Οι αισθητικές χειρουργικές επεμβάσεις στο σκύλο


SchnauzerGR

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
24
0
τα ροτ, ολα σχεδον με ουρα ειναι πλεον.
οσο για το ντοπερμαν, εχεις δει το σωμα τους, η μονο στα αυτια εχεις επικεντρωθει? μπαμ κανουν οτι ειναι αυτη η φυλη, ακομη κι αν δεν εχουν κεφαλι:rolleyes:
Χρησιμοποιησα λιγο την υπερβολη για να δωσω εμφαση στο οτι ορισμενα σκυλια εχουν τυποποιηθει με αυτη την εικονα
ροτ με ουρα δεν εχω δει αλλα δεν το ψαχνω κιολας οσα ροτ παιζουν στην περιοχη μου δεν εχουν
τωρα για το ντοπερμαν φυσικα και καταλαβα τι ειναι αλλα μου πηρε 2 δεπτερολεπτα lol να το καταλαβω
Ασχολουμε με τα σκυλια απο παιδακι
εχω κανει μαθηματα εκπαιδευσης
grooming
και μελεταω NVP για να δω πως σκευτονται
τα λατρευω τα ατιμα :D
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δεν ανερει την αγαπη και τα αισθηματα σου,αλλα ποια η λειτουργικη ομρφια του ακρωτηριασμου πλεον?τα ντοπερμαν κ ολες οι ρατσες που συνιθιζουμε να τεμαχιζουμε ,ειναι πιο ομορφες ετσι επειδη ετσι μαθαμε να τα βλεπουμε.δεν υπαρχει λογος για κοψιμο.ειναι στο μυαλο μας οτι ειναι πιο ομορφο.και με αυτια και με ουρα το ιδιο ομορφα θα ηταν.τι κ αν μοιαζει πιο κακο?οι πιο πολυ για αυτο τα κοβουν.το ζωακι το ρωτησαμε πως θελει να ειναι?και ποιος σας ειπε οτι δεν ποναει?αν δεν πονουσε δεν θα γινοταν κανονικη επεμβαση.θα το καναμε με εργαλεια τυπου νυχοκοπτη και μονοι μας.δεν κατηγορω κανεναν για τις επιλογες του,ομως παμε πολυ κοντρα στην φυση και δεν κανει.να σας πω δε οτι και εμενα μου αρεσουν τα κομμενα αυτια αλλα δεν τα εκοψα στο πρεσα μου.δεν βρισκω λογο για το δικο μου γουστο να ακρωτηριασω το φιλαρακι μου.τωρα οι αλλοι και να μην το φοβουντε επειδη δεν φαινεται κακος μ τα κρεμασμενα αυτια ,δεν με νοιαζει.οταν χρειαστει θα καταλαβουν οτι τα αυτια σηκωνονται πιο πανω...
 




SchnauzerGR

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
24
0
Εφόσον ο λόγος για τον οποίο γινόταν αυτή η πρακτική, καλώς ή κακώς, δεν ισχύει πλέον, γιατί να στερήσεις από ένα ζώο ένα χρήσιμο όργανο σαν την ουρά κατά κύριο λόγο?

Δεν αμφιβάλλω ότι ο φίλος σου αγαπάει το σκύλο του. Λες να τον αγαπούσε λιγότερο αν είχε τα αυτιά του άκοπα?
ο λογος ειναι απλος ειναι ιδιος με την εκτροφη της φυλης... οπως οι εκτροφεις διαιονιζουν τα σκυλια ετσι και με μια παρεμβαση χειρουργικη διαιωνιζεις και την ανα τους αιωνες εμφανιση τους.
Απο το σκυλι δεν στερεις τιποτα, το μηκος της ουρας δεν εχει σημασια..
εξακολουθει να την κουναει κανονικα οπως και τα γαλλικα bulldog... αυτα δηλαδη επειδη εχουν σχεδον ανυπαρκτη ουρα ειναι δυστιχισμενα?
και επισης το σκυλι δεν εχει την νοημοσυνη να πει αχχχ κοιτα εκεινο το ροτ εχει ουρα και εγω δεν εχω.....

ναι ο φιλος μου θα το αγαπουσε οπως και να ηταν αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα
Το θεμα ειναι οτι Βγαλανε αυστηροτατους νομους για κατι ουσιαστικα ασημαντο σε σχεση με τα προβληματα που υπαρχουν στο θεμα σκυλι και ιδιοκτησια.
Για να μπει καποιος στη διαδικασια να κανει μια παρεμβαση εξωτερικη στο σκυλο του θα πρεπει να τον αγαπαει τοσο ωστε να θελει να χαλασει χρημα για παρτυ του ,ασχολειτε .... και τιμωρητε
ενω καποιος που τοχει πεταμενο σε μια ταρατσα και δεν χαλαλιζεi ουτε ενα εβροπουλο για φαγητο - γιατρο δεν παθαινει τιποτα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλά εκανε ο φίλος σου και εκοψε τα αυτιά του σκύλου του
συμφωνω.
αφου για το επομενο καυκασου μου σκεφτομαι καμια φορα σαν φλας " ρε, εχει γουστο να του μπει καμια ιδεα του εκτροφεα και να εχει αφησει τ αυτια..." κι αγχωνομαι:D γιατι δεν θελω να κλεισω πριν φτασει 2-2,5 μηνων κι αν αποφασισει να εχει την γεννα με αυτια, πως θα ξερω εγω ποιο θα παρω για να ζητησω να τα κοψει? αλλα σιγα μην το αποφασισει...:rolleyes: λεμε και καμια μ@λ@κια να περασει η ωρα, εφοσον βαριεμαι ξανα την ιδια συζητηση:p
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σε οσα κοβοντε κοντά (πχ καυκάσου) κόβοντε μαζί με την ουρά

3-4 ημερών και δεν καταλαβαίνουν ΤΙΠΟΤΑ

στα υπόλοιπα περίπου 2 μηνών η εγχείριση (πρέπει να ) γίνετε με ολική αναισθησία και ΕΠΊΣΗΣ δεν αισθάνοντε τίποτα
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πονος δημιουργειτε σε ολη τους τη ζωη...δεν τ δεχομαι αλλα ας πουμε οκ.για τα αυτακια λεγαμε ,και για αυτο συζηταμε.αν λεγαμε για κατι αλλο,φυσικο ειναι να αναφεραμε αλλα επειχηρηματα και παραδειγματα.παντως να ξερεις,ειναι το ιδιο με το....τοσο νερο σπαταλανε ολοι οι αλλοι,το δικο μου το παραπανω λιτρο που σπαταλαω οταν πλενω τα δοντια μου τους πειραζει?ας αρχησουμε απο καπου επιτελους.ολο τα ιδια λεμε.οι αλλοι αυτο κ οι αλλοι εκεινο και σιγα τωρα,και ενα ακομη τι πειραζει....ελληναρες.ετσι δεν θα παμε μπροτα ποτε.μπορει να μην εχουν μιλια αλλα ας σεβαστουμε την φυση.αν η φυση εκρινε οτι πρεπει να βγει με κομμενο αυτι θα του το εκοβε.βλεπε εξεληξη τν ειδων.και ας μην χρυσωνουμε καμια μας παξη.γουσταρες να τα κοψεις?καλα εκανες.απο εκει και υστερα σωστο η λαθος,υποκειμενικο για τον καθε εναν απο μας.και να τονισω κατι αλλο που δεν μου αρεσε.δεν ειμαι καιρο εδω μεσα.μολις εχθες μπηκα.το να ξαναγινεται μια κουβεντα για καποιο θεμα που συζητησαν μερικοι παλαιοτερα,δεν στερει το δικαιωμα απο καποιους να την ξανακανουν.οπωτε αν καποιος βαριεται να συζητησει,μπορει απλα να μην παρακολουθησει τν κουβεντα.αποψη μου,ομως παντα μου την εδιναν τα πικροχωλα σχολια και θα συνεχσουν.ειδικα αν βλεπω οτι με προσβαλουν.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ωραιά

έπεσε σε χασάπη

αυτό δεν σημαίνει ότι πόνεσε.................

για αυτό ειπα σοβαρό κτηνίατρο

αν ο αλλος πάει στον γιατρό της γειτονιάς ΚΑΙ ο γιατρός δεν του εξηγεί....

lawrence-gr

εγω ειδα ντοπερμανακι να ξυνεται κατω και να ματωνει
προσωπικά αν πονάω κάπου δεν το ακουμπάω καν

όχι να το ξύσω κιόλας
 






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είχα δει ένα πανέμορφο, μάλλον αδέσποτο, στις Σέρρες (έχει άπειρα) του οποίου του είχαν κόψει τα αυτάκια σύρριζα. Σίγουρα κάτι τέτοιο τα αφήνει απροστάτευτα. :mad: Γενικώς καθένας κάνει ότι νομίζει. :maria:
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
lawrence-gr



έχω δυο και τους κόβω μικρά μικρά κομματάκια για να τα βλέπω να ξύνοντε
φιλε μακη ,ας μην επιδωθουμε στις εξυπναδες.εσυ εχεις 2 αυτια και τα κοβεις αλλα εμενα τα δικα μου θα μου τα ριξεις με μιας.εξαλλου κανενα αυτι δεν ξυνεται μονο του.πως τα καταφερνουν τα δικα σου?:p
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Στο ντομπερμαν της φίλης μου, ο κτηνίατρος του έκοψε τα αυτάκια και οι πληγές έκλεισαν πολύ γρηγορα... Αυτό έγινε όταν ο Ντιέγκο ήταν πολύ μικρός... μηνών ακόμα
Και τώρα έχουν πεταχτεί όρθια τα αυτάκια του ένας κούκλος είναι!:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
φιλε μακη ,ας μην επιδωθουμε στις εξυπναδες.εσυ εχεις 2 αυτια και τα κοβεις αλλα εμενα τα δικα μου θα μου τα ριξεις με μιας.εξαλλου κανενα αυτι δεν ξυνεται μονο του.πως τα καταφερνουν τα δικα σου?:p
δεν καταλαβες καλα, γι αυτο λες οτι λεει εξυπναδες..
δεν εχει δυο αυτια, δυο σκυλια εχει :p:D
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ε τοτε και αυτος δεν καταλαβε τι του ειπα.δεν τον ρωτησα τι σχεση εχει ΜΕ α σκυλια.τον ρωτησα τι σχεση εχει με τον σκυλο.ως οργανισμος.γιατι αυτο που ανεφρε δεν ειναι ιδανικο για συγκριση
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μα ο σκυλος, ελεγχει περισσοτερο το σωμα του απο οτι εμεις, λογω αμυνας, ειναι θεμα βασικων ενστικτων;)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
SchnauzerGR θεωρείς ότι το μήκος της ουράς δεν έχει καμία σημασία στις συνεννοήσεις του σκύλου με τα άλλα ζώα ή το αφεντικό του?

Η σκυλίτσα μου είναι τελείως κολοβή. Χωρίς ουρά πρέπει να καταλάβω από δευτερεύοντες παράγοντες αν το σκυλί φοβάται, αν είναι χαρούμενο, αν είναι επιθετικό, τόσο με μένα όσο και με άλλα σκυλιά για να προλαμβάνω καταστάσεις. Πλέον φυσικά το κατορθώνω, αλλά στην αρχή δεν ήταν καθόλου εύκολο.

Και έχω μέτρο σύγκρισης τους άλλους μου σκύλους και πόσο πιο εμφανείς είναι οι αντιδράσεις τους.