Οι μύθοι του "δεν ξέρεις τι θα σου βγει το αδέσποτο" και "τα σκυλιά εργασίας πρέπει να είναι καθαρόαιμα"




Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
137
124
33
Μια ερώτηση κυρίως σε αυτούς που έχουν σκύλους έξω.
Τώρα που άμεση οπτική επαφή με τον Ορφέα βλέπω ότι:
Όλη την ημέρα είναι ρούχλας και κοιμάαααται. Βαριέται και να σηκωθεί. Τον απασχολεί μόνο να τον χαιδεύεις και να είναι ξάπλα. Με το ζόρι τον σηκώνω για να τον ταίσω.
Μόλις νυχτώσει και ησυχάσουμε στο σπίτι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, ανάθεμα και αν κοιμάται. Είναι σε κατάσταση αλερτ να το πω; Περιφέρεται, γαυγίζει, ακόμη και αν πάω να του μιλήσω από κοντά χαίρεται για λίγο και μετά συνεχίζει να "τσεκάρει" γύρω γύρω και να γαυγίζει.
Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;
Εμένα που είναι ένα ποιμενικοειδες λυκόσκυλο αγνώστου πατρός και τον έχω μέσα στο σπίτι, αναγκάζομαι το βράδυ να τον έχω στον υπνοδωμάτιο μαζί μου για να μην βλέπει φώτα και να χαλάει τον κόσμο. Αν ξυπνήσει κάνεις να πάει τουαλέτα και βγει στο κυρίως σπίτι οπότε ακούσει ή δει από κάπου φως χαλάει τον κόσμο. Την μέρα την μισή κοιμάται και την άλλη μισή όταν δεν βρίσκεται σε βόλτα αποζητά προσοχη
 
  • Like
Reactions: vrmode


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Μια γνωστή που είδα το Σάββατο με έναν ΑΠΙΘΑΝΟ τσοπάναρο (που τον έχει όμως μέσα στο σπίτι) μου είπε ότι τα βράδια δεν ηρεμεί αν δεν μπει και ο τελευταίος στο σπίτι. Αν δε, υπάρχει κόσμος σε πάνω από ένα υπνοδωμάτιο, πάει και κοιμάται στο διάδρομο ανάμεσα στα δωμάτια για να τα ελέγχει, ποτέ στο κρεβάτι του. Άρα φαντάζομαι είναι μια φυσιολογική συνήθεια για τα τσοπανάκια
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
137
124
33
Μια γνωστή που είδα το Σάββατο με έναν ΑΠΙΘΑΝΟ τσοπάναρο (που τον έχει όμως μέσα στο σπίτι) μου είπε ότι τα βράδια δεν ηρεμεί αν δεν μπει και ο τελευταίος στο σπίτι. Αν δε, υπάρχει κόσμος σε πάνω από ένα υπνοδωμάτιο, πάει και κοιμάται στο διάδρομο ανάμεσα στα δωμάτια για να τα ελέγχει, ποτέ στο κρεβάτι του. Άρα φαντάζομαι είναι μια φυσιολογική συνήθεια για τα τσοπανάκια
Γι'αυτό λατρεύω αυτά τα σκυλιά. Αλλά όλοι στον κύκλο μου λένε ότι είναι επικίνδυνα ( τα καθαρόαιμα ελληνικά ποιμενικά) και αν δεν έχω τεράστια αυλή θα του κάνω κακό.. αλλά η αλήθεια είναι σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικά με ένα υπνοδωμάτιο και έναν σκύλο ηδη, μάλλον θα δεινοπαθουσα με δευτερο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Τις τελευταίες μέρες που τον έχω πιο κοντά παρατήρησα τι κάνει. Τώρα κατάλαβα γιατί την ημέρα είναι ψόφιος και κοιμάται σα νεκρός Τη νύχτα ΔΕΝ κλείνει μάτι, είναι συνέχεια στην πρεμούρα και τρέχει να τσεκάρει παντού γαυγίζοντας. Επειδή με το γαύγισμα δεν έκλεισα και εγώ μάτι για 2 μέρες, τελικώς τη νύχτα τον ξαναγύρισα στον πιο περιορισμένο χώρο του, που τον ξέρει και δεν τρέχει πάνω κάτω σαν παλαβός. Το πρωί του ανοίγω και ξαναπάει παντού.
Βέβαια έφτυσα αίμα να τον περιορίσω στον αρχικό χώρο το βράδυ, την πρώτη φορά. Ο τύπος να μην θέλει να μπει. Οπότε τελικά τον ταίζω το 1/4 του φαγητού του το μεσημερι και το υπόλοιπο το βράδυ ως κίνητρο για να με ακολουθήσει με το πιάτο του στον μικρό χώρο. Ελπίζω να συνεχίσει να πιάνει το κόλπο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Το 'χα γράψει και πιο πάνω, ότι αργά μεν, μεθοδικά και ύπουλα δε, ο τσοπάνης πλησιάζει όλο και περισσότερο στο σπίτι. Το λοιπόν, κτήμα και κοτέτσι τέλος, τον σπίτωσα.

Εδώ το καινούργιο μου γαλλικό μπουλντόγκ.
355906102_983820162711415_7970704861793531478_n.jpg
Μαζί ήρθαν και τα 2 γατιά, που πάνε σετ με τον Ορφέα.
359674674_307872321594527_1920169005277355263_n.jpg

Χθες το βράδυ έγινε το καλωσόρισμα. Έχουμε τις ιδιομορφίες μας βέβαια. Ο Ορφέας δεν μπαίνει ΜΕΣΑ στο σπίτι. Μπήκε μία γύρα γρήγορη στην αρχή και μετά με τίποτα. Ρε καλέ μου ρε χρυσέ μου, μεζέδες, τίποτα, δεν περνάει το κατώφλι. Τον ενοχλεί ο κλειστός χώρος; Έμαθε σε κτήμα τους τελευταίους μήνες και νομίζει ότι ο κλειστός χώρος είναι κλουβί πανσιόν;

Στο δια ταύτα χθες το βράδυ κοιμήθηκα με ανοιχτή την πόρτα του σπιτιού - όχι πείτε μου οι υπόλοιποι εργασιακοί με τους εκπαιδευμένους φύλακες και τα IPO, ΜΗΠΩ τις φυλάξεις και τις σωματοφυλακές αν τολμάτε να κοιμηθείτε με ανοιχτή την πόρτα, τζάμπα λεφτά δώσατε αγαπητοί! :p Ο τσοπάνης τσολιάς μπροστά από την πόρτα μεν, μέσα όμως όχι. Θα επιχειρήσω από αύριο με τα μεγάλα μέσα, τύπου μεζέ πατσάς και θα δούμε.

Kατά τα άλλα δεν στρεσαρίστηκε καθόλου. Μετά από κανα μισάωρο κουνούσε και ουρά. Τα δε γατάκια, μπήκαν στο σπίτι και άραξαν λες και έμεναν πάντα εδώ.

Ο Ορφέας βλάχος, μπουρτζόβλαχος, σκάβει στο χώμα και ξαπλώνει εκεί. Αυτός θέλει σαβουάρ βιβρ από την αρχή για τα βασικά. Θα προσπαθήσουμε να μάθουμε τα βασικά, θα γελάν' και οι πέτρες.

Επίσης, να μου πει κάποιος ρε παιδιά πως θα τον πλύνω, που δεν έχει πλυθεί ποτέ. Να τον πάω σε πλυντήριο αυτοκινήτων; :LOL: Tι να κάνω;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Τι εννοείς καλέ; Λάστιχο έξω κ καλά δροσισματα. Δέσιμο σε ένα κάγκελο να μη φύγει τρέχοντας. Συνήθως όταν βραχούν φουλ είναι λιγότερο κινητικά. Δεν αντέχουν τη ντροπή δεν ξέρω :ROFLMAO:, κακομοιριαζουν
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Τι εννοείς καλέ; Λάστιχο έξω κ καλά δροσισματα. Δέσιμο σε ένα κάγκελο να μη φύγει τρέχοντας. Συνήθως όταν βραχούν φουλ είναι λιγότερο κινητικά. Δεν αντέχουν τη ντροπή δεν ξέρω :ROFLMAO:, κακομοιριαζουν
Είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα...
Έλα και τον δένω κάπου και τον λούζω - θέλει 5-6 χέρια τουλάχιστον για να φύγει η χοντρή χωματίλα. Και μετά πάει, φρεσκολουσμένος-βρεγμένος και ξαπλώνει πάλι στις γούβες που σκάβει στο χώμα.
Μια ομορφιά.

Όπως τώρα που μιλάμε:
355963224_600130905595009_1745609457287620088_n.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Η μονη λυση ειναι να τον πλύνεις και μετα να τον δέσεις στην βεραντα η καπου με τσιμεντο, αλλα το καημενο ταλαιπώρια.
Αστον μωρε να χαρει την λασπη!
Γιατι νομίζεις τα πλενουμε εμεις? :LOL: Η βρωμια είναι φίλη μας!
 




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επίσης, να μου πει κάποιος ρε παιδιά πως θα τον πλύνω, που δεν έχει πλυθεί ποτέ. Να τον πάω σε πλυντήριο αυτοκινήτων; :LOL: Tι να κάνω;
Γιατί όχι μπορεί και να του αρέσει
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Η μονη λυση ειναι να τον πλύνεις και μετα να τον δέσεις στην βεραντα η καπου με τσιμεντο, αλλα το καημενο ταλαιπώρια.
Αστον μωρε να χαρει την λασπη!
Γιατι νομίζεις τα πλενουμε εμεις? :LOL: Η βρωμια είναι φίλη μας!
Έλα μωρέ άμα τον δέσει σε ένα σκιερό πλακάκι μισή ωρίτσα θα στεγνώσει μ'αυτη τη ζεστή. Ίσα για να μην της φέρει οοοοολο τον αγρό αλλά μόνο τα σημερινά :ROFLMAO:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Να παρακαλάς σκύλο να μπει στο σπίτι και να μην θέλει. Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά με τον Ορφέα. Έχω σκάσει, ειδικά αυτές τις μέρες με τον καύσωνα που θέλω να τον έχω μέσα στο σπίτι με aircondition. Του βάζω λουρί να τον πάω μέσα και πριν την πόρτα (εξώπορτα, μπαλκονόπορτες) μουλαρώνει και τσιμεντώνει εκεί.

Δοκίμασα και του έβαλα λίγο πιο μέσα από την πόρτα:

  • Βραστούς πατσάδες, συκωταριές, μοσχαροκεφαλές.
  • Κάθισα στα πατώματα μπροστά από την πόρτα και έκανα την χαρωπή, γιούχου τι ωραία που είμαστε εδώ μέσα από την κακιά πόρτα.
  • Έβαλα ένα κοριτσάκι φίλης στο οποίο έχει τρελή αδυναμία να μπει μέσα και να τον περιμένει, εκεί δελεάστηκε κάπως περισσότερο αλλά και πάλι δεν μπήκε.
  • Άνοιξα εξώπορτες, μπαλκονόπορτες, για να του φαίνονται όλα ανοιχτά μπας και και έχει κλειστοφοβία.

Τζίφος. Λες και το "μέσα" θα τον πλακώσει και θα τον φάει. Κρατάει το σώμα έξω και τεντώνει το κεφάλι μέσα να δει αλλά δεν περνάει το κατώφλι. Τον έβαλα σέρνοντας και με το ζόρι με το λουρί σήμερα το μεσημέρι. Μόλις ξανα-άνοιξα την πόρτα έφυγε πάλι έξω και έχει χωθεί κάτω από ένα θάμνο για να μην μπορώ να τον φτάσω και να τον ξαναβάλω μέσα.

Κατά τα άλλα είναι πολύ ανθρωποκεντρικός, του αρέσουν πολύ τα πιτσιρίκια, πολύ χαζοχαρούμενος και με κουταβίσια συμπεριφορά όταν χαίρεται. Το φαί δεν φαίνεται να είναι το δυνατό του σημείο, δεν δελεάζεται με αυτό, παρά μόνο την πρώτη φορά. Δεύτερη φορά το κόλπο με το μεζέ δεν πιάνει. Του αρέσει η βόλτα και περπατάει πολύ καλά εκεί.

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα, είναι ευπρόσδεκτη.

Στα γεράματα θα τρέχουμε να ψάχνουμε εκπαιδευτές, έλεος. Αν ξέρει κάποιος κανέναν προς μεσόγεια μεριά, ας μου στείλει pm.
 
  • Haha
  • Like
Reactions: spyv and Castro48


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Αν δοκίμαζες να τον μάθεις να κοιμάται σε κάποιο στρώμα, πχ αυτά τα καλοκαιρινά που δροσίζουν κιόλας, και μόλις το συνηθίσει να αρχίσεις να το μετακινείς προς το σπίτι;
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Αν δοκίμαζες να τον μάθεις να κοιμάται σε κάποιο στρώμα, πχ αυτά τα καλοκαιρινά που δροσίζουν κιόλας, και μόλις το συνηθίσει να αρχίσεις να το μετακινείς προς το σπίτι;
Τα στρώματα τα διαλύει, τα νομίζει για παιχνίδι. Ο κήπος έχει κονφετί από από στρώματα και χαλάκια από πόρτες - είναι η χαρά του. Κοιμάτα στο χώμα, πάει και σκάβει γούρνες κάτω από τα δέντρα και την πέφτει εκεί. Κάθε πρωί σηκώνομαι και ποτίζω για να 'ναι τουλάχιστον δροσερό τα χωματοκρέβατά του.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Μηπως να τον αφησεις στο φυσικο του στοιχειο? :LOL: Μου ακουγεται πολυ χαρουμενος για να μην μπαινει ουτε για πατσα! Πιστευω με εκλεκτα φαγητα, πιτσιρικια ,εξω και εσενα περναει ζωη και κοτα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Μηπως να τον αφησεις στο φυσικο του στοιχειο? :LOL: Μου ακουγεται πολυ χαρουμενος για να μην μπαινει ουτε για πατσα! Πιστευω με εκλεκτα φαγητα, πιτσιρικια ,εξω και εσενα περναει ζωη και κοτα!
Με απασχολεί ο καιρός. Την Τετάρτη θα χτυπήσει πάλι 40άρια η θερμοκρασία, εκεί θα ήθελα να τον είχα μέσα. Εν τω μεταξύ του έχω αφήσει ανοιχτή και σκιερή αποθήκη, ούτε εκεί μπαίνει ο παπ@άρας.

Το δεύτερο που με απασχολεί είναι ότι μένοντας αυτός έξω και εγώ μέσα, δεν φτιάχνουμε σχέση. Δεν έχει δηλαδή συνεχή επαφή μαζί μου για να "δέσουμε" και να του ξεκινήσω εκπαίδευση. Γενικά είναι πέρα βρέχει και δεν ακούει στο "έλα" παρά μόνο όταν θέλει αυτός. Φοβάται και εδώ ότι θα τον κλείσω μέσα.
 
  • Like
Reactions: Castro48


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Το δεύτερο που με απασχολεί είναι ότι μένοντας αυτός έξω και εγώ μέσα, δεν φτιάχνουμε σχέση. Δεν έχει δηλαδή συνεχή επαφή μαζί μου για να "δέσουμε" και να του ξεκινήσω εκπαίδευση. Γενικά είναι πέρα βρέχει και δεν ακούει στο "έλα" παρά μόνο όταν θέλει αυτός. Φοβάται και εδώ ότι θα τον κλείσω μέσα.
Αν περιμένεις να πετύχεις καλά επίπεδα υπακοής σε ενήλικο τσοπανοειδές, σου έχω κακά νέα :p Με τον καιρό αυτό θα βελτιωθεί πάντως επειδή θα τον μάθεις και καλύτερα. Των γονιών μου παλιά έκανε πως δεν άκουγε οταν δεν τον βόλευε, είχε σπάσει λουρί 2-3 φορές στη βόλτα και τον κυνηγούσαν για καμιά ώρα. Πλέον ανακάλυψαν πως με δυνατό σφύριγμα γυρίζει αμέσως το βλαχαδερό, οπότε του το ενίσχυσαν με μερικά λουκάνικα και έχει ένα recall για περίπτωση ανάγκης.

Με τον καιρό τουλάχιστον κατάφεραν να τον βάζουν στο κλιμακοστάσιο όταν ο καιρός είναι ζόρικος για να κοιμάται δίπλα στη σόμπα το χειμώνα η σε δροσιά το καλοκαίρι. Μπορεί να μπει μέσα απο μόνος του κι ο δικός σου κάποια στιγμή εκεί που δε θα το περιμένεις.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Αν περιμένεις να πετύχεις καλά επίπεδα υπακοής σε ενήλικο τσοπανοειδές, σου έχω κακά νέα :p
Μου λες δηλαδή να μην δώσω τζάμπα λεφτά σε εκπαιδευτές, αυτός είναι ο τσοπάνης και οποιανού του αρέσει. :ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
εγω λεω ξανατραβα τον (δημοκρατικα οπως πριν:LOL:), κλεισε ερμητικα τις πορτες, ετοίμασε λιχουδιες και λουκανικακια και αστον μερικες ωρες να εκτιμησει μονος του την δροσια. :p