Ο Ορφεας (Bull terrier)


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Σπύρο δώστον πίσω.... κινδυνεύεις!
http://www.tribune.gr/weird/news/ar...-pio-dimofiles-paramithi-tis-epochis-mas.html

Τατού έκαναν παλιά στα εκτροφικά - βέβαια εξαφανιζόταν στα 1-2 χρόνια αλλά νομίζω ότι ήταν και αριθμός. (n)
παλια τους εκαναν τον αριθμο του μικροτσιπ στο αυτι (αν δεν κανω λαθος), αυτο ειναι ενα σκετο Ε το οποιο βρισκεται και καθετα/ διαγωνια στο αυτι του. και ειναι Ε οχι Μ γιατι ειναι καθετα ολες οι γραμμες του.
ειναι σιγουρα μελος καποιας μυστικης οργανωσης (αυτης του υπνου μαλλον :rolleyes:) και ηρθε στο σπιτι μου για κατασκοπεια. το μεσημερι που θα τον ανακρινω θα σας πω περισσοτερα.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα.
Γοητευμένος και πάλι!!!
Πάντως 10 χρονών δεν τον κάνεις.
Όπου είναι ερεθισμένο το δέρμα του βάζε Sudocrem άφοβα. Είναι για μωρά και κάνει θαύματα.
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, μαζί με τις αιματολογικές κάνε και βιοχημικές για νεφρά και συκώτι, λόγω ηλικίας και για να υπάρχουν σαν reference.
Δώστου χίλια φιλιά.

Για το tattoo θα ρωτήσω όσους εκτροφείς ξέρω, αν γνωρίζουν κάτι για το Ε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Είχαμε ξαναγράψει εδώ μέσα για τα τατού ότι σβήνουν στο πιτς φυτίλι. Στον πρώτο μου γάλλο δεν φαινόταν τίποτα από τατού όταν ήταν κιόλας 1-1,5 χρόνων. Μου κάνει εντύπωση να έχει κρατήσει το τατού του σε τέτοια ηλικία.
Σε φιλοζωικές οργανώσεις στο εξωτερικό χτυπάνε τατού στα αδέσποτα όταν τα στειρώνουν. Οι δικές μας εδώ δεν νομίαω ότι κάνουν κάτι τέτοιο...
Ρε μπα και ήρθε από το ξωτερικό? :barefoot:
(Τα μπαλάκια του τα έχει?)
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
σ' ευχαριστω πολυ :).

κι εγω το ιδιο ειχα πει στο κυνοκομειο οταν ειχα μιλησει μαζι τους τηλεφωνικα.
στις φωτο της αγγελιας και μενα δε μου φαινοταν για 8χρονος σκυλος. μου ειπαν ομως οτι μπορει να ειναι και 10.
απο αντοχες παντως και ορεξη ειναι φυσιολογικες ενηλικου σκυλου, οι βολτες του ειναι περιπου διωρες τη φορα και δε δειχνει να κουραζεται. χαλαρα πηγαινοντας παντα.

με σκυλακους που παιζει ειναι μες στην τρελλη χαρα και κανει τα γνωστα σκερτσα που κανουν. δειχνει πολυ ενδιαφερον οταν θα συναντησει ενα σκυλο, ενθουσιαζεται, χωρις ακροτητες ομως. σημερα εκανε και ενα μινι bully run στο σπιτι.

θα δειξει...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Είχαμε ξαναγράψει εδώ μέσα για τα τατού ότι σβήνουν στο πιτς φυτίλι. Στον πρώτο μου γάλλο δεν φαινόταν τίποτα από τατού όταν ήταν κιόλας 1-1,5 χρόνων. Μου κάνει εντύπωση να έχει κρατήσει το τατού του σε τέτοια ηλικία.
Σε φιλοζωικές οργανώσεις στο εξωτερικό χτυπάνε τατού στα αδέσποτα όταν τα στειρώνουν. Οι δικές μας εδώ δεν νομίαω ότι κάνουν κάτι τέτοιο...
Ρε μπα και ήρθε από το ξωτερικό? :barefoot:
(Τα μπαλάκια του τα έχει?)
το σκεφτηκα κι εγω οτι μπορει και να ειναι τουριστα που χαθηκε, χειμωνιατικα ομως; προσωπικα σκυλο με τατου δεν ειχα ποτε οποτε δεν ξερω αν σβηνουν και ποτε.
θυμαμαι οτι στο βιβλιο του ken bounden για τα bedlingtons (η Βιβλος!) που εχω, οτι ο συγγραφεας ηταν εναντιος στην τοποθετηση microchip και υπερμαχος του τατου, γιατι ειχαν παρουσιαστει περιπτωσεις που το microchip ειχε μετακινηθει απο τη θεση του.

το βιβλιαριο του στις 9/2/16 εχει την αποστομωτικη καταχωρηση: ευνουχισμος :censored:.
 






PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Στη Zouka μας, που την είχαμε φέρει πριν 16 χρόνια, το tattoo στο αυτί της, 3 κουκίδες σε σχήμα τριγώνου και ένας αριθμός, δεν έσβησε ποτέ.

Έστω και 23 κιλά, 2 ώρες βόλτα χωρίς να λαχανιάζει, αποκλείεται να είνα 10 ετών!
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Για να κάνει καραμπάμ ότι έχει στειρωθεί;
Σε αρσενικό; :rolleyes::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Γιατί βρε - νομίζω ότι τώρα σε κάποιες στειρώσεις αφήνουν κάτι δήθεν μπαλάκια/σακουλάκια.
Ή τα κάνουν "φλατ" τελείως?
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Γιατί βρε - νομίζω ότι τώρα σε κάποιες στειρώσεις αφήνουν κάτι δήθεν μπαλάκια/σακουλάκια.
Ή τα κάνουν "φλατ" τελείως?
στην περιπτωση μας ειναι το ενα :barefoot:!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Aλλο Ευνουχισμος ( ειδικα με Ε) αλλο στειρωση. Στον Ε ειναι φλατ. :cool:

Μπραβο για την υιοθεσια! Ο "μικρος" εχει τυχη βουνο!
 
  • Like
Reactions: ioanna a and spyv


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η κατάσταση των δοντιών κάποιες φορές είναι ενδεικτική της ηλικίας, αλλά μην το δένεις και κόμπο. Γενικά δύσκολα μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα.
Οπότε.... εσύ πες πως είναι ....3 :love:

Οσον αφορά το "E", μόνο του δεν υποδηλώνει κάτι. Σε συνδυασμό με νούμερα, ίσως.

Πάντα βέβαια υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά των πραγμάτων.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
το ξερω για τα δοντια, απο 'κει πιστευω πως συμπεραναν και την ηλικια του δικου μου. εχει ομως αποκλισεις και δεν μπορει να προσδιοριστει με ακριβεια. υπαρχουν ας πουμε ηλικιακες κατηγοριες που τα κατατασσουν
εγω τον κανω για 5+. θα δω ομως και τι θα μου πει ο γιατρος οταν θα τον δει.

ο συγκεκριμενος δεν εχει την παρορμητικοτητα ενος ενηλικου bt που μολις εφυγε απο την εφηβεια ουτε ομως και τη κλασσικη συμπεριφορα ενος ηλικιωμενου σκυλου.
σε γενικες γραμμες παντως η φυλη, θεωρειται οτι αν δεν την απασχολει καποιο θεμα υγειας, παραμενει παιχνιδιαρικη και δεν τη δειχνει την ηλικια της οσο αλλες.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Στη Zouka μας, που την είχαμε φέρει πριν 16 χρόνια, το tattoo στο αυτί της, 3 κουκίδες σε σχήμα τριγώνου και ένας αριθμός, δεν έσβησε ποτέ.
κατι φυλακισμενοι το ειχαν αυτο το tattoο στο χερι το εκαναν παλια χαχα

οσο και να είναι ,να πατήσει τα 30 ευχομαι!!!! Ισχύει για τη sudocrem, δοκιμασε το...
 
  • Like
Reactions: spyv


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Από κάτι εκπαιδεύτριες φιλοζωικών του εξωτερικού διάβαζα οτι προτείνουν οι πρώτες βόλτες να είναι όσο μικρότερες γίνεται.Κυριως αυτές φοβοντουσαν μη χάσει ο καινούριος γονιός το καινουριο σκυλί σε περίπτωση απρόοπτου. Απότι έχω δει σε μερικά αδεσποτάκια οι μεγάλες βολτες θα καθυστερήσουν τον σκύλο στο να συνηθήσει τον ανθρωπό του, το σπίτι του κλπ.

Το ''ευνουχισμός'' ελπίζω πραγματικά να μη γραφτηκε από κτηνίατρο ''Α πώς να ονομάζεται άραγε η επέμβαση που μόλις έκανα;;;'':confused::mad::whistle:

Τέλος, Ευχαριστούμε που μας έδωσες αυτή την ιστορία. Πολλά χρόνια μαζί και με υγεία.
 
  • Like
Reactions: spyv and anastasiak