Παρασιτικά νοσήματα & πρόληψη


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Εμεις που μενουμε Μαρκοπουλο, που ειναι μια περιοχη με

παρα πολλα κρουσματα καλααζαρ , δινω σκορδο χειμωνα καλοκαιρι,

σπρευ Frontline στα ποδια, scalibor καθε 1 1/2 μηνα καινουργιο ,

advantix 6 μηνες το χρονο και σιτρονελλα σπρευ καθε σουρουπο

ακομα και το χειμωνα αναλογα με τις συνθηκες!

Ειναι πολλα αλλα φοβαμαι.... :( :(

Και βεβαια 3 φορες το χρονο εξετασεις αιματος και drontal καθε 3

μηνες! :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Noela said:
Οι αμπούλες που πήρα λέγονται Anti Phlebotome spot on και γράφει ότι απωθούν φλεβοτόμους, ψύλλους και τσιμπούρια. Δηλαδή είναι απωθητικό και περιέχει ένα φυσικό εκχύλισμα κάποιου φυτού. Οπότε δε γλυτώνω το ότι πρέπει να βάλω ΚΑΙ frontline αμπούλα. :roll:
Κατερίνα δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει παρενέργειες. Εμένα κτηνίατρος πάντως μου πε να μη τις χρησιμοποιώ. Έχω βάλει μια φορά μόνο στον Λέων που είναι μεγάλος κι έχει ανθετική κράση. Στη Μπλού φοβάμαι να το δοκιμάσω.

Όσο για το spray Anti Phlebotome, οι οδηγίες λένε μέρα παρά μέρα. Σε διακοπές/εξοχή το χρησιμοποιώ καθημερινά πάντως.
Περισι το ειχε χρησιμποιησει μια πελατισσα μου το Antiphlebotome σαν Αμουλες. Ο σκυλος εχει πολυ πυκνο μαλλι- οταν τον κουρεψα αποδειχτηκε, οτι ηταν ΓΕΜΑΤΟΣ τσιμπουρια!!
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Thanks Frenchie. Καλή πληροφορία! Βέβαια δε ξέρω πως το είχε χρησιμοποιήσει η πελάτισσά σου. Δηλαδή πόσο συχνά και αν είχε κάνει άκρη το πυκνό τρίχωμα ώστε η αμπούλα να πάει στο δέρμα. Μετά από αυτά πάντως, θα κοιτάξω να βρω x-spot. :?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω μονο ex-spot βαζω στη Χιονα.αποτι βλεπω δεν της δημιουργει προβλημα ...το μονο οτι στην αρχη μυριζει και ενοχλει εμενα...αλλα τι να κανουμε???...στο προηγουμενο σκυλι μ π ειχε πολυ πυκνο τριχωμα εβαζα και παι εξ-σποτ(+σκαλιμπορ) και ποτε μα ποτε δεν ειχα βρει ψυλλο-τσιμπουρι και γενικα τετοια... :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Noela said:
Thanks Frenchie. Καλή πληροφορία! Βέβαια δε ξέρω πως το είχε χρησιμοποιήσει η πελάτισσά σου. Δηλαδή πόσο συχνά και αν είχε κάνει άκρη το πυκνό τρίχωμα ώστε η αμπούλα να πάει στο δέρμα. Μετά από αυτά πάντως, θα κοιτάξω να βρω x-spot. :?
Την ειχα ρωτησει- μου ειπε, οτι το εβαλε ακριβος, οπος της ειπε ο κτινιατρος, που της το πουλισε!

Επειδη ειχε αγορασει ενα πακετο, ειχε βαλει ηδη 3 φορες- (3 μηνες δηλαδη). Η Σκυλα κουρευεται μονο μια φορα το χρονο- αρχες καλοκαιριου- ειναι μεγαλης ηλικιας και καρδιοπαθης και υποφερει με το παμχοντρο τριχομα της (ειναι ιμιαιμο σπιτς).
Και την πιστευω την κυρια- δεν ειναι καμια χαζουλα ( ειναι καθηγητρια φιλολογος, καταλαβαινει!!).
 


kparis

Active Member
27 Αυγούστου 2007
31
0
Ex-spot

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να αγορασω Εx-spot??? πηρα τον αντιπροσωπο και μου εκανε ανακριση ,ποιος εισαι,απο που εισαι ,ξερεις την
χρηση του,και τελικα το αποτελεσμα ηταν ζητα το απο τον κτηνιατρο σου.
Τι να πω κομπλεξικος ηταν ο ανθρωπος
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Βρέ παιδιά σχετικά με το σκόρδο, έχουμε κάποιο τεκμηριωμένο στοιχείο οτι προστατεύει απο τη σκνίπα???

Κι εγώ το δίνω στις δικές μου αλλά π.χ αν φάμε εμείς σκόρδο δεν θα μας τσιμπήσουν τα κουνούπια???
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι προστατεύει για τσίμπημα στην περιοχή του προσώπου όπου εγώ τουλάχιστον δεν ψεκάζω με σιτρονέλα.
Το υπόλοιπο σώμα το ψεκάζω όλο με σιτρονέλα ή άλλα παρόμοια σπρέι.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ναι σίγουρα αν τα προστατεύει, θα τα προστατεύει στη μουσούδα που έχουν και τον μεγαλύτερο κίνδυνο( απο εκεί βγαίνει η μπόχα :lol: ).

Vaso βάζε στο χέρι σου citronela και μετά βάζε του στη μουσούδα και στ'αυτιά.
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
χαχαχα :lol: :lol:
Εννοείς φοβάσαι μήπως γλείψει και πάθει κάτι??? Δεν νομίζω γιατί θα μπορούσε να το πάθει και γλείφοντας την κοιλίτσα του ή τα πόδια του :wink: .
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Έχεις δίκαιο απλά στη μούρη γλύφεται πιο συχνά και κυρίως στη βόλτα όπου όλο και κάτι θα βρεί να φάει από κάτω (ακόμα και στον αέρα πιάνει κάτι ασπράκια από δέντρα που αιωρούνται και μετά γλύφεται λες και έφαγε σουβλάκια!!) :evil: :evil:
 


vassilis3

Active Member
11 Απριλίου 2008
40
5
advantix

Τελικά άκρη δεν βρέθηκε, και από οτι κατάλαβα ούτε θα βρεθεί.
Ο καθένα χρησιμοιποιεί αυτό που θεωρεί καλύτερο κατά την γνώμη του ή κατά την γνώμη των άλλων.
Ο καλύτερος κανόνας είναι η επμειρία αυτών που έχουν κάνει χρήση των σκευασμάτων και που έχουν δυνατότητα να συγκρίνουν. πριν μετά.
Από ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα και τα δύο σκευάσματα δουλευουν ικανοποιητικά με μικρές διαφορετικές συμπεριφορές που μπορεί να ποικίλουν και απο σκύλο σε σκύλο για διαφορετικούς ίσως λόγους.
Τι αποφάσισα: να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την μέχρι τώρα συνταγή
scalibor-frontline-Anti-Phlebotome
Ευχαριστώ για την χρήσιμη συζύτησή σας
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν είναι αποτελεσματική στο σκύλο σου, καλά θα κάνεις.
Η συζήτηση γίνεται όχι για να μας δοθεί έτοιμη «μασημένη τροφή» αλλά για να ανοίξει τους γνωστικούς μας ορίζοντες κάνοντας κτήμα μας τις εμπειρίες των άλλων και δίνοντας μας την αφορμή για περαιτέρω έρευνα και γνώση.

Τα μέσα πρόληψης για τα παρασιτικά νοσήματα (λεϊσμανίωση, ερλιχίωση, διροφιλαρίωση) που θα χρησιμοποιήσει κάποιος, είναι συνάρτηση της ηλικίας του σκύλου, της ευαισθησίας του στις δραστικές ουσίες των σκευασμάτων, ακόμα και της περιοχής που διαμένει (κρούσματα διροφιλαρίωσης σημειώνονται κατά βάση στη Β. Ελλάδα).
Εάν ο συνδυασμός αυτών που χρησιμοποιείς στο σκύλο σου έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, συνέχισε έτσι. :wink:
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Ξινό μας βγήκε το Σβ στην εξοχή!Γυρνάμε χθες το βραδύ παω να τον χτενίσω και βλέπω τα πόδια του γεμάτα μικρα τσιμπουράκια!!!Ευτυχώς ήταν πάνω στη τρίχα και κανένα στο δερμα του..Αλλα η αμπουλα δεν θα έπρεπε να τον προστατευει να μην ανεβουν καν πάνω του?Τώρα???Πήρα τηλ τον κτηνιατρο, μου λεει αφου είναι μόνο στην τρίχα κάντον μπανιο να φύγουν. Που να φύγουν αυτα με τετοια τρίχα?? :shock: Εκατσα κανενα τρίωρο (το σκυλί ταλαιπωρήθηκε) του βγαλα με το χέρι καμια 20ρια
Ηρθε και ό πατερας μου το βάλαμε ένα φαρμακο που βάζει αυτός στα σκυλιά του (το είχε έτοιμο αραιωμένο σε νερό, τι να πω πάνω στον πανικό μου...) και τον βάλαμε να κοιμιθει στο μπαλκόνι,. Το πρωί ειχαν πέσει πολλά κατω,ειδα και ναν δυο πεθαμένα πανω του, πάω στο γιατρό και μου δίνει το σπρει frontilne νομίζω να τον ψεκάσω παντού.Μου΄είπε επειδή τον έκανα μπανιο να τον ξαναβάλω σε 3 μέρες και μετα κάθε 15. Υπάρχει περίπτωσηνα μεινει κάποιο πάνω του τώρα?Εχει πολύ τρίχα και πυκνή.Μήπως να τον κουρεψω να μαι σ΄ίγουρη?(αν και δεν θέλω καθόλου) να πάθει τίποτα απο αυτά τα σπρέι? Να εχει μεινει στο μπαλκόνι και να ξανανεβει πάνω του? Να μας τσιμπησει εμας? Περπατανε αυτα?ειναι ανθεκτικά?Εχω πεταξει εντωμεταξύ το κρεβάτι και τη κουβέρτα του και καναδυο χαλακια που έιχαμε στο μπαλκόνι, γενικά ότι ήρθε σε επαφή..Τα χω παιξει λίγο, χθες όλο το βραδυ δεν μπορεσα να κοιμηθώ (εχω και μια φοβία με όλα τα εντομα ) Τι να κάνω ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με τι τον ψέκασες αρχικά? Με Sebacil?
Εάν το ψέκασες με Sebacil , δεν υπάρχει περίπτωση να έμεινε τίποτα ζωντανό επάνω του!

Ameli said:
να πάθει τίποτα απο αυτά τα σπρέι?
Εγώ δεν θα έβαζα ποτέ Sebacil πάνω σε σκύλο και μάλιστα σε μικρόσωμο!
Έχω δει σκύλο να παθαίνει μυϊκό τρόμο από την λανθασμένη χρήση του.
Το Sebacil είναι πολύ ισχυρό εξωπαρασιτοκτόνο και καλό είναι να χρησιμοποιείται μόνο με τη συναίνεση κτηνιάτρου και μάλιστα με ιδιαίτερη προσοχή όσον αφορά στην συνιστώμενη δοσολογία.

Εάν ήταν να πάθει κάτι όμως, θα το είχε πάθει ήδη, οπότε μην ανησυχείς! :wink:
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Δεν είχε ο πατερας μου τη συσκευασία διοτι το είχε ήδη αναμείξει με νερό(υγρό ήταν ) σε αλλο μπουκάλι για ψεκασμό. Μου είπε ότι ψεκαζε συχνα τα λυσκόσκυλα μ'αυτό. Βασικά φοβίθηκα πολύ μην παθει τίποτα ο μικρός έπειδή είναι μικρόσωμος αλλα πιο πολύ φοβήθηκα μην τον τσιμπήσουν και το ρίσκαρα πάνω στον πανικό μου.
Τώρα τι κάνω μαυτα τα απαισια ζωύφια, ειναι δυνατόν να εχει μεινει κανένα ξεμπαρκο στον χώρο ??Να έχει πέσει σε πατωμα και να ξαναεπιτεθει :? ?σε ανθρωπους πάνε? σε ρουχα χαλια ζουνε?
Τι είναι ο μυικός τρόμος?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ανεξέλεγκτη σύσπαση των μυών. Χαρακτηριστικό δηλητηριάσης.

Ameli said:
Τώρα τι κάνω μαυτα τα απαισια ζωύφια, ειναι δυνατόν να εχει μεινει κανένα ξεμπαρκο στον χώρο ??Να έχει πέσει σε πατωμα και να ξαναεπιτεθει ?σε ανθρωπους πάνε? σε ρουχα χαλια ζουνε?
Ameli εάν κολλήσει επάνω σου το αιμοσταγές τσιμπούρι, θα το καταλάβεις από τη φαγούρα! :lol:
Εάν πάει στο σκύλο θα πεθάνει λόγω frontilne.
Για να σου φύγει η ιδέα, πάρε κάποιο ειδικό σκεύασμα και ψέκασε το μπαλκόνι. :wink: