Οι μύθοι του "δεν ξέρεις τι θα σου βγει το αδέσποτο" και "τα σκυλιά εργασίας πρέπει να είναι καθαρόαιμα"


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Μου λες δηλαδή να μην δώσω τζάμπα λεφτά σε εκπαιδευτές, αυτός είναι ο τσοπάνης και οποιανού του αρέσει. :ROFLMAO:
Κοίτα, αν βρείς εκπαιδευτή που να έχει εμπειρία σε τέτοιου τύπου σκυλιά, μπορείς να κάνεις μερικές συνεδρίες για να εκπαιδευτείς στο να τον χειρίζεσαι :p
Απο εκεί και πέρα, τα περισσότερα τσοπάνια που ξέρω, δεν είναι και βέλγικα να θέλουν να σε ακολουθούν όλη μέρα ακόμα και στην τουαλέτα. Τους αρκεί να έχουν την ελευθερία και την ανεξαρτησία τους στην αυλή και να ασχολείσαι μαζί τους όσο μπορείς, λίγο παιχνίδι, μια βόλτα το απόγευμα, λίγη εκπαίδευση που και που ώστε να τους εντυπωθούν κάποιες βασικές εντολές, και με τον καιρό θα βρείτε τις ισορροπίες σας και ο σεβασμός θα είναι αμοιβαίος. Απο ότι έχω καταλάβει, μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει και δείγματα κωλοπαιδισμού ο συγκεκριμένος, απλά μην τον αφήσεις να πιστεύει οτι θα περνάει το δικό του όποτε διαφωνείτε :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: mareco and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
εγω λεω ξανατραβα τον (δημοκρατικα οπως πριν:LOL:), κλεισε ερμητικα τις πορτες, ετοίμασε λιχουδιες και λουκανικακια και αστον μερικες ωρες να εκτιμησει μονος του την δροσια. :p
Το 'κανα την Κυριακή το μεσημέρι. Από ολόκληρο το σπίτι πήγε και ξάπλωσε στο μπάνιο με τεράστια μιζέρια λες και τον πήγαινα για εκτέλεση. Μεζέδες δεν φαίνεται να πιάνουν σ' αυτό το σκυλί, όταν τον πιάνει αυτό αρνείται και γυρνάει το κεφάλι αλλού. Που είναι τα γαλλάκια που έκαναν ζογκλερικά για ένα μεζέ και σου έτρωγαν και το χέρι μαζί...
Επίσης αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ότι το ζόρι σε αυτό το σκυλί δεν... φοβάμαι ότι θα έχω αντίθετα αποτελέσματα και δεν θα με εμπιστευτεί ποτέ.

Κοίτα, αν βρείς εκπαιδευτή που να έχει εμπειρία σε τέτοιου τύπου σκυλιά, μπορείς να κάνεις μερικές συνεδρίες για να εκπαιδευτείς στο να τον χειρίζεσαι :p

Απο εκεί και πέρα, τα περισσότερα τσοπάνια που ξέρω, δεν είναι και βέλγικα να θέλουν να σε ακολουθούν όλη μέρα ακόμα και στην τουαλέτα. Τους αρκεί να έχουν την ελευθερία και την ανεξαρτησία τους στην αυλή και να ασχολείσαι μαζί τους όσο μπορείς, λίγο παιχνίδι, μια βόλτα το απόγευμα, λίγη εκπαίδευση που και που ώστε να τους εντυπωθούν κάποιες βασικές εντολές, και με τον καιρό θα βρείτε τις ισορροπίες σας και ο σεβασμός θα είναι αμοιβαίος. Απο ότι έχω καταλάβει, μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει και δείγματα κωλοπαιδισμού ο συγκεκριμένος, απλά μην τον αφήσεις να πιστεύει οτι θα περνάει το δικό του όποτε διαφωνείτε :ROFLMAO:
Συμφωνώ στο θέμα εκπαιδευτή, από ότι μου είπε και αυτός που μου τον έδωσε στην πανσιόν, τα τσοπανοειδή είναι άλλο κεφάλαιο.
Από αυτά που βλέπω μέχρι στιγμής:
  • Όντως, δεν είναι κωλόπαιδο, είναι μόνο φοβικός. Τον τρομάζουν απότομες κινήσεις ή 1-2 φορές που σήκωσα φωνή αγανακτισμένη ή που πήγα να τον σύρω με το ζόρι.
  • Το ζόρισμα δεν πιάνει σε αυτόν.
  • Όταν δεν θέλει, κάνει ότι δεν ακούει. Σε σημείο που ανησύχησα κάποιες στιγμές μήπως είναι κουφός.
  • Όταν βλέπει ότι πάω να τον πάρω ή να τον ζορίσω (υποπτεύεται ότι θα τον πάω μέσα), πέφτει κάτω ξαπλωτός σαν ψόφιος και δεν κουνιέται. Όπως σε κάτι βιντεάκια που βλέπουμε σκύλους να κάνουν "play dead", ακριβώς το ίδιο όμως.

Δύο είναι τα μεγάλα μου προβλήματα αυτη τη στιγμή:
  • H παραμονή του έξω στις κακές καιρικές συνθήκες όπως τώρα.
  • Και το να τον βάλω στο αυτοκίνητο. Αυτό δεν το επιχείρησα τις 2 εβδομάδες που τον έχω στο σπίτι για να μην των ζορίσω και άλλο - είμαι σίγουρη ότι θα είναι αποτυχία.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Το 'κανα την Κυριακή το μεσημέρι. Από ολόκληρο το σπίτι πήγε και ξάπλωσε στο μπάνιο με τεράστια μιζέρια λες και τον πήγαινα για εκτέλεση. Μεζέδες δεν φαίνεται να πιάνουν σ' αυτό το σκυλί, όταν τον πιάνει αυτό αρνείται και γυρνάει το κεφάλι αλλού. Που είναι τα γαλλάκια που έκαναν ζογκλερικά για ένα μεζέ και σου έτρωγαν και το χέρι μαζί...
Επίσης αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ότι το ζόρι σε αυτό το σκυλί δεν... φοβάμαι ότι θα έχω αντίθετα αποτελέσματα και δεν θα με εμπιστευτεί ποτέ.



Συμφωνώ στο θέμα εκπαιδευτή, από ότι μου είπε και αυτός που μου τον έδωσε στην πανσιόν, τα τσοπανοειδή είναι άλλο κεφάλαιο.
Από αυτά που βλέπω μέχρι στιγμής:
  • Όντως, δεν είναι κωλόπαιδο, είναι μόνο φοβικός. Τον τρομάζουν απότομες κινήσεις ή 1-2 φορές που σήκωσα φωνή αγανακτισμένη ή που πήγα να τον σύρω με το ζόρι.
  • Το ζόρισμα δεν πιάνει σε αυτόν.
  • Όταν δεν θέλει, κάνει ότι δεν ακούει. Σε σημείο που ανησύχησα κάποιες στιγμές μήπως είναι κουφός.
  • Όταν βλέπει ότι πάω να τον πάρω ή να τον ζορίσω (υποπτεύεται ότι θα τον πάω μέσα), πέφτει κάτω ξαπλωτός σαν ψόφιος και δεν κουνιέται. Όπως σε κάτι βιντεάκια που βλέπουμε σκύλους να κάνουν "play dead", ακριβώς το ίδιο όμως.

Δύο είναι τα μεγάλα μου προβλήματα αυτη τη στιγμή:
  • H παραμονή του έξω στις κακές καιρικές συνθήκες όπως τώρα.
  • Και το να τον βάλω στο αυτοκίνητο. Αυτό δεν το επιχείρησα τις 2 εβδομάδες που τον έχω στο σπίτι για να μην των ζορίσω και άλλο - είμαι σίγουρη ότι θα είναι αποτυχία.
Σκια και πολύ νερο διαθέσιμο δεν πιστευτώ οτι αν χρειαστεί δεν θα μπει μέσα
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Νομίζω ότι προβληματίζεσαι πολύ περισσότερο απ' ότι χρειάζεται.
Τα σκυλιά ξέρουν πως να προστατευτούν, άμα υπάρχει ανάγκη.
Μην τον πιέζεις. Μην σκέφτεσαι για εκπαίδευση. Μην ανησυχείς αν θα δεθείτε. Θα γίνει στον καιρό του και στον βαθμό που θα το επιτρέψει η εκ γεννετής ψυχοσύνθεσή του. Εχε του μπόλικο δροσερό νερό έξω, κι άστον. Ξέρει που να κάτσει για να δροσιστεί. Αν έχεις κανά παλιό πατάκι, βάλτο έξω εκεί που συνηθίζει να κάθεται και βρέξτο. Να μείνει όλο το νερό πάνω. Ετσι κι αλλιώς, σε μισή ώρα, θα έχει στεγνώσει. Απλώς να κρατάει κάπως τις πολύ ζεστές ώρες της ημέρας. Μια χαρά θα είναι.

Το θέμα του αυτοκινήτου είναι άλλο κεφάλαιο. Αυτό πρέπει να το παλέψεις. Και πάλι δεν χρειάζεσαι εκπαιδευτή όμως. Δεν υπάρχει κάτι που θα προτείνει, που δεν το ξέρεις ήδη. Θέλει δοκιμή, επανάληψη και υπομονή. Από τώρα. Μην το καθυστερείς, μη σπάσει ο διάολος και χρειαστεί να τον μεταφέρεις και δεν μπορείς.
 


anastasiak

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2013
100
243
Η εκπαίδευση στα τσοπάνια είναι διαφορετική, τους λες έλα και φεύγουν:ROFLMAO:Θέλει υπομονή και συζήτηση.Οταν δεν θέλουν κάτι, δεν πιάνει το φαί.Εμείς για παράδειγμα, όταν προσπαθούσαμε να μάθουμε στην αρκούδα το αυτοκίνητο, είχαμε δοκιμάσει διάφορα και φαγητό.Μια φορά έπιασε.Μετά αναγκαστήκαμε σε ποιο δημοκρατικές διαδικασίες (αγκαλιά και σπρώξιμο στο αυτοκίνητο):LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
φοβάμαι ότι θα έχω αντίθετα αποτελέσματα και δεν θα με εμπιστευτεί ποτέ.
Προσπάθησε να το αποβάλλεις αυτό το συναίσθημα γιατί όσο το έχεις σίγουρα δεν θα σε εμπιστεύεται απολυτα.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Θα τον ξαμολήσω στο δρόμο τον μπουρτζόβλαχο.
Πήγαμε χθες επίσκεψη στο απέναντι σπίτι στους "φίλους μας", αυτοί με το πιτσιρίκι κολλητό μας.
Μαντέψτε.
Σουλάτσαρε στην αυλή και μετά σουλάτσαρε ΜΕΣΑ στο σπίτι τους σε ΟΛΑ τα δωμάτια. Μού 'ρθε να τον κοπανήσω.

Γυρνάμε σπίτι, λέω έτσι είσαι ρε παπάρ@, θα παραγγείλω σουβλάκια και θα τα τρώω μέσα στο σπίτι μπροστά από τα μούτρα σου. Όπερ και έκανα. Του 'σπασε η μύτη, εγώ αδιάφορη τελείως έτρωγα τα σουβλάκια, ε και μπήκε δειλά δειλά. για τα σουβλάκια. Του έδωσα μεζέδες φυσικά. Fun fact, τους μισούς τους έκλεψαν μπροστά από τη μουσούδα του τα γατιά και αυτός τα άφηνε να του τα παίρνουν.

Στο δια ταύτα, θέλει να μπαίνει σιγά σιγά αυτός ΜΟΝΟΣ του, όταν εγώ ΔΕΝ είμαι μέσα (τον είδα να μπαίνει μουλωχτά όσο εγώ ήμουν έξω) ή όταν εγω είμαι τελείως αδιάφορα σαν να μην υπάρχω.

@mareco σχετικά με το αυτοκίνητο αν μέχρι "να μάθει" βρεθώ σε έκτακτη ανάγκη, θα τον δέσω χειροπόδαρα, θα φάει κι ένα φίμωτρο και θα τον πάω πακεταρισμένο θέλει δε θέλει. Δεν θέλω να τον βάλω όμως τώρα με το ζόρι και μου στραβώσει και με αυτο.

Επίσης μάλλον χρειάζεται να του βάλω και ράμπα για να μπαίνει, είναι λίγο ψηλό για να πηδάει επάνω, νομίζω εσύ είχες εμπειρία επ' αυτού, να προτιμήσω κάποια;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
η απ εδω βλαχαντεροτσοπανισα στην αρχη δεν ηθελε το αυτκινητο και την εβαλα με το ζορι 2-3 φορες και πηγαμε βολτα/εκδρομη στο βουνο. τωρα δεν εχει θεμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Επίσης μάλλον χρειάζεται να του βάλω και ράμπα για να μπαίνει, είναι λίγο ψηλό για να πηδάει επάνω, νομίζω εσύ είχες εμπειρία επ' αυτού, να προτιμήσω κάποια;
Βασικά, θα πρέπει πλέον να αποδεχτείς το γεγονός, ότι έχεις να κάνεις με κανονικό σκύλο :giggle:
Γιατί μη με τρελλαίνεις, που δεν μπορεί ο τσοπάνης να ανέβει στο αυτοκίνητο και θέλει βοήθεια!!!

Αν παρόλα αυτά, επιμένεις να συνεχίσεις να τον αντιμετωπίζεις σαν γαλλάκι, εγώ έχω αυτή:


Υπάρχει όμως ποικιλία. Κάνε έναν έλεγχο και κρίνε μόνη σου. Να σηκώνει το βάρος του και να την...σηκώνει η τσέπη σου.
Αυτή η αποπάνω εννοείται διπλώνει και την είχα μόνιμα στο αμάξι. Το 'χει κι αυτή το βάρος και τον όγκο της. Θέλει μπράτσα, αλλά είναι σωτήρια.

Αν έρθει μέρα, που θα ψάξεις και κάτι τέτοιο, για να ανεβαίνει ο τσοπάνης στον καναπέ, θα ταραχτώ πολύ, στο λέω:
...το οποίο αυτό προιόν, είναι πραγματικό κόσμημα, έχω να πω. Love at first sight :love:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Βασικά, θα πρέπει πλέον να αποδεχτείς το γεγονός, ότι έχεις να κάνεις με κανονικό σκύλο :giggle:
H αλήθεια είναι ότι τον κοιτάω, με κοιτάω και όλο αυτό μου φαίνεται κάπως.

Γιατί μη με τρελλαίνεις, που δεν μπορεί ο τσοπάνης να ανέβει στο αυτοκίνητο και θέλει βοήθεια!!!
Σε Terios (μεγαλύτερο ύψος από ΙΧ) , έχω ρίξει τα πίσω καθίσματα και 2 φορές τον βάλαμε σπρώχνοντας 2 άτομα με το ζόρι. Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να επαναφέρω τα πίσω καθίσματα στην κανονική τους θέση και να τον βάλω εκεί... αχαχαχαχα σιγά μην μπει από την στενή πόρτα. Μην ξεχνάς ότι τα πίσω πόδια του δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση.

Θα την έχω υπόψη, αν καταλήξω να πρέπει να τον βάζω από πορτπαγκάζ μεριά.


Αν έρθει μέρα, που θα ψάξεις και κάτι τέτοιο, για να ανεβαίνει ο τσοπάνης στον καναπέ, θα ταραχτώ πολύ, στο λέω:
...το οποίο αυτό προιόν, είναι πραγματικό κόσμημα, έχω να πω. Love at first sight :love:
Αυτό είναι υπερ-γαμάτο! Έπρεπε να το είχα πάρει για τα γαλλάκια. Ε όχι, δεν θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο με τον τσοπάνη :LOL:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Λογικά έχει φάει ξύλο από αφεντικό για να μην μπαίνει στην "φωλιά". Γι αυτό δεν μπαίνει εύκολα όταν είσαι η αρχηγός παρούσα, και γι αυτό στα αδιάφορα ξένα σπίτια δεν έχει πρόβλημα.
Απευαισθητοποιηση χρειαζεται, με ηρεμία και χωρίς κανένα ζόρι. Ραντομ μεζεδακια όταν έρχεται μέσα χωρίς ενθουσιασμό μπράβο κλπ κλπ.
Φάση "δεν τρέχει τίποτα".
Εγώ πήρα μια ράμπα γιατί κλείνουμε τα 13 τον Οκτώβρη, και θέλει Α) εκπαίδευση και Β) να είναι μακρυά για να μην κάνει απότομη κλίση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εγώ πήρα μια ράμπα γιατί κλείνουμε τα 13 τον Οκτώβρη, και θέλει Α) εκπαίδευση και Β) να είναι μακρυά για να μην κάνει απότομη κλίση.
Κι εμάς μας πήρε αρκετό καιρό να την συνηθίσουμε.
Στο Δαφνάκι μη σου πω και χρόνο!

Επίσης με τις ράμπες προσέχετε, γιατί δεν βολεύονται για πλαινές πόρτες. Συνήθως δεν χωράνε ούτε στο άνοιγμα της πόρτας, αλλά δεν είναι και βολικές αν δεν υπάρχει χώρος να ξεδιπλωθούν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λογικά έχει φάει ξύλο από αφεντικό για να μην μπαίνει στην "φωλιά". Γι αυτό δεν μπαίνει εύκολα όταν είσαι η αρχηγός παρούσα, και γι αυτό στα αδιάφορα ξένα σπίτια δεν έχει πρόβλημα.
Απευαισθητοποιηση χρειαζεται, με ηρεμία και χωρίς κανένα ζόρι. Ραντομ μεζεδακια όταν έρχεται μέσα χωρίς ενθουσιασμό μπράβο κλπ κλπ.
Αυτό που μου είπαν ότα τον πήρα, ήταν ότι από μικρός ήταν μόνιμα δεμένος και κατασχέθηκε με εισαγγελική παραγγελία. Τον πήραν, πήγε σε πανσιόν της κακιάς ώρας (για αδέσποτα), όπου ανάθεμα κι αν έβγαινε ποτέ από το κλουβί και μετά πήγε σε πανσιόν της προκοπής. Στην τελευταία πανσιόν ασχολήθηκαν κάπως μαζί του γιατί ο ιδιοκτήτης έχει μια αδυναμία στα τσοπάνια και τον συμπάθησε. Αν υποθέσουμε ότι είναι 4-5 χρονών, έχει περάσειόλη του τη ζωή ή δεμένος ή σε κλουβί. Ίσως και εδώ ο περιορισμός "στο μέσα" να έχει σημασία;

Από αυτά που παρατήρησα εγώ πάντως στην αρχή, όσο μπορούσα, δεδομένου ότι τον είχα σε κτήμα και τότε χωρίς ανάγκες εκπαίδευσης:

Ναι, πρέπει να έχει φάει ξύλο γιατί:
  • Όταν έπιανα σκούπα έκανε πίσω.
  • Φοβόταν πολύ τις απότομες κινήσεις, αυτό έχει μειωθεί κάπως. Μαζευόταν, κεφάλι κάτω και τραβιόταν πίσω.
  • Ίδιος φόβος όταν είχα πάει τις πρώτες φορές να τον χαιδέψω, τιναζόταν πίσω έντρομος.
Ποτέ ωστόσο δεν αντέδρασε στο φόβο του με αγριάδα.

@sea-mol μπράβο για τον13χρονο Πύρρο, να συνεχίσει έτσι χωρίς προβλήματα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κάνουμε αργά αλλά σταθερά βήματα προόδου. Σοφέ @sea-mol είχες δίκιο, η μέθοδος που φαίνεται να δουλεύει είνα απευαισθητοποίηση και κλάιν.

Kαι χρησιμοποιούμε τα διεθνώς αναγνωρισμένα εργαλεία εκπαίδευσης:

1690609627106.png


1690609722723.png
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στη βόλτα είμαστε 1 σκύλος συν 2 γατιά, έρχονται και αυτά μαζί. Ξεκίνησα να κλείνω τα γατιά σε δωμάτιο για να βγούμε για βόλτα χωρίς να έχω άγχος για αυτά.

367750881_1452704255524302_8675277241228586800_n.jpg

Στη βόλτα περνάμε μέσα από ορδές από αδέσποτες γάτες και δεν σηκώνει ούτε το φρύδι του. Κάτι γάτες μαδαφακα εδώ γύρω μας κοιτάζουν αποσβολωμένες.

Με άλλους σκύλους, ήτοι κάτι αδέσποτα/ημιδεσποζόμενα εδώ γύρω: Κλάιν, ούτε εδώ δίνει σημασία, εκτός αν πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής, όπου εκεί ρίχνει ένα βρυχηθμό και φεύγουν.

Με ανθρώπους: Πολύ φιλικός, όμως όποιος άγνωστος πλησιάζει τη μάντρα τον γαυγίζει μέχρι να παγώσει η κόλαση. Μόλις πάω εγώ εκει και δώσω το "οκ" με το ύφος μου τότε σταματάει. Γενικά πολλοί όσοι έχουν επαφή με σκύλο τον συμπαθούν. Όσοι δεν είναι εξοικειωμένοι, τα κάνουν πάνω τους.

Πρόοδο ως προς τα υπόλοιπα.

+ Με περιμένει το πρωί στην βεράντα του πρωινού καφέ όλο χαρά (ΕΞΩ).
+ Έχει πάρει χαμπάρει ότι το βράδυ τρώω ΜΕΣΑ στο σπίτι σε συγκεκριμένο σημείο και έρχεται για μεζέδες.

- Δεν του αρέσει το ψέκασμα με τη σιτρονέλα και όταν έρχεται η ώρα πάει και χώνεται σε ένα σημείο όπου δεν τον φτάνω με τίποτα. Πλέον κρύβω το μπουκάλι της σιτρονέλας όταν πάω να τον ψεκάσω, αλλά δεν πιάνει το κόλπο.

- Κοιμάται στο χώμα ακόμη. Μάλιστα τώρα σκάβει με μεγαλύτερη λύσσα το σημείο που θα ξαπλώσει και γαυγίζει κιόλας την ώρα που σκάβει, έχει αλλάξει πίστα.

- Μου μουλάρωσε στη βόλτα ξάπλωσε κάτω σε ένα χωραφότοπο και δεν το κούναγε ρούπι. Αφού έμεινα εκεί κανα δεκάλεπτο πήρα τηλέφωνο μια φίλη να έρθει να μας βρει μπας και φιλοτιμηθεί να σηκωθεί ο βλάχος, ευτυχώς έπιασε. Διαφορετικά θα κοιμόμασταν μαζί στο χωράφι; Δεν ξέρω.

Με λίγα λόγια:
Aν θέλω να συσφίξω τη σχέση με τον Ορφέα και να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί του θα πρέπει να αρχίσω να μένω και εγώ έξω και να βάλω κανα ράντσο στα χώματα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Λατρεύω και τον σκύλο σου και το χιούμορ σου! Μπράβο! Τσοπάνος λατρεία! Με το καλό να σου λυθούν όλα τα μικροθεματακια με τον σκύλο
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Υπομονή μωρέ.
Υπομονή κάνω.
Χοληστερίνη ανεβάζω επίσης με τα σουβλάκια που παραγγέλνω και του τα πετάω μες στο σπίτι μπα και.
Με τον βλάχο που έμπλεξα, από εκεί που ήμουν με τα μοσχοαναθρεμμένα σικ γαλλάκια μου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
H προσπάθεια εκπολιτισμού του τσοπάνη και η διαχείριση της ξεροκεφαλιάς του παίρνει επάξια το βραβείο του χρυσού βατόμουρου. Δύο βήματα μπροστά, πέντε πίσω και φτου ξανά από την αρχή. Εγώ παραιτήθηκα.
Δεν θες να μπεις μέσα; Mην μπαίνεις. Θες να κοιμάσαι έξω στις χωματότρυπές σου; Ε κοιμήσου εκεί. Τι να κάνουμε.

Αν εξαιρέσω πάντως το θέμα της μουλαριάς του, είναι ο ιδανικός σκύλος. Μετά από 20ετή θητεία με σκύλους, για πρώτη φορά δεν αγχώνομαι στη βόλτα:
Μην μου φάνε το σκύλο στη βόλτα άλλα σκυλιά (το άγχος που είχα με τα γαλλάκια)
Μην μου κλέψουν το σκύλο (πάλι άγχος τα γαλλάκια)
Μην βρούμε άλλο σκύλο τετ α τετ στη γωνία και χυθεί αίμα (άγχος με το staffordshire)
Μην τραβάνε και μην μου βγάλουν τον ώμο αν δουν γάτες, άλλους σκύλους κλπ.

Πάω βόλτα με τον freddo στο χέρι που λένε. Ζεν αυτός, ζεν κι εγώ. Χαλλλαράααα.

Επίσης διασκεδάζω το γεγονός ότι ο δρόμος είναι πλέον "δικός μου" και οι περισσότεροι κάνουν στην άκρη. Κι εγώ πάω καμαρωτή κορδωμένη σαν τον κόκορα και με ύφος όποιος μαδαφάκα θέλει ας πλησιάσει. Κανείς δεν λέει πια "τι χαριτωμένο και γλυκούλι, να το χαιδέψω;". Απόλαυση.

Από εκεί που που τα τσοπανοειδή μου ήταν αδιάφορα, έχω αρχίσει να γίνομαι οπαδός τους.

Fun fact:
20 χρόνια με σκύλο, όποτε έκανε σεισμό, τα σκυλιά μου δεν άλλαζαν ούτε πλευρό.
Χθες το πρωί κουνηθήκαμε στην περιοχή. Κανα 2ωρο ή 3ωρο πιο πριν μέσα στη νύχτα τα σκυλιά της περιοχής (που είναι όλα έξω) και ο Ορφέας άρχισαν να κάνουν το λυκίσιο κλάμα ταυτόχρονα όλα μαζί. Υποθέτω ότι μυρίστηκαν το σεισμό;
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Είναι αλλης πάστας σκύλοι. Το μόνο σίγουρο. Φαν και εγώ χωρίς να έχω. Βέβαια δεν ξέρω τι θα μου βγει το κουτάβι που πήρα αλλά μάλλον για χαζοχαρουμενο ριτρίβερ μου κάνει...
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU