Περί αναπαραγωγής και στείρωσης






Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Μήπως εσένα σου μίλησε κανείς για τις επιπτώσεις της μη στείρωσης?
Να σου πω εγώ αν θες μια περίπτωση που μου έτυχε κ μετά κρίνε μόνη σου.
Παρόλο που(το τονίζω)είμαι ΚΑΤΑ της στείρωσης,άφησα αστείρωτη τη δικιά μου κ στα 12 της παρουσίασε πυομήτρα κ κόντεψα να τη χάσω επειδή ένα τόσο μικρό σκυλί εγχειρίστικε μισοναρκωμένο,από το φόβο μη 'φύγει' από τη νάρκωση,λόγω ηλικίας κ ο γιατρός έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες να μας την παραδώσει ζωντανή.
Αυτό που έζησα,ήτανε από τις χειρότερες στιγμές τις ζωής μου,να ακούω το σκύλο μου να τσιρίζει ανά διαστήματα κ να μη ξέρω τι θα γίνει.
Γιαυτό κ αν ξαναείχα θηλυκό κ έχοντας περάσει αυτό με το δικό μου,δύσκολα θα το άφηνα αστείρωτο.
Σκέψου το απλά αλλά είναι να μη σου τύχει,πράγμα που απεύχομαι..
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σύμφωνα με την απάντηση του κτηνιάτρου δλδ,έχω πρόβλημα αντίληψης :(
Κ εγώ σου απάντησα με ΓΕΓΟΝΟΣ,όχι με θεωρίες ;) Ο καρκίνος είναι κάτι που συμβαίνει στα αστείρωτα αλλά δεν είναι κ ΣΤΑΝΤΑΡ!
Οπως λέμε,έπαθα κ έμαθα!
Γιατί δλδ συμφωνείς να στειρώνονται τα αδέσποτα κ όχι αυτά που έχουμε στο σπίτι μας?Απλά κ μόνο επειδή μένουνε μαζί μας κ έχουνε καλύτερη μεταχείρηση?
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Καλά θα μας τρελάνουν. Σήμερα που αποφάσισα να πάω στον κτηνίατρο για να συζητήσω το θέμα της στείρωσης
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf

ένα απο τα link που βρήκα , αφου θέλετε να μιλάμε με επιχειρηματα , για τις μελλοντικες επιπτωσεις της στειρωσης
http://www.interpet.gr/AskTheVet/themata/Dogs/steirosi2_250905.htm
αλλο απαντηση κτηνιατρου οχι δικη μου και θα επανέλθω με ποιο πλουσιο υλικο.
Ούτε εγώ συμφωνώ με τη στείρωση αν δεν συντρέχουν λόγοι υγειας (πυομητρα, καρκίνος ορχεων κτλ).

Ας το ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά (η επανάληψη εξάλλου είναι η μητέρα της μάθησης):

Δεν χρειάζεται να στειρώσεις τα σκυλιά σου για να μην ζευγαρώσουν. ΔΕΝ τα βάζεις να ζευγαρώσουν! Τα χωρίζεις όταν το θηλυκό βρισκεται σε οίστρο!

Τόσο απλά!
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να πούμε στη bouki σε τόσες σελίδες.. :(
Κ δεν λέμε σε καμία περίπτωση ότι τη βάζεις να ζευγαρώσει σε κάθε οίστρο.
Είπες την έβαλες 2 φορές κ εμείς λέμε απλά,ΚΑΜΙΑ.Αυτό.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ούτε εγώ συμφωνώ με τη στείρωση αν δεν συντρέχουν λόγοι υγειας (πυομητρα, καρκίνος ορχεων κτλ).

Ας το ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά (η επανάληψη εξάλλου είναι η μητέρα της μάθησης):

Δεν χρειάζεται να στειρώσεις τα σκυλιά σου για να μην ζευγαρώσουν. ΔΕΝ τα βάζεις να ζευγαρώσουν! Τα χωρίζεις όταν το θηλυκό βρισκεται σε οίστρο!

Τόσο απλά!
Δεν μου εξηγησατε όμως τον λόγο ; τα αδεσποτα ; ή επειδη είναι ημιαμο και οχι αξιο αναπαραγωγης .
Σας εξηγησα οτι και στις δυο γεννες τα κουταβια δοθηκαν ολα σε σπιτια που εχω ακομα επαφη τωρα αν καποιο απο αυτα ζευγαρωσε και εκανε δισεγγονα εγγονια τρυγωνια ναι δεν το ελεγχω αλλα ουτε καποιος εκτροφεας το ελεγχει, μην λεμε τα ιδια και τα ιδια παλι.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
rottie εμενα η δικια μου ειναι και θα ειναι παντα υπο επιβλεψη αλλα επειδη οπως ειπα πριν δν θελω να την ζευγαρωσω ειχαμε μια συζητηση με τον γιατρο και μου ειπε αφου ειναι ετσι καλυτερα να την στειρωσεις γιατι σε πιο μεγαλη ηλικια εμφανιζουν πυομητρα..
 




bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Δεν καταλαβαίνω αυτό το ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ ουτε μια φορα !!!!!!!!!!!!!
Ας το απαγορέψουν με νομο λοιπον .
Σας επιβαλω εγω ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΤΕ;
Εσείς με ποια αρμοδιοτητα και ειδικοτητα το επιβάλετε; ξερετε κατι περισσοτερο απο μένα ; ή είστε όλοι πιο ευαισθητοι και συνειδητοποιημένοι ;
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
rottie εμενα η δικια μου ειναι και θα ειναι παντα υπο επιβλεψη αλλα επειδη οπως ειπα πριν δν θελω να την ζευγαρωσω ειχαμε μια συζητηση με τον γιατρο και μου ειπε αφου ειναι ετσι καλυτερα να την στειρωσεις γιατι σε πιο μεγαλη ηλικια εμφανιζουν πυομητρα..
Αυτή η άποψη παραβλέπεται δλδ?
'Η μήπως έχει κ αυτός 'πρόβλημα αντίληψης'?
Εγώ σου μίλησα με παράδειγμα που όπως είδες το επιβεβαίωσε κ κτηνίατρος.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Πες μου απλά εσύ το λόγο που ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώσουν.
Κ περιμένω ένα σωστό επιχείρημα,μην ακούσω περί έρωτος κ αποκατάστασης τέκνων κτλ. κτλ.

ρε καλό μου γιατι αρχιζώ και τρελενομαι πες μου που εγραψα εγω αυτην την φραση και θα ζητησω δημοσια συγνωμη απο ολους
 




bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Αυτή η άποψη παραβλέπεται δλδ?
μήπως έχει κ αυτός 'πρόβλημα αντίληψης'?
Εγώ σου μίλησα με παράδειγμα που όπως είδες το επιβεβαίωσε κ κτηνίατρος.
Εγώ το ειπα αυτο ; αποψη κτηνιατρου παρεθεσα
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Θέλω ΑΠΛΑ να μάθω το λόγο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΤΩ Κ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!
Ζητάω πολλά??
ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Δεν καταλαβαίνω αυτό το ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ ουτε μια φορα !!!!!!!!!!!!!
Ας το απαγορέψουν με νομο λοιπον .
Σας επιβαλω εγω ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΤΕ;
Εσείς με ποια αρμοδιοτητα και ειδικοτητα το επιβάλετε; ξερετε κατι περισσοτερο απο μένα ; ή είστε όλοι πιο ευαισθητοι και συνειδητοποιημένοι ;
Τελικά θα τρελαθούμε τελείως..
Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα,πιστεύεις ότι ΠΡΕΠΕΙ ή ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώνουμε τα σκυλιά ΜΑΣ?
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εγώ το ειπα αυτο ; αποψη κτηνιατρου παρεθεσα

Δεν είπα ότι το είπες εσύ!
Απάντησα σε αυτό που είπε ο κτηνίατρος απλά.
Κ θα έπρεπε να ξέρεις ότι πολλοί κτηνίατροι έχουν αντίθετη άποψη σε πολλά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν μου εξηγησατε όμως τον λόγο ; τα αδεσποτα ; ή επειδη είναι ημιαμο και οχι αξιο αναπαραγωγης .
Σας εξηγησα οτι και στις δυο γεννες τα κουταβια δοθηκαν ολα σε σπιτια που εχω ακομα επαφη τωρα αν καποιο απο αυτα ζευγαρωσε και εκανε δισεγγονα εγγονια τρυγωνια ναι δεν το ελεγχω αλλα ουτε καποιος εκτροφεας το ελεγχει, μην λεμε τα ιδια και τα ιδια παλι.
sorry ρε συ bouki αλλα μετα απο τοσες σελιδες τρως τα πατζακια σου...

:paja1::paja1::paja1:
Τι αλλο να πουμε πλεον?....
Τι αλλο?...

Ποια επαναληψη..εδω μιλαμε οτι κανουμε κυκλο και γυριζουμε στο ιδιο σημειο..

Συγχαρητηρια σε αυτους που εχουν τοση υπoμονη..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη