Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Τα πρωτα θεματα που εχω διαβασει στο φορουμ εχουν να κανουν με την αναπαραγωγη... και διαφωνω σε πολλα τα οποια θα ηθελα να καταθεσω απο την οπτικη που τα εχω ζησει...

συμφωνω στο οτι ΔΕΝ πρεπει για κανενα μα κανενα λογο να αναπαραγουμε τα ημιαιμα. Αλωστε η φυση δεν το επιτρεπει σχεδον ποτε .

Ομως...

δεν θεωρω τον εαυτο μου παντωγνωστη για να ξερω αν τα ζωα εχουν σεξουαλικη ζωη μονο απο ενστικτο.... ουτε αν εχουν ψυχη συναισθηματα κτλ κτλ....(αυτος ο εγωισμος ειναι γνωρισμα της μεγαλυτερης ψωναρας του πλανητη του ανθρωπου)

το ολο θεμα μου θυμιζει αγωνα για να μη χασουν χρηματα οι εκτροφεις(και αυτο ειναι μαλλον σωστο) αλλα... ποιοι ειμαστε που θα στειρωσουμε ζωα ετσι?? μαχαιρι γιατι ετσι γουσταρουμε?γιατι ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ(ξεχασα...τα ζωα ειναι ζωα..εμας μας επλασε ο θεος [-o<:dohh::maria:)??

Ειμαι με σκυλια (κυριως λυκοσκυλα ημιαιμα) απο μωρο σχεδον και δεν ζευγαρωσαν ποτε χωρις να το θελουμε....εκτος αν στειρωση νοουμε τη λυση στο προβλημα του να αφηνω το σκυλο μου μονο του να γυρναει και φοβαμαι μην την διακορευσει κανενα ημιαιμο και γεμισουμε με σκυλια-προβληματα ...το να παρατας το ζωο ελευθερο να πηγαινει οπου να ναι αυτο δεν το λεω κυνοφιλια(το παιδι σου θα το αφηνες? αλλα ξεχασα ο σκυλος ειναι ζωο :( )... αμα δεν θελεις να ζευγαρωσει απλα δεν το επιτρεπεις...ουτε χαπια ουτε μαχαιρι στο ζωο...
Τρεμω και μονο στην ιδεα να πληγωσω το φιλο μου....για να μη σχολιασω τα κομενα αυτια..εκτος και αν το βαζετε σε καυγαδες(ελπιζω ΟΧΙ) δυσκολα θα τραυματιστει(κοινη δικαιολογια) αλλοιως εχετε αγορασει μια κινουμενη γλαστρα την οποια κλαδεψατε:(:eek::-|

Για να μην σχολιασω φρασεις του τυπου "θα μπορεις να φροντιζεις 10 σκυλακια κτλ κτλ και αλλα τετοια" για μενα απλα δεν στεκουν.... αμα βαριεσαι και παλι μονο απο αγαπη δεν φροντιζεις το σκυλο σου... αλλα για τη "μοστρα" και "ενα φτανει δειχνω μια χαρα ετσι".."τα αλλα τα βαριεμαι"...ελεος...
ακου βαρετο να φροντιζεις 10 σκυλια....βρωμαει και τετοια? να μην εισαι γρουσουζης και δεν βρωμαει ΤΙΠΟΤΑ!!!

γενα με 12 σκυλακια ειχαμε και δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ . Βεβαια για να μη βιαστουν οσοι συμφωνισουν με αυτο... ειχα την ευχερια του χωρου... 13-15 χρονια τωρα περιμενω να παρω το δικο μου σκυλι γιατι δεν το ηθελα ουτε σε σπιτι(και ας ηταν το ποιο μικρο απο ολλα τα σκυλια) ουτε σε αυλη 10 τετραγωνικα:( Τωρα που εχω χωρο θα το παρω :D:cool:
Σε καθε περριπτωση παντως ΔΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑ.


Το θεμα με την αναπαραγωγη των καθαροαιμων δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα αν βρω ενα καλο απογονο μιας φυλης ισως να μπορω να απευθυνθω σε εκτροφεα για ζευγαρωμα και για τα μικρα (αν ειναι καλο δειγμα ο σκυλος μου) . Βασικα δεν το εχω ακομα και πολλυ το θεμα "καθαροαιμο " και ΔΕΝ θελω να πω κατι αλλο για αυτα γιατι δεν μου αρεσει να λεω πραγματα που δεν στεκουν....

Παντως οποιος δεν θελει γενες ας αφησει ευκολες δικαιολογιες τυπου στειρωση και τετοια...οι φιλοι θελουν θυσιες οχι μαχαιρι ..."μαχαιρωστε σκουπιστε τελειωσατε" :mad:

Εγω παντως αν ειναι να παρω σκυλο(εγω τον λεω φιλο) δεν υπαρχει περιπτωση να τον πληγωσω(δεν κανω τετοια σε φιλους)
Και σε οτι αφορα ασθενιες τις φυσης που λετε οτι μπορει να φανουν αν δεν στειρωθουν αρα μαλλον θανατος εγω δεν θα ακυρωσω τη φυση.Αν ερθει αυτο(ευτυχως ποτε ως τωρα) εγω και ο φιλος μου θα το παλεψουμε μαζι...αλλα μαχαιρι γιατι ισως,μπορει να εμφανιστει ασθενεια ΟΧΙ!!


-Οι ΦΙΛΟΙ θελουν θυσιες και κοπους

-Τα σκυλια που αγορασαμε για να εχουμε ενα γλυκο ζωο για το παιδι, για εμας, για το πως φαινομαστε η απλα για να περναμε 1 ωρα μαζι του μερα παρα μερα θελουν....τις "παρεμβασεις" που προανεφερα :(


Αυτα για αρχη...συγνωμη για το αποτομο δεν κανω επιθεση.. απλα καποια πραγματα για το φτωχο μυαλο μου τα θεωρω φθηνα και ψευτικες δικαιολογιες της βαρεμαρας καποιων
Και πανω απο ολλα δεν θελω να προσβαλω κανενα.... απλα θελω να ξερετε τον τροπο που σκεπτομαι :)

Σας ευχαριστω :rolleyes:
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.
Είσαι κατά της στείρωσης? Μαζί σου και πολλοί άλλοι.
Υπέρ των ανεύθυνων ζευγαρωμάτων? Στο χώρο της κυνοφιλίας είσαι μόνος σου...
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.
Είσαι κατά της στείρωσης?
ΚΑΤΑ σε οτι δεν ειναι στη φυση του εκαστοτε ζωου

Υπέρ των ανεύθυνων ζευγαρωμάτων?
ανευθυνων? αναρωτιεμαι ποιος να εθεσε τους κανονες

Στο χώρο της κυνοφιλίας είσαι μόνος σου...
Ελπιζω να μην ειναι σεξουαλοανωμαλο το σχολιο γιατι θα με κανεις να μετανοιωσω το χρονο που σπαταλισα για αυτη την απαντηση

αν σε ενοχλει η λεξη και δεν ξερεις καλα τη γλωσσα(η λαμβανεις υποψη σου οτι εννοια θελεις για να πεις κατι) να το αλλαξω

:)
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
"Κυνοφιλία" εννοώ την αγάπη για τα σκυλιά χαλάρωσε...
Αυτη την κρυφη ελπιδα ειχα σε ενα βαθυ υπογειο του μυαλου μου



Και κατι αλλο...πως στο καλο αλλαξε το τιτλος του θεματος μου???
Το μαγικο χερακι του διαχειριστη το εκανε??:shock: γιατι ομως?

Ξερω ξερω...ηθελε πολυ να συμετασχει σε ενα μου γραπτο....χαχαχαχ :p

Chloe: Άλλαξα τον τίτλο γιατί ο προηγούμενος "ΤΡΑΒΑΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ" δεν ήταν διόλου κατατοπιστικός.

χαχαχαχα δικαιολογιες...μη φοβασαι ομως...θα αναγνωριστουμε μετα το θανατο μας για το συγκραφικο εργο αυτο χαχαχαχ :D
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
συμφωνω στο οτι ΔΕΝ πρεπει για κανενα μα κανενα λογο να αναπαραγουμε τα ημιαιμα. Αλωστε η φυση δεν το επιτρεπει σχεδον ποτε
.
Τι δεν επιτρέπει η φύση? Την αναπαραγωγή των ημίαιμων? Άφησε ένα ζευγάρι αστείρωτων ημίαιμων ελεύθερο, να δεις πόσα σκυλιά θα μαζευτούν...

δεν θεωρω τον εαυτο μου παντωγνωστη για να ξερω αν τα ζωα εχουν σεξουαλικη ζωη μονο απο ενστικτο....
ΚΑΙ τα ημίαιμα έτσι?

το ολο θεμα μου θυμιζει αγωνα για να μη χασουν χρηματα οι εκτροφεις(και αυτο ειναι μαλλον σωστο)
Οι καλοί εκτροφείς χάνουν χρήματα και μόνο που ασχολούνται με την εκτροφή.

ποιοι ειμαστε που θα στειρωσουμε ζωα ετσι?? μαχαιρι γιατι ετσι γουσταρουμε?γιατι ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ
Οι απόψεις διίστανται. Δεν είναι η στείρωση ο μόνος τρόπος αποφυγής ενός ζευγαρώματος.

Ειμαι με σκυλια (κυριως λυκοσκυλα ημιαιμα) απο μωρο σχεδον και δεν ζευγαρωσαν ποτε χωρις να το θελουμε....
ΓΙΑΤΙ? Είναι στη φύση του ζώου να αποφασίσεις εσύ πότε θα ζευγαρώσει? Με το σκεπτικό σου πάω... προσπαθώ τουλάχιστον!

εκτος αν στειρωση νοουμε τη λυση στο προβλημα του να αφηνω το σκυλο μου μονο του να γυρναει και φοβαμαι μην την διακορευσει κανενα ημιαιμο και γεμισουμε με σκυλια-προβληματα ...το να παρατας το ζωο ελευθερο να πηγαινει οπου να ναι αυτο δεν το λεω κυνοφιλια(το παιδι σου θα το αφηνες? αλλα ξεχασα ο σκυλος ειναι ζωο :( )...
Ελεύθερο? Στο forum ένα 90% είναι κατηγορηματικά ενάντια σ' αυτή την πρακτική.

αμα δεν θελεις να ζευγαρωσει απλα δεν το επιτρεπεις...ουτε χαπια ουτε μαχαιρι στο ζωο...
Πάλι η φύση έχει τον πρώτο λόγο ε? Εσύ είσαι η "φύση"?

Τρεμω και μονο στην ιδεα να πληγωσω το φιλο μου....για να μη σχολιασω τα κομενα αυτια..εκτος και αν το βαζετε σε καυγαδες(ελπιζω ΟΧΙ)
Και πολύ καλά κάνεις. Σχετικά με τα κομμένα αυτιά, επίσης οι απόψεις διίστανται.

Για να μην σχολιασω φρασεις του τυπου "θα μπορεις να φροντιζεις 10 σκυλακια κτλ κτλ και αλλα τετοια" για μενα απλα δεν στεκουν....
Όταν ο άλλος νομίζει ότι η γέννα είναι παίξε-γέλασε, στέκουν και παραστέκουν.

ακου βαρετο να φροντιζεις 10 σκυλια....βρωμαει και τετοια? να μην εισαι γρουσουζης και δεν βρωμαει ΤΙΠΟΤΑ!!!
Ίσως όχι βαρετό αλλά αδύνατο για τους απροετοίμαστους!

γενα με 12 σκυλακια ειχαμε και δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ .
Μπράβο. Γνωρίζεις τι απέγιναν τα σκυλάκια? Οι απόγονοί τους? Οι απόγονοι των απογόνων? Φαντάζομαι κληρονομικές ασθένειες είχες αποκλείσει έτσι δεν είναι?


Το θεμα με την αναπαραγωγη των καθαροαιμων δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα αν βρω ενα καλο απογονο μιας φυλης ισως να μπορω να απευθυνθω σε εκτροφεα για ζευγαρωμα και για τα μικρα (αν ειναι καλο δειγμα ο σκυλος μου) .
Να απευθυνθείς!


Εγω παντως αν ειναι να παρω σκυλο(εγω τον λεω φιλο) δεν υπαρχει περιπτωση να τον πληγωσω(δεν κανω τετοια σε φιλους)
Τα στειρωμένα αδέσποτα δεν είναι φίλοι μας ε? Οκ... μην τον στειρώσεις, κανένας δε σε υποχρεώνει...


Και σε οτι αφορα ασθενιες τις φυσης που λετε οτι μπορει να φανουν αν δεν στειρωθουν αρα μαλλον θανατος εγω δεν θα ακυρωσω τη φυση.
Ακυρώνεις τη φύση κάθε φορά που βάζεις λουράκι στο σκύλο σου.

Αν ερθει αυτο(ευτυχως ποτε ως τωρα) εγω και ο φιλος μου θα το παλεψουμε μαζι...αλλα μαχαιρι γιατι ισως,μπορει να εμφανιστει ασθενεια ΟΧΙ!!
Πολλοί συμφωνούν μαζί σου.
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
.
Τι δεν επιτρέπει η φύση? Την αναπαραγωγή των ημίαιμων? Άφησε ένα ζευγάρι αστείρωτων ημίαιμων ελεύθερο, να δεις πόσα σκυλιά θα μαζευτούν...


ΚΑΙ τα ημίαιμα έτσι?
εννοω οτι αν ηταν στη φυση 2 διαφορετικες αγελες απο 2 φυλες το ποιο πιθανο θα ηταν ημαχη και οχι το ζευγαρωμα...και τις αγελες η φυση τις εχει κατα φυλες χωρισμενες


ΓΙΑΤΙ? Είναι στη φύση του ζώου να αποφασίσεις εσύ πότε θα ζευγαρώσει? Με το σκεπτικό σου πάω... προσπαθώ τουλάχιστον!

Πάλι η φύση έχει τον πρώτο λόγο ε? Εσύ είσαι η "φύση"?
οχι δεν πας...καλη προσπαθεια αλλα οχι με ειλικρινεια :p
εννοω οτι δεν τα παρεμβω μεσα του ....και δεν γενικευω τα παντα οτι ειναι στη φυση ας το αφησουμε να γινεται... αυτο ειναι λιγο λολ:)
αμα τα αφησεις ετσι θα εχουν το προβλημα των κινεζων :D χαχαχ αφου εχουμε παρεμβει στη φυση και μειωσαμε τους κυνδυνους στις κοινωνιες μας(και καλα καναμε) πρεπει σαν αντισταθμισμα να μειωθει καθε γενα αυτης της κοινωνιας..βλεπε κινα-ινδια
οπως και να το κανεις γενα ειναι η φυση...αλλα μονο απο τον ισχυρο!!
στη φυση οπου οι απωλειες ειναι μεγαλες ας γονιμοποιουν ολλα τα ζωα στον κυκλο τους...με εμας ομως που οι κυνδυνοι θανατου νεογνων ειναι λιγοτεροι χρειαζεται λιγος περιορισμος...


Μπράβο. Γνωρίζεις τι απέγιναν τα σκυλάκια? Οι απόγονοί τους? Οι απόγονοι των απογόνων? Φαντάζομαι κληρονομικές ασθένειες είχες αποκλείσει έτσι δεν είναι?
για αυτο ας μην πω τιποτα γιατι θα βριζω παλι την ανπρωπινη αυθαιρεσια και κακια :( παρα ειναι θλιβερο για να το αναφερω αλλα δεν εχει σχεση..αυτα μπορουν να συμβουν και σε εκτροφεια...:( τιποτα αλλο για το θεμα

Τα στειρωμένα αδέσποτα δεν είναι φίλοι μας ε? Οκ... μην τον στειρώσεις, κανένας δε σε υποχρεώνει...
για αυτο που θελουμε να αποκτισουμε λεω :p


Ακυρώνεις τη φύση κάθε φορά που βάζεις λουράκι στο σκύλο σου.
οπως ειπα πριν δεν γενικευω τον ορο φυση σε ολλα δεν ειναι και τοσο λογικο να κραταμε και το μετρο λιγο..αλλα οχι με μαχαιρια :)
 
Last edited:




liajoe

Well-Known Member
Το θεμα με την αναπαραγωγη των καθαροαιμων δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα αν βρω ενα καλο απογονο μιας φυλης ισως να μπορω να απευθυνθω σε εκτροφεα για ζευγαρωμα και για τα μικρα (αν ειναι καλο δειγμα ο σκυλος μου) . Βασικα δεν το εχω ακομα και πολλυ το θεμα "καθαροαιμο " και ΔΕΝ θελω να πω κατι αλλο για αυτα γιατι δεν μου αρεσει να λεω πραγματα που δεν στεκουν....
Αρκετοί εκτροφείς δίνουν κουτάβια σε ανάδοχες οικογένειες οι
οποίες μεγαλώνουν τα σκυλιά - δικά του με την προυπόθεση ότι
θα τα ζευγαρώνουν ανά 2 - 3 χρόνια μια φορά.

Παντως οποιος δεν θελει γενες ας αφησει ευκολες δικαιολογιες τυπου στειρωση και τετοια...οι φιλοι θελουν θυσιες οχι μαχαιρι ..."μαχαιρωστε σκουπιστε τελειωσατε" :mad:

Εγω παντως αν ειναι να παρω σκυλο(εγω τον λεω φιλο) δεν υπαρχει περιπτωση να τον πληγωσω(δεν κανω τετοια σε φιλους)
Και σε οτι αφορα ασθενιες τις φυσης που λετε οτι μπορει να φανουν αν δεν στειρωθουν αρα μαλλον θανατος εγω δεν θα ακυρωσω τη φυση.Αν ερθει αυτο(ευτυχως ποτε ως τωρα) εγω και ο φιλος μου θα το παλεψουμε μαζι...αλλα μαχαιρι γιατι ισως,μπορει να εμφανιστει ασθενεια ΟΧΙ!!
Η σημερινή εποχή έχει αλλάξει πολύ.

Τα περισσότερα σκυλιά μας ήταν αρσενικά και είχαμε κάποια
θυληκά αλλά πάντα θυμάμαι τους γονείς μου να τρέχουν
από δώ και από εκεί για να μήν υπάρχουν ατυχήματα :p

Πίστευω ότι όταν έχεις πολλά σκυλιά είναι το καλύτερο
για όλους. Οπως επίσης και όταν έχεις σκυλιά εργασίας. :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν έχω καταλάβει το νόημα του post ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι καλύτερα αν μπορείς να μην στειρώσεις το ζώο σου, τουλάχιστον για μένα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ επίσης ότι τα ζώα ακολουθούν ένστικτα και δεν "αγαπούν" αυτά είναι λυμένα από την επιστήμη πολύ καιρό. Κάποιοι πιστεύουν το ίδιο και για τους ανθρώπους.

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι καλοί εκτροφείς όχι μονο δεν χάνουν αλλά ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ λεφτά από τα ζευγαρώματα ακατάλληλων ζώων. Οι πρώην ιδιοκτήτες ακατάλληλων για οποιονδήποτε λόγο σκύλων είναι οι καλύτεροι και πολυπληθέστεροι πελάτες τν εκτροφέων που κάνουν καλά την δουλειά τους ... ;)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν έχω καταλάβει το νόημα του post ...
Τιποτα Denis απλα ειμαι πολυ νεος στο φορουμ και διαβασα λιγακι....ε ειδα καποια πραγματα για τα οποια διαφωνουσα καθετα μια και τα θεωρουσα απαραδεκτα και μου ηρθε να το "φωναξω" σε ενα θεμα :rolleyes:

:cool: :D
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
δεν θεωρω τον εαυτο μου παντωγνωστη για να ξερω αν τα ζωα εχουν σεξουαλικη ζωη μονο απο ενστικτο.... ουτε αν εχουν ψυχη συναισθηματα κτλ κτλ....(αυτος ο εγωισμος ειναι γνωρισμα της μεγαλυτερης ψωναρας του πλανητη του ανθρωπου)
Η μεγαλυτερη ψωναρα του πλανητη ειναι η μονη, δυστυχως ή ευτυχως, που κατεχει τη λογικη, και η μονη που μπορει να ακολουθησει την επιστημονικη μεθοδο και να οδηγηθει σε συμπερασματα... ετσι καποιοι ανθρωποι εχουν καταληξει μεσω της επιστημονικης μεθοδου οτι ολα τα ειδη και οχι μονο ο σκυλος βασιζουν τη σεξουαλικη τους ζωη και συμπεριφορα στο ενστικτο. Αυτο σημαινει οτι ψαχνουν τα χαρακτηριστικα στο αλλο φυλο που:
α. θα εξασφαλισουν καλυτερη υγεια, ζωη κλπ χαρακτηριστικα στους απογονους
β. θα εξασφαλισουν την καλυτερη επιβιωση στους απογονους


ο ανθρωπος δεν ειναι εξαιρεση απ'τον κανονα αυτον οπως και τους αλλους της φυσης. Κοινως ο "ερωτας" ειναι, στην πραγματικοτητα, παραμυθακι για τα παιδακια και τριχες κατσαρες. :)
Οι διαφορες του ανθρωπου βασιζονται στην ιδιομορφη εξελικτικη του πορεια. Αλλα δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να επεκταθουμε αλλο καθως θα ξεφυγουμε.
Ψυχη παντως εχουν ΟΛΑ τα οντα. Στην πραγματικοτητα, η ψυχη δεν ειναι κατι υπερφυσικο. Ειναι αυτο που σπρωχνει κατι να εχει καποια συμπεριφορα. Ειναι το "εγω" ή το "ειναι". Το ιδιο ισχυει και για τα συναισθηματα: δε νομιζω οτι ειπε κανεις πως τα σκυλια, ή οποιοδηποτε αλλο ζωντανο δεν εχει συναισθηματα. Η ποιοτητα* των συναισθηματων, φυσικα, εξαρταται απο την επεξεργαστικη ικανοτητα του φεροντος. Η επεξεργαστικη ικανοτητα σχετιζεται, οπως ειναι λογικο, και με το ευρος συναισθηματων καθως και "αποχρωσεων" των συναισθηματων που νιωθει ενα ον, ως αποτελεσμα της εκτενεστερης αναλυτικης δυναμικης. Για παραδειγμα, ενας σκυλος μπορει να ειναι χαρουμενος επειδη θα παει βολτα. Η χαρα εδω ειναι το συναισθημα. Σε εναν ανθρωπο τα πραγματα δεν ειναι παντα τοσο απλα.

*προσοχη: αλλο ειναι η ποιοτητα, και αλλο το ειδος των συναισθηματων. Αυτα τα δυο δεν πρεπει να τα μπερδευουμε! για παραδειγμα, δε σημαινει απαραιτητα οτι ενα ον με μεγαλη "επεξεργαστικη ικανοτητα" θα ειναι χαρουμενο και ενα ον με μικρη θα ειναι λυπημενο.

το ολο θεμα μου θυμιζει αγωνα για να μη χασουν χρηματα οι εκτροφεις(και αυτο ειναι μαλλον σωστο) αλλα... ποιοι ειμαστε που θα στειρωσουμε ζωα ετσι?? μαχαιρι γιατι ετσι γουσταρουμε?γιατι ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ(ξεχασα...τα ζωα ειναι ζωα..εμας μας επλασε ο θεος [-o<:dohh::maria:)??
Δεν ηταν ΟΛΑ τα ζωα που ειχα στειρωμενα. Ομως δεν αφησα κανενα να ζευγαρωσει. :)
Παντως, καποια πραγματα τα κανουμε εμεις για τα σκυλακια μας γιατι οντως εμεις ξερουμε ενω τα σκυλακια μας οχι (βλ εμβολια, φαρμακα, καθαρισμα δοντιων, να μην του επιτρεψουμε να φαει τα depon που εχει βαλει στο ματι κοκ)
και αληθεια δεν βλεπω που ειναι το κακο σ'αυτο :confused:
ή πιστευεις μηπως οτι ο σκυλος σου εχει καμια ορεξη να του καθαρισεις τα δοντια ή να του κανεις εμβολια; :D

το να παρατας το ζωο ελευθερο να πηγαινει οπου να ναι αυτο δεν το λεω κυνοφιλια(το παιδι σου θα το αφηνες? αλλα ξεχασα ο σκυλος ειναι ζωο :( )... αμα δεν θελεις να ζευγαρωσει απλα δεν το επιτρεπεις...ουτε χαπια ουτε μαχαιρι στο ζωο...
Τρεμω και μονο στην ιδεα να πληγωσω το φιλο μου....για να μη σχολιασω τα κομενα αυτια..εκτος και αν το βαζετε σε καυγαδες(ελπιζω ΟΧΙ) δυσκολα θα τραυματιστει(κοινη δικαιολογια) αλλοιως εχετε αγορασει μια κινουμενη γλαστρα την οποια κλαδεψατε:(:eek::-|
Για να μην σχολιασω φρασεις του τυπου "θα μπορεις να φροντιζεις 10 σκυλακια κτλ κτλ και αλλα τετοια" για μενα απλα δεν στεκουν.... αμα βαριεσαι και παλι μονο απο αγαπη δεν φροντιζεις το σκυλο σου... αλλα για τη "μοστρα" και "ενα φτανει δειχνω μια χαρα ετσι".."τα αλλα τα βαριεμαι"...ελεος...
Συμφωνω οτι δεν ειναι κυνοφιλια να παρατας καποιο ζωο. Συμφωνω περι κομμενων αυτιων. Στα υπολοιπα ομως διαφωνω. Το να φροντιζεις σωστα 10 σκυλια δεν ειναι το ιδιο με το να φροντιζεις 1 ή 2 και το ξερεις καλα. Δεν ειναι καθολου θεμα βαρεμαρας. Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι δουλευουν, εχουν και αλλες υποχρεωσεις και δεν ειναι κατι απλο να φροντισεις σημερα σωστα οχι 10 αλλα 1 σκυλο... ετσι συχνα οι byb τα εχουν σε αθλιες συνθηκες, οχι απαραιτητα λογω βαρεμαρας, αλλα ελλειψει χρονου ή για αλλους λογους.. αυτο δε σημαινει οτι ειναι σωστο ;)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν ηταν ΟΛΑ τα ζωα που ειχα στειρωμενα. Ομως δεν αφησα κανενα να ζευγαρωσει. :)
Παντως, καποια πραγματα τα κανουμε εμεις για τα σκυλακια μας γιατι οντως εμεις ξερουμε ενω τα σκυλακια μας οχι (βλ εμβολια, φαρμακα, καθαρισμα δοντιων, να μην του επιτρεψουμε να φαει τα depon που εχει βαλει στο ματι κοκ)
και αληθεια δεν βλεπω που ειναι το κακο σ'αυτο :confused:
ή πιστευεις μηπως οτι ο σκυλος σου εχει καμια ορεξη να του καθαρισεις τα δοντια ή να του κανεις εμβολια; :D
Το κακο ειναι οτι τα βαζεις ολλα στον ιδιο κουβα...αλλο η καθαριοτητα οπως σε ενα παιδι(που καμια φορα δεν θελουν) και αλλο τα χειρουργεια και η στειρωση αλλο πραγμα!! μην τα σακουλιαζεις ολλα...
στειρωση ειναι σαν να κανεις το ιδιο σε μια γυναικα γιατι λεει μπορει να παθει καρκινο εκει:shock: η ακομα στα αρσενικα που ειναι ακομα χειροτερη η στειρωση με ευνουχισμο(οι ευνουχοι ανθρωποι της αρχαιοτητας εμφανιζαν σημαδια θυληπρεπειας).ναι ξερω στα θυλικα κανουμε στειρωση αλλα ειναι εξισου κακο...
μην μπερδευεις εμβολια με στειρωσεις..καμια σχεση...

(για ζευγαρωμα απλα να ειμαστε προσεκτικοι και οχι πρακτικες : μαχαιρωστε σκουπιστε τελειωσατε...) και σχολια του τυπου δεν υπαρχει χρονος γιατι εχουμε και δουλειες δεν το δεχομαι...εγω 13 χρονια θελω σκυλο δικο μου οχι της οικογενειας και δεν παιρνω γιατι δεν ειχα χρονο!οποιος δεν εχει χρονο να μην παιρνει σκυλο τοτε...Οι ποιο πολλοι περνουν σκυλο γιατι ειναι της μοδας...λεω ψεματα?:mad:


:)


Ειπες : "Ομως δεν αφησα κανενα να ζευγαρωσει." Ετσι γινεται... αμα θελεις ολλα γινονται ;)
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
(για ζευγαρωμα απλα να ειμαστε προσεκτικοι και οχι πρακτικες : μαχαιρωστε σκουπιστε τελειωσατε...)
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω εγώ που θέλω π.χ να ζευγαρώσω τη σκύλα μου για να είμαι προσεκτική?
Εκτός αν εννοείς να προσέχω να μη ζευγαρώσει - κάτι με το οποίο συμφωνώ.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω εγώ που θέλω π.χ να ζευγαρώσω τη σκύλα μου για να είμαι προσεκτική?
Εκτός αν εννοείς να προσέχω να μη ζευγαρώσει - κάτι με το οποίο συμφωνώ.
οχι οχι..εννοω οτι αν ΔΕΝ θελουμε να ζευγαρωσει να βρουμε αλλους τροπους και οχι τη στειρωση... αυτο λεω :)
ναι οπως ειπες η καλλιτερη λυση ειναι να προσεχουμε να μη ζευγαρωσει αν δεν θελουμε ;)
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
καλημέρα.
Η Chiara είναι 2 1/2 ετών καθαρόαιμη γ.π. αγορασμένη από έλληνα εκτροφέα. Οι γονείς της προέρχονται από διαφορετικά ελληνικά εκτροφεία. Κατά την αρχική εκπαίδευση ο εκπαιδευτής είχε διαγνώσει ότι ήταν λίγο άτακτη, επίμονη και γενικά στον κόσμο της (κατά την καλή έννοια). Ρωτώντας τον εκτροφέα αλλά και τον εκπαιδευτή μου είπαν ότι θα στρώσει ο χαρακτήρας της με μια γέννα (ισχύει;).
Επειδή τέλος Γενάρη 2009 αναμένουμε οίστρο να την ζευγαρώσω; Ο εκτροφέας του πατέρα της αναλαμβάνει την διαδικασία, με κάποιον κανονισμό στο μοίρασμα των κουταβιών, μάλιστα μου πρότεινε αν επιθυμώ να του τα αφήσω όλα. Ο εκτροφέας της μητέρας της μου ζήτησε έξοδα επίβασης, έξοδα διαμονής (για περίπου 70 μέρες) και έδειξε πλήρη αδιαφορία για τα κουτάβια.
Το θέμα είναι, αν την ζευγαρώσω θα αλλάξει ο χαρακτήρας, γενικά θα της κάνει καλό; Τα κουτάβια, όσα μου αναλογούν, θα μπορέσω να τα διαχειριστώ, μένω σε πολυκατοικία και φοβάμαι μη μου μείνουν και δημιουργήσω πρόβλημα σε αυτά αλλά και στην πολυκατοικία;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν είναι λόγος να τη ζευγαρώσεις το γεγονός ότι είναι ατίθαση η σκύλα. Οι προβληματικές συμπεριφορές διορθώνονται με εκπαίδευση και ασκήσεις υπακοής και όχι με ζευγαρώματα.

Πριν ζευγαρώσεις:
Κάνε εξετάσεις για γεννετικά ελλατώματα που σχετίζονται με την φυλή (δυσπλασία οπωσδήποτε) και κατέβασε την και σε καμιά έκθεση πρώτα για να δεις τι «πουλιά πιάνει».

Σχετικά με τα υπόλοιπα:
Προετοιμάσου για κλεισούρα 2 μηνών στο σπίτι
Για πιθανες επιπλοκές στη γέννα που ισως κοστισουν την ζωη της σκυλας
Για το ενδεχόμενο να μην ταΐζει η σκύλα τα κουτάβια και να τα ταΐζεις εσύ μέρα νύχτα κάθε δυο ώρες.
Για πιθανο θάνατο κάποιων κουταβιών από διάφορες αιτίες
Για το ενδεχόμενο να σου μείνουν αμανάτι τα κουτάβια για πάνω από 2 μήνες και να γίνει το σπίτι σου κυνοκομειο.

Εγώ δεν θα ζευγάρωνα. ;)
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Οπως τα γράφεις έχεις δίκιο, μακάρι να ξερες πόσες συζητήσεις έχω κάνει και πόσες φορές έχω διαβάσει τα διάφορα ποστ στο φορουμ. Να πώ την αλήθεια δεν έχω πεισθεί 100% για το ναι/όχι. Το καλοκαίρι παρ᾽ολίγο να την δίναμε για ζευγάρωμα, αλλά μας την ζήτησαν για τρείς μήνες να κάτσει στον εκτροφέα και το απορρίψαμε. Η οικογένεια δεν μπορούσε να την αποχωρισθεί για τέτοιο χρονικό διάστημα.
Οσο για την έκθεση που αναφέρεσαι, ο ΚΟΕ μας στέλνει έντυπα συμμετοχής αλλά δεν έχουμε κατέβει, δεν γνωρίζουμε την διαδικασία. Μπορεί να αναλάβει κάποιος γνώστης να παρουσιάσει το σκυλί στην έκθεση ή λέω μπαρούφες;
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το δείχνει ο εκτροφέας του ;)

Μπορεί να βελτιωθεί ο χαρακτήρας της θηλυκιάς ναι ... αλλά όχι σίγουρα και ΙΣΩΣ αλλάξει και τόσο που να μην σας ικανοποιεί, πχ ένα σκυλί ατίθασο αλλά κουτάβι μπορεί ωριμάζοντας (αυτό οπερίπου γινεται) να δείξει επιθετικότητα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τη Rottie ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη