Οι μύθοι του "δεν ξέρεις τι θα σου βγει το αδέσποτο" και "τα σκυλιά εργασίας πρέπει να είναι καθαρόαιμα"


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
στην φιλοζωική που είμαι εγώ στέλνουμε συνεχεια σκυλιά στην Γερμανία τα σκύλια φεύγουν από εδώ αφού βρεθεί κάποιος να τα πάρει… ελέγχουν τον χώρο και μετά φευγει εκτός αν φιλοξενηθεί σε κάποιο σπίτι μέχρι να βρεθεί κάποιος βέβαια αυτό γίνετε σε ιδιαίτερες περιπτώσεις
 
  • Like
Reactions: GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω θα κραταγα το σκυλακι στη θέση σου και ταυτόχρονα θα έκανα και την προωθηση μου μη τυχον βρεθει αυτός ο ιδανικός εδω. Αλλα θεωρω οτι δυσκολα θα βρεις καποιον να τον έχει εξω και να ασχολειται παραπανω απο σενα.
Να ξερεις ψαχνω 2 τετοια σπιτια για σκυλια που κανουν και για εξω κανα διχρονο, αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε ειναι το τυχερο του καθενος. :ROFLMAO:

Για εξωτερικο δεν είναι πάντα ίδιες οι διαδικασίες, καποιες φιλοζωικες πχ εχουν οργανωσεις αντιστοιχες εξω με εθελοντες και τα φιλοξενουν , κάποια βρισκουν σπιτια και μετα πετάνε.
Αλλα προσωπικα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι στελνουν κουτάβια κυρίως και απο ενηλικα μόνο τα πολυ αρνια. Αυτα που τα πανε καλα με ζωακια γατακια και ολα, γυρίζουν την κοιλίτσα και δε κανουν ποτε γκρ. Θα με προβληματιζε αυτο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode and saras


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγω θα κραταγα το σκυλακι στη θέση σου και ταυτόχρονα θα έκανα και την προωθηση μου μη τυχον βρεθει αυτός ο ιδανικός εδω. Αλλα θεωρω οτι δυσκολα θα βρεις καποιον να τον έχει εξω και να ασχολειται παραπανω απο σενα.
Να ξερεις ψαχνω 2 τετοια σπιτια για σκυλια που κανουν και για εξω κανα διχρονο, αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε ειναι το τυχερο του καθενος. :ROFLMAO:
Γι αυτό δεν βάζω μαζική αγγελία, μόνο αν βρεθεί "από γνωστό" που λένε. Και γι αυτό έγραψα ιδανικά κοντά σε μένα, για να μπορώ να τσεκάρω αλλά και να υποστηρίξω όπου χρειάζεται.

Τα δικά σου τα 2 του "έξω" είναι κατηγορία Ορφέα ή είναι μπούφοι που γυρίζουν κοιλίτσες; :LOL:

Αλλα προσωπικα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι στελνουν κουτάβια κυρίως και απο ενηλικα μόνο τα πολυ αρνια. Αυτα που τα πανε καλα με ζωακια γατακια και ολα, γυρίζουν την κοιλίτσα και δε κανουν ποτε γκρ. Θα με προβληματιζε αυτο.
Το ψυλιαζόμουνα αυτό, αλλά είχα αφήσει μια ελπίδα μπας και βρω γερμανό αγρότη με κότες για να αξιοποιήσουμε το βιογραφικό του Ορφέα. :LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γι αυτό δεν βάζω μαζική αγγελία, μόνο αν βρεθεί "από γνωστό" που λένε. Και γι αυτό έγραψα ιδανικά κοντά σε μένα, για να μπορώ να τσεκάρω αλλά και να υποστηρίξω όπου χρειάζεται.

Τα δικά σου τα 2 του "έξω" είναι κατηγορία Ορφέα ή είναι μπούφοι που γυρίζουν κοιλίτσες; :LOL:


Το ψυλιαζόμουνα αυτό, αλλά είχα αφήσει μια ελπίδα μπας και βρω γερμανό αγρότη με κότες για να αξιοποιήσουμε το βιογραφικό του Ορφέα. :LOL:
Το ενα που ψαχνω 2 χρονια ειναι 11 γι αυτο δε βρισκει και ταυτόχρονα τσαουσα και πολυ ζωηρη. Δεν κανει ουτε για κοτες και ζωα δε θα αφησει τιποτα. :ROFLMAO:
Ο αλλος ειναι ενα γαιδουρι ατσαλο 50 κιλων, μαλλον βρηκε το χτημα του.

Τωρα δυστυχως προέκυψε και η Τεκιλα, η οποια είναι ζόρικη και ζωηρη και τσαουσα και απεκπαιδευτη δε κανει ουτε με κοτες ουτε με γατες ουτε με θηλυκα, ουτε με φυτα , κατασκαβει τα παντα, και θα σου χωσει και καμια αν τη ζορισεις.

Παμε για τρομερη επιτυχια δηλαδη. :ROFLMAO:
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το ενα που ψαχνω 2 χρονια ειναι 11 γι αυτο δε βρισκει και ταυτόχρονα τσαουσα και πολυ ζωηρη. Δεν κανει ουτε για κοτες και ζωα δε θα αφησει τιποτα. :ROFLMAO:
Ο αλλος ειναι ενα γαιδουρι ατσαλο 50 κιλων, μαλλον βρηκε το χτημα του.

Τωρα δυστυχως προέκυψε και η Τεκιλα, η οποια είναι ζόρικη και ζωηρη και τσαουσα και απεκπαιδευτη δε κανει ουτε με κοτες ουτε με γατες ουτε με θηλυκα, ουτε με φυτα , κατασκαβει τα παντα, και θα σου χωσει και καμια αν τη ζορισεις.

Παμε για τρομερη επιτυχια δηλαδη. :ROFLMAO:
A έχεις και εσύ πράμα τεφαρίκι. Να τα βάλουμε σε κανα πάγκο καμια μέρα να τα δειγματίζουμε.
11 χρονών τσαούσα και πολύ ζωηρή - τι ράτσα είναι και από ποιο εκτροφείο; :LOL:
 
  • Haha
Reactions: medusa




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
τι εννοείς εδώ;
Εννοώ τον δένω για πολύ λίγο σε μια κολόνα, 3-5 λεπτά για να μπω στο χώρο του να κάνω μια δουλειά χωρίς να πατήσει αυτός μέσα, ε εκεί κάθεται κάτω και δεν χτυπιέται για να λυθεί, να φύγει κλπ. Μάλλον το χει το δέσιμο σαν εμπειρία, κακή βέβαια, αφού ήταν μονιμα δεμένος - πάντως δεν αντιδρά.

Τι νόμιζες κι εσύ ότι τον έδεσα κι έφυγα; :LOL:
 
  • Haha
Reactions: spyv


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Εννοώ τον δένω για πολύ λίγο σε μια κολόνα, 3-5 λεπτά για να μπω στο χώρο του να κάνω μια δουλειά χωρίς να πατήσει αυτός μέσα, ε εκεί κάθεται κάτω και δεν χτυπιέται για να λυθεί, να φύγει κλπ. Μάλλον το χει το δέσιμο σαν εμπειρία, κακή βέβαια, αφού ήταν μονιμα δεμένος - πάντως δεν αντιδρά.

Τι νόμιζες κι εσύ ότι τον έδεσα κι έφυγα; :LOL:
Εξω απο τα σουπερ μαρκετ :ROFLMAO: . Τι μαστιγα και αυτη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εξω απο τα σουπερ μαρκετ :ROFLMAO: . Τι μαστιγα και αυτη
Ρε παιδιά φοβάμαι να τον δέσω έξω από το σουπερμάρκετ μην περάσει κανείς και του γυαλίσει ο Ορφέας και πει "α αυτόν τον σκύλαρο εγώ τον θέλω και θα τον κλέψω".
:p
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Ρε παιδιά φοβάμαι να τον δέσω έξω από το σουπερμάρκετ μην περάσει κανείς και του γυαλίσει ο Ορφέας και πει "α αυτόν τον σκύλαρο εγώ τον θέλω και θα τον κλέψω".
:p
Nα πως θα του βρεις σπιτι :LOL:
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Nα πως θα του βρεις σπιτι :LOL:
Γελάμε αλλα ξερω ακριβως τετοια ιστορια υιοθεσίας . :LOL:
Μια γνωστη μου εψαχνε σκυλι πριν κανα 7αρι χρονια, για μικρο κανα κουταβι κοιτουσε τα κλασσικα και ενω εψαχνε ακουσε οτι ειχαν παρατήσει ενα τσοπανόσκυλο δεμένο σε ενα σουπερμαρκετ απεξω. Πηγε το λυπηθηκε, το πηρε χωρις δευτερη σκεψη και εζησαν αυτοι καλα και εμεις καλύτερα. Βασιλισσα την εχει. Και φοβερο σκυλι μαλιστα και εμφανισιακα και σαν χαρακτηρας.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γελάμε αλλα ξερω ακριβως τετοια ιστορια υιοθεσίας . :LOL:
Μια γνωστη μου εψαχνε σκυλι πριν κανα 7αρι χρονια, για μικρο κανα κουταβι κοιτουσε τα κλασσικα και ενω εψαχνε ακουσε οτι ειχαν παρατήσει ενα τσοπανόσκυλο δεμένο σε ενα σουπερμαρκετ απεξω. Πηγε το λυπηθηκε, το πηρε χωρις δευτερη σκεψη και εζησαν αυτοι καλα και εμεις καλύτερα. Βασιλισσα την εχει. Και φοβερο σκυλι μαλιστα και εμφανισιακα και σαν χαρακτηρας.
Που μένει αυτή η κυρία, δώσε συντεταγμένες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αυτόν τον σαχλό μπέμπη που πέφτει συνέχεια ανάσκελα και ψοφάει για χάδια κάποιος μου τον "πούλησε" για φοβερό και τρομερό τσοπάνο.
342011646_621309049859290_5417219150757926760_n.jpg

Update: Άκυρο το παραπάνω ποστ για αναζήτηση σπιτιού για τον Ορφέα, εδώ θα μείνει. Απόκτησε και πρόσβαση σε όλο το κτήμα, πλέον βλέπει και το σπίτι μας μόνιμα, σαν να ήταν στην αυλή με φράχτη ανάμεσά μας. Έγινε και η οπτική επαφή με το δολοφονικό σταφάκι, επιτυχώς. Χάρη στον Ορφέα φυσικά, γιατί αν εξαρτώνταν μόνο από το σταφάκι θα ήθελε να φάει τον Ορφέα μαζί με τη μάντρα. Ο Ορφέας πάλι χαίρεται και ξεβιδώνει την ουρά του με το να βλέπει οτιδήποτε είναι του σπιτιού, είτε είναι άνθρωπος, γάτα, το σταφάκι. Και δεινόσαυρο να δει να βγαίνει από το σπίτι πάλι χαρές θα κάνει, "δικός μας και αυτός".

Ο Ορφεάκος δεν ξέρω αν θα φυλάει κότες πια γιατί τώρα έχει κατσικωθεί και φυλάει το σπίτι αλλά δεν πειράζει.

Στενοχωριέμαι με τα πόδια του, είναι χάλια. Μίλησα και με τον γιατρό που τον είχε και φιλοξενούσε στην πανσιόν του αν υπάρχει χειρουργική λύση, μου το απέκλεισε (λόγω ηλικίας και λόγω βάρους). Να μην επιχειρήσω με χειρουργείο και να τον υποστηρίζω με canhydrox gag. Kαι τροφή mobility, αλλά ο Ορφέας ούτε που να μυρίσει ξηρά. Το άλλο θέμα που με αγχώνει είναι ότι πάει και κάθεται στα χώματα ακόμη και χθες που έβρεχε, για τα δικά του πόδια φαντάζομαι ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Η ηλικία του είναι με ερωτηματικό. Βάσει χαρτιών δήμου γύρω στα 5. Βάσει εκτίμησης 2 κτηνιάτρων όχι πάνω από 3-3,5. Ελπίζω να είναι στο μικρό σενάριο μήπως και προλάβει να ζήσει λίγο και αυτός σε καναπέ όταν συνταξιοδοτηθεί.
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Ο Ορφεάκος δεν ξέρω αν θα φυλάει κότες πια γιατί τώρα έχει κατσικωθεί και φυλάει το σπίτι αλλά δεν πειράζει.
Και οι δικοί μου για να φυλάει τις κότες τον είχαν πάρει τον ημίαιμο τσοπάνο μετά απο επιθέσεις κουναβιού/αλεπούς, αλλά ο τύπος μόλις χρόνισε αποφάσισε πως το σπίτι χρειαζόταν περισσοτερη προστασία, οπότε καθημερινά πηδούσε 2+ μέτρα φράχτη και περίμενε έξω απο την καγκελόπορτα. Στο τέλος το πήραν απόφαση και τον έκαναν μόνιμο κάτοικο αυλής, μιας και μέσα στο σπίτι δεν ψήνεται να μπει.

Έχω καταλήξει πως τα τσοπάνια είναι πολύ πιο δύσκολο να "δεθούν" με πουλερικά σε σχέση με θηλαστικά όπου τους βγαίνει απο μόνο του το ένστικτο προστασίας.

Να τον χαιρόσαστε και να κοιμάστε πιο ήσυχοι για πολλά χρόνια ακόμη λόγω της παρουσίας του.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το canhydrox κάνει πολύ καλή δουλειά πιστεύω θα δεις διαφορά ένα ημίαιμο τσοπανόσκυλο τον λέων που πήρα εγώ τώρα τον έχω σε κτήμα χωρίς περίφραξη όταν τον είχα σπίτι και τον έβγαζα στην αυλή πηδούσε εξω και μετά καθόταν μπροστά από την πορτα
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το canhydrox κάνει πολύ καλή δουλειά πιστεύω θα δεις διαφορά ένα ημίαιμο τσοπανόσκυλο τον λέων που πήρα εγώ τώρα τον έχω σε κτήμα χωρίς περίφραξη όταν τον είχα σπίτι και τον έβγαζα στην αυλή πηδούσε εξω και μετά καθόταν μπροστά από την πορτα
Στη δική μας περίπτωση έρχεται όλο και πιο κοντά στο σπίτι. Αν δεν ήταν το σταφάκι τόσο τρόμπας και κακούργος με άλλα σκυλιά, ο Ορφεάκος θα ήταν ήδη στον καναπέ και θα βλέπαμε όλοι μαζί νετφλιξ.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μια ερώτηση κυρίως σε αυτούς που έχουν σκύλους έξω.
Τώρα που άμεση οπτική επαφή με τον Ορφέα βλέπω ότι:
Όλη την ημέρα είναι ρούχλας και κοιμάαααται. Βαριέται και να σηκωθεί. Τον απασχολεί μόνο να τον χαιδεύεις και να είναι ξάπλα. Με το ζόρι τον σηκώνω για να τον ταίσω.
Μόλις νυχτώσει και ησυχάσουμε στο σπίτι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, ανάθεμα και αν κοιμάται. Είναι σε κατάσταση αλερτ να το πω; Περιφέρεται, γαυγίζει, ακόμη και αν πάω να του μιλήσω από κοντά χαίρεται για λίγο και μετά συνεχίζει να "τσεκάρει" γύρω γύρω και να γαυγίζει.
Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3