Παρασιτικά νοσήματα & πρόληψη


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Χερετω την ωραια παρεα,εχω διαβασει το τοπικ με τα εμβολια και το τη γινετε στα ζωα που δεν εχουμε ιδεα και ηταν πολυ κατατοπιστικο.Μπραβο σας που μας ανοιξατε τα ματια.
Τωρα το ερωτημα μου ειναι
1]Το Cardian καθε ποτε πρεπει να γινετε, και αν χρειαζετε να γινετε ? [δεν ξερω αν το εγραψα καλα,αυτο που ειναι για τα σκουλικια στην καρδια].
2]Σε ενηλικο σκυλι 4 κιλων αν πειραζει να κανει το 4λπουν μαζι με τη λυσσα ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το εμβόλιο ονομάζεται Guardian.

Εγώ πάντως, από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, θα απέφευγα τον εμβολιασμό. Έχω αρκετές ενστάσεις για το αν θα πρέπει να πλακώνουμε τα σκυλιά μας στα φάρμακα και στους υπερβολικούς εμβολιασμούς. Ας μην υποβαθμίζουμε τις βλάβες που προκαλεί στον οργανισμό του ζώου μας η υπερκατανάλωση φαρμάκων…
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
ROTTIE said:
Το εμβόλιο ονομάζεται Guardian.

Εγώ πάντως, από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, θα απέφευγα τον εμβολιασμό.
Ποιες ειναι αυτες,η αμπουλα ?
Και μια και λεμε για αυτες πια ειναι η καλυτερη ? [Η advantix].
 




marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
Η αμπουλες ειναι για τα εξωπαρασιτα.
Το εμβολιο ειναι για τα ενδοπαρασιτα.
Τα ενδοπαρασιτα τα προλαμβανουμε με καποια χαπακια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
marga said:
H frontline ειναι η καλυτερη επιλογη
Marga τα ζητήματα της υγείας είναι πολύ σημαντικά και καλό θα είναι ΠΡΙΝ πούμε την γνώμη μας να είμαστε απόλυτα σίγουροι για αυτά που υποστηρίζουμε!

Το frontline δεν προστατεύει από κουνούπια και σκνίπες!
Στην εντομοαπώθηση χρησιμοποιείται το advantix, το οποίο για να έχει αποτελεσματική δράση εναντιον του κουνουπιού aedes aegypti το οποίο φέρει τις μικροφιλάριες (οι οποίες ευθύνονται για την Dirofilaria immitis), θα πρέπει να εφαρμόζεται 2 φορές το μήνα.

Σχετικές συζητήσεις εδώ:
Πρόληψη κατά εξωπαράσιτων.
Heartworms
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
μα ποιος μιλησε για κουνουπια και σκνιπες?? ο Πανος ρωτησε ποιοα ειναι η καλυτερη αμπουλα. Και του απαντησα. Ο πατερας μου δουλευει στη Bayer που φτιαχνει την advantix. Ξερω λοιπον απο πρωτο χερι οτι ειναι πολυ βαρυ φαρμακο. Ποσο μαλλον για ενα τοσο μικροσωμο σκυλακι.
Απο τις σκνιπες προστατευομαστε ορισμενους μηνες.
Τοτε φοραμε scalibor :wink:

Για την προστασια στα εβδοπαρασιτα, παιρνουμε χαπακι
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Marga, το θέμα αφορα τη Dirofilaria immitis και η Dirofilaria immitis μεταδιδεται από το ΚΟΥΝΟΥΠΙ aedes aegypti.
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ROTTIE said:
Marga, το θέμα αφορα τη Dirofilaria immitis και η Dirofilaria immitis μεταδιδεται από το ΚΟΥΝΟΥΠΙ aedes aegypti.
δηλ εσυ του λες οτι αντι να κανει εμβολιο μπορει να βαζει την advantix που προστατευει απο το τσιμπημα του κουνουπιου που μετεδιδει την συγκεκριμενη ασθενεια, ε?
Αυτο δεν ελεγχεται με τα χαπακια? επειδη μιλησε για σκουλικια της καρδιας και ξερω οτι καθε περιπου τριμηνο δινουμε στα σκυλια μας αναλογα χαπια..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Marga, το θέμα αφορά την διροφιλαρίωση (η οποία μεταδίδεται από κουνούπι) και εσύ προτείνεις στον Panos33 ως μέσω πρόληψης το frontline το οποίο δεν παρέχει προστασία από κουνούπια! ](*,)

Ξαναδιάβασε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ το θέμα από την αρχή, ρίξε και μια ματιά στις συζητήσεις που πρότεινα και εάν εξακολουθείς και έχεις απορίες, τις ξανασυζητάμε!
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
Ροτι νομιζα οτι ο Πανος ρωτουσε γενικα για αμπουλες :oops:

Διαβασα τα λινκς... βαζεις στο σκυλι σου 2 ανα μηνα, εχεις ρωτησει κτηνιατρο,ε?

Παντως εγω, γενικως για προληψη ενδο κ εξω παρασιτων, χρησιμοποιω scalibor,frontline και χαπακι.
Ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το advantix αφου ξερω εκ των εσω, οτι δημιουργει προβληματα...

Τελοςπαντων ο καθε ιδιοκτητης κανει ο,τι νομιζει καλυτερο για το σκυλο του
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Δηλαδη αν καταλαβα καλα με το advantix ειμαστε οκ για τα εξωπαρασιτα
και για ενδοπαρασιτα τα προλαμβανουμε με καποια χαπακια τα οποια αντικαταστουν το εμβολιο,πια ειναι αυτα ?
[δεν νομιζω να ενοειτε ντρονταλ εκεινα ειναι για σκουλικια εντερου απο οτι ξερω, αλλα εγω ρωτησα συγγεκριμενα για τα σκουλικια τις καρδιας και κατα ποσο ειναι επικυνδινα στην Ελλαδα, εχουν συμβει τετοια περιστατικα ?]
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
advantix (αμπούλα)= ψύλοι + τσιμπούρια + σκνίπα (καλααζάρ - διροφιλάρια)

drontal (χάπι) = παράσιτα εντέρου

milbemax (χάπι) = παράσιτα εντέρου + καρδιάς

ναι υπάρχει διροφιλάρια στην Ελλάδα.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι

καλό αλλά ακριβό

ΠΡΟΣΟΧΗ

για προστασία από σκνίπα χρειάζετε 15νθήμερη χρήση και όχι μηνιαία

εγώ χρησιμοποιώ x-spot
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αμπούλα

frontline αμπούλα = ψύλοι + τσιμπούρια

advantix αμπούλα = ψύλοι + τσιμπούρια + σκνίπα (15 ημέρες)

xspot αμπούλα = ψύλοι (όχι τόσο καλά + τσιμπούρια + σκνίπα (1 μήνα)
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
κακώς κατάλαβες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

δεδομένο ότι στην περιοχή μου υπάρχει ΠΟΛΥ καλαζάρ + 2 κοτέτσια σε απόσταση 5 μέτρων χρησιμοποιώ

αμπούλα xspot μηνιαίως για τσιμπούρια - σκνίπα

σπρέυ σιτρονέλα καθημερινά για σκνίπα

σκόρδο καθημερινά για σκνίπα

frontline σπρέυ κάθε τρεις μήνες για ψύλους