Ξηρά τροφή

Ξηρά τροφή που δίνω στο σκύλο μου/σκυλιά μου

  • Royal Canin

    Votes: 139 25,3%
  • Hill's

    Votes: 37 6,7%
  • Orijen

    Votes: 41 7,5%
  • Purina ProPlan

    Votes: 50 9,1%
  • Eukanuba

    Votes: 14 2,6%
  • Friskies

    Votes: 9 1,6%
  • BritCare

    Votes: 17 3,1%
  • Acana

    Votes: 101 18,4%
  • Κάποια άλλη (γράψτε ποια)

    Votes: 107 19,5%
  • Δεν ταΐζω το σκύλο μου/σκυλιά μου ξηρά τροφή

    Votes: 34 6,2%

  • Total voters
    549

bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Δεν είναι δυνατόν κάποιος AN έχει πιστεί ότι η barf είναι το ιδανική διατροφή για το σκυλί του και ταυτόχρονα να θεωρεί ηθικό να του δινει fast food του εμπορίου με το πρόσχημα της άγνοιας. «Στην εποχή της πληροφορίας η άγνοια μόνο επιλογή μας μπορεί να είναι.» διαβάστε, ρωτήστε και ξαναδιαβάστε και ξαναρωτήστε. Βασικό είναι να κρατάμε και σημειώσεις. Όταν ένας οργανισμός εξαρτάται απο μας πρέπει να ψάχνουμε ποιο ειναι το καλύτερo δυνατό για αυτόν. είδικά όταν είναι στην ανάπτυξη του που είναι καθοριστική περίοδος για την μετέπειτα πορεία του. Οταν μπροστά σου υπάρχουν τοσες έστω και νέες πληροφορίες που σε ξενίζουν και συνεχίζεις να τις αγνοείς ε κακό του κεφαλιού σου.
Υπάρχουν προθυμοι άνθρωποι (έστω και εμπειρικά γνώστες της "φυσικής" διατροφής όχι μονο σκύλων) που θα απαντήσουν σε οποιαδήποτε ερώτηση έστω και «χαζή» και κυρίως χωρίς να έχουν να κερδίσουν τιποτα.
Σε αντιθεση με κτηνιάτρους, εκπαιδευτές και εκτροφείς που προωθούν συγκεκριμένες μάρκες ξηράς τροφής που παίρνουν και τα δωράκια τους που και που απ τις εταιρίες.
«Ζωο-φιλικά.»
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δεν είναι δυνατόν κάποιος AN έχει πιστεί ότι η barf είναι το ιδανική διατροφή για το σκυλί του και ταυτόχρονα να θεωρεί ηθικό να του δινει fast food του εμπορίου με το πρόσχημα της άγνοιας. «Στην εποχή της πληροφορίας η άγνοια μόνο επιλογή μας μπορεί να είναι.» διαβάστε, ρωτήστε και ξαναδιαβάστε και ξαναρωτήστε. Βασικό είναι να κρατάμε και σημειώσεις. Όταν ένας οργανισμός εξαρτάται απο μας πρέπει να ψάχνουμε ποιο ειναι το καλύτερo δυνατό για αυτόν. είδικά όταν είναι στην ανάπτυξη του που είναι καθοριστική περίοδος για την μετέπειτα πορεία του. Οταν μπροστά σου υπάρχουν τοσες έστω και νέες πληροφορίες που σε ξενίζουν και συνεχίζεις να τις αγνοείς ε κακό του κεφαλιού σου.
Υπάρχουν προθυμοι άνθρωποι (έστω και εμπειρικά γνώστες της "φυσικής" διατροφής όχι μονο σκύλων) που θα απαντήσουν σε οποιαδήποτε ερώτηση έστω και «χαζή» και κυρίως χωρίς να έχουν να κερδίσουν τιποτα.
Σε αντιθεση με κτηνιάτρους, εκπαιδευτές και εκτροφείς που προωθούν συγκεκριμένες μάρκες ξηράς τροφής που παίρνουν και τα δωράκια τους που και που απ τις εταιρίες.
«Ζωο-φιλικά.»
Γεια σου bensneizer ! Επειδή βλέπω πως απευθυνεσαι σε εμένα, να σε πληροφορίσω πως δε θεωρώ σωστό να τρώει το σκυλί μου μια ζωή απο τη σακούκα,όπως δε θα έτρεφα και τον εαυτό μου με φαστ φουντ. Απο κει και πέρα,για μένα που θα είναι ουσιαστικά το πρώτο μου σκυλί, είναι λίγο δύσκολο να πάρω ενα τόσο μεγάλο ρίσκο και να αρχίσω να ταίζω κουτάβι δυο μηνών barf και να μην ακολουθήσω την πεπατημένη,που μου προτείνει η εκτροφέας, η οποία προτείνει την acana οχι επειδή παιρνει δωράκια αλλά επειδή αυτή θεωρεί σωστή για το μεγάλωμα των κουταβιών. Η μια απο τις σκύλες της είναι ιδιοτροπη και ανα τακτά χρονικά διαστήματα αλλάζει τροφή γιατί δεν την τρώει,αρα δε στηρίζει μια συγκεκριμένγ εταιρία. Είναι ανάλογα το τι θεωρέι σωστό ο καθένας. Όπως είπες και εσυ η ανάπτυξη του είναι καθοριστική περίοδος για αυτό ακριβώς τον λόγο προβληματίζομαι και δε θέλω να κάνω λάθη αυτή την περίοδο. Για μένα σίγουρος οτι η barf είναι η σωστή διατροφή για το σκυλί του είναι μόνο αυτός που την έχει δοκιμάσει στο σκύλο του. Εγώ είμαι ακόμα στη θεωρία..
 
Last edited:


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Μην εισαι το απολυτος. Και μονο οτι καποιος δεν εχει καταψυκτη κανει δυσκολη την εφαρμογη του barf. Συν του οτι δεν εχουν ολοι το χρονο να κατεβαινουν στη βαρβακειο για πιο φθηνα κρεατα και μεγαλυτερη ποικιλια.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
τωρα τρωει ενα γευμα sams field και ενα γευμα μαγειρευτο (ρυζι-κρεας-αυγα) την μερα.
πιο πριν ετρωγε pro plan. σκοπευω αν δεν την πειραξει να της δινω διαφορες "σχετικα καλες" ξηρες (οχι παντα την ιδια) στο 1 γευμα και το αλλο να ειναι μαγειρευτο. μετα την sams field, καποια στιγμη θελω να δοκιμασω και Arden Grange, equilibrio, brit.

σχετικα με barf, μεχρι τωρα δεν εχω πειστει καθολου οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παθει ζημια απο ωμα σπασμενα αιχμηρα κοκκαλα. μου φαινεται περιεργο να καταπιει σπασμενα κοκκαλα απο κοτοπουλα και κουνελια και να μην παθει ζημια. ομοιως δεν εμπιστευομαι το ωμο οτι υγειονομικα ειναι 100% ΟΚ. οποτε καταληγω να δινω μαγειρευτο και μονο σε εξαιρεσεις ωμο (πχ μικρα ψαρακια).
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δεν είναι δυνατόν κάποιος AN έχει πιστεί ότι η barf είναι το ιδανική διατροφή για το σκυλί του και ταυτόχρονα να θεωρεί ηθικό να του δινει fast food του εμπορίου με το πρόσχημα της άγνοιας. «Στην εποχή της πληροφορίας η άγνοια μόνο επιλογή μας μπορεί να είναι.» διαβάστε, ρωτήστε και ξαναδιαβάστε και ξαναρωτήστε. Βασικό είναι να κρατάμε και σημειώσεις. Όταν ένας οργανισμός εξαρτάται απο μας πρέπει να ψάχνουμε ποιο ειναι το καλύτερo δυνατό για αυτόν. είδικά όταν είναι στην ανάπτυξη του που είναι καθοριστική περίοδος για την μετέπειτα πορεία του. Οταν μπροστά σου υπάρχουν τοσες έστω και νέες πληροφορίες που σε ξενίζουν και συνεχίζεις να τις αγνοείς ε κακό του κεφαλιού σου.
Υπάρχουν προθυμοι άνθρωποι (έστω και εμπειρικά γνώστες της "φυσικής" διατροφής όχι μονο σκύλων) που θα απαντήσουν σε οποιαδήποτε ερώτηση έστω και «χαζή» και κυρίως χωρίς να έχουν να κερδίσουν τιποτα.
Σε αντιθεση με κτηνιάτρους, εκπαιδευτές και εκτροφείς που προωθούν συγκεκριμένες μάρκες ξηράς τροφής που παίρνουν και τα δωράκια τους που και που απ τις εταιρίες.
«Ζωο-φιλικά.»
εγώ έχω πειστεί ότι η barf είναι η καλύτερη επιλογή. Αλλά δεν μπορώ να την ακολουθήσω για τους λόγους που προανέφερα. Και θα ήθελα να δίνω στο σκύλο μου το καλύτερο που ΜΠΟΡΩ. Εκεί μείνε. Στο τι μπορεί ο καθένας να κάνει καλύτερο.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
εχει ακουσει κανεις την Frost?
Frost natural fish & rice
εκανα αναζητηση αλλα δε βρηκα πολλα

Τα συστατικα της ειναι: ιχθυαλευρο, ρυζι, σιταλευρο, σπανακι, ντοματα, καροτα, λιπος κοτοπουλου, ιχθυελαιο, ελαιο σπόρου σταφυλιων,μαγια ζυθοποιας, αρακας, μπιζελια, πολτος ζαχαροτευτλων, αποσταγμα γιουκας, ολιγοσακχαριτες, φρουτολιγοσακχαριτες,κοινο αλατι,proteinaten χαλκου και σεληνιου ψευδαργυρου, εξαμεταφωσφορικο νατριο, βιταμινες, μεταλλικα αλατα αμινοξεα αποσταγμα δεντρολιβανου τοκοφερολη

υγρασια μαξ 10%,ακατεργαστη πρωτεινη 26%,λιπος 13%,φυτικες ινες 3.5%......κλπ

Ειχε 6.50 ευρω το ενα κιλο (την πηρα δοκιμαστικα)
την τρωει το σκυλι αλλα δε μου φαινεται και πολυ σοι
ειναι καλυτερη η χειροτερη απο την tonus?
Η ελληνική ετικέτα που έχει πάνω η συσκευασία αδικεί κάπως την τροφή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διεκδικεί δάφνες...

Τα συστατικά στα αγγλικά είναι (με αυτή τη σειρά)

- fish meal, fish oil, brown rice, wheat flour, chicken fat, poultry digest, brewers yeast, powedered carrot, powered spinach, powered tomato, vegetable oil (grape seed oil) copper proteinate, selenium proteinate, zince proteinate, sodium chloride (common salt) mananoligosaccharides, fructo-oligosaccharides, beet pulp, pea fiber, yucca extract, mineral vitamin amino acid premix, sodium hexametaphosphate, taurine, rosemary essence (antioxidant) tocopherol (antioxidant)

Εγώ το πήρα καταλάθος, το μπέρδεψα με το Fromm (λογω ονόματος και κάποιας χρωματικής ομοιότητας, καλά να πάθω) - για το οποίο έχω ακούσει καλούτσικα λόγια - και άνοιξα τη συσκευασία, οπότε τώρα δεν μπορώ να το επιστρέψω.

Ο σκύλος την έφαγε πρόθυμα, αλλά μετάνιωσα την αγορά (ακόμη κι αν ήταν λίγο καλύτερη η τροφή όπως περίμενα αρχικά...)

Για ψάρι έχω βρει την Naturea Atlantica (κάτω από 20€), αλλά λέει για πάνω από χρόνου και την Fish4dogs αλλά πάλι με την σημείωση πως προορίζεται για ενήλικους σκύλους...
Η Acana Pacifica δεν έχει τέτοιο περιορισμό, αλλά πλησιάζει τα 30€ και δεν την βρίσκω κι όλας.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εμείς επιστρέψαμε στη Belcando. Μετά από αρκετές δοκιμές αρχίσαμε πάλι την ξηρά που θεωρώ από προσωπική εμπειρία μια από τις καλύτερες. Ότι κωδικό thw και αν έχω δώσει στις σκύλες μου τους έχει κάτσει τέλεια. Τελικά αυτό που λένε πως αν βλέπεις ότι κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε, ισχύει. Value for money.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Ναι ρε παιδιά εννοείται πως οτι μπορεί κανει ο καθένας. αλλά όσο μπορούμε μαθαινουμε τι παιζει γυρω μας και δρουμε αναλογα. έστω κι αν κρινουμε οτι δεν κανει για μας. δεν προσπαθω να πεισω κανέναν αλλά θα στήριζα με τα χιλια οποιον το σκέφτεται να ξεκινησει μπαρφ για το κατοικίδιο του.

Όσων αφορά τα κόκκαλα. όταν ειναι ωμα είναι τόσο μαλακά για τα δόντια των σκυλιών που γινονται τρίμματα κι όχι κομματια για να κάνουν ζημιά στο εντερικό συστημα όπως μπορεί να συμβει όταν μαγειρευτεί το κοτοπουλο και γινονται πιο ελαστικα.
τα πλατάρια τα δίνουν και τσάμπα σε καποια κρεοπωλεία και σε άλλα με 30-50 cent το κιλο. αν δεν έχουν πολύ κρέας μερικά κομματια τα ξεψαχνίζεις και τα κοκκαλα τα πετάς . (ή τα βράζεις και έχεις ωραιότατο ζωμό για σουπα.) ;)

όσων αφορά την ψυξη δε χρειάζεται στο κοτόπουλο διατηρούνται για 2-3-4 μερες(αναλογα ποσο τα χει ο κρεοπωλης) στη συντηρηση. μια επισκεψη στο κρεοπωλειο καθε 2-3 μερες είναι αρκετη . μοσχάρι και κατσίκι και άλλα κρεατα (ΧΟΙΡΙΝΟ καλυτερα ποτέ) δινεις μια φορά τη βδομάδα με 24 ωρες στην καταψυξη και δεν είναι μεγαλος όγκος. είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το αν μπορώ να καταφερω να βρω τις αναλογίες ενώ απο καιρό διαβαζα πληροφοριες και έδινα έτοιμές μερίδες barf και ενα ΠΣΚ ήταν κλειστο το μαγαζι και αναγκάστηκα να φτιαξω μονος μου 2 μερίδες. και απο τοτε δεν ξανα αγορασα έτοιμη. τι κι αν δεν ήταν καλές οι αναλογιες στην αρχη? τι κι αν ειχα βάλει και λίγο ρυζάκι για 2 φορες. το μαθα το διορθωσα και με γοργούς ρυθμούς προσθετα και άλλα καλά συστατικά και για το σκύλο και στη δική μου διατροφη.

και επίσης. μολις απογαλακτιστεί το κουτάβι μπορουμε να του ξεκινησουμε barf δινοντάς του κυρίως λαιμους ψιλοκομμενους (ο κρεοπώλης μου δεν τους κοβει απ τα πλαταρια).
Με τη barf γίνονται πιο ισχυρά τα γαστρικά υγρά, ο σκύλος μας έχει πιο υγιή όργανα που λειτουργούν καλύτερα, το ανοσοποιητικο συστημα ενδυναμώνεται ασύγκριτα σχετικά με τις ξηρες τροφές.Αυτά πέρα απο τα γνωστα περι γυαλιστερης τριχας σκληρών κοπράνων κλπ

Α κι επίσης. Πληροφοριάκα έχουν βρεθει (και τωρα πριν ενα μηνα) παρτιδες επιφανών ξηρων τροφών με σαλμονέλλα και στους ελέγχους προ κυκλοφορίας παρολα αυτα είχαν περάσει σε κυκλοφορια. φανταστείτε πόσο μπορούν και κρυβουν τα συστατικά που αναγράφονται ωστε να φαίνονται τόσο υγιεινές και λαχταριστές. Επιπλέον έχουν πνιγει σκυλιά απο κροκέτες. όπως και παθαινουν ασθένειες παρολα τα πολλαπλα εμβολια που τους κάνουν. οι πιθανότητες πάντα υπάρχουν. απλά όποιος μπορει, καλο θα ηταν να συνειδητοποιησει τη βαρυτητα που πρέπει να δώσει στο ανοσοποιητικο συστημα. που με την ωμοφαγία υπο καλες συνθηκες υγιεινης το φτάνεις στο βελτιστο σημείο που μπορείς.
Ζωο-φιλικά :)
 


kathymathiou

New Member
8 Δεκεμβρίου 2013
3
0
Μήλος Κυκλάδες
www.facebook.com
Καλησπερα σας.
Και εμεις belcando δινουμε μετα απο λιγες δοκιμες.Προσωπικα πιστευω και εγω vasgial οτι ειναι η καλυτερη! Και αν εχει καποιος Boxer που εχουν ευαισθητο στομαχακι ειναι οτι καλυτερο.!:)
Εμείς επιστρέψαμε στη Belcando. Μετά από αρκετές δοκιμές αρχίσαμε πάλι την ξηρά που θεωρώ από προσωπική εμπειρία μια από τις καλύτερες. Ότι κωδικό thw και αν έχω δώσει στις σκύλες μου τους έχει κάτσει τέλεια. Τελικά αυτό που λένε πως αν βλέπεις ότι κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε, ισχύει. Value for money.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως δεν το βρήκα καθόλου δύσκολο να εφαρμόσω την μπαρφ, μετά από 6 χρόνια που έδινα ξηρά. Το μόνο που μετανιώνω που δεν ξεκίνησα νωρύτερα, μόνο και μόνο λόγω αβάσιστων φόβων που έχετε κι εσείς. Ναι, χρειάζεσαι χρόνο να κατέβεις στη Βαρβάκειο να αγοράσεις κρέας αλλά αν θες θα τον βρεις. Ούτως ή άλλως και τον σάκο της ξηράς από κάπου πρέπει να πας να τον πάρεις. Ναι, χρειάζεσαι καταψύκτη αλλά ποιος δεν έχει ψυγείο με καταψύκτη πλέον; Και ο δικός μου καταψύκτης είναι μικρός, αλλά αρκετά μεγάλος να βάλω κρέατα μέσα για μία εβδομάδα. Από εκεί και πέρα απλά τα βάζεις στο πιάτο του σκύλου... όπως την ξηρά. Δεν είναι τίποτα πιο δύσκολο!

Επίσης τα θρεπτικά συστατικά από το κρέας και τα λαχανικά θα τα αφομιώσει πολύ καλύτερα ο σκύλος απ' ότι τις ψεύτικες βιταμίνες των ξηρών τροφών. Οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο να τρώει ο σκύλος ξηρά αναγκαστικά όταν είναι κουτάβι.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ξεκινήσαμε με Arden Grange, η οποία δεν του έκατσε καθόλου καλά. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η απότομη αλλαγή που του έγινε.
Έπειτα, το γυρίσαμε σε Pro Plan, η οποία του έκατσε καλά, αλλά ήθελα να του δώσω κάτι καλύτερο οπότε...
Πλέον, νομίζω ότι η Belcando του είναι μια χαρά. Εφόσον βεβαιωθώ απόλυτα, θα τη συνδυάζω κάποιες φορές με μαγειρευτό φαγητό.
 






Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δεν εχει να κανει με το ποια ειναι η καλυτερη,αυτη που δινεις ειναι πολυ καλη,το θεμα ειναι να καθεται σωστα στον σκυλο σου. Αν καθεται καλα δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




barfer

Member
6 Δεκεμβρίου 2013
8
0
μαργαροπουλου 64
ολες οι ξηρες περιεχουν σιγουρα τεφρα, συντηριτικα και αγνωστες χημικες τοξινες. καποιες περιεχουν και σιτιρα με μπολικο αμυλο και γλουτενη,,, ολα αυτα προκαλουν καρκινο,λιπος,αλλεργιες,θαμπο και δυσοσμο τριχομα,πολλα κοπρανα και αερια, αρθριτικα και γενικες ζημιες στα λειτουργικα οργανα του σκυλου
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
100% φυσικες τροφες BARF http://barfer.gr/ ισορροπημενη και πληρης διατροφη, χωρις ασχετες η χημικες επιβλαβες διατροφικες υλες

Αν αν ενας σκύλος τρώει 600gr καλή κροκέτα σε BARF πόσο πρεπει να τρώει;
Αν δεν κάνω λάθος ειναι αρκετά περισσότερο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν αν ενας σκύλος τρώει 600gr καλή κροκέτα σε BARF πόσο πρεπει να τρώει;
Αν δεν κάνω λάθος ειναι αρκετά περισσότερο.
Εμένα πάντως η μπαρφ πιο φτηνά μου βγαίνει. Ναι μεν έτρωγε 400 γραμμάρια κροκέτα τη μέρα ενώ τώρα τρώει 800 γραμμάρια κρέας, αλλά ανά μήνα έδινα 80 ευρώ για 12κιλο σακί κροκέτας και δίνω 60 ευρώ για κρέας (εξαρτάται πώς και τι βρω).

Δεν μιλάω για έτοιμες μπαρφ. Θεωρώ πως ο καθένας μια χαρά μπορεί να πάει στη Λαϊκή να αγοράσει φτηνό κρέας για το σκύλο του και όχι να δίνει λεφτά σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή τα έβαλε αυτά τα κρέατα σε ένα σακουλάκι και τα ονόμασε "barfer" :p
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εμένα πάντως η μπαρφ πιο φτηνά μου βγαίνει. Ναι μεν έτρωγε 400 γραμμάρια κροκέτα τη μέρα ενώ τώρα τρώει 800 γραμμάρια κρέας, αλλά ανά μήνα έδινα 80 ευρώ για 12κιλο σακί κροκέτας και δίνω 60 ευρώ για κρέας (εξαρτάται πώς και τι βρω).

Δεν μιλάω για έτοιμες μπαρφ. Θεωρώ πως ο καθένας μια χαρά μπορεί να πάει στη Λαϊκή να αγοράσει φτηνό κρέας για το σκύλο του και όχι να δίνει λεφτά σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή τα έβαλε αυτά τα κρέατα σε ένα σακουλάκι και τα ονόμασε "barfer" :p
Δηλ. Απο τα 400 πήγες στα 800 ειναι 100% επάνω τόσο χρειάζεται;