Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις τους,
ακόμα κι αν είχα μια μικρή αμφιβολία :rolleyes:για το ηθικο του πραγματος ,καταφέρατε και την εξαλείψατε και αυτήν;)
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Έχεις επαφή και με τα παιδιά τους?
Με τα παιδιά των παιδιών τους?
ΔΕΝ απάντησες. Η ερώτηση είναι: ΠΩΣ ΒΟΗΘΑΣ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ?
εγώ ; έχω μαζέψει άπειρα αδεσποτα ... εσύ τι έχεις κανει;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αγαπητή μου ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ αμφιβολία. Δεν προσπάθησες να καταλάβεις αν και γιατί είσαι λάθος. Σκοπός σου εξ αρχής ήταν να αποδείξεις ότι οι υπόλοιποι σφάλουμε. Και φυσικά απέτυχες παταγωδώς. Γι' αυτό και σου τέλειωσαν τα επιχειρήματα και απαντήσεις δεν πήραμε.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! Άλλο ένα μέλος που βοήθησε άλλους να καταλάβουν πόσο καταστροφική είναι η ανθρώπινη ανοησία για τα ζώα.
εγώ ; έχω μαζέψει άπειρα αδεσποτα ... εσύ τι έχεις κανει;
Πάντως δεν έχω δημιουργήσει αδέσποτα.
Πάμε πάλι: ΠΩΣ ΒΟΗΘΑΣ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΝΤΑΣ ΗΜΙΑΙΜΑ?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Οσό για τα αδέσποτα θα συμφωνήσω δεν ζευγαρώνουμε ένα σκυλι και μετα πεταμε τα κουταβια στο δρόμο 2 φορες που είχε ζευγαρώσει η σκύλα μου βρήκα αξιοπιστα σπίτια και έδωσα τα κουταβια, με όλα έχω ακόμα επαφη.
Αυτό εννοείς?...Απάντηση σε αυτό?

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?
Αυτό που γράφεις είναι απάντηση στο "γιατί να μην πετάμε τα σκυλιά μας στο δρόμο βοηθά το πρόβλημα των αδεσπότων".

Αλλά ακόμα και αυτό αν πάρω ως απάντηση , τα κουτάβια των σκυλιών σου τα ελέγχεις , τα κουτάβια των κουταβιών των κουταβιών των σκυλιών σου πως τα ελέγχεις?

Γιατί αν δεν τα αφήσουν να ζευγαρώσουν τότε δεν ήταν κατάλληλα σπίτια για τα κριτήρια σου, ενώ αν τα ζευγαρώσουν καθιστά αδύνατη την λύση σου να τα παρακολουθείς. :rolleyes:
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Οκ τώρα καταλαβα ..γιατί τόσο καιρό από αυτα που διαβαζα είχα την εντυπωση ότι μαχεστε για το καλό τους αφου το θέτεις έτσι οκ αυτο ήθελα να καταλαβω
Φυσικά και μάχομαι για το καλό τους. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι θεωρώ καλό είναι δικό σου θέμα.

Και σου είπα οτι καλά κάνεις και ζευγαρώνεις το σκυλί σου αφού έτσι επιθυμείς αλλά είσαι ρατσιστής/τρια γιατί δεν αφήνεις τις κατσαρίδες και τις ψείρες να αναπαραχθούν σύμφωνα με το κάλεσμα της φύσης τους.

Και το κακό είναι οτι δεν τους επιτρέπεις ούτε να ζουν.
Τουλάχιστον εμείς τα στειρώνουμε ;)
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς παιζοντάς το Θεοι για να εξαλείψουμε το πρόβλημα των αδέσποτων και ημίαιμων φυσικά ( αν δεν έχει τίτλο τι το θέλουμε ε;) , επομενη αποστολή σας ο έλεγχος γεννησεων των αθίγγανων.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Φυσικά και μάχομαι για το καλό τους. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι θεωρώ καλό είναι δικό σου θέμα.

Και σου είπα οτι καλά κάνεις και ζευγαρώνεις το σκυλί σου αφού έτσι επιθυμείς αλλά είσαι ρατσιστής/τρια γιατί δεν αφήνεις τις κατσαρίδες και τις ψείρες να αναπαραχθούν σύμφωνα με το κάλεσμα της φύσης τους.

Και το κακό είναι οτι δεν τους επιτρέπεις ούτε να ζουν.
Τουλάχιστον εμείς τα στειρώνουμε ;)
Φυσικά και δεν μπορώ να το καταλάβω διοτι δεν πήρα ουτε μια σοβαρή απαντηση.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Βρε μην ασχολείσε με αυτούς!...Δεν ξέρουν!

Εμείς που συμφωνούμε μπορούμε να κουβεντιάσουμε? :)

Εγώ συμφωνώ μαζί σου 1000% , απλά εξήγησε μου περισσότερο τα παρακάτω:

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το να ζευγαρώνω ή να αφήνω να ζευγαρώνουν τα σκυλιά , χωρίς φραγμούς και κριτήρια βοηθά το No1 πρόβλημα των σκύλων στη χώρα μας , τα αδέσποτα?
Δηλαδή σε πιο σημείο είμαστε λύση και όχι πρόβλημα και πως?

Αλλά ακόμα και αυτό αν πάρω ως απάντηση , τα κουτάβια των σκυλιών σου τα ελέγχεις , τα κουτάβια των κουταβιών των κουταβιών των σκυλιών σου πως τα ελέγχεις?

Γιατί αν δεν τα αφήσουν να ζευγαρώσουν τότε δεν ήταν κατάλληλα σπίτια για τα κριτήρια σου, ενώ αν τα ζευγαρώσουν καθιστά αδύνατη την λύση σου να τα παρακολουθείς.
...και σε αυτό... :)
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Bouki, είναι αξιοσημείωτος ο τρόπος που συγκρίνεις τα σκυλιά, με τις γυναίκες και τα λιοντάρια. Αλλά στην όλη κοσμοθεωρία σου ξεχνάς ένα βασικό παράγοντα που λέγεται επιβίωση. Αν τα σκυλιά ήταν ελεύθερα και ξένα στοιχεία προς τον πολιτισμό μας, ζούσαν στα βουνά όπως οι άγριοι λύκοι και κυνηγούσαν σε αγέλες φυσικά και δεν τίθεται θέμα ελέγχου. Οι άνθρωποι πάλι όχι μόνο επιβιώνουν αλλά έχουν κυριαρχήσει επί του πλανήτη καλώς ή κακώς. Τα σκυλιά όμως πως θα επιβιώσουν στις μεγαλουπόλεις, στις εθνικές οδού, που θα κυνηγήσουν τη λεία τους (στα σκουπίδια), θα πιουν νερό από τους υπονόμους, θα τα πατήσει κανένας νταλικέρης που ούτε θα κοιτάξει πίσω του και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα βαδίζουν ανάμεσα στο πλήθος προσέχωντας μη φάνε καμία κλοτσιά. Αυτή είναι η τύχη των ελεύθερων ζευγαρώματων, και η ουσία της κυνοφιλίας. Ας την διαιωνίσουμε, ακούγεται τόσο φυσικό...:p
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Οταν θα αρχίσεις να παίρνεις στα σοβαρά τις απαντήσεις των άλλων τότε ίσος πάρεις σοβαρή απάντηση.
Η επόμενη πράξη μας, εμάς τον Θεών θα είναι να στειρώσουμε το μυαλό αυτών που δεν ακούν τις απόψεις των άλλων....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για ακόμα μια φορά προσπαθούμε να στηρίξουμε μια κουβέντα στα ίδια τα επιχειρήματα του συνομιλητή, τα οποία εν συνεχεία αγνοούνται επιδεικτικά.
Σου λέει η Bouki ότι εμείς το παίζουμε Θεοί και σε λίγο θα στειρώσουμε τους Τσιγγάνους.
Λέει ότι οι σκύλοι δεν είναι κατώτεροι των ανθρώπων.
Εμείς της λέμε "ωραία, με αυτή τη λογική ούτε η κατσαρίδα είναι κατώτερη".
Και απαντάει ότι εξισώνουμε τα σκυλιά με κατσαρίδες :shock:
Αγνοεί τις ερωτήσεις μας και μας αποκαλεί ματαιόδοξους και ασόβαρους.
Κι όλα αυτά γιατί?
Είτε δεν καταλαβαίνει, οπότε νίπτουμε τας χείρας μας γιατί δεν φταίει εκείνη.
Είτε καταλαβαίνει και το μόνο που θέλει είναι να μην παραδεχτεί ότι έχει άδικο.
Χάνουμε το χρόνο μας και στις δύο περιπτώσεις (και αρκετά μαζοχιστικά από ένα σημείο και μετά).
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Αν και Δεν είμαι όπως έχω γράψει Ειδικός

Όμως Υπάρχει νομος του Κράτους που Επιβάλει την Στείρωση ??

Αν ναι θάθελα να μου τον Παραθέσετε για να τον διαβάσω.
Αν όχι ???
τότε ποιος είναι κατά την Γνώμη σας Ζωόφιλος ???
Αυτός που κάνει Στείρωση ???
η
Αυτός που ελένχει και προσέχει τις Γέννες ????

Ας βάλουμε την Όμορφη αυτή συζήτηση σε μια Βάση
Και ας την δούμε από την Αρχή.

Θεωρώ πολύ Άσχημο να μην Σεβόμαστε τις απόψεις του συνομιλητή μας.

Όλοι μας όπως και εσύ και εσύ έχεις μια άποψη.
Δεν είναι όμως και η Καλύτερη ας ακούσουμε λοιπόν με όμορφο τρόπο τις άποψης του καθενός χωρίς τις ειρωνείες του είμαι καλύτερος από εσένα.

( Έτσι είναι αν Έτσι ... Νομίζετε)

Νομίζω αυτή η Φράση να Λέει πολλά σε εμάς τους Νοήμονες.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
djdoctor ,
καταρχήν δεν είπα ότι δεν θα θεωρούσα καταλληλο ένα σπίτι αν δεν αφηνε το σκυλι να ζευγαρώσει. Μην μου βάζεις λόγια που δεν είπα η πεθερά μου έχει σκυλια και είναι στειρωμενα .Διαφωνω όμως με τις απόλυτες αποψεις του στυλ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.
Εγώ δεν είπα ποτέ ,ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλα να ζευγαρώσουν το θεωρω ομως φυσική τους αναγκη όπως όλων των ζώων αλλα μην επαναλαμβανόμαστε και αρχισουμε πάλι για κατσαρίδες.
Για τα αδεσποτα ναι δεν μπορώ να σου εγγυηθώ την τυχη τους όπως δεν μπορω να σου εγγυηθώ και για την τύχη όλων των παιδιών που γεννιουνται θα μπορουσαμε να κάνουμε πολλά για το θέμα των αδέσποτων αλλά για αυτό θα πρέπει να ανοιξουμε ένα καινουργιο ποστ
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
καταρχήν δεν είπα ότι δεν θα θεωρούσα καταλληλο ένα σπίτι αν δεν αφηνε το σκυλι να ζευγαρώσει.
Άρα δεν είναι και τόσο κακό?...Δεν είναι φασισμός ή ρατσισμός ε?

Για τα αδεσποτα ναι δεν μπορώ να σου εγγυηθώ την τυχη τους όπως δεν μπορω να σου εγγυηθώ και για την τύχη όλων των παιδιών που γεννιουνται θα μπορουσαμε να κάνουμε πολλά για το θέμα των αδέσποτων αλλά για αυτό θα πρέπει να ανοιξουμε ένα καινουργιο ποστ
Άρα δεν θεωρείς πιο φρόνιμο να φέρνουμε σκυλάκια και παιδάκια στον μάταιο τούτο κόσμο , με τις ιδανικότερες των συνθηκών και όχι όπως να 'ναι?

Κατ'επέκταση κάποιους φραγμούς και κάποια κριτήρια θα πρέπει να τα βάζουμε ε?

Για παράδειγμα...Σκυλάκια με κληρονομικές ασθένειες τα ζευγαρώνουμε?
 
Last edited:




bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Άρα δεν είναι και τόσο κακό?...Δεν είναι φασισμός ή ρατσισμός ε?

Άρα δεν θεωρείς πιο φρόνιμο να φέρνουμε σκυλάκια και παιδάκια στον μάταιο τούτο κόσμο , με τις ιδανικότερες των συνθηκών και όχι όπως να 'ναι?

Κατ'επέκταση κάποιους φραγμούς και κάποια κριτήρια θα πρέπει να τα βάζουμε ε?

Φυσικά θεωρω φρόνιμο να φερνουμε παιδάκια και σκυλάκια στον κόσμο με τις ιδανικες συνθήκες ( δυστυχώς αυτο δεν συμβαινει παντα ουτε στην μια ουτε στην άλλη περιπτωση ) αλλά δεν έχουμε στειρώσει ποτέ γυναικα η οποια θα φέρει στον κόσμο παιδια που κατα πάσα πιθανότητα θα κακοποιηθουν, θα πεινάσουν, θα αρρωστήσουν γιατί ; Θα το θεωρούσες βαρβαρο ή μια λύση στο πρόβλημα ;
Επίσης δεν είπα ποτε ότι έχουμε ένα σκυλι και το αφήνουμε να ζευγαρώνει και να γενναει χωρίς να εχουμε ήδη μεριμνησει για τα κουταβια και να εχουμε δυνατότητα να τα κρατησουμε σε περιπτωση που δεν βρούμε σπιτι.
Ναι στην πεθερα μου το είπα ότι την λυπάμε που την στειρώνει το θεωρω βαρβαρο
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Για παράδειγμα...Σκυλάκια με κληρονομικές ασθένειες τα ζευγαρώνουμε?
Είχα πάντα ημιαιμα έκτος από τώρα που έχω μαλτεζ δεν είχα μπει σε τέτοιου είδους ηθικα διλληματα γιατί όπως γνωρίζεις τα ημιαιμα δεν έχουν κληρονομικές ασθένεις ( κάτι που δυστυχώς δημιούργησε ο άνθρωπος στην προσπάθεια του να << φτιάξει >> καθαρόαιμες φυλές
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
bouki το σπίτι σου ΔΕΝ είναι φύση... Τα ζώα σου δεν ζουν Ελεύθερα έτσι όπως θα ζούσαν στο κανονικό τους περιβάλλον.
Κ από τη στιγμή που ζουν σε ελεγχόμενο περιβάλλον με κανόνες κ όλα τα συναφή, πρέπει να προστατέψουμε κ τα άλλα ζώα που είναι στον δρόμο ή φιλοξενούνται. [Η Κίνα πχ έχει υπερπληθυσμό. Τους αφήνουν μέχρι ένα παιδί να κάνουν, στο δεύτερο πληρώνουν απίστευτους φόρους. Δες το κάπως έτσι.] Τα αδέσποτα είναι υπερβολικά αρκετά κ εσύ με όσες γέννες κ να κάνεις 'καλύπτεις' μεν το ένστικτό τους αλλά δεν ξέρεις τί γίνονται οι απόγονοι... Κ ίσως αντί να βοηθάς στην εξάλειξη των αδέσποτων να Συμβάλλεις!
Αυτό λέγεται ανεξέλεγτη αναπαραγωγή...

Αυτό προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά.
Αν είναι να προσφέρεις σπίτι σε 5 σκυλιά κ να αφήνεις στον 'δρόμο' 15... δεν κάνουμε δουλειά. :-|

Κ εγώ φιλοξενώ αδέσποτα κ βοηθάω εθελοντικά όσο μπορώ, αλλά όταν υιοθέτησα τη Λίζα (πριν 10 χρόνια, ήταν αδέσποτη) τη στείρωσα, όπως έκανα κ με το καθαρόαιμο που'χω τώρα.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Φυσικά θεωρω φρόνιμο να φερνουμε παιδάκια και σκυλάκια στον κόσμο με τις ιδανικες συνθήκες ( δυστυχώς αυτο δεν συμβαινει παντα ουτε στην μια ουτε στην άλλη περιπτωση ) αλλά δεν έχουμε στειρώσει ποτέ γυναικα η οποια θα φέρει στον κόσμο παιδια που κατα πάσα πιθανότητα θα κακοποιηθουν, θα πεινάσουν, θα αρρωστήσουν γιατί ; Θα το θεωρούσες βαρβαρο ή μια λύση στο πρόβλημα ;
Επίσης δεν είπα ποτε ότι έχουμε ένα σκυλι και το αφήνουμε να ζευγαρώνει και να γενναει χωρίς να εχουμε ήδη μεριμνησει για τα κουταβια και να εχουμε δυνατότητα να τα κρατησουμε σε περιπτωση που δεν βρούμε σπιτι.
Ναι στην πεθερα μου το είπα ότι την λυπάμε που την στειρώνει το θεωρω βαρβαρο
η μητέρα είναι άνθρωπος Bouki. Ένας άνθρωπος ζει κ λειτουργεί με βάση τους νόμους. Ο σκύλος εξαρτάται από εμάς κ είναι ζώο. Καλά κάνεις κ τα ζευγαρώνεις, αν είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν ασθένειες κ θα βγουν όλα υγιή, αλλά είσαι σίγουρη ότι κανένα από αυτά δνε μένει στον δρόμο;; Γιατί αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, δεν βοηθάς στην εξάλειψη των αδεσπότων, αλλά το αντίθετο...

Αν θες να παλέψεις για τα δικαιώματα των ζώων υπάρχουν σφαγεία, χώροι που γίνονται κυνομαχίες, ζώα που κακοποιούνται καθημερινά κ άλλα τόσα παραδείγματα που χρειάζονται την παρουσία κ την προσοχή σου.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη