Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Το δείχνει ο εκτροφέας του ;)

Μπορεί να βελτιωθεί ο χαρακτήρας της θηλυκιάς ναι ... αλλά όχι σίγουρα και ΙΣΩΣ αλλάξει και τόσο που να μην σας ικανοποιεί, πχ ένα σκυλί ατίθασο αλλά κουτάβι μπορεί ωριμάζοντας (αυτό οπερίπου γινεται) να δείξει επιθετικότητα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τη Rottie ;)
Με συγχωρείς, μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανα; Βλέπεις είμαστε και πρωτάρηδες, μην την πατήσουμε......
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για κάποιον να παρουσιάσει τον σκύλο στην έκθεση.
Μπορεί να τον παρουσιάσει ο εκτροφέας του, και μαζί να συννενοηθείτε και όποια εκπαίδευση χρειάζεται για αυτό ...
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Καλημέρα, ίσως αυτά που θα πω να μην αρέσουν αλλά θα τα πώ
Μας αρέσει ή όχι οι σκύλοι όπως εμείς και όλα τα ζώα του ζωικου βασιλείου έχουν έμφυτη την τάση να ζευγαρώνουν και τα ημιαιαμα φυσικα , είχα από μικρη σκυλια πάντα ημίαιαμα και πάντα ζευγαρώναν ,ξέρω ότι θα άρχισετε να απαριθμήτε ένα σωρό λόγους που δεν πρέπει να ζευγαρώνουν τα σκυλιά ,τους διάβασα σε άλλα ποστ και δεν με έπεισαν στο τόσο, για μένα η φύση ξέρει πάντα καλύτερα.
Για τους λόγους που έχετε γράψει ότι δεν πρέπει να ζευγαρώνουν τοτε κανένα ζωο στον πλανητη δεν θα έπρεπε να ζευγαρώνει ουτε ο άνθρωπος....δεν νομίζω όλοι εσείς να είστε 1.80 με τέλεια χαρακτηριστικά ; ( μοντέλα φυλής ) τότε ας στειρώσουμε και όλους τους κοντους χοντρούς και άσχημους.
Φυσικά κάθε εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνη και για την μητερα και για τα μωρα ...τότε ας στειρώσουμε και τις γυναικες να μην πάθουν κακό.
Οσο για την τύχη των κουταβιών ; σας έχει εγγυηθει ποτε κανείς την τύχη των παιδιών που γεννιουνται;
Ποιοι είμαστε εμείς που θα το παίξουμε Θεοί στο όνομα της ζωοφιλίας ; και τι είναι τελικά κυνοφιλία ; κατα εσάς; το να πάρεις ένα καθαρόαιμο πρωταθλητή για να καλύψεις την ματαιοδοξία σου ; οχι ευχαριστω δεν θα πάρω κυνοφιλία για μένα είναι να πάρεις ένα αδέσποτο και να του δώσεις τροφή αγαπη και στεγή , να σέβεσαι τις ανάγκες του και την φύση του.
 


greco99

New Member
2 Φεβρουαρίου 2009
2
0
Καλημέρα,
όσο πιο πολλά posts διαβάζω, τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Εχω δύο Μαλτεζάκια, ο μεγάλος είναι 5,5 ετών και η μικρή είναι το νέο μέλος και είναι τώρα 8-9 μηνών. Αυτή την στιγμή τείνω προς την στείρωση της μικρής. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Δυστηχώς είμαι μόνος στην φροντίδα τους και δεν νομίζω να τα καταφέρω εαν εχουμε κάποια γέννα (παρολο που δεν δουλεύω υπάρχουν και κάποια προβλήματα υγείας που καταναλώνουν αρκετό απο τον χρόνο μου.)
Παράλληλα, αυτή την εποχή θα έχει την πρώτη της περίοδο και απο οσα έχω μάθει δεν πρέπει να ζευγαρώσει τώρα, πράγμα όμως σχεδόν αδύνατο γιατί δεν υπάρχει τρόπος να τους χωρίσω για λίγο καιρό.
:confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Bouki: Μπορεί να μην έχεις πειστεί, αλλά τα περί φύσης λέγονται για να λέγονται. Ο σκύλος ζει μαζί μας, εξαρτάται από εμάς και μόνος του δύσκολα επιβιώνει. Μπορεί για σένα κυνοφιλία να είναι η υιοθεσία αδέσποτου, για άλλους όμως είναι η πρόνοια για να ΜΗΝ υπάρχουν αδέσποτα. Και καλώς ή κακώς ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι ο έλεγχος των γεννήσεων. Αν εσύ λοιπόν έχεις ζευγαρώσει τόσα ημίαιμα σκυλιά, έχεις δημιουργήσει δυναστείες σκύλων, πολλοί εκ των οποίων είναι σήμερα στο δρόμο. Και τι έγινε αν μαζέψεις έναν, δύο, τρεις απ' αυτούς? ΔΕΝ υπάρχουν αγαπητή μου αρκετά σπίτια για όλα τα αδέσποτα. Καλό είναι λοιπόν να μην φτιάχνουμε καινούρια.
Τώρα πώς εσύ ξέρεις ότι όποιος έχει καθαρόαιμο είναι και ματαιόδοξος... δεν γνωρίζω. Κάτι θα έχεις ακούσει μάλλον. Πόσων ετών είσαι αλήθεια? Γιατί για τα παραπάνω επιχειρήματα δικαιολογούνται οι έφηβοι. Οι υπόλοιποι απλώς εθελοτυφλούν.

Greco99:
Ένας απλός τρόπος να τα χωρίσεις είναι να κρατάς σε ένα δωμάτιο το ένα και σε άλλο το άλλο, εφ΄όσον δεν υπάρχει άλλη λύση. Και να τα επιτηρείς. Και ναι, δεν πρέπει να τα αφήσεις να ζευγαρώσουν, κι όχι μόνο γιατί δεν μπορείς να αναλάβεις τη γέννα (άραγε ξέρεις τίποτε για τις γέννες?). Αν δεν μπορείς να τα επιτηρείς και να απομακρύνεις τη σκυλίτσα σε κάθε οίστρο της, στείρωσέ τη. (Εγώ αυτό θα έκανα, αλλά οι απόψεις διίστανται).
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
@ bouki

Γειά σου φίλε/η ,

Καταρχήν να σου πω πως είμαι 189cm , αρκετά γυμνασμένος , καστανόξανθος , με γκριζοπράσινα μάτια (γιατί ίσως να πάιζει και ρόλο...ποιός ξέρει?! :) ).

Εν συνεχεία δεν θα σου πω εγώ αν κάνεις καλό ή κακό , θα ήθελα εσύ να μου εξηγήσεις γιατί νομίζεις ότι κάνεις καλό ζευγαρώνωντας τα σκυλάκια σου και γιατί μάχεσε υπέρ αυτής της ιδέας.

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί αναγνωρίζουμε στα σκυλιά το δικαίωμα στο σεξ και στην τεκνοποίηση αλλά δεν αναγνωρίζουμε σε άλλα ζώα ούτε το ίδιο το δικαίωμα της ζωής (ποντίκια , αρουραίους , κατσαρίδες , κουνούπια , μύγες , ακρίδες , αράχνες , φίδια , σκορπιούς , ψύρρες , κ.α.)?

Τελικά υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια για το κάθε τι ή όλα πρέπει να κρίνονται το ίδιο? :rolleyes:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
δεν νομίζω όλοι εσείς να είστε 1.80 με τέλεια χαρακτηριστικά ;
Εγω είμαι
τότε ας στειρώσουμε και όλους τους κοντους χοντρούς και άσχημους.
Καθόλου κακή ιδέα, θα αυξηθεί και ο τουρισμός
κυνοφιλία για μένα είναι να πάρεις ένα αδέσποτο και να του δώσεις τροφή αγαπη και στεγή , να σέβεσαι τις ανάγκες του και την φύση του.
Άξιος, συγχαρητήρια.

Αν μπορείς να διασφαλίσεις απο τις γέννες που θα κάνεις οτι δεν θα υπάρξει κανένα αδέσποτο ούτε απο τα σκυλιά σου ούτε απο τα προϊόντα τους, τότε βάλτα να γνωρίσουν τον έρωτα, το θαύμα της γέννας και ολά αυτά που λέτε εσείς η κυνόφιλοι των αδέσποτων...
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
@ bouki

Γειά σου φίλε/η ,

Καταρχήν να σου πω πως είμαι 189cm , αρκετά γυμνασμένος , καστανόξανθος , με γκριζοπράσινα μάτια (γιατί ίσως να πάιζει και ρόλο...ποιός ξέρει?! :) ).

Εν συνεχεία δεν θα σου πω εγώ αν κάνεις καλό ή κακό , θα ήθελα εσύ να μου εξηγήσεις γιατί νομίζεις ότι κάνεις καλό ζευγαρώνωντας τα σκυλάκια σου και γιατί μάχεσε υπέρ αυτής της ιδέας.

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί αναγνωρίζουμε στα σκυλιά το δικαίωμα στο σεξ και στην τεκνοποίηση αλλά δεν αναγνωρίζουμε σε άλλα ζώα ούτε το ίδιο το δικαίωμα της ζωής (ποντίκια , αρουραίους , κατσαρίδες , κουνούπια , μύγες , ακρίδες , αράχνες , φίδια , σκορπιούς , ψύρρες , κ.α.)?

Τελικά υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια για το κάθε τι ή όλα πρέπει να κρίνονται το ίδιο? :rolleyes:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Γεια σου και εσενά ,
καταρχήν δεν ζευγαρώνω τα σκυλάκια μου με το ζόρι , θεωρώ ότι είναι ανφέρετο δικαιωμά τους όπως και όλων των ζώων.
Ποιος σου είπε ότι δεν αναγνωρίζω το ίδιο δικαιώμα και στα άλλα ζώα ; ποντικια , μυγες , κατσαρίδες κτλ αν μιλούσατε για στείρωση των αραχνών το ίδιο αντίθετη θα ήμουν.
Φυσικά και όλα τα ζώα πρέπει να κρίνονται το ίδιο,καλε μου φίλε/η για αυτο μίλησα και για στείρωση γυναικών , αν το καλοσκεφτείς θα γλιτώναμε πολλούς θανάτους από καρκίνο του τραχήλου , αλλά κάτι τέτοιο θα το θεωρούσαμε βάρβαρο .
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν τους έχεις στερήσει κανένα "αναφαίρετο" δικαίωμά τους?
Τα αφήνεις να πηγαίνουν όπου θέλουν και να κάνουν ό,τι θέλουν, σύμφωνα με τη φύση τους?
Μήπως τους έχεις δώσει ΕΝΤΟΛΕΣ?
Μήπως τους έχεις φορέσει λουράκι?
Μήπως πηγαίνουν όπου θες εσύ όποτε θες εσύ?
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Ποιος σου είπε ότι δεν αναγνωρίζω το ίδιο δικαιώμα και στα άλλα ζώα ; ποντικια , μυγες , κατσαρίδες κτλ αν μιλούσατε για στείρωση των αραχνών το ίδιο αντίθετη θα ήμουν.
Δηλαδή αν θα γεμίσει ψείρες το κεφάλι σου δεν θα τις σκοτώσεις αλλά θα τις αφήσεις να αναπαραχθούν σύμφωνα με την φύση.....
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
@ bouki

Να υποθέσω λοιπόν ότι εσύ δεν χρησιμοποιείς εντομοκτόνα , δεν σκοτώνεις την ενοχλητική μύγα , δεν τρώς κρέας φυσικά και κανονικά δεν θα πρέπει να τρώς ούτε λαχανικά (είναι ζωντανοί οργανισμοί και αυτοί που γεννιούνται , μεγαλώνουν , έχουν χαρακτήρα και αναπαράγονται) , φυσικά δεν οδηγείς (καταστρέφεις το οικοσύστημα) , καταναλώνεις ενέργεια προερχόμενη μόνο από ανανεώσιμες πηγές , κλπ.

Αφού λοιπόν μου εξηγήσεις:

1. Πως ζείς?
2. Πως μπαίνεις στο ίντερνετ?
3. Που ζείς?

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?

Όπου αδέσποτα σημαίνει πόνος , εγκατάλειψη , πείνα , φρικτός θάνατος και πολλά άλλα. :rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σιγά μη σκοτώσουμε τις ψείρες ainte! Εδώ αφήνουμε τους ιούς να αναπαράγονται (που αν μπορούσαμε ας κάναμε κι αλλιώς).
Όσο για τις κατσαρίδες bouki σε θαυμάζω... Προσωπικά, όσο και να το θέλουν, δεν τους επιτρέπω να αναπαραχθούν έτσι και τις τσακώσω στο mood.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Δεν τους έχεις στερήσει κανένα "αναφαίρετο" δικαίωμά τους?
Τα αφήνεις να πηγαίνουν όπου θέλουν και να κάνουν ό,τι θέλουν, σύμφωνα με τη φύση τους?
Μήπως τους έχεις δώσει ΕΝΤΟΛΕΣ?
Μήπως τους έχεις φορέσει λουράκι?
Μήπως πηγαίνουν όπου θες εσύ όποτε θες εσύ?

Και στο παιδί μου βάζω ορια και κανόνες ( εντολες αν το θες )
οχι δεν τους φοραω λουρι ( εκτος όταν ήταν κουταβια για την προστασια τους όπως κραταω το παιδί μου απο το χερι )
Οχι δεν πηγαινουν όπου θέλω εγω και οποτε θέλω.
Παρόλα αυτα στις ερωτήσεις σου ακόμα και ναι να είχα απαντησει δεν βλεπω βαρβαροτητα
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εσύ μίλησες για ΦΥΣΗ όχι εγώ.
Στο βασικό ερώτημα δεν απάντησες όμως.
Είπε ο djdoctor:
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ρε παιδιά μια σοβαρη απαντηση δεν πήρα ,
μου μιλατε τοση ώρα για ψείρες και κατσαριδες οκ αν θεωρειται το σκύλο σας κατσαριδα είναι δικό σας θέμα.
Δεν μου απαντήσατε στο βασικό μου ερωτημα γιατι δεν αρχίζουμε και τις στειρώσεις στο ανθρώπινο είδος ; αχ ξέχασα εμεις ήμαστε ανώτεροι !!!! στα λιοντάρια ; στις τίγρεις ξέρετε πόσοι κίνδυνοι υπαρχουν για τα νεαρα λιονταρακια ; και τους πιγκουινους γιατι να μην τους στειρώσουμε; καλό θα τους κάνουμε να μην ταλαιπωρούνται!!!!
Οσό για τα αδέσποτα θα συμφωνήσω δεν ζευγαρώνουμε ένα σκυλι και μετα πεταμε τα κουταβια στο δρόμο 2 φορες που είχε ζευγαρώσει η σκύλα μου βρήκα αξιοπιστα σπίτια και έδωσα τα κουταβια, με όλα έχω ακόμα επαφη.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
αν θεωρειται το σκύλο σας κατσαριδα είναι δικό σας θέμα.
Αν τα σκυλιά τα θεωρείς ανώτερα απο τις κατσαρίδες και τις ψείρες και γω θεωρώ τον άνθρωπο ανώτερο απο τα σκυλιά.
Και αφού είμαι ανώτερος, δεν τους επιτρέπω να αναπαραχθούν όπως δεν επιτρέπω και στις ψείρες.
Οπως εσύ επεμβαίνεις στην φύση, κάνοντας τα ζώα κατοικίδια έτσι και γω επεμβαίνω και δεν αφήνω τα κατοικίδια μου να αναπαραχθούν.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
μου μιλατε τοση ώρα για ψείρες και κατσαριδες οκ αν θεωρειται το σκύλο σας κατσαριδα είναι δικό σας θέμα.
Και βέβαια το θεωρούμε ίσο με την κατσαρίδα , όπως και εσύ με την γυναίκα.
Ή κάνω λάθος?

Εγώ λοιπόν συμφωνώ μαζί σου οπότε δεν έχω και κάτι να σου πώ.

Θα μου απαντήσεις λοιπόν στο:

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Αν τα σκυλιά τα θεωρείς ανώτερα απο τις κατσαρίδες και τις ψείρες και γω θεωρώ τον άνθρωπο ανώτερο απο τα σκυλιά.
Και αφού είμαι ανώτερος, δεν τους επιτρέπω να αναπαραχθούν όπως δεν επιτρέπω και στις ψείρες.
Οπως εσύ επεμβαίνεις στην φύση, κάνοντας τα ζώα κατοικίδια έτσι και γω επεμβαίνω και δεν αφήνω τα κατοικίδια μου να αναπαραχθούν.
Οκ τώρα καταλαβα ..γιατί τόσο καιρό από αυτα που διαβαζα είχα την εντυπωση ότι μαχεστε για το καλό τους αφου το θέτεις έτσι οκ αυτο ήθελα να καταλαβω
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Και βέβαια το θεωρούμε ίσο με την κατσαρίδα , όπως και εσύ με την γυναίκα.
Ή κάνω λάθος?

Εγώ λοιπόν συμφωνώ μαζί σου οπότε δεν έχω και κάτι να σου πώ.

Θα μου απαντήσεις λοιπόν στο:

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?

Σου απαντησα αλλά μάλλον δεν το είδες!!!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
2 φορες που είχε ζευγαρώσει η σκύλα μου βρήκα αξιοπιστα σπίτια και έδωσα τα κουταβια, με όλα έχω ακόμα επαφη.
Έχεις επαφή και με τα παιδιά τους?
Με τα παιδιά των παιδιών τους?
ΔΕΝ απάντησες. Η ερώτηση είναι: ΠΩΣ ΒΟΗΘΑΣ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12