Οι μύθοι του "δεν ξέρεις τι θα σου βγει το αδέσποτο" και "τα σκυλιά εργασίας πρέπει να είναι καθαρόαιμα"


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
(Ακολουθεί κατωσέντονο)

"Aν πάρεις ημίαιμο δεν ξέρεις τι θα σου βγει" λένε.
"Για σκυλί εργασίας μόνο καθαρόαιμα" λένε. (πάμε εδώ να ρίξουμε έναν φορουμικό καβγά :D για το τι είναι πραγματική εργασία και αν είναι μόνο το φιρουλί-φιρουλό στους στίβους.

Ο Ορφέας (και ελπίζω και η Καλλιόπη που θα έρθει σε λίγες μέρες) αποδεικνύει ότι αυτά που λένε είναι μπαρούφες. Μου τους διάλεξαν άνθρωποι που φιλοξενούν σε πανσιόν αδέσποτα από δήμους, που κόβει το μάτι τους και "δοκίμασαν" τα σκυλιά σε αυτά που ζήτησα.

Το πρώτο ζητούμενο ήταν να είναι αδέσποτα κατηγορίας "καμμένα" δηλαδή αυτά που θα είχαν λίγες πιθανότητες υιοθεσίας. Δεν είναι σκυλιά που θα μείνουν μέσα στο σπίτι μου, αλλά στο κτήμα ακριβώς δίπλα στο σπίτι. Η προσπάθεια είναι να έχουν τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες διαμονής και διαβίωσης δεδομένου ότι δεν θα είναι μέσα σε σπίτι. Δύσκολη απόφαση να μην έχεις το σκύλο εντός σπιτιού, όταν τόσα χρόνια έχεις συνηθίσει να μοιράζεσαι μαζί του καναπέ και κρεβάτι. Από την άλλη, υπάρχουν σκυλιά που σαπίζουν σε κλουβιά και δεν πρόκειται ποτέ να δουν το φως της μέρας. Ζορίστηκα στην απόφαση, αλλά βλέποντας τον Ορφέα με το που ήρθε να χαίρεται, να τρέχει και να χοροπηδάει για πρώτη φορά στη ζωή του όσο θέλει, ένιωσα τεράστια ανακούφιση.

Τι κριτήρια έπρεπε να πλοιρούν τα σκυλιά:

Eπειδή είμαστε πλέον κάτι σαν χομπίστες αγρότες τα ζητούμενα ως προς την "εργασία" ήταν:
  • Φύλαξη χώρου με κοτέτσι από κουνάβια και αλεπούδες, άρα θα πρέπει να μην πειράζουν τις κότες.
  • Να μην πειράζουν γάτες. Στη μικρή φάρμα προστέθηκαν και 2 γατάκια μονόφθαλμα (για να συμπληρώσουμε τη συλλογή από γκαβά που έχουμε), επίσης από τα αζήτητα των κλουβιών της φιλοζωικής που θα επανατοποθετούνταν στο κέντρο της Αθήνας για να γίνουν χαλκομανία. Μόλις μεγαλώσουν θα αναλάβουν καθήκοντα ποντικοφιδοκυνηγού.
  • Οι σκύλοι να είναι φιλικοί με ανθρώπους καθώς στο κτήμα θα μπαινοβγαίνει κόσμος για δουλειές.
Ο Ορφέας λοιπόν (από το Ομορφέας), περίπου 2-3 ετών, από κουτάβι δεμένος σε αλυσίδα, κατασχέθηκε, έμεινε στα αζήτητα σε ανήλιαγο κλουβί για κανα χρόνο και το τελευταίο 6μηνο μετακόμισε σε αξιοπρεπή μεν, πανσιόν δε. Ως αποτέλεσμα του περιορισμού του σαν κουτάβι, τα πίσω πόδια του έχουν ένα θέμα, αλλά αυτό δεν τον ενοχλεί να περπατάει και να τρέχει αν και λίγο περίεργα. Τώρα πια που θα κινείται όσο θέλει και με κατάλληλη διατροφή και συμπληρώματα ελπίζω να βελτιωθεί.

Το σκυλί είναι διαμάντι, ό,τι καλύτερο έχω δει σε σκύλο τόσα χρόνια. Ήρεμος, ζεν, υπερ-καλός, πληροί όλα όσα ήθελα και με το παραπάνω, και φαίνεται να εκπαιδεύεται ευκολότατα στα βασικά που θα χρειαστώ. Ένας αγαθός 40κιλος γίγαντας που κάνει και το αποτρεπτικό μπάσο γαύγισμα αν χρειαστεί. Το ότι δεν τραβάει στο λουρί είναι έξτρα μπόνους. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην τον πάρω μέσα στο σπίτι, αλλά έχω τον κακούργο τον Στάφυ που δεν σηκώνει ούτε αρσενική μύγα στο σπαθί του.

Αναμένεται σε καμιά εβδομάδα και η άφιξη της φιλενάδας του Ορφέα, με την οποία ήδη γνωρίζονται καθώς όταν επιλέχθηκαν αυτά τα 2 για να έρθουν σε μένα, συμβίωσαν στο ίδιο κλουβί. Άρα όχι μόνο δεν θα χρειαστεί προσαρμογή μεταξύ τους, αλλά θα κάνουν και πάρτυ όταν ξαναβρεθούν μαζί τα 2 τους.

Εδώ ο Ορφέας με την παρέα του, σημερινή φωτό:

viber_image_2022-11-20_13-39-35-403.jpg

Φωτό από την Καλλιόπη που αναμένεται θα ακολουθήσει όταν θα την υποδεχτούμε.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
καλησπερα! τελεια η ιδεα σου και η κινηση σου για τα αδεσποτακια. ο ορφεας τσοπανης φαινεται, οποτε λογικα θα εχει αυτο που χρειαζεσαι (οποτε κανεις τη δουλεια σου και δεν εδωσες εναν σκασμο λεφτα και εδωσες σε μια ψιχουλα μια καλυτερη ζωη).

σιγουρα βρισκεις διαμαντια στα αδεσποτα, αρκει να ψαξεις. απλα με τα καθαροαιμα, οταν γυρευεις κατι συγκεκριμενο στον χαρακτηρα η στην εργασια, εναι πιο πιθανο οτι θα χουν αυτο που θες. πχ ενα γκολντεν ειναι πιο πιθανο να σου φερνει συνεχεια οτι μπουρδα του ζητησεις, παρα να επιτεθει σε εισβολεα .

πριν μερικους μηνες ειδα το rescued by ruby στο νετφλιξ. σε προκαλω να το δεις και να μην κλαψεις , βασισμενο σε αληθνη ιστορια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
καλησπερα! τελεια η ιδεα σου και η κινηση σου για τα αδεσποτακια. ο ορφεας τσοπανης φαινεται, οποτε λογικα θα εχει αυτο που χρειαζεσαι (οποτε κανεις τη δουλεια σου και δεν εδωσες εναν σκασμο λεφτα και εδωσες σε μια ψιχουλα μια καλυτερη ζωη).

σιγουρα βρισκεις διαμαντια στα αδεσποτα, αρκει να ψαξεις. απλα με τα καθαροαιμα, οταν γυρευεις κατι συγκεκριμενο στον χαρακτηρα η στην εργασια, εναι πιο πιθανο οτι θα χουν αυτο που θες. πχ ενα γκολντεν ειναι πιο πιθανο να σου φερνει συνεχεια οτι μπουρδα του ζητησεις, παρα να επιτεθει σε εισβολεα .

πριν μερικους μηνες ειδα το rescued by ruby στο νετφλιξ. σε προκαλω να το δεις και να μην κλαψεις , βασισμενο σε αληθνη ιστορια.
To θέμα το έγραψα γιατί στην πραγματικότητα οι εργασίες που απαιτούνται σήμερα είναι, από καμία μέσα στις πόλεις έως κάποιες λίγες σε επαρχιακές περιοχές. Μέσα στην πόλη στην πραγματικότητα δεν υπάρχει εργασία αν εξαιρέσουμε τα σκυλιά του στρατού και της αστυνομίας ή συναφή. Το να σου φέρνει ο σκύλος το μπαλάκι δεν είναι εργασία, είναι παιχνίδι. Κανένας από όσους έχουν λαμπραντόρ δεν το πάει για πάπιες. Σκύλους συντροφιάς έχουμε όλοι.

Εδώ πάντως όπου υπάρχουν και μικρά κοπάδια με πρόβατα, τα τσοπανόσκυλα δεν φαίνεται να είναι καθαρά τσοπανόσκυλα, με λίγες εξαιρέσεις. Έχουν κάτι τσοπανομολοσσοειδές πάνω τους αλλά δεν είναι να τα πας και στον όμιλο των ελληνικών ποιμενικών για αναγνώριση. Την δουλειά τους πάντως φαίνεται πως την κάνουν.

Επίσης, σχετικά το καυτό θέμα της φύλαξης σε σπίτια και ιδιαίτερα στην πόλη, ξέρουμε όλοι ότι συχνά είναι πιο βολικό ένα αποτρεπτικό στην όψη σκυλί παρά ένα άγριο σκυλί. Τον Ορφέα αν τον δεις από μακριά ή τον ακούσεις να γαυγίζει και δεν ξέρεις ότι είναι χαλβάς, ε δεν θα κάτσεις να κάνεις μαζί του γούτσου γούτσου.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πωω το ένα πίσω πόδι του κοιτάει μπροστά κ το άλλο δεξιά. Έτυχε κ γύρισε περίεργα ή τόσο χάλια είναι η φάση με τα πίσω πόδια του;

Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ. Και έχει πολυυυυ καλοσυνάτη φάτσα :love:
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πωω το ένα πίσω πόδι του κοιτάει μπροστά κ το άλλο δεξιά. Έτυχε κ γύρισε περίεργα ή τόσο χάλια είναι η φάση με τα πίσω πόδια του;
Δεν είναι τόοοσο χάλια όσο φαίνεται στη φωτό, αλλά το ένα πόδι όντως κοιτάζει προς τα έξω. Επίσης το πίσω σύστημα ποδιών είναι νομίζω κάπως αποδυναμωμένο σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα. Πάντως τρέχει και πηδάει. Το καλό είναι ότι θα πατάει εκ των πραγμάτων σε αντιολισθητικό δάπεδο δηλαδή χώμα/χόρτο. Θα αρχίσω κι εγώ να ψάχνομαι για τα συμπληρώματα περί δυσπλασίας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι κούκλος!!!!!!! συγχαρητήρια και πάλι συγχαρητήρια για την ιδέα σας...πάμε ρε γμτ ν' αδειάσουμε τα παλιοκλουβιά...
το rescued by Ruby το έχω δει κι έχω ρίξει πολύυυυυυυυ κλάμα...
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μετά από τόσα χρόνια είδα και την άλλη πλευρά του σκύλου και γελάω από το πρωί. Ακούω τον Ορφέα να γαυγίζει επίμονα με το πολύ μπάσο του και πάω να δω τι κάνει: Είχαν έρθει κάτι ταλαίπωροι τοπογράφοι να μετρήσουν στο διπλανό οικόπεδο και δεν πλησίαζαν στα 3 μέτρα από το φράχτη, απολογήθηκαν τι κάνουν, ότι θα τελειώσουν γρήγορα, μόνο ταυτότητα δεν μου έδειξαν.
Τα γαλλάκια και το sbt θα ετους είχαν φέρει τα μπαλάκια τους να παίξουν... :LOL:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγώ θα ήμουν η τρελή που θα συνέχιζε τη δουλειά της κ θα του έλεγε συνέχεια "μπράβο! Τι καταπληκτική δουλειά κάνεις! Τι φύλακας είσαι εσύ!" (Τρου στόρυ)

(Γιατί, εγώ: ) Bestfetchdog on TikTok
Θα σου πω το στάνταρ που λέω κάθε φορά στον Στάφυ μόλις φύγει ο ντελιβεράς και κλείσω την πόρτα "Ρε μαλάκα δεν σου 'χω πει να κάνεις τον δολοφόνο όταν έρχονται ξένοι;"
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Θα σου πω το στάνταρ που λέω κάθε φορά στον Στάφυ μόλις φύγει ο ντελιβεράς και κλείσω την πόρτα "Ρε μαλάκα δεν σου 'χω πει να κάνεις τον δολοφόνο όταν έρχονται ξένοι;"
Εγώ αντίθετα μπροστά στον ντελιβερά της λεω¨τι έχουμε πει? δε φωνάζουμε. Ήρεμα!" και μόλις φύγει αυτός και ηρεμήσει η Νέλλη της λεω: μπράβο το κορίτσι μου, τι φύλακας είσαι εσύ!!!!!! :p
 
  • Like
Reactions: vrmode


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μετά από τόσα χρόνια είδα και την άλλη πλευρά του σκύλου και γελάω από το πρωί. Ακούω τον Ορφέα να γαυγίζει επίμονα με το πολύ μπάσο του και πάω να δω τι κάνει: Είχαν έρθει κάτι ταλαίπωροι τοπογράφοι να μετρήσουν στο διπλανό οικόπεδο και δεν πλησίαζαν στα 3 μέτρα από το φράχτη, απολογήθηκαν τι κάνουν, ότι θα τελειώσουν γρήγορα, μόνο ταυτότητα δεν μου έδειξαν.
Τα γαλλάκια και το sbt θα ετους είχαν φέρει τα μπαλάκια τους να παίξουν... :LOL:
Σε μας, στο κτημα, τα δυο "τσομπανια" σαφος παιρνουν την δουλεια τους πολυ σοβαρα και δεν υπαρχει περιπτοση να περασει μυγα, χωρις να γαυγηζουν- τα γαλλικα χαλανε τον κοσμο!!!
Πολυ περισσοτερη φασαρια!!
Επισης,οταν εχουμε καποιον μαστορα η εργατη στο κτημα, στα μεγαλα λεμε " Οκ ειναι, μην κανετε τιποτα"και μενουν σε αποσταση, παρατηρουν, αλλα ποτε δεν ενοχλούν η επιτηθονται,παρα μονο εαν δουν περιεργη κινηση ( ναι, εχει συμβει, να τρεχει ο μαστορας, που πρωτα δουλευε υπο την στενη τους παρακολουθηση- να προλαβει να παρει το κιν του και να τον στησουν στον τοιχο!!).
Τα γαλλικα οστοσο πρεπει παντα να τα κλεισω μεσα!!
Ειναι πολυ πιο ζορικα, γαυγηζουν ασταματητα κλπ.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Η Καλλιόπη ήρθε αλλά δυστυχώς δεν θα μείνει :(
Λάθος που δεν ήρθαν και τα 2 σκυλιά μαζί ταυτόχρονα. Γιατί στις 10 μέρες που έμεινε ο Ορφέας μόνος του, πρόλαβε μάλλον και έγινε ο "τσοπάνος" στο τσιφλίκι του. Με το που ήρθε η θηλυκιά της έκανε επιθέσεις, δεν την θέλει ούτε να την βλέπει. Άφησα "να τα βρουν μεταξύ τους" εν παρουσία μου, έχοντας μιλήσει και με τον εκπαιδευτή της πανσιόν, αλλά ο Ορφέας ξεπερνά τα όρια και τα πράγματα είναι επικίνδυνα για αυτήν. Σημαντικό είναι, της έκανε "ύπουλη" επίθεση, και επίσης τις 2 πρώτες επιθέσεις τις έκανε περιμένοντας να φύγω εγώ από το χώρο. Τον έπιασα επ αυτοφόρω. Αυτή τη στιγμή είναι ο καθένας στο δωμάτιό του μέχρι να φύγει η μικρή.
Πριν έρθει η σκυλίτσα ήταν χαλαρός, ήρεμος και ζεν. Τώρα είναι στην τσίτα. Δυστυχώς δεν θέλει άλλον μαζί του. Με στενοχωρεί αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω καταστάσεις. Θα προσπαθήσω να ασχολούμαι περισσότερο μαζί του εφόσον θα μείνει μόνος.
 
  • Sad
Reactions: Orjo and Aliki V.


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η Καλλιόπη ήρθε αλλά δυστυχώς δεν θα μείνει :(
Λάθος που δεν ήρθαν και τα 2 σκυλιά μαζί ταυτόχρονα. Γιατί στις 10 μέρες που έμεινε ο Ορφέας μόνος του, πρόλαβε μάλλον και έγινε ο "τσοπάνος" στο τσιφλίκι του. Με το που ήρθε η θηλυκιά της έκανε επιθέσεις, δεν την θέλει ούτε να την βλέπει. Άφησα "να τα βρουν μεταξύ τους" εν παρουσία μου, έχοντας μιλήσει και με τον εκπαιδευτή της πανσιόν, αλλά ο Ορφέας ξεπερνά τα όρια και τα πράγματα είναι επικίνδυνα για αυτήν. Σημαντικό είναι, της έκανε "ύπουλη" επίθεση, και επίσης τις 2 πρώτες επιθέσεις τις έκανε περιμένοντας να φύγω εγώ από το χώρο. Τον έπιασα επ αυτοφόρω. Αυτή τη στιγμή είναι ο καθένας στο δωμάτιό του μέχρι να φύγει η μικρή.
Πριν έρθει η σκυλίτσα ήταν χαλαρός, ήρεμος και ζεν. Τώρα είναι στην τσίτα. Δυστυχώς δεν θέλει άλλον μαζί του. Με στενοχωρεί αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω καταστάσεις. Θα προσπαθήσω να ασχολούμαι περισσότερο μαζί του εφόσον θα μείνει μόνος.
Είναι στειρωμενα και τα δύο;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Είναι στειρωμενα και τα δύο;
Ναι βέβαια. Εκτός του ότι θα συμβίωναν, υπάρχει θέμα και με την περιοχή εδώ όπου όλοι ανοίγουν να βγουν τα σκυλιά τους βόλτα έξω - καταλαβαίνεις τι θα γινόταν.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οι στειρώσεις κι ανάλογα με την ηλικία που έγιναν δεν βοηθάνε στην αλλαγή συμπεριφοράς...
προσωπικά όταν θέλω να φέρω νέο σκύλο στην αγέλη κι επειδή κι εμενα προέρχονται από τσομπάνη...
δεν αφήνουν κανένα ξένο σκύλο στον χώρο τους... να το κόψουν...
έχω ένα κλουβί ασφαλείας....
ο νέος μπαίνει εκεί μέσα.. για όσο καιρό χρειαστεί...
τις πρώτες μέρες γαυγίζονται το άγριο γαύγισμα σταματά σχεδόν την πρώτη μέρα άντε δεύτερη...
μετά έχουμε το γαύγισμα όταν πλησιάζονται πολύ κοντά μεταξύ τους...
ανάλογα και με την ψυχοσύνθεση του νέου σκύλου μπορεί να χρειαστεί από μία εβδομάδα μέχρι και μήνα μέχρι να το δεχτεί η αγέλη... έχω αναγκαστεί να διώξω κι σκύλο γιατί πίστεψα ότι δεν θα τα βρούνε....
το κλουβί το θεωρώ πάντως απαραίτητα ειδικά σε τσομπάνια....
 
  • Like
Reactions: Vania and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
οι στειρώσεις κι ανάλογα με την ηλικία που έγιναν δεν βοηθάνε στην αλλαγή συμπεριφοράς...
προσωπικά όταν θέλω να φέρω νέο σκύλο στην αγέλη κι επειδή κι εμενα προέρχονται από τσομπάνη...
δεν αφήνουν κανένα ξένο σκύλο στον χώρο τους... να το κόψουν...
έχω ένα κλουβί ασφαλείας....
ο νέος μπαίνει εκεί μέσα.. για όσο καιρό χρειαστεί...
τις πρώτες μέρες γαυγίζονται το άγριο γαύγισμα σταματά σχεδόν την πρώτη μέρα άντε δεύτερη...
μετά έχουμε το γαύγισμα όταν πλησιάζονται πολύ κοντά μεταξύ τους...
ανάλογα και με την ψυχοσύνθεση του νέου σκύλου μπορεί να χρειαστεί από μία εβδομάδα μέχρι και μήνα μέχρι να το δεχτεί η αγέλη... έχω αναγκαστεί να διώξω κι σκύλο γιατί πίστεψα ότι δεν θα τα βρούνε....
το κλουβί το θεωρώ πάντως απαραίτητα ειδικά σε τσομπάνια....
Τη μέθοδο που λες την έχω εφαρμόσει σε είσοδο νέων γατιών στο σπίτι για να ελέγξω την κατάσταση στους παλιούς σκύλους και παλιές γάτες. Κρέιτ, ελευθέρωση, παρακολούθηση, χάιδεμα/επιβράβευση/προτεραιότητα στα παλιά μέλη κλπ.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι
- Εγώ δεν είμαι εκεί όλη μέρα για να ελέγξω όπως θα γινόταν αν ήταν μέσα στο σπίτι.
- Ο ημιτσοπάνης για πρώτη φορά στη ζωή του βρέθηκε να ζει εκτός κλουβιού και να έχει "δική του" περιοχή. Το να μπω στη διαδικασία να τα έβαζα και τα 2 σε κλουβί και να τα βάζω-βγάζω παρουσία μου, αφενός μπορεί να μου 'παιρνε μήνες και πάλι δεν θα ήμουν σίγουρη τι θα γινόταν εν απουσία μου.

Σίγουρα θα ήταν καλύτερα με δύο. Αλλά έστω και μόνος του είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν πριν. Δεν ξέρω αν τις κότες του τις θεωρεί μια έστω και μια μικρή παρέα ή απασχόληση ή σκοπό... Στο δωμάτιό του πάντως δεν τις αφήνει να μπουν και τις διώχνει όταν πλησιάζουν το πιάτο του. Με τα γατάκια πάντως έχουν μια ήρεμη σχέση, όχι κολλητιλίκια μεν, αλλά ζούμε εδώ "χωρίς να μπαινοβγαίνει ο ένας στο δωμάτιο και τα πόδια του άλλου".
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απλά όταν λέω κλουβιά... δεν εννοώ κρέιτ γιατί τότε θα είχαμε έναν υπερβολικά στρεσαρισμένο σκύλο κι έναν απέξω να του αγριεύει κιόλας
μιλάω για κλουβί 3 επί 4 μέτρα να κινείται ελεύθερα κι ο δεύτερος σκύλος να βρίσκεται εκτός...και μπορεί αυτό να γίνεται κι εναλλάξ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
απλά όταν λέω κλουβιά... δεν εννοώ κρέιτ γιατί τότε θα είχαμε έναν υπερβολικά στρεσαρισμένο σκύλο κι έναν απέξω να του αγριεύει κιόλας
μιλάω για κλουβί 3 επί 4 μέτρα να κινείται ελεύθερα κι ο δεύτερος σκύλος να βρίσκεται εκτός...και μπορεί αυτό να γίνεται κι εναλλάξ
Κρέιτ ούτε κατά διάνοια, είναι κλουβιά/δωμάτια σαν της πανσιόν πάνω κάτω 3x3. Σκέψου όμως ότι ο σκύλος για πρώτη φορά στη ζωή του βρέθηκε με μόνιμα ανοιχτή την πόρτα του κλουβιού να μπαινοβγαίνει και να κινείται όπως θέλει σε 1 στρέμμα. Ε μόλις ξαναμπήκε στο κλουβί είναι λες και τον έσφαξες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Tα νέα του Ορφέα:
Kαταρχάς ομόρφυνε το τρίχωμα παρόλο που είναι μπίχλας και ξαπλώνει στα χώματα. Τον έχω κάνει χρυσό να μπει στο σπίτι του, δεν μπαίνει. Βλάχος. Στο χώμα.

Με τις κότες του τα πάει μια χαρά. Σημειωτέον ότι είχαμε επίθεση από κουνάβι. Ό,τι κότα είχε αποδράσει εκτός περίφραξης του χώρου του Ορφέα, αποδήμησε εις κύριον. Μόνο όσες κότες ήταν στο χώρο όπου κινείται αυτός επέζησαν. Η μία μάλιστα είχε κρυφτεί σε ένα κενό κάτω από το σπίτι του - για να είναι με το σωματοφύλακα;

Ο ιδιοκτήτης του κτήματος πήγε και έφερε και 2 τεράστιες χήνες, εδώ είχαμε θέμα. Ο ψηλός τις πρόγκηξε και τις γαύγιζε με λύσσα. Λογικό, αφού πήγε ο άλλος άσχετος με σκύλους και έφερε τα 2 τέρατα, δεν με ρώτησε πριν για να του πω να τα φέρει μικρά. Πλέον τις αγνοεί, αλλά καλού κακού είναι ακόμη έγκλειστες γιατί δεν είναι τώρα εποχή για χήνα γεμιστή.

Συμπεριφορά με ανθρώπους:
Χαζοχαρούμενος με τους 3-4 οικείους του, εκτός από έναν που παρόλο που έρχεται στο κτήμα 2 φορές την εβδομάδα τον αποφεύγει. Τι μεζέδες του φέρνει, τι καλοπιάσματα, βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου, τι σου 'κανα και δεν με θες, ο Ορφέας παίρνει τους μεζέδες, τον κλάνει και φεύγει. Ψάχνω να δω γιατί το κάνει, έχω μια υπόνοια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα... Γενικά είναι φιλικός με ανθώπους, του αρέσει να είναι με παρέα γύρω του. Πάντως πρέπει να έχει φάει ξύλο μικρός γιατί στην αρχή όταν πήγαινα να τον χαιδέψω τρόμαζε και τιναζόταν πίσω, επίσης τρόμαζε με απότομες κινήσεις. Μας πήρε περίπου δύο μήνες να το ξεπεράσουμε. Δύο νά 'ναι οι μέρες του μαλάκα που τον είχε πριν.

Φύλαξη χώρου:
Όποιος ξένος πλησιάζει την περίφραξη εισπράττει bullying. Ομοίως με άλλους σκύλους που περνάνε απέξω. Όμως είναι φιλικός με τους γείτονες που μένουν δίπλα. Δηλαδή εμείς οι γνωστοί και οι γείτονες είμαστε οκ, οι ξένοι ουστ.

Πίσω πόδια:
Εδώ θα ξεκινήσω και με οδηγίες γιατρού κάποιο σκεύασμα, όχι για να λυθεί το πρόβλημα και να ισιώσουν τα πίσω πόδια (που είναι στραβά), αλλά για να συντηρήσουμε μια κατάσταση. Πάντως περπατάει και τρέχει - στο τρέξιμο φαίνεται λίγο σαν λαγός. Είναι σκύλος που δεν πρέπει να παχύνει, αλλά ευτυχώς δεν έχει τέτοιες τάσεις.

Εκπαίδευση:
Στο λουρί ά-ψο-γος. Επίσης αν τον δέσεις κάπου μένει άγαλμα. Με τα υπόλοιπα δεν έχουμε ασχοληθεί ακόμη.

Έπεται συνέχεια ανάρτησης...
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Στην λυπητερή πλευρά του θέματος τώρα:

Ο Ορφέας έχει αυτή τη στιγμή από το χρόνο μου ένα 2ωρο την ημέρα, την υπόλοιπη μέρα είναι μόνος του. Είναι καλύτερα από εκεί που ήταν (μόνιμα δεμένος, μετά καταφύγιο/πανσιόν) γιατί τουλάχιστον εδώ που είναι τώρα μπορεί να αλωνίζει σε μεγάλη έκταση και άφησε πίσω του τα κλουβιά ή και τα χειρότερα. Όμως βλέπω ότι του αρέσει η ανθρώπινη παρέα και με σακατεύει το βλέμμα του κάθε φορά που τον αφήνω για να φύγω.

Στο δια ταύτα και με ραγισμένη καρδιά θέλω να κάνω μια προσπάθεια μήπως του βρω ένα σπίτι για να έχει μόνιμη παρέα - ξέρω, η ελπίδα πεθαίνει τελυταία. Το ιδανικό θα ήταν σε μονοκατοικία με κήπο, γιατί τον βλέπω ότι απολαμβάνει να βολτάρει αργά και να χαζεύει έξω. Δεν έχω πρόβλημα να κοιμάται έξω αρκεί φυσικά να είναι κατάλληλο το κατάλυμμά του.

Γιατί να τον υιοθετήσει κάποιος:
  • Αγαθός γίγαντας
  • Φυλάει το χώρο του, είναι σκύλος με τον οποίο νιώθεις ασφάλεια στο σπίτι σου
  • Λόγω ποδιών θέλει μικρές βόλτες, εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πάει μεγάλες βόλτες.
  • Περπατάει πολύ άνετα στο λουρί
  • Συμβιβάζεται με λίγα, δεν είναι απαιτητικός, μάλλον επειδή έχει μάθει μέχρι τώρα στο τίποτα.
  • Ο ανάδοχος θα έχει από μένα υποστήριξη σε πολλαπλά επίπεδα (τα συμπληρώματά του για τα πόδια, κτηνιατρικές εξετάσεις, καθώς και καποια άλλα πράγματα που θα τα συζητήσω κατ 'ιδίαν εφόσον βρεθεί ενδιαφερόμενος).
  • Εάν θέλει ένα σκυλί που να μπορεί και να μένει έξω (υπάρχουν πολλά σκυλιά που ψάχνουν σπίτια αλλά για "μέσα")
Γιατί να μην τον υιοθετήσει κάποιος:
  • Αν έχει άλλο σκύλο ή γάτες. Φαίνεται πως ο Ορφέας διεκδικεί το "τσιφλίκι" του.
  • Το πρόβλημα με τα πόδια - που τώρα δεν είναι πρόβλημα, αλλά θα είναι πιθανόν στα γεράματά του. Όμως είναι μικρός και μπορεί να ζήσει ακόμη πολλά αξιοπρεπή χρόνια.
Το υπερ-ιδανικό σενάριο θα ήταν να βρεθεί κάτι κοντά μου (Ανατολική Αττική) ώστε να μπορώ να τον επισκέπτομαι τις πρώτες μέρες συχνά ώστε να έχει ομαλή μετάβαση. Εδώ που είναι τώρα νιώθει επιτέλους χαλαρός και ασφαλής και δεν θέλω να στρεσαριστεί.

Θα ήθελα να κάνω και μια προσπάθεια για να του βρω σπίτι στο εξωτερικό αλλά εκεί με προβληματίζει ότι τα σκυλιά, έως να υιοθετηθούν μένουν σε καταφύγια. Δεν θέλω από το χύμα ελεύθερος να ξαναβρεθεί πίσω από κάγκελα. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το τι συμβαίνει με τέτοιες υιοθεσίες και μπορεί να με διαφωτίσει θα του είμαι ευγνώμων.

Ξανατονίζω ότι το ζητούμενο είναι να έχει περισσότερο χρόνο με τον άνθρωπο ή τους ανθρώπους του - δεν έχω την απαίτηση για κρεβάτια και καναπέδες. Αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο θα μείνει εδώ ως έχει τώρα.
 
  • Like
Reactions: spyv and Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3