Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

  • Ο σκύλος μου φέρει microchip με τα στοιχεία μου

    Votes: 121 80,1%
  • Ο σκύλος μου φέρει microchip χωρίς τα στοιχεία μου

    Votes: 3 2,0%
  • Ο σκύλος μου δεν φέρει microchip

    Votes: 27 17,9%

  • Total voters
    151

Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οχι ακομη...
ειμαι αρκετα διχασμενη ως προς αυτο το θεμα κ δε το χω αποφασισει...
χαθηκε να βγαλουν ενα GPS για σκυλια?
τι να το κανω το Chip?αμα χαθει θα μου την επιστρεψει κανεις ή θα την κρατησει για παρτη του?ή σαμπως θα χουν δεησει να περασουν τα στοιχεια μου?
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
το chip χρειαζεται κ για τους μαγκες που τα βαριουνται κ πηγαινουν κ τα αμολανε απο εδω κ απο εκει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
το chip χρειαζεται κ για τους μαγκες που τα βαριουνται κ πηγαινουν κ τα αμολανε απο εδω κ απο εκει.
Ελα μωρε Αγγελε σαμπως τους βρισκουν κ ποτε?δε βλεπεις τι γινεται καθημερινα με τα εγκαταλελειμενα?
Καποιος αλλος τροπος θα υπαρχει γιαυτους...αλλα ποιος???
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Εαν ειναι τσιπαρισμενο και βεβαια τον βρισκουν Μαρια,απο αυτα που βρισκουν αμφιβαλω αν ειναι κανενα τσιπαρισμενο.
 
  • Like
Reactions: skar


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σε καποιες περιπτωσεις-λιγες-ειναι!
Αλλα χωρις τα στοιχεια του ιδιοκτητη...εδω σου λεει κανει κ 6 μηνες για να περαστουν...κ να τους παιρνεις κ τ/φ να βεβαιωθεις οτι τα περασαν!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Το chip δεν είναι για αυτούς που τα αμολάνε εδώ κι εκεί. Το chip είναι γιατί μπορεί να χάσεις τον σκύλο σου ακόμα και στην βόλτα , γιατί έσπασε το λουτί π.χ. Ή βγήκε από το κολλάρο. Ή γιατί μπορεί να μπουν στον κήπο σου και να τον κλέψουν. Και όσο για την καταχώρηση πράγματι αργεί και σε κάποιες φάσεις είσαι επαναπαυμένος όπως εγώ που πήρα δύο χρονια μετά τηλέφωνο και δεν ήταν καταχωρημένος ο ένας μου σκύλος και καταχωρήθηκε με φαξ επί τόπου. Αλλά και πάλι παίρνεις ένα τηλέφωνο 4-5 μήνεσ μετά και το επιβεβαιώνεις.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Το chip δεν είναι για αυτούς που τα αμολάνε εδώ κι εκεί. Το chip είναι γιατί μπορεί να χάσεις τον σκύλο σου ακόμα και στην βόλτα , γιατί έσπασε το λουτί π.χ. Ή βγήκε από το κολλάρο. Ή γιατί μπορεί να μπουν στον κήπο σου και να τον κλέψουν. Και όσο για την καταχώρηση πράγματι αργεί και σε κάποιες φάσεις είσαι επαναπαυμένος όπως εγώ που πήρα δύο χρονια μετά τηλέφωνο και δεν ήταν καταχωρημένος ο ένας μου σκύλος και καταχωρήθηκε με φαξ επί τόπου. Αλλά και πάλι παίρνεις ένα τηλέφωνο 4-5 μήνεσ μετά και το επιβεβαιώνεις.
Και για ολα αυτα που λες συμφωνω εννωειται..
Εαν ενας εχει ενα chip στον σκυλο του κ ειναι καταχωρημενα τα στοιχεια του κ καποια στιγμη του την βαρεσει(που να τον βαρεσει στο κεφαλι)κ θελει να ξεφορτωθει τον σκυλο του,θα το σκεφτει οτι ειναι τσιπαρισμενο το σκυλι ναι η οχι???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αν δεν το σκεφτεί είναι ηλίθιος. Με τόσους εθελοντές κάποιος μπορεί να το βρει και τότε την έβαψε. Από την άλλη τσιπαριαμένος και με καταχωρημένο τσιπ δεν θα το εγκαταλείψει κάποιος συνήθως είναι συνειδητοποιημένοι ιδιοκτήτες αυτοί. Αλλά αν το μέτρο εδραιωθεί ένας ανευθυνος μήπως το σκεφτεί 2 φορές πριν πάρει σκύλο;
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Αν δεν το σκεφτεί είναι ηλίθιος. Με τόσους εθελοντές κάποιος μπορεί να το βρει και τότε την έβαψε. Από την άλλη τσιπαριαμένος και με καταχωρημένο τσιπ δεν θα το εγκαταλείψει κάποιος συνήθως είναι συνειδητοποιημένοι ιδιοκτήτες αυτοί. Αλλά αν το μέτρο εδραιωθεί ένας ανευθυνος μήπως το σκεφτεί 2 φορές πριν πάρει σκύλο;
Υπαρχουν πολλοι ηλιθιοι εξω πιστεψε με...αραγε κανει την δουλεια του κ εκει που προειπα εγω.
Θα το σκεφτει σιγουρα ναι.
Εγω ξερω οτι πλεον ειναι υποχρεωτικο κ οτι μπορει η δημοτικη ανα πασα στιγμη να σου κανει ελενχο στο δρομο κ αν ο σκυλος δεν ειναι τσιπαρισμενος εχει μια 600αρα επι τοπου.
Θα μου πεις σιγα μην κανουν ελενχους..αλλο αυτο..
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τωρα που μεγαλωσε θα βαλουμε και εμεις.. το χαραγμα της Απο-καλυψ-εως.. <<χιουμορ>>
εξωτερικο και ειδικα Αγγλια δεν παμε.. εχω ακουσει ειναι εθνικο σπορ το κυνηγι αλεπους !
για Ισλανδια μας κοβω που δεν εχει αλεπουδες !!!

ειναι καλο να εχει γιατι αν τον χασεις..θα ψαχνεις βελονα στα αχυρα...
 
  • Like
Reactions: skar


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Όσο υπήρχε η δημοτική αστυνομία στην περιοχή μας κάνανε ελέγχους. Μάλιστα αν ο σκύλος δεν δεχόταν ξένους να τον σκανάρουν σου έδιναν το σκάνερ και το έκανες εσύ.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κι εμεις εχουμε βαλει και περιμενουμε να καταχωρηθει. Δεν μπορω να φανταστω οτι θα σπασει ο διαολος το ποδαρι του, θα γινει κατι και δεν θα ειμαι τουλαχιστον νομικα καλυμμενη.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
τσιπαρισμένα και τα 2, ο ένας στο όνομα του φίλου μου, ο δεύτερος στο όνομά μου και οι δύο φοράνε και ταμπελάκι με τηλέφωνα
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Λίγο μετά που την υιοθέτησα της έβαλα τσιπάκι με τα στοιχεία μου..
Η απορία μου είναι πως κάποια είναι τσιπαρισμένα χωρίς στοιχεία? Ποιος φταίει για αυτό? Υπάρχει επιλογή να βάλεις τσιπάκι χωρίς να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου? Ο κτηνίατρος μόλις της το έβαλε, έβγαλε ένα τριπλότυπο και άρχισε να συμπληρώνει... Πρέπει να φροντίσω για κάτι άλλο πέρα από αυτό? Ρωτάω τι παίζει, γιατί δεν ξέρω..
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Πω, εδώ και πόσο καιρό λέω θα πάρω στον ΠΚΣ να επιβεβαιώσω ότι έχουν καταχωρηθεί τα τσιπ κι ακόμα δεν το'χω κάνει.
Αυτό pitsinaki κι εγώ το'χω απορία, αρχικά πίστευα ότι είναι τα τσιπαρισμένα από τον δήμο αδέσποτα, αλλά μετά μου έτυχε σκύλος γνωστής που τον είχε πάρει από κάποιον κι είχε τσιπαριστεί από εκείνον, ο οποίος ναι μεν είχε τσιπ αλλά δεν ήταν στο όνομα αυτουνού. Λες δηλαδή στον γιατρό να μην βάλει όνομα; Δεν το'χω καταλάβει.. :cautious:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Λίγο μετά που την υιοθέτησα της έβαλα τσιπάκι με τα στοιχεία μου..
Η απορία μου είναι πως κάποια είναι τσιπαρισμένα χωρίς στοιχεία? Ποιος φταίει για αυτό? Υπάρχει επιλογή να βάλεις τσιπάκι χωρίς να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου? Ο κτηνίατρος μόλις της το έβαλε, έβγαλε ένα τριπλότυπο και άρχισε να συμπληρώνει... Πρέπει να φροντίσω για κάτι άλλο πέρα από αυτό? Ρωτάω τι παίζει, γιατί δεν ξέρω..
Tα σκυλιά που είναι απο πετ σοπ φέρουν τσιπ (αναγκαστικά) το οποίο δεν είναι καταχωρημένο.
Όσον αφορά τη δική σου περίπτωση θεωρητικά δεν έχεις να κοιτάξεις κάτι άλλο, πρακτικά μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στον κτηνιατρικό σύλλογο για να σιγουρευτείς ότι έχουν περάσειτα στοιχεία σωστά.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Tα σκυλιά που είναι απο πετ σοπ φέρουν τσιπ (αναγκαστικά) το οποίο δεν είναι καταχωρημένο.
Όσον αφορά τη δική σου περίπτωση θεωρητικά δεν έχεις να κοιτάξεις κάτι άλλο, πρακτικά μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στον κτηνιατρικό σύλλογο για να σιγουρευτείς ότι έχουν περάσειτα στοιχεία σωστά.
Vas αυτό που λέω εγώ τι ήταν; Ημίαιμο σκυλί, το είχε ο προηγούμενος από μωρό. Δεν ήθελε να δώσει τα στοιχεία του; (δεν θα μου'κανε εντύπωση γιατί το'χε σαπίσει το ξύλο το ζωντανό)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Vas αυτό που λέω εγώ τι ήταν; Ημίαιμο σκυλί, το είχε ο προηγούμενος από μωρό. Δεν ήθελε να δώσει τα στοιχεία του; (δεν θα μου'κανε εντύπωση γιατί το'χε σαπίσει το ξύλο το ζωντανό)
Δεν είχα δει το μήνυμά σου όταν απάντησα :)
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να το πήρε απο σωματείο που πρέπει να έχουν τσιπάκι και να μη το δήλωσε ποτέ. Πάντως τότε που η δημοτική αστυνομία έλεγχε τους σκυλάδες για σακούλες και τσιπ, δεν έλεγχε αν είναι καταχωρημένο το τσιπ, μόνο να υπάρχει.

edit: Ίσως να το είχε δηλώσει και να μην περάστηκαν τα στοιχεία ποτέ στο σύλλλογο. Πάντως κι εμένα όταν τσιπάρισα τον μεγάλο δε με ρώτησε αν θέλω να βάλω τα στοιχεία μου, με ρώτησε μόνο σε ποιό όνομα θέλω να είναι ο σκύλος.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Εγώ θα της βάλω τσιπάκι τώρα. Η συννυφάδα μου στο νησί (έχει τρία αδεσποτούλια και πάει για το τέταρτο) δεν θα τους βάλει λέει γιατί θα τα φορολογήσουν (;) Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο μου είπε κι ο κτηνίατρος μου, αλλά είναι κάθετος στο να τσιπαριστεί, ενώ η πρώτη κτηνίατρος που είχα μου είχε πει " έλα μωρέ γιατί να της βάλεις θα την ταξιδέψεις στο εξωτερικό;"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf