Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
να προτείνω κατι?παρακαλώ μην πυροβολήσετε και εμένα .
να ανοίξουμε ένα άλλο θρεντ(ονόματι "forum vs liverpool" ή "το-έγκληματικό-παρελθόν-του-τύπου-που-ήθελε-σκυλιά-για-καποια-δουλειά-και-τα-δημιούργησε") και να μεταφέρουμε εκει όλα να άκρως ενδιαφέροντα σεντόνια όπου τσακώνεστε για μία γέννα κουταβιών που έγινε 10 χρόνια πριν?
οι <αναμνήσεις> ήταν υπέροχες παρακαλώ γράψτε και άλλες
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ιωαναα αν ψαχνεις για εγκληματα και πιστόλια εκει που δεν αναφερονται κατεβασε κανενα θριλερ. Η συζητηση οπως εξελιχθηκε αφορα μια νοοτροπία , που μπορει να ακολουθει ανθρωπους ή να μεταδοθεί σε άλλους ανθρωπους στο παρόν και στο μέλλον, όχι μια μεμονωμενη γεννα προ δεκαετίας.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ιωαναα αν ψαχνεις για εγκληματα και πιστόλια εκει που δεν αναφερονται κατεβασε κανενα θριλερ. Η συζητηση οπως εξελιχθηκε αφορα μια νοοτροπία , που μπορει να ακολουθει ανθρωπους ή να μεταδοθεί σε άλλους ανθρωπους στο παρόν και στο μέλλον, όχι μια μεμονωμενη γεννα προ δεκαετίας.
Όπως και να'χει όλο αυτό το "τζέρτζελο" είναι άσχετο με το θέμα.

ΥΓ Δεν το έγραψα για να υπερασπιστώ την Ιωάννα αλλά γιατί θεωρώ ότι για μια ακόμα φορά ένα θέμα χαλάει χωρίς λόγο.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Τα "τζέρτζελα", δημιουργούνται πάντα, μέσα από το ίδιο το θέμα. Κάθε ποστ, προκαλεί θετικές ή αρνητικές αντιδράσεις. Ετσι είναι οι διάλογοι. Διαμορφώνονται στην πορεία. Γιατί...να θυμήσω ότι διαλόγους κάνουμε εδώ. Δεν δημοσιεύουμε βιβλία, έτσι; :wink:
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Τα "τζέρτζελα", δημιουργούνται πάντα, μέσα από το ίδιο το θέμα. Κάθε ποστ, προκαλεί θετικές ή αρνητικές αντιδράσεις. Ετσι είναι οι διάλογοι. Διαμορφώνονται στην πορεία. Γιατί...να θυμήσω ότι διαλόγους κάνουμε εδώ. Δεν δημοσιεύουμε βιβλία, έτσι; :wink:
Ξέρεις καλύτερα από μένα ότι δεν είναι καλό να χαλάνε τα τζερτζελα την ουσία ενός θέματος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εξαρτάται, από το πως εξελίσσεται η ουσία του θέματος. Γιατί παρόλο που δεν το περίμενα ποτέ να συμβεί, ομολογώ ότι συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Ghostdoc. Ωρες είναι, με το επίπεδο κυνοφιλίας και φιλοζωίας, που δεν έχουμε ως χώρα, να λέμε στον οποιοδήποτε, τι καλά που θα κάνει ,να ζευγαρώσει το ότι να 'ναι σκυλί του, όσες φορές θέλει και γουστάρει και να μην δώσει λ/σμό σε κανέναν. Αν μη τι άλλο...θα υπάρξει αντίλογος.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Όπως και να'χει όλο αυτό το "τζέρτζελο" είναι άσχετο με το θέμα.

ΥΓ Δεν το έγραψα για να υπερασπιστώ την Ιωάννα αλλά γιατί θεωρώ ότι για μια ακόμα φορά ένα θέμα χαλάει χωρίς λόγο.
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου ομως α) το θεμα χαλαει με λόγο , ο λόγος ειναι αυτος που προανεφερα και ειναι σημαντικός.
β) δε γινεται μια πρακτική που θεωρείται λανθασμένη από την πλειοψηφία των κυνοφιλων να παραμενει ασχολιαστη. Και δεν προκαλέσαμε εμεις τη συζητηση αυτη, αφορμη ηταν το πρωτο σχετικο ποστ του μέλους.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Εξαρτάται, από το πως εξελίσσεται η ουσία του θέματος. Γιατί παρόλο που δεν το περίμενα ποτέ να συμβεί, ομολογώ ότι συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Ghostdoc. Ωρες είναι, με το επίπεδο κυνοφιλίας και φιλοζωίας, που δεν έχουμε ως χώρα, να λέμε στον οποιοδήποτε, τι καλά που θα κάνει ,να ζευγαρώσει το ότι να 'ναι σκυλί του, όσες φορές θέλει και γουστάρει και να μην δώσει λ/σμό σε κανέναν. Αν μη τι άλλο...θα υπάρξει αντίλογος.
Όλα ωραία και καλά και πολυσυζητημένα σε άπειρα θέματα αλλά...... δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα.:D
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν ειναι πριν 10 χρονια ειναι πριν απο 20+ χρονια.

Δεν προέτρεψε κανένα να το κάνει. Αλλες εποχές τότε η στείρωση ηταν άγνωστη λέξη.
Εκείνα τα χρονια της "παλιάς" κυνοφιλιας ολοι πέρασαν απο τέτοια στάδια ακομα και οι
περισσότεροι απο εσάς αν οχι οι ίδιοι οι γονείς σας.
Μην καταριόμαστε πράγματα που εξομολογουμασται σε άλλους μίτους.
Και γιατι να δαιμόνιοπιούμε συζητήσεις επειδή μπορεί να τις διαβάσει κάποιος
τυχαρπαστος και να γλυκαθεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
ISKENDER κάνεις επιλεκτική ανάγνωση και θα με "αναγκάσεις", να quotάρω ποστ για να δεις, ότι και προτροπή γίνεται [έως και ενθουσιώδης επιβράβευση] και δεν μιλάμε για 10, 20, 30 χρόνια πίσω, αλλά...για το πολύ πιο κοντινό παρελθόν. Σχεδόν παρόν. Και δεν θέλω καθόλου. Ειλικρινά.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Καλη χρονια με υγεια και σε σενα. Τι λες βρε σουργελο που θα με πεις και φονια. Μηπως επρεπε να ερθει ο Μπραντ Πιτ να κανει παιδια στη γυναικα μου ; Ποσο ηλιθιος φασιστας εισαι για να γραψεις κατι τετοιο. Παρε ενα πεντιγκρι Licotus Oldenburg , ανελυσε το και κανε το ιδιο σε ολα τα γερμανικα αλογα , αν δεν βρεις ΤΒ σε ολα , θα βγω φωτο γυμνος στο λευκο πυργο .Γυρνα ολη την Ελλαδα και αν βρεις αυτη την εποχη αλογο με τετοιο τριχωμα που ζει εξω χωρις κουβερτα , ελα να με χ... . Και εδω κοιτα μη μας κανεις καμια καταγγελια οτι βαλαμε φωτια το αλογο . ΑΣΧΕΤΕ. ΛΟΙΠΟΝ ,ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ 22 ΧΡΟΝΙΑ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟΝ ΠΑΠΧΡΗΣΤΟ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΝΑ ΜΕ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΝ .
Ομως δεν κανω λαθος, ο κανονας ειναι καθολικος: "πονάμε" περισσότερο αυτο που μας κοστίζει.
. Συμφωνω μαζι σου αλλα ο κανονας στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν μετραει, το θεμα ειναι να αγαπας αυτο που βλεπεις και οχι να σκεφτεσαι ποσο πληρωσες για να το βλεπεις, το ποσό που πληρωσες για το καθαροαιμο σου ειναι ισο με δυο καλαμια ψαρεματος, αυτο θελετε να ακουσετε ; Πως ο σκυλος σας αξιζει δυο καλαμια ψαρεματος; Πω πω ευτυχως δεν εχω σκυλο . Και τις γατες που τυχαινει να ταϊζω χωρις να ειναι δικες μου δεν τις στειρωνω.! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΖΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ Ο ΜΠΟΝΟ. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ.
 




stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Ρε παιδια,πατε καθολου καλα?Ειναι φονιας ο λιβερπουλ και δεν ειναι ο αλλος που αφηνει το σκυλο του να ζευγαρωσει με οτι κινειται,χωρις να του καιγεται καρφακι τι θα γινουν τα μωρα?Αυτος δηλαδη που τα δενει σε μια σακουλιτσα και τα αφηνει μεσα σε ενα καδο τα μικρα τι ειναι?(μιλαω απο προσωπικη πειρα στο δεδομενο,πηγα να πεταξω τα σκουπιδια και ακουγα φωνουλες και μπηκα ολοκληρος μεσα στον καδο μεχρι να βρω τα μωρα μεσα σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων δεμενη)Και υστερα ρε παιδια για πειτε μου λιγο,εσεις τα δικα σας καθαροαιμα τα αγαπατε παραπανω απο το χ ημιαιμο του ψ ιδιοκτητη?Και τελος,να σας πω και το αλλο?Ουτε κι εσεις να μην κανετε ποτε παιδια αμα ειναι ετσι,δεν ξερουμε τι χαρακτηρα θα εχουν,ασε που δεν θα ειναι και ''καθαροαιμα''...

υ.γ. Σεβομαι τις γνωσεις σας,αλλα να εχει ορια η ''κυνοφιλια'' σας.Να μου κραξετε τον αλλο τον πιτσιρικα που μου ηθελε ''λευκο ελβετικο ποιμενικο με ροζ μυτουλα,αυτακια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,χωρις να δωσει φραγκο,το καταλαβαινω,αλλα σεβαστειτε και καποιους αλλους που εχουνε ζησει μια ζωη στην υπαιθρο.Κι εγω ενα βουτυροπαιδο της πολης ειμαι,απλα καθομαι και ακουω και μαθαινω,οσο μαθαινω και απο δικες σας γνωμες σε θεματα...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ρε παιδια,πατε καθολου καλα?Ειναι φονιας ο λιβερπουλ και δεν ειναι ο αλλος που αφηνει το σκυλο του να ζευγαρωσει με οτι κινειται,χωρις να του καιγεται καρφακι τι θα γινουν τα μωρα?Αυτος δηλαδη που τα δενει σε μια σακουλιτσα και τα αφηνει μεσα σε ενα καδο τα μικρα τι ειναι?(μιλαω απο προσωπικη πειρα στο δεδομενο,πηγα να πεταξω τα σκουπιδια και ακουγα φωνουλες και μπηκα ολοκληρος μεσα στον καδο μεχρι να βρω τα μωρα μεσα σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων δεμενη)Και υστερα ρε παιδια για πειτε μου λιγο,εσεις τα δικα σας καθαροαιμα τα αγαπατε παραπανω απο το χ ημιαιμο του ψ ιδιοκτητη?Και τελος,να σας πω και το αλλο?Ουτε κι εσεις να μην κανετε ποτε παιδια αμα ειναι ετσι,δεν ξερουμε τι χαρακτηρα θα εχουν,ασε που δεν θα ειναι και ''καθαροαιμα''...

υ.γ. Σεβομαι τις γνωσεις σας,αλλα να εχει ορια η ''κυνοφιλια'' σας.Να μου κραξετε τον αλλο τον πιτσιρικα που μου ηθελε ''λευκο ελβετικο ποιμενικο με ροζ μυτουλα,αυτακια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,χωρις να δωσει φραγκο,το καταλαβαινω,αλλα σεβαστειτε και καποιους αλλους που εχουνε ζησει μια ζωη στην υπαιθρο.Κι εγω ενα βουτυροπαιδο της πολης ειμαι,απλα καθομαι και ακουω και μαθαινω,οσο μαθαινω και απο δικες σας γνωμες σε θεματα...
με μεταφορικη εννοια ηταν η λεξη,επισης του ειπα οτι δεν ειμαι δικαστης η κριτης η κατι αλλο..
δεν ειναι ολα κυριολεκτικα σε αυτο τον κοσμο,ισως δεν εκφραστηκα σωστα.. σαν να λεμε <<εγκλημα>> παραδειγμα οταν φορας γουνες η δερματινα ας πουμε.. <<εγκληματιας>> αυτο.. τοσο απλα.. πηρε λαθος δρομο η συζητηση..και με εβρισε.. δεν πειραζει..
αν εννοεις τις δικες μου γνωσεις η την κυνοφιλια μου.. το προσπαθω..
εστειλα και π.μ στον ανθρωπο και του εξηγησα γιατι δεν θελω να υπαρχει παρεξηγηση..ασχετα που με εβρισε.. δεν πειραζει..ειπαμε.. καλη καρδια να υπαρχει και τιποτα αλλο..
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
με μεταφορικη εννοια ηταν η λεξη,επισης του ειπα οτι δεν ειμαι δικαστης η κριτης η κατι αλλο..
δεν ειναι ολα κυριολεκτικα σε αυτο τον κοσμο,ισως δεν εκφραστηκα σωστα.. σαν να λεμε <<εγκλημα>> παραδειγμα οταν φορας γουνες η δερματινα ας πουμε.. <<εγκληματιας>> αυτο.. τοσο απλα.. πηρε λαθος δρομο η συζητηση..και με εβρισε.. δεν πειραζει..
αν εννοεις τις δικες μου γνωσεις η την κυνοφιλια μου.. το προσπαθω..
εστειλα και π.μ στον ανθρωπο και του εξηγησα γιατι δεν θελω να υπαρχει παρεξηγηση..ασχετα που με εβρισε.. δεν πειραζει..ειπαμε.. καλη καρδια να υπαρχει και τιποτα αλλο..
Φιλε μου,εγω δεν τα βαζω μαζι σου ουτε και με κανεναν αλλο φυσικα,εξαλλου το θεωρω τουλαχιστον βλακωδες το να βριζεσαι με τον αλλο διαδικτυακα...Απλως καποια πραγματα που διαβασα ρε παιδια δεν εχουν λογικη...Δεν σας ειπε κανεις οτι τα κουταβια του σκυλου του τα πουλησε ως καθαρα,παρα μονο οτι τα πηρανε ατομα καλα και εμπιστα και ζησανε ευτιχισμενα.Ας κοιταξουμε λοιπον πρωτα πρωτα να λυσουμε τα πραγματικα προβληματα και να εστιασουμε σε πραγματικα ανευθυνα ατομα που ειναι υπευθυνα για ολα τα κακομοιρα ζωακια που συνανταμε στο δρομο και οπουδηποτε αλλου,και μετα κοιταμε και τις γραμμες αιματος κτλ...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ΧΕΣΤΗΚΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Η ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΑΡΩΣΤΕΙΑ. Ενα βιντεακι μαλλον του 1998 με καθαροαιμα. Αν γνωριζει καποιος πως μπαινουν τα βιντεο απο το youtube ολοκληρα θα με υποχρεωνε αν μου απαντουσε. http://www.youtube.com/watch?v=VnGP61KlQuY
 
Last edited:


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ειδα το βινεο που εβαλε ο liverpool69.

"Αυτο"ειναι εκθεση του Κ.Ο.Ε.;
Σαν του Κουτρουλη το Γαμο μοιαζει.
Σκυλια δεμενα σε δεντρα,
ιδιοκτητες;που τρεχουν στο στιβο και τα σκυλια μπερδευονται στα ποδια τους,
αλλοι που τα τραβολογανε,
σχεδον τα πνιγουν.
Και ενα σουλατσαρισμα,
για να πουν οτι ημασταν και εμεις εκει.
Γενικα μια ωραια ατμοσφαιρα.
Στο παζαρι του Σχιστου,
επικρατει περισσοτερη ταξη.
Ελπιζω να εχει βελτιωθει σημερα η κατασταση.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
liverpool, σχετικα με τα κυνηγοσκυλα, ευτυχως ξερω πανω κατω να ξεχωριζω τα καθαροαιμα απο τα μη , μερικα απο τα πεταμενα ισως ειναι, πολλα ομως δεν ειναι!
Ενας σκυλος 2000 και 3000 ευρω ειναι δουλεμενος και δεν πετιεται ευκολα... τα κουταβια αυτου ομως, που ζευγαρωσε με το σεττερ ή γκριφον του απεναντι γιατι οι εξυπνοι θελαν και αλλα τσαμπα καλα σκυλια... και ευκολα αυτα τα κουταβια, τα πετανε, γιατι οπως λες δεν ξερουν να τα δουλευουν και πανε χαραμι τα σκυλια και τσαμπα οι γεννες και κριμα τα κουταβια...
Οποτε, με καθε σεβασμο, και εμεις εχουμε σχεση με χωρια , και ας μενουμε στην πολη. Ξερω πολυ καλα τι γινεται και ξερω πολυ καλα τι πανε και μαζευουνε αυτες οι τρελες φιλοζωες, που ριχνουν καταρες, αλλα αυτες εχουν σωσει περισσοτερες ζωες απο οσες μπορεις να φανταστεις και αν δεν αγαπουσαν και σεβονταν τη ζωη δεν θα το εκαναν! Οποτε σε καμια περιπτσωη δεν μπορω να συμφωνησω με ενα ζευγαρωμα βαση φαινοτυπου.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
fotis1960 . Σε ολες τις εκθεσεις που πηγαινα ετσι ηταν και μη σου πω οτι αυτη ειναι η καλυτερη. Η εκθεση γινοτανε απεναντι απο το Γ' σωμα Στο παρκο που παιζανε 100δες παιδακια καθε μερα , το τι σκατο ειχε πεσει δεν το συζηταμε και δεν ειδα κανενα να τα μαζευει. Εγω τουλαχιστον παντα ειχα και σακουλα και γαντι. Καποια filippa μου εστειλε ενα βιντεακι Portable Sawmill Timelapse Wood Mizer amazing scientific video - YouTube. Επειδη δεν ξερει πως κοβουμε τα μαρμαρα να ξερει οτι θα τη/τον δεσω στο 80λαμο τελαρο και θα την /τον κανω μουργκανα
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
kasi
. Να εισαι σιγουρη πως και εγω ετσι την παταω.Στο σπιτι απαγορευεται να πεταχτει οτι ειναι φαγωσιμο , τα μαζευω και τα
ίζω τα αδεσποτα της περιοχης μου, αν νομιζεις οτι φταιω εγω για αυτη την κατασταση να σου ζητησω συγνωμη. Ο σκυλος μου εφυγε απο τη ζωη στις 5-3 -2001 .Στο Κορδελιο δεν εχουμε αδεσποτα , τα μαζεψε το τσιρκο. Και κοιτα τι επαθα σημερα πηγαινοντας στο σταυλο, τελικα τα ποιμενικα που ηταν φυλακες σε μια επιχειρηση ειναι αδεσποτα γιατι η επιχειρηση εκλεισε. Τι κανω εγω τωρα; Φυσικα και θα τα ταϊζω αλλα δεν ειναι δικη μου υποχρεωση . Αν δεν βγει υποχρεωτικος νομος για να βαλουν τσιπακι ολα τα ζωα δεν θα γινει τιποτα , βεβαια ο νομος ισχυει αλλα οπως και του καπνισματος. Ο Λευκος εχει και ενα οιδημα στο ποδι που μαλλον προερχεται απο καποιο καταγμα.






 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf