Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Τι γλυκούλια είναι αυτά μωλέ; Σου 'ρχεται να τα πνίξεις στις αγκαλιές!

Ωστόσο, δε μιλάμε ακριβώς για την ίδια κατάσταση. Εγώ εντόπισα 3 ενήλικα σκυλιά σε όλο το βίντεο και μόνο 1 από αυτά να είχε "ορμήξει" στον ποδηλάτη. Άλλο να βλέπεις 1, άλλο 20 να σε έχουν περικυκλωμένο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ωστόσο, δε μιλάμε ακριβώς για την ίδια κατάσταση. Εγώ εντόπισα 3 ενήλικα σκυλιά σε όλο το βίντεο και μόνο 1 από αυτά να είχε "ορμήξει" στον ποδηλάτη. Άλλο να βλέπεις 1, άλλο 20 να σε έχουν περικυκλωμένο.
Δεν το έβαλα γι αυτό...το έβαλα γιατί μερικοί φορουμίτες ρωτούσαν συμβουλές "τι κάνουμε?"...προς θέαση...και σχολιασμό
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και πραγματικά, δίνει πολύ σωστές συμβουλές.

Και ναι, το σωστό είναι, να λύσεις τον σκύλο σου, να χειριστεί μόνος του την κατάσταση, χωρίς να επηρρεάζεται από τις συνήθως λανθασμένες, λόγω πανικού και φόβου, δικές σου εντολές.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δεν το έβαλα γι αυτό...το έβαλα γιατί μερικοί φορουμίτες ρωτούσαν συμβουλές "τι κάνουμε?"...προς θέαση...και σχολιασμό
Ναι, αλλά τι κάνουμε όταν δεν είναι και semi-friendly, αλλά όσα στο βίντεο και rather angry!
 




Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Cynophobia - Wikipedia, the free encyclopedia

ΔΕΝ είναι φυσιολογικό να φοβάσαι τα σκυλιά είναι φοβία,
στον ψυχολόγο γρήγορα και μετά βόλτες στα βουνά, στα πάρκα ή όπου μπορεί να δεις σκύλο.

υγ ντουμ δεν είναι απάντηση σε εσένα (δεν είδα το ποστ σου όταν έγραφα) αλλά σε όσους ένιωσαν άβολα με τα σκυλιά που γάβγιζαν.
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εντάξει, δεν είναι θέμα κυνοφοβίας νομίζω το συγκεκριμένο βίντεο. Ούτε εγώ φοβάμαι τα σκυλιά, αλλά αν μου την έπεφταν 20 τσοπάνηδες θα είχε φτάσει το σκατό στην κάλτσα μετά συγχωρήσεως.

Βέβαια, υπάρχει και το άλλο άκρο. Έχω μια φίλη που δεν τα μπορεί καθόλου. Τα φοβάται όλα. Κι όταν λέω όλα, εννοώ όλα. Μια φορά είχαμε κάνει ένα πάρτυ στην ταράτσα. Τη δικιά μου την είχα στον οδηγό και πάντα κάποιος την πρόσεχε για να μην πάει κοντά της. Το beagle των φίλων μας ήταν ελεύθερο όμως. Κι όταν σε κάποια φάση πήγε κοντά της για να τη μυρίσει, η τύπισσα άρχισε να κλαίει κι έφυγε από το πάρτυ.

Σίγουρα θα πάθαινε καρδιακό επεισόδιο αν ήταν αυτή ο ποδηλάτης του βίντεο.
Tragic!
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
και ο ποδηλάτης έχει θέμα,
πίστεψε κιόλας ότι τον φοβήθηκαν τα σκυλιά και δεν όρμηξαν,τρομάρα του.
πολύ επικίνδυνη η συμπεριφορά του, εάν είχε 1 σκύλος από αυτούς υποθέσει ότι ίσως είναι επικίνδυνος
θα είχε την τύχη του λύκου ο ποδηλάτης.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι οι τσιρίδες που πάτησε στα σκυλιά εντείναν το γεγονός ότι είναι "απειλή"? Άσε που δεν κατέβηκε ποτέ από ότι μου φάνηκε από το ποδήλατο το οποίο σόρρυ αλλά όταν σου την πέφτει και ένας μόνο σκύλος (που δε μπορείς να προσπεράσεις) είναι νόμος. Να πεις ότι δεν ήξερε τίποτα από σκυλιά, αυτός λέει ότι ήξερε.

Από την άλλη, να έχεις 20 τσοπανόσκυλα ελεύθερα σε δρόμο που είναι δηλωμένος ως ποδηλατική διαδρομή είναι απλά τραγικό. Το πώς τρελαίνονται πάρα μα πάρα πολλά σκυλιά με τα ποδήλατα είναι επίσης γνωστό, είτε τσοπανόσκυλα είναι είτε σκυλιά "σαλονιού".
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι οι τσιρίδες που πάτησε στα σκυλιά εντείναν το γεγονός ότι είναι "απειλή"? Άσε που δεν κατέβηκε ποτέ από ότι μου φάνηκε από το ποδήλατο το οποίο σόρρυ αλλά όταν σου την πέφτει και ένας μόνο σκύλος (που δε μπορείς να προσπεράσεις) είναι νόμος. Να πεις ότι δεν ήξερε τίποτα από σκυλιά, αυτός λέει ότι ήξερε.
ελπίζω να είμαστε αρκετοί, τουλάχιστον εδώ, που συμφωνούμε με εσένα
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι οι τσιρίδες που πάτησε στα σκυλιά εντείναν το γεγονός ότι είναι "απειλή"? Άσε που δεν κατέβηκε ποτέ από ότι μου φάνηκε από το ποδήλατο το οποίο σόρρυ αλλά όταν σου την πέφτει και ένας μόνο σκύλος (που δε μπορείς να προσπεράσεις) είναι νόμος. Να πεις ότι δεν ήξερε τίποτα από σκυλιά, αυτός λέει ότι ήξερε.
Μάλλον έκλεισες τα μάτια σου όταν άρχισε να το κουνάει σα θυμιατό πέρα δώθε για να τα διώξει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μάλλον έκλεισες τα μάτια σου όταν άρχισε να το κουνάει σα θυμιατό πέρα δώθε για να τα διώξει.
Αχχαχαχαχα! Κάτσε να το ξαναδώ γιατί το μόνο που θυμάμαι ήταν να κουνάει τη μπροστά ρόδα, έτσι όπως ήταν η κάμερα πάνω του δύσκολα να πεις με σιγουριά αλλά νομίζω και η κίνηση να κατέβει θα φαινόταν και θα φαινόταν άλλο μέρος του ποδηλάτου πλέον αν είχε κατέβει.

Τεσπά το θέμα ήταν ότι εμένα άμα μου ερχόταν ένας που τον θεωρούσα επικίνδυνο στο δρόμο μου και μου γκάριζε "ήσυχα" όσο πιο δυνατά μπροσούσε θα του είχα πετάξει ότι πιο βαρύ ή/και αιχμηρό θα βρισκα μπροστά μου για να προστατευτώ. Πόσο μάλλον μια αγέλη guard dogs!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Λες να ήταν καβάλα στο ποδήλατο και να έκανε σούζες επιτόπου; Ή μήπως όταν κατεβαίνεις από το ποδήλατο κοιτάς κάτω στο δρόμο για να δεις που θα πατήσεις;

Σόρρυ κιόλας, αλλά κανείς δεν ξεκαβαλάει κατ'αυτόν τον τρόπο. Πόσο μάλλον όταν η προσοχή του είναι στραμμένη στην απειλή.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Οκ, παρόλο που ξαναείδα το βίντεο και έχεις δίκιο, όντως κατέβηκε, θα μπορούσα να σου αναλύσω τι εννοώ για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα τι λέω (σίγουρα δεν εννοούσα σούζες) και να τονίσω για 3η φορά το πιο σημαντικό από όλα στη συμπεριφορά του συγκεκριμένου (συμπεριλαμβανομένου και του θυμιατού) αλλά βαριέμαι να κάνω την τρίχα τριχιά και δε βρίσκω και το λόγο.

Παρεμπιπτόντως τα μάτια σε βίντεο τα κλείνω μόνο όταν δω κακοποίηση ή έστω merciful θανάτωση ζώων και παιδιών. Σε κάθε άλλη περίπτωση αντέχω το gore μια χαρά. Ελπίζω κι εσύ να μην έκλεισες τα μάτια σε όλα τα άλλα που ειπώθηκαν στο θρεντ για την αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων για δική σου μελλοντική ασφάλεια (απεύχομαι να σου-μας τύχει τέτοιο γεγονός βέβαια).
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Τότε ή έκλεισες τα μάτια στο βίντεο που πόσταρε ο σι-μολ ή θεώρησες ότι τα 3-4-5-6 που χρησιμοποιούν για την αναπαράσταση εκεί δε μετράνε, μόνο άμα δεις 20 μετρημένα κεφάλια θα το θεωρήσεις αξιόπιστο. Σε κάθε περίπτωση θα σου πω τη σύνοψη. Ισχύει για όλα τα ζώα σε οποιαδήποτε "ποσότητα" τα συναντήσεις και για όλες τις καταστάσεις και είναι ο κανόνας (απλά να εύχεσαι να μην πέσεις στην εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, δηλαδή το τόσο φοβισμένο και τραυματισμένο ψυχικά ζώο):



Το οποίο (για την ιστορία) ως σύνθημα-προτροπή δημιουργήθηκε για να εμψυχώσει τα δίποδα του είδους που ανήκουμε σε αντίστοιχες απειλές από άλλα δίποδα του είδους μας σε συγκεκριμένη ιστορική χρονική περίοδο. Τυχαίο.

Έλα πες αλήθεια.. Εσύ είσαι στο βίντεο και το πήρες τόσο προσωπικά?
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Και πραγματικά, δίνει πολύ σωστές συμβουλές.

Και ναι, το σωστό είναι, να λύσεις τον σκύλο σου, να χειριστεί μόνος του την κατάσταση, χωρίς να επηρρεάζεται από τις συνήθως λανθασμένες, λόγω πανικού και φόβου, δικές σου εντολές.
πως εισαι σιγουρος οτι θα το χειριστει σωστα??αν ειναι καποιο κυριαρχικο σκυλι και μπλεξει σε καυγα τοτε τι γινεται??αντε να το ξεμπλεξεις
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
και ο ποδηλάτης έχει θέμα,
πίστεψε κιόλας ότι τον φοβήθηκαν τα σκυλιά και δεν όρμηξαν,τρομάρα του.
πολύ επικίνδυνη η συμπεριφορά του, εάν είχε 1 σκύλος από αυτούς υποθέσει ότι ίσως είναι επικίνδυνος
θα είχε την τύχη του λύκου ο ποδηλάτης.
Συγγνωμη για να καλαβω κ γω..
Θα επρπεπε δλδ ο καθενας να γνωριζει τι να κανει σε μια αναλογη περιπτωση?
Απο που να το ξερει ο δολιος ο ποδηλατης?
Απο την κοιλια της μανας του?

Μη τρελλαθουμε τωρα!
Ο τσομπανης που αντι να ζητησει συγγνωμη το'παιζε κ καποιος ηταν για μπατσες!
 
Last edited: