Παρενοχληση απο δημοσιο υπαλληλο κατα τη διαρκεια της βολτας μας


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Παιδια καλησπερα,
Ειμαι καινουριος εδω, ποτε δεν ειχα σχεση με φορουμ κλπ αλλα εκανα εγγραφη για να ρωτησω μερικες πληροφοριες οσον αφορα ενα σκηνικο που μας ετυχε στη βολτα μας.

Βγηκαν δυο Einstein απο το κτηριο στην οδο αθηνας16 (μιλαγε μονο ο ενας) και αρχησε να φοναζει οτι εδω στην πλατεια καραμανου απαγορευεται να βγαλω τον σκυλο βολτα κλπ.

Εγω επειδη εχω μεγαλωσει στα πεζοδρομια και δεν μασαω(και γνωριζω τους νομους π εχουν να κανουν με το σκυλακο μου απεξω) αρχησα να του ουρλιαζω με ολη μου την δυναμη κραδενοντας μανιακα τις 6 σακουλες που εχω μαζι σε καθε βολτα (ενω ο σκυλος κανει 2 φορες max) πρωτα να κοιταει και μετα να μιλαει κλπ κλπ. Ο συγκεκριμένος σκουπιδης μου ειπε ψεμματα φοναζωντας στις 6 το πρωι στο μοναστηρακι για την κειμενη νομοθεσια, εννοειται στον ενικο σε φαση τραμπουκος πενηνταρης ελληναρας.

Εννοειται στο τελος εβαλε την ουρα κατω απο τα σκελια γιατι με φοβηθηκε επειδη γαυγισα οσο πιο δυνατα μπορουσα και μπηκε πισω στην τρυπα απτην οποια βγηκε.

Η βασικη μου ερωτηση ειναι τι μπορω να κανω για να μαθει αυτο το τουβλο την νομοθεσια και να μην τολμησει να μου ξανα απευθύνει τον λογο εκτος αν με δει να αφηνω τις ακαθαρσιες πισω(που αποκλείεται)? Και μετα τι μπορω να κανω ετσι ωστε αυτος ο τυπος να μην ξαναμιλησει σε ΚΑΝΕΝΑΝ με αυτο το τροπο? Και ας φοβαται τις συνεπειες.

Εχω ηδη εκτυπωσει την νομοθεσια ν. 4039/2012 και την ν. 4235/2014 με σκοπο να παω να κανω θυροκοληση μαζι με ενα γραμματακι που τον στολιζω. Επισης εκτυπωσα ενα εγχειριδιο καλης συμπεριφορας του δημοσιου υπαλληλου(2012) και του υπογραμμισα με μαρκαδορο αυτα που τον αφορουν. Εχω ενηρωσει οσους ιδιοκτήτες κατοικιδιων γνωριζω στην γειτονια για να τον εχουνε ολοι στην μπουκα. Αλλα πραγματικα θελω να τον κανω να μετανοιωσει που συμπεριφερεται ετσι γιατι εγω ειμαι αυτος που ειμαι και τον εκανα να φοβηθει. Αν ηταν ομως καποιος ανθρωπος που δεν επιζητει την συγκρουση σιγουρα θα ειχε πετυχει τον σιχαμερο σκοπο του ο πενηνταρης ελληναρας δημοσιος που νομιζει οτι η πλατεια που ειναι εκει ειναι δικια του.

Εννοειται απο το σαββατο το πρωι αποφευγω το μερος αλλα σκοπεύω μολις βρω τι θα κανω να πηγαινω εκει καθε μερα την πρωινη μας βολτα και να περιμενω να κανει το επομενος λαθος.

Ή αυτος ή εμεις(εγω κ ο Σείριος)

Ευχαριστω για τον χωρο και τον χρονο σας και συγνωμη αν καποιος προσβληθηκε απο τους χαρακτηρισμους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Οταν λες δημόσιοι υπάλληλοι, τι εννοείς;
Της υπηρεσίας καθαριότητας;
 


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Οχι κατι της πολεοδομιας ειναι. Διευθυνση σχεδιου πολεως και αστικου περιβαλλοντος. Δεν εχει σημασια απο ποια υπηρεσια είναι θεωρω γιατι λεει ψεμματα σε πολιτη για τους νομους του κρατους, που απαγορευεται. Και μαλιστα φοναζοντας στον ενικο περπατοντας προς το μερος εμενα κ του σκυλου.
 


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Οχι κατι της πολεοδομιας ειναι. Διευθυνση σχεδιου πολεως και αστικου περιβαλλοντος. Δεν εχει σημασια απο ποια υπηρεσια είναι θεωρω γιατι λεει ψεμματα σε πολιτη για τους νομους του κρατους, που απαγορευεται. Και μαλιστα φοναζοντας στον ενικο περπατοντας προς το μερος εμενα κ του σκυλου.
Αυτος μαλλον ο θυρωρος ειναι που εχει και την ευθυνη να κανει κουμαντο στα ξενα χοραφια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τότε είναι μάλλον απλά τα πράγματα.
Κάνεις άνετα τις βόλτες σου, απ'όπου εσύ γουστάρεις, φροντίζεις εκτός από τις σακούλες, να έχεις μαζί φωτοτυπίες του βιβλιάριου υγείας που να είναι ενήμερο και να φαίνεται ο αριθμός του chip, έχεις δηλώσει και τον σκύλο στον δήμο όπως είμαστε υποχρεωμένοι (αυτά, επειδή σκοπεύεις να το φτάσεις στα άκρα και μπράβο σου, όχι ότι κυκλοφορούμε όλοι, με τα βιβλιάρια των σκύλων μας, παραμάσχαλα) και αν σου ξανακουνήσει το δάχτυλο, δεν βγάζεις άχνα. Βγάζεις το κινητό σου και ηχογραφείς/βιντεοσκοπείς/φωτογραφίζεις. Χωρίς καμία κουβέντα. Και αν την τρίτη φορά που ξαναπεράσεις, σε στραβοκοιτάξει, κάνεις μια ωραιότατη επίσημη καταγγελία στην υπηρεσία του, με αριθμό πρωτοκόλλου. Πάλι, χωρίς να βγάλεις άχνα. Αν μπορείς να έχεις και κανέναν μάρτυρα μαζί, ακόμη καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and lemsted


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Τότε είναι μάλλον απλά τα πράγματα.
Κάνεις άνετα τις βόλτες σου, απ'όπου εσύ γουστάρεις, φροντίζεις εκτός από τις σακούλες, να έχεις μαζί φωτοτυπίες του βιβλιάριου υγείας που να είναι ενήμερο και να φαίνεται ο αριθμός του chip, έχεις δηλώσει και τον σκύλο στον δήμο όπως είμαστε υποχρεωμένοι (αυτά, επειδή σκοπεύεις να το φτάσεις στα άκρα και μπράβο σου, όχι ότι κυκλοφορούμε όλοι, με τα βιβλιάρια των σκύλων μας, παραμάσχαλα) και αν σου ξανακουνήσει το δάχτυλο, δεν βγάζεις άχνα. Βγάζεις το κινητό σου και ηχογραφείς/βιντεοσκοπείς/φωτογραφίζεις. Χωρίς καμία κουβέντα. Και αν την τρίτη φορά που ξαναπεράσεις, σε στραβοκοιτάξει, κάνεις μια ωραιότατη επίσημη καταγγελία στην υπηρεσία του, με αριθμό πρωτοκόλλου. Πάλι, χωρίς να βγάλεις άχνα. Αν μπορείς να έχεις και κανέναν μάρτυρα μαζί, ακόμη καλύτερα.
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ και για την αμεση απαντηση σου αλλα και γιατι μου εδωσες πολυ καλη συμβουλη με τις φωτοτυπιες γιατι δεν ειχα σκεφτει οτι αυτος μπορει να μου κανει το οτιδηποτε(οσον αφορα τον σκυλο μου νομικα). Ευτυχως, γιατι δεν το ειχα υποψιν μου. Να εισαι καλα!
 


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Νομικα εννοω γιατι ξέρεις αμα έχει κανει ολα τα εμβολια (επαναληπτικα και λυσσας) και ειναι και τσιπαρισμενος δεν μας περναει απτο μυαλο να εχουμε τα χαρτια του μαζι.
 


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Να σε ρωτησω και κατι αλλο, ειχα σκεφτει επειδη ειναι διπλα στο σπιτι μου να πηγαινα στα γραφεια του δημου αθηναιων για την αστικη πανιδα στη οδο αιολου να τους ζητουσα να επεμβουν. Εχει νοημα ή καλυτερα να μεινω σε αυτα που ειπαμε προηγουμενως?

Με ενδιαφέρει η αποψη σου γιατι απο οτι καταλαβαινω εχεις συναντησει πολλα τετοια σκηνικά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μην κολλάς σε τέτοιες λεπτομέρειες.
Και πάνω σου να μην τα έχεις, αν στην πραγματικότητα είσαι εντάξει, θα μπορείς να το αποδείξεις ότι και να νομίζει ότι μπορεί να σου κάνει. Ακόμη και αστυνομία να σου φωνάξει, για να σου κάνει τον καμπόσο. Απλώς αν τα έχεις, γλυτώνεις κάμποση μανούρα της στιγμής. Και αμέσως μετά τον έλεγχο από την αστυνομία, έρχεται επιτόπου, η δική σου σειρά. Αν θέλεις, μπορείς να ρωτήσεις και δικηγόρο, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει να του κάνεις πχ μύνηση, ποιές καταγγελίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Πάντως ότι γραπτό ή/και προφορικό παρουσία μάρτυρα μπορεί να συμβεί, καλό θα ήταν, να επιβαρύνει εκείνον. Οχι εσένα. Τουτέστιν, προσπάθησε να συγκρατείς τα νεύρα σου, και να απαντάς ψύχραιμα και νηφάλια. Ιδίως όταν σε ακούνε τρίτοι.
 
  • Like
Reactions: myEnzo and GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Να σε ρωτησω και κατι αλλο, ειχα σκεφτει επειδη ειναι διπλα στο σπιτι μου να πηγαινα στα γραφεια του δημου αθηναιων για την αστικη πανιδα στη οδο αιολου να τους ζητουσα να επεμβουν. Εχει νοημα ή καλυτερα να μεινω σε αυτα που ειπαμε προηγουμενως?
Σου έγραψα την σειρά των γεγονότων, που πιστεύω εγώ, ότι θα κάνουν δουλειά.
Προφορικά μην κάνεις τίποτα.
Επώνυμη, έγγραφη καταγγελία, με mail στις υπηρεσίες του Δήμου Αθηναίων, όσο πιο καθαρογραμμένη και καλογραμμένη μπορείς. Χωρίς να ωρύεσαι και να βρίζεις. Λίγα λόγια, μετρημένα, χωρίς υπερβολές, απλή καταγραφή των γεγονότων, με όσο περισσότερη ευγένεια και λεπτομέρεια μπορείς, ακόμη και όσον αφορά μέρα/ώρα κλπ. Επίκληση στα δικαιώματά σου, ως πολίτης του Δήμου, αλλά και στις υποχρεώσεις σου, ως ιδιοκτήτης κατοικίδιου, ως ορίζει ο νόμος. Και αυστηρή αναφορά, στις μελλοντικές σου προθέσεις, σε περίτπωση που η ενόχληση αυτή συνεχιστεί. Οχι ότι αυτό, θα νοιάζει τον ίδιο τον δήμο, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μέσα από το site του Δήμου, μπορείς επίσης να κάνεις καταγγελία.
Ψάξτο. Είναι εύκολο. Και όσες φορές το έχω εγώ χρησιμοποιήσει, έχουν ανταποκριθεί μπορώ να σου πω και άμεσα. Γενικώς, τα γραπτά μένουν να ξέρεις. Και η ευγένεια, όσο κι αν μέσα σου βράζεις, έχει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα συνήθως.
 


lemsted

Member
24 Φεβρουαρίου 2020
8
4
33
Έχεις απολυτο δικιο βγηκα εκτος ελεγχου αλλα ο πολεμος π τρωμε στο μοναστηρακι απο καταστηματαρχες, γελοιους κατοικους π μ λενε να μην βγαζω το σκυλο στο στενο τους γτ εχουνε παιδια, κ ενα σωρό αλλους οπως ο τυπος αυτος η υπομονη εξαντλείται μεσα στα χρόνια. Και παλι σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες και τις αμεσες και περιεκτικες απαντησεις σου.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ για φλώρικη συμπεριφορά (θου Κύριε δηλαδή), όταν λέω ευγένεια στην συγκεκριμένη δική σου περίπτωση, δεν εννοώ απέναντι στον κάθε απαράδεκτο που σε ενοχλεί. Αυτούς τους αγνοείς, ή τους απαντάς όπως τους πρέπει μεν, με ψυχραιμία και χαμηλόφωνα δε. Ευγένεια, εννοώ απέναντι σ'αυτόν, που σε συμφέρει. Στον Δήμο στην προκειμένη.
Καλή προσπάθεια ξεμπερδέματος και καλό θα ήταν, να επανέλθεις και να μας ενημερώσεις κι εμάς, για το πως τελικά κινήθηκες και τι κέρδισες απ'όλο αυτό.
 
  • Like
Reactions: lemsted


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να σε ρωτησω και κατι αλλο, ειχα σκεφτει επειδη ειναι διπλα στο σπιτι μου να πηγαινα στα γραφεια του δημου αθηναιων για την αστικη πανιδα στη οδο αιολου να τους ζητουσα να επεμβουν.
Αν έχεις την διάθεση να πας στον Δήμο μπορείς να τους ζητήσεις να τοποθετήσουν μια πινακίδα απ' αυτές που λένε πως πρέπει να μαζεύουμε τα περιττώματα των σκύλων μας. Αυτή η ταμπέλλα σημαίνει, για όσους δεν γνωρίζουν, πως επιτρέπονται τα σκυλιά αρκεί να τηρούμε όσα προβλέπει ο νόμος.

Δήμος Αθηναίων Τμηματάρχης: Μορφέτα Μαρία
( Αρμοδιότητες σχετικές με δεσποζόμενα / αδέσποτα κλπ )
Τηλέφωνα: 210 3239201-202, 210 3310397

Παρόμοια συμπεριφορά αντιμετωπίζω από γερόντια σε πλατεία με πράσινο απέναντι από εκκλησία αλλά εκεί έχει βάλει ταμπέλα ο δικός μου Δήμος οπότε απλά τους την δείχνω με το χέρι μου…

Για να μην σου πω για ταμπέλα σε πάρκο απέναντι από αστυνομικό τμήμα που γράφει απαγορεύονται τα σκυλιά. Έχει ξεμείνει από το 2000.

peritomata.jpg

Αν θες να διαβάσεις τον κανονισμό πρασίνου του Δήμου Αθηναίων, ο οποίος δεν είναι υπεράνω του νόμου, δες εδώ.

* Αν βρεθείς πάλι απέναντι στον συγκεκριμένο μπορείς να του ζητήσεις να σου παρουσιάσει αυτός την κείμενη νομοθεσία.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Τα ίδια έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Σε πάρκο με τον σκύλο, μπαίνει μεγαλόσωμος τύπος, περιπου 60 ετών με δύο παιδια (μάλλον εγγόνια) και τη σύζυγο και αρχίζει να με βρίζει με ειρωνία και τρελλό τσαμπουκά, φωνάζοντας ότι απαγορεύονται τα σκυλιά στο πάρκο και ποια νομίζω ότι είμαι και ερχόταν επιθετικά στο μέρος μου, ουρλιαζοντας θα φωνάξω την αστυνομία και θα δεις που θα φύγεις τρέχοντας, κι άλλα τέτοι κομψά. Αρχικά ψιλοφρίκαρα, από την απρόσμενη επιθετική συμπεριφορά. Μετά τα στυλώνω και του λέω να φωνάξει την αστυνομία και να μην ανησυχεί δεν πρόκειται να πάω πουθενά. Για καλή τύχη μου εκείνη την στιγμή περνούσε ομάδα Δίας κι αυτός άρχισε να τους φωνάζει και να τους λέει ότι παράνομα είμαι στο πάρκο και να μου βάλουν πρόστιμο. Ο ένας αστυνομικός αρχικά πήγε να τον ηρεμήσει αλλά αυτός το χαβά του

Μετά κάθισα και απόλαυσα το θέαμα...
 
  • Like
Reactions: lemsted




Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Δεν πρόκειται να αλλάξεις τη συμπεριφορά κανενός με ότι και αν κάνεις!!!! Είναι θέμα παιδείας, δεν θα τον αλλάξεις δυστυχώς.
Συνεχίζεις τις βόλτες σου όπως γουστάρεις γιατί είσαι νομικά καλυμμένος σαν πολίτης και απλά ωτοασπίδες στις βλακειες.
Όσο ανακατεύεσαι με τα σκατα θα βρωμας και εσύ... Απλά απέφυγε τα.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά!!! εμένα δέκα χρόνια δεν μου έχουν κάνει παρατήρηση γιατί οι περισσότεροι με έχουν σκιαγραφήσει ότι είμαι σταθερά και μόνιμα από τους σκυλογονείς που μαζεύουν τις ακαθαρσίες..(και κανείς ποτέ να μη με έβλεπε ,το κάνω πρωτίστως για μένα ούτως ή άλλως ) ..τον τελευταίο καιρό όμως κάποιος ,δεν τον έχουμε δει ποτέ, βγάζει συστηματικά τον σκύλο του και αφήνει πίσω βουνά ,σε συγκεκριμένες γωνίες του δρόμου...εντάξει δεν έχω λόγια για τον τύπο είναι από αυτούς τους απαράδεκτους που χαλάνε την πιάτσα.. ..συνεπώς τις προάλλες στη βόλτα κάποιος γείτονας μπήκε στη διαδικασία να μου συστήσει μην τύχει και του λερώσει η δικιά μου...με πλατύ χαμόγελο του έδειξα τα σακουλάκια μας κι εκεί έληξε το όλο...
 
  • Like
Reactions: lemsted


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Είναι παράνομο. Μάρτυρας χρειάζεται.
Δεν του έγραψα να το χρησιμοποιήσει ;)
Αρκεί, να τον δει ο άλλος ότι το κάνει.
Η ηχογράφηση δε, δεν νομίζω ότι είναι παράνομη, αλλά δεν το λέω και με σιγουριά.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Η αποτύπωση του περιεχομένου της συνομιλίας με τρίτο πρόσωπο, χωρίς την συγκατάθεση του, είναι πλημμέλημα και άπτεται της προστασίας της ιδιωτικής συνομιλίας. Το να υπάρχει ένας μάρτυρας, πρόθυμος να καταθέσει αν χρειαστεί, είναι το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις. Ιδιαίτερα, αν δεν υπάρχει φιλική ή συγγενική σχέση.

Εγώ το έχω πάει στο άλλο άκρο και κουβαλάω μαζί αραιωμένο ξύδι, ώστε να ρίχνω και στα σημεία που κάνει τα τσίσα της... Μήπως να με κοιτάξω??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3