Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

  • Ο σκύλος μου φέρει microchip με τα στοιχεία μου

    Votes: 121 80,1%
  • Ο σκύλος μου φέρει microchip χωρίς τα στοιχεία μου

    Votes: 3 2,0%
  • Ο σκύλος μου δεν φέρει microchip

    Votes: 27 17,9%

  • Total voters
    151

Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν είχα δει το μήνυμά σου όταν απάντησα :)
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να το πήρε απο σωματείο που πρέπει να έχουν τσιπάκι και να μη το δήλωσε ποτέ. Πάντως τότε που η δημοτική αστυνομία έλεγχε τους σκυλάδες για σακούλες και τσιπ, δεν έλεγχε αν είναι καταχωρημένο το τσιπ, μόνο να υπάρχει.

edit: Ίσως να το είχε δηλώσει και να μην περάστηκαν τα στοιχεία ποτέ στο σύλλλογο. Πάντως κι εμένα όταν τσιπάρισα τον μεγάλο δε με ρώτησε αν θέλω να βάλω τα στοιχεία μου, με ρώτησε μόνο σε ποιό όνομα θέλω να είναι ο σκύλος.
Από φιλοζωικό δεν ήταν σίγουρα, το βρήκε πολύ μωρό στην παραλία του χωριού του και το μάζεψε. Πιο πιθανό θεωρώ το τελευταίο, να μην έβαλαν τα στοιχεία του (και τσιπ που του'χε εντύπωση μου έκανε)

Εγώ θα της βάλω τσιπάκι τώρα. Η συννυφάδα μου στο νησί (έχει τρία αδεσποτούλια και πάει για το τέταρτο) δεν θα τους βάλει λέει γιατί θα τα φορολογήσουν (;) Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο μου είπε κι ο κτηνίατρος μου, αλλά είναι κάθετος στο να τσιπαριστεί, ενώ η πρώτη κτηνίατρος που είχα μου είχε πει " έλα μωρέ γιατί να της βάλεις θα την ταξιδέψεις στο εξωτερικό;"
Το'χω ακούσει αυτό με τη φορολογία, αν ισχύσει θα μου φέρνεται τσιγάρα στη φυλακή με τόσα χρέη.
Η δικιά σου μπορεί κάποια στιγμή να βραβευτεί με κανά πούλιτζερ τόση μελέτη που ρίχνει, βάλ'της να μπορείτε να πάτε να το παραλάβετε :p
Πρόσφατα μιλούσα με μια κοπέλα, η οποία ήταν κάθετα ενάντια στο τσιπ -κατέληξε να μου λέει για τη στοά των μασόνων και τα barcodes στα προϊόντα των s/m.
Πάντως τον Κοντό δεν τον έχω τσιπάρει, το σκεφτόμουνα αλλά επειδή μπαινοβγαίνει φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και με τρέχουνε μετά για εγκατάλειψη.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Για πούλιτζερ μας έχετε ΜΟΝΟ αξιότιμη;;;;:mad:
Νόμπελ θα χτυπήσουμε εμείς:p !!!! Δεν ξέρουμε ακόμα τον τομέα φυσική, χημεία, ιατρική, λογοτεχνία, ειρήνη αλλά το ψάχνουμε. Τεσπά... Μου έβαλες ιδέα τώρα... Προλαβαίνω δεν προλαβαίνω την επόμενη απονομή;;; Πάμε λοιπόν να βάλουμε το φιν-φον τσιπάκι μας. :love:
 
  • Like
Reactions: Anniegr


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Εγώ θα της βάλω τσιπάκι τώρα. Η συννυφάδα μου στο νησί (έχει τρία αδεσποτούλια και πάει για το τέταρτο) δεν θα τους βάλει λέει γιατί θα τα φορολογήσουν (;) Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο μου είπε κι ο κτηνίατρος μου, αλλά είναι κάθετος στο να τσιπαριστεί, ενώ η πρώτη κτηνίατρος που είχα μου είχε πει " έλα μωρέ γιατί να της βάλεις θα την ταξιδέψεις στο εξωτερικό;"
Άσε την κτηνίατρο να λέει,από πολλους κτηνιάτρους "σωθήκαμε" ο καθένας το μακρύ και το κοντό του
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Μιας και θεωρώ την ύπαρξη microchip με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σημαντικό "όπλο" στη μείωση των εγταταλλειμένων σκύλων, ας δούμε λίγο τη δική μας στατιστική.

Είμαι ΚΑΤΑ του τσιπαρίσματος όπως ισχύει, για 4 σημαντικότατους λόγους.

Απο τον Νόμο αυτό, απορρέει οτι ο καθένας μπορεί να πετάξει αδέσποτο τον τσιπαρισμένο σκύλο του, αρκεί να κάνει μια δήλωση στον Δήμο. Η υπευθυνότητα πρέπει να διδάσκονται στο σχολείο. Δεν αρκούν οι Νόμοι. Επίσης, θα έπρεπε να λέει απαγορεύεται να τον πετάξεις αδέσποτο.

2ον Δεν βρίσκεται κανένα ζώο που εκλάπη, διότι ο ζωοκλέφτης δεν θα το πάει ποτέ στον γιατρό.

3ον Έχω ακούσει 2 φορές για ατσιπάριστα ζώα που έπεσαν ΘΥΜΑΤΑ επίθεσης απο ισάριθμα δεσποζόμενα, και η Αστυνομία έκοψε πρόστιμα στους γονείς τους ΑΝΤΙ να κόψει πρόστιμα για τ δεσποζόμενα σκυλιά χωρίς οδηγό που επιτέθηκαν.

4ον Εφόσον είναι υποχρεωτικό, θα έπρεπε να έιναι δωρεάν.
 
  • Like
Reactions: Konmac


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3