Παράνομες κυνομαχίες ένα ντοκιμαντερ του BBC




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το ειδα. Και μιλαμε για χωρες οπως η Ιρλανδια, ή Αγγλια, η Φινλανδια. Φανταστειτε τι γινεται παραπερα(αλλα και εδω)...
 
Last edited:




-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
το ειδα κι εγω την τριτη το βραδυ......
το θεμα το χειριστηκαν πολυ προσεκτικα ωστε να φτασουν στο σημειο να τους φανερωσουν και να τους αποκαλυψουν.......η δημοσιογραφος οντως πολυ μαχιμη αλλα κι ο αλλος που ηταν το ''δολωμα'' ηταν υπερανω υποψιας.....
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
αν και η αληθεια ειναι πως εγω προσωπικα εχω εναν ενδιασμο σχετικα με το εξης....
μπορει να εκαναν παρα πολυ καλη δουλεια που χωθηκαν στα αδυτα των κυνομαχιων και συγκεντρωσαν πολλες πληροφοριες και στοιχεια, αλλα πιστευω πως και μεσα απο ολο αυτο το θεμα, ακομη εχω την εντυπωση πως οσον αφορα τα πιτμπουλ το ονομα τους εμεινε και παλι παρεξηγημενο.....

πιστευω πως πολλοι ανθρωποι που θα ειδαν το συγκεκριμμενο ντοκυμαντερ (που δεν εχουν πολλες γνωσεις γυρω απο τα σκυλια) κατακρινουν τις κυνομαχιες αλλα στα ματια τους ενα πιτμπουλ θα ειναι παντα φονιας.......
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
αν και η αληθεια ειναι πως εγω προσωπικα εχω εναν ενδιασμο σχετικα με το εξης....
μπορει να εκαναν παρα πολυ καλη δουλεια που χωθηκαν στα αδυτα των κυνομαχιων και συγκεντρωσαν πολλες πληροφοριες και στοιχεια, αλλα πιστευω πως και μεσα απο ολο αυτο το θεμα, ακομη εχω την εντυπωση πως οσον αφορα τα πιτμπουλ το ονομα τους εμεινε και παλι παρεξηγημενο.....

πιστευω πως πολλοι ανθρωποι που θα ειδαν το συγκεκριμμενο ντοκυμαντερ (που δεν εχουν πολλες γνωσεις γυρω απο τα σκυλια) κατακρινουν τις κυνομαχιες αλλα στα ματια τους ενα πιτμπουλ θα ειναι παντα φονιας.......
Αυτο ειναι αληθεια. Το ντοκιμαντερ δεν ηταν για να βελτιωσει την εικονα των pit ή να εστιασει στο οτι ο ανθρωπος ευθυνεται, αλλα για να κανει γνωστο οτι ακομη και σημερα ανθει αυτο το βιαιο σπορ και οτι παραλληλα με την ακαταλληλη εκτροφη επιθετικων σκυλων, πολλαπλασιαζονται οι κινδυνοι και προς τους ανθρωπους μιας και οι σκυλοι αυτοι γινονται ελκυστικοι σε περιθωριακους και εγκληματιες. Δεν ηταν ''Κυνοφιλικο'' το ντοκιμαντερ...:)
 
Last edited:




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
στο ιδιο site βρισκεις και αλλα πολλα ντοκυμαντερ
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
το θεμα ειναι οτι ολοι οι εκτροφεις πιτ χρησιμοποιουν μαχητκες γραμμες μεσα στην εκτροφη τους!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η φυλή των πιτμπουλ δημιουργήθηκε για κυνομαχίες αρχικά;
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
δυστυχώς γίνονται και στο βόλο πολλές κυνομαχίες είτε με πιτ είτε με ροτ.στην παλιά μου γειτονιά όσες φόρες και να πήρανε την αστυνομία τίποτα δεν έγινε.τα παιδιά τις φιλοζωικής έχουν βαρεθεί να μαζεύουν μακελεμένα σκυλιά.ειδικά ένα παληκάρι κάνει πολύ καλή δουλειά τα φροντίζει και τους βοηθάει να το ξεπεράσουν όσο μπορεί μαζί με εκπαιδευτές.άσε που ακούω όλη την ώρα από μικρα παιδιά''θα παρω ένα ροτ ή ένα πιτ και θα το κάνω και πολύ άγριο και δεν θα με πλησιάζει και κανένας και και και και'' πριν λίγες μέρες μέχρι και ο κουνιάδος μου ο μικρούλης μου έλεγε κάτι τέτοια....
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Η φυλή των πιτμπουλ δημιουργήθηκε για κυνομαχίες αρχικά;
από ότι διάβασα πριν λίγο καιρό τα σκυλιά αυτά ζούσαν σε φάρμες και ήτανε σκυλιά πολύ φιλικά και με τον άνθρωπο και με τα ζώα.αργότερα όμως ο ηλιθιος άνθρωπος πάλι έβαλε το χέρι του και άρχισε να ζευγαρώνει πολλά πιτ με επιθετικές τάσεις για να μπορεί να το χρησιμοποιησει για τις κυνομαχίες
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αρρωστησα.
Τσαμπα κ τα μπουτια που εψησα. Μου εγινε το στομαχι κομπος.:|
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Πολυ καλο ντοκυμαντερ .Υπηρχε αναρτημενο στο youtube πολυ καιρο πριν ,χωρις υποτιτλους ομως.

Μου αρεσε πολυ η δουλεια των δημοσιογραφων που ξεσκεπασαν ενα πολυ οργανωμενο κυκλωμα σχετικα με τις παρανομες κυνομαχιες και την ευκολη εισαγωγη σκυλων στην Αγγλια με πλαγιους τροπους.

Μου αρεσε που κινητοποιηθηκε και η αστυνομια (για χαρη του ντοκυμαντερ?) και εγιναν και καποιες συλληψεις .

Δεν μου αρεσει οταν κανω συγκριση ομως με την αντιμετωπιση τετοιων τυπων στην χωρα μας...