Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

  • Ο σκύλος μου φέρει microchip με τα στοιχεία μου

    Votes: 121 80,1%
  • Ο σκύλος μου φέρει microchip χωρίς τα στοιχεία μου

    Votes: 3 2,0%
  • Ο σκύλος μου δεν φέρει microchip

    Votes: 27 17,9%

  • Total voters
    151

irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
θα μπορούσες να γράψεις το τηλέφωνο σου στα κολάρα των σκύλων εφόσον χάνουν τις ταυτότητες.
Και από την μέσα μεριά που σβήνουν λιγότερο.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Λείπει κάποιος σύνδεσμος; Σ ευχαριστώ επίσης για την απάντηση.
Η Αλέξια προφανώς με το εδώ εννοεί ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή στον τόπο κατοικίας της, στις Βρυξέλλες, και γι' αυτό δεν υπάρχει link....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Απορία: Όλα τα τσίπ είναι ίδια (και δεν εννοώ τον αριθμό)? Διαβάζονται με το ίδιο scanner ή υπάρχει κάτι σαν universal scanner?
Αν εννοείς πανελλαδικώς, ναι. Διαβάζονται με το ίδιο scanner. Αρκεί το scanner να είναι συμβατό με τα εδώ κυκλοφορούντα τσιπ.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όλα αυτά θα τα γλυτώναμε αν αφιερώνατε λίγο χρόνο στα σκυλιά σας για να τους μάθετε να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο και να θυμούνται τον αριθμό σας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Οκ, και το πανελλαδικώς κάτι είναι... Αλλά βρίσκεις ένα αδέσποτο το οποίο ήταν χαμένο, δεσποζόμενο, τσιπαρισμένο, κάποιου τουρίστα (λέμε τώρα). Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να εντοπιστεί και να διαβαστεί το τσίπ με τα εδώ scanner? Αν βγαίνω πολύ εκτός θέματος, σβού και τη συνέχεια με π.μ.

Όλα αυτά θα τα γλυτώναμε αν αφιερώνατε λίγο χρόνο στα σκυλιά σας για να τους μάθετε να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο και να θυμούνται τον αριθμό σας.
Αυτό προϋποθέτει να αφιερώσουμε και χρήμα και χρόνο. Πάμε για τα εύκολα εμείς!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
... Αλλά βρίσκεις ένα αδέσποτο το οποίο ήταν χαμένο, δεσποζόμενο, τσιπαρισμένο, κάποιου τουρίστα (λέμε τώρα).
Αυτό δεν είναι περιστατικό. Ταινία επιστημονικής φαντασίας είναι :p
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό δεν είναι περιστατικό. Ταινία επιστημονικής φαντασίας είναι :p
Τι να κάνω? Εχω έντονη φαντασία και περίπλοκη σκέψη! Αχ, αχ, χαραμίζομαι! Σεναριογράφος έπρεπε να είχα γίνει. *lingua*

Πήρα μόλις στον κτηνιατρικό σύλλογο (2105202901) και ρώτησα κι εγώ. Με ρώτησε αν πήρα και νωρίτερα. Θα αναρωτιέται η κυρία στη γραμματεία τι έπαθαν όλοι ξαφνικά..
Να μπεί στο φόρουμ να καταλάβει! Εγώ πήρα άλλο τηλ. βέβαια.. (2105226769) αλλά μάλλον η ίδια θα τα σηκώνει. Άραγε δεν πρόσεξε ότι τα στοιχεία ιδιοκτήτη είναι διαφορετικά?
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα αποτελεσματα των φηφοφοριων δεν ειναι εγκυρα. Ιδιοκτητες οπως εγω που εχω μονο το ενα τσιπαρισμενο και το αλλο ατσιπαριστο, δεν εχουν τη δυνατοτητα να το αποτυπωσουν.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τα αποτελεσματα των φηφοφοριων δεν ειναι εγκυρα. Ιδιοκτητες οπως εγω που εχω μονο το ενα τσιπαρισμενο και το αλλο ατσιπαριστο, δεν εχουν τη δυνατοτητα να το αποτυπωσουν.
Μία λύση είναι να το αλλάξει κάποιος mod σε multichoice.
Μία άλλη να τσιπάρεις και το δεύτερο σκύλο σου:D:D
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Η πρώτη λύση δυστυχώς δεν υφίσταται.
Ας πάμε στην δεύτερη...;)
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Ο δικός μας είναι τσιπαρισμένος στο όνομα του συντρόφου μου, η φιλοξενούμενη στο δικό μου. Ο Ρασούλης φορούσε ταυτότητα με τα στοιχεία μας για δύο ολόκληρα χρόνια, αλλά την έχασε από τότε που έμπλεξε/έπαιξε με το Μασκάκι. Έκτοτε χάνουν και τα δύο οτιδήποτε κρέμεται από το κολάρο τους, οπότε πλέον δεν μπαίνω καν στον κόπο να τους αγοράσω καινούριες ταυτότητες, αν και δεν ξέρω κατα πόσο ένας κτηνίατρος θα σκανάρει ένα σκυλί που βλέπει πρώτη φορα, για μικροτσίπ, αν δεν του ζητηθεί.

Κι ο Ρας κι η Μάσκα σκανάρονται κατά διαστήματα, για να τσεκάρουμε ότι το τσιπάκι είναι εκεί και λειτουργεί κανονικά.

Απορία: Όλα τα τσίπ είναι ίδια (και δεν εννοώ τον αριθμό)? Διαβάζονται με το ίδιο scanner ή υπάρχει κάτι σαν universal scanner?


kormos πριν από λίγο πήρα τηλέφωνο στον Πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο και μια ευγενέστατη κοπέλα με εξυπηρέτησε.

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση :)
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μικρή ερωτησούλα. Η μεταβίβαση στοιχείων στο τσιπάκι, πόσο κοστίζει περίπου;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μικρή ερωτησούλα. Η μεταβίβαση στοιχείων στο τσιπάκι, πόσο κοστίζει περίπου;
Λογικα, χωρις να γνωριζω, ξαναπληρωνεις το παραβολο των 5 ευρω στον κτηνιατρο που συμπληρωνει τη φορμα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@takisft, Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση! Μου διέφυγαν προφανώς αυτά τα μηνύματα...



Λείπει κάποιος σύνδεσμος; Σ ευχαριστώ επίσης για την απάντηση.




Sent from my iPhone 3G using Tapatalk


Τα δικα μας ειναι ολα τσιπαρισμενα. Αλλιως δεν θα μπορουσαν να συμετεχουν πια και σε εκθεσεις. Εδω και λιγο καιρο ελεγχουν τα τσιπ.
Και βεβαια ειναι και καταγραμμενα στο κτηνιατρικο συλλογο, αλλα και στην γερμανια στο TASSO.

Η Αλεξια μαλλον θα εννοουσε, οτι στο βελγιο μπορεις να ελεγξει κανεις μονος του και μεσο ιντερνετ, εαν ειναι καταχωρημενο ενα τσιπ. Ετσι γινεται και στο Tasso.
Βαζεις το Chip Number- και σου λεει οτι εαν ο σκυλος που βρηκες με αυτον τον αρρηθμο ειναι πχ. Brindle, female Γαλλικο μπουλντογκ- παρε μας τηλεφωνο. Οταν τους παιρνεις και τους το δηλονεις, παιρνουν αυτοι τον ιδιοκτητη και του λενε απο που μπορει να παραλαβει τον σκυλο του.

Αυτο γινεται μαλιστα 24/24 και η εγγραφη ειναι δωρεαν και μπορει να την κανει ο καθενας μονος του οnline.
 




imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
τσιπαρισμενα και τα 3......
Η αλλαγή στοιχείων που έκανα σε ενα απο τα σκυλια μου που το πηρα ηδη τσιπαρισμενο δεν μου στοιχισε τιποτα.....
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Το κουτάβι μου ήρθε μαζί με το microchip σε σύριγγα όχι περασμένο πάνω του. Καταχωρήθηκε στο όνομα μου αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μικρός για να το βάλει. Και η γιατρός είναι σύμφωνη μιας και το κουτάβι δεν βγαίνει έξω. Μόλις κάνουμε τα πρώτα εμβόλια και είναι έτοιμος για βόλτες περπατητός τότε θα του το βάλει η κτηνίατρος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf