Οικονομική τροφή αλλά ασφαλής;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Καλησπέρα.Ψάχνω πάρα πολύ καιρό και σε pet shops αλλα και σε site και μέσω φίλων να βρω μια πιο οικονομική ξηρά τροφή για τα σκυλια μου που να είναι υγειηνή ,όμως τίποτα. Μέχρι πρότινος τους αγόραζα την N&D NATURAL ειτε με ψάρι-κολοκύθα ,είτε αρνι-μύρτιλο,είτε χοιρινο-βατομουρο κλπ όλες μέχρι 12 κιλά απο 70 εως 80 ευρω η τιμή τους.Η διάρκεια της το πολύ 1 μήνα συν οτι συχνα τρωνε μαγειρευτο ανθρωπινο φαγητον και οχι τη δικης τους.Συνεπώς θεωρώ δύσκολο να δίνω κάθε μήνα αυτό το ποσό.
Εχετε να προτίνετε κάποια πιο οικονομική αλλα να πληροί εξίσου με την παραπάνω τις προυποθέσεις μιας ποιοτικης τροφής;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Brit care αρνί,taste of the wild (βγάζει συχνά προσφορες το zoofast και πέφτει αρκετά η τιμή).
Αυτές έχω δοκιμάσει και έχω άποψη και οι δύο πολύ καλές (για μένα) και οικονομικες.
 
  • Like
Reactions: darky


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Eνημερωτικα να σου πω οτι για 30kg σκυλο δινω 35 ευρω/μηνα με την μπαρφ, κ τρωει κοτοπουλο-μοσχαρι-ψαρι
 
  • Like
Reactions: Giwrgosm


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Brit care αρνί,taste of the wild (βγάζει συχνά προσφορες το zoofast και πέφτει αρκετά η τιμή).
Αυτές έχω δοκιμάσει και έχω άποψη και οι δύο πολύ καλές (για μένα) και οικονομικες.
πφφ έχω ακούσει για την brit και φαίνεται καλή αλλα το zoofast απο οτι ειδα εχει παραλογα εξοδα μεταφοράς,καθώς δεν έχει έδρα στην Ελλάδα.Ξέρεις αν μπορώ να τη βρώ πουθενά αλλού?
Όσο για την άλλη επειδή το ψάχνω πολύ με τις σκυλοτροφές και τα συστατικα τους την είχα διαβα΄σει στην έρευνα που είχε γινει για τις επικινδυνες κι βλεβερες τροφες.Ανηκε στην λιστα...:(:( πφ συγγνωμη. Να το λεει καθαρα στο site.. http://dogway.gr/η-λίστα-με-τις-πιο-ασφαλείς-και-υγιεινέ/ :(:(..Ευχαριστω παρολ΄αυτα..
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Eνημερωτικα να σου πω οτι για 30kg σκυλο δινω 35 ευρω/μηνα με την μπαρφ, κ τρωει κοτοπουλο-μοσχαρι-ψαρι
οχι οχι η barf ειναι απαγορευτικη απ ολους τους κτηνιατρους.Σε ερώτημα που έγινε από τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο προς το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Τμήμα Ζωοτροφών και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας (ΕΣΔΥ) σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι η BARF, ανέφερν ότι η κατάψυξη του κρέατος δεν είναι αρκετή ώστε να σκοτώσει το βακτήριο της σαλμονέλας.
 
  • Like
Reactions: G.P 10


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
οχι οχι η barf ειναι απαγορευτικη απ ολους τους κτηνιατρους.Σε ερώτημα που έγινε από τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο προς το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Τμήμα Ζωοτροφών και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας (ΕΣΔΥ) σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι η BARF, ανέφερν ότι η κατάψυξη του κρέατος δεν είναι αρκετή ώστε να σκοτώσει το βακτήριο της σαλμονέλας.
Αν και δεν ταιζω barf επι του παροντος, πληροφοριακα να σε ενημρωσω οτι οι ξηρες τροφές μπορει να εχουν σαλμονελα. Ενας υγιης σκυλος δεν θα αρωστήσει, λογο του μικρου γαστρεντερικου συστηματος που εχει καθως και λογο του πολυ οξινου γαστρικου υγρου που εχει το στομάχι (και γιαυτο μπορει να χωνεψει κοκκαλα). Αλλα ενας ανθρωπος μπορει να κολλησει. Σαφως και η ωμη διατροφη ενος σκυλου θελει εξτρα προσοχη στην προετοιμασια, αλλα ο κινδυνος σε σχεση με την ξηρα δεν ειναι ΤΟΣΟ μεγαλυτερος.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ενας υγιής σκύλος δεν νοσεί από σαλμονέλα. ξέρεις τι κάνουν οι σκύλοι με την τροφή τους αν έχουν πρόσβαση στην αυλή; θάβουν κρέας και κόκκαλα στο χώμα για να αρχίσουν να σαπίζουν και καταβροχθίζουν αυτές τις αηδίες με μια ευχαρίστηση που δεν λέγεται. σε καμια περίπτωση δεν θα το εκαναν αυτό, δλδ δεν θα είχαν αυτό το ένστκτο, αν η σαλμονέλα ήταν όντως τόσο επικίνδυνη γι'αυτούς.
Επικίνδυνη είναι για τον άνθρωπο. Γι'αυτό βέβαια η μπαρφ προϋποθέτει αυστηρά μέτρα υγειηνής, και φυσικά ένας σκυλος με πεσμένο ανοσοποιητικό ενδέχεται να αρρωστήσει. Αλλά αν ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα υγείας και δεν είχε υποβληθεί σε θεραπεία με αντιβίωση, η σαλμονέλα δεν προκαλεί τπτ απολύτως το σοβαρό.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Επικίνδυνη είναι για τον άνθρωπο. Γι'αυτό βέβαια η μπαρφ προϋποθέτει αυστηρά μέτρα υγειηνής, και φυσικά ένας σκυλος με πεσμένο ανοσοποιητικό ενδέχεται να αρρωστήσει. Αλλά αν ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα υγείας και δεν είχε υποβληθεί σε θεραπεία με αντιβίωση, η σαλμονέλα δεν προκαλεί τπτ απολύτως το σοβαρό.
Aπο οτι εχω διαβασει και ρωτησει δεν εχει τεκμηριωμενες και εγκυρες επιστημονικες ερευνες για το ποσο υγειηνη και μη επιβλαβη ειναι για την υγεια του σκυλου.Εκτος αυτου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ωμο κρεας γιατι δεν τα εμπιστευομαι και πολυ .Επισης δεν νομιζω οτι θα το τρωγανε.Πιστευω οτι πρεπει να τους δινουμε οτι θα μπορουσαμε να φαμε κι εμεις.Να υπαρχει η ενδειξη στη τροφη το human grate.
Eν πάσει περιπτώσει κλεινω προς την Ambrosia grain free dog .
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πιστευω οτι πρεπει να τους δινουμε οτι θα μπορουσαμε να φαμε κι εμεις.
θα μπορούσαμε να τρώμε γαριδάκια ή κονσέρβες εφ'ορου ζωής;

δεν είναι άσχημη η Ambrosia αν και εγώ θα προτιμούσα την taste of the wild που λεει ο Μάριος.
επίσης, αφού είσαι κατά του ωμού, υπάρχει και η επιλογή του μαγειρευτού που επίσης μπορεί να σου βγαίνει οικονομικά αν το μελετήσεις
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
θα μπορούσαμε να τρώμε γαριδάκια ή κονσέρβες εφ'ορου ζωής;

δεν είναι άσχημη η Ambrosia αν και εγώ θα προτιμούσα την taste of the wild που λεει ο Μάριος.
επίσης, αφού είσαι κατά του ωμού, υπάρχει και η επιλογή του μαγειρευτού που επίσης μπορεί να σου βγαίνει οικονομικά αν το μελετήσεις

Οπως ειπα και παραπανω για την taste of the wild εχω ερευνησει τα προαναφερομενα και κρατω επιφυλαξεις.Οποτε δε μπορω να εκφερω γνώμη.Οσον αφορα το μαγειρευτο επειδη ειμαι επαγγελματιας στο χωρο της κουζινας το έχω δοκιμάσει να τρώνε καθε μέρα πολυ υψηλής ποιότητας πρωτεΐνη (δηλαδή κανονικο ανθρώπινο φαγητο με κρεας ή ΄ψαρι ,λαχανικα,φρουτα κλπ) αλλα αυτο ρωτησα τον Κτηνιατρο και με ειπε οτι δεν ειναι απολυτα σωστο γιατι στερουνται και καποια στοιχεια που δεν τα εχουν τα φαγητα μας.Επισης αρχισαν να παχαινουν.Οποτε το περιορισα.Ετσι επανερχομαι στο πρωταρχικο μου προβλημα.Τι να τους παρω ωστε να ειναι πληρης καλων συστατικων και καπως πιο φιλικο σε τιμη η τροφη.Βεβαια η Αμβροσια παλι στα ιδια λεφτα πλησιαζει αλλα τουλαχιστον τα συστατικα της με φαινονται καλα
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
κοίτα ο λόγος που ανήκει στη μαύρη λίστα εμένα δεν μου λεει κατι.
ναι είχε η εταιρεία ιστορικό απόσυρσης προιοντων.
αλλά γιατί δεν λένε οτι και η The Honest Kitchen της καλής λίστας είχε;
και η Addiction της καλής λίστας;
και η Φρομ;
και αν το ψάξεις και πολλές αλλες.
Εγώ πιστεύω είναι απλά βρόμικος πόλεμος μεταξύ εταιρειών.
-
Επίσης, αν θέλεις να πάρεις ποσότητα, τότε οικονομικά θα σου βγει και η Platinum (από 250 ευρώ τα 60 κιλά)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Εγώ αυτή τους δίνω https://www.ktiniatriki.gr/product/1448/brit-care-174-show-champion.html μετά από σύσταση κτηνιάτρου (για γαστρεντερικά προβλήματα του γουεστίου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 50 € τα 12 κιλά είναι μία πολύ καλή τιμή για τη συγκεκριμένη ποιότητα.
Πιο πριν έδινα στον πίτη https://www.skroutz.gr/s/8257620/Taste-Of-The-Wild-High-Prairie-Canine-13kg.html από την οποία ήμουν επίσης πολύ ικανοποιημένος, αλλά για λόγους logistics κυρίως το γύρισα και στα δύο σκυλιά στην ίδια τροφή (Brit Care).

Ελπίζω σε λίγο να τα γυρίσω και τα δύο σε home made barf. Μην ακούς, το ωμό είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.
 
  • Like
Reactions: lostresam


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Καλησπέρα.Ψάχνω πάρα πολύ καιρό και σε pet shops αλλα και σε site και μέσω φίλων να βρω μια πιο οικονομική ξηρά τροφή για τα σκυλια μου που να είναι υγειηνή ,όμως τίποτα. Μέχρι πρότινος τους αγόραζα την N&D NATURAL ειτε με ψάρι-κολοκύθα ,είτε αρνι-μύρτιλο,είτε χοιρινο-βατομουρο κλπ όλες μέχρι 12 κιλά απο 70 εως 80 ευρω η τιμή τους.Η διάρκεια της το πολύ 1 μήνα συν οτι συχνα τρωνε μαγειρευτο ανθρωπινο φαγητον και οχι τη δικης τους.Συνεπώς θεωρώ δύσκολο να δίνω κάθε μήνα αυτό το ποσό.
Εχετε να προτίνετε κάποια πιο οικονομική αλλα να πληροί εξίσου με την παραπάνω τις προυποθέσεις μιας ποιοτικης τροφής;
Ετσι θεωρουσα και γω οτι τα 70 η 80 ευρω θα τα δινω καθε μηνα.
Δεν ειναι ομως το ιδιο με ολες τις τροφες.Εγω δινω την orijin που ειναι η ''τοπ'' τροφη πρωτη ειναι η orijin, δευτερη η acana και μετα ολες οι αλλες.
Εχει 11 κιλα το σακι, ο σκυλος μου ειναι 27 κιλα και τρωει 180 γραμμαρια ημερησιως,που σημαινει οτι η τροφη θα κρατησει δυο μηνες.Αρα μου ερχεται 40 ευρω τον μηνα.και δεν ειναι τροφη της σειρας αλλα η καλυτερη και αυτο ειναι γνωστο
Εχει αρκετη πρωτεινη κρεας και οχι ρυζια καλαμποκια λες και τα σκυλια ειναι κοτες.Ετσι το σκυλι χορταινει με λιγοτερα γραμμαρια λογω του πραγματικου κρεατος που εχει η τροφη.
Ψαξτο και θα δεις οτι εχω δικιο.
 
Last edited:


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Ετσι θεωρουσα και γω οτι τα 70 η 80 ευρω θα τα δινω καθε μηνα.
Δεν ειναι ομως το ιδιο με ολες τις τροφες.Εγω δινω την orijin που ειναι η ''τοπ'' τροφη πρωτη ειναι η orijin, δευτερη η acana και μετα ολες οι αλλες.
Εχει 11 κιλα το σακι, ο σκυλος μου ειναι 27 κιλα και τρωει 180 γραμμαρια ημερησιως,που σημαινει οτι η τροφη θα κρατησει δυο μηνες.Αρα μου ερχεται 40 ευρω τον μηνα.και δεν ειναι τροφη της σειρας αλλα η καλυτερη και αυτο ειναι γνωστο
Εχει αρκετη πρωτεινη κρεας και οχι ρυζια καλαμποκια λες και τα σκυλια ειναι κοτες.Ετσι το σκυλι χορταινει με λιγοτερα γραμμαρια λογω του πραγματικου κρεατος που εχει η τροφη.
Ψαξτο και θα δεις οτι εχω δικιο.
180gr? Εμένα είναι 7 κιλά και τρώει 130 από platinum. Δίνεις και μεζεδάκια παραλληλα;
 
  • Like
Reactions: bat-iris




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
νομιζω ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και χαμηλοτερης ενεργειας οποτε μπορει να δινει μονο 180 και να ειναι οκ.
στα χρονιαρικα θελουμε πολυ περισσοτερο ειναι λογικο
180 ειναι το μισο ημερισιο για μας :LOL:
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
180gr? Εμένα είναι 7 κιλά και τρώει 130 από platinum. Δίνεις και μεζεδάκια παραλληλα;
Οχι δεν δινω κατι αλλο μονο την ξηρα τροφη.
χορταινει ο σκυλος γιατι εχει η τροφη αυτη 80 τοις εκατο πρωτεινη.
το ιδιο ειναι να τρως εσυ καλαμποκι και το ιδιο ειναι να φας μια μπριζολα?με ποιο θα χορτασεις?ασφαλως με την μπριζολα θα χορτασεις.
αυτο λοιπον γινεται και με αυτη την τροφη
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
νομιζω ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και χαμηλοτερης ενεργειας οποτε μπορει να δινει μονο 180 και να ειναι οκ.
στα χρονιαρικα θελουμε πολυ περισσοτερο ειναι λογικο
180 ειναι το μισο ημερισιο για μας :LOL:
οχι δεν ειναι ετσι οπως το λες.μπες στις orijin τροφες και θα δεις οτι ο καταλογος με τις δοσολογιες δεν εχει να κανει με την ηλικια.στα 27 κιλα σκυλι δινουν 180 γραμμαρια.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οχι δεν δινω κατι αλλο μονο την ξηρα τροφη.
χορταινει ο σκυλος γιατι εχει η τροφη αυτη 80 τοις εκατο πρωτεινη.
το ιδιο ειναι να τρως εσυ καλαμποκι και το ιδιο ειναι να φας μια μπριζολα?με ποιο θα χορτασεις?ασφαλως με την μπριζολα θα χορτασεις.
αυτο λοιπον γινεται και με αυτη την τροφη
νομιζω ειναι θεμα ηλικιας και χαμηλης ενεργειας οπως εγραψα παραπανω...κανονικα αν ηταν 1-2-3 ετων και πιο ενεργητικη θα ηθελες περισσοτερο.

οχι δεν ειναι ετσι οπως το λες.μπες στις orijin τροφες και θα δεις οτι ο καταλογος με τις δοσολογιες δεν εχει να κανει με την ηλικια.στα 27 κιλα σκυλι δινουν 180 γραμμαρια.
Η δοσολογια της ιδιας της τροφης δινει 290 περιπου για δραστηριο για 25 κιλα και 200 για λιγο δραστηριο 25 Κιλα. Αυτο βλεπω εγω στο σαιτ της εταιρειας ... Ειναι και λογικο, τοσο ηταν και της αντιστοιχη ακανα που εδινα μια εποχη. Και η πλατινουμ παλι τοσα δινει περιπου.
αααα.jpg

Ειναι μια γενικη κατευθυνση παντα, στη πραξη καθε ζωο εχει διαφορετικες αναγκες, παντα ισχυει αυτο , το γραφουν και πανω
EACH DOG IS UNIQUE AND FEEDING AMOUNTS WILL VARY WITH AGE AND ACTIVITY

Γενικα ναι οι grain free τροφες εχουν χαμηλοτερη ποσοτητα ταισματος σε σχεση με φθηνες τροφες.
 
Last edited:


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Origen original


Origen senior


180 για 27 κιλα δεν λεει πουθενα αλλα αν δεν αδυνατίζει τι να πω...

Εμένα πάντως με N&D Grain Free δεν χόρταινε και αδυνάτιζε κίολας, με την platinum πάλι δεν χορταίνει, αλλά δεν χάνει και κιλά.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα