Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το 2010 είχε ξεκινήσει ο ΟΦΕΠ αιμοληψίες, αλλά τελικά δεν προχώρησε. Τώρα ακούγεται πως κάνει το ίδιο ο ΔΟΜΗ για το ΜτΗ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι εφικτή η ταυτοποίηση φυλών μέσω dna. Θα είμαι ευχαριστημένος αν οι όμιλοι των ελληνικών φυλλών θεσπίσουν απλά τη γονική ταυτοποίηση, αλλά μάλλον μοιάζει με όνειρο θερινής νυκτός.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
εγω εχω μια απορια.. που ενω το διαβαζω το θεμα σχεδον καθε μερα η οταν εχει κατι καινουργιο...
αυτο που θελουμε ειναι να κανουμε κατι καλο για τον ε.π

αλλα βλεπω πολλες διαφορετικες αποψεις-προτασεις που οδηγουν σε αδιεξοδο απο οσο εχω καταλαβει ξαναλεω..

στην ιταλια για παραδειγμα τι εχουν κανει.. γιατι λογικα και εκει κατι παρομοιο δεν θα ειχαν ?
η σε μια αλλη χωρα τι εγινε,πως καταφεραν καποια πραγματα..

απλα λεω ιταλια γιατι ειχα δει στο καναλι διον ενα σεμιναριο με κυνηγους και κατι ιταλους και ελεγαν για τα ιταλικα σκυλια και απατεωνες και ψευτικοι γονεις κτλ κτλ.. για κερδος κτλ

εγινε εκει κατι επισημο δηλαδη απο το κρατος πως εβγαλαν ακρη ? εκει η σε αλλες χωρες.. αν ξερει καποιος ας μου απαντησει να μου φυγει ο καημος
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Το 2010 είχε ξεκινήσει ο ΟΦΕΠ αιμοληψίες, αλλά τελικά δεν προχώρησε. Τώρα ακούγεται πως κάνει το ίδιο ο ΔΟΜΗ για το ΜτΗ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι εφικτή η ταυτοποίηση φυλών μέσω dna. Θα είμαι ευχαριστημένος αν οι όμιλοι των ελληνικών φυλλών θεσπίσουν απλά τη γονική ταυτοποίηση, αλλά μάλλον μοιάζει με όνειρο θερινής νυκτός.
Συμφωνώ 100%. Δεν είναι δυνατή η ταυτοποίηση μέσω dna για κάθε σκύλο. Πέραν του ότι είναι πανάκριβη και ειδικά στις μέρες μας, θεωρώ ότι η κρίση των δειγμάτων μιας φυλής πρέπει να γίνεται φαινοτυπικα και μορφολογικα. Αυτή τουλάχιστον είναι η προσωπική μου άποψη.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Δεν νομιζω να ειναι πανακριβη φιλε μου, και ειναι δυνατη η ταυτοποιηση για καθε ζωο. Ο ΟΦΕΠ οφειλει να το κανει και να ανακοινωσει τα αποτελεσματα σε ολα τα μμε. Αν θελουμε να εχουμε εθνικο σκυλο χωρις ψιθυρους. Στα αλογα κοστιζει 25ε , τι αλλαζει στα σκυλια; Μιλαω συλλογικα ετσι, 15 αλογα για ταυτοποιηση dna. Ατομικα ειναι 90ε
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Μια φωτο ζητησα ρε παιδια απο ενα ΕΠ, τι ζητησα; Καλα, θα βαλω ενα σκυλο που μου αρεσε και ας τον πειτε μολοσσικο , λιγη τριχα παραπανω και να μην ειχε τα φρυδια, κουκλος.MAKEDONAS ELLINIKOS POIMENIKOS GREEK SHEPHERD - YouTube. Και ενα βιντεακι απο Φιλιππαιους το 1998. Μιλαμε για κουναβια. ΣΑΜΑΡΙΝΑ ΝΤΟΥΑΛΕ ΚΕΤΡΙ 1998 ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ - YouTube.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
liverpool,μολις μεγαλωσει λιγο ο δικος μ,θα στον φερω να τον δεις να μπεις την γνωμη σου!!!αν και εχει λιγο ουρα στεφανι βεβαια...:D
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Mακαρι να ειναι γερός και δυνατος
stathis4 και ας εχει οτι ουρα θελει, ετσι και αλλιως ολα τα κουταβια τετοια ουρα εχουνε, και μακαρι να ειναι ΕΠ για τον πας για αναγνωριση.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Mακαρι να ειναι γερός και δυνατος
stathis4 και ας εχει οτι ουρα θελει, ετσι και αλλιως ολα τα κουταβια τετοια ουρα εχουνε, και μακαρι να ειναι ΕΠ για τον πας για αναγνωριση.
Παρεπιπτοντως,επειδη παρακολουθω τη συζητηση,ηθελα να παραθεσω ενα βιντεο απο τις αναγνωρισεις σε εκθεση του οφεπ.Ειναι ιδεα μου ή πολλα απο τα σκυλια στο βιντεο διαφερουν μεταξυ τους???
Tovoion Tv ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΤΟ ΤΣΟΤΥΛΙ ΒΟΪΟΥ 15 9 2013 - YouTube
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Η ιδεα σου ειναι. Βρισκομαστε στο 2014 η στο 1998; Αλλαξε κατι εκτος απο το εμβολιο της λυσσας και του τσιπ; Δεν νομιζω. Ειδικα μερικοι που πανε με κατι αλεπουδες ξερουν που πανε η δεν ξερουν και γιατι τους επιτρεπουν να μπουνε στο χωρο δεν καταλαβαινω.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Η ιδεα σου ειναι. Βρισκομαστε στο 2014 η στο 1998; Αλλαξε κατι εκτος απο το εμβολιο της λυσσας και του τσιπ; Δεν νομιζω. Ειδικα μερικοι που πανε με κατι αλεπουδες ξερουν που πανε η δεν ξερουν και γιατι τους επιτρεπουν να μπουνε στο χωρο δεν καταλαβαινω.
οποτε συμφωνεις μαζι μου πως κουτσοι στραβοι στον αγιο παντελεημωνα...? :)
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Σμφωνω γιατι πολλοι δεν ξερουν τι εστι ΕΠ. Σιγουρα υπαρχουν πολλα καλα σκυλια αλλα περα απο τον Πυρρο και τη Θετις δεν εχω δει φωτο . ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Ενα βιντεο που εστω και φευγαλεα λογω γαμου προλαβα και τραβηξα.Μετα απο μια εβδομαδα πηγα και τραβηξα πολυ ωραια βιντεο και εβγαλα πολλες φωτο. Τα σκυλια του κτηνοτροφου (σοϊ ηταν τελικα) ηταν τελεια. Ειχα στειλει επιστολες στον κΔ αλλα ....ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ Α' - YouTube
 




fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μια φωτο ζητησα ρε παιδια απο ενα ΕΠ, τι ζητησα; Καλα, θα βαλω ενα σκυλο που μου αρεσε και ας τον πειτε μολοσσικο , λιγη τριχα παραπανω και να μην ειχε τα φρυδια, κουκλος.MAKEDONAS ELLINIKOS POIMENIKOS GREEK SHEPHERD - YouTube. Και ενα βιντεακι απο Φιλιππαιους το 1998. Μιλαμε για κουναβια. ΣΑΜΑΡΙΝΑ ΝΤΟΥΑΛΕ ΚΕΤΡΙ 1998 ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ - YouTube.
Στο δευτερο βιντεο,
θυμήθηκα τα νειατα μου.
Οταν πρωτοηρθε η τηλεοραση στην Ελλαδα.
Λασσυ,Μπονατσα,Χαι Σαπαραλ.
στο 4.44 σαν να ειδα τη Λασσυ ολοζώντανη μπροστα μου.
 






peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Για εμενα οχι.
Αλλα μαλλον η δεν εχεις παρακολουθησει ολο το ποστ,
η εχεις ορεξη για κουβεντα.
:cool:
Δεν το έχω δει όλο το ποστ απλά ρώτησα επειδή ανέφερες για τον δικό σου και επειδή έχει και ο δικός μου στον χωριό που τον έχω με τα ζώα διπλό παράνυχο πίσω
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Υπομονή μέχρι αύριο, δυστυχώς από το ipad δεν μου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσω φωτό.
Τώρα όσον αφορά στα σκυλιά που κατεβαίνουν στις εκθέσεις του ΟΦΕΠ, δεν παίρνουν όλα αναγνώριση, ούτε εξαίρετη κρίση. Έχω επισημάνει επανηλειμένως στους ανθρώπους του ΔΣ πως καλό θα ήταν να ακούγονται δυνατά οι κρίσεις (υπάρχουν ενστάσεις επ αυτού) και να επαναφέρουν την απονομή CAC και BOB σε όλες τις εκθέσεις τους, ώστε οι παρευρισκόμενοι να ενημερώνονται καλύτερα. Οψόμεθα!
 
Last edited:


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Ειναι απο Ζαγορια,
αλλα οχι απο κοπαδι.
ζαγορια δεν σημαινει κατι απαραιτητα. και 'απο γκαμηλα/αστρακα' να ηταν παλι δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι Ε.Π. με την εννοια του τσοπανοσκυλου που ειναι καθαρο απο αλλες ξενοφερτες ρατσες.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κάποια σκυλιά είχα ανεβάσει σε αυτό το θέμα: http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/οι.προστάτες.των.κοπαδιών-22863/
Κάποια είναι ελληνικά, κάποια είναι ξένα, κάποια είναι καλά, κάποια όχι τόσο...όμως όλα είναι εργαζόμενα κι αυτός είναι ο σκοπός εκείνης της ανάρτησης....

Για τα υπόλοιπα κάποια άλλη στιγμή που θα έχω χρόνο για γράψιμο!