Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οταν δλδ εγω ηξερα τι ηταν το πανγκ εσυ δεν ηξερες πινγκ πονγκ.
Αλήθεια; και πως ακριβως εβγαλες αυτο το συμπερασμα; Γνωρίζεις το background μου; Εσυ ισχυριζόσουν μεχρι χθες οτι ειχα σαρπει. Οτι ναναι για να χουμε να λεμε δηλαδη..

Το εγραψα πολλες φορες πως δεν προκειται να ξαναπαρω σκυλο, αν ηταν να παρω σκυλο το τελευταιο που θα με απασχολουσε θα ηταν το οικονομικο
ε, προφανως, αφου τα παμε, το κούτρα ζει και βασιλευει..

Εσυ ποτε δεν θα αποκτησεις τετοιο σκυλο για τον απλουστατο λογο οτι δε σου αξιζει τετοιος σκυλος.
Ο καθένας παιρνει αυτο που το αξίζει, εσυ κι ο φιλος σου τα βρηκατε στο τζαμπα και τα πολλαπλασιάσατε, θρίαμβος. Εγω ποτε δε θα ζευγαρωσω ενα οτι ναναι αρσενικο με μια οτι ναναι θηλυκια για να βγαλω 5 οτι ναναι κουταβακια . Ακομη και στην απιθανη περιπτωση που θα το εκανα, θα το σκυλο-μετανοιωνα και θα παραδεχομουν το λάθος μου αντι να το υπερασπιζομαι με αστεια επιχειρηματα.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
λιβερπουλ αν θελει ενας σημερα να παρει ενα ε.π τι θα του προτεινες,μην μου πεις γενικοτητες του στυλ να ψαχτει να ρωτησει και τετοια,απο που και απο ποιον,υπαρχουν ανθρωποι στην ελλαδα που να κρατανε παλιακες γραμμες; και μην μου πεις για τσοπανηδες γιατι δεν θα σε πιστεψω,τους βλεπω καθε μερα 9/10 δεν ειναι καν φιλοζωοι!

λιγο οφ τοπικ,μετα συνεχιζεις με τις αναμνησεις!
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ΠΟΥΦΦΦ. Ο Μπονο ηταν γιος στρατιωτικων σκυλων εργασιας. Και απο τους δυο γονεις του. Πως τον πηρα στην κατοχη μου δεν θα σου πω. Ειναι κρατικο μυστικο! Τωρα, αν τη βρισκεις με το τρολαρισμα δεν εχω προβλημα, μπορω να το κανω και εγω, βεβαια εχω προβλημα γιατι δεν γνωριζω το background σου, δεν μου το κανεις γνωστο;
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
λιβερπουλ αν θελει ενας σημερα να παρει ενα ε.π τι θα του προτεινες,μην μου πεις γενικοτητες του στυλ να ψαχτει να ρωτησει και τετοια,απο που και απο ποιον,υπαρχουν ανθρωποι στην ελλαδα που να κρατανε παλιακες γραμμες; και μην μου πεις για τσοπανηδες γιατι δεν θα σε πιστεψω,τους βλεπω καθε μερα 9/10 δεν ειναι καν φιλοζωοι!

λιγο οφ τοπικ,μετα συνεχιζεις με τις αναμνησεις!
Αυτές οι γενικότητες τύπου ''9/10'' δεν στέκουν και πιστεύω το έγραψες για να επισημάνεις το πρόβλημα . Όντως ξέρω κτηνοτρόφους που θεωρούν τον σκύλο ως εργαλείο για την διεκπεραίωση μιας εργασίας και δεν τους συμπεριφέρονται σαν κατοικίδιο . Μην πιάσουμε τα ιατρικά θέματα όπου εκεί θα κλάψουμε κυριολεκτικά διότι έχουν δολοφονηθεί πολλά ζώα επειδή είχαν κάποιο πρόβλημα χωρίς να γίνεται καμία προσπάθεια από τους ιδιοκτήτες για την λύση του. Μάλιστα πολλά από αυτά τα σκυλιά δεν έχουν ακουμπηθεί από ανθρώπινο χέρι .
Απλά πρέπει να γίνει κατανοητή η εξής διαφορά : η οπτική σου γωνία είναι εντελώς διαφορετική με αυτή του επαγγελματία κτηνοτρόφου - βοσκού .
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο καλύτερος τρόπος απόκτησης Ε.Π είναι (όσες ενστάσεις κι αν έχω απέναντί του) ο ΟΦΕΠ. Αν μη τι άλλο θα έχει μία εικόνα των προγονικών σκυλιών.
Κτηνοτρόφοι με παλιά αίματα και καλά σκυλιά ευτυχώς υπάρχουν ακόμη, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσει κάποιος κουτάβι από αυτούς, ειδικά αν πρόκειται για καινούριο στο χώρο.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Συμφωνώ με την απάντηση του ptf και χωρίς να γνωρίζω τον ΟΦΕΠ και την λητουργία του.

Αλλα εγω θα ήθελα να ρωτήσω κατι αλλο τον φίλο DORIS
Αν ενας ποιμένας θελει να πάρει σκυλιά για το κοπάδι του απο που πρεπει να προμηθευτεί;
Αφου τα σκυλιά που μπορει να διαθέσει ο ΟΦΕΠ δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση να
καλύψουν τα ποιμνιοστάσια τι πρεπει να κάνουν οι ποιμένες;
Και τι λέει εδω ο σωστός τρόπος απόκτησης;
Να πανε σε εκτροφείς (που δεν υπάρχουν) και να δίνουν δυο τρία χιλιάρικα κάθε χρόνο;
 








liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Το μεγαλο προβλημα ειναι οταν καποιος κοπρος μαγαρισει <κατα λαθος> τη γαλαζοαιματη σκυλιτσα τους και βρισκεσαι ενα πρωινο να κοιταζεις 6-7 κουταβακια και να αναρωτιεσαι τι θα τα κανω τωρα; Οσο για το επιπεδο της κυνοφιλιας σε επιπεδο καθαροαιμων ειδα περισυ με τα ματια μου οτι ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο , ειδικα τα ακιτα. Τα επομενα χρονια θα γεμισει ο τοπος απο αδεσποτα με ορθια μικρα αυτακια.
. Δεν χρειαζονται ιδιαιτερες ικανοτητες για να μαντεψεις κατι τετοιο. Αναφερομαι στο θρεντ της κοπελας με τα κουταβακια hatchiko. nekpap , φοβερο το κουταβι σου, να το προσεχεις γιατι αυτο ειναι το μελλον, ισως καταφερω να το δω απο κοντα. φτου , για το ματι!
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Σημερα γραφω για τελευταια φορα , αν βρω τις φωτο από τους γονεις της Γκολφως και καποιο βιντεο ισως ξαναγραψω, να ευχαριστησω τα μελη του φορουμ για τη φιλοξενια αλλα να τους θυμισω ότι και αυτοι καποια στιγμη νεα μέλη ηταν.Σιγουρα θα ξυνισε καποιους η συμπεριφορα μου αλλα ειπαμε, μια ζωη LIVERPOOL. Δεν κραταω κακια σε κανενα για οσα γραφτηκανε για το θεμα της αναπαραγωγης , τοσα ξερετε , τοσα καταλαβαινω, ακομα και για το <φονιας> δεν σε παρεξηγω φιλε, και σε αποκαλω φιλο γιατι στο βαθος εχουμε κοινα σημεια, την αγαπη για τα ζωα, ο ιδιοκτητης της Αντζυ θεωρησε βελτιωση την επιβαση με τον Μπονο. Ετσι απλα. Σημερα και μετα από 20 χρονια δεν θεωρω ότι εχει γινει κατι σοβαρο για τα αδεσποτα από την πολιτεια και οι ζωοφιλικες εγκαταστασεις αποτελουν στην πλειοψηφεια τους κολαστηρια για τα ζωα που φιλοξενουν, τελευταιο παραδειγμα τα σκυλια που κατασχεθηκαν περσι στην Κατερινη, προτιμω να βλεπω αδεσποτα στο δρομο παρα να βλεπω εγκλειστα ζωα σε κατασταση να μην πω. Ταίζω καποιες γατες και τις εχω σαν δικες μου, δεν ξεχνω όμως ότι η γατα είναι θηρευτης και θα πρεπει να εχει τις αισθησεις της αναπτυγμενες , ποιο το νοημα να τις παραταϊζω και να μην κυνηγανε; Αυτό και μονο σημαινει ότι είναι ακομη γατες. Τα περισσοτερα οικοσιτα σκυλια , καθαροαιμα και μη εχουν χασει το νοημα λογω των ιδιοκτητων τους, μη γαυγιζεις , μη κατουρας μη κοπριζεις μη μη μη . Σαμπουαν λουσιμο και χτενισμα , μεταλλαγμενες καταστασεις που δεν το καταλαβαινετε όπως και εγω δεν καταλαβαινω αλλα πραγματα. Να ευχαριστησω τον PTF TON SEA MOL και τον Θησεα που μεσα από τον διαλογο (και τα πειστηρια βεβαια) με πεισανε ότι η προσπαθεια τους ισως πετυχει, ειμαι πλεον μελος του ΟΦΕΠ αν και δεν προκειται να παρω σκυλο, συμμετεχω οικονομικα και ελπιζω ότι καποιοι από εσας να κανουν το ιδιο, Τελικα μπορει να μην υπαρχουν μονο στα ονειρα μου οι Ε, Ποιμενικοι. Και θα τελειωσω με μια ιστορια , ιστορια αληθινη. Καπου μεσα στο φορουμ υπαρχει ένα θεμα που αναφερει τι δεν θα εκανες …. Ένα καλοκαιρι ημουν στο βουνο , στην τοποθεσια Παγωνι αναμεσα στη Νιγριτα και στο Σοχο , εκει βγαζαμε τα ζωα το καλοκαιρι, αφου αρμεξανε οι θειοι μου τα ζωα , (εγω ημουν ακομη 9 χρονων , δεν αρμεγα ακομη και βαρουσα κουταρι )ο ενας μου ειπε να πιασω τη Μπαμπακωτσου και να της βαλω ένα κουδουνι, η φουκαριαρα ειχε γεννησει και ερχοτανε το πρωι για να παρει το ψωμι της και να γυρισει στα κουταβια της, εγω δεν καταλαβα τι θα γινοτανε και με περισσια χαρα δεχτηκα τις εντολες του θειου μου , να ακολουθησω τη σκυλα και να φερω τα κουταβια στην καλυβα, κατεβαινα ,ανεβαινα κοντευα να χαθω , ειχαμε φτασει κοντα στη Σεβαστεια , η σκυλα με εμπιστευοτανε αλλα εκανε και διαλλειματα , μετα από πολύ ωρα εφτασε στη φωλια της αλλα εγω δεν το καταλαβα, καποια στιγμη καθως την παρακολουθουσα βλεπω ένα κουταβακι να ξεπροβαλει , αυτό ηταν , τα βρηκα, 8 κουταβακια, τα περισσοτερα ασπρομαυρα , Παοκτζιδικα, τα βαζω μεσα στον τροβα και γυριζω πισω, πισω όμως που; Που ειναι το πισω; Ετσι αργησα να γυρισω και ο ενας θειος μου που με περιμενε μου ειπε να τα βαλω στην καλυβα μαζι με τη σκυλα και να κλεισω την πορτα. Ανεβηκα στο αλογο και γυρισαμε στο σπιτι, ποιο σπιτι δλδ, στα αντισκηνα, ηταν τη χρονια του σεισμου το ’78. Και ενώ τους ειχα ζαλισει ολους με την ομορφια των κουταβιων και περιμενα πως και πώς να περασει η μερα για να παμε παλι στο βουνο , ο ξαδερφος μου μου ειπε να μη χαιρομαι τοσο, δεν το καταλαβα. Επιτελους ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε , μετα από 1,1/2 ωρα φτασαμε στην καλυβα και στα κουταρια , μια τρομερη απογοητευση με περιμενε , από τα 8 κουταβια υπηρχε μονο ένα , τα αλλα τα ειχε σκοτωσει ο θειος μου . Ο θυμος μου εγινε κλαμα , κλαμα που δεν ελεγε να σταματησει οσα και να μου ελεγε ο ξαδερφος μου, τους παρατησα και γυρισα στη Νιγριτα με τα ποδια , δεν καταλαβαινα ουτε από μαντρια με τσομπανοσκυλα ουτε από τιποτα. Εφτασα στις σκηνές και εκλαιγα ωρες στην αγκαλια της γιαγιας μου και λεγοντας ποσο κακος ηταν ο θειος. Όπως βλεπεις ΚΑΣΙ και Μαρεκο γνωριζω από πολύ παλια το προβλημα . Το μονο που δεν θα ξανακανα ηταν αυτό . Ουτε το κουδουνι δεν θα της εβαζα, και ειπαμε , δεν ειμαι κανενας αγιος, εχω κανει πολλα και εχω δει πολλα αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης. Το κουταβι που εζησε το λεγανε Τζονυ γιατι ο θειος μου το εβγαλε Γιαννακη. 7 ποιμενικα , κουταβια του Παρδαλη θανατωθηκαν. Σε άλλες περιπτωσεις κρατουσαν αυτά που θελανε και τα υπολοιπα αφου μεγαλωνανε λιγο τα παρατουσαν στη βαλτα η στα σφαγεια , για αυτό και όλα τα σκυλια αργοτερα μοιαζανε με ποιμενικα. Ολοι αυτό κανανε , κτηνοτροφοι αγροτες και Αστοί. Μετα από αρκετα χρονια και ενώ ειχαμε τα ζωα στη βαλτα , κοντα στα Θερμά μου ειπε να να παω να φερω τα κουταβια της Τζερυ και του Μουργκα από ένα λαγουμι, μου ορκιστηκε πως θα τα κρατησει, πηγα και τα πηρα και τα πηγαμε στο σπιτι (αφου κοψαμε τη λυσσα) τα κουταβια μεγαλωσανε και γινανε ωραια σκυλια μεχρι που εφαγαν και αυτά φολα. Και μην ξεκινησετε παλι τα δικαστηρια. Υπαρχουν ιστοριες που προκαλουν το δημοσιο αισθημα ειτε με το ένα τροπο ειτε με τον άλλο. Οσο για τον Ε.Π ένα αρθρο που εγραψε ο προεδρος του ΟΦΕΠ με βρισκει απολυτα συμφωνο. Ο Ε.Π είναι ενας. Ευχαριστω για την παρεα. Παρακαλω τον διαχειριστη να κλειδωσει το θεμα και να διαγραψει το λογαριασμο μου.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Παρακαλω τον διαχειριστη να κλειδωσει το θεμα και να διαγραψει το λογαριασμο μου.
Πότε δεν κατάλαβα τέτοιου είδους δηλώσεις και μάλλον ποτέ δεν θα τις καταλάβω... αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα... σαφώς...

Ο λογαριασμός δεν μπορεί να διαγραφεί... απλώς δεν ξαναγράφεις και σε λίγο καιρό θα είναι σαν να μην υπήρξες ποτέ στο φόρουμ... ευχαριστούμε για τις ιστορίες που μοιράστηκες μαζί μας που αναδεικνύουν το παρελθόν με τα καλά και τα κακά του...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3