Περιποίηση Μαλτέζ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Με το σαμπουαν και κοντισιονερ της ίδιας εταιρείας που χρησιμοποιώ, είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
Πάντως έχω ακούσει πολύ καλύτερα λόγια για τα προιόντα της Pure Paws και Chris Crhristensen

Chris Christensen Systems Official Site

Κάτι αντίστοιχο για παράδειγμα που ζητάει η Γκέλυ είναι αυτό από την Pure Paws
Pure Paws Ultra Shine Conditioning spray 237ml - Alpha Animals & Pure Paws Benelux & Draminski

Συγκριτικά βέβαια με τα προιόντα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα τα 1allsystems είναι πολύ καλά.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τα σπρέυ δεν αποτρέπουν το μαλλάκι από το να πιάνει κόμπους, απλά βοηθάνε να λυθούν πιο εύκολα κατά το χτένισμα.
Είναι πολλά που παίζουν ρόλο.

Μετά την Κλαίρη κατάλαβα ότι εάν το μαλλάκι δεν έχει τις προδιαγραφές να γίνει όπως πρέπει να γίνει δεν πα να βάζεις και νεραιδόσκονη πάνω...... η βελτίωση θα είναι πολύ μικρή.

Εξηγήστε μου τώρα εάν το σκυλάκι δεν είναι εκθεσιακό για πιο λόγο να το τυλήξετε....????

Εν τω μεταξύ δεδομένου ότι μαδάει θα πρέπει να κοιτάξεις καταρχήν τι τρίχα έχει πραγματικά το σκυλάκι και όχι βάσει φυλής, γιατί κανονικά τα μαλτεζ δεν μαδάνε....
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Με το σαμπουαν και κοντισιονερ της ίδιας εταιρείας που χρησιμοποιώ, είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
Πάντως έχω ακούσει πολύ καλύτερα λόγια για τα προιόντα της Pure Paws και Chris Crhristensen

Chris Christensen Systems Official Site

Κάτι αντίστοιχο για παράδειγμα που ζητάει η Γκέλυ είναι αυτό από την Pure Paws
Pure Paws Ultra Shine Conditioning spray 237ml - Alpha Animals & Pure Paws Benelux & Draminski

Συγκριτικά βέβαια με τα προιόντα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα τα 1allsystems είναι πολύ καλά.
Τα pure paws είναι από τα καλύτερα αλλά είναι πολύ βαριά για σκυλάκια που δεν ακολουθούν show grooming.

Κατά τα άλλα τα καλύτερα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι τα Νaturali

Για απλή ενυδάτωση απλά χρησιμοποιήστε μαλλακτική αραιωμένη σε ένα ντισπένσερ, για τους κόμπους χτένισμα και πάλι χτένισμα....
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Τα σπρέυ δεν αποτρέπουν το μαλλάκι από το να πιάνει κόμπους, απλά βοηθάνε να λυθούν πιο εύκολα κατά το χτένισμα.
Είναι πολλά που παίζουν ρόλο.

Μετά την Κλαίρη κατάλαβα ότι εάν το μαλλάκι δεν έχει τις προδιαγραφές να γίνει όπως πρέπει να γίνει δεν πα να βάζεις και νεραιδόσκονη πάνω...... η βελτίωση θα είναι πολύ μικρή.

Εξηγήστε μου τώρα εάν το σκυλάκι δεν είναι εκθεσιακό για πιο λόγο να το τυλήξετε....????

Εν τω μεταξύ δεδομένου ότι μαδάει θα πρέπει να κοιτάξεις καταρχήν τι τρίχα έχει πραγματικά το σκυλάκι και όχι βάσει φυλής, γιατί κανονικά τα μαλτεζ δεν μαδάνε....
chrysoula ευχαριστω για τα χρήσιμα πράγματα που γράφεις. επειδή ασχολούμε με το τρίχωμα του μικρού κυρίως έχοντας διαβάσει οτί αφορά την υγεία του ένα φροντισμένο τρίχωμα γι αυτό έψαχνα μαζί με το χτένισμα και ένα προιόν να βοηθήσει σημεία που παρότι χτενίζονται τζιβιάζουν. τώρα για το τύλιγμα προσωπική μου γνώμη είναι οτί πέρα από εκθέσεις και όλα τα συναφή είναι κρίμα ένα σκυλί τριχωτής ράτσας να μην μπορεί να αναδείξει την ομορφιά του. Δλδ να σπάει το μαλάκι του ή να πετάει. έχω δει μαλτεζ που ο ιδιοκτήτης δεν κατεβαίνει σε εκθέσεις αλλά είναι αξιοθαύμαστα φροντισμένο αλλά και μαλτέζ κουρεμένα γουλί η με σπαστή τρίχα. αν μπορεί κάποιος να ασχοληθεί και με το τύλιγμα καλό είναι. θα δω και το προιόν που προτείνεις και θα γράψω εντυπώσεις. όταν λες τι τρίχα έχει πραγματικά το σκυλάκι τι εννοείς; sorry γ το κατεβατό
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Πώς λέγεται αυτό το σπρευ? Θελω και για τη δικιά μου να δω κάποιο προϊόν που να προστατεύει την τριχα ταυτόχρονα
#1All Systems fabulous grooming spray (nourish, protect & replenish) μου έστειλε και κάνει καλή δουλειά, ξεμπερδεύει γρήγορα την τζίβα και προστατεύει την τρίχα από διάφορα.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Φωτεινή πολυ ωραίο το post και αναλυτικότατο. ειναι 6 μηνών. Δεν θα το ανέφερα καν αν μαδούσε απλά. αφήνει υπερβολική τρίχα παντού και δεν ξέρω τι να κανω.
Αυτό δεν είναι καλό, πρέπει να κοιτάξεις τι περιέχει το φαγητό του μήπως κάτι του προκαλεί αλλεργία ή το σαμπουάν δεν του ταιριάζει. Ή μήπως επειδή τώρα άλλαξε τα δοντάκια του κάτι έγινε. Βασικά δεν μαδάνε τα μαλτέζ.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Περίμενε να σου εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα.

Το να τυλήγεις ένα σκύλο σημαίνει ότι ο σκύλος ζει έτσι, τυλιγμένος και ανοίγεται μόνο στο grooming και στην έκθεση. Επίσης πρέπει να φοράει ειδικό ρουχαλάκι/φορμάκι για να μην μαγκώνουν τα χαρτάκια όταν κινείται, παίζει κ.ο.κ., ενώ πρέπει να φοράει ειδικά παπουτσάκια/γαντάκια στα πίσω πόδια ώστε όταν ξύνεται να μην καταστρέφει τα χαρτάκια και σπάει την τρίχα του.

Aπό εκεί και πέρα πρέπει σε καθημερινή βάσh να ανοίγεις και να φτιάχνεις τα χαρτάκια που είναι στο πρόσωπο και όσα χαλάνε λόγο δραστηριότητας του σκύλου, και όσα λερώνονται.

Επίσης θα πρέπει κάθε τρεις μέρες να ανοίγεις, μπανιάρεις, λαδώνεις και τυλίγεις το σκύλο.

Όλα αυτά για να μακρύνει το μαλλάκι, που .... δεν θα βλέπεις όμως. Και αυτό διότι εάν το μαλλάκι δεν το έχει να μακρύνει από μόνο του και σπάει τόσο εύκολα ακόμα κι αν μακρύνει με το τύλιγμα τη στιγμή που θα το αφήσεις ατύλιχτο θα ξανασπάσει.

Επίσης με τα πρώτα τυλίγματα θα έχεις απώλεια τρίχας ... μη φρικάρεις.

Δεδομένου όμως ότι όπως σου είπα τα maltese δεν μαδάνε, είναι πολύ πιθανόν το μαλλάκι του σκύλου σου να είναι ΛΑΘΟΣ, οπότε όλξ αυτή την ταλαιπωρία θα την περάσετε άδικα.

Όταν λέω τι τρίχα έχει πραγματικά το σκυλάκι εννοώ να μην πιάνεσαι από το τι λέει το πρώτυπο των maltese.
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.

Τα yorkie (πολύ κοντά σε μανδύα) πρέπει να έχουν μανδύα από μακριές στιλπνές μεταξένιες τρίχες.
Έλα μου ντε που δεν έχουν όλα τα Yorkie αυτό το μαλλι.... υπάρχουν πολλές ποιότητες, silky, cottony, wolly ... όσο κι αν τυλίγεις δεν πρόκειται να φτιάξουν όλα σωστό μανδύα.

Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου το ενδεχόμενο το σκυλάκι να έχει το λάθος μαλλί.

Εάν το μαλλάκι σπάει ό,τι και να κάνεις θα συνεχίσει να σπάει τη στιγμή που θα βρεθεί εκτός χαρτιού. Πόσο μάλλον εάν η τρίχα είναι σπαστή.... τι θα κάνεις εκεί, δεν αλλάζει η υφή του τριχώματος, ό,τι κι αν λέει ο οποισδήποτε.

Υπάρχουν ωραιότατα κουρέματα μεταξύ του γουλί και του εκθεσιακού μανδύα.

Και μερικά παραδείγματα....
από τα δύο αυτά σκυλιά (Μαρία δανείζομαι τις κούκλες σου)
ποιο νομίζεις έχει τυλιχτεί???
milou.jpg jean.jpg

Kαι για να μην νομίζεις ότι είναι μονόδρομος
ImageSideviewLg.JPGmaltese1.jpgmaltese-litter.jpg
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Εξηγήστε μου τώρα εάν το σκυλάκι δεν είναι εκθεσιακό για πιο λόγο να το τυλήξετε....????
Εγώ τυλήγω και μην εκθεσιακά επειδή οι ιδιοκτήτες το θέλουν με μακρύ και ωραίο τρίχωμα, γιατί όχι λοιπόν ? Θα μπορούσα πολύ εύκολο να τους το είχα κουρέψει αλλά άλλη χάρη έχει υγιές μακρή λευκό τρίχωμα έτσι δεν είναι ?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και ρωτώ πότε το βλέπουν το μακρύ και ωραίο τρίχωμα.... αφού λυθεί το σκυλί?

Και εάν λυθεί και είναι ως έχει το σκυλάκι, πως το αντιμετωπίζουν σε βόλτες, θάλασσα, βουνά, πάρκα???
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
chrysoula ολα αυτά δεν τα ήξερα για το τύλιγμα (οτι πρεπει να παραμένει έτσι). Φωτεινή Τώρα για το σαμπουάν δε νομίζω δεδομένου οτί το έλουσα τελευταία φορά τέλη Μαίου με το allsystem. Και η τροφή acana δεν ξέρω τι να πω. Να το ταλαιπωρήσω αλλάζοντάς του τροφή? πείτε μου μία γνώμη μιας και γνωρίζεται. Να το πάω γ κούρεμα (αν και είμαι πολύ αντίθετη στο κούρεμα των μαλτεζ). Δεν ξέρω τι να κάνω και σε όσους έχω απευθυνθεί μου λένε είναι καλοκαίρι, μαδάνε τα σκυλιά κτλ. Τα έχει αλλάξει όλα τα δόντια του. ευχαριστώ και πάλι
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Και ρωτώ πότε το βλέπουν το μακρύ και ωραίο τρίχωμα.... αφού λυθεί το σκυλί?

Και εάν λυθεί και είναι ως έχει το σκυλάκι, πως το αντιμετωπίζουν σε βόλτες, θάλασσα, βουνά, πάρκα???
Και τι έγινε ? Μετά από όλα αυτά μπάνιο-λάδομα-χτένισμα-τυλιγμά σιγά το πράγμα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μαδάνε τα σκυλιά με τρίχωμα όχι τα σκυλιά με μαλλί και χωρίς υπόστρωμα..... κανένα αν δεν κάνω λάθος από την οικογένεια των bison δεν πρέπει να μαδάει.

Με το σαμπουάν μην το δένετε κόμπο... είναι σαν την τροφή, δεν σημαίνει ότι κάνει για όλα τα σκυλάκια. Το 1#all system έκανε ξηροδερμία στη Νεφέλη.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Και η τροφή acana δεν ξέρω τι να πω. Να το ταλαιπωρήσω αλλάζοντάς του τροφή? πείτε μου μία γνώμη μιας και γνωρίζεται. Να το πάω γ κούρεμα (αν και είμαι πολύ αντίθετη στο κούρεμα των μαλτεζ).
Δεν θα πάθει τίποτα το σκυλάκι σου αν αλλάξεις την τροφή μη φοβάσαι.
Βλέπω οτι μένεις όπως και εγώ στην Πελοπόννησο, που ακριβώς ?
Αν το θέλεις να έχει μακριά τρίχα μην τον κουρέψεις.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και τι έγινε ? Μετά από όλα αυτά μπάνιο-λάδομα-χτένισμα-τυλιγμά σιγά το πράγμα.
Φωτεινή μη ξεχνάς ότι έχω μαkρύτριχο σκύλο.... μια ώρα βόλτα στο πάρκο Τρίτση είναι δύο ώρες μετά σε grooming και είναι ακόμα κουτάβι και με μανδύα το ένα τρίτο από ότι ένα full coated Yorkshire.

Και μου φαίνεται περίεργο που το αντιμετωπίζεις τόσο απλό δεδομένου ότι εκτροφείς που τα χέρια τους πιάνουν στη φυλή τους, όταν η σταδιοδρομία των σκύλων τελειώσει στις εκθέσεις τα κουρεύουν και δεν τυλίγουν....

Όχι με συγχωρείς η άποψή μου είναι εάν έχεις σκοπό το κάνεις. Εάν όχι έχεις το σκυλάκι σου και το χαίρεσαι με ένα μέτριο μανδύα και δεν έχεις ένα κινητό μπικουτί να γυρνάει στο σπίτι σου....
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Δεν θα πάθει τίποτα το σκυλάκι σου αν αλλάξεις την τροφή μη φοβάσαι.
Βλέπω οτι μένεις όπως και εγώ στην Πελοπόννησο, που ακριβώς ?
Αν το θέλεις να έχει μακριά τρίχα μην τον κουρέψεις.
Τρίπολη μένω Φωτεινή. Εσύ;
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
chrysoula, αν ο ιδιοκτήτης το θέλει το σκυλί με papiliote και μακρίτριχο να του πω όχι ? Ας κάνει οτι θέλει τι δουλειά μου κάνω, όταν βαρεθεί όλο αυτό και να μου πει να τον κουρέψω να το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.
 






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
chrysoula, αν ο ιδιοκτήτης το θέλει το σκυλί με papiliote και μακρίτριχο να του πω όχι ? Ας κάνει οτι θέλει τι δουλειά μου κάνω, όταν βαρεθεί όλο αυτό και να μου πει να τον κουρέψω να το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.
Δεν θα μπω καθόλου στα της δουλειάς σου γιατί δεν με αφορά (με την έννοια ότι δεν έχω δικαίωμα να το κάνω)... απλά θα πω μόνο ότι στην δική μου δουλειά δεν κάνω ό,τι μου ζητήσει ο πελάτης, γιατί ο πελάτης σε πολλά θέματα εξειδικευμένα έχει μαύρα μεσάνυχτα..... πόσο μάλλον όταν είναι ένα πελάτης με ένα σκύλο που δεν πληρεί προδιαγραφές και θέλει σώνει και καλά να τον κάνει να μοιάζει με το εκθεσιακό που είδε στο google.

Το πρώτο μου σκυλάκι δεν είχε σωστό μαλλάκι, και όσο κι αν με παραμύθιαζαν ότι θα κάνει σούπερ μαλλί και θα φτιάξει δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνει που να χτυπιόμουν κάτω σαν το χταπόδι.... Ε, να το περάσω και από τύλισμα μόνο και μόνο για να νομίζω ότι θα ικανοποιήσω την αισθητική μου ενώ δεν γίνεται και ενώ δεν φρόντισα να γίνεται???? Παράλογο το θεωρώ.

Και ναι από την δική μου groomer θα περίμενα να μου πει όχι, όπως και το έχει κάνει ουκ ολίγες φορές.

Και για να πω και το άλλο..... στις φωτό με τα Yorkie κανένα από τα δύο δεν τυλήχτηκε ποτέ κι όμως το μαλλί τους θα το ζήλευαν πολλοί.
Εάν το έχει το σκυλί θα το κάνει, εάν όχι όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και χάνουμε την ουσία της σωστής περιποίησης ενός σκύλου.
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf