Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
1) Επειδή το ξεκίνησες πατριωτικά να σε ενημερώσω ότι το Μέτσοβο έχει πολύ λιγότερους περαστικούς, τουρίστες, νομάδες, και κτηνοτρόφους από διπλανές χώρες, από τους κάμπους της Μακεδονίας.
2) Μιας και καμία από τις φυλές που ανέφερες δεν έχουν σαν χαρακτηριστικό το διπλό κουλούρι, θα σε ξαναρωτήσω από που πιστεύεις ότι έφτασαν στα χωριά.
3) Το σκυλί μου φυσικά και το λατρεύω, ακόμα και αν ήτανε κοκόνι (συγγνώμη kokoni). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι ελαττώματα έχει, και η ουρά δεν είναι ένα από αυτά. Αν θελήσω να μάθω περισσότερα για ποιμενικά, σίγουρα δεν θα ρωτήσω κάποιον που πιστεύει ότι τα μόνα αυθεντικά είναι του παππού του. Από τέτοιους έχω χορτάσει...
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Συγνώμη, για να καταλάβω: είχατε ακούσει την ονομασία Ε.Π. πρίν το 2000, άντε 1998;
Τσοπανόσκυλα για μη πω τσομπανάρ(ι)κα τα ξέραμε όλοι. Προσωπικά πρωτάκουσα την ονομασία το 2002.
Και θα επιμείνω στην φράση "Ε.Π. είναι όσα έχουν ΒΕΑ", γιατί πολλοί έχουν "δαγκωθεί" από "εκτροφείς" και κτηνοτρόφους αγοράζοντας τα σούπερ ντούπερ κουτάβια σε τιμές σταθεροποιημένων φυλών.
@liverpool69 ο σκύλος που έβαλες από το youtube είναι περισσότερο μολοσσικός παρά Ε.Π.
Τα παράνυχα είναι άλλος ένας μύθος μαζί με τα κομμένα αυτιά και το κόψιμο της λύσσας.
 




milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ptf, τι ειναι λοιπον το ΕΠ? ενα υποσυνολο των ελληνικων τσοπανοσκυλων που εχουν αναγνωριστει επειδη εχουν συγκεκριμενα (γενικα) χαρακτηριστικα? τι τα διαχωριζει απο τα υπολοιπα? μονο μια διαδικαδια αναγνωρισης? με ποια κριτηρια ομως? και γιατι να επιλεγουν αυτα τα χαρακτηριστικα και οχι καποια αλλα για αυτο που ονομαστηκε ΕΠ? και γιατι πρεπει να υπαρχει κατι τετοιο? το δικο σου σκυλι ειναι τσοπανοσκυλο απο συγκεκριμενους προγονους, του σεα-μολ απο αλλους, του λιβερπουλ69 απο αλλους. ολα θα αναγνωριστουν ως ΕΠ αν το προσπαθησετε. τι νοημα θα εχει ομως? ειναι πραγματι ιδια σκυλια? μπορει να διαφερουν μεταξυ τους περισσοτερο απο οτι αν τα συγκρινεις με αλλα ορεινα ποιμενικα σκυλια.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κόψιμο της λύσσας ονομάζει η άπειρη λαική σοφία το κόψιμο της άκρης της ουράς του σκύλου, μαζί με τράβηγμα του νεύρου. Έτσι....το σκυλί προστατευόταν κι από την λύσσα. :cool:

Το ΕΠ είναι η προσπάθεια να ομογενοποιηθούν αυτά τα διαφορετικά τσοπανόσκυλα, προς την κατεύθυνση ενός προτύπου.
Η διαδικασία αναγνώρισης και καταγραφής γεννεαλογίου είναι αυτή που ΘΑ φτιάξει καθαρόαιμα. Και όσο προχωράνε τα ΒΕΚ, τόσο πιο δύσκολη είναι η αναγνώριση ενός σκυλιού με σφάλματα.
Ότι έγινε δηλαδή με όλες τις φυλές. Δεν υπήρχαν 1000 πανομοιότυποι Γερμανικοί Ποιμενικοί που τους πήρε ο Von Stephaniz και τους αναγνώρισε με την μία.
Απ την άλλη, υπάρχουν φυλές σαν τα CAO που έχουν μέσα αρκετά διαφοροποιημένα σκυλιά. Ούτε αυτό είναι κατά την γνώμη μου κακό.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Απ την άλλη, υπάρχουν φυλές σαν τα CAO που έχουν μέσα αρκετά διαφοροποιημένα σκυλιά. Ούτε αυτό είναι κατά την γνώμη μου κακό.
Αν φανταστείς ότι, όπως στην Ελλάδα έχουμε διάφορες περιοχές... ενώ στην Κεντρική Ασία έχουν "διάφορες χώρες"... είναι κατανοητό.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι αυτό σωστό
πάντως, το CAO (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) το αναγνωρίζεις όταν το δεις... δεν πέφτεις έξω, όσο "μικρό" ή μεγαλόσωμο και να είναι...τελεία και παύλα!:cool:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@ Johnk

Αλλά αν ακόμα και η FCI βλέπει ότι υπάρχει τέτοιου είδους θέμα προς συζήτηση και σκέφτεται ότι δεν είναι και πολύ κακό...

REFLECTIONS ON THE PROCEDURE FOR THE RECOGNITION OF NEW BREEDS BY THE F.C.I.


Author : Prof.Bernard Denis
Translation: Jennifer Mulholland

Regularly, the governing bodies of the F.C.I. draw our attention to the fact that the number of officially recognized breeds is too high and state their concern about new applications for recognition. We even sometimes hear that the recognition of new breeds should cease. This position is not acceptable because without a shadow of doubt there are populations of dogs not yet standardized and which merit, at least as much as those already recognized, to have their existence officialized. In addition, we have to consider that the official appearance of a new population is, by essence, enriching, especially for those already existing. Under these circumstances, the only way to avoid an inflation of the number of breeds is to enhance the concept of “variety” and to recognise, as varieties, as many new populaitons as possible.

Encouraging the recognition of new varieties, rather than that of new breeds, offers several advantages:

· it officializes the fact that objectively close populations can, nevertheless, be distinctly recognized;
· it offers more freedom in the management of political or human problems.
Thus, it is of no importance that several national varieties are recognized as long as they officiaIly belong to the same breed. In the event of disagreement between two groups of breeders, according recognition to each of "his/her” varieties could help in reaching a short -term solution to the problem while conserving the variability for the long-term
· it allows the populations which objectively exist, and with whom the breeders identify themselves, to be recognized even if they have little chance of, one day, satisfying the requirements for the recognition of a new breed.
· it helps the management of the inter-breed variability, a new variety being an official source for eventual out-crossing. On the other hand, if a variety disappears, either because of genetic errors or that it no longer interests anyone, the future of the breed to which it belonged is not jeopardized.
· Etc.
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
foibos,
τα δυστυχή no. 5 και 6 -τόσο αλληλένδετα μεταξύ τους- συνοψίζουν τέλεια όσα μάλλον δεν μπόρεσα να περάσω.
ptf,
σίγουρα πριν το 97 και όταν μια τετραετία αργότερα εμφανίζονταν στην δημόσια τηλεόραση(νομίζω εκπομπή κα.Βαγιάνη) ήξερα κ τους προγόνους κ τους απόγονους αυτών. Κ όμως 17 χρόνια μετά δεν είμαι σε θέση να κρίνω κ να διαχωρίσω καθαρόαιμους ή καλύτερα πρότυπους σκύλους ή να απαντήσω γιατί θεωρώ την ουρά-σκορπιό επιθυμητό χαρακτηριστικό αφού δεν υπάρχει ο μπούσουλας στον οποίο θα βασιστώ.
liv.69, εξ όσων γνωρίζω τα παράνυχα είναι δείγμα καθαροαιμίας κ όχι υπόδειξη κ σε πολλές φυλές μάλιστα, π.χ rottweiler. Η ουρά σκορπιός γιατί δεν είναι επιθυμητή, ποια lgd φυλή δεν έχει(φιλικά ρωτάω)? Προφανώς κ έχεις το πλεονέκτημα να γνωρίζεις ελλ.ποιμενικούς πολύ παλιότερα από ότι εμείς κ μάλιστα με πηγές(δεν τις αμφισβητήσαμε), δεν είναι οξύμωρο ότι μας παρουσιάζεις ως επί το πλείστον διασταυρώσεις φυλών?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αρκετά διαφωτιστικό κείμενο... ή, μήπως θα βοηθήσει να γίνουν τα πράγματα (ακόμα) πιο μπερδεμένα?
 






ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@Θησέας
Η εκπομπή της Βαγιάννη αν θυμάμαι καλά ήταν το 2005 ή 2006, όπου ο Νάσος παρουσίασε κάποια σκυλιά, μεταξύ των οποίων η Ροδόπη κι ο Φλεγκύας.
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Μπορεί να θυμάσαι καλύτερα, δεν το αμφισβητώ. Ο φλεγέας πόσο κοντά είναι στο πρότυπο?Στα δικά μου μάτια μέτριο μορφολογικά με τρομερό χαρακτήρα, στου ιδιοκτήτη κ του συλλόγου εξαίρετο.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Πόσα σκυλιά χωρίς καν κομμένη την "λύσσα" ξέρουμε;
Ειδικά για σκυλιά πριν το 90;

Τα παράνυχα είναι θέμα παράδοσης, ξέρω πολλούς βοσκούς, κάποιοι από αυτούς τους "μερακλήδες" που έσωσαν ότι έσωσαν και πάντα είχαν σκυλιά και με μονά και με διπλά...
Κάποιοι λένε για πιο άγρια τα σκυλιά με διπλά...από την άλλη ιστορικά σκυλιά με περγαμηνές στο βουνό είχαν μονά...

Το δυστυχές ν1 με τις φυλές είναι ότι κάποτε έγιναν περιττές και μπασταρδεύτηκαν με κυνηγόσκυλα....μετά επειδή έγιναν άχρηστες μπασταρδεύτηκαν με οτιδήποτε...
Το δυστυχές ν2 είναι ότι στην αρχή θεωρήθηκε ότι ο,τι φυλάει στα βουνά μας είναι μια ράτσα, ακόμη κι αν δεν μοιάζει ούτε στην μορφολογία ούτε στον χαρακτήρα, ούτε στο πεδίο εργασίας...κι αυτά μπουρδοκλώθηκαν μεταξύ τους...
Το δυστυχές ν3 είναι ότι πολλοί εξακολουθούν να πιστευουν το ίδιο...
Το δυστυχές ν4 είναι οτι έγιναν μόδα για τους λάθος λόγους....φτηνό, όμορφο, άγριο, "Ελληνικό", αλλά εύκολο στην χρήση(αλήθεια ποιος άραγε έβγαλε αυτή την φήμη την τελευταία, θα ήθελα να ήξερα...)
Το δυστυχές ν5 είναι ότι όποιος πήρε ένα τσοπανοειδές από κάπου, οπουδήποτε, θεώρησε ότι έχει τον σκύλακα και πρέπει να τον αναπαράγει και να τον διαιωνίσει χωρίς κανένα κριτήριο...
Το δυστυχές ν6 είναι ότι δεν έβαλε κανένας φραγμούς σε όλα αυτά....
Το δυστυχες Νο 7 ειναι οτι εχεις 1000 ΔΙΚΙΑ
:cool:
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
foibos,
τα δυστυχή no. 5 και 6 -τόσο αλληλένδετα μεταξύ τους- συνοψίζουν τέλεια όσα μάλλον δεν μπόρεσα να περάσω.
ptf,
σίγουρα πριν το 97 και όταν μια τετραετία αργότερα εμφανίζονταν στην δημόσια τηλεόραση(νομίζω εκπομπή κα.Βαγιάνη) ήξερα κ τους προγόνους κ τους απόγονους αυτών. Κ όμως 17 χρόνια μετά δεν είμαι σε θέση να κρίνω κ να διαχωρίσω καθαρόαιμους ή καλύτερα πρότυπους σκύλους ή να απαντήσω γιατί θεωρώ την ουρά-σκορπιό επιθυμητό χαρακτηριστικό αφού δεν υπάρχει ο μπούσουλας στον οποίο θα βασιστώ.
liv.69, εξ όσων γνωρίζω τα παράνυχα είναι δείγμα καθαροαιμίας κ όχι υπόδειξη κ σε πολλές φυλές μάλιστα, π.χ rottweiler. Η ουρά σκορπιός γιατί δεν είναι επιθυμητή, ποια lgd φυλή δεν έχει(φιλικά ρωτάω)? Προφανώς κ έχεις το πλεονέκτημα να γνωρίζεις ελλ.ποιμενικούς πολύ παλιότερα από ότι εμείς κ μάλιστα με πηγές(δεν τις αμφισβητήσαμε), δεν είναι οξύμωρο ότι μας παρουσιάζεις ως επί το πλείστον διασταυρώσεις φυλών?
. Φιλε μου , εσυ εχεις το πλεονεκτημα και οχι εγω, εσυ συμμετεχεις σε ολα αυτα οπως και ολα τα παιδια που εχουν Ε.Π με παρασημο καθως και ο Φοιβος με τον Ορθο που δεν εχουν παρασημο αλλα εχουν τις γνωσεις. Σαφως και ειναι οξυμωρο να παρουσιαζω μιγαδες αλλα αυτα μονο υπαρχουν σαν υλικο , εχω γραψει πως μια πυρκαγια στο σπιτι μου κατεστρεψε σχεδον τα παντα (ο ισκεντερ το γνωριζει , αν δεν με πιστευετε θα φερω την εκθεση της πυροσβεστικης), ειχα ολα τα τευχη της κυνολογιας , και οτι εντυπο κυκλοφορουσε εκεινη την εποχη με αναφορα στον σκυλο, αρα ξερω ποτε και πως ξεκινησε η αναβιωση του Ε.Π , ειχα κασσετες απο καμερα που βιντεοσκοπουσα οτι εβρισκα στην επαρχια και οχι μονο , (αρα δεν εχω δει μονο τα σκυλια του παππου μου) ολα τα επεισοδια της σειρας <ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ> , στοιχεια που σιγουρα θα σας βοηθουσανε να σκιαγραφησετε καλυτερα την εννοια Ε,Π. Εχω κανει αμετρητα χιλιομετρα και εχω ριξει πολυ περπατημα για να βιντεοσκοπησω σκυλια και αλογα, και ολα πηγαν χαμενα, υπαρχουν λιγες κασσετες που ευτυχως ηταν σε αλλο σπιτι αλλα αν και βρεθηκε βιντεο (αυτο ηταν λιγο δυσκολο) αλλες δεν παιζουνε και αλλες ειναι σε κακη ποιοτητα. Πραγματικα δεν ξερεις ποσο λυπαμαι που δεν μπορω να ξαναδω τον Μουργκα και να τον δειτε κι εσεις γιατι λεω κουναβια τα σημερινα ποιμενικα,(ευτυχως εχω λιγο απο Μπονο) απο Δραμα μεχρι και Καστορια υπηρχανε καλα σκυλια που θα θα περνανε αερα ΒΕΑ αφου πηραν αλλα και αλλα . Τα καλυτερα σκυλια τα εχω δει στην Καστανια ασπροποταμου, και στην Καστανια της Βεροιας, ακομα και στην περιοχη μας υπηρχανε σκυλια που ελεγες ΝΑ ο Παρδαλης , Να ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ,Να Ο ΜΟΥΡΓΚΑΣ ΝΑ ΝΑ ΝΑ ΝΑ, και μετα σιωπη, τι γινανε αυτα τα σκυλια και πηρανε τη θεση τους ο Πυρρος και η Θετις; Μπορεις να μου εξηγησεις; Με ποια κριτηρια δινουμε παρασημα σε σκυλια που ναι μεν ειναι ωραια σκυλια αλλα απεχουν παρασαγγας απο τα σκυλια του παππου μου και των αλλων τσελιγγαδων; (που τα δενανε με συρμα απο το δεντρο). Στη Νιγριτα και στην ευρυτερη περιοχη υπηρχανε δεκαδες κοπαδια , ειναι δυνατον να εχω δει μονο εγω το σωματοτυπο αυτων των σκυλων; Ενταξει κανανε λαθος οι κτηνοτροφοι και λιγο οι αιμομοιξιες λιγο τα μπασταρδεματα , πολυ οι φολες χαθηκανε τα σκυλια, Πως θελεις να αναγνωρισεις τη φυλη οταν δεν εχεις δωσει ενα ζωο ανατολικα του Αξιου; Δεν θα παρει μετα ο αλλος Κ.Ασιας; Πηρε ΒΕΑ ο χ σκυλος και τι εγινε; Θα γινει γενναρχης του ΕΠ ; Δεν θελουμε τετοιο γενναρχη ρε φιλε . Μαζευονται μετα απο 20 χρονια και δινουν ΒΕΑ και πεντιγκρι σε ιδιοκτητες που πουλανε τα κουταβια τους σε συσκευασια με αποστολη σε ολη τη χωρα. Για την ουρα σκορπιο που αναφερεις ,εχει σημασια σε τη θεση ειναι η ουρα, εγραψα για στεφανι πανω στην πλατη, εγω δεν θυμαμαι τετοια σκυλια , για τα παρανυχα το ανεφερα γιατι αυτα θυμαμαι αυτα γραφω. Για το κοψιμο της λυσσας , δεν προκειτε για κοψιμο αλλα επειδη μου το εμαθε ο θειος μου θα το γραψω χωρις να ξερω αν στεκει. Πιαναμε την ουρα στην ακρη με τα δαχτυλα και τη στριβαμε μεχρι να βγει μια κλωστη , ποτε δεν κοβαμε ουρες, δεν ειναι ακρωτηριασμος αυτο που σας λεω , απλα δεν ξερω αν ισχυει. Υπηρχε και ενα σημειο κατω απο τη γλωσσα αλλα δεν το γραφω. Τα σκυλια τρωγανε ψωμι απο σικαλη και ζουσανε 15 χρονια , δλδ αν τρωγανε σιμπαου θα ζουσανε 20; Αυτα φιλε μου και αν γινει καποια εκθεση εδω πανω θα ειμαι σιγουρα παρον και υποσχεθηκα κατι , θα το βρω.










0
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
2) Μιας και καμία από τις φυλές που ανέφερες δεν έχουν σαν χαρακτηριστικό το διπλό κουλούρι, θα σε ξαναρωτήσω από που πιστεύεις ότι έφτασαν στα χωριά.
. Να κανεις εξεταση DNA και θα το μαθεις, δεν θα στα μαθαινω εγω.
Και θα επιμείνω στην φράση "Ε.Π. είναι όσα έχουν ΒΕΑ"
. Ο αδερφος της Θετις εχει ΒΕΑ;
@liverpool69 ο σκύλος που έβαλες από το youtube είναι περισσότερο μολοσσικός παρά Ε.Π.
. Για σενα . Για μενα αυτος ειναι ο Ε.Π. Σκεψου να υπηρχανε 1000 τετοια σκυλια σημερα , ποσοι υποψηφιοι ιδιοκτητες θα κανανε ουρα να παρουνε ενα .
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Και για να μη παρεξηγηθω ως προς τα μεγεθη , γυρω στο ΄90 υπηρχαν λυκοσκυλα που ξεπερνουσανε τα 70 εκ , στη σημερινη εποχη δεν βλεπω κατι τετοιο. . .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf