Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα






liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Προφανως πιστευει οτι το φορουμ ειναι πριβε απο καθαροαιμους κι εμεις οι <byb> του το χαλαμε του <παλιου>Εχω διαβασει και το δικο σου ποστ Σταθη και του παιδιου απο τη Ροδο που θελει να αγορασει golden r και με την τοποθετηση του Στελιου θελω να τον ρωτησω (μετα τους ψιθυρους οπως εγραψε ενα μελος) αν ο εκτροφεας του δινει εγγυηση γνησιοτητας πετιγκρι. Η Φωτεινη πολυ σωστα εγραψε για πετιγκρι αλλα τον τροπο χορηγησης τον γνωριζουν ολοι; Η , θα πρεπει να φρεσκαρω τη μνημη μου και να θυμηθω πραγματα και θαυματα;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το λάθος στην λειτουργία μιας διαδικασίας, δεν ζυγίζει το ίδιο με την λειτουργία μιας λάθος δαδικασίας
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
ΧΕΣΤΗΚΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Η ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΑΡΩΣΤΕΙΑ. Ενα βιντεακι μαλλον του 1998 με καθαροαιμα. Αν γνωριζει καποιος πως μπαινουν τα βιντεο απο το youtube ολοκληρα θα με υποχρεωνε αν μου απαντουσε. ΚΟΕ ΚΟΘ 1998; - YouTube
εχεις κατεβει τωρα τελευταια σε εκθεση μορφολογιας ? γιατι το βιντεακι του 98 δεν λεει τιποτα
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
να προτείνω κατι?παρακαλώ μην πυροβολήσετε και εμένα .
να ανοίξουμε ένα άλλο θρεντ(ονόματι "forum vs liverpool" ή "το-έγκληματικό-παρελθόν-του-τύπου-που-ήθελε-σκυλιά-για-καποια-δουλειά-και-τα-δημιούργησε") και να μεταφέρουμε εκει όλα να άκρως ενδιαφέροντα σεντόνια όπου τσακώνεστε για μία γέννα κουταβιών που έγινε 10 χρόνια πριν?
οι <αναμνήσεις> ήταν υπέροχες παρακαλώ γράψτε και άλλες
20 xronia prin
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Προφανως πιστευει οτι το φορουμ ειναι πριβε απο καθαροαιμους κι εμεις οι <byb> του το χαλαμε του <παλιου>Εχω διαβασει και το δικο σου ποστ Σταθη και του παιδιου απο τη Ροδο που θελει να αγορασει golden r και με την τοποθετηση του Στελιου θελω να τον ρωτησω (μετα τους ψιθυρους οπως εγραψε ενα μελος) αν ο εκτροφεας του δινει εγγυηση γνησιοτητας πετιγκρι. Η Φωτεινη πολυ σωστα εγραψε για πετιγκρι αλλα τον τροπο χορηγησης τον γνωριζουν ολοι; Η , θα πρεπει να φρεσκαρω τη μνημη μου και να θυμηθω πραγματα και θαυματα;
Mπες και διαβασε το ποστ με το αρθρο που ανεβασα λιβερπουλ...Οταν εγω μιλησα για ρατσισμο και γαλαζοαιματους στο φορουμ,ημουνα υπερβολικος και δεν ξερω κι εγω τι αλλο συμφωνα με καποιους...Αλλα δεν αργησα να επιβεβαιωθω.Τελος παντων,παλι καλα που εκλεισε το θεμα,γιατι δεν θα ειχαμε καλη καταληξη.Ετσι εχουν ομως τα πραγματα στην Ελλαδα του '14.Πως το ειπε κιολας???

''Ειναι ακρως υγιες να εισαι ρατσιστης σε ορισμενα θεματα.''
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
εχεις κατεβει τωρα τελευταια σε εκθεση μορφολογιας ? γιατι το βιντεακι του 98 δεν λεει τιποτα
. Ναι , περαστικος ημουν και ειπα να ριξω μια ματια. Περισυ , το ελεγα και στοn Iskenter , πόσο πολυ εχουν βελτιωθει τα πραγματα σε ολους τους τομεις, μιλησα με παρα πολλους αντιπροσωπους σκυλοτροφων για τη διατροφη των κουταβιων μας, δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτο το φορουμ αλλιως θα ρωτουσα εσενα. Επισης στην Αθηνα εχετε καινουργιο αεροδρομιο , μετρο, και Αττικη οδο. Αν πας σε εκθεση της infakoma σιγουρα θα εντυπωσιαστεις ακομα πιο πολυ. Αν εισαι καπου στις φωτο , πες μου να στη στειλω σε μεγαλη διασταση.






 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
. Ναι , περαστικος ημουν και ειπα να ριξω μια ματια. Περισυ , το ελεγα και στοn Iskenter , πόσο πολυ εχουν βελτιωθει τα πραγματα σε ολους τους τομεις, μιλησα με παρα πολλους αντιπροσωπους σκυλοτροφων για τη διατροφη των κουταβιων μας, δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτο το φορουμ αλλιως θα ρωτουσα εσενα. Επισης στην Αθηνα εχετε καινουργιο αεροδρομιο , μετρο, και Αττικη οδο. Αν πας σε εκθεση της infakoma σιγουρα θα εντυπωσιαστεις ακομα πιο πολυ. Αν εισαι καπου στις φωτο , πες μου να στη στειλω σε μεγαλη διασταση.
χωρις παρεξηγηση τι εννοεις ??
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Το αυτονοητο, 2014 εχουμε , οχι 1998. Αν δεν γινοτανε οι εκθεσεις το ΄98 δεν θα φταναμε στο επιπεδο του σημερα. Και χωρις παρεξηγηση , δεν καταλαβες τι εννοουσα; Στελιο , θα μου απαντησεις για τα πεντιγκρι; Πως δηλωνανε τη γεννα και ποσα πεντιγκρι περισσευανε μηπως;
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ρωτας και ξαναρωτάς κατι που δεν εχει νοημα . Να πουμε τι για το πεντιγκρι; Εαν υπαρχουν πλαστα; Ναι υπαρχουν, so what? Γι αυτο το λογο κάνει όποιος ενδιαφέρεται ενδελεχή ερευνα πριν καταληξει . Δεν παιρνει απο τον πρωτο τυχοντα επειδη βαριομαστε ή επειδη ειναι ο κοντινότερος ή ο φτηνότερος κλπ. Ψαχνεις αν ειναι καταχωρημενος στη βαση δεδομενων του κυνολογικου ομιλου της χωρας του, κρίνεις σε γενικές γραμμές τις γεννες του με τις γνωσεις περι φυλης που πρεπει να εχεις εν τω μεταξυ αποκτησει, επικοινωνείς με αλλους ιδοκτητες σκυλων απο το εκτροφειο, βλεπεις αποτελεσματα των εκθεσεων, επισκεπτεσαι το εκτροφείο εαν εχεις τη δυνατοτητα και αλλα πολλα. Σε κάθε επαγγελματικη ομάδα υπαρχουν απατεώνες, τι σημαινει αυτο; Οτι πρέπει να χάσουμε την εμπιστοσύνη μας προς όλους; Οτι πρέπει να τους καταδικάσουμε συλλήβδην; Καμμία σχεση φιλε.. Εαν δηλ θελει καποιος καθαρόαιμο σκύλο ποια προτείνεις ως καλύτερη δυνατή πηγή απόκτησης;

Μιλας για εκθεσεις προς δεκαπενταετίας όπου το επιπεδο ηταν χαμηλο. Ε και; Τι να λέει αυτο;

Λές "Εγω ειχα ένα αρσενικο σκυλο πριν 22 χρονια και ηλικιας 2 ετων , ο φιλος μου ειχε μια θηλυκια επισης δυο ετων, μου ζητησε να τα ζευγαρωσουμε και τα ζευγαρωσαμε, που είναι το κακο;"

Απο αυτες τις 4 λέξεις και μονο καταλαβαίνει κανείς πως είναι αδύνατο να βρεθεί κοινός τόπος στη συζητηση, οπότε δεν εχει και ουσιαστικό νόημα η συνέχιση της. Η γέννα μπορεί να έγινε πριν 22 χρόνια, αλλά τη φράση την εγραψες "σήμερα", το πιστευεις ακόμα , και αυτο εχει σημασία. Σε αντίθεση δηλαδη με τις εκθέσεις που εξελίχθηκαν, οι απόψεις και πεποιθησεις σου παρέμειναν 22 χρόνια πίσω, στασιμες και λανθασμένες, δυστυχώς..
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ghostdoc Δεν ρωτησα εσενα. Τι εγινε , του SUPER3 εισαι; Για την εκθεση δεν εγραψα ασχημα λογια , για τους κυνοφιλους εγραψα . αν εσυ νομιζεις οτι μπορει να κανει την αναγκη του ο σκυλος σου χωρις εσυ να τα μαζευεις , λιγο πιο περα απο σενα μενω... Τον τροπο αποκτησης σκυλου απο εκτροφεα τον γνωριζω . Αν εσυ βρηκες μια λεξη γραμμενη σε λαθος χρονο : που είναι το κακο ,
μπραβο σου, θα επρεπε να γραψω που ηταν το κακο . Οσο για το αν εμεινα πισω , ναι εμεινα πισω αλλα σε τι; Εσυ νομιζεις οτι πηγες μπροστα χωρις να ξερεις που ειναι το πισω, εισαι χαμενος αλλα δεν το ξερεις. Αν δεν κανω λαθος εχεις σαρπεϊ, ε, εισαι πολυ μπροστα . Μη μου απαντησεις , αν θελεις να μου πεις κατι , ξερεις που θα με βρεις. Καντε λιγη υπομονη και θα σας απαλλαξω απο την παρουσια μου συντομα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Η πρόθεση μου δεν ειναι να μας απαλλάξεις από την παρουσία σου αλλα να ωφελήσεις και να ωφεληθείς με την παραμονη σου. Εχεις πολλά να πάρεις κι εχεις πολλά να δώσεις με την εμπειρία και την αγαπη σου για τα ζωα. Αλλα για να συμβεί αυτή η αλληλεπίδραση θα πρέπει να έχεις ανοιχτούς ορίζοντες και αποδοχή της κριτικής οταν ειναι καλόπιστη, και στην περίπτωση μου ειναι. Δυστυχως δε βλέπω τέτοια σημαδια, διακρίνω ισχυρογνωμοσύνη , ειρωνική διάθεση και ξεροκεφαλιά.
Η μία λέξη ειναι η πιο σημαντική, μην προσπαθείς ετεροχρονισμένα να υποβαθμίσεις τη σημασία της και να την πάρεις πίσω. Ηξερες πολύ καλα τι εγραφες. Η μια αυτη λέξη σημαινει οτι δεν αλλαξε τιποτε στις αντιληψεις σου επι 22 χρονια. Το 2014 υποστηρίζεις, και μαλιστα με σθένος το λάθος που εκανες 2 δεκαετίες και βαλε πριν, αυτο τα λεει όλα. Αλλά δεν ειναι μόνο αυτό, εστω και αν αυτο δεν ισχυει, απαξιώνεις αμεσα και έμμεσα όλους οσους επελεξαν την εκτροφική οδό αποκτησης αλλα και τη μεγαλη πλειοψηφία των κυνοφιλων. Σκεψου το λιγο με ανοιχτο μυαλο και ισως προβληματιστεις θετικα.
Για την ιστορία, να πω οτι δεν εχω σαρπει. Δεν ξέρω αν και πόσο μπροστά είμαι, ξέρω όμως σίγουρα οτι προπαθώ να μη μένω πίσω..
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο Αλεξης. Δεν προσπαθω να παρω τιποτα πισω και μη πιστευεις οτι μπορεις να μπεις στο μυαλο μου.
Ηξερες πολύ καλα τι εγραφες. Η μια αυτη λέξη σημαινει οτι δεν αλλαξε τιποτε στις αντιληψεις σου επι 22 χρονια.
. Επι 22 χρονια δεν εχω αλλαξει τιποτα στη ζωη μου εκτος το οτι σταματησα να ακουω u2. Οτι εκανα το εκανα , δεν το αρνουμαι. Διεπραξα ενα μεγαλο εγκλημα αφηνωντας τον σκυλο μου να βιασθει απο μια σκυλα. Δεν εχεις σαρπει, το ειδα, εισαι ο πολιτισμικος με τα 3 σκυλακια . Να τα χαιρεσαι και γερα να ειναι αλλα και εδω διαφωνω για τις επιλογες σου, τα ρωτησες αν ηθελαν να αλλαξουνε κλιματολογικες συνθηκες; Δεν νομιζω. Τα βρηκες και κοψοχρονιας και τα πηρες για να πουλας μουρη στην πλατεια, σημερα θα βαλω τα πραντα και θα βγω με το ακιτα, αυριο σειρα εχουν τα αρμανι με το πανγκ και..... Οσο για την αποχωρηση μου μη στεναχωριεσαι , το φορουμ με βοηθησε σε πολλα θεματα και ηρθε ο καιρος να την κανω .Μηπως να το σκεφτεις και ΄συ;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Είχα μια ελπίδα ότι μπορείς να συζητήσεις σε ένα Α επίπεδο. Δυστυχώς τη διέψευσες.
Με τα ειρωνικά σχόλια, και τα αυθαίρετα συμπεράσματα για άλλη μια φορά υποβιβάζεις τον εαυτό σου .
Δεν ξέρω αν είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας ή νοητικού επιπέδου, ούτε με απασχολεί.
Το πόσο κόστισαν τα σκυλιά μου και με ποιο σκεπτικό αποκτήθηκαν δεν έχει νόημα να το μάθεις γιατί δεν εισαι σε θέση ούτε να το αποδεχθείς ούτε να το αφομοιώσεις. Εχεις την κλασσική νοοτροπία τζαμπατζή κυνοφιλου που ισορροπεί ψυχολογικά κατακρίνοντας όσους επέλεξαν να κοπιάσουν αφιερώνοντας χρόνο και χρήματα για την απόκτηση καθαρόαιμου. Τελικά, είναι σωστή η απόφαση σου να αποχωρήσεις , στα βουνά και στα λαγκάδια θα σαι ,πιστεύω και ελπίζω,πιο χρήσιμος.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Είχα μια ελπίδα ότι μπορείς να συζητήσεις σε ένα Α επίπεδο. Δυστυχώς τη διέψευσες.
Με τα ειρωνικά σχόλια, και τα αυθαίρετα συμπεράσματα για άλλη μια φορά υποβιβάζεις τον εαυτό σου .
Δεν ξέρω αν είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας ή νοητικού επιπέδου, ούτε με απασχολεί.
Το πόσο κόστισαν τα σκυλιά μου και με ποιο σκεπτικό αποκτήθηκαν δεν έχει νόημα να το μάθεις γιατί δεν εισαι σε θέση ούτε να το αποδεχθείς ούτε να το αφομοιώσεις. Εχεις την κλασσική νοοτροπία τζαμπατζή κυνοφιλου που ισορροπεί ψυχολογικά κατακρίνοντας όσους επέλεξαν να κοπιάσουν αφιερώνοντας χρόνο και χρήματα για την απόκτηση καθαρόαιμου. Τελικά, είναι σωστή η απόφαση σου να αποχωρήσεις , στα βουνά και στα λαγκάδια θα σαι ,πιστεύω και ελπίζω,πιο χρήσιμος.
Eισαι του Super3?Αυτο μονο...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Δεν ξέρω αν είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας ή νοητικού επιπέδου, ούτε με απασχολεί.
. Σιγουρα δεν με απασχολουνε τα ψυχολογικα σου προβληματα. Απο μικρος ειχα την τυχη να ξερω πολλα πραγματα για τα ζωα γιατι ο πλασιε που μας πουλησε την 24τομη εγκυκλοπαιδεια ταδε μας πουλησε σε πολυ καλη τιμη και την εγκυκλοπαιδεια <ο θαυμαστος κοσμος των ζωων> , γνωριζω λοιπον οτι το Μαντισον σκουερ γκαρντεν δεν ηταν ενα ακομα γηπεδο του NBA, αλλα ενας τεραστιος εκθεσιακος χωρος ακομα και για κυνοφιλικες εκθεσεις. Επισης ηταν και πολυ καλη εγκυκλοπαιδεια για ολα τα ζωα, για ολες τις ρατσες. Οταν δλδ εγω ηξερα τι ηταν το πανγκ εσυ δεν ηξερες πινγκ πονγκ.
Εχεις την κλασσική νοοτροπία τζαμπατζή κυνοφιλου
. Το εγραψα πολλες φορες πως δεν προκειται να ξαναπαρω σκυλο, αν ηταν να παρω σκυλο το τελευταιο που θα με απασχολουσε θα ηταν το οικονομικο. Εσυ ποτε δεν θα αποκτησεις τετοιο σκυλο, για τον απλουστατο λογο οτι δεν σου αξιζει τετοιος σκυλος. Κανενα τετοιο μοδατο ισως,.
Τελικά, είναι σωστή η απόφαση σου να αποχωρήσεις , στα βουνά και στα λαγκάδια θα σαι ,πιστεύω και ελπίζω,πιο χρήσιμος.
. Οποτε εχω χρονο , εκει ειμαι, στα βουνα και στα λαγκαδια. .
[h=3][/h]
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
METAΦΟΡΑ ΚΟΠΑΔΙΟΥ. ΣΤΡΑΤΑ. Ιδιαιτερα για τους Θεσσαλονικεις. Μπαμπά θελω να μου πεις μερικα πραγματα για την μετακινηση από τα χειμαδια , στα θερινα βοσκοτοπια , περιλιπτικα. Να σου πω. Από τα Βασιλικα ξεκινουσαμε να παμε στη Νεβεσκα (Νυμφαιον). Ποσες μερες σας επαιρνε η μετακινηση αυτή , ποσα ζωα ειχατε, και τι ζωα;. Μας επαιρνε γυρω στις 15-16 μερες, βασιλικα, Αγ, Παρασκευη, Πανοραμα,Ασβεστοχωρι, Νεοχωρουδα, Χαλκηδονα, Πελλα , Γιαννιτσα, Σκυδρα, Εδεσσα, Αγρα, Αρνισσα, Αγ, Αθανασιος (μπεγνα) Βεβη, Φλαμπουρο και φταναμε στο Νυμφαιο. Ειχαμε γυρω στα 750 γιδια, γυρω στα 25 αλογα και 6-7 σκυλια. Φτανανε τα σκυλια για μια τετοια διαδρομη; Εννοω δεν ειχατε απωλειες; Όχι, σπανια μας πειραζαν οι λυκοι στη στρατα, ημασταν και πολλοι . Ποσοι ησασταν; Ημασταν τα τρια αδερφια και ειχαμε και έναν τσομπανο. Στο Νυμφαιο οι λυκοι δεν μας πειραζαν , αν ερχοτανε από κανενας τον διωχνανε τα σκυλια. ΟΙ αρκουδες; Εχεις δει αρκουδα; Καλα , χαζα ρωτας τωρα; 30 χρονια τι εβλεπα; Οι αρκουδες όταν ακουγανε το κοπαδι φευγανε, δεν μας ενοχλουσανε. Ποτέ δεν μας πειραξε αρκουδα. Μπαμπα, σιγουρα ηταν δυσκολα χρονια αλλα σου αρεζε αυτό ; Όχι, τι να μου αρεσει, εγω γεννηθηκα στη στρατα , εξω από τη Σκυδρα , κατεβηκε η μανα μου από το αλογο και με γεννησε κατω από ένα δεντρο το ’35 από τοτε το ιδιο πραγμα γινοτανε κάθε χρονο , ανεβα- κατεβα, τωρα που γερασα και τα θυμαμαι , ε, ηταν καλα , αλλα εσεις δεν ξερετε από ζορια ουτε από πεινα. Καλα , αστο. Πες μου για τα νεοτερα χρονια, που κανατε τη διαδρομη με τα τραινα. Από το ’65 και μετα πηγαιναμε με το τραινο. Ξεκινουσαμε από τα Βασιλικα , φταναμε στο Πανοραμα, και περιμεναμε λιγο να βραδιασει και τα κατεβαζαμε στο γηπεδο του ΠΑΟΚ. Ρε μπαμπα στο ναο τα γιδια; Ποιο ναο βρε χαζε , εκει μονο το γηπεδο ηταν , ειχε και λιγη βοσκη τα ξεκουραζαμε κανα δυο ωρες και μετα δεν σταματουσαμε πουθενα, από το γηπεδο μεχρι συντριβανι πριν την Καμαρα , ολο ευθεια ( εννοει τη Λαμπρακη και την Εγνατια)στην Καμαρα η Αστυνομια μας πηγαινε δεξια προς την Ευαγγελιστρια και μετα από Αγ,Δημητριου ολο ευθεια , κατεβαιναμε από το Διοικητηριο στο Βαρδαρη και από εκει πηγαιναμε στον Παλιο Σσταθμο. Γιατι δεν πηγαινατε ολη την Εγνατια και να στριβατε στο Βαρδαρη από το να κανετε ολο τον κυκλο; Και γιατι δεν παιρνατε ολη την παραλιακη που είναι και πιο γρηγορα; (πολύ γελιο) . ΔΕΝ μας αφηνε η αστυνομια. Οικοδομες ειχε τοτε; Λιγες ειχε, ολα σπιτια ηταν , μετα και εγω εκει δουλευα ,στις οικοδομες.Αλλη διαδρομη κανατε; Άλλες φορες τα βγαζαμε τα γιδια στην Eυκαρπια, περιμεναμε να νυχτωσει και μετα ολο ευθεια την Λαγκαδα μεχρι το λιμανι, στο σταθμο.( ο οσε ηταν στο λιμανι). Τα σκυλια ακολουθουσανε ή τα ειχατε δεμενα; Μαζι με τα γιδια πηγαινανε , όταν φταναμε στα βαγονια αν δεν εμπαινε κανενα το βαζαμε εμεις. Ποσο στοιχιζε η μεταφορα με τραινο; Πιαναμε 6-7 βαγονια αλλα δεν θυμαμαι ποσο πληρωναμε. Μετα που κατεβαινατε; Στη Σκυδρα , στο Μαυροβουνι, ειχε βοσκη και νερο εκει και σιγα σιγα τα μαζευαμε για πανω. Ευχαριστω ΜΠΑΜΠΑ (45χρονων ειμαι, μπαμπα τον λεω ακομα) για τις αναμνησεις που μοιραζεσαι μαζι μας. Βημα βημα ολη τη Μακεδονια .