Ξηρα τροφη Sam's Field...


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
ναι, το έχω ακούσει αυτό με τα σιτηρά. το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη τροφή δεν έχει σχεδόν καθόλου σιτηρά. γι'αυτό και ρώτησα αν η πρωτείνη επηρεάζει αναπνοή & αέρια.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
το σταρι οπως και το καλαμποκι ειναι δυσκολοπεπτα για τον οργανισμο του σκυλου και γιααυτο διμιουργουνται τα αερια .
Τα βαζουν ομως για λογου που εχουν να κανουν με το κοστος της καθε τροφης.
Υπαρχουν ομως αρκετες πλεον που δεν εχουν δημητριακα αλλα πατατα στην θεση τος.
τωρα αυτο ειναι καλο?
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@Sookie μάλλον δεν του κάθεται καλά η συγκεκριμένη τροφή, ίσως αν δοκίμαζες κάποια άλλη;
Θυμάμαι παλιά λέγανε ότι η πατάτα δεν κάνει καθόλου για τα σκυλιά, τώρα αυτό έχει αλλάξει και λένε ότι είναι...καλές, τι να πεις, αλλάζουν οι γνώμες.
 


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
εχει κανενας γνωση αν η sams field με την profine ειναι ιδιες τροφες αλλα σε αλλη συσκευασια και αλλη τιμη?
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
με μια ματια που εριξα ειδα οτι και οι 2 βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο στην τσεχια(VAFO PRAHA s.r.o)..
αν και εχουν καποιες ψιλοδιαφορες η μια με την αλλη..πχ στην πρωτεινη.η μια εχει 27 και η αλλη 28 στην junior large breed..οποτε μαλλον ειναι σχεδον παρομοιες τροφες κατα 90%...παντως η profine βγαινει σε 15kg τσουβαλι και κοστιζει 41.50 ευρω ενω η sam's field βγαινει σε 13kg τσουβαλι και κοστιζει 49 ευρω...εδω υπαρχει μεγαλη διαφορα..βεβαια δεν βρηκα την ημερησια ποσοτητα ταισματος για την profine για να δω αν ταιζεις την ιδια ποσοτητα και με τις 2..
 


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
με μια ματια που εριξα ειδα οτι και οι 2 βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο στην τσεχια(VAFO PRAHA s.r.o)..
αν και εχουν καποιες ψιλοδιαφορες η μια με την αλλη..πχ στην πρωτεινη.η μια εχει 27 και η αλλη 28 στην junior large breed..οποτε μαλλον ειναι σχεδον παρομοιες τροφες κατα 90%...παντως η profine βγαινει σε 15kg τσουβαλι και κοστιζει 41.50 ευρω ενω η sam's field βγαινει σε 13kg τσουβαλι και κοστιζει 49 ευρω...εδω υπαρχει μεγαλη διαφορα..βεβαια δεν βρηκα την ημερησια ποσοτητα ταισματος για την profine για να δω αν ταιζεις την ιδια ποσοτητα και με τις 2..
εχουν την ιδια ημερισια ποσοτητα αν δεν κανω λαθος τουλαχιστον στα μεγαλοσωμα σκυλια..και σε βιταμινες ειναι αναλογα τα ποσοστα που περιεχουν..δεν ξερω για το φρεσκο κοτοπουλο αν υπαρχει και στην profine
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
η profine δεν λεει πουθενα οτι περιεχει φρεσκο κοτοπουλο..ενω στην sam's field το λεει αυτο..ισως ειναι σε αυτο η βασικη διαφορα της μιας τροφης με την αλλη..παντως φαινεται αρκετα καλη τροφη και η profine..ανετα θα την εδινα στον δικο μου..
 


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
η profine δεν λεει πουθενα οτι περιεχει φρεσκο κοτοπουλο..ενω στην sam's field το λεει αυτο..ισως ειναι σε αυτο η βασικη διαφορα της μιας τροφης με την αλλη..παντως φαινεται αρκετα καλη τροφη και η profine..ανετα θα την εδινα στον δικο μου..

Με σουπερ τιμη κιολας..
 




ΣΠΥΡΟΣ.Κ

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2011
110
5
38
Χαιδαρι-Αττικησ
Εμεις τρωμε την pro plan puppy large athletic και θελουμε να παμε σε sams field puppy large τη γνωμη εχετε πιστευω οτι θα ειναι καλυτερη η sams εχει και μεγαλυτερο ποσοστο κρεατος μεσα απο την pro plan,αλλα μου κανει εντυπωση γιατι ειναι φθηνοτερη η sams?
 


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
Εμεις τρωμε την pro plan puppy large athletic και θελουμε να παμε σε sams field puppy large τη γνωμη εχετε πιστευω οτι θα ειναι καλυτερη η sams εχει και μεγαλυτερο ποσοστο κρεατος μεσα απο την pro plan,αλλα μου κανει εντυπωση γιατι ειναι φθηνοτερη η sams?
δεν εχεις παρα να συγκρινεις τις βιταμινες και ολα τα στοιχεια και μετα να την δοκιμασεις αν ειναι καλυτερη..αν ταιριαξει θα ειναι καλη επιλογη στα + οτι η ημερησια ποσοτητα ειναι πολυ μικροτερη απο αλλες και ο σκυλος διατηριε τα κιλα του και δεν υστερει σε κινητικοτητα και ορεξη..τωρα για τις τιμες παιζουν πολλα..οπως πχ τα εξοδα για διαφημισεις ανεβαζουν την τιμη..η sam δεν ειναι και τοσο διαφημισμενη..
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω για την pro plan δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα παντως..μονο ονομα εχει τελικα..και γι'αυτο ειναι και πιο ακριβη..γιατι πληρωνεις και το ονομα..πρωτο συστατικο κοτοπουλο 20% και δευτερο συστατικο εχει το σιταρι..και την πληρωνεις γυρω στα 60 ευρω τα 14kg..
η sam's field ειναι αρκετα καλη τροφη και ανηκει στην κατηγορια super premium.απλα δεν εχει το ονομα οπως καποιες αλλες..κοστιζει γυρω στα 50 ευρω τα 13kg και ταιζεις λιγοτερο..τον δικο μου Γ.Π. περιπου 12 μηνων του δινω γυρω στα 380-400γρ την μερα..και η τροφη μου παει 35 μερες..και στα συν ειναι οτι εχει γυρω στο 65% κρεας η τροφη και το καλαμποκι ειναι 4ο συστατικο και οχι 2ο οπως σε πολλες αλλες...εγω λεω να την δοκιμασεις αφοβα και πιστευω οτι θα σε ικανοποιησει..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω για την pro plan δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα παντως..μονο ονομα εχει τελικα..και γι'αυτο ειναι και πιο ακριβη..γιατι πληρωνεις και το ονομα..πρωτο συστατικο κοτοπουλο 20% και δευτερο συστατικο εχει το σιταρι..και την πληρωνεις γυρω στα 60 ευρω τα 14kg..
η sam's field ειναι αρκετα καλη τροφη και ανηκει στην κατηγορια super premium.απλα δεν εχει το ονομα οπως καποιες αλλες..κοστιζει γυρω στα 50 ευρω τα 13kg και ταιζεις λιγοτερο..τον δικο μου Γ.Π. περιπου 12 μηνων του δινω γυρω στα 380-400γρ την μερα..και η τροφη μου παει 35 μερες..και στα συν ειναι οτι εχει γυρω στο 65% κρεας η τροφη και το καλαμποκι ειναι 4ο συστατικο και οχι 2ο οπως σε πολλες αλλες...εγω λεω να την δοκιμασεις αφοβα και πιστευω οτι θα σε ικανοποιησει..
..
,,
καλαμποκι,,?? σιταρι..?? σιγουρα τροφη για σκυλους πηρατε..?? ==))
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Της δινω κι εγω αυτη την τροφη εδω και 15 μερες περιπου οποτε δεν μπορω ακομα να πω με σιγουρια. Απλα αυτα που βλεπω ειναι πιο λιγα και σκληρα σχηματισμενα κακα χωρις να βρωμανε απο χιλιομετρα οπως πριν, καθολου αερια ενω με την παλια ειχε καμια φορα, τριχωμα μια χαρα και την τρωει με ορεξη. Της εχω παρει την salmon and potato και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενη. Ειναι η καλυτερη τροφη που της εχω παρει μεχρι στιγμης και ελπιζω να μην χρειαστει να την αλλαξουμε :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Καλημερα παιδια,οταν μια τρωφη εχει μεγαλο ποσοστο κρεατος,δινει περισσοτερο ογκο στον σκυλο.
,,
ειδικα ωμο κρεας,,, ο σκυλος γινεται αλλος σκυλος... πρωτεινες και βιταμινες και μεταλλα φουλ,, απο τη φυση στο στομαχι,,,
 




vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
..
,,
καλαμποκι,,?? σιταρι..?? σιγουρα τροφη για σκυλους πηρατε..?? ==))
οταν η sam's field περιεχει 65% κρεας σαν βασικο συστατικο της τροφης δεν μπορεις να πεις οτι δεν ειναι μια καλη τροφη...περιεχει και 12% καλαμποκι μεσα...ε και τι εγινε???αλλες πολυ γνωστες τροφες δεν περιεχουν σιτιρα μεσα???και στο κατω κατω κοστιζει 45ευρω και για τα λεφτα της ναι ειναι μια πολυ αξιολογη τροφη και στον σκυλο καθεται μια χαρα μεχρι τωρα..δεν θα παω να δωσω 70-75 ευρω για να παρω μια royal η orijen...που η royal πληρωνεις παραπανω μονο για το ονομα τελικα..
 


Crixus

New Member
5 Μαρτίου 2013
3
0
Καλησπερα.Νεος στην παρεα σας.Μετα απο ψαξιμο για μια καλη ξηρα τροφη και οικονομικη κατεληξα και εγω στην sam field adult medium,απο συστατικα οπως ειπαν και οι πιο πανω ειναι μια χαρα και με βαση το κρεας.Θα πω εντυπωσεις σε λιγο καιρο διοτι σημερα την ξεκινησα.Απο τιμη 45 ευρω τα 13 κιλα και οπως τα υπολογισα με βαση την ημερισια ποσοτητα μου βγαζει 1μιση μηνα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981