Οδοντόκρεμα


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα βακτηρια που περνάνε στη κυκλοφορία του αίματος μπορούν να προκαλέσουν πχ ενδοκαρδιτιδα. Οι τοξίνες βλάβη στα νεφρά.

Ισως χρειαστεί αντιβίωση.

Και από στρες μπορούν να παρουσιάσουν ουλιτιδα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα βακτηρια που περνάνε στη κυκλοφορία του αίματος μπορούν να προκαλέσουν πχ ενδοκαρδιτιδα. Οι τοξίνες βλάβη στα νεφρά.

Ισως χρειαστεί αντιβίωση.

Και από στρες μπορούν να παρουσιάσουν ουλιτιδα.
Για αυτό και τους έκανα καθαρισμό. Για το στρες το είχα διαβάσει. Και στον άνθρωπο άλλωστε μπορεί να συμβεί από στρες. Σήμερα το είδα το πρόβλημα, φαντάζομαι ότι για να προκληθεί ενδεχομένως κάτι από τα παραπάνω χρειάζεται καιρός και δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Θα το ελέγχω.
 








angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Και ο Οσκαρ πριν από ένα περίπου μήνα είχε ερεθισμένα ούλα. Πρέπει να πονούσε πολύ γιατί δεν είχε καθόλου κέφι, πράγμα ανήκουστο για το συγκεκριμένο σκυλί. Η κτηνίατρος έδωσε stomorgyl (αν θυμάμαι καλά την ονομασία), ήταν κτηνιατρικό φάρμακο για παθήσεις του στόματος. Από την δεύτερη φορά που το πήρε επανήλθε στην μόνιμη χαζοχαρούμενη κατάστασή του. Δεν ξέρω άν ήταν σύμπτωση αλλά έφτιαξε και η μυρωδιά του στόματός του.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Και ο Οσκαρ πριν από ένα περίπου μήνα είχε ερεθισμένα ούλα. Πρέπει να πονούσε πολύ γιατί δεν είχε καθόλου κέφι, πράγμα ανήκουστο για το συγκεκριμένο σκυλί. Η κτηνίατρος έδωσε stomorgyl (αν θυμάμαι καλά την ονομασία), ήταν κτηνιατρικό φάρμακο για παθήσεις του στόματος. Από την δεύτερη φορά που το πήρε επανήλθε στην μόνιμη χαζοχαρούμενη κατάστασή του. Δεν ξέρω άν ήταν σύμπτωση αλλά έφτιαξε και η μυρωδιά του στόματός του.
Αντιβιοτικό ε;
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό. Ξεκίνησε clindavet γατί το stomogryl της έκανε διάρροια. Αντιβίωση μέχρι το Σάββατο για να ελαττωθεί λίγο το φορτίο και καθαρισμός. Μετά άλλες 20 μέρες αντιβίωσης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ανθρώπινη οδοντόκρεμα για μερικές φορές, όχι μόνιμα, στα δόντια του σκύλου; Θα πάθει τίποτα αν την καταπιεί;



Κατόπιν εορτής, αλλά σήμερα την πήρα μάτι και μου φάνηκε απολύτως κατάλληλη φωτό, για το θέμα σου...:rolleyes:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι


Κατόπιν εορτής, αλλά σήμερα την πήρα μάτι και μου φάνηκε απολύτως κατάλληλη φωτό, για το θέμα σου...:rolleyes:
Χαχαχαχα...Ρε τη σκατλοφατσα!!!! Τελικά τον καθαρισμό και την αντιβίωση δεν τα γλυτώσαμε. Και μόλις πέρσι τους είχα κάνει. Από μικρή είχε θέμα με τα δόντια της η Λάρα και ας έτρωγε μόνο κροκέτα και κόκαλα. Τελικά αν έχει κακή πάστα δοντιών ότι και να κάνεις αυτό που είναι να γίνει θα γίνει, αυτό κατάλαβα. Της πήρα και ένα τζελ καθαρισμού το tropiclean fresh breath που θα αρχίσω να της το βάζω όταν θα έχει συνέλθει. Για να δούμε, αυτό λέει μπορείς να το εφαρμόσεις και χωρίς να χρειάζεται βούρτσισμα, εγώ αυτά τα θεωρώ λίγο μαρκετίστικα αλλά δεν χάνω κάτι να κάνω μια δοκιμή. Προς το παρόν, και μέχρι να συνέλθει, επειδή πονάει και δεν μπορεί να σπάσει την κροκέτα της δίνω πατέ και κάνει το inox καθρέφτη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εκανες καθαρισμό τελικά ε;
Για πες διαδικαστικές λεπτομέρειες, γιατί μάλλον θα κάνουμε κι εμείς οσονούπω.
Βασικά με ενδιαφέρει να ξέρω χρονοδιάγραμμα...
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
επειδή και εγώ του έχω βάλει στο άμεσο πρόγραμμα (πόσο άμεσο θα δείξει) έναν καθαρισμό δοντιών, πόσο σου πήρε εσένα;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καθαρισμό δεν έκανα ακόμη. Θα κάνουμε το Σάββατο. Είχα κάνει και πέρσι και στις δυο αλλά η Λάρα γέμισε σε ένα χρόνο πέτρα. Λοιπόν η διαδικασία γίνεται με ολική νάρκωση. Ο χρόνος εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος. Στη Λάρα δηλαδή πέρσι που είχε εντονότερο πρόβλημα από την Ίσιδα πήρε αν θυμάμαι καλά γύρω στη μια ώρα. Είχε χρειαστεί να κάνει και τρεις εξαγωγές στους κοπτήρες της κάτω γνάθου. Μετά που συνήλθε περίμενα καμιά ωρίτσα ακόμα και μετά φύγαμε. Φρόντισα να είναι Σάββατο για να μπορώ να είμαι εκεί σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Το κόστος ήταν 80€ για το κάθε σκυλί και οι εξαγωγές είχαν έξτρα χρέωση. Πέρσι που δεν είχε τόσο έντονη ουλίτιδα δεν μου έδωσε κάποιες οδηγίες για μετά αλλά φέτος που έχει πιο έντονο πρόβλημα μου έχει πει ότι η Λάρα θα πάρει για καμιά 20άρια μέρες αντιβίωση.
 






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μόλις γυρίσαμε από το κτηνιατρείο. Ο καθαρισμός πήρε γύρω στα σαράντα λεπτά από την ώρα που την έβαλε πάνω στο τραπέζι μέχρι που τελείωσε. Στο μισάωρο αφού είχε ξυπνήσει φύγαμε. Η Λάρα βεβαίως πάει σαν μεθυσμένη με τα πίσω πόδια να κάνουν τα δικά τους και η κύστη της παίρνει πρωτοβουλίες αλλά θα στρώσει σε μερικές ώρες. Αντιβίωση όπως είχα ήδη πει θα πάρει για κανένα 20αήμερο και θα κρίνει ο γιατρός αν η ουλίτιδα έχει υποχωρήσει ή αν θα πρέπει να συνεχίσει. Από αύριο ξεκινάμε και καθημερινό βούρτσισμα. Προς το παρόν και για μερικές μέρες ακόμα θα τρώμε πατέ. Τελικό κόστος μαζί με τα χάπια 100€ (80€ ο καθαρισμός).
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU