Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
Αυτό το σεντόνι το έγραψα όσο μιλούσατε αλλά δε νομίζω ότι απέχει και πολύ από αυτά που λέτε, πέραν του γεγονότος ότι όλοι συμφωνούμε πώς η αποφυγή είναι η καλύτερη λύση βεβαιότατα. Πώς προφανώς δε μπορείς να περιμένεις να είσαι το τέρας ψυχραιμίας και δεν θα κανες το ίδιο με τον ποδηλάτη του πρώτου βίντεο. Αλλά επικεντρώνομαι σε δύο θέματα: 1) κάποιες λύσεις του βίντεο εφόσον βρεθείς στην κακιά θέση είναι η καλύτερη λύση που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πετύχει (καλά αυτό με το να λύσεις το σκύλο άμα έχει αρχίσει η επίθεση άντε εσύ βάλε χέρι στο κολάρο αλλά τεσπά) + ότι ρε παιδιά το βίντεο είναι αναπαράσταση, όχι πραγματικές συνθήκες, 2) το ότι είσαι άνθρωπος και κάνεις κάτι λάθος από άγχος δεν είναι κάτι κακό, καλό είναι να το μελετήσεις, να αναγνωρίσεις τα σωστά και τα λάθη και να μάθεις από το λάθος σου

Για να συμπληρώσω στα τελευταία λεχθέντα και να συνηγορήσω κυρίως με το Φοίβο.. Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Από πότε οι συμβουλές για την καλύτερη πρακτική είναι πανάκεια και σίγουρη εξασφάλιση για το οτιδήποτε? Και η λογική σχετικά με τη γενική συμπεριφορά απέναντι στα πάντα γιατί στην περίπτωση των σκυλιών, guard dogs και μη, πρέπει να αλλάζει? Δηλαδή από πότε όταν βλέπεις κάτι επικίνδυνο το λογικό είναι να μην το αποφύγεις αλλά να προχωρήσεις με τα μούτρα προς τα πάνω του? Ή σε περίπτωση που το επικίνδυνο το συνάντησες ξαφνικά αδυνατώντας να το αποφύγεις από πότε το λογικό είναι να το ερεθίσεις παραπάνω αντί να καλμάρεις και να προσπαθήσεις και πάλι όσο το δυνατόν να το αποφύγεις/ξεφύγεις και ναι, να κάνεις την προσευχή σου να πετύχει? Δηλαδή τι άλλο μπορείς να κάνεις? Από πότε έχει πιθανότητες ο ένας εναντίον πολλών να αντεπιτεθεί για άμυνα και να τη βγάλει καθαρή?

Να υπενθυμίσω ότι η συζήτηση και οι διαφωνίες ξεκίνησαν από το αρχικό βίντεο το οποίο δεν περιελάμβανε άνθρωπο συνοδεία σκύλου. Ομολογώ ότι προσωπικά δυστυχώς είμαι άλλος άνθρωπος όταν είμαι μόνη μου και άλλος όταν συνοδεύω σκύλο. Στη δεύτερη περίπτωση δεν έχω κατορθώσει να δαμάσω τους φόβους μου όταν νιώθω ότι κινδυνεύει ο σκύλος μου καθώς η εξίσωση αλλάζει με ένα στοιχείο το οποίο είναι απόλυτα εξαρτημένο από μένα και τις επιλογές μου. Απορώ αν οι υπόλοιποι μόνο στις περιοχές που πιθανόν να υπάρχουν τσοπανόσκυλα έχετε το νου σας να μην πέσετε σε αγέλη σκύλων όταν είστε με τα σκυλιά σας. Γιατί εγώ και στην πόλη στις "αχαρτογράφητες" περιοχές είμαι μόνιμα σε επιφυλακή για τέτοιες συναντήσεις καθώς ποτέ δεν ξέρω τις διαθέσεις μιας αγέλης. Και όπως σωστά προείπε κάποιος, ένας σκύλος αρκεί για να παρασύρει τους άλλους σε επίθεση. Δηλαδή δεν είναι λογικό η καλύτερη προφύλαξη να είναι να μη βρεθείς ένας εναντίον πολλών?

Και για να επιστρέψω στην αρχική διαφωνία σχετικά με το πρώτο βίντεο. Δεν υπάρχει επιχείρημα που να μπορεί να με πείσει ότι η συμπεριφορά του ποδηλάτη δεν ήταν κακό προϊόν άγχους και πανικού. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί και εγώ να αντιδρούσα έτσι. Αλλά αν έφευγα αλώβητη για να ξανασκεφτώ την εμπειρία και δη αν την είχα σε βίντεο θα έβριζα τον εαυτό μου που αντέδρασε έτσι. Αποκόψτε τη σκέψη σας από το συγκεκριμένο βίντεο και σκεφτείτε πιο γενικά. Θα το περιγράψω γραφικά. Σκεφτείτε ότι είστε περιπατητές σε έναν κάμπο σε μια ξένη χώρα μπόλικα χρόνια πριν που τα πράγματα ήταν πιο πρωτόγονα όπου ούτε εσείς μιλάτε τη γλώσσα των κατοίκων ούτε αυτοί τη δικιά σας. Από λάθος περνάτε από τα κτήματα ενός χωριού και ξαφνικά σκάνε μπροστά σας 10-15 χωρικοί που νομίζουν ότι ήρθατε να τους κλέψετε και κατευθύνονται αλαφιασμένοι πάνω σας φωνάζοντας στη γλώσσα τους "πού πας, τι κάνεις εδώ, φύγε από την περιουσία μας". Εσείς δεν καταλαβαίνετε τι λένε αλλά καταλαβαίνετε την εχθρική διάθεση. Αν πανικοβλήθείτε και αρχίσετε να γκαρίζετε όσο πιο δυνατά μπορείτε "ήσυχααα, δεν ήρθα να σας απειλήσω, ήσυχα μαμώτο, φύγετε" σε μια γλώσσα που οι χωρικοί δεν καταλαβαίνουν και να κραδαίνετε κάτι που βρέθηκε στα χέρια σας κατά το μέρος τους τι φαντάζεστε ότι θα γίνει στη συνέχεια της ιστορίας? Ότι θα πουν οι ξένοι "εντάξει μωρέ, αστονα να φύγει, πώς κάνει έτσι πια?" "Τα χρειάστηκα, τι θαρραλέος ξένος?". Αν από την άλλη με ήρεμο και σταθερό τόνο πείτε "εντάξει δεν τρέχει τίποτα, φεύγω" και ήρεμα αρχίσετε να απομακρύνεστε από την αντίθετη, ποιος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μην τον τσουβαλιάσουν? Μεγαλύτερες πιθανότητες έτσι? Όχι guarantee λύση.

Και στο ειδικότερο θέμα αγέλης σκυλιών, αν και όχι τσοπανόσκυλων. Θα παραθέσω μια σχετικά ανάλογη εμπειρία, μη μου πείτε ότι δεν είναι το ίδιο, όντως δεν είναι αλλά δεν απέχει και έτη φωτός. Πριν χρόνια, έβγαινα από το σπίτι μιας φίλης που κατέβαζε και η ίδια το σκύλο της βόλτα. Κάτω βλέπουμε 10 βήματα παραπέρα μια αγέλη 7-8 αδέσποτων. Μου λέει ωχ θα μας πάρουν χαμπάρι και θα ρθουν να επιτεθούν στο σκύλο μου, γιατί τους ήξερε και ο αρχηγός ήταν ένα δύσκολο και πολύ τραυματισμένο ψυχικά και σωματικά σκυλί που είχε επιτεθεί σε σκυλιά και ανθρώπους μέχρι που έμαθα ότι αργότερα δυστυχώς το μάζεψαν και του κάναν ευθανασία :( λόγω των επανειλλημένων επεισοδίων. Της λέω με σιγουριά άσε θα τα διώξω εγώ όπως φεύγω προς την άλλη κατεύθυνση - τρομάρα μου. Προχωράω σα βλάκας προς το μέρος τους, όπου πλέον αυτά είχαν τεντώσει και με κοιτούσαν και πλησιάζοντας μπροστά τους ανοίγω ελαφρώς τα χέρια μου και τους λέω με ήρεμη αλλά επιβλητική φωνή (ότι και καλά μπορούσα να επιβληθώ...) άντε φτάνει, πίσω τώρα, πάμε να φύγουμε απ'την άλλη. Ο αρχηγός τεντώνεται πιο μπροστά σε στάση επίθεσης και μου γρυλλίζει. Δε μπορώ να περιγράψω τη στάση του σώματός του, πραγματικά πρώτη φορά ένιωσα απειλή από σκύλο καθώς γενικά τα πάω καλά με τη συμπεριφορά μου ανάλογα την περίσταση και με τα πιο προστατευτικά σκυλιά. Είμαι όμως σίγουρη ότι μισό βήμα, μισή κίνηση του σώματος, μισή κίνηση του χεριού, ένα "ε" να είχα κάνει με είχε πιάσει από το λαιμό και τα άλλα είχαν ακολουθήσει. Δεν είχα πολλές επιλογές. Το μόνο που βρήκα να κάνω ήταν να χαλαρώσω το σώμα μου, να κατεβάσω τα χέρια μου εντελώς και να αλλάξω εντελώς τόνο φωνής λέγοντας κατευθείαν στον αρχηγό με τον πιο καθησυχαστικό και αγαπησιάρικο τρόπο "αγάπη μου τι όμορφος που είσαι (καλά ήταν καλλονός, απίστευτο σκυλί), πόσα έχεις τραβήξει για να συμπεριφέρεσαι έτσι, δεν πρόκειται να σου επιτεθώ" και να γείρω το σώμα μου λίγο προς τα πίσω. Αμέσως αυτός έκανε επίσης το σώμα του προς τα πίσω αν και παρέμεινε στη θέση του. Τους λέω ένα "άντε γειά σας" και αρχίζω μαλακά να τους προσπερνάω από το πλάι. Τότε κι αυτός αφού με ακολούθησε λίγο με το βλέμμα του στα πρώτα 1-2 βήματα γύρισε το κεφάλι και τους πήρε και έφυγαν από την άλλη. Αν είχα αρχίσει να τους γκαρίζω "ήσυχα" ή είχα κουνήσει κάτι προς το μέρος τους είμαι 1000% σίγουρη ότι στην καλύτερη θα ήμουν εδώ να σας περιγράφω τι κακό έπαθα και πόσα ράμματα έκανα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aν καταφέρεις να ακούσεις το βίντεο θα δεις ότι η αφήγηση διαφέρει απο την εικόνα!
Σε γενικές γραμμές το βιντεάκι λέει αν είσαι πεζοπόρος να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και τελικά να απομακρυνθείς ήρεμα από το κοπάδι και να το προσπεράσεις από ασφαλή απόσταση.
Αν είσαι ποδηλάτης να κατέβεις από το ποδήλατο και να απομακρυνθείς πάλι και να ξανανέβεις στο ποδήλατο μόνο αφού έχεις απομακρυνθεί αρκετά!
Αν είσαι με σκύλο, να βάλεις τον σκύλο σου στο λουρί για να τον έχεις κοντά και να τον ελέγχεις κι αν τελικά τσακωθούν να τον λύσεις και να μην επέμβεις!
Σε αυτό που διαφωνώ είναι όταν λέει ότι αν το κοπάδι είναι διασκορπισμένο και δεν μπορείς να κάνεις τον γύρο να περάσεις ανάμεσα προσπαθώντας να μην ερεθίσεις το κοπάδι ώστε να μείνουν ήρεμα και τα τσοπανόσκυλα...
Δεν τα βρίσκω τόσο παράλογα!

Κατάλαβα ποιος είναι...
Πάντως, αν πολλοί άλλοι μπορεί να έχουν ελαφρυντικά άγνοιας, ειδικά κάποιος με την εμπειρία του, δεν δικαιολογείται αφού έχει δει την στάνη, που φαίνεται από την αρχή του βίντεο στο βάθος να συνεχίσει έτσι με το ποδήλατο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Αυτό το σεντόνι το έγραψα όσο μιλούσατε...

2. ...καλά αυτό με το να λύσεις το σκύλο άμα έχει αρχίσει η επίθεση άντε εσύ βάλε χέρι στο κολάρο αλλά τεσπά...
1. Ετσι την πατάω κι εγώ... σχεδόν πάντα!:D

2. Υπάρχουν και χειρότερα... μα θα στα πω αργότερα (που λέει και το τραγούδι)...:cool:
Εχω ένα καλό φίλο και συνάδελφο, που ζει στη Φλώρινα. Φανατικός περιηγητής - πεζοπόρος - ποδηλάτης - σκιερ κλπ... και έχει ένα ζευγάρι υπέροχα Χάσκι...
Μάλιστα, ένας άλλος φίλος ανεβαίνει συχνά από Αθήνα και κάνουν τις εξερευνήσεις τους στα βουνά της περιοχής...

Κάποια φορά, ανέβηκαν στα βουνά, για πεζοπορία - διανυκτέρευση... το βράδυ έστησαν το αντίσκηνο στο βουνό και έπεσαν για ύπνο...

Το πρωί που ξύπνησαν, βγαίνοντας έξω (ήταν τόσο έντονο το συναίσθημα, που μας το περιέγραψαν λεπτό προς λεπτό)... είδαν ίχνη... τι ίχνη? Αρκούδας!!!
Είχε φτάσει εκεί... σταμάτησε και "το σκέφτηκε" και ..."πολύ απλά", συνέχισε το δρόμο της...

Ο καλός φίλος αφηγείται: "Τώρα δεν θα συζητούσαμε, αν δεν είχα τη συνήθεια να μην παίρνω ποτέ μαζί μου τα σκυλιά, σε τέτοιες εκδρομές και σε μέρη που δεν ξέρω καλά"...
 
Last edited:




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
Ο καλός φίλος αφηγείται: "Τώρα δεν θα συζητούσαμε, αν δεν είχα τη συνήθεια να μην παίρνω ποτέ μαζί μου τα σκυλιά, σε τέτοιες εκδρομές και σε μέρη που δεν ξέρω καλά"...
Ποτέ δεν θα ξεπεράσω το σύνδρομο ότι τον καταπιέζω στην προσπάθεια μου να τον προστατέψω αλλά έτσι ακριβώς είναι.
 








GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.819
5.048
patra
grdane.blogspot.com
εδω μεσα κωστα...μπορει να το εχει ανεβασει αλλος
στο φεισμπουκ σε ομαδα ποιμενικων το εχει ανεβασει ο γνωστος κι εχει συζητηθει...
απο εκει και μετα διαδοθηκε παντου...
ρωτα τον αλλωστε...

εγω σκεφτομαι απλα..
ενας απεναντι σε ενα μαρσ απο 20ποιμενικων... απο τα 50 μετρα....
οταν συστηνει χαλαρωστε κι απολαυστε το... ειναι γενναιος..
στα 10 μετρα ειναι αφελης...
στα 5 μετρα αν επιμενει ακομα...
ειναι ασχετος δεν του εχει τυχει ποτε κι απλα φανταζεται αντιστοιχες περιπτωσεις με αδεσποτα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
ενας απεναντι σε ενα μαρσ απο 20ποιμενικων... απο τα 50 μετρα....
οταν συστηνει χαλαρωστε κι απολαυστε το... ειναι γενναιος..
στα 10 μετρα ειναι αφελης...
στα 5 μετρα αν επιμενει ακομα...
ειναι ασχετος δεν του εχει τυχει ποτε κι απλα φανταζεται αντιστοιχες περιπτωσεις με αδεσποτα!
Αν έχει φτάσει στα 5 μέτρα αγαπητέ σε τσοπανόσκυλα έχει λιγότερο από 1% πιθανότητα να του την έχουν πέσει χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι τίποτα από 15 μέτρα πιο πριν, άρα τα είδε και συνέχισε στα 5 μέτρα. Αν συνέχισε στα 5 μέτρα ποιός είναι ο άσχετος?

Ευχαριστώ για την υπόδειξη της ασχετοσύνης μου λόγω της "αντίστοιχης" περίπτωσης που μάλλον δεν παρατήρησες ότι τόνισα ότι δεν είναι το ίδιο. Ούτε επίσης ότι η ηρεμία δεν είναι το ίδιο με χαλάρωσε και "απόλαυσέ το". Ας είναι. Αν σου τύχει (πού να μη σου τύχει), κάνε μαρς στο μαρς και έλα να μας πεις πώς πήγε λοιπόν.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αν έχει φτάσει στα 5 μέτρα αγαπητέ σε τσοπανόσκυλα έχει λιγότερο από 1% πιθανότητα να του την έχουν πέσει χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι τίποτα από 15 μέτρα πιο πριν, άρα τα είδε και συνέχισε στα 5 μέτρα. Αν συνέχισε στα 5 μέτρα ποιός είναι ο άσχετος?
Δεν πήγε ο άνθρωπος στα σκυλιά, τα σκυλιά πήγαν σ'αυτόν. Ορίστε πως τα 15 μέτρα έγιναν 1.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
Δεν πήγε ο άνθρωπος στα σκυλιά, τα σκυλιά πήγαν σ'αυτόν. Ορίστε πως τα 15 μέτρα έγιναν 1.
Τέλος πάντων, τώρα είδα όλο θέμα και πως επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια μήνες τώρα οπότε λέω να μην επεκταθώ άλλο αλλά να κλείσω μόνο απαντώντας σου για να μη φανώ και αγενής:

Πέραν του ότι η στάνη φαίνεται από πολλά πολλά μέτρα πριν, πήγαινε στο 00:17 και πες μου αν βλέπεις σκυλιά και πόσα και στα πόσα μέτρα μακριά τους βρίσκεται. Εγώ βλέπω 4 - στο 1 μέτρο ή στα 5 μέτρα την απόσταση δεν τη λες - με τα 3 να λιάζονται σε μέρος όπου μόνο από μέσα τους μπορείς να περάσεις. Δε θεώρησε αναγκαίο να σταματήσει ίσως επειδή όπως λέει στο 1:06 που μιλάει με τους ότι-ναναι τσοπάνους "πέρασε κι από άλλα κοπάδια, όχι έτσι". Επειδή δεν θυμάμαι για σένα ειδικά, διαφωνείς σε αυτό που συμφωνήσε η πλειοψηφία πώς "όσο μπορείς τα αποφεύγεις"? Εάν διαφωνείς τότε προφανώς και δεν έχω άλλο επιχείρημα. Ακόμα, στο 00:19 που τον έχουν ήδη πάρει χαμπάρι και σιγά σιγά σηκώνονται και κάποια του γαυγίζουν από μακριά και αρχίζει τα "ήσυχα" είναι 1 μέτρο? Όχι τίποτα άλλο, δεν τα πάω καλά και με τα μέτρα, άμα θες να σου το κρίνω σε "σκαφιές".

Και κάτι τελευταίο: εγώ προσωπικά δε μιλάω με διάθεση να "σταυρώσω" τον ποδηλάτη ή να αμφισβητήσω την εμπειρία του, ούτε μπορώ να ορκιστώ πώς στη θέση του δεν θα κανα το ίδιο ή και χειρότερα. Αυτό όμως δε σημαίνει πως μπορεί κάποιος να έχει το αλάθητο του πάππα, και πώς όταν έχεις ένα υλικό τέτοιο, δηλαδή μια τέτοια συνάντηση βιντεοσκοπημένη, το πολυτιμότερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αποδομήσει κάθε κίνηση και να εντοπίσει τα λάθη και τα σωστά. Κατά τη γνώμη μου η στάση του απέναντι στα σκυλιά και αφού βλέπω το βίντεο για 4η φορά (έλεος τόση μελέτη δεν περίμενα να ρίξω), εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη για τον ίδιο και για μένα αποτελεί προϊόν πανικού - και ο πανικός δύσκολα χαλιναγωγείται αλλά είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Ανθρώπινο είναι.

Από κει και πέρα θα συμφωνήσω πώς και λίγα είπε στους τσοπάνηδες και θα το λήξω εδώ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
Πέραν του ότι η στάνη φαίνεται από πολλά πολλά μέτρα πριν, πήγαινε στο 00:17 και πες μου αν βλέπεις σκυλιά και πόσα και στα πόσα μέτρα μακριά τους βρίσκεται. Εγώ βλέπω 4 - στο 1 μέτρο ή στα 5 μέτρα την απόσταση δεν τη λες - με τα 3 να λιάζονται σε μέρος όπου μόνο από μέσα τους μπορείς να περάσεις. Δε θεώρησε αναγκαίο να σταματήσει ίσως επειδή όπως λέει στο 1:06 που μιλάει με τους ότι-ναναι τσοπάνους "πέρασε κι από άλλα κοπάδια, όχι έτσι". Επειδή δεν θυμάμαι για σένα ειδικά, διαφωνείς σε αυτό που συμφωνήσε η πλειοψηφία πώς "όσο μπορείς τα αποφεύγεις"? Εάν διαφωνείς τότε προφανώς και δεν έχω άλλο επιχείρημα.
Σόρυ, η νύστα μου με έκανε και ξέφυγα του αντικειμένου της ερώτησής σου. Δικαίωμα να παραφράσω το παραπάνω σε "στο 00:17 ήταν καμια Χ (>20 μέτρα), είδε 3 τσοπανόσκυλα να λιάζονται στο δρόμο του και ένα λίγο παραδίπλα τους να περιφέρεται που δεν τον είχαν πάρει πρέφα και αντί να σταματήσει και να κάνει μεταβολή και κύκλο μέσα από τα πουρνάρια συνέχισε κανονικά στο δρόμο του για να χρονομετρήσει μάλλον για πότε τα 20 μέτρα γίνονται 1". Καληνύχτες!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Εγώ τα αποφεύγω, αλλά μερικές φορές ξεφυτρώνουν εκεί που δεν τα περιμένεις. Και καλά να είναι 1-2. Αν είναι 21-22 τι γίνεται... Δεν είναι κατάσταση αυτή. Ελλαδιστάν για μια ζωή...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εδω μεσα κωστα...μπορει να το εχει ανεβασει αλλος
στο φεισμπουκ σε ομαδα ποιμενικων το εχει ανεβασει ο γνωστος κι εχει συζητηθει...
Δεν θυμάμαι στην ομάδα την κουβέντα...και στο youtube είναι άλλο το όνομα...γουατέβερ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.819
5.048
patra
grdane.blogspot.com
Αν έχει φτάσει στα 5 μέτρα αγαπητέ σε τσοπανόσκυλα έχει λιγότερο από 1% πιθανότητα να του την έχουν πέσει χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι τίποτα από 15 μέτρα πιο πριν, άρα τα είδε και συνέχισε στα 5 μέτρα. Αν συνέχισε στα 5 μέτρα ποιός είναι ο άσχετος?

Ευχαριστώ για την υπόδειξη της ασχετοσύνης μου λόγω της "αντίστοιχης" περίπτωσης που μάλλον δεν παρατήρησες ότι τόνισα ότι δεν είναι το ίδιο. Ούτε επίσης ότι η ηρεμία δεν είναι το ίδιο με χαλάρωσε και "απόλαυσέ το". Ας είναι. Αν σου τύχει (πού να μη σου τύχει), κάνε μαρς στο μαρς και έλα να μας πεις πώς πήγε λοιπόν.
επειδη απευθυνεσαι προσωπικα σε εμενα
πιστευω οτι απλα λογω της ωρας που εγραφες...
ειχες μειωμενη αντιληψη...
κανενα μου ποστ δεν απευθυνθηκε στα γραφομενα σου....
μιλησα μονο για το βιντεο του ποδηλατη και του αλλου βιντεο...
αν ειχες διαβασει καλυτερα τα ποστ μου....
θα ειχες καταλαβει την θεση μου....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.567
7.006
Έλα βρε παιδί μου, μπορεί να κάμφθηκαν και οι αντιστάσεις μου λόγω ώρας αλλά και εσύ προσωπικά σε μένα απευθυνόσουν εμμέσως. Παρόλα αυτά ο λόγος που έγραφα ήταν γιατί θεωρώ ότι οι συμβουλές που δόθηκαν από τη μία μεριά των απόψεων είναι πολύ χρήσιμες και ήθελα να τις υποστηρίξω. Αφού λοιπόν όλες οι απόψεις αναλύθηκαν ενδελεχώς μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και να αφήσουμε τον καθένα να κρίνει τις 2 απόψεις. Ελπίζω να βρούμε στο μέλλον σημείο συμφωνίας σε άλλο θέμα. Καλημέρες.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πολυ κοτες τα συγκεκριμενα σκυλια... Εγω περιμενα να δω σπλατεριά και στο τελος ξενερωσα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Σε κάθε περίπτωση οι συντεταγμένες υπάρχουν, ποδήλατο υπάρχει, gopro βρίσκουμε. Όποιος θεωρεί πως ξέρει το σωστό τρόπο, στη διάθεσή του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa