Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Για να αναγνωριστει μια φυλη ως φυλη πρεπει τα ζωα που απαρτιζουν τη φυλη να μοιαζουν μεταξυ τους (φαινοτυπος) για να γεννανε προβλεψιμους απογονους (γενοτυπος). Οτι ζωα και να ειναι. Αν αναγνωριστει ο Ε,Π ως φυλη θα ηθελα να δω τον ΞΕΝΟ κριτη να καθεται και να ξυνει το κεφαλι του και να αναρωτιεται ποιος μακακας αναγνωρισε αυτη τη φυλη κοιτωντας τα καθαροαιμα ελλ ποιμενικα. Λιγο σοβαροι να ειμαστε. Βλεπω οτι στο φορουμ υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν πολυ καλα απο studbook , εγω που ειμαι ασχετος απο γεννετικη σε 10 χρονια θα ειχα δημιουργησει μια φυλη που θα ηξερα και ποσες σταμπες θα ειχαν τα κουταβια απο καθε σκυλα, δεν μπορω να το πιστεψω οτι μετα απο τοσα χρονια ακομα προσπαθουνε να βρουνε το προτυπο. Δεν μας εφτανε μια φυλη αλλα φροντισανε να τις κανουν και πολλες , λευκος ε ποιμ, μτη , ποιμ του ολυμπου (καλο αυτο) . Της Κυνουριας τι εγινε αληθεια; Επαψε να υπαρχει ; Πριν απο χρονια εφερε ενας φιλος 2 ποιμενικα της Κυνουριας , απο αυτα που διαφημιζανε στην Κυνολογια .
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Μια απορία βλέποντας κάποιες φωτογραφίες , τα σκυλιά ενός βοσκού κλείνονται μέσα στο μαντρί ή σε φραγμένους χώρους έξω από αυτό; Εγώ θυμάμαι τον παππού μου που μένει στο Καρτερέ - λογικά θα το γνωρίζεται κάποιοι - να κόβουν βόλτες γύρω από το μαντρί που απείχε 400 μέτρα από το σπίτι και ακόμα ακόμα να γυρνάνε στο χωριό χωρίς να δημιουργούν προβλήματα .;) Ωραία καλοκαίρια με ξύπνημα στις 4.30 το πρωί για να πάμε στο μαντρί να δούμε τον παππού να κάνει δουλειές .
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Τα σκυλιά των βοσκών είναι ελεύθερα ώστε να μπορούν να είναι κοντά στα κοπάδια είτε αυτά είναι στο μαντρί είτε βόσκουν σε λιβάδια

Sent from my ST26i using Tapatalk
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Για να αναγνωριστει μια φυλη ως φυλη πρεπει τα ζωα που απαρτιζουν τη φυλη να μοιαζουν μεταξυ τους (φαινοτυπος) για να γεννανε προβλεψιμους απογονους (γενοτυπος). Οτι ζωα και να ειναι. Αν αναγνωριστει ο Ε,Π ως φυλη θα ηθελα να δω τον ΞΕΝΟ κριτη να καθεται και να ξυνει το κεφαλι του και να αναρωτιεται ποιος μακακας αναγνωρισε αυτη τη φυλη κοιτωντας τα καθαροαιμα ελλ ποιμενικα. Λιγο σοβαροι να ειμαστε. Βλεπω οτι στο φορουμ υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν πολυ καλα απο studbook , εγω που ειμαι ασχετος απο γεννετικη σε 10 χρονια θα ειχα δημιουργησει μια φυλη που θα ηξερα και ποσες σταμπες θα ειχαν τα κουταβια απο καθε σκυλα, δεν μπορω να το πιστεψω οτι μετα απο τοσα χρονια ακομα προσπαθουνε να βρουνε το προτυπο. Δεν μας εφτανε μια φυλη αλλα φροντισανε να τις κανουν και πολλες , λευκος ε ποιμ, μτη , ποιμ του ολυμπου (καλο αυτο) . Της Κυνουριας τι εγινε αληθεια; Επαψε να υπαρχει ; Πριν απο χρονια εφερε ενας φιλος 2 ποιμενικα της Κυνουριας , απο αυτα που διαφημιζανε στην Κυνολογια .
δεν εχει στην ελλαδα ειδικοτητα ιατρικη γενετικη !
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Φιλε nikalias τα σκυλια που ειναι σε φραγμενους χωρους στις φωτο ειναι τα σκυλια που αναφερω απο την Κυνουρια. 15 χρονια πριν καπου στο Βαθυλακο , καμια σχεση με κοπαδι. Περιποιημενο κτημα. Ο παππους σου Ψαρρας λεγεται; Γιατι ερχομουνα μερικες φορες στον Βαγγελη. Το κατι κατι για μουντο υπαρχει; Ωραιο μερος και εχω πολλους φιλους εκει.
δεν εχει στην ελλαδα ειδικοτητα ιατρικη γενετικη
. Γιατι εχει ειδικοτητα ιππιατρου; Και μη σου πω οτι τον καιρο που ειχα εγω σκυλο οι πιο πολλοι γιατροι μονο εμβολια ηξεραν να κανουν . Α, εχουμε πυρετο, παρε αυτα τα χαπια και αν παθει αφυδατωση θα του βαλουμε ορο. Τι χρωσταω γιατρε;- 17000ΔΡΧ. ντοϊνγκ . Το 1990 . Και ο Μπονο χειροτερεψε , παραταμε τη δουλεια με τον αδερφο του ισκεντερ , παιρνουμε το κουταβι και παμε στην κτηνιατρικη σχολη, Δεν σφαζουμε σημερα, μου λενε γιατι ηταν προπαραμονη χριστουγεννων, και εγω τι θα το κανω το κουταβι τους λεω, φερτο μετα τις γιορτες μου λενε, της μανας σας λεω και φευγω. Ευτυχως , ενας καθαριστης που δεν συμμετειχε στο παρτυ μου ειπε οτι απεναντι , απο τη μερια των ξυλαδικων , εχει ενα πολυ καλο γιατρο, πηγαινουμε και μολις το βλεπει λεει, λυπαμαι ηρθατε πολυ αργα, το κουταβι εχει προχωρημενη γαστρεντεριτιδα, επρεπε να το πατε σε γιατρο πολλες μερες πριν , τωρα ειναι αργα. Αφου του εξηγησα τι ειχε γινει με δακρυα στα ματια ,δεχτηκε να το εξετασει , αφου το πλακωσε σε εμβολια διπλα και τριπλα , παστες , ορους ,μου εγραψε και τι πρεπει να κανω για 6 μερες καθως θα εφευγε και αυτος για την Καρδιτσα θυμαμαι, μου γεμισε μια σακουλα φαρμακα και συριγγες και μου λεει , η ζωη του κουταβιου ειναι στα χερια σου, ακολουθα τις οδηγιες και ο θεος θα σε βοηθησει, οταν τον ρωτησα τι του χρωσταω (ειχα βγαλει την ταυτοτητα γιατι αποκλειεται να ειχα τοσα χρηματα απο τη στιγμη που ο αλλος μου ειχε παρει για 3 επισκεψεις 50000δρχ) μου ειπε , σας ορκιζομαι , 3500δρχ , οταν μια κονσερβα φρισκις κοστιζε 600δρχ. Μου εδωσε μια σακουλα φαρμακα , παστες και ορους και 50 60 συριγγες και μου πηρε 3500δρχ και εκανε και τη δουλεια του . Ειλικρινα ποσο ντρεπομαι για τον κτηνιατρο της περιοχης μας ακομα και σημερα που τον βλεπω δεν ξερετε. Το κουταβι φυσικα εζησε και εγινε ο καλυτεροτερος σκυλος της Δθεσσαλονικης και περιχωρων, παρολου που ηταν αγριος φυλακας δεν δαγκωσε ποτε κανενα( αγριος το επαιζε οταν ηταν μεσα στον κηπο).
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μα τι ωραιες ιστοριες!! ευχαριστουμε! (αν θες να γραψεις κι αλλες...!! :cool:

Διαβαζοντας ομως σε σχεση με τους λυκους, απο οσο λεει ο θειος σου , οι λυκοι του σημερα ειναι μικροτεροι και λιγοτερο επιθετικοι , αν καταλαβα καλα, οποτε μηπως για αυτο τους εχουν για οδοντοβουρτσα τα σημερινα τσοπανοσκυλα? και γενικα μια ταση υπερτυπισμου ανα τα χρονια υπαρχει, αρα , μηπως μεγαλωνουν τα σκυλια και μικραινουν οι λυκοι?

(δεν εχω δει ποτε λυκο , παρα μονο σε ντοκυμαντερ, θαυμασιο ζωο και μακαρι να καταφερει να ξεπερασει αριθμους που το κατατασουν "ειδος υπο εξαφανιση".
Μια φορα θυμαμαι μικρη, στα Βαρδουσια , σε μια εκδρομη μας, ο παππους νομισε οτι ειδε λυκο απο μακρυα και σε χρονο 0 οι μαναδες μαζεψαν συμπραγκαλα τσιριζοντας και οπου φυγει φυγει! Ο παππους ηταν ο τελευταιος που μπηκε ψυχραιμος στο αμαξι ηθελε να δει το "αγριμι" )

Αλλο που καταλαβα απο τις ιστοριες σου ειναι οτι τα ζευγαρωματα μεταξυ των σκυλων δεν αφορουσαν τοσο τα προτυπα και τα standards καθαροαιμιας (σε αντιθεση με σημερα ισως) .. αλλα πραγματικες αναγκες σε μεγεθος και τολμη.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Και τι κάθεσαι?
. Δεν καθομαι φιλε μου , εργαζομαι για να ζησω την οικογενεια μου. Αν ειχα την οικονομικη ανεση και τη στηριξη που ειχαν οι υπευθηνοι για τη <διασωση
> του Ε.Π σημερα θα υπηρχαν τσομπανοσκυλα με προβλεψιμους απογονους. Για να στο πω πιο απλα, αν ενας εκτροφεας ντομπερμαν η γερμανικου ποιμενικου ειχε ασχωληθει πριν 20 χρονια με τον Ε.Π σημερα η φυλη θα ηταν αναγνωρισμενη. Και οπως εχω πει, απο το 2001 και μετα δεν ξαναμπλεχτηκα με σκυλια , αν εβλεπα ενα τυπικα καλο σκυλο τον πηγαινα στο βουνο. Για μενα σκυλος που κανει στεφανι την ουρα του στην πλατη και δεν εχει παρανυχα πρεπει να κοβεται απο τις εκθεσεις. Θα σε στεναχωρησω οπως και τον ptf αλλα τα σκυλια σας οσο ομορφα και να ειναι , δεν ειναι Ε.Π ΚΑΙ Ας ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ. Και για να θεμελιωσεις μια φυλη δεν ειναι και πολυ δυσκολο , πιστεψε με . Αρκει να υπαρχει το προτυπο. Υπαρχει το προτυπο; Βλεπω στη σελιδα του οφεπ τον Παρδαλη, αλλα δεν βλεπω απογονους σαν αυτον αρα κατι δεν πηγε καλα . Ενας εκτροφεας ομως θα τα ειχε καταφερει. Γνωμη μου...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Διαβαζοντας ομως σε σχεση με τους λυκους, απο οσο λεει ο θειος σου , οι λυκοι του σημερα ειναι μικροτεροι και λιγοτερο επιθετικοι , αν καταλαβα καλα, οποτε μηπως για αυτο τους εχουν για οδοντοβουρτσα τα σημερινα τσοπανοσκυλα? και γενικα μια ταση υπερτυπισμου ανα τα χρονια υπαρχει, αρα , μηπως μεγαλωνουν τα σκυλια και μικραινουν οι λυκοι?
.
kasi Ο θειος μου δεν λεει οτι οι σημερινοι λυκοι ειναι πιο μικροι , λεει οτι ειναι πιο χαζοι και για αυτο ειναι και πιο επιθετικοι και ανεμελοι θα ελεγα εγω, εμφανιζονται (οπου υπαρχουν βεβαια) ακομα και στα πιο απιθανα μερη , αυτο τους κανει ευαλωτους σε ενα πυροβολο οπλο και μετα τους βλεπεις στο φβ σε ενα μαντρι σκοτωμενους να τους δαγκωνουν τα σκυλια ( και καλα τον πνιξανε τα σκυλια μου). Τα σκυλια σιγουρα μεγαλωνουν αφου τρωνε καλυτερα και μπερδευονται με αλλες μεγαλοσωμες φυλες αλλα και παλια ηταν μεγαλα , οι λυκοι αν προλαβουν να γινουν 3-4 χρονων ειναι και αυτοι μεγαλοι σε σωματοτυπο. Παντως απο αυτα που εχω δει προσωπικα αν ο λυκος ειναι ενηλικας χρειαζονται πανω απο 3 σκυλια για να τον νικησουν. Στην περιπτωση του Σανταμ που σκοτωσε την λυκαινα μετα απο μιση ωρα (οχι μονος του βεβαια ε;) ο Σανταμ ηταν αναπηρος μια εβδομαδα, δεν μπορουσε να κουνηθει .
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ευχαριστω για την διευκρινηση :)
ακομα και σαν παιδι της πολης που δυστυχως ειμαι, δεν φανταζομουν οτι ενας σκυλος, οσο φοβερος κι αν ειναι, θα μπορουσε ευκολα μονος του να σκοτωσει κανενα λυκο.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
. Αν ειχα την οικονομικη ανεση και τη στηριξη που ειχαν οι υπευθηνοι για τη <διασωση> του Ε.Π σημερα θα υπηρχαν τσομπανοσκυλα με προβλεψιμους απογονους. Για να στο πω πιο απλα, αν ενας εκτροφεας ντομπερμαν η γερμανικου ποιμενικου ειχε ασχωληθει πριν 20 χρονια με τον Ε.Π σημερα η φυλη θα ηταν αναγνωρισμενη.
το 'προβλημα' με την 'εκτροφη΄ και την 'αναγνωριση' ΕΠ στην πραγματικοτητα ειναι οτι δεν προσπαθουν να δημιουργησουν μια φυλη. η δημιουργια θα ηταν πραγματι ευκολη. θα επερναν συγκεκριμενα, ελαχιστα, παρομοια δειγματα και θα εβγαζαν προβλεψιμους απογονους, σιγουρα εμφανισιακα, κατα πασα πιθανοτητα και σε θεμα χαρακτηρα, μετα απο λιγα χρονια. το θεμα ειναι ομως οτι η προσπαθεια ειναι για την 'διασωση', για να χωρεσουν τα απειρα δειγματα τσοπανοσκυλων που ζουνε στην ελλαδα σε μια φυλη. αυτο ειναι το δυσκολο, για εμενα πρακτικα αδυνατο. γιατι πολυ σωστα τα παλιοτερα χρονια οι κτηνοτροφοι ζευγαρωναν σκυλια κυριως με βαση τον χαρακτηρα τους και την ικανοτητα τους στην εργασια, οχι τοσο με μορφολογικα κριτηρια. τα σκυλια αυτα μορφολογικα ομως ειχαν παρα πολλες διαφορες. καλουνται λοιπον οποιοι κανουν την 'δουλεια' αυτη να δημιουργησουν προτυπα οταν μορφολογικα εχουν παρα πολλα σκυλια για τα οποια δεν μπορουν να πουνε οτι δεν ειναι Ε.Π. αφου στην πραγματικοτητα δεν μιλαμε για 1 φυλη αλλα για πολλα, διαφορετικα σκυλια που φυλαγαν κοπαδια. μετα και απο μιξεις με διαφορες αλλες φυλες (λογικο κι αυτο αφου τον κτηνοτροφο τον ενοιαζε να γινει η δουλεια και οχι αν χαλασει η 'ρατσα', πολλες φορες δεν ηξερε τι εκανε, πολλες φορες παρασυροταν απο ιστοριες για τα σκυλια του γειτονα κτλ κτλ). σκυλια με διαφορες (μικροτερες απο το μορφολογικο χαος) ακομα και στον χαρακτηρα, αφου ειχαν διαφορετικο χαρακτηρα σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα και αναμεσα σε γειτονικες στανες. πρακτικα δεν υπαρχει Ε.Π. αλλα ενα προτυπο που ξεχειλωνεται για να χωρεσει μορφολογικα οτιδηποτε μοιαζει με τα σκυλια που φυλαγαν κοπαδια στην ελλαδα πριν 50 χρονια.

στο δικο μου μυαλο Ε.Π = τσοπανοσκυλο, γενικα. δεν περιμενω απολυτως συγκεκριμενα μορφολογικα χαρακτηριστικα. περιμενω να ειναι μεγαλοσωμο πχ αλλα οχι τερας, να εχει πεσμενα αυτια. απο χαρακτηρα να ειναι δυσπιστο, φυλακας, καλο με την οικογενεια του. γενικα πραγματα δηλαδη. απο εκει και περα, οτιδηποτε αλλο εξαρταται παρα πολυ απο τους προγονους του. δεν νομιζω οτι θα φτασει ποτε να γινει κανονικη φυλη, οπως πχ τα ντοπερμαν ή τα νεας γης. αυτο ομως απλα θα σημαινει οτι για να βρει καποιος ενα ΕΠ οπως το θελει θα πρεπει να ξερει τους προγονους του. οπως και για τις αλλες φυλες λεμε οτι πρεπει να δει το εκτροφειο ετσι κι εκει θα πρεπει να ψαξει πιο πριν για το 'εκτροφειο'.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Εδώ θα πρέπει να βάλουμε άλλο ένα αξίωμα:
Ελληνικά Ποιμενικά είναι τα σκυλιά που έχουν ΒΕΑ.
Όσα δεν έχουν είναι τσοπανόσκυλα._
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
α)το διπλό κουλούρι έχει έρθει από ποια φυλή συγκεκριμένα?
β)το παράνυχο γιατί είναι εχέγγυο? (που ο δικός μου έχει τέλοσπάντων)
γ)ΕΠ είναι όσα έχεις δει εσύ, ή έχεις βρει κάποιο πρότυπο πριν από αυτό που γράφτηκε, το οποίο τα λέει αλλιώς?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γνωρίζετε μήπως τις απαιτήσεις της FCI για να πάει μια φυλή προς αναγνώριση;
 






ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
1000 σκυλιά, προερχόμενα από 8 διαφορετικές γραμμές (χωρίς κοινό πρόγονο) και κάθε γραμμή αποτελούμενη από τουλάχιστον 8 σκυλιά (2αρσενικά και 6 θηλυκά).
Άντε να βρεθούν ιδιοκτήτες.....
 




θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
liverpool69, βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τις ιστορίες σου κ σε ευχαριστώ που τις παραθέτεις όπως κ τις απόψεις σου. Όμως θεωρώ πως στη συγκεκριμένη στοχοποίηση αναφορικά με τα σφάλματα στην αναβίωση της φυλής νομίζω πως τα βέλη σου έχουν λάθος φορά. Η επιτυχία στην εκτροφή όπως σωστά ανέφερες έγκειται στην ομοιομορφία του αποτελέσματος όμως υπεύθυνοι γι αυτό δεν μπορούν να είναι οι εκάστοτε εκτροφείς μήτε οι ιδιοκτήτες. Προσωπική μου άποψη είναι πως πρωτίστως ο όμιλος καθώς κ ο αρκτούρος όπως επίσης και οι διάφοροι κριτές στην προσπάθεια επίτευξης του αριθμητικού στόχου έφεραν τα συγκεκριμένα αποτελέσματα(βλέπε αναγνωρίσεις από κ.Μακαρίτη στην ανοιξιάτικη έκθεση).
Οι αρχικοί εκτροφείς του συγκεκριμένου σχεδίου αφού κατέληξαν μάλλον σε ένα γενικευμένο πρότυπο μπήκαν στην διαδικασία επίτευξης της επιθυμητής ομοιομορφίας αφήνοντας υπερβολικά στην άκρη τον χαρακτήρα μιας εργασιακής φυλής. Ταυτόχρονα το μεγάλο πλήθος σκύλων που δόθηκε στον Αρκτούρο ή μέσω του συλλόγου ήταν άτομα υποδεέστερης μορφολογίας(καταλαβαίνουμε το γιατί), απόρροια αυτού η ραγδαία εξάπλωση της φυλής να γίνεται με μη αξιόπιστους γεννήτορες. Εν κατακλείδι, θα διαφωνήσω πως η φυλή έχει πλήρως εξαφανιστεί απλά τα άτομα που μετρά είναι κατά πολύ λιγότερα από αυτά που αναγνωρίζονται!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf