας έτρωγε μεγάλες ποσότητες. Ούτε εγω έχω ιδέα απο barf. Δοκίμασα για λίγο να αγοράσω έτοιμο. Τελικά άκουσα και διάφορα αρνητικά απο κάποιους και επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί ο καθένας να βάζει μέσα και να σου το πουλάει, τελικά κατέληξα να δοκιμάσω πρόσφατα royal. Αν και κατώτερης ποιότητας για μένα συγκριτικά με την ακανα ή την orijen πχ, άκουγα απο διάφορους ότι συνήθως κάθεται καλά στα περισσότερα σκυλιά. Είμαι τώρα στη μετάβαση απο barf σε royal. Το έχει δεχτεί χωρίς πρόβλημα η μικρή και τα κόπρανα προς το παρόν σφιχτά. Τελικά καταλήγω κι εγώ στο συμπέρασμα ότι για barf, μόνο αν την φτιάχνει κανείς μόνος του. Αλλιώς εγω δεν θα το ρίσκαρα..
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
HolywoodBrn έδωσες barf και τώρα γυρνας σε royal? πως και δε δοκίμασες να φτιαχνεις εσυ barf? Ναι έψαξα και εγω για έτοιμο barf αλλά είμαι δυσπιστή απο τη φύση μου(ακριβώς όπως είμαι και με την ξηρά..) οπότε αν δώσω στον μικρό θα την κάνω μόνη μου. Η εκτροφέας μου ούτε να ακούσει για τη royal.. Είναι όμως ανάλογα το κουτάβι. Και εγω τώρα κάνω πλάνα αλλά μπορεί ο μικρός να τα ανατρέψει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι και δοκίμασα έτοιμο barf απο δυο πηγές. Αλλά η μία δε μου γεμίζει το μάτι κι ας είναι τύπου "εταιρεία". Αρκετά βρόμικη και άκουσα διάφορα τελευταία και η δεύτερη πηγή δεν είναι καν εταιρεία. Τεσπα. Η ουσία είναι ότι δεν μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. Μόνη μου δε μπορώ γιατί δεν υπάρχει χρόνος βασικά, ούτε και καταψύκτης, αλλά ούτε και οι απαραίτητες γνώσεις. Οπότε μιλάμε για μικρές σχετικά ποσότητες ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Δεν το αποκλείω μελλοντικά, αλλά προς το παρόν το πρόγραμμά μου είναι φουλ δυστυχώς..Κι εγώ δεν την έχω σε εκτίμηση τη royal για να είμαι ειλικρινής. Όταν ενηλικιωθεί η μικρή, θα ξαναδοκιμάσω ακάνα να δω πως θα της κάτσει πάλι. Προς το παρόν δε μπορώ να ρισκάρω πάλι διάρροιες, αντιβιώσεις κλπ Αρκετά ταλαιπωρήθηκε το μικράκι με όλα αυτά. Σε κάποιους μήνες θα το ξαναδώ. Εσύ όμως έχεις το υπερ του εκτροφέα. Ότι δίνει ο εκτροφέας, συνέχισέ το κι εσυ.