Ο σκύλος σας από πού "πήρε" το όνομά του;


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
πάντα αναρωτιόμουν πως οι "γονείς" βαφτίζουν τους τετράποδους φίλους τους. έψαξα μήπως έβρισκα κάποιο σχετικό ποστ, αλλά ή δεν υπάρχει ή δεν έψαξα καλά.

θα ήθελα να πείτε πως και γιατί βαφτίσατε το σκυλάκι σας. καμιά φορά υπάρχουν ιστορίες από πίσω.

ας πω εγώ λοιπόν.

ρούνη: υπάρχει ένα παραμύθι του ευγένιου τριβιζά "τα τρία καλά λυκάκια". εκεί λοιπόν ο κακός είναι το ... γουρούνι. (είναι η ανάποδη ιστορία από τα τρία γουρουνάκια). κάθε φορά λοιπόν που το γουρούνι έκανε επίθεση αυτά έλεγαν: "ρούνι, ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι":mad:
αυτό ήταν το αγαπημένο παραμύθι του βαφτηστηριού μου, που καθώς ήταν μικρό, δεν έλεγε το ρ. και τον έβαζα συνέχεια να λέει αυτή την πρόταση, χωρίς το ρ. έτσι όταν αποφασίσαμε να πάρουμε σκύλο, λέγαμε αρσενικό στην αρχή, σκέφτηκα αμέσως το "ρούνη". ε, μας έλαχε θηλυκό. το όνομα πάντως έμεινε!!!!

(στο τέλος το γουρούνι έγινε καλό:D)

για τον άρη, δεν μπορούσαμε να καταλήξουμε με τίποτα. ξεκινήσαμε με το ντάρκο, επειδή ήταν άσπρος. αλλά όλο ντράκο τον έλεγα...
μετά είπαμε το ζήκος, επειδή είναι βλάχος από τα γιάννενα (με την καλή έννοια) αλλά είπαμε ότι θα μας κοροϊδεύανε. μετά είπαμε και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι, και καταλήξαμε στο "επιβλητικό" άρης.:eek:

οι δικές σας ιστορίες;;;;:)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Το απόγευμα που συνάντησα τον μικρό μου θησαυρό τον φώναξα ρουμπίνι (επειδή είναι πολύτιμο-μου βγήκε αυθόρμητα) και έτσι τον λέω Ρούμπυ (κανείς δεν το ξέρει ότι εγώ το ονόμασα από το ρουμπίνι γιατί δεν το γράφω καν όπως γράφεται το ρουμπίνι. Αλλά εγώ όταν τον φωνάζω, αυτό εννοώ)
Και νομίζω το εκτιμάει ότι τον θεωρώ πολύτιμο γιατί με αγαπάει :$
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ωραίο θέμα :)

Η Ράνυ μου είχε το όνομα αυτό πριν την υιοθετήσω και το κράτησα επειδή το είχε μάθει.

Την Mπλο (Blondie) την βαφτίσαμε έτσι επειδή όταν την βρήκαμε έμοιαζε πολύ με την Ράνυ,
μόνο που ήταν πιο ξανθιά, κι έτσι βγήκε!
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
του άρη το αρχικό όνομα που του είχαν δώσει ήταν Πλίνιος
(τη μαμά του την λένε Πατούνα και τον μπαμπά του Μπουλένη).

νομίζω ο πλίνιος ήταν ρωμαίος στρατηγός; αυτοκράτορας; δε θυμάμαι. (το είχα ψάξει και βαριέμαι τώρα να ξανακοιτάω)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μαίρα, από την cult ταινία <Αδέρφια μου αλήτες πουλιά> με Τόλη Βοσκόπουλο Τσιγγάνο πάνω στο άλογο, Βαντάρ αυτός Μαίρα η αγαπημένη του:p κόλλημα τρελλό με αυτό το όνομα!

Και δεύτερος λόγος, μιας και προσωπικά γνώρισα τα jack russell από την Μάσκα με τον απίστευτο Μάιλο, δεν μου έβγαινε το Μαίλα και ένανα αλλαγή γράμματος;)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τον Σωτηράκη, τον βρήκα μια σταλιά μπαλίτσα σε μια λίμνη αίματος. Ο γιατρός που τον πήγα τότε, πριν...9 χρόνια...του έδινε με το ζόρι μια μέρα ζωής. Ευτυχώς ήταν αλμπάνης...:mad: Οπότε αν κάνετε τον συνειρμό ;):) Την Δαφνούλα, την βρήκα στην οδό Αιμιλίας Δάφνης, κοντά στο σπίτι μου :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Βlanco απο το διορθωτικό και όχι από τον παίχτη!! (ήταν πριν τον πάρει η ΑΕΚ).
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Nelly και Dexter από ότι έτυχε να ακούω ή να βλέπω αντίστοιχα την εποχή που τα υιοθέτησα. Και μου άρεσαν φυσικά σαν ονόματα... Αν άκουγα Pavarotti δεν θα έβγαζα και τον σκύλο μου έτσι! :D
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
ρούνη: υπάρχει ένα παραμύθι του ευγένιου τριβιζά "τα τρία καλά λυκάκια". εκεί λοιπόν ο κακός είναι το ... γουρούνι. (είναι η ανάποδη ιστορία από τα τρία γουρουνάκια). κάθε φορά λοιπόν που το γουρούνι έκανε επίθεση αυτά έλεγαν: "ρούνι, ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι":mad:
αυτό ήταν το αγαπημένο παραμύθι του βαφτηστηριού μου, που καθώς ήταν μικρό, δεν έλεγε το ρ. και τον έβαζα συνέχεια να λέει αυτή την πρόταση, χωρίς το ρ. έτσι όταν αποφασίσαμε να πάρουμε σκύλο, λέγαμε αρσενικό στην αρχή, σκέφτηκα αμέσως το "ρούνη". ε, μας έλαχε θηλυκό. το όνομα πάντως έμεινε!!!!
Τι μου θυμησες!!! Ήταν το αγαπημένο μου παραμυθάκι!!!

Τον δικό μου τον έβγαλα Diego απο τον τίγρη στο Ice Age. :) Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας απο ταινίες κινουμένων σχεδίων... :Ρ
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Η Μίλβα μου προήλθε απο καταλάθος γέννα και χαριζόταν στην εφημερίδα..!Την πήρα για να τη δώσω σε μια οικογενειακή φίλη που της πέθανε το κανίς της που το έλεγαν Μίλβα...!Δεν την ήθελε επειδή ηταν ημίαιμο και τελικά την κρατήσαμε μιας και μας είχε κερδίσει και φυσικά δε θα την εγκαταλείπαμε!Το όνομα το είχε ήδη συνηθίσει οπότε δε το αλλάξαμε...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Lara: Όταν τη βρήκα στο δρόμο ήταν ήδη 1+ έτους και ήταν από σπίτι (ήξερε το κάτσε, έλα) οπότε υπέθεσα ότι είχε κάποιο όνομα. Άρχισα να την αποκαλώ με τα πιο συνηθισμένα ονόματα που μου έρχοντουσαν στο μυαλό να δω αν θα αντιρδάσει σε κανένα. Στο Λάρα γύρισε και με κοίταξε οπότε κατοχειρώθηκε :D . Επίσεις μέχρι να της βρω όνομα της έλεγα συνέχεια "μα τι κουκ(λάρα) είσαι εσύ" και έκανε τρελές χαρές οπότε μέτρησε κι αυτό :)

Άρης: το προηγούμενο τσίου ήταν θυληκό και το λέγαμε Ηρα (δεν ξέρω γιατί ήμουν πολύ μικρή όταν το "βαφτίσανε") οπότε κάναμε απλό αναγραμματισμό. Αν και έχω διαβάσει ότι δεν είναι και πολύ σωστό να ονομάζεις το επόμενο σκυλάκι με παρόμοιο όνομα αυτού που έφυγε...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τον Σωτηράκη, τον βρήκα μια σταλιά μπαλίτσα σε μια λίμνη αίματος. Ο γιατρός που τον πήγα τότε, πριν...9 χρόνια...του έδινε με το ζόρι μια μέρα ζωής. Ευτυχώς ήταν αλμπάνης...:mad: Οπότε αν κάνετε τον συνειρμό ;):) Την Δαφνούλα, την βρήκα στην οδό Αιμιλίας Δάφνης, κοντά στο σπίτι μου :p
Α με συγχωρείς! Αιμιλία έπρεπε να τη βγάλεις!
Nelly και Dexter από ότι έτυχε να ακούω ή να βλέπω αντίστοιχα την εποχή που τα υιοθέτησα. Και μου άρεσαν φυσικά σαν ονόματα... Αν άκουγα Pavarotti δεν θα έβγαζα και τον σκύλο μου έτσι!
γιατί Ειρήνη? Δεν είναι ωραίο όνομα για σκύλος το "Λουτσιάνο"? Στο μεταξύ θεωρείς ότι αξίζει σ' αυτόν τον κούκλο, στον θεό, στον "βρίσκω ένα αντίστοιχο θηλυκό και αρχίζω νέα φυλή" σκύλο σου, όνομα ψυχάκια?
Δεν πάτε καθόλου καλά...
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Στο μεταξύ θεωρείς ότι αξίζει σ' αυτόν τον κούκλο, στον θεό, στον "βρίσκω ένα αντίστοιχο θηλυκό και αρχίζω νέα φυλή" σκύλο σου, όνομα ψυχάκια?
Δεν πάτε καθόλου καλά...
Αχαχαχα. Το έχω υπόψη μου! :lol:
Τι να έκανα? Είχε περάσει ένα μήνας+ και ακόμα δεν είχα καταλήξει σε όνομα! Δεν μπορούσα να φωνάζω άλλο το κουτάβι "ψιτ, μπεμπέ!". Άσε που σαν όνομα μου αρέσει και δεν είναι συνηθισμένο. Ο Dexter μεγαλώνοντας βέβαια έγινε λίγο ψυχάκιας τελικά... Λες να φταίει το όνομα? :p
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
ΠΟΛΥ ωραιο θεμα αγαθη!!ο ριγκο λοιπον..πριν ενα χρονο λιγες μερες πριν παρω τον ριγκο ειχαμε παει οπως καθε σκ με τουσ φιλους μου για paintball μετα απο ενα τρελο αγωνα με πολλα χρωματοθυματα μου βγηκε το παρατσουκλι ριγκο σταρ απο τον γνωστο πρωταγωνιστη των καλτ γουεστερν οποτε κολλησε και τον σκυλο μου οπως και στον σκυλο του κολλητου μου:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ
 






rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
αν ειναι ο ιδιος δεν ξερω αλλα οτι επαιζε καποιος με αυτο το ονομα ειναι σιγουρο και επισης σιγουρο οτι απο εκει το πηρε:Ρ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το ξέρω ότι ο Ringo έπαιζε σε κάτι άθλιες ταινίες αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει "Ο Ringo Starr, ο γνωστός πρωταγωνιστής cult ταινιών"! Είναι άκρως πρωτότυπο! Τελικά είναι ο ίδιος ή άλλος?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3